تین‌نیوز |

شهرداری تهران طرح کنترل «ابرترافیک مهرماه» را با تکیه بر سه تاکتیک موقت برای 15 روز نخست آغاز سال تحصیلی در ستاد هماهنگی استقبال از مهر پیشنهاد داده که پس از طی مراحل نهایی تصویب در شورای عالی ترافیک و دولت اجرا خواهد شد. محسن پورسیدآقایی، معاون جدید حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران که از سابقه چند‌ساله در حوزه مدیریت برنامه‌ریزی شبکه ریلی برون شهری کشور برخوردار است، روز گذشته با حضور در صحن شورای شهر ضمن تشریح جزئیات طرح مذکور، از سه تاکتیک برای مدیریت ترافیک مهر رونمایی کرد.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، نکته مثبت و جالب توجه در جلسه دیروز این بود که پورسیدآقایی در اولین حضور خود در تریبون رسمی شورای پنجم، حل گره ترافیکی تهران را به‌عنوان توقع مشترک پایتخت‌نشینان از شهردار جدید، اولین و مهم‌ترین آزمون خود در مدیریت شهری تهران تعبیر کرد و بگونه‌ای از این دغدغه همیشگی مردم تهران سخن گفت که مشخص شد او کاملا آگاه است که در چه جایگاه حساسی در مدیریت شهری قرار گرفته و چه مسوولیت سنگینی برای پاسخ به توقع 9 میلیون پایتخت‌نشین دارد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی مدیریت شهری از وضعیت ترافیک در آغاز مهرماه حاکی است، طی دو هفته نخست سال تحصیلی تهران با افزایش 30 درصدی حجم ترافیک در ساعات پیک روبه‌رو است که بخش عمده آن ناشی از سفرهای به مقصد محل تحصیل است؛ به‌گونه‌ای که تقاضای سفر درون‌شهری ناشی از عزیمت به مراکز تحصیلی دست‌کم 16 درصد از تقاضای سفرهای روزانه درون‌شهری در تهران را شامل می‌شود. با توجه به این واقعیت، سه تاکتیک و طرح کوتاه مدت به‌عنوان حریف موقت برای ترافیک نیم سال دوم شهر تهران از سوی مدیریت شهری طراحی شده که اجرای آن می‌تواند به‌عنوان راهکار کوتاه مدت حل معضل ترافیک که گره آن در آغاز مهرماه کورتر از نیمه اول سال می‌شود، اثرگذار باشد. در عین حال به نظر می‌رسد پورسید‌آقایی قصد دارد برای مدتی هرچند کوتاه پس از استقرار در مسند معاونت، چالش ترافیک را دقیق‌تر بررسی کند و پیشنهادهای گذشته را که هنوز روی میز قرار دارد در کنار ایده‌ها و طرح‌های تازه برای حل معضل ترافیک در میان‌مدت و بلندمدت مورد مداقه قرار دهد. نخستین و شاید مهم‌ترین مصوبه ستاد هماهنگی استقبال از مهر برای کنترل ابرترافیک دو هفته آغاز سال تحصیلی، «شناور کردن ساعت کار تمام دستگاه‌های دولتی» است. بر اساس این پیشنهاد که اجرای آن نیازمند تایید دولت و ابلاغ از سوی وزارت کشور است، ساعت شروع کار کلیه دستگاه‌های دولتی صرفا به شکل موقت و در طول دو هفته اول مهرماه، به مدت دو ساعت شناور خواهد بود؛ به این معنا که کارمندان می‌توانند بین ساعات 7 تا 9 صبح زمان حضور خود را در محل کار به دلخواه و متناسب با زمان تحصیل فرزندان خود تنظیم کنند و در مقابل زمان خروج آنها نیز به نسبت ساعت ورود شناور خواهد شد. به این ترتیب والدینی که فرزند محصل دارند و در روزهای نخست مهر هنوز نتوانسته‌اند از خدمات سرویس مدارس استفاده کنند، به سادگی می‌توانند فرزند خود را قبل از حاضر شدن در محل کار به مدرسه برسانند، سپس در محل کار خود حاضر شوند؛ ضمن اینکه مزیت ویژه این طرح نصیب مادران شاغلی خواهد شد که می‌توانند با دغدغه و استرس کمتری، هفته‌های اول مهر را با فرزندان خود همراه شوند و به مدت محدود با تاخیر به محل کار خود برسند. همچنین اجرای این طرح در صورت همراهی دولت، می‌تواند بازه پیک ترافیک را قدری افزایش دهد و در نتیجه حجم ترافیک در زمان بیشتری توزیع شود. در نهایت این مدل توزیع سفر در زمان وسیع‌تر، می‌تواند بار ترافیک صبحگاه و حتی عصرگاه را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. از طرفی برخی از سفرها که به قصد رساندن فرزندان به مدرسه انجام می‌شود نیز به کلی حذف و با سفر والدین به محل کار ادغام خواهد شد.

بر اساس مطالعاتی که در اوایل دهه 90 از سوی گروهی از کارشناسان ترافیکی انجام شد، اگر طرح شناورسازی ساعت کار به شکل صحیح و دائمی اجرا شود، دست‌کم 13 درصد از بار ترافیک پاییزی خواهد کاست و به دنبال آن کیفیت هوای تهران هم بهبود می‌یابد، چراکه بخشی از آلودگی هوای تهران ناشی از کارکرد درجای خودروها بوده و این وضعیت در ابرترافیک پاییز تشدید می‌شود. هر چند اجرای درست این طرح منوط به برخورداری از ضمانت اجرا و همراهی تمام عیار کلیه دستگاه‌های دولتی است. اوایل دهه 90 طرح تغییر ساعت کار با هدف مدیریت ترافیک به مدت یک سال اجرا شد، اما از آنجاکه دستگاه‌ها دربرابر هرگونه انعطاف و تغییر ساعت کار مقاومت داشتند، طرح مذکور عملا شکست خورد و نتوانست وضعیت ترافیک در تهران را بهبود ببخشد. پورسیدآقایی در این رابطه به «دنیای اقتصاد» گفت: یکی از راهکارهای کاهش ترافیک در ساعات پیک که در بسیاری از کشورها به شکل دائمی یا در بازه‌های بلند مدت اجرا می‌شود، شناور کردن ساعت کار است که با طرح «تغییر ساعت کار» تفاوت دارد. در حال حاضر این طرح برای اجرا به مدت دو هفته در تهران پیشنهاد شده تا بازخورد و آثار آن، ارزیابی شود. اما هنوز مطالعه جامعی که به واسطه آن طرح مذکور به شکل دائمی اجرا شود صورت نگرفته و قاعدتا تصمیمی هم در این رابطه اتخاذ نشده است.

