مهندس مصطفی هاشمی طبا چه در قامت یک کاندیدای ریاست جمهوری باشد چه یک چهره سیاسی و مخاطب یک مصاحبه حضوری چندان تفاوتی با هم ندارد، رک حرف می زند بدون اینکه ملاحظه چپ و راست را بکند، درگیر بندها و ملاحظات سیاسی نمی شود.

در طبقه چهارم یک ساختمان در حال تعمیر میزبان ما شد تا هم برایمان از کاندیدا شدنش بگوید هم از اصلاح طلبانی که زمانی مراودات سیاسی اش با آنها بیشتر از این سالهای اخیر بوده است.

از مهندس بازرگان که نسبت فامیلی با او دارد هم روایت کرد و دکتر شریعتی که می گوید تکفیری های سیاسی او را تکفیر کردند.

از حال و هوای مناظرات که می پرسیم می گوید هیچ کدام از نامزدهای اصولگرا در حد ریاست جمهوری نبودند، جهانگیری را هم در قامت یک ریاست جمهور نمی بینید. از درخواست برخی اصلاح طلبان برای ملاقات با خودش برایمان گفت و اینکه ابا کرده که این رایزنی ها صورت بگیرد او آنقدر در ماندن در انتخابات جدی بوده که حتی می گوید« اگر آقای خاتمی هم از من می خواست انصراف نمی دادم. »

گلایه می کند از وعده وعیدهایی که در ایام انتخابات داده شد و آن را وجهی از رفتارهای احمدی نژادی می داند. تاکید دارد باید برای کشور کار کرد فرقی ندارد اصولگرا بود یا اصلاح طلب. می گوید دست هر اصولگرایی که برای کشور کار کند را هم می بوسد.

از دلیل تمسخر کردن لیست اموال قالیباف گفت، از اینکه تماس یکی از نزدیکان رئیسی با او برای منصرف کردنش از کاندیداتوری کار بیخودی بود، از اینکه اگر رئیس جمهور می شد شاید از قالیباف در کابینه اش استفاده می کرد و . . .

از کارگزارانی ها هم حرف زد، از دولت اصلاحات که کمتر در آن اختلاف بود و دولت میرحسین که اختلافات زیاد بود. از کابینه روحانی که می گوید چندان مورد پسندش نیست اما. . .

مشروح گفتگوی یک ساعته خبرگزاری خبرآنلاین با مهندس مصطفی هاشمی طبا را در ادامه بخوانید؛

*****

*اقای مهندس رایی که در انتخابات آوردید به نسبت اینکه کار حزبی و تشکیلاتی نکردید و هزینه انتخاباتی زیادی هم نداشتید، شاید رأی بدی هم نباشد، الان اگر خودتان به این سبد رای نگاه کنید، فکر می کنید چه طیفی از مردم به شما رای دادند؟ فکر می کنید این تعداد رای، آراء سلبی بود، یعنی آنهایی که که می خواستند به قالیباف، رئیسی یا روحانی رای ندهند اسم شما را روی برگه رای نوشتند یا اینکه شخص مهندس هاشمی طبا به تنهایی این سبد رای را داشته است؟
به نظرم طیف های مختلف بودند. مردمی که با من روبه رو شدند و می گفتند که به من رای می دهند از تیپ های مختلف بودند، نمی توان گفت که یک تیپ خاص بودند. برخی هم می گفتند که ما می خواستیم به شما رای دهیم اما چون گفتید که به آقای روحانی رای دهیم، به ایشان رای دادیم. بنابراین نمی توانم تحلیل داشته باشم که طیف خاصی بوده باشد.

*از همین طیفی که می گویید مستقیما به خود شما گفتند، چقدر نگاه شان سلبی بود؟

از راننده تاکسی به من گفته که رای داده تا پزشکی که نزد او می روم. انواع و اقسام تیپهای مختلف هستند. خانواده من هم می گفتند که چون گفته ای به آقای روحانی رای بده ما هم به آقای روحانی رای می دهیم.

*پس حتی اعضای خانواده شما هم به آقای روحانی رای دادند؟!

برخی بله و برخی هم گفتند به خودت رای دادیم.

