مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس معتقد است با تغییر چهره آموزش هنر در کشور و گسترش آن به صورتی که همه گیر شود، نسل جدید هنرمندان انقلاب ظهور پیدا کردند.

خبرگزاری مهر-گروه هنر-آزاده سهرابی:این روزها مسعود نجابتی بر مسند مدیرعاملی انجمن هنرهای تجسمی انقلابو دفاع مقدس تکیه زده است. انجمنی که تولید آثار با محتوای انقلابی و دفاع مقدس از اهم برنامه هایش است و همچنین حمایت از هنرمندان این عرصه بر دوش آن است.

در بخش نخست گفتگو با مسعود نجابتی بر مهمترین نگاهی که دوره جدید فعالیت انجمن که با مدیریت وی آغاز شده است نگاهی انداختیم و صحبت از این شد که یکی از وظایف انجمن توسعه دادن هنر در بطن جامعه است. نجابتی راه هایی برای این موضوع دارد که در جشنواره هایی مانند هنر مقاومت هم دنبال خواهد شد. در بخش دوم علاوه بر نگاهی به فعالیت های هنری وی در این روزها صحبت از فضای آموزش هنر در کشور شد و اینکه چگونه تغییر فضای آموزشی در یک دهه اخیر باعث به وجود آمدن چهره های تازه نفس هنر انقلاب شد.

مسعود نجابتی طراح گرافیک، مدیر هنری و خوشنویس است که از فعالیت های او می توان به طراحی پوستر، نشانه، کتاب و به خصوص گرافیک نشر با تأکید بر روش تایپوگرافی اشاره کرد. او کارشناسی ارشد خود را در رشته گرافیک دریافت کرده است و مدرکٔ ممتاز انجمن خوشنویسان ایران را داراست.

بخش دوم گفتگوی خبرگزاری مهر با این هنرمند را می خوانید.

* شما در ابتدای سخنان خود اشاره کردید به اینکه به این دلیل مدیریت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس به شما پیشنهاد شد که با بدنه جوان هنرمندان کشور در ارتباط هستید و فرمودید برنامه های خاصی برای حمایت از قشر جوان هنرمندی که در وادی هنر ارزشی فعال هستند دارید. نکته این جاست که به نظر می رسد یک گپ و فاصله ای میان نسل هنرمندان نسل اول انقلاب مثل کاظم چلیپاها، مصطفی گودرزی ها و حبیب صاقی ها با نسل جدید به چشم می خورد. در واقع کمتر از یک دهه است هنرمندانی که با تم فکر این هنرمندان پیوند می خوردند دوباره در جامعه هنری دیده می شوند. به نظر شما دلیل ایجاد این گپ و فاصله در این سال ها چه بوده و انجمن چه کارهایی می تواند بکند تا بر شمار افرادی مانند روح الامین ها و دوست محمدی ها از نسل جوان هنرمند انقلابی اضافه شود؟

- به نظرم اگر بخواهیم دقیق به این موضوع بپردازیم باید به بحث آموزش در این سال ها اشاره کنیم و بگوییم چرا نتوانستیم در برخی مقاطع تولید مثل داشته باشیم و عقیم ماندیم. اینها مسائلی است که باید به طور مفصل درباره اشان بحث کرد اما این را می توانم اذعان کنم که عنایت مسئولان به بخش آموزش و تقویت این بخش، تزریق امکانات به این بخش این نتیجه را امروزه به همراه داشته که نسل جدیدی به این عرصه وارد شدند و در آن رشد کردند. بسیاری از این جوان ها هم شاگردان همان نسل اولی است که به آنها اشاره کردید. در واقع عنایتی که به بحث آموزش طی یک دهه اخیر شد، نتیجه موثری داشت. این توجه به بحث آموزش هم با برگزاری ورک شاپ های کشوری توسط هنرمندان رخ داد و نمی توانیم بگوییم امروزه به صورت خود به خود چنین ثمره ای در عرصه هنر را شاهد هستیم. حتی برگزاری جشنواره های متعدد کشوری به این رشد کمک کرده است.

تکثیر فضاهای آموزشی باعث شد تا در مناطق دور افتاده هم شاهد این باشیم که جوان های هنرمند شناسایی شوند و بدرخشند. اینکه چرا در دوره هایی این رونق کم بوده را باید آسیب شناسی کرد. در دوره هایی تنها به آموزش هنر به صورت آکادمیک بسنده شد و خیلی از جوان هایی که امروز در این وادی می درخشند کسانی هستند که در فضاهای تجربی خود امکان رشد پیدا کردند و یا در کانون فرهنگی مساجد شکل گرفتند و با استادان از طریق کارگاه ها ارتباط برقرار کردند. شاید شما هنرمندی را از یک منطقه محروم ببینید که فقط سه بار حبیب صادقی را دیده باشد اما خود را شاگرد دورادور او می داند. عرضم این است که اینها همه دانشگاه رفته نیستند و دلیل رشدشان این است که توانستیم فضای آموزش را گسترش بدهیم و به دانشگاه محدود نشویم. تنها در این صورت است که آموزش همه را شامل می شود. ما استعدادهای بسیاری داریم که به هر دلیل نتوانستند از سد کنکور بگذرند و وارد دانشگاه شوند و یا رشته دیگری را در دانشگاه خواندند و یا اصلا در شهرشان رشته هنر در دانشگاه تدریس نمی شود. آموزش همگانی این حسن را دارد که برای همه در دسترس است.

* و این همان کاری است که شما هم در این یک دهه مشغول انجامش بودید؟

در این سال ها تشکل های مردمی در حوزه هنر ایجاد شده که بسیار کارساز بوده است. مانند نهضت مردمی پوستر انقلاب در مشهد، مجمع طراحان آیه در اصفهان، کانون هنر شیعی در قم و. . . . این تشکل ها کاملا مردمی شکل گرفت و این فضاها باید تقویت شود و وظیفه انجمن هم این است که از جوان هایی که از دل این تشکل ها بیرون می آیند حمایت کند

- بله. من و بسیاری از دوستان دیگر به این امر مشغول بودیم. به طور مثال استاد صلواتیان فعالیت آموزشی خود را تماما در مسجد مستقر کرده و معتقد است باید دقیقا از همین نقطه آموزش هنر را آغاز کرد چون همه کسانی که وارد فضاهای فرهنگی انقلاب می شوند از همین جا کار خود را آغاز می کنند. در این سال ها تشکل های مردمی در حوزه هنر ایجاد شده که بسیار کارساز بوده است. مانند نهضت مردمی پوستر انقلاب در مشهد، مجمع طراحان آیه در اصفهان و کانون هنر شیعی در قم این تشکل ها کاملا مردمی شکل گرفت و این فضاها باید تقویت شود و وظیفه انجمن هم این است که از جوان هایی که از دل این تشکل ها بیرون می آیند حمایت کند.

* این روزها با آمدن آقای شجاعی طباطبایی به مدیریت بخش هنرهای تجسمی حوزه هنری شاهد شکل گیری فعالیت های مشترک حوزه و انجمن هستیم. این فضا چگونه شکل گرفت؟

- خوشبختانه باید آمدن ایشان به حوزه هنری را به فال نیک گرفت. حضور خالصانه ایشان و نیت های صادقانه ای که دارند باعث شد چنین فضایی شکل بگیرد. در واقع ما فارغ از بخش نامه ها و ابلاغیه ها و صرفا بر اساس رابطه دوستانه و با یک تلفن یک همکاری را کلید می زنیم. مثلا ما خواهش می کنیم فلان جشنواره را با هم برگزار کنیم و ایشان با یک تماس تلفنی موافقت می کنند و کارها پیش می رود. یکی از مهمترین همکاری های مشترک هم قرار است در قالب نمایشگاهی در هفته دفاع مقدس دیده شود. در واقع یک همکاری سه جانبه برای شکل گیری این فعالیت وجود داشت. ما از آقای میرهاشمی در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس خواستیم عکس هایی از این دوران را در اختیار ما بگذارند که ایشان بدون آنکه حتی توقعی داشته باشند اسم شان در این مشارکت آورده شود، این کار را کردند. ما این عکس ها را در اختیار ۶۰ طراح جوان و پیشکسوت گذاشتیم تا بر اساس عکس ها و شعرهایی از شاعران معاصر در همین طمینه، پوستری طراحی کنند. اصرار داشتیم کار جوان ها در کنار پیشکسوت ها دیده شود. این پوسترها را در ایام هفته دفاع مقدس علاوه بر خانه هنرمندان و حوزه هنری در فضای شهری هم خواهید دید. اسم نمایشگاه را هم گذاشتیم «عکس، گرافیک، شعر».