ساماندهی زمان توزیع بار در تهران

تاکتیک دوم مدیریت ابرترافیک مهرماه که شهرداری تهران مطرح کرده است، «محدود کردن تردد خودروهای توزیع موادغذایی، خواربار، اقلام سوپرمارکتی و میوه و سبزیجات میان واحدهای صنفی شهر» است. بر اساس آنچه پورسیدآقایی تشریح کرد، حدود 12 درصد از ترافیک تهران در ساعات پیک صبحگاهی ناشی از تردد کامیون‌های توزیع اقلام سوپرمارکتی و مواد غذایی است. این خودروهای سنگین با توقف دوبله و مزاحمت‌های ترافیکی که ایجاد می‌کنند، به ترافیک صبحگاهی دامن می‌زنند و این در حالی است که تردد آنها در بسیاری از کشورها در ساعات روز ممنوع است. بر اساس پیشنهاد شهرداری و در صورت تصویب نهایی در شورای عالی ترافیک، تردد این خودروها بین ساعات 5:30 تا 10:30 صبح در محدوده زوج و فرد طی 15 روز نخست مهرماه ممنوع خواهد شد و پلیس بر اجرای این ممنوعیت نظارت خواهد کرد. هر چند در این مرحله طرح مذکور صرفا برای علاج موقت ابرترافیک دو هفته اول مهر پیشنهاد شده است، اما کارشناسان ترافیکی اعتقاد دارند این ممنوعیت می‌تواند به شکل دائمی در تهران اعمال شود.

سومین حریف موقت ترافیک مهرماه که شهرداری تهران بدون نیاز به مصوبه خارج از مدیریت شهری آن را دنبال می‌کند. ممنوعیت 25 روزه هرگونه عملیات عمرانی و حفاری از سوی دستگاه‌های خدماتی در معابر پایتخت است که از 20 شهریور تا 15 مهر عملیاتی خواهد شد. در مقابل عملی شدن دو تاکتیک دیگر شامل شناور کردن ساعت کار دستگاه‌های دولتی و محدود کردن تردد خودروهای توزیع اقلام خوراکی به ترتیب نیازمند موافقت دولت و شورای عالی ترافیک است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در جلسه روز گذشته علاوه بر تشریح جزئیات برنامه‌های کوتاه‌مدت خود برای مدیریت ابرترافیک مهرماه، کلیات برنامه بلندمدت خود را نیز اعلام کرد که در دو محور «مدیریت تقاضای سفر» و «تقویت ناوگان» طی چهار سال آتی دنبال خواهد شد. وی در حاشیه جلسه، از نیاز مترو تهران به دست‌کم 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صرفا در حوزه تامین ناوگان خبر داد و چالش جدی مدیریت شهری فعلی را تامین مالی در این بخش عنوان کرد. به گفته وی، برای بهبود سرفاصله قطارهای مترو، نیاز فوری تهران تامین 1000 واگن است و این در حالی است که برای خدمت‌رسانی با حداکثر ظرفیت، 1000 واگن دیگر نیز باید در خطوط موجود سرویس دهند. سرفاصله قطارهای مترو در حال حاضر به‌طور میانگین 9دقیقه است و این در حالی است که سرفاصله برخی خطوط به دلیل فقدان واگن کافی، به بیش از 15 دقیقه نیز می‌رسد. این در حالی است که سرفاصله استاندارد در خطوط مترو کلان‌شهرها عموما بین 5/ 2 تا حداکثر 5 دقیقه است.

معاون شهردار تهران البته درباره محور دوم برنامه‌های خود یعنی مدیریت تقاضای سفر، توضیح بیشتری نداد و در پاسخ به پرسش‌هایی درخصوص اخذ عوارض تردد از برخی معابر و نیز وضع مالیات بر سوخت که می‌تواند هزینه سفر با خودرو شخصی را افزایش دهد و موجب روی آوردن شهروندان به استفاده از حمل‌ونقل عمومی شود، ضمن خودداری از تایید یا رد کردن این موضوعات، اعلام کرد که باید شخصا موضوعات را بررسی و سپس درباره آن اظهارنظر کند.

جراحی اساسی ترافیک تهران

تهران برای حل معضل ترافیک به جراحی اساسی نیاز دارد و تنها اصلاحات جزئی و دنبال کردن روند گذشته نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد. این موضوع را پورسیدآقایی در صحن شورای شهر مطرح و تاکید کرد که به منظور اعمال جراحی آتی که باید بر ترافیک تهران صورت گیرد، پیشنهادها و طرح‌های خود را به مرور در قالب لوایح به شورای شهر ارائه خواهد کرد. وی در جمع خبرنگاران، از آلودگی هوا نیز به‌عنوان دومین معضل اساسی تهران افزون بر ترافیک یاد کرد که مدیریت شهری باید طی چهار سال آینده برای آن چاره‌اندیشی کند. به گفته وی، یکی از برنامه‌های میان‌مدت شهرداری تهران در حوزه حمل‌ونقل عمومی، راه‌اندازی خطوط قطار سبک شهری است. پورسیدآقایی از تراموا به‌عنوان یکی از مدهای رایج حمل‌ونقلی در جهان که البته در تهران هنوز غریبه است یاد کرد و گفت: ظرف چهار سال آینده دست‌کم یک خط تراموا در تهران راه‌اندازی خواهیم کرد. کارشناسان معتقدند جای یک تاکتیک اثرگذار در برنامه شهرداری برای ابرترافیک مهرماه خالی است و آن استفاده بهینه از ظرفیت موجود و خارج از سرویس ناوگان مترو و اتوبوسرانی است.

حدود 6000 دستگاه اتوبوس در ناوگان تهران خدمت‌رسانی می‌کند که یک‌سوم این تعداد به دلیل فرسودگی و نیاز به تعمیرات، همواره خارج از سرویس و در شرایط «اورهال» قرار دارد. در مورد ناوگان مترو نیز با اینکه استاندارد اورهال، 20 درصد از کل واگن‌ها است، در تهران این میزان حدود 50 درصد است. شهرداری تهران می‌توانست با اجرای یک طرح ضربتی و تامین فوریتی قطعات و تجهیزات لازم، ناوگان خارج از سرویس مترو و اتوبوسرانی را نیز برای سرویس‌دهی در دو هفته اول مهر آماده کند تا به این ترتیب از ظرفیت موجود حمل‌ونقل عمومی برای مهار ترافیک آغاز سال تحصیلی بیشترین استفاده ممکن صورت گیرد.