*آقای مهندس! حس خودتان بعد از انتخابات این بود که تصمیم درستی برای کاندیداشدن گرفته اید؟ شما دوبار کاندیدا شدید و هر دوبار رای اخر را داشتید

بله، ‌از نظر خودم تصمیم درستی بود. چون من با برنامه مشخصی هم آن دفعه و هم این دفعه آمده بودم. به نظرم مهم این بود که سابقه ای باشد تا آدمهایی که برنامه خاصی دارند، بتوانند عرضه کنند.

*یعنی شما بیشتر دنبال فرستادن پالس به سیاسیون بودید که همیشه هم قرار نیست تشکیلاتی به میدان بیایند، با تکیه به برنامه هم می توان جرات کرد و کاندیدا شد. . .

من خواستم بگویم که مسائل مملکت را از چه زاویه ای باید نگاه کنیم و آن زاویه را باید مورد توجه قرار دهیم. حالا چه مردم توجه کنند، چه مقامات توجه کنند یا نکنند، این یک بحث دیگر است. من اصل وظیفه ای که فکر می کردم را انجام دادم.

*شما در یک مصاحبه گفته بودید که پسرتان به شما گفته که نگران است از اینکه پدرش مهندس غرضی انتخابات 96 شود، بعد از انتخابات این نگرانی تبدیل به واقعیت شده بود یا. . .

نه، ‌کاملا تفاوت داشت.

*خودتان هم این نگرانی را داشتید؟

نه، به خودم اعتماد داشتم. برای اینکه می دانستم چه می خواهم بگویم و برنامه ام چیست و از چه زاویه ای باید به مسائل نگاه کرد.

به نظرم در مناظرات بُرد با هیچکدام از نامزدهای اصولگرا نبود. فقط باخت بود. هم آقای میرسلیم و هم آقای قالیباف. به نظرم شأن و شخصیت کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید کمی فارغ از مسائل جزئی و ریز و شخصی باشد. متاسفانه به مسائل مملکت و راه حل ها توجه نمی شد. بنابراین من اصلا آن نوع نشان دادن شخصیت، کار، ‌بیان و حرف را در سطح کسی که می خواهد رئیس جمهور مملکت شود، ‌نمی دانستم.

*شما در مناظرات گاه و بیگاه پاس های گلی هم به آقای روحانی می دادید. خودتان گفته اید که هیچ هماهنگی برای این کار نبوده ولی شاید کمی باورپذیری سیاسی اش سخت باشد. چون در لحظات حساس یا به کمک آقای جهانگیری می آمدید یا به کمک آقای روحانی. واقعا پشت پرده هیچ بده بستانی نشده بود یا مثلا رایزنی با شما که کمک حال روحانی باشید؟

اصلا، هیچ صحبتی نشده بود. آنجا هم که شما فکر می کنید من به نفعشان وارد می شدم، اینطور نبود بلکه من حقایقی را می‌دیدم که آن حقایق را مطرح می کردم. مثلا عقیده خودم را راجع به برجام می گفتم. کمااینکه در بعضی از موارد هم انتقاد داشتم. منتها کسی آنها را نمی بیند یا ممکن است بگویند در لفافه بوده یا اینکه پاس گل بوده! اما هیچ هماهنگی و بحث و صحبتی نه با واسطه و نه بی واسطه و نه تلفنی نداشتم.

*در ایام مبارزات انتخاباتی و مناظرات تلویزیونی، اصلاح طلبان با شما دیدار و رایزنی داشتند؟

نه، هیچکس با من هیچ تماسی نداشت. یکی،‌ دو نفر تلفن زدند ولی من از اینکه ارتباط بگیرم،‌ اجتناب کردم.

*این عدم ارتباط جریان اصلاح طلب با شما که یک چهره یکدست اصلاح طلب بودید فکر می کنید به معنای نادیده گرفتن شما بود و حضور شما را در انتخابات جدی نمی گرفتند یا اینکه یک دلخوری وجود داشت که بدون هماهنگی با آنها،‌ کاندیدا شده بودید؟

نه، من فکر نمی کنم دلخوری وجود داشته باشد. یکی،‌ دو بار زنگ زدند و ملاقات هایی خواستند ولی من انجام ندادم. ولی بالاخره حتما می دیدند که امکانات آقای روحانی بیشتر و زیاد است. وقتی هم خواستند،‌ من قبول نکردم.