* چرا از این دست هم افزایی ها در جامعه کمتر دیده می شود؟

- شاید به خاطر سیستم اداری باشد که همه چیز به بخش نامه و ابلاغیه ختم می شود. رابطه میان ما در حال حاضر یک رابطه دوستانه است. شاید حتی بالادستی های ما بعد از انجام یک کار متوجه آن شوند و البته ایرادی هم نگرفتند و تشویقمان کردند. موضوع این است که تا وقتی بخواهیم صرفا یک آماری اعلام کنیم و کار را به نام خودمان تمام کنیم از این دست اتفاقات نمی افتد.

* شما یکی از چهره های شاخص عرصه گرافیک کشور هستید و در جشنواره تجسمی فجر نهم هم به عنوان یکی از چهره های فاخر از شما تجلیل شد. این روزها در حوزه فعالیت های شخصی در حوزه گرافیک و همچنین مدیریت کانون هنر شیعی چه می کنید و آیا قرار نیست نمایشگاهی از آثارتان بگذارید؟

- من وقتی مسئولیت انجمن را پذیرفتم طبیعی است که درگیر کار اجرایی شوم واز کار تولید باز بمانم. البته در سن و سال ما دیگر انگیزه ها هم متفاوت می شود. در واقع مانند جوانی خودم آنقدر تولید یک پوستر موضوعیت ندارد تا اینکه مثلا بتوانم یک جریانی را در این حوزه ایجاد کنم. اما سعی کردم ارتباطم با تولید اثر هنری قطع نشود. از دوستان در انجمن خواهش کردم یک روز از فعالیتم در اینجا کم شود که به کانون هنر شیعی بپردازم و همچنان در دانشگاه تهران کلاس درس قبول کردم.

درباره نمایشگاه هم چندی پیش نمایشگاهی در قم داشتیم اما امروز دیگر از ما انتظار می رود مرور بر آثارمان را به نمایش بگذاریم. شاید حتی نمایشگاه های تخصصی تری را به نمایش بگذارم مانند طراحی جلد کتاب یا پوستر و . . . .

* در مجموع فکر می کنید در این سال ها عرصه گرافیک در کشور ما رو به رشد بوده است؟

- نه فقط عرصه گرافیک که معتقد هستم هنرهای تجسمی ما در این سال ها رو به رشد بوده است. اصلا اعتقادی به افول هنرهای تجسمی در کشور ندارم اما در بخش هایی بسیار قوی عمل کرده ایم و می توانم بگویم همه اندام هنرهای تجسمی ما به یک اندازه رشد نکرده است. بی تناسبی را در این اندام می شود دید اما می توان با یک برخورد موضعی به باقی جاهایی که کمتر رشد کرده نیز فرصت رشد داد. به طور مثال گرافیک تجاری ما به اندازه گرافیک فرهنگی ما در این سال ها رشد نکرده است. البته ممکن است به دلایلی خارج از حوزه هنر هم مربوط باشد. به هر حال یک پای گرافیک تجرای در بحث تجارت و صنعت است.

یا مثلا در دنیا تایپوگرافی ما مطرح است اما در بخش تصویر آنقدر رشد نکرده ایم و فاصله معناداری با جهان در این زمینه داریم. ما هر جا هم در فضای تصویر خوش درخشیده ایم نتوانسته ایم جریان ایجاد کنیم اما در آن بخش هویتی نوشتاری توانسته ایم جریان سازی کنیم و به طور مثال جهان عرب بسیار از تایپوگرافی ما تاثیر گرفته است. نمونه دیگر اینکه در تصویر سازی کودک و نوجوان رشد داشته ایم اما در تصویرسازی بزرگسال رشد نکرده ایم. در بخش پوسترهای جشنواره ای قوی ظارهر می شویم اما در بخش پوسترها در دنیای واقعی همچنان ضعیف هستیم. در بحث جلد کتاب رشد غیر قابل انکاری داریم.

نکته ام این است که گرچه به طور کلی رو به رشد بوده ایم اما لازم است به بخش های ضعیف تر هم توجه کنیم. امروزه نمی توانفقط یکسری از نیازهای جامعه را برطرف کرد چون جوامع به سمت کمال می روند. مثل این می ماند که بگوییم در صنایع موشکی قوی باشیم اما در صنایع زرهی لزومی ندارد قوی باشیم. تناسب اندام باید در پیکره هنرهای تجسمی امان دیده شود. حتی در رشته های دیگر هنری این تناسب اندام باید دیده شود. نمی توان در حوزه سینما گفت فقط ژانر خاصی را باید بها دهیم. باید همانقدر که سینمای اجتماعی ما رشد می کند سینمای ژانر اکشن ما هم رشد کند. این راهی است که پیش پای ماست و گرچه سخت است اما باید برایش بودجه و انرژی بگذاریم.


--------------------------------------------------------------------------

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

کلیدواژه: کانون هنر شیعی | هنرهای تجسمی | سال ها | تشکل ها | دفاع مقدس | روزنامه ها | آموزش هنر | رشد نکرده | رو به رشد | حوزه هنر | شکل گرفت | دیده شود | جوان ها | یک دهه

منبع: بی باک نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.bibaknews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۳۶۱۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

حمایت قاطع جهانگیری از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها/فکر کردید کار خوبی کردید نگذاشتید بیایند؟