کلیدواژه: دستگاه های دولتی | ابرترافیک مهرماه | شهرداری تهران | ترافیک مهرماه | دنیای اقتصاد | مدیریت شهری | حمل ونقل | سال تحصیلی | ترافیک مهر | تقاضای سفر | طرح مذکور | دست کم | خواهد شد | ساعت کار | بر اساس | دو هفته | اول مهر | محل کار

منبع: تین نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۳۵۲۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • ایران با ۲ گل از سد حریف افغانستانی گذشت
 • کرج – تیم ایران در پنجمین روز از مسابقات فوتبال زیر ۱۶ سال آسیا با دو گل از سد حریف افغانستانی خود گذشت. به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز جمعه سی و یکم شهریورماه گروه‌های ایران و افغانستان در کرج به مصاف یکدیگر رفتند. در این دیدار ایران توانست مقتدرانه با دو گل از سد حریف افغانستانی خود بگذرد، درنهایت این بازی با نتیجه ۲ بر یک به پایان رسید. گل‌های تیم فوتبال زیر ۱۶ سال ایران در این ‌مسابقه توسط مهدی سیدی در دقیقه ۲۸ و امیر جعفری در دقیقه ۷۰ به ثمر نشست. شایان‌ذکر است تک‌گل تیم فوتبال افغانستان در دقیقه نود بازی از نقطه پنالتی وارد دروازه ایران شد. گفتنی است؛ استان البرز میزبان مسابقات مقدماتی فوتبال زیر ۱۶ سال آسیا است که در این دوره پنج تیم به مصاف یکدیگر خواهند رفت.
 • گزارشی/وقتی تراکتورسازی حریف پدیده نشد
 • به گزارش ایلنا، تراکتورسازی روز گذشته در هفتمین دیدار خود در لیگ برتر میزبان پدیده بود و این دیدار در نهایت با شکست 2 بر یک سرخپوشان تبریزی به پایان رسید تا آنها بعد از 3 هفته در لیگ برتر شکست را تجربه کنند.
 • حریف امروز رئال بدون سرمربی
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، باشگاه آلاوز در فاصله چند ساعت مانده به آغاز بازی مقابل رئال مادرید، اعلام کرد؛ جیانی دِ بیاسی به عنوان سرمربی جدید این تیم انتخاب شده است اما در بازی امروز قادر به نشستن روی نیمکت نیست. رئال مادرید در بازی ششم خود در فصل جدید لیگ اسپانیا، از ساعت 17:45 دقیقه امروز مهمان آلاوز خواهد بود.
 • شکست دوباره مردانی برابر حریف انگلیسی
 • اولین نماینده ایران در رقابتهای گرندپری مراکش با شکست برابر حریف انگلیسی خود از دور مسابقات حذف شد. خبرگزاری مهر: نماینده سنگین وزن کشورمان در مرحله‌یک‌چهارم به مصاف «ماهاما چو» تکواندوکار عنوان دار انگلیسی رفت و در نهایت با نتیجه ۲۳ بر ۱۷ مغلوب و از دور رقابت‌ها کنار رفت. بعد از بازیهای المپیک و مسابقات جهانی کره جنوبی، این سومین شکست مردانی برابر این رقیب است. مردانی دور نخست «محمد الهاتری» از نروژ را با نتیجه ۱۱ بر ۲ شکست داد و سپس برابر «ودران گولس» از کرواسی در حالی که در پایان راند سوم به تساوی ۱۰ بر ۱۰ رسیدن بود، را با امتیاز طلایی در راند چهارم شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت.در ادامه این مسابقات فردا شنبه در روز اول مهرماه و دومین روز این رقابتها محمد کاظمی در نخستین گام به مصاف قهرمان کره ای جهان در سال ۲۰۱۷ می رود و فرزان عاشورزاده هم دور نخست استراحت دارد. رقابتهای گرندپری مراکش به مدت سه روز برگزار خواهد شد.
 • علی کریمی:الهلال را حریف قدرتمند و سختی نمی دانم
 • علی کریمی در گفتگویی که حساب توییتر لیگ قهرمانان آسیا آنرا بازنشر داده است گفت: فوتبال ایران به طول کلی از عربستان بالاتر است. من الهلال را حریف قدرتمند و سختی نمی دانم و می توانیم با شکست این تیم در بازی رفت، به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسیم. تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ساعت ۱۹:۳۰ روز سه شنبه این هفته در ابوظبی امارات به مصاف الهلال عربستان می رود.
 • علی کریمی:الهلال حریف سختی برای پرسپولیس نیست
 • صحبت‌های علی کریمی درباره دیدار تیم های پرسپولیس و الهلال در عربستان بازتاب یافته است. به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روزنامه «السبق» عربستان، علی کریمی در گفتگویی که حساب توییتر لیگ قهرمانان آسیا آنرا بازنشر داده است گفت: فوتبال ایران به طول کلی از عربستان بالاتر است. من الهلال را حریف قدرتمند و سختی نمی دانم و می توانیم با شکست این تیم در بازی رفت، به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسیم. تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ساعت ۱۹:۳۰ روز سه شنبه این هفته در ابوظبی امارات به مصاف الهلال عربستان می رود.
 • مردانی به یک چهارم نهایی صعود کرد/دیدار انتقامی با حریف انگلیسی
 • تکواندوکار تیم ملی کشورمان با رسیدن به مرحله یک چهارم رقابتهای گرندپری مراکش شد، برای صعود به نیمه نهایی در یک مبارزه انتقامی به مصاف حریفی از انگلیس می رود. به گزارش خبرنگار مهر، مرحله دوم رقابتهای گرندپری در سال ۲۰۱۷ امروز جمعه با حضور ۲۲۵ تکواندوکار از ۵۶ کشور در به میزبانی مراکش در مجموعه ورزشی «شاهزاده مولا عبدالله» شهر «رباط» آغاز شد. سجاد مردانی نماینده تیم کشورمان در روز نخست این رقابتهاست. وی دور نخست «محمد الهاتری» از نروژ را با نتیجه ۱۱ بر ۲ شکست داد و سپس برابر «ودران گولس» از کرواسی در حالی که در پایان راند سوم به تساوی ۱۰ بر ۱۰ رسیدن بود، را با امتیاز طلایی در راند چهارم شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. مردانی در این مرحله باید با «ماهاما چو» نایب قهرمان سال ۲۰۱۷ و برنز المپیک ۲۰۱۶ از انگلستان مبارزه کند. مردانی در المپیک و مسابقات قهرمانی جهان برابر این حریف بازنده شده و این دیدار می تواند یک مبارزه انتقامی برای نماینده کشورمان باشد. رقابتهای گرندپری مراکش به مدت سه روز برگزار خواهد شد.