هاشمی طبا: با دلقک بازی نمی شود رأی گرفت /اصولگرا هستم/ روحانی در مناظرات مضطرب نبود

*از طرف چه طیف و چهره هایی این رایزنی و درخواست ملاقات مطرح شده بود؟

طیفها خیلی متفاوت است. اشخاصی تماس گرفتند. حالا من نمی دانم آن اشخاص از طرف طیف یا گروه خاصی بودند یا نه ولی آدم های درست و حسابی هم بودند مثلا می گفتند که می خواهند ملاقات کنند ولی من اجتناب کردم.

*اسامی شان را می فرمایید؟

نه.

*آقای هاشمی طبا! اگر الان شما را در استودیوی مناظرات انتخاباتی قرار دهیم تا از نگاه یک سیاستمدار به نامزدها نگاه و تحلیل شان کنید، کدام لحظه مناظرات احساس خطر کردید که ممکن است فضا به سمت 88 برود یا جنجال های مناظراتی سال 88 و 92 دوباره تکرار شود. می خواهم بدانم کجا و رفتار کدام یک از کاندیداها این حس را آن لحظه در شما ایجاد کرد؟

ببینید! اینکه برخی نامزدها می خواستند با یک شعارهایی آرای توده مردم را جمع کنند. همین که مثلا می گفتند یارانه ها را سه برابر یا پنج برابر می کنیم پالسی بود که نشان می داد همان داستان می خواهد تکرار شود. چون من کاملا با این برخورد و بررسی و طرح مسئله مخالفم،‌ در این مواقع فکر می کردم که چنین حالتی اتفاق می افتد.

* یعنی زمانیکه کاندیداها از این وعده ها می دانند یا در لحظاتی که تک و پاتک هایی بین آقای جهانگیری و آقای قالیباف یا آقای قالیباف و ‌آقای روحانی می شد، این نگرانی در شما ایجاد شد که فضای تندروی حتی به سبک احمدی نژادی ممکن است ایجاد شود؟

یک چنین وجهی تا حدودی هم صورت گرفت ولی من زیاد توجه نکردم. چون از پیش برنامه و فکرم را تنظیم کرده بودم، بنابراین توجه زیادی به آنها نداشتم و می خواستم حرف خودم را بزنم. چون وقتم خیلی کم بود و زمانها را نمی شد تلف کرد. باید از حداقل زمان، حداکثر استفاده را می کردم.

*نوع مناسباتی که اصولگرایان در مناظرات با همدیگر داشتند؛ رابطه آقای میرسلیم با آقای قالیباف یا آقای رئیسی با آقای قالیباف مخصوصا در مناظره اول که فضا طوری شده بود که قالیباف تقریبا یکه تازی می کرد، از نگاه یک تحلیلگر سیاسی خودتان تک تک آنها را چطور تحلیل می کنید؟ در فضای مناظرات به چه شکل بودند و بُرد با کدام یک از آنها بود؟

به نظرم برد با هیچکدام نبود. فقط باخت بود. هم آقای میرسلیم و هم آقای قالیباف. به نظرم شأن و شخصیت کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید کمی فارغ از مسائل جزئی و ریز و شخصی باشد. متاسفانه به مسائل مملکت و راه حل ها توجه نمی شد. بنابراین من اصلا آن نوع نشان دادن شخصیت، کار، ‌بیان و حرف را در سطح کسی که می خواهد رئیس جمهور مملکت شود، ‌نمی دانستم.

اینکه مسئولان چه اموالی دارند به کسی اصلا ربط ندارد. پول داشتن یا نداشتن دلیل صحت عمل افراد یا سوء عمل افراد نیست. من گفتم اگر همینقدر اموال دارد که در مناظرات گفت، ان شاءالله درست باشد ولی برای من قابل قبول نیست. من هیچ دخالتی در اینکه افراد چه چیزی دارند یا ندارند، نداشتم. قانون هم خیلی مشخص کرده کسانی که مسئول هستند نه اینکه می خواهند مسئول شوند، باید لیست اموالشان را به قوه قضائیه ارائه دهند. بنابراین اصلا موضوعاً این داستان از بحث خارج است و طرح این مسائل، طرح مسائلی انحرافی است و می خواهد اذهان را کور کند.