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • رشد اقتصادی فراگیر و اشتغال زا از جهت گیری های اصلی در بودجه سال ۹۷ کل کشور باشد/ضرورت توجه و تمرکز بر بخش های پیشران اقتصاد
 • جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص خط مشی های تنظیم بودجه سال ۹۷ کل کشور، از دست اندرکاران این سازمان بخاطر تلاش برای تدوین بموقع بودجه قدردانی کرد و گفت: یکی از اقدامات خوبی که از دولت یازدهم آغاز شد، تدوین و ارایه بموقع بودجه سالانه کشور بود که با وجود تنگناها و محدودیت های فراوان، دولت تلاش کرد بودجه سالانه را بر اساس برنامه زمان بندی شده به مجلس شورای اسلامی ارایه دهد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به جهت گیری های اصلی بودجه سال ۹۷ کل کشور خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی فراگیر و اشتغال زا و نیز زودن چهره خشن فقر از جامعه باید از جهت گیری های اصلی در بودجه سال ۹۷ کل کشور باشد. وی با اشاره به یکی از اقدامات دولت یازدهم مبنی بر افزایش چشمگیر بودجه سازمان بهزیستی اظهار داشت: به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، دولت نتوانست آنطور که باید در خصوص این موضوع اطلاع رسانی کند و به دلیل برخی از ملاحظات و برای پرهیز از شائبه بزرگنمایی، از اطلاع رسانی مناسب خودداری کرد اما امیدوارم با اینگونه اقدامات شاهد از بین رفتن چهره خشن فقر از جامعه باشیم و این موضوع به صورت پررنگ در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها مدنظر قرار گیرد. جهانگیری همچنین با تأکید بر لزوم توجه هرچه بیشتر به دیپلماسی اقتصادی افزود: مقام معظم رهبری نیز در این خصوص تأکید ویژه دارند و رئیس جمهور و وزیر امور خارجه نیز بر این امر تمرکز کرده اند به گونه ای که وزیر امور خارجه در حال تغییر ساختار این وزارتخانه متناسب با موضوع دیپلماسی اقتصادی است و با انتصاب معاونین و...
 • صنایع دستی باید مدعی در صنعت کشور باشد
 • رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: صنایع دستی باید مدعی در صنعت کشور باشد نه اینکه در حاشیه صنعت حرکت کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد بهشتی در مراسم قدردانی از برگزیدگان بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی افزود: در گذشته به صنایع دستی، صنعت گفته می‌شد که مشکلات و نیازهای زندگی را با امنیت و آسانی تلفیق و آن‌ها را مرتفع می‌کرد.وی با بیان اینکه صنعت در گذشته فقط حل و فصل مشکلات نبود گفت: بهانه صنعت، تلطیف زندگی در کنار رفع مشکلات بود و هنر و صنعت یکی بود.بهشتی تاکید کرد: امروز برای رونق هرچه بیشتر صنایع‌دستی باید آن وارد چرخه زندگی شود.
 • آموزش فن و حرفه اولویت آموزش و پرورش باشد
 • موسسه های کاریابی باید متقاضیان شغل را به موسسه های آموزش مهارت های فنی و حرفه ای معرفی کنند . به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اشتغال شهرستان گرمسار که در ایوانکی برگزار شد با بیان این مطلب گفت : یادگیری های تخصصی برای ورود به بازار کار ضروری است و متقاضیان اشتغال باید با مهارت کامل وارد عرصه اشتغال حرفه ای شوند .غلامرضا کاتب افزود : در عرصه اشتغال نباید به آموزش های عمومی اکتفا شود و ایجاد مراکز تخصصی در مدارس و تعیین رشته در بخش یادگیری یک فن و حرفه باید اولویت وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد .
 • شعر باید آینه روزگار باشد
 • یکی از شاعران مطرح شهرستان مهدیشهر می گوید: شعری ماندگار می شود که شاعر با واژه واژه شعر ارتباط برقرار کند و مفاهیمی که به روی کاغذ می آورد بی ریاترین و پاکترین احساس را در خودش داشته باشد، شعری که بتواند آینه روزگار خودش باشد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از نیزوا، 27 شهریور ماه روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است. به همین مناسبت با یکی از شاعران مطرح شهرستان مهدیشهر گفتگویی انجام دادیم که از نظر میگذرد. *خودتان را معرفی کنید؟ محمدعلی ثابت اسمعیل پور هستم. اهل شهمیرزاد و 41 سال دارم. دارای کارشناسی ادبیات فارسی می باشم. *چطور شد که به شعر و شاعری روی آوردید؟ شور و شوق شاعری و نوشتن جملات آهنگین از ابتدای نوجوانی همراهم بود و به خواست و پیشنهاد دبیر ادبیات دوران متوسطه ام علی رغم رتبه خوب کنکور بین تمام رشته های تحصیلی رشته ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی را انتخاب کردم. در دوران خدمت مقدس سربازی نیز تصمیم گرفتم تا یک کار ماندگار از خودم به یادگار بگذارم که نظم قرآن مجید را از روی ترجمه استاد الهی قمشه ای شروع کردم و نزدیک سه جزء قرآن را کار کردم که بیش از 2هزاربیت شد ولی بعلل مختلف این کار بزرگ متوقف ماند. * اشعارتان را به صورت کتاب چاپ کرده اید ؟ مجموعه اشعار من حدود 6 مجلد شده ولی بصورت کتاب نیست و هر 6 جلد اشعار آیینی ست، البته یک مجموعه هم اشعار عاشقانه آماده شده است. *بیشتر در چه قالبی و چه مضمونی شعر می سرایید؟ در قالب های مختلف از غزل، مثنوی، رباعی، دوبیتی، ترکیب بند که البته بیشتر غزل و مثنوی هستند. مضمن اکثر شعرهایم نیزآیینی و مناسبتی و البته عاشقانه است....
 • وزیر کشور:استانداران باید برنامه های دولت را قبول داشته باشند/میانگین سنی فرمانداران باید کم شود
 • به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در مراسم تکریم و معارفه استاندار سابق و جدید لرستان با بیان اینکه استانداران باید برنامه‌های دولت را قبول داشته باشند واینحق دولت است که مدیران را از طیفی انتخاب کند که آن‌ها را قبول داشته باشد، خاطرنشان کرد: اگر‌ مدیری انتخاب شد به این معنا نیست که فقط کسانی که به او رأی دادند مورد حمایت هستند، بلکه رییس جمهور و هر مسوولی که رأی می‌گیرد برای همه مردم است و‌ مجریان او باید اعتقاد عمیق داشته باشند. وزیر کشور مردم را محور و هسته اصلی جامعه دانست و ضمن تاکید بر توجه به تعامل تصریح کرد: استاندار باید قدرت تعامل با مردم و جریانات سیاسی را داشته باشد. وی بیان کرد: هر کسی در نظام مجوز داشته باشد کارش قانونی است و ما مسوول صیانت از گروه‌های مجاز سیاسی هستیم و لذا استاندار باید قدرت تعامل با همه داشته باشد چرا کهتنوع ایران، مستلزم این امر است. رحمانی‌فضلی پای کار بودن بخش خصوصی را از ضروریات اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت:استانداران ما باید اعتدالگرا باشند و اصولگرا و اصلاح طلبی فرق ندارد واستاندار باید از گروه‌های مختلف و از جوانان استفاده کند کمااینکه باید در معاونت‌ها و فرمانداری‌ها سن را پایین بیاوریم. وی یادآور شد: تاکید رییس جمهور استفاده از بانوان است و مدیران نیز باید از آن‌ها استفاده کنند و از طرفیباید جا برای جوانان باز شود. وزیر کشور اقتصاد مقاومتی و توجه به آسیب‌های اجتماعی را از اولویت‌های دولت برشمرد و اظهار داشت: امنیت بستر اصلی فعالیت بوده و خوشبختانه مهیا است. وی بیان داشت: در حوزه فرهنگی اعتقاد باید بر مبنای باورهای مردم بوده و به تناسب شرایط اولویت‌بندی باشد. رحمانی فضلی به عملکرد چهار سالهبازوندبه عنوان استاندار لرستان اشاره کرد و افزود:بازوندبا وجود همه ضعف‌ها استاندار موفقی بوده و هر چه از...
 • کفش دانش آموزان باید چگونه باشد