 • شکست دوباره مردانی برابر حریف انگلیسی/حذف اولین نماینده ایران
 • اولین نماینده ایران در رقابتهای گرندپری مراکش با شکست برابر حریف انگلیسی خود از دور مسابقات حذف شد. به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه این رقابتها کهبه میزبانی مراکش در «رباط» جریان دارد سجاد مردانی تنها نماینده تیم کشورمان در روز نخست این رقابتها در سومین مبارزه خود به نایب قهرمان سال ۲۰۱۷ جهان از انگلستان باخت و حذف شد. نماینده سنگین وزن کشورمان در مرحله‌یک‌چهارم به مصاف«ماهاما چو» تکواندوکار عنوان دار انگلیسی رفت و در نهایت با نتیجه ۲۳ بر ۱۷ مغلوب و از دور رقابت‌ها کنار رفت. بعد از بازیهای المپیک و مسابقات جهانی کره جنوبیف این سومین شکست مردانی برابر این رقیب است. مردانیدور نخست «محمد الهاتری» از نروژ را با نتیجه ۱۱ بر ۲ شکست داد و سپس برابر «ودران گولس» از کرواسی در حالی که در پایان راند سوم به تساوی ۱۰ بر ۱۰ رسیدن بود، را با امتیاز طلایی در راند چهارم شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. در ادامه این مسابقات فردا شنبه در روز اول مهرماه و دومین روز این رقابتها محمد کاظمی در نخستین گام به مصاف قهرمان کره ای جهان در سال ۲۰۱۷ می رود و فرزان عاشورزاده هم دور نخست استراحت دارد. رقابتهای گرندپری مراکش به مدت سه روز برگزار خواهد شد.
 • حرکت زننده بازیکن حریف پرسپولیس و احتمال جریمه زبان درازی
 • بازیکن تیم فوتبال الهلال عربستان به خاطر حرکت زننده خود در بازی با الاتحاد عربستان احتمالا به زودی جریمه خواهد شد. به گزارش خبرنگار مهر، «محمد البریک» بازیکن تیم فوتبال الهلال عربستان بعد از گلزنی این تیم به الاتحاد در مسابقات لیگ عربستان، زبانش را از دهانش بیرون آورد آنرا به تماشاگران الاتحاد نشان داد. این حرکت البریک بازتاب گسترده ای در عربستان و شبکه های مجازی داشت و هواداران فوتبال در این کشور از کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال عربستان خواسته اند این بازیکن را جریمه کند.. به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ساعت ۱۹:۳۰ روز سه شنبه این هفته در ابوظبی امارات به مصاف الهلال عربستان می رود.
 • گل محمدی:اسیر قدرت حریف و بی نظمی خودمان شدیم/برخی می خواهند برای ما مشکل ایجاد کنند
 • به گزارش ایلنا، یحیی گل‌محمدی پس از شکست 2 بر یک تراکتورسازی مقابل پدیده، اظهار داشت: ما در نیمه اول شروع خوبی داشتیم و فرصت‌های خوبی به دست آوردیم. می‌توانستیم حتی گل هم بزنیم. در نیمه دوم قضیه برعکس شد و ما اسیر قدرت حریف و بی‌نظمی خودمان شدیم. این برد را به پدیده تبریک می‌گویم. پدیده در نیمه دوم بهتر از ما ظاهر شد و موقعیت‌های خوبی داشت. آنها در نیمه دوم شایسته برد بودند. باید دنبال علت بد بازی کردن‌مان در نیمه دوم بگردیم. وی با اشاره به مصدومیت بازیکنانش در روزهای گذشته، خاطرنشان کرد: چیزی که مشخص بود و ما را اذیت می‌کرد، عدم حضور بازیکنان باتجربه‌مان بود. دست ما برای تعویض بسته بود. در این شرایط خیلی سخت بود که بتوانیم تعویض انجام بدهیم. ما متأسفانه این شرایط دشوار را داریم. تراکتورسازی جوان شده است و این اتفاقات ممکن است در یک بازی رخ بدهد. سرمربی تیم تراکتورسازی ادامه داد: به‌هرحال یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های‌مان در هفت بازی اخیر بود. امروز فقط دو بازیکن بالای 25 سال داشتیم و بقیه آنها زیر 25 سال سن داشتند. این نشان می‌دهد که جوانان ما به بازی‌های بیشتری نیاز دارند تا تجربه کسب کنند. از هواداران تشکر می‌کنم که از ما حمایت کردند، اما شرمنده‌شان شدیم. امیدوارم بتوانیم در آینده بهتر بازی کنیم. این راهی است که انتخاب کردیم و راه سختی هم در پیش داریم. شرایط در بازی‌های بعدی می‌تواند از چیزی که هست، بدتر هم شود. علاوه بر مصدومان، طاهران و نادری را هم به دلیل محرومیت در اختیار نخواهیم داشت. بازی با گسترش فولاد سخت‌تر است. این راهی است که شروع کردیم و باید با تمام توان ادامه بدهیم. امیدوارم خدا کمک کند و نتایج خوبی بگیریم. باید بیشتر کار و تلاش کنیم تا نیم‌فصل اول را به خوبی پشت سر بگذاریم تا در نیم‌فصل دوم...
 • مطب عجیب و غریب در قلب پایتخت
 • بازهم چشمت به تابلویی می‌خورد که روی آن نوشته است«مطب پزشک»، آنهم متخصص از نوع قلب و عروق، با خودت می گویی شاید این تابلو برای قبل از تخریب و به این روز افتادن بنای مطب باشد، کنجکاو می‌شوی و بازهم جلوتر می‌روی، کافی است سرکی به داخل ساختمان مخروبه بکشی و با این نوشته روی دیوار مواجه می‌شوی «مطب دایر است». سری که می‌چرخوانی با یک نوشته دیگر مواجه می‌شوی که با رنگ قرمز روی کچ های نیمه‌ریخته دیوار نوشته است« خطر مرگ»! و تو بازهم کنجکاو تر می شوی که اگر مطب دایر است این خطر مرگ نوشته شده روی دیوار چیست! از آن بدتر اینکه با کلیشه روی دیوار حک شده است«این ملک در حال تخریب است! لطفا از تردد در آن خودداری کنید» با ترس وارد ساختمان می‌شوی، بوی گل نم‌خورده را به راحتی می‌توانی احساس کنی، گچ‌های دیوارهای ریخته و یک جاهایی هم به آجر رسیده است، تیر آهن زنگ زده سقف هم خطر مرگ را دوباره برایت گوشزد می‌کند، به آرامی پایت را به پله اول می رسانی، سری به بالا می‌چرخوانی و مسیر رفتن را با چشم دنبال می‌کنی، با احتیاط قدم‌هایت را به پله دو و سوم و چهارم می رسانی، دیوارها همچنان پر است از علائم هشدار که می گوید تو نباید وارد این ساختمان بشوی! اما برای رسیدن به مطب آقای پزشک و فهمیدن راز این ماجرا چاره‌ای جز رفتن نداری، راهت را در این دالان مرگ ادامه می‌دهی اما حس ترس و وحشت فروریختن ساختمان رهایت نمی‌کند، از کنار دیوارهای خراب و پنجره‌های شکسته و سقف نیمه ریخته می گذری و خودت را به طبقه اول یا همان مطب پزشک می رسانی. انتظار نداری که واقعا مطب دایر باشد، ولی با کمال تعجب منشی را می‌بینی که پشت یک میز قدیمی بزرگ نشسته است و بی خیال از این...