*یعنی هیچکدام از این سه چهره اصولگرا در حد و قامت رئیس جمهور نبودند؟

بله.

*آقای جهانگیری چطور؟ فکر می کنید در حد و اندازه یک رئیس جمهور ظاهر شد؟

آقای جهانگیری واقعا در قامت کسی که بخواهد رئیس جمهور شود، ظاهر نشد. ظاهرا وظیفه ای داشت و آن را هم خوب انجام داد؛ آنهم دفاع از دولت و دفاع از آقای روحانی. ایشان هم در قامت کسی که باید رئیس جمهور شود، نبود. چون ایشان هم باز مسائل مملکتی را به ‌آن معنا ایجابی مطرح نکرد. یعنی آدم برای کار باید یک حرف داشته باشد. یک جهتی در مملکت ارائه کند. ایشان هم نسبت به این مسئله کم توجه بود.

*در فضای بیرون از استودیوی مناظرات یعنی در بخش انتظار که می نشستید، عصبانیتی که مثلا قالیباف نسبت به روحانی یا جهانگیری داشت و در مناظرات نشان می داد، یا رقابت زیرپوستی که بین رئیسی و قالیباف در مناظرات در جریان بود را در آن اتاق انتظار هم حس می کردید؟

نه،‌ اصلا فضا خیلی عادی بود. بحثی هم راجع به این مسائل نمی شد. رفتارها خیلی دوستانه و خیلی خوب بود.

*آقای قالیباف در یکی از مناظرات لیست اموالش را جلوی چشم مردم گرفت یا در قسمت دیگری پرینت سایت ریاست جمهوری را نشان داد و آقای روحانی را متهم به دروغگویی کردند. برخی می گویند این دو حرکت قالیباف از جمله مشاوره های غلطی بود که بین مناظرات به او داده شد و . .

ایشان چند تا همراه داشتند. بعید نیست که آنها داده باشند ولی اصلا چیزی نبود که ما ببینیم. در فاصله بین قسمت اول و قسمت دوم مناظره، همه در یک جا جمع نمی شدند و جاهای مختلف می رفتند. طبیعتا اینکه بین افراد و همراهانشان چه می گذشت،‌ معلوم نبود.

*شما هم با مشاور به مناظره ها می رفتید؟

بله، دو نفر از دوستانم آمدند.

*البته خود شما هم در جایی بحث اموال قالیباف را تمسخر کرده بودید و حتی حاضر نشدید به درخواست او برای اینکه همه نامزدها لیست اموالشان را بدهند پاسخ مثبت بدهید. این موضوع اموال مسئولان و سیاسیون در چند انتخابات اخیر بارها محل چالش شده است، در همین انتخابات قالیباف تلاش داشت بگوید ساده زیست است و روحانی متمول. ولی به نظر می رسد این نوع رفتارها بیشتر نگاه مردم را به مسئولان بدبین تر می کند؟

ببینید! اینکه مسئولان چه اموالی دارند به کسی اصلا ربط ندارد. من آنجا هم توضیح دادم که پول داشتن یا نداشتن دلیل صحت عمل افراد یا سوء عمل افراد نیست. من گفتم اگر ایشان انقدر اموال دارد ان شاءالله درست باشد ولی برای من قابل قبول نیست. من هیچ دخالتی در اینکه افراد چه چیزی دارند یا ندارند، نداشتم. قانون هم خیلی مشخص کرده کسانی که مسئول هستند نه اینکه می خواهند مسئول شوند، باید لیست اموالشان را به قوه قضائیه ارائه دهند. بنابراین اصلا موضوعاً این داستان از بحث خارج است و طرح این مسائل، طرح مسائلی انحرافی است و می خواهد اذهان را کور کند. ممکن است یک آدم کم پول باشد،‌ ناصالح باشد و ممکن است یک ‌آدم پولدار باشد ولی صالح باشد. پس هیچ نمی توان قضاوت کرد.

*آقای مهندس! در همان ایام انتخابات، تحلیل برخی رسانه های اصولگرا این بود که آقای روحانی در مناظرات دچار اضطراب شده. شما که از نزدیک روحانی را در فضای مناظره درک کردید، این حس اضطراب را داشتند؟

نمی دانم، من دقت نکردم ولی ممکن است که آدم بعضی وقتها در بعضی موارد عصبی شود و در حرف زدن عجله کند. من اضطراب خاصی در ایشان ندیدم.