 • یاسر نژادی متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل در خصوص ویژگی‌های کفش مناسب، گفت: متأسفانه در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها بدون توجه به ویژگی‌های کفش به دنبال خرید کفش‌هایی برای کودکان خود هستند که با اَشکال شخصیت‌های کارتونی طراحی شده‌اند. وی با بیان اینکه توجه به ویژگی‌های کفش از نکات ضروری خرید کفش خصوصاً برای کودکان و دانش‌آموزان است، افزود: کفش کودکان زیر 3 سال نباید پاشنه داشته باشد و برای کودکان بالای سه سال نیز بهتر است از کفش‌هایی که دارای پاشنه 2.5 سانتی‌متری هستند، استفاده شود. این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل، تصریح کرد: پوشیدن کفش‌هایی که بیشتر از 2.5 سانتی‌متر پاشنه دارند منجر به وارد شدن فشار به قسمت‌های جلو و پنجه پا خواهد شد که این فشار وارده در بلند مدت باعث ناراحتی و درد مزمن و گاها شکستگی‌هایی که به استرس «فراکچر معروفند»، می‌‌شود. نژادی ادامه داد: باید توجه داشت کفش‌ مناسب باید دارای پنجه نیم‌دایره باشد تا فاصله قابل قبولی میان انگشتان ایجاد شود همچنین باید یک فاصله مناسب میان شست پا و جلو کفش وجود داشته باشد. متخصصان معمولاً به والدین توصیه می‌کنند به جای خرید کفش‌های گران‌قیمت برای کودک که باید برای مدت زمان طولانی استفاده شود دو جفت کفش ارزان قیمت در فواصل مختلف تهیه شود به دلیل اینکه پای کودکان به سرعت در حال رشد است. وی گفت: باید توجه داشت کفش وسیله‌ای برای محافظت از پا است و نباید به گونه‌ای طراحی شود که ماهیت اصلی آن زیر سؤال برود. استفاده از کفش‌های روباز و جلوباز به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است در زمان فعالیت به پای آنها صدمه وارد شود. این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل با اشاره به کفش ورزشی مناسب برای کودکان، گفت: کفش‌های میخی به هیچ وجه برای کودکان زیر 10 سال نباید استفاده...
 • گلپا:شجریان باید آن دنیا پاسخگو باشد
 • گزیده ای از صحبت‌های اکبر گلپایگانی (گلپا) در گفتگو با روزنامه قانون را در ادامه می‌خوانیم: آقای شجریان که در دهه شصت در موسیقی ایران برای خود امپراتوری ایجاد کرده بود، چرا اکنون معترض شده است؟ مگر نه آنکه وقتی که من در دهه ‌شصت خانه‌نشین بودم، او برای خود یکه‌تازی می‌کرد. من که هیچ‌گاه از مواهب قدرت بهره‌مند نبوده‌ام. آن‌ها و طرفداران‌شان نباید این نقد را به من کنند، زیرا اگر قرار به حرف‌زدن باشد، شرمنده خواهند شد. شجریان گل‌های جاویدان را به عمر خود ندیده است، او در گل‌های رنگارنگ می‌خواند و بعد هم با آقای ابتهاج توده‌ای روی هم ریختند و در جشن هنر شیراز مشغول به فعالیت شدند. آن‌ها راهی را انتخاب کردند که مسئولیت دنیوی و اخروی آن‌راه با خودشان است. تنها وظیفه‌ای که من دارم این است که به جوانان بگویم از راه آن‌ها دوری و راه امثال تجویدی و خالقی را طی کنند. جوانان ما باید به جای الگو قرار دادن اشخاصی مثل لطفی و علیزاده بروند پرویز یاحقی، جلیل شهناز و حسن کسایی را الگو قرار دهند، اما حواس‌شان باشد که باز هم از ایشان تقلید نکنند و خودشان باشند. آقای ابتهاج یک توده‌ای تمام‌عیار بود و بعدها تغییر ایدئولوژی داد و حزب‌اللهی شد و دوباره رویه‌اش را عوض کرد و چندی بعد از کشور رفت. این منش، همان روحیه‌ای است که باعث جدایی ابتهاج، لطفی و شجریان از برنامه گل‌ها شد. بر مردم واضح است که در طول این سالها به ‌خصوص در دهه‌شصت، این آقایان چه کردند. هرکسی می‌آمد که کار موسیقی انجام دهد، همین‌ها چوب لای چرخش می‌گذاشتند و نمی‌گذاشتند که مکتب‌های موسیقی ادامه پیدا کند، زیرا مي‌خواستند همه مقلد خودشان باشند. اکنون که مقابل شما نشسته‌ام با افتخار می‌گویم مکتب گلپا، ادیب و تاج ادامه خواهد داشت، اما تردید دارم که آن‌ها در یاد مردم بمانند. آیا همه...
 • تیم اقتصادی دولت باید فرماندهی واحد داشته باشد
 • علی‌ اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه، گفت: به لحاظ قانونی حق رئیس جمهور است که در امور مختلف معاونانی را برای خود انتخاب کند و کسی نمی‌تواند به این حق رئیس جمهور تعرض کند. وی ادامه داد: برای ما مهم این است که تیم اقتصادی دولت از انسجام و هماهنگی لازم برخوردار بوده و صرفا دارای یک فرماندهی واحد باشد. عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه فرماندهی اقتصادی کشور در سطح وزارتخانه‌ها بر عهده وزارت اقتصاد و امور دارایی است، اظهار کرد: این وزارتخانه به لحاظ شرح وظایف و اختیارات، متولی اقتصاد کلان کشور است و باید پاسخگوی مجلس باشد. کریمی با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت به فرماندهی معاون اول رئیس جمهور، تصریح کرد: تشکیل چنین ستاد‌هایی و همچنین انتخاب معاونان اقتصادی مربوط به روابط داخلی دولت است و مجلس در این زمینه‌ها دخالتی نمی‌کند. انتهای پیام/
 • وزیر اطلاعات:تعاملات بین المللی باید با هوشمندی باشد
 • وزیر اطلاعات با تاکید بر اینکه تعاملات بین‌المللی باید با هوشمندی باشد، اظهار کرد: اگر افرادی با اهداف غیر علمی اما به بهانه هیات‌های علمی بخواهند با دانشگاه‌ها همکاری کنند دستگاه امنیتی از ورود آنها جلوگیری می‌کند.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود علوی، وزیر اطلاعات در اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی وزارت علوم گفت: جمهوری اسلامی به دنبال امنیت متکی بر دانش و عقلانیت است. این امنیت می‌تواند زمینه رشد و بالندگی را ایجاد کند.وی ادامه داد: امنیت، ضرورت توسعه در تمام ابعاد همه جامعه است. سرمایه‌گذاری اقتصادی، فعالیت فرهنگی و کار رسانه‌ای مستلزم امنیت است. اگر امنیت احساس و لمس نشود، اثر سازنده خود را نخواهد داشت.علوی با اشاره به اینکه احساس امنیت اثرگذارتر از خود امنیت است، اظهار کرد: برخورداری از امنیت حق طبیعی انسان‌هاست. کسانی که به این مسیر اعتقاد دارند و در مسیر خلاف قدم برنمی‌دارند، حق برخورداری از امنیت دارند و حکومت‌ها باید امنیت را برای مردم تامین کنند.وزیر اطلاعات همچنین با بیان اینکه در اسلام حکومت برای مردم است، خاطر نشان کرد: اسلام، حکومت را برای خدمت‌گذاری برای همه مردم ملتزم می‌کند. کار اطلاعاتی مبتنی بر اخلاق است.وی با تاکید بر اینکه دستگاه امنیتی آرامش را در جامعه حکفرما می‌کند، گفت: هم‌چنین باید از بدگمانی بپرهیزید. بدگمانی موجب ناهنجاری در جامعه می‌شود.علوی افزود: ترس ابزار مقابله با دشمن است نه مردم. هم‌چنین امکانات دفاعی را باید تجهیز کنیم تا دشمن بترسد و قدرت دفاع وجود داشته باشد. رشد در همه امور مخصوصا رشد فرهنگی در ارامش ایجاد می‌شود. ابزار مدیریت جامعه اسلامی آرامش است و چرخ‌های فرهنگ، اقتصاد و دانش و پژوهش با آرامش به حرکت درمی‌اید.وزیر اطلاعات گفت: دانشجویان و استادان در امنیت و آرامش می‌توانند علم تولید کنند و اگر می‌خواهیم جامعه رشد کند باید آرامش در دانشگاه‌ها باشد.علوی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی به دنبال...
 • نائب رئیس کمیسیون آموزش:سازمان سنجش پاسخگوی اعتراض کنکوری ها باشد
 • نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه «سازمان سنجش آموزش کشور باید نسبت به اعتراضات کنکوری‌ها پاسخ داده و دلایل قانع کننده خود را بیان کند» گفت: در این زمینه از سرپرست وزارت علوم در جلسه کمیسیون آموزش هم سوال خواهیم کرد. قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اعتراض کنکوری‌ها نسبت به نحوه پذیرش آن‌ها پس از اعلام نتایج گفت: حتما سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه حرف‌هایی دارد که باید توضیح دهد. در واقع اگر حقی تضییع شده باید به افراد برگردانده شود و اگر غیر از این هم باشد باید با دلیل قانع کننده توضیحاتی را ارائه کنند. این عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: در واقع سازمان سنجش باید نسبت به اعتراضاتی که انجام شده، پاسخگو باشد، البته یا این مساله مربوط می‌شود به همان ۵ درصد سهمیه ایثارگران که اعتراض کنندگان معتقد بودند اثرگذار نبوده است. نماینده مردم نوشهر در مجلس، تصریح کرد: سرپرست وزارت علوم یکشنبه آینده در جلسه کمیسیون آموزش حضور خواهد یافت تا در رابطه با مسائل مربوط به آموزشی مندرج در برنامه ششم توسعه، تبادل نظر انجام شود و حتما یکی از سوالاتی هم که از وی خواهد شد، مساله اعتراض کنکوری‌ها است. بر اساس این گزارش، سهمیه ۵ درصدی برای ایثارگران در نظر گرفته شده بود ولی مجددا اعلام شد آن دسته از افرادی که پدران آن‌ها سابقه کم‌تری نیز در جبهه داشته‌اند می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند، لذا همین مساله باعث شده تا تراز علمی دانشجویان پایین آمده و سهمیه بر هم بخورد و این موضوع نیز یکی از مسائلی بوده که معترضین کنکوری بیان کرده‌اند. انتهای پیام
 • خروجی مجالس عزاداری سید الشهدا باید توام با معرفت باشد
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد؛حجت الاسلام زاهدی در جلسه ستاد ساماندهی شیون فرهنگی افزود :متولیان برگزاری مجالس سید الشهدا در خط مقدم قرار دارند و باید عزاداری را با اهداف قیام امام حسین و مبارزه با استکبارجهانی پیش ببرند. وی تصریح کرد: متولیان طوری عمل نکنند که با برگزاری مجالس عزاداری اسایش و ارامش را از مردم سلب کنند و باید برخورد قانونی صورت گیرد. ریس اداره تبلیغات اسلامی تربت جام خاطرنشان کرد:برای برپای ایستگاه‌های صلواتی باید موارد امنیتی بهداشتی و روانی مردم رادر نظربگیرند.حجت الاسلام زاهدی تاکید کرد :درب مجالس سیدالشهدا بر روی همه و بویژه خلافکاران باید باز باشد تا در این ایام مشکلات اجتماعی به صفر برسد. انتهای پیام//ز.ج برگزاری جلسه ستاد ساماندهی شیون فرهنگی در تربت جام
 • کارنامه درخشان شعر عاشورایی/ضعف در مضمون و محتوا/شعر باید گریه کن داشته باشد
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در آستانه ماه محرم‌الحرام قرار داریم، ماهی که علاقه‌مندان و محبان اهل بیت(ع) به‌ویژه حضرت سیدالشهدا(ع) سعی در ابراز ارادت به آستان ایشان دارند، شاعران و مداحانی که با شعرها و نوحه‌هایشان بزرگ شده و رشد یافته‌ایم و بخشی از فرهنگ عاشورایی از طریق همین نوحه‌ها و سروده‌ها سینه به سینه منتقل شده است.برای بررسی پیشینه شعر عاشورایی و آسیب‌شناسی آن با سه شاعر پیشکسوت اسماعیل امینی، رضا اسماعیلی و محمدرضا سهرابی‌نژاد به گفت‌وگو نشسته‌ایم، مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: چهار دهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد، وضعیت شعر عاشورایی را چطور ارزیابی می‌کنید؟امینی: شعر عاشورایی پیشینه طولانی دارد و اگر عنوان شود که پیشینه آن به اندازه شعر فارسی است، اغراق نیست و از همان آغاز یعنی قرون دوم و سوم که شعر فارسی شکل گرفته، همپای آن شعر عاشورایی نیز به عنوان یکی از شاخه‌های شعر مذهبی وجود داشته است. بر این نکته نیز تأکید می‌کنم که تقریباً وجه غالب در شعر فارسی مذهبی بوده است، این را نه به این دلیل که افراد مذهبی هستیم و دوست داریم این گونه باشد عنوان می‌کنم، بلکه اگر مطالعه بی‌طرفانه‌ای هم داشته باشیم، به این صورت بوده و کارهای بزرگان ما نیز از نوع شعرهای مذهبی بوده است؛ چرا که نگاهشان مذهبی است و تربیت مذهبی داشته‌اند. حتی وقتی شعر تغزلی و توصیف طبیعت را می‌گویند، نیز به همین صورت است. یعنی با نگاه جستجوگر معنوی به طبیعت نگاه می‌کنند. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی اتفاق خجسته‌ای که افتاد این بود که تعدادی از شاعران همت اصلی خود را صرف شعر مذهبی و عاشورایی کردند و دیگر اینکه بسیاری از بزرگان ما که گاهی به تفاریق چند شعر عاشورایی می‌گفتند، منظم و مسئولانه نسبت به شعر عاشورایی رفتار کرده‌اند و به همین دلیل است که کارنامه پرباری را در سال‌های پس از انقلاب...
 • زیباسازی باید هویت مدار باشد/کاهش ۱۰هزارمترمربعی تبلیغات شهری
 • تبریز – مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تبریز با انتقاد از وجود زوائد بصری در شهر به عنوان زیباسازی، بر ضرورت ایجاد زیباسازی‌های شهری باهویت تاکید کرد. به گزارش خبرنگار مهر، رضا خلیلی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی اظهار کرد: چیزی که امروز از آن به عنوان زیباسازی شهری یاد می‌شود، برخی آرایش‌های سطحی است که با نصب برخی نمادها و چراغانی کردن معابر صورت می‌گیرد درحالی که ما سعی می‌کنیم زیباسازی‌های هویت‌مداری انجام دهیم. وی تشریح کرد: برازنده تبریز نیست که ما از زوائد بصری به عنوان زیباسازی استفاده کنیم. بسیاری از این زوائد باعث آلودگی محیطی شده و آرامش شهروندان را از بین می‌برند. مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تبریز در ادامه با بیان اینکه جای‌جای تبریز دارای هویت است، افزود: ما باید سعی کنیم از زیباسازی‌هایی استفاده کنیم که هیچ‌گونه به هویت و تاریخ تبریز خدشه وارد نکند و همچنین به عنوان یک برند از آن یاد شود. وی از تصویب کمیسیون ماده ۵ مبنی بر احیای جداره‌های تاریخی شهر خبر داد و گفت: مشاوران سازمان میراث فرهنگی کشور در زمان کم طرح جداره‌های تاریخی مکان‌های تاریخی همچون پل‌سنگی را انجام دادند که به زودی عملیاتی می‌شود. وی همچنین از اتمام طرح مطالعاتی مرمت عمارت تاریخی شهرداری تبریز خبر داد و اعلام کرد: باید خانه‌ها و مکان‌های تاریخی را از کاربری اداری خارج کنیم و در پی جذب گردشگران با این داشته‌های تاریخی باشیم. خلیلی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: اینکه برخی‌ها می‌گویند تبریز ۲۰۱۸ تمام شده، فرافکنی است و ما اعتقاد داریم در شرایط نامطلوب هم می‌توان به سمت پیشرفت حرکت کرد. وی در ادامه از کاهش ۱۰هزارمترمربعی فضای تبلیغات شهری خبر داد و ادامه داد: اصل برای ما کسب درآمد به هربهانه‌ای نیست، بلکه اصل آرامش شهروندان و رضایت آن‌هاست. وی همچنین از اقدامات جدید صورت گرفته توسط...
 • مجالس اباعبدالله ع باید ظلم ستیز باشد/مداحان فقط از اسناد معتبر ذکر بخوانند
 • تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام گفت: شعرهای اهل‌بیت علیهم‌السلام باید دشمن سوز و استکبارستیز بوده و مجالس در جهت سازندگی انسان‌های ظلم‌ستیز باشد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه‌نقل از آفتاب ری،آیت‌الله محمدی ری‌شهریدر همایش ستایشگران حسینی که هم‌زمان با روز قشر بسیج مداحان و شهادت میثم تمار که با حضورسردار نصیری فرمانده سپاه سیدالشهداءعلیه‌السلاماستان تهران، جمالی پورفرماندار ویژه شهرستان ری،صفوی شهردار منطقه 20 و جمعی از مداحان و ذاکران اهل‌بیت علیهم‌السلام در تالار شیخ صدوق(ره) آستان مقدس حضرت عبدالعظیمعلیه‌السلامگفت: امیدوارم این‌گونه جلسات زمینه‌ساز هرچه بیشتر تقویت فرهنگ ذکراهل‌بیت(ع) باشد. ویبابیان اینکههنر شعرهنگامی‌که با آهنگ مناسب ترکیب می‌شود نقش مؤثری در انتقال فرهنگ‌ها دارد، افزود: این هنر می‌تواند فرهنگ خوب و مثبت باشد و یا فرهنگ نامناسب. بنابراین شعر و آهنگ در هر دو جهت تأثیرگذار است و لذادشمنان اسلام نیز از ابتدا از این هنر در جهت تضعیف اسلام و فرهنگ‌سازی ضد انسانیاستفاده می‌کردند. تولیتآستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلامادامه داد:سوءاستفاده از شعر و شاعری خیلی زیاد است. در عرب جاهلی شعر به‌شدت مورد سوءاستفاده در جهت مقاصد نادرست قرار می‌گرفت. محمدی ری‌شهری با اشاره به اینکهاولین ویژگی شعری که صحیح نیست خیال‌بافی و بر پایه توهماتاست، تصریح کرد:ذاکرانی که برای اهل‌بیت علیهم‌السلام شعر می‌سازند اگربرپایه هیجانات روحی خودشان باشد و با خیالات خودشان ائمه علیهم‌السلام را توصیف بکنند خیانت بهاهل‌بیت علیهم‌السلام است. وی ادامه داد: ما باید در رابطه با کمالات مستند اهل‌بیت علیهم‌السلام شعر بسراییم و توصیف جمالات صحیح نیست. و اینکهبیاناتی از خودمان به ائمه علیهم‌السلام نسبت بدهیم و اینکه به‌عنوان ‌مثال بگوییم حضرت زینب سلام‌الله علیها در روز عاشورا احتمالاً چنین سخنانی گفته، خیانت است. تولیتآستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلامبابیان اینکهازنظر قرآن خیال‌بافی شاعران امری نکوهیده است، گفت: شاعران خیال‌بافچیزی می‌گویند که خودشان عمل نمی‌کنند درحالی‌که وقتی دیگران را می‌گریاند باید خودش هم گریه کند. محمدی...
 • معاون وزیر کشور عراق:آماده خدمات رسانی به زائران اربعین هستیم
 • قصرشیرین- ایرنا- معاون وزیر کشور عراق با اعلام آمادگی این کشور برای میزبانی از زائران اربعین گفت: حکومت عراق تمام تلاش خود را برای خدمت رسانی به زایران امام حسین (ع) به کار بسته و از این رو از هیچ تلاشی در این خصوص فرو گذار نمی کنیم. به گزارش ایرنا، سپهبد محمد بدر امروز (دوشنبه) در صدر هیاتی متشکل از مقامات عالی رتبه عراقی با حضور در مرز رسمی خسروی در نشستی با استاندار کرمانشاه و اعضای ستاد اربعین استان افزود: حکومت مرکزی عراق سیاست شجاعانه ای را برای مقابله با گروه تروریستی داعش در مناطق شرقی عراق انجام داده است. وی گفت: طبق تفاهم نامه ای که توسط وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق امضا شد طرف عراقی ملزم شد به لحاظ خدمات، امنیت و حمایت از زایران و اسکان، امکانات لازم را فراهم کند. وی اضافه کرد: شخص حیدر العبادی نخست وزیر عراق دستور داده است تا تمام امکانات لازم در خدمت زایران قرار گیرد و وزیر کشور به عنوان مسوول کمیته عالی امنیت عراق مسوول اجرا و بنده نیز به عنوان نماینده وزیر کشور مجری طرح خدمات رسانی به زایران هستم. وی گفت: همه امکانات و خدمات در راستای تامین حفظ جان زایران عتبات عالیات قرار خواهد گرفت. معاون وزیر کشور عراق با اشاره به پیروزی هایی که پیشتر در نتیجه آزادسازی موصل و تلعفر از لوث گروه تکفیری داعش به دست آمد، افزود: از همه کشورها به خصوص جمهوری اسلامی ایران که دولت و مردم عراق را برای مقابله با متجاوزان یاری کردند، قدردانی می کنم. هم اکنون به طور میانگین روزانه 100 مسافر و زائر عراقی از طریق مرز خسروی به ایران و عراق تردد می کنند. براساس تصمیم ستاد مرکزی اربعین قرار است امسال حدود 500هزار تن از زایران استان های کرمانشاه، آذربایجان های غربی و شرقی، اردبیل، زنجان و کردستان...
 • رحمانی فضلی به استانداران باید با جریانات سیاسی تعامل داشته باشید/مسئول صیانت از افراد سیاسی هستیم
 • سیاست>دولت - ایلنا نوشت:وزیر کشور گفت: حق دولت این است که مدیرانش را از طیفی انتخاب کند که به برنامه دولت اعتقاد داشته باشند و بتواند آنها را اجرا کرده و از انگیزه لازم برخوردار باشند عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز درمراسم تودیع و معارفه استاندار لرستان که در محل این استانداری برگزار شد طی سخنانی، اظهار داشت: یکی از محورهای مهم انتخاب استانداران قبول داشتن برنامه های دولت است زیرا مردم در انتخاباتی شرکت کردند و کاندیداها هم برنامه های خود را ارائه دادند و ۲۴ میلیون نفر نیز کاندیدایی را برگزیدند و رأی دادند و آقای روحانی هم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند که البته باید تأکید کنم این تعداد از مردم به برنامه های او رأی دادند؛ بنابراین حق دولت این است که مدیرانش را از طیفی انتخاب کند که به برنامه دولت اعتقاد داشته باشند و بتواند آنها را اجرا کند و از انگیزه لازم برخوردار باشند. اهم صحبت های او از این قرار است: *اگر مدیری متناسب با برنامه های دولت برای رئیس جمهوری انتخاب شد به معنی این نیست که فقط کسانی که تنها به این دولت رأی دادند را مورد حمایت قرار دهد؛ بنابراین برنامه های آقای دکتر روحانی برای ۸۰ میلیون نفر است منتهی مجریانش باید کسانی باشند که اعتقاد عمیقی به این برنامه ها داشته باشند. *الحمدالله تمامی مدیران نظام جمهوری اسلامی که علاقمند به توسعه و کار برای مردم هستند علاقمندند که برنامه های توسعه‌ای رئیس جمهور برای پیشرفت و توسعه کشور پیش بینی شده است جلو برود. * محور اصلی تحقق برنامه های سیاست اقتصاد مقاومتی رفع آسیب های اجتماعی، مشارکت سیاسی و ... مردم هستند، بالاترین ویژگی یک استاندار باید این باشد که بتواند بالاترین تعامل را با همه مردم برقرار کند. *استاندار باید قدرت تعامل با همه جریان های سیاسی را داشته...
 • یت الله عاملی:عزاداری سرور و سالار شهیدان باید همراه با معرفت و شناخت باشد
 • اردبیل - ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل تاکید کرد که عزاداری سرور و سالار شهیدان باید همراه با معرفت و شناخت کامل باشد. به گزارش ایرنا، آیت لله سید حسن عاملی دوشنبه درهمایش استقبال از ماه محرم در مسجد جامع شهر نمین افزود: امام حسین(ع) برای اصلاح قدرت قیام کرد چون قدرت هر طرف برود امت نیز به همان سمت کشیده می شود.وی شاره به اینکه گریه برای امام حسین(ع) اجر معنوی و اخروی به همراه دارد اظهار کرد: بیعت با اهداف قیام اباعبدالله و همراهی با سنت پیامبر دلایل گریه در ماه محرم است.امام جمعه اردبیل با اشاره به وضعیت کنونی کشورهای جهان اسلام اظهار داشت: حکام نالایق باعث از بین رفتن وحدت و آشفتگی اوضاع امت اسلامی شده اند.در ادامه این مراسم از تنی چند از پیرغلامان حسنی شهرستان نمین تجلیل شد.همچنین در سفر نماینده ولی فقیه در استان به شهرستان نمین مرکز حوره علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) این شهرستان افتتاح شد.آیت ا... عاملی در این مراسم نیز با بیان اینکه آشنایی بانوان با معارف اهل بیت گره گشای مشکلات جامعه خواهد بود گفت: تربیت و پرورش فرزندان و در نهایت ساختن جامعه و آینده در دست بانوان است.وی با اشاره به اینکه این مدرسه، مدرسه وحدت است اظهار داشت: هم اهل سنت و هم اهل تشیع در این مدرسه به تحصیل معارف دینی و قرآنی خواهند پرداخت.نماینده ولی فقیه در استان با بیان این مطلب که خرافه و بدعت بلای جان دین است ادامه داد: ترویج درست معارف دینی راه مقابله با خرافه و بدعت است.امام جمعه اردبیل با بیان اینکه داشتن مفاخر شهیر نیاز فطری هر منطقه ای است ادامه داد:مفاخر بزرگ در مدارس،دانشگاهها و مراکز علمی تربیت می شوند.نمین در شرق اردبیل واقع است.خبرنگار : ساسان رحمتی ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده 6016/7120
 • برای داشتن شهر انسان محور توسعه عمرانی باید با پیوست فرهنگی همراه باشد