 • سهل انگاری کار دست سرخپوشان پایتخت داد
 • به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسالگروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان،در حالی که همگان منتظر بازی پرسپولیس و الهلال عربستان بودند خبر محرومیت باشگاه پرسپولیس و طارمی از سوی فیفا شوک بزرگی بر پیکره فوتبال ایران وارد کرد. محرومیتی که ناشی از سهل انگاری مسئولان پرسپولیس و طارمی در حل پرونده شکایت باشگاه ریزاسپور ترکیه است. طارمی دو فصل پیش ناگهان تصمیم گرفت که لژیونر شود و بدون هماهنگی با باشگاه پرسپولیس راهی ترکیه شد و با باشگاه ریز اسپور قرارداد منعقد کرد. اما او خیلی زود پشیمان شد و بدون توجه به قراردادی که با تیم ترکیه ای بسته بود به تهران بازگشت تا در تیم محبوب خود پرسپولیس بازی کند. آقای گل غافل از اینکه مسئولان تیم ترکیه ای با استفاده از وکلای بین المللی خود پیگیر این موضوع بودند خود را آماده بازی با الهلال کرد اما فیفا این بازیکن را چهار ماه محروم کرد و این بازیکن اجازه بازی با الهلال عربستان را ندارد. علاوه بر محرومیت، طارمی باید مبلغی حدود 3 میلیارد و هفتصد میلیون تومان بابت جریمه باید پرداخت کند. اگر تاخیری در پرداخت این جریمه داشته باشد ، 5 درصد به این جریمه اضافه می شود. این نتیجه سهل انگاری بازیکنی است که سودای حرفه ای گری دارد. باشگاه پرسپولیس هم به علت تحریک طارمی از دو پنجره نقل و انتقالاتی هم محروم شد تا این باشگاه در پرداخت جریمه شریک طارمی باشد. هر چند مسئولان پرسپولیس در ابتدا این موضوع را تکذیب کردند اما امروز حکم محرومیت رسانه ای شد و آنها دست به کار شدند تا اعتراضی نسبت به این حکم داشته باشند. مدیرعامل باشگاه پرسپولیس پاسخ جالبی درباره این محرومیت داد و اعلام کرد که پیش بینی این اتفاق را کردیم و مشکلی ما را تهدید نمی کند. پرسپولیسی ها به وضوح می دانند که از طارمی نمی توانند برابر...
 • هوای پایتخت سالم است
 • براساس اعلام مرکز کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز شنبه اول مهرماه هوای تهران در شرایط سالم قرار دارد. شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون روی عدد 84 قرار دارد.
 • ٣٠ درصد آب پایتخت پیش از مصرف ناپدید می شود
 • یک کارشناس حوزه آب گفت: با قطعیت می‌توان اعلام کرد میزان ھدررفت از شبکه انتقال آب در کشور و به ویژه شھر تھران قابل توجه بوده و در بھترین شرایط از ۳۰ درصد بیشتر است. خبرگزاری مهر:یک کارشناس حوزه آب گفت: با قطعیت می‌توان اعلام کرد میزان ھدررفت از شبکه انتقال آب در کشور و به ویژه شھر تھران قابل توجه بوده و در بھترین شرایط از ۳۰ درصد بیشتر است. آمارھا نشان می دهند که مصرف سرانه آب کشور بیش از میزان استانداردھای جھانی است. این رقم به ویژه در تھران به بیش از دوبرابر می رسد. در این میان به نظر می رسد ھنوز متولیان منابع آب و مصارف آن فکری به حال این اوضاع نکرده اند و از طرفی فرسودگی زیرساخت و نبود فرھنگ استفاده صحیح از منابع آب بین مردم ھدررفت آب را بیشتر کرده است. حیدر ستایش،کارشناس حوزه آب در پاسخ به مهر درباره اینکه آمار مصرف آب شھری در کشور به ویژه در تھران چگونه است،گفت: اگر در اینجا منظور از مصرف آب شھری، میزان مصرف آب شرب باشد، سرانه مصرف آب شرب در شھر تھران حدود ۲۵۰ لیتر در شبانه روز است. این درحالی است که سرانه مصرف آب شرب در مقایسه با سایر کلانشھرھای کشور مانند تبریز ۱۹۰ ، اصفھان ۱۵۰ ، مشھد ۱۶۰ ، شیراز ۲۰۰ و کرج ۲۲۰ لیتر در شبانه روز است. وی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن استاندارد جھانی مصرف آب آشامیدنی که حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ لیتر در روز است،ادامه داد:با توجه به آمار ارائه شده، به راحتی می توان به این واقعیت پی برد که سرانه مصرف بالاتر از استاندارد جھانی بوده و متاسفانه میزان سرانه مصرف در شھر تھران حدود دو برابر استاندارد جھانی است. به گفته ستایش میزان سرانه مصرف در شھر تھران در قیاس با بسیاری از کشورھای اروپایی مانند...
 • ٣٠درصدآب پایتخت پیش از مصرف ناپدید می شود
 • به گزارش بولتن نیوز، آمار نشان می دهند که مصرف سرانه آب کشور بیش از میزان استانداردهای جهانی است. این رقم به ویژه در تهران به بیش از دوبرابر می رسد. در این میان به نظر می رسد ھنوز متولیان منابع آب و مصارف آن فکری به حال این اوضاع نکرده اند و از طرفی فرسودگی زیرساخت و نبود فرھنگ استفاده صحیح از منابع آب بین مردم ھدررفت آب را بیشتر کرده است. حیدر ستایش، کارشناس حوزه آب درباره اینکه آمار مصرف آب شھری در کشور به ویژه در تهران چگونه است، گفت: اگر در اینجا منظور از مصرف آب شھری، میزان مصرف آب شرب باشد، سرانه مصرف آب شرب در شهر تهران حدود ۲۵۰ لیتر در شبانه روز است. این درحالی است که سرانه مصرف آب شرب در مقایسه با سایر کلانشھرھای کشور مانند تبریز ۱۹۰، اصفھان ۱۵۰، مشھد ۱۶۰، شیراز ۲۰۰ و کرج ۲۲۰ لیتر در شبانه روز است. وی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن استاندارد جهانی مصرف آب آشامیدنی که حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ لیتر در روز است، ادامه داد:با توجه به آمار ارائه شده، به راحتی می توان به این واقعیت پی برد که سرانه مصرف بالاتر از استاندارد جھانی بوده و متاسفانه میزان سرانه مصرف در شھر تھران حدود دو برابر استاندارد جھانی است. به گفته ستایش میزان سرانه مصرف در شھر تھران در قیاس با بسیاری از کشورھای اروپایی مانند آلمان ۱۲۱، برزیل ۱۴۳، اسپانیا ۱۵۷ و انگلیس ۱۴۵ لیتر در شبانه روز است. البته در بسیاری از شھرھای بزرگ کشور مانند مشھد و اصفھان مدیریت صحیح مصرف منجر به کاھش قابل توجه میزان مصرف شده است. به عنوان نمونه در سالیان نه چندان دور میزان سرانه مصرف آب شھر اصفھان حدود ۱۹۰ لیتر در شبانه روز بوده که این عدد در سال ھای اخیر به ۱۵۰ لیتر در شبانه روز...