من کاری به مردم ندارم. اینکه مردم چگونه تصمیم می گیرند یک بحث دیگر است اما اینکه یک آدم باید چگونه باشد،‌ مسئله مهمی است. اینکه بخواهد خدای ناکرده یک جوری دلقک بازی دربیاورد که یک عده خوششان بیاید و بخندند و به او رای دهند که در شأن رئیس جمهور مملکت نیست. رئیس جمهور مملکت باید برنامه، ‌فکر و اندیشه داشته باشد و ارائه کند که چه کاری می خواهد بکند حالا مردم رای دادند، ‌دادند. ندادند هم ندادند. اینکه بخواهد بخاطر اینکه رای بیاورد دلقک بازی دربیاورد یا طوری حرف بزند که خوشایند برخی باشد در شأن یک رئیس جمهور نیست.

*منظورم از اضطراب این است که مثلا آیا در دیالوگ های بیرون از استودیو یا داخل استودیوی مناظرات ترس از شکست در آقای روحانی ایجاد شده بود؟ یا مثلا وقتی وعده های یارانه ای بالا داده می شد این نگرانی در روحانی ایجاد شود

من نمی توانم قضاوت کنم چون صحبتی نکردند.

*در همین جمعی که بودید اینطور که متوجه شدم فقط آقای روحانی را رجل سیاسی می دانستید. درست است؟ یعنی اینکه بقیه را در حد و اندازه رئیس جمهور یا حتی رجل سیاسی ندیدید؟

من می گویم آدم هایی که می‌آیند و می خواهند رئیس جمهور شوند باید یک شأنی برای خودشان قائل شوند. تصویری از خودشان باید نشان دهند که این تصویر می خواهد برای مردم و مملکت چه کاری را انجام دهد؟ اما آنچه نشان داده شد، فاقد چنین تصوری بود.

*البته برخلاف آنچه که شما می گویید افکار عمومی خیلی هم نگاه برنامه محورانه به کاندیداها ندارد. شاید الان کمی نگاه مردم بهتر شده باشد ولی مردم به هیجانات بیشتر واکنش نشان می دهند؟

من کاری به مردم ندارم. اینکه مردم چگونه تصمیم می گیرند یک بحث دیگر است اما اینکه یک آدم باید چگونه باشد،‌ مسئله مهمی است. اینکه بخواهد خدای ناکرده یک جوری دلقک بازی دربیاورد که یک عده خوششان بیاید و بخندند و به او رای دهند که در شأن رئیس جمهور مملکت نیست. رئیس جمهور مملکت باید برنامه، ‌فکر و اندیشه داشته باشد و ارائه کند که چه کاری می خواهد بکند حالا مردم رای دادند، ‌دادند. ندادند هم ندادند. اینکه بخواهد بخاطر اینکه رای بیاورد دلقک بازی دربیاورد یا طوری حرف بزند که خوشایند برخی باشد در شأن یک رئیس جمهور نیست.

*شاید این روشی بود که از 84 دنبال شد و 88 آقای احمدی نژاد بیشتر این قضیه را دنبال کرد و 92 هم تکرار شد. یعنی سیاسیون هم به این نتیجه رسیده اند که بجای اینکه برنامه دهند وعده های پوپولیستی دهند. شما این اصطلاح را به کار می برید آقای باهنر می گویند که این فضای مناظرات به سمتی رفته که اگر یک شومن هم بیاورید ممکن است رای بیاورد. یعنی سطح فکر سیاسی مردم را در این حد پایین آورده ایم.

نمی دانم. حرف ایشان است. مردم خودشان تصمیم می گیرند و من کاری به مردم ندارم که چگونه تصمیم می گیرند. من می گویم کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید یک فکر، ‌برنامه و اندیشه ارائه کند. حالا رای بدهند یا ندهند اما او رئیس جمهوری می شود که می تواند برای مردم کار کند. وگرنه اگر بررسی کند و ببیند که مردم چگونه می پسندند، شخصیت ندارد.