 • استان‌ها>البرز - رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج گفت : توسعه فیزیکی شهر و اجرای پروژه های عمرانی در صورتی که پیوست فرهنگی نداشته باشد نمی تواند شهری بسازد که با محرویت انسان شکل گرفته باشد. به گزارش خبر آنلاین ، اکبر سلیم نژاد در جلسه مشترک با مدیران و مسئولان مرکز تولیدی تحقیقاتی سرم سازی رازی با بیان اینکه با شروع به کار شورای پنجم و شکل گیری کمیسیون فرهنگی شورا ، توقعاتی از گذشته وجود داشته و نیز توقعات جدیدی بوجود آمده که باید در خصوص آن برنامه ریزی کرد ادامه داد : برای انجام کارهای اصولی و سیستماتیک در تلاش هستیم تا آیین نامه کمیسیون فرهنگی ، هنری و ورزشی را تدوین کنیم و برای حل مشکل خمودگی و افسردگی حاکم بر جامعه شهروندی اقدامات عاجلی انجام دهیم چرا که توجه به این امر از سوی مدیریت شهری در راستای احقاق حقوق شهروندی است و ضرورت دارد.وی با تاکید بر اینکه انجام هر کاری باید با تعامل دو سویه جامعه شهروندی و مدیریت شهری باشد اظهار داشت : مواردی که در اولویت این کمیسیون قرار دارند ، آسیب های اجتماعی ، جوانان ، حمایت از هنرمندان و توسعه فعالیت های هنری در شهر و ... است تا با این اقدامات گام های نخست توسعه فرهنگ شهر برداشته شود .سلیم نژاد همچنین عنوان کرد : در یک شهری که دو میلیون نفر جمعیت دارد آموزش حقوق شهروندی به مردم جز ئی از وظایف مدیریت شهری است و از سویی در کنار هر اقدام باید به سلامت جامعه هم اهمیت داد و توسعه ورزش های همگانی و توجه به ورزش قهرمانی نیز ضرورت دارد .وی افزود : مدیریت شهری با مشکلات بسیار زیادی در تامین منابع روبرو است اما همه قابل حل است در این حال باید بدانیم که حتی اگر منابع مالی شهر نیز تامین باشد...
 • مدیر حوزه های علمیه:باید دانش و بصیرت ما هماهنگ با شرایط حساس امروز باشد
 • گرگان - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه حوزه در یک پیچ تاریخی قرار دارند، گفت: باید دانش و بصیرت ما هماهنگ و متناسب با شرایط حساس امروز باشد و حوزه ها خلا ءهای موجود را پر کنند. به گزارش خبرنگار ایرنا آیت الله علیرضا اعرافی عصر دوشنبه در نشستی با مدیران، اساتید و کادر مدارس علمیه استان گلستان در مدرسه علمیه رضویه گرگان افزود: عزم مدیریت حوزه بر اجرای برنامه ها و طرح های لازم و ضروری است.وی بیان داشت: آمایش سرزمینی با رویکرد جدید، نظام جامع پژوهشی، نظام جامع مشاغل ویژه روحانیت، نظام جامع مهارت های کاربردی در حوزه، الگوی اولیه برنامه پنج ساله حوزه ها، نظام جامع شورایی مدیریت حوزه ها، شورای هماهنگی نهادهای حوزوی، راه اندازی مرکز مطالعات راهبردی از جمله فعالیت هایی بوده که در حال اجرا است. آیت الله اعرافی در ادامه با بیان طرح ها و برنامه های در دست اجرا و آینده حوزه های علمیه، خطاب به مدیران، اساتید و کادر مدارس علمیه گلستان گفت: همه ما باید به جد به میدان بیاییم تا حوزه به آن مجد علمی خود بازگردد و افراد صالح در حوزه علمی و معنوی تربیت شوند. مدیر حوزه های علمیه کشور همچنین تصریح کرد: به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا افق هایی در مقابل حوزه علمیه گشوده شد که قبل از آن قابل تصور نبود. وی به فعالیت جامعه المصطفی نیز اشاره کرد و افزود: هم اینک 45 هزار نفر از 130 ملیت در مراکز جامعه المصطفی مشغول تحصیل هستند. حجت الاسلام مصطفی ملکی مدیر و عضو شورای حوزه علمیه استان گلستان نیز با ارائه گزارشی از این مدیریت گفت: در این استان 15 مدرسه علمیه وجود داشت که اینک به 21 مدرسه فعال افزایش یافته است. اخذ مجوز و برگزاری اموزش غیر حصوری سطح 2، تاسیس رشته های...
 • شهردار باید به مردم پاسخگو باشد نه احزاب سیاسی/شهرداران جدید مناطق کاردان و لایق هستند
 • محسن پیرهادی عضو سابق شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگارحوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با انتصابات اخیر شهردار تهران و نقدهای وارده به آن اظهار کرد: همیشه همه شهرداران تهران از خود بدنه شهرداری معاونان، مدیران و شهرداران مناطق را انتخاب می‌کردند. عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: اگر با دقت به دوران‌های مختلف مدیریت شهری افرادی از جمله ملک مدنی، کرباسچی و احمدی نژاد و حتی قالیباف توجه کنید، متوجه می‌شوید که همه افراد صاحب مسئولیتدر دوره مدیریت هر کدام از این شهرداران در ادوار گذشته هم مدیر بوده‌اند و فعالیت می کردند، در نتیجه این موضوع مختص نجفی نیست. وی افزود: عده‌ای فکر می‌کنند که باید از درون حزب و خارج از مجموعه شهرداری مسئولان و مدیران خود را انتخاب کنند و در سیستم بگذارند، و مسئله مهم این است که شخصی که انتخاب می‌شود باید با کار شهرداری و روال آن آشنا باشد و حداقل در رزومه خود 15 سال سابقه و تجربه داشته باشد. پیرهادی با بیان اینکه سیاست زدگی سم مهلکی برای مدیریت شهری است عنوان کرد: افراد در بدنه شهرداری مانند بحث‌ها و نگاه‌های سیاسی مطرح در خارج از شهرداری نسبت به هم رقابت سیاسی ندارند و در سیستم شهرداریچه در مناطق و چه در مدیریت مرکزی، نگاه صنفی، توجه به کار و مسائل شهری بر نگاه سیاسی غالب است و این واقعیت غیرقابل انکار شهرداری است. عضو هیئت رئیسه شورای چهارم شهر تهران ادامه داد: وقتی به کارکنان شهرداری کاری مثل خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان، برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین، رسیدگی به حادثه‌ دیدگان ساختمان پلاسکو و غیره سپرده می‌شود، نسبت به سایر ارگان‌ها همگرایی بیشتری دارند و این باز هم به همان نگاه صنفی و عدم سایه افکندن مسائل سیاسی بر فعالیت آن‌ها باز می گردد. وی با اشاره به جالب بودن نقدها به نجفی ابراز داشت: باید...
 • برای تامین درآمد به هر شیوه و روشی رو نخواهیم آورد/همکاری با هر نهادی باید در قالب قرارداد باشد
 • عضو شورای شهر پنجم گفت: برای تامین درآمد به هر شیوه و روشی رو نخواهیم آورد. اگر با هر نهادی همکاری داشته باشیم باید در قالب قرارداد باشد. اقتصاد آنلاین - فائزه مومنی؛ زهرا صدراعظم نوری به اقتصاد آنلاین گفت: باید تامین درآمد از طریق منطقی، قانونی و متدوال باشد. اگر در گذشته قراردادهایی با بعضی از نهادها بسته می‌شده است در حال‌حاضر وضعیت فرق کرده است. وی ادامه داد: ما برای تامین درآمد به هر شیوه و روشی رو نخواهیم آورد، از روش‌هایی استفاده می‌کنیم که درآمد پایدار برای شهرداری ایجاد کند. عضو شورای شهر پنجم تاکید کرد: من حکم نمی‌کنم که با نهادهای نظامی همکاری داشته باشیم یا نه، همکاری با هر نهادی باید در قالب قرارداد باشد. وی اضافه کرد: قراردادها نیز، باید موضوع مشخص و شفاف داشته باشند و پیمانکاران آن‌ها در چهارچوبی مشخص انتخاب شوند. رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای پنجم درباره ساماندهی پسماندهای شهری نیز گفت: هنوز هیچ تصمیمی برای ساماندهی پسماند گرفته نشده است اما طبق گزارش‌هایی، کل فرایند پسماند را از اول و انتها بررسی می‌کنیم تا برای رفع مشکلات با شهرداری به جمع‌بندی برسیم. نوری همچنین از برگزاری جلسه‌ای در این کمیسیون در رابطه با وارونگی و آلودگی هوا در زمستان و پاییز سال جاری خبر داد.
 • آیت الله علوی گرگانی باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه ها گرفته شود/روحانی هوشیار باشد