 • ترافیک سنگین در بزرگراه های پایتخت در روز اول مهر
 • تهران- ایرنا- جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرد که بار ترافیکی معابر بزرگراهی پایتخت در نخستین روز از مهر سنگین است. سرهنگ حسن عابدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حضور تمامی ماموران پلیس راهور در معابر اصلی پایتخت به منظور تسهیل در تردد و کاهش ترافیک شهر افزود: در حال حاضر بار ترافیکی بیشتر بزرگراه های شهر سنگین گزارش شده است.وی ادامه داد: هم اکنون بار ترافیک در بزرگراه های بابایی، همت، حکیم و آیت الله هاشمی در مسیر غرب به شرق و در مسیر جنوب به شمال بزرگراه نواب سنگین است.به گفته سرهنگ عابدی، ترافیک صبح اول مهر به خوبی مدیریت شد و با تدابیر اندیشیده شده مشکل خاصی در کنترل ترافیک به هنگام ظهر و تعطیلی مدارس نخواهیم داشت.سرهنگ عابدی با بیان اینکه ترافیک مناطق مرکزی شهر نیز به خوبی مدیریت شد، افزود: در منطقه 4 تهران و به دلیل تعدد مدارس در محدوده شهید صیاد شیرازی و خیابان های شهید موسوی و گیلان ترافیک نیمه‌سنگین است.جانشین رئیس پلیس راهور پایتخت خاطرنشان کرد: ماموران تا عادی شدن وضعیت ترافیک برای مدیریت ترافیک و تسهیل در تردد شهروندان در معابر حضور خواهند داشت.*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید. خبرنگار: مهدی مقدر انتشاردهنده:موسی فعالیان تهرام/9343 / 1539
 • تمهیدات ترافیکی عصر امروز پایتخت
 • سرهنگ محمد رزاقی اظهار داشت: همان طور که پیش‌بینی می‌شد در این روز شاهد افزایش حجم ترافیک در معابر و شبکه بزرگراهی پایتخت بودیم. در حال‌ حاضر برابر آخرین گزارش‌های دریافتی حجم ترافیک در بزرگراه‌های همت، حکیم، جنوب به شمال نواب، امام علی (ع)، شیخ فضل الله نوری، آیت الله هاشمی رفسنجانی و مدرس سنگین و نیمه سنگین گزارش شده است. وی ادامه داد:در بزرگراه‌های، آیت الله سعیدی، صدر، آزادگان ، شرق به غرب بابایی، اشرفی اصفهانی، جناح و ... ترافیک سنگین و پر حجم گزارش شده است. به گفته رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران برای عصر تمهیدات ویژه ای درنظر گرفته شده است و ماموران و تیم های پلیس همانند صبح در خیابان ها مستقر هستند.
 • سرمربی موقت استقلال مشخص شد
 • معاون ورزشی باشگاه استقلال از مشخص شدن سرمربی موقت این تیم تا انتخاب جانشین علیرضا منصوریان خبر داد. به گزارش مشرق، پندار توفیقی در مورد آخرین وضعیت کادر فنی و سرمربی این تیمگفت : تازمان تعیین سرمربی جدید تیم استقلال آقای میک درموت هدایت فنی تیم را برعهده دارد. برای تعیین سرمربی جدید گفتگوهایی با آقای فاتح تریم انجام شده است ولی هنوز چیزی قطعی نیست. وی در پاسخ به رقم پیشنهادی اعلام شده درباره قرارداد مالی بافاتح تریم اظهار داشت: همه موارد مطرح شده درباره رقم قرارداد شایعه ای بیش نیست و سعی خواهیم کرد بهینه ترین مربی چه به لحاظ شرایط و امکانات استقلال و همچنین مسایل مالی را به خدمت بگیریم. معاون ورزشی استقلال تهران افزود: تاکنون هیچ مذاکره ای با آقای والتر زنگا انجام نشده است و تا روز شنبه همه چیز مشخص خواهد شد. وی ادامه داد: بحث محرومیت آقایان رحمتی و جباری متاسفانه حاشیه های بسیار زیادی برای باشگاه داشت که مقرر شد این دو بازیکن با موافقت مدیرعامل به تمرینات برگردند و هیچ مشکلی برای حضور آنها در تمرینات نیست چون این دو بازیکن برای استقلال بسیار زحمت کشیده اند و شان آنها رعایت خواهد شد. سید پندار توفیقی در ادامه بیان داشت : دکتر سلطانی فر وزیر ورزش باید دیگر عضو هیئت مدیره استقلال را معرفی نمایند که امیدوارم هرچه زودتر حاشیه های تیم جمع شود. این مقام مسئول در مورد دلایل نتیجه نگرفتن این تیم در لیگ هفدهم گفت:تیم استقلال در قبل از آغاز فصل در فصل نقل و انتقالات بسیار موفق عمل کرد و همچنین اردوی خوبی در ارمنستان داشتیم ولی به دلیل محرومیت 3 بازیکن در دیدار صنعت نفت و برخی مسایل دیگر تیم ما به لحاظ روحی بسیار افت کرد که باید این مورد برطرف شود. منبع: مهر ارسال به تلگرام
 • فراموشی سرلک موقت بود نه دائمی
 • سرپرست تیم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: خوشبختانه شرایط بازیکنان مصدوم تیم رو به بهبودی است و هیچ کدام مشکل حاد ندارند. مهدی اخوان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: در جریان بازی با پرسپولیس به علت برخورد توپ با صورت و فک میلاد سرلک، به علت شدت و سرعت زیاد توپ وی دچار سرگیجه شد. برای دقایقی هم میلاد با فراموشی موقت همراه بود اما خوشبختانه مشکلش حل شد و در آزمایش MRI گرفته شده از وی مورد خاصی دیده نشد و چون نیازی نبود که در بیمارستان بماند، به منزل منتقل شد.وی در خصوص عزت الله پورقاز دیگر بازیکن مصدوم تیم فوتبال سپاهان اصفهان هم اظهارداشت: پزشکان تشخیص کوفتگی کمر و مهره گردن داده اند، خوشبختانه خطر رفع شد و وی طبق نظر پزشک تیم باید یک هفته استراحت کند تا به شرایط مطلوب بازگردد.