*حالا با همه این تفاسیر شما خودتان چقدر به فضای سیاسی در دوره دولت دوم روحانی امیدوار هستید؟

مهم این است که دولت بتواند تصمیم بگیرد و پای تصمیمش بایستد. همانطور که در مورد برجام یک کار مملکتی شد و دولت هم پشت ‌آن ایستاد و انجام شد اگر کارهای دیگر را هم اینطوری انجام دهد، خیلی خوب است و کسی هم نمی تواند تعرض کند. دولت می تواند با قدرت برنامه های خودش را یک برنامه معقولی که متضمن پیشرفت مملکت باشد، ‌انجام دهد. به نظرم می تواند توانایی اش را داشته باشد.

*برخی در بحث اجرایی می گفتند که <

کلیدواژه: دلقک بازی نمی شود رأی گرفت | کسی که می خواهد رئیس جمهور | خواهد رئیس جمهور شود | حکم جدید به من بدهید | دلقک بازی دربیاورد | آقای روحانی رای | روحانی در مناظرات | برای مملکت انجام | رئیس جمهور مملکت | اتفاق افتاد | دولت آقای خاتمی | فکر می کنید | یک بحث دیگر | شما رئیس جمهور | اصلاح طلبان | تصمیم می گیرند | آقای نعمت زاده | یک چنین مواضعی | اصلاح طلبان | تکفیر کردند | آقای جهانگیری | جریان اصلاحات | مهندس بازرگان | یک رئیس جمهور | آقای قالیباف | آقای آقازاده | آقای بازرگان | اصولگرا هستم | ریاست جمهوری | دولت آقای | اصلاح طلب | دکتر شریعتی | جریان اصلاح | مسائل مملکت | ریاست جمهور | هم می گفتند | فکر نمی کنم | آقای مهندس | بعضی وقتها | کاندیدا شد | لیست اموال | آقای رئیسی | فضای سیاسی | نهضت آزادی | آقای موسوی | مثلا آقای | رای دادند | فکر سیاسی | وجود داشت | ایجاد شود | هاشمی طبا | انجام دهد | عمل افراد | باید کمی | نشان داد | ایشان هم | چهره ها | وعده ها | چه کاری | برای من | من خودم | من گفتم | ولی اگر | الان هم | یک گروه | خود شما | داده شد | برخی هم | شده بود | هم آقای | من اصلا |