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - انتخاب نوشت:آیت الله علوی گرگانی در دیدار با مشاور حقوقی رئیس جمهوری با ورود زنان به ورزشگاه ها مخالفت کرد و گفت:حتما جلوی این کار گرفته شود. آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید عصر یکشنبه در دیدار مشاور رئیس جمهوری در حقوق شهروندی گفت :اخیرا مطلع شدیم که مسئولان کشور یواش یواش زمزمه می کنند که در صورت امکان زمینه حضور خانم ها در مسابقه های کشتی و مسائلی که مربوط به ورزشگاه ها است فراهم شود. وی با انتقاد از برخی تلاش های در حال انجام برای فراهم کردن زمینه حضور بانوان در ورزشگاه ها گفت : باید حتما جلوی این کار گرفته شود. آیت الله علوی گرگانی گفت: حضور بانوان در ورزشگاه ها مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد. آیت الله علوی گرگانی با بیان اینکه این گونه اقدامات بی احترامی به خون هزاران شهید گلگون کفن است افزود: برخی به دنبال بدعت گزاری در جامعه هستند که به نام رئیس جمهور تمام می شود که در این خصوص آقای روحانی باید هوشیار باشد. 2929
 • وزیر کشور:استانداران مشی اعتدال داشته باشد
 • خرم آباد - ایرنا - وزیر کشور گفت: استانداران مطالبات تمام اقشار مردم را مدنظر قرار دهند و مشی اعتدال را مدنظر قرار دهند. به گزارش ایرنا عبدالرضا رحمانی فضلی عصر دوشنبه در آیین تودیع و معارفه استاندار قدیم و جدید لرستان در سالن جلسات استانداری این استان افزود: استانداران باید قدرت تعامل با جریان های سیاسی داشته باشد چراکه هیچ فرقی بین اصلاح طلب و اصولگرا برای دولت تدبیر و امید وجود ندارد.وی اظهار کرد: قدرت تعامل با همه اقشار جامعه موضوع مهمی است در انتخاب استانداران مدنظر قرار گرفته است.
 • انتخاب مدیران معتقد به برنامه هاى دولت حق قوه مجریه است/استاندار باید قابلیت تعامل با گروه های سیاسی را داشته باشد
 • به گزارش ایلنا،‌عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز درمراسم تودیع و معارفه استاندار لرستان که در محل این استانداری برگزار شد طی سخنانی، اظهار داشت: یکی از محورهای مهم انتخاب استانداران قبول داشتن برنامه های دولت است زیرا مردم در انتخاباتی شرکت کردند و کاندیداها هم برنامه های خود را ارائه دادند و ۲۴ میلیون نفر نیز کاندیدایی را برگزیدند و رأی دادند و آقای روحانی هم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند که البته باید تأکید کنم این تعداد از مردم به برنامه های او رأی دادند؛ بنابراین حق دولت این است که مدیرانش را از طیفی انتخاب کند که به برنامه دولت اعتقاد داشته باشند و بتواند آنها را اجرا کند و از انگیزه لازم برخوردار باشند. وی در ادامه افزود: اگر مدیری متناسب با برنامه های دولت برای رئیس جمهوری انتخاب شد به معنی این نیست که فقط کسانی که تنها به این دولت رأی دادند را مورد حمایت قرار دهد بلکه رئیس جمهوری که رأی می آورد و تنفیذ می شود رئیس جمهور همه کشور است، وزیر هم از زمانی که مورد اعتماد نمایندگان ملت در مجلس قرار می گیرد وزیر همه کشور است و استاندار هم در دولت رأی می گیرد استاندار همه مردم است؛ بنابراین برنامه های آقای دکتر روحانی برای ۸۰ میلیون نفر است منتهی مجریانش باید کسانی باشند که اعتقاد عمیقی به این برنامه ها داشته باشند. وزیر کشور تأکید کرد: الحمدالله تمامی مدیران نظام جمهوری اسلامی که علاقمند به توسعه و کار برای مردم هستند علاقمندند که برنامه های توسعه ای رئیس جمهور برای پیشرفت و توسعه کشور پیش بینی شده است جلو برود. رحمانی فضلی با بیان اینکه قدرت تعامل با همه جامعه یکی از ویژگی های مهمی است که مدیران باید از آن برخوردار باشند، گفت: محور اصلی تحقق برنامه های سیاست اقتصاد مقاومتی رفع آسیب های اجتماعی،...
 • افسر جنگ فرهنگی باید نگاه جبهه ای فکر جهانی و عمل منطقه ای داشته باشد/بسیج دانشجویی انوار انقلاب اسلامی را در دنیا پخش کند
 • معاون فرهنگی شهردار مشهد گفت: اگر در جنگ فرهنگی افسر هستیم، باید مصرف فرهنگی بالاتری نسبت به بقیه داشته باشیم؛ زیرا تهاجم فرهنگی گناه را زیاد نمی‌کند؛ بلکه توبه را کم خواهد کرد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، وحید جلیلی، معاون فرهنگی شهردار مشهد و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار در جمع دانش پژوهان طرح ولایت سیستان و بلوچستان گفت: زمانی که به مبانی نظری انقلاب اسلامی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم زندگی انقلابی دارای چند مؤلفه است. وی ابراز کرد: مؤلفه اول زندگی انقلابی نگاه جهانی است؛ مؤمنین باید در جهان زندگی کنند و به تقسیمات اعتباری کشور‌ها وابسته نباشند. جلیلی آرمان‌ها و فرصت‌های جهانی را مؤلفه‌های نگاه جهانی خواند و اظهار داشت: مردم دنیا امام خمینی (ره) را به عنوان رهبر یک جریان جهانی علیه استکبار قبول دارند؛ انقلاب اسلامی انقلاب مستضعفان جهان است؛ لذا مؤمن انقلابی اگر به دنبال عدالت است باید آن را برای تمام آحاد بشر بخواهد. وی افزود: مشکل این است که ما نگاه جهانی نداریم و از اطرافمان بی خبر هستیم؛ ما باید جهانی فکر و منطقه‌ای عمل کنیم. معاون فرهنگی شهردار مشهد دومین مؤلفه زندگی انقلابی را نگاه تاریخی دانست و بیان داشت: در قرآن کریم به مؤمنین توصیه شده که اهل ذکر باشند که یکی از متعلقات ذکر در قرآن، شخصیت‌های تاریخی است. وی تصریح کرد: ما تاریخ عظیمی پشت سرخود داریم؛ لذا شما می‌توانید از تجربه هم نوعان خودتان در هزار سال پیش استفاده کنید. رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی فیلم عمار سومین مؤلفه زندگی انقلابی را نگاه جبهه‌ای معرفی و اذعان کرد: ما سنگر زیاد داریم، اما با هم یک جبهه نیستیم؛ ما برای مصرف فرهنگی و برای استفاده ار آثار فرهنگی برنامه نداریم. وی افزود: اگر در جنگ فرهنگی افسر هستیم باید مصرف فرهنگی بالاتری نسبت به بقیه داشته باشیم، زیرا تهاجم فرهنگی گناه...
 • وزیر کشور:رئیس جمهور کارهای مشخص و مهمی را برای استانداران در نظر گرفته اند/به دنبال ایجاد تعاملات بیشتر در استان ها هستیم
 • به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در بدو ورود به هرمزگان برای معارفه استاندار جدید این استان، اظهار کرد: خدمات جادری استاندار دولت یازدهم در استان هرمزگان در چهار سال گذشته قابل تقدیر بود و هرمزگان در زمینه‌های مختلف به رشد و شکوفایی رسیده است. وی افزود: برای تداوم این روند و به منظور استفاده هر چه بیشتر از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها در هرمزگان، آقای همتی به عنوان استاندار جدید هرمزگان معرفی شدند که بدون شک با روحیه تعاملی و کار و تلاش در این استان منشأ خدمات برای مردم خواهند بود. وزیر کشور ادامه داد:برخی از استانداران بنا به درخواست خود در استانی دیگر یا عرصه دیگری خدمت می‌کنند و کار و تلاش در راستای رشد و پیشرفت کشور را در حوزه دیگری پیگیری خواهند کرد. رحمانی فضلی با بیان این که به دنبال ایجاد تعاملات بیشتر در استان‌ها در حوزه‌های مختلف هستیم، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور دستور کارهای مشخص و مهمی را برای استانداران برشمرده‌اند که باید با جدیت برای تحقق آنها تلاش شود. وی تأکید کرد: مدیرانی که در این دولت انتخاب می‌شوند باید به برنامه‌های دولت اعتقاد داشته باشند و این حق طبیعی دولت است. به گزارش فارس، جاسم جادری امروز بعد از 46 ماه استانداری هرمزگان، جای خود را به فریدون همتی می‌دهد که 4 روز پیش در جلسه هیأت دولت به عنوان استاندار جدید هرمزگان منصوب شد. انتهای پیام/ج/