 • ۴ اقدام برای بهبود ترافیک پایتخت
 • شهر>شهری - همزمان با روز جهانی بدون خودرو که ۲۲ سپتامبر است، وزیر راه و شهرسازی و شهرداری تهران در اقدامی نمادین با مترو به محدوده بازار تهران رفتند و از محله عودلاجان بازدید کردند. شهردار تهران در اين برنامه از تحولاتي گفت كه تا پايان سال در ناوگان حمل‌ونقل عمومي پايتخت روي خواهد داد. ورود هزار واگن جديد به مترو، آغاز به‌كار اتوبوس‌هاي مجارستاني و بهسازي ناوگان تاكسيراني اصلي‌ترين اقداماتي هستند كه انجام خواهند شد. در اين سفر شهري زهرا نژادبهرام و شهربانو اماني از اعضاي شوراي شهر، مهدي حجت معاون معماري و شهرسازي شهرداري تهران، محسن پورسيدآقايي معاون حمل‌ونقل و ترافيك، سهيلا صادق‌زاده شهردار منطقه10، محسني شهردار منطقه12و احمدي بافنده مديرعامل بهره‌برداري مترو‌، شهردار تهران را همراهي مي‌كردند. پياده‌روي نمادين شهردار تهران درحاشيه‌اين پياده روي اظهار داشت: اين پياده‌روي يك اقدام نمادين است، اگرچه يك مسير را با مترو طي كرديم. در واقع از اين روز استفاد كرديم كه به شهروندان يادآوري كنيم پياده‌روي و عدم‌استفاده از خودرو در پاك‌ترشدن هواي پايتخت تأثير دارد و ضامن سلامتي تك تك ماست. محمد‌ علي نجفي با تأكيد بر اينكه پياده‌روي مي‌تواند به‌عنوان يك ورزش تلقي شود، تصريح كرد: توصيه من به شهروندان تهراني اين است كه گاهي پياده به محل كار، ايستگاه مترو و يا اتوبوس بروند و يا پياده‌روي را به‌عنوان يك تفريح بدانند. به هرحال پياده‌روي را به نوعي در برنامه روزانه‌شان قرار دهند. وي با بيان اينكه پياده‌روي شهروندان مي‌تواند ضامن سلامتي پايتخت و شهروندان شود، خاطرنشان كرد: شهرداري تهران برنامه‌هايي دارد تا در اين زمينه اقدامات حائز اهميتي انجام شود. در مسيري كه از مترو استفاده كردم با برخي شهروندان صحبت كردم. معتقد بودند مهم‌ترين مشكل خطوط متروي تهران كمبود ناوگان است كه بايد هرچه زودتر تعداد قطارهاي مترو را افزايش دهيم تا سرفاصله‌هاي حركت در خطوط كاهش يابد. نجفي‌ با يادآوري اينكه براي ‌ آغاز...
 • ترافیک سنگین در معابر بزرگراهی پایتخت
 • جانشین پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به حضور پر رنگ ماموران پلیس راهور در خیابلن ها گفت: هم اکنون در معابر بزرگراهی تهران  شاهد بار سنگین ترافیکی هستیم. به گزارش خبرنگار مهر سرهنگ حسنعابدی گفت:در حال حاضر معابر بزرگراهی تهران بار ترافیک سنگینی را شاهد هستند. وی افزود: در بزرگراهی چون بابایی در شرق تهران، نواب در جنوب، حکیم، هاشمی، همت و معابر آزادراهی بار ترافیک سنگین گزارش شده است چرا که علاوه بر بار رفت شهروندان در روز اول مهر و بازگشایی مدارس، بار بازگشت مسافران را نیز شاهد هستیم.خوشبختانه با توجه به بار ترافیک سنگین بزرگراهی هیچ مشکل تصادف، خرابی و گره مشاهده نشده و بار ترافیک در حال جریان است. وی در خصوص ترافیک مناطق مرکزی تهران اعلام کرد:‌ وضعیت تردد در این معابر نیز در جریان است، اما در منطقه ۴ تهران محدوده شهید صیاد شیرازی، شهید موسوی و گیلان به دلیل وجود تعداد زیادی مدرسه هنوز ترافیک نیمه‌سنگین وجود دارد. عابدی گفت: مأموران پلیس راهور تا عادی شدن وضعیت ترافیک برای مدیریت جریان ترافیک و تسهیل در تردد شهروندان در معابر حضور خواهند داشت. جانشین پلیس راهور تهران بزرگ با توصیه به شهروندان برای همکاری با ماموران پلیس راهور گفت :به والدین توصیه میشود از توقف دوبل در جلوی مراکز آموزشی و مدارس خودداری کنند.
 • شاخص کیفیت هوای پایتخت سالم است
 • تهران- ایرنا- معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به افزایش میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون نسبت به روز گذشته گفت: کیفیت هوای پایتخت با شاخص 84 در شرایط سالم قرار دارد. «شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است». محمد رستگاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون هوای شهر تهران در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 8امروز با 2عددافزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد 84قرار گرفته و سالم است. وی با اشاره به کاهش غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون در 24 ساعت گذشته از67به 66 اظهار کرد: در همین مدت میزان آلاینده منوکسید کربن نیز از 25به 35افزایش یافته است. معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: ایستگاههای پارک قائم (منطقه18 ) با شاخص125، پاسداران( منطقه 3)با شاخص 110وپارک سلامت (منطقه 17) با شاخص103بیشترین میزان آلودگی شهر تهران در 24 ساعت گذشته را داشتند. رستگاری افزود: ایستگاه های شهرداری (منطقه4 )با شاخص28، شهرداری (منطقه )11وشهرداری (منطقه16)هر2 با شاخص48و دانشگاه شهید بهشتی(منطقه 1) با شاخص49 کمترین میزان آلودگی را در 24 ساعت گذشته داشته اند. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران؛ از ابتدای امسال کیفیت هوای پایتخت 9 روز پاک،157 روز سالم و 21 روز نیز برای گروههای حساس...