منبع: پارسینه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۳۳۰۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • دلقک قانل رکورد جن گیر را شکست
 • فیلم جدید «آن» با عبور از «جن‌گیر» رکورد پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینمای آمریکا را به خود اختصاص داد. به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، فیلم «آن» اقتباس سینمایی از رمان نوشته «استفن کینگ» که پیش از این با فروش ۱۱۷.۲ میلیون دلاری رکورد فروش آغازین فیلم‌های ترسناک را در آمریکا به نام خود ثبت کرده بود با رساندن فروش خود به بیش از ۲۳۶ میلیون دلار عنوان موفق‌ترین فیم ترسناک تاریخ سینمای آمریکا در گیشه را از «جن گیر» ساخته کلاسیک «ویلیام فردکین» گرفت. فیلم «جن‌گیر» در سال ۱۹۷۳ به فروش ۲۳۲ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا دست یافته بود و البته این فیلم هنوز با ۴۴۱ میلیون از فروش ۴۰۴ میلیون دلار «آن» در گیشه بین‌المللی پیش است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که فروش فیلم «جن‌گیر» بدون احتساب تورم محاسبه شده است و همچنین این فیلم پس از اکران اولیه، دو بار دیگر نیز اکران شد. فیلم «آن» به کارگردانی «آندرس موچیتی» که درباره یک دلقک ترسناک است و بر اساس رمانی با همین نام از معروف‌ترین آثار «استفن کینگ» ساخته شده است و داستان آن درباره هفت کودک است که در شهر کوچکی با یک قدرت ماورالطبیعه شیطانی رو به رو می‌شوند که در قالب یک دلقک ترسناک به نام «پنی وایز» ظاهر شده است. انتهای پیام
 • دلقک قاتل رکورد جن گیر را شکست
 • فیلم جدید «آن» با عبور از «جن‌گیر» رکورد پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینمای آمریکا را به خود اختصاص داد. به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، فیلم «آن» اقتباس سینمایی از رمان نوشته «استفن کینگ» که پیش از این با فروش ۱۱۷.۲ میلیون دلاری رکورد فروش آغازین فیلم‌های ترسناک را در آمریکا به نام خود ثبت کرده بود با رساندن فروش خود به بیش از ۲۳۶ میلیون دلار عنوان موفق‌ترین فیم ترسناک تاریخ سینمای آمریکا در گیشه را از «جن گیر» ساخته کلاسیک «ویلیام فردکین» گرفت. فیلم «جن‌گیر» در سال ۱۹۷۳ به فروش ۲۳۲ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا دست یافته بود و البته این فیلم هنوز با ۴۴۱ میلیون از فروش ۴۰۴ میلیون دلار «آن» در گیشه بین‌المللی پیش است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که فروش فیلم «جن‌گیر» بدون احتساب تورم محاسبه شده است و همچنین این فیلم پس از اکران اولیه، دو بار دیگر نیز اکران شد. فیلم «آن» به کارگردانی «آندرس موچیتی» درباره یک دلقک ترسناک است و بر اساس رمانی با همین نام از معروف‌ترین آثار «استفن کینگ» ساخته شده است و داستان آن درباره هفت کودک است که در شهر کوچکی با یک قدرت ماورالطبیعه شیطانی رو به رو می‌شوند که در قالب یک دلقک ترسناک به نام «پنی وایز» ظاهر شده است. انتهای پیام
 • آموزش فقیر کاربران بازی خورده/بازی اسباب بازی نیست
 • امروز ۲۳ میلیون گیمر ایرانی داریم که هر کدام به طور متوسط روزانه ۸۰ دقیقه بازی می‌کنند. این مطلبی است که چند روز قبل حسن کریمی قدوسی، مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مطرح کرد (و البته آمار تا 35 میلیون گیمر هم متغییر است)؛ یعنی یک میلیارد و 840 میلیون دقیقه در روز در کشور ما صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌شود.با در نظر گرفتن حضور 13 میلیون دانش آموز از امروز در سیستم آموزش و پرورش، عدد سه میلیارد و 900 میلیون دقیقه آموزش از اول مهر در کشور رقم می‌خورد؛ یعنی فرصتی که در پس بازی‌های رایانه‌ای برای آموزش فراهم است تقریبا معادل نصف زمانی رسمی آموزش در کشور ماست.بله؛ بازی‌ها در گذشته نه چندان دور تنها ابزار تفریح و سرگرمی بود‌ند، اما امروز یکی از ابزارهای آموزش به حساب می‌آیند، بسیاری از کمپانی‌های بازی‌سازی، موضوعات فرهنگی و بیان غیر مستقیم اهداف خود را در شخصیت قهرمانان و حتی لوکیشن‌های بازی منتقل می‌کنند. بماند که بحث استفاده از فضای بازی حتی برای آموزش‌های مدون بیش از 10 سال است که در کشورهای غربی در حال انجام و پیگیری است و بیش از 600 مقاله علمی درباره آن منتشر شده است.با این احتساب و مرور مختصر کیفیت بازی‌هایی که در اختیار گیمرهای ایرانی قرار داده می‌شود قابل ارزیابی نیست که چه فرصت سوزی عظیمی را هر روز ناظریم! چرا که بیش از 75 درصد بازی‌هایی که گیمرهای ما در حال انجام آن هستند، خارجی بوده و ظرفیت باقی‌مانده داخلی نیز از هیچ ارزیابی و ممیزی اصولی برخوردار نیست.در همین خصوص محمود بلالی، کارشناس و تحلیلگر بازی‌های رایانه‌ای در پاسخ به این پرسش ایکنا که مشکل اساسی صنعت گیم ایران از لحاظ فقر محتوا چیست؟ اظهار کرد: ترجمه بازی‌های خارجی و فروش آن‌ها در کنار بازی‌های ایرانی بدون پرداخت مالیات که این کار در انحصار چند شرکت محدود است و تنگ...