 • هوای سالم پایتخت در نخستین روز پاییز
 • مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: وضعیت کیفی هوای پایتخت طی امروز در شرایط سالم است و انتظار می‌رود تا فردا ( ۲ مهر)، شرایط کیفی هوای سالم در بیشتر مناطق شهر تهران برقرار باشد. حسین شهبازی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس تحلیل ﺁخرین داده‌های هواشناسی پیش‌بینی شده برای شهر تهران به‌تدریج از بعد ازظهر امروز بر سرعت باد افزوده می‌شود و در برخی ساعات وزش باد موثر به بزرگی ۳ تا ۵ متر بر ثانیه با جهت غالب جنوبی - جنوب شرقی انتظار می‌رود. وی با بیان اینکه با افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی طی فردا ( ۲ مهر) برای بیشتر ساعات وزش باد موثر از سمت نواحی جنوب‌شرقی پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: این شرایط همچنان در روز دوشنبه ( ۳ مهر) ادامه دارد و برخی ساعات همراه با وزش باد نسبتا شدید به بزرگی ۵ تا ۸ متر بر ثانیه از سمت نواحی جنوب‌شرقی است. مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه دما طی دو روز آینده به طور جزیی کاهش خواهد یافت، گفت: طبق نتایج پیش‌بینی کیفیت هوا با وجود افزایش نسبی غلظت برخی آلاینده‌ها از جمله ازن و ذرات معلق طی امروز و فردا، کیفیت هوای تهران در شرایط سالم می‌ماند. شهبازی در پایان اظهار کرد: کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته پایتخت منتهی به ۸ صبح امروز با شاخص ۸۴ در شرایط سالم قرار داشت. انتهای پیام
 • بازدید دوره ای آتش نشانان از مدارس پایتخت
 • سید جلال ملکیبا بیان اینکه موضوعایمنی مدارساز ۲۰ شهریور آغاز شد، افزود: در راستای کنترلایمنی مدارسبازدیدهایی انجام شد و محیط‌های پیرامونی مدارس، انبار‌ها و مهم‌تر از همه موتورخانه‌ها بررسی شدند و نسبت به شارژ کپسول‌های آتش نشانی ویژهاطفای حریقاقدام می‌شود. سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: این طرح تا ۲۰ مهر ادامه دارد و به همین منظور تمامی مدارس تهران ایمن سازی می‌شوند. وی عنوان کرد:‌ اگر کارشناسان آتش نشانی در زمان مقرر به مدارس مراجعه نکنند، مسئولان و مدیران مدارس می‌توانند موضوع را به سازمان آتش نشانی گزارش دهند تا اقدامات لازم برای بازدید از مدارس انجام شود. سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران بیان کرد: کارشناسان آتش نشانی تا پایان سال تحصیلی جدید در هر مدرسه به صورت کلاس به کلاس آموزش‌های لازم را به دانش آموزان می‌دهند. وی بیان کرد:‌از امروز ۲۵۰ تیم آتش نشانی(125 تیم در شیفت صبح و 125 تیم در شیفت عصر) در معابر و مدارس بزرگ تهران مسقر می‌شوند و وضعیت ایمنی آن‌ها را کنترل می‌کنند. ملکی با اشاره به احتمال وقوع آتش سوزی درهیئت‌های مذهبیاظهار داشت:‌ با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و برگزاری مراسم‌های عزاداری از مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی و از مکان‌ها و موقعیت‌های در معرض خطر آتش سوزی همچون آشپزخانه‌ها و غیره بازدیدهای دوره‌ای انجام می‌شود. سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران در پایان بیان کرد:‌ نیروهای آتش نشانی در روز‌های پایانی دهه اول محرم به صورت گسترده در سطح شهر مستقر می‌شوند.
 • سخنرانی امام جمعه موقت گچساران
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج؛حجت‌الاسلام علیرضا صفایی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه سیاسی و عبادی گچساران با بیان اینکه دهه اول ماه محرم به عنوان دهه امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است، اظهار کرد: فرضیه امر به معروف و نهی از منکر جز واجبات دینی است، بنابران آنهایی که دم از شیعه بودن می‌زنند باید در عمل آن را نشان دهند و نباید امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی ترک شود. امام جمعه موقت گچساران در ادامه به هفته دفاع مقدس و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا و رشادت‌های رزمندگان اشاره کرد و گفت: در همچنین روزهای رژیم بعث به خاک جمهوری اسلامی ایران تجاوز کرد که با رشادت‌ها و دلاور مردمی‌های مردان و زنان این سرزمین آنها را از این خاک بیرون کردیم.پ وی افزود: گرامی داشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگری رزمندگان بر ما واجب چرا که پیشرفت و امنیت ایران اسلامی را مدیون خون شهدا و ایثارگران هستیم. حجت‌الاسلام صفایی گفت: اقتدار امروز جمهوری اسلامی به دلیل مجاهدت و ایستادگی مردم به وجود آمده و انگیزه انقلابی هر روز در بین مردم در حال افزایش است. وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و فرهنگی تنها به دست خود مردم برطرف می‌شود، نه وابسته شدن به بیگانه و ما نیز به برجام نباید دل خوش کنیم. دل خوش به آمریکا و برجام نباشیم چرا که آمریکا جایی برای اعتماد نگذاشته است. امام جمعه موقت گچساران در پایان با اشاره به برگزاری مراسمات ایام ماه محرم، بیان کرد: امیداوریم هیئت‌های مذهبی مسائل شرعی و دینی را در این ایام رعایت کنند و برای مردم ایجاد مزاحمت نشود. انتهای پیام/د امام جمعه موقت گچساران:هیئت های مذهبیبرای مردم ایجاد مزاحمت نشود.
 • سرمربی موقت استقلال تهران مشخص شد
 • معاون ورزشی باشگاه استقلال از مشخص شدن سرمربی موقت این تیم تا انتخاب جانشین علیرضا منصوریان خبر داد.به گزارش صدای ایران از مهر، سید پندار توفیقی در مورد آخرین وضعیت کادر فنی و سرمربی این تیم گفت : تازمان تعیین سرمربی جدید تیم استقلال آقای میک درموت هدایت فنی تیم را برعهده دارد. برای تعیین سرمربی جدید گفتگوهایی با آقای فاتح تریم انجام شده است ولی هنوز چیزی قطعی نیست.وی در پاسخ به رقم پیشنهادی اعلام شده درباره قرارداد مالی با فاتح تریم اظهار داشت: همه موارد مطرح شده درباره رقم قرارداد شایعه ای بیش نیست و سعی خواهیم کرد بهینه ترین مربی چه به لحاظ شرایط و امکانات استقلال و همچنین مسایل مالی را به خدمت بگیریم.معاون ورزشی استقلال تهران افزود: تاکنون هیچ مذاکره ای با آقای والتر زنگا انجام نشده است و تا روز شنبه همه چیز مشخص خواهد شد.وی ادامه داد: بحث محرومیت آقایان رحمتی و جباری متاسفانه حاشیه های بسیار زیادی برای باشگاه داشت که مقرر شد این دو بازیکن با موافقت مدیرعامل به تمرینات برگردند و هیچ مشکلی برای حضور آنها در تمرینات نیست چون این دو بازیکن برای استقلال بسیار زحمت کشیده اند و شان آنها رعایت خواهد شد.سید پندار توفیقی در ادامه بیان داشت : دکتر سلطانی فر وزیر ورزش باید دیگر عضو هیئت مدیره استقلال را معرفی نمایند که امیدوارم هرچه زودتر حاشیه های تیم جمع شود.این مقام مسئول در مورد دلایل نتیجه نگرفتن این تیم در لیگ هفدهم گفت: تیم استقلال در قبل از آغاز فصل در فصل نقل و انتقالات بسیار موفق عمل کرد و همچنین اردوی خوبی در ارمنستان داشتیم ولی به دلیل محرومیت 3 بازیکن در دیدار صنعت نفت و برخی مسایل دیگر تیم ما به لحاظ روحی بسیار افت کرد که باید این مورد برطرف شود.