 • کرمی:بازی لغو شده هفته نخست لیگ هندبال پس از پایان بازی های مرحله رفت برگزار می شود
 • مراد کرمی رئیس سازمان لیگ فدراسیون هندبال کشورمان در گفت و گو با خبرنگار توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد لغو بازی تیم های نفت و گاز گچساران و پتروشیمی مارون گفت: مسئولان باشگاه پتروشیمی مارون پیش از این راهی حج شده بودند. همچنین آن ها نتوانسته بودند تا پیش از آغاز هفته نخست رقابت های لیگ برتر مدارک خود را تکمیل کنند. به همین دلیل تصمیم بر آن شد تا بازی به تعویق بیافتند. او ادامه داد: البته پیش از این بازی مشخص شده بود که قرار است بازی به تعویق بیافتد و ما از همان ابتدا با تیم نفت و گاز گچساران هم این مسئله را هماهنگ کرده بودیم. کرمی درباره زمان برگزاری این بازی گفت: به امید خدا پس از انجام بازی های مرحله رفت مسابقات لیگ برتر هندبال زمان این بازی را مشخص می کنیم تا این بازی معوقه هم انجام شود. رئیس سازمان لیگ هندبال کشورمان درپاسخ به این سوال که آیا هزینه ورودی لیگ و مدارک همه تیم ها در بخش آقایان و بانوان پرداخت و تکمیل شده است یا خیر گفت: تمام 8 تیم حاضر در رقابت های لیگ برتر هندبال در بخش آقایان هزینه ورودی را پرداخت کرده اند و مدارکشان کامل است و مشکلی برای حضور در این رقابت ها ندارند. او افزود: در بخش بانوان هم تا کنون 5 تیم تمای اقدامات لازم را برای حضور در لیگ انجام داده اند. همچنین باقی تیم ها هم فرصت دارند تا 12 مهر اقدامات لازم را برای حضور در مسابقات لیگ انجام دهند. انتهای پیام / اظهارات رئیس سازمان لیگ هندبال
 • روند نظارت بر بازی های موبایلی تشریح شد/معیار ممیزی بازی ها
 • بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با انتشار اطلاعیه‌ای به تشریح روند نظارت بر بازی‌های موبایلی پیش و پس از انتشار رسمی در بازار پرداخت. به گزارش خبرگزاری مهر، در متن این اطلاعیه که از سوی روابط عمومی بنیادملی بازی‌های رایانه‌ای منتشر شده آمده است؛ در اوایل سال ۱۳۹۴ و با فراگیر شدن بازی‌های موبایلی در بین اقشار مختلف جامعه، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان متولی صنعت بازی و وظایف ذاتی‌اش در قبال نظارت بر محتوای بازی‌ها، رده‌بندی سنی و نظارت بر محتوای بازی‌های موبایلی را دستور کار خود قرار داد. در همین راستا و پس از برگزاری جلسات متعدد با فروشگاه‌های دیجیتالی عرضه‌کننده بازی‌های موبایلی (مارکت‌ها)؛ با در نظر گرفتن لزوم اعلام نظر و تایید محتوایی بازی‌ها از سمت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، راهکار اعمال «ممیزی پس از نشر» اتخاذ شد. برای این منظور نیز تمام مارکت‌ها پنلی اختصاصی جهت بررسی بازی‌ها در اختیار نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها یا ESRA قرار داده‌اند. بازی‌سازان محترم می‌بایستی با توجه به ممیزی‌های تعیین شده از سمت نظام ESRA، بازی‌های خود را تولید کنند. در صورتی که شبهاتی در این زمینه داشته باشند، می‌توانند پیش از عرضه بازی با مراجعه به واحد ESRA تاییدیه محتوای بازی را کسب کنند. در حالتی که بازی‌سازان بدون رده‌بندی سنی، بازی خود را منتشر کنند، نظام ESRA با استفاده از پنلی که در اختیار دارد بازی را بررسی کرده و در صورت مغایرت بازی با محتواهای مورد تایید، در تعاملی که با مارکت‌های دیجیتالی وجود دارد بازی از این مارکت‌ها حذف شده و تا زمانی که ممیزی‌ها اعمال نشود اجازه انتشار نخواهد یافت. لازم به ذکر است این ممیزی در به‌روزرسانی‌های بازی نیز اعمال می‌شود و تنها به نسخه اصلی بازی اکتفا نخواهد شد. بازی‌سازان سراسر کشور می‌توانند با مراجعه حضوری به نظام ESRA در محل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای یا به صورت مشاوره تلفنی و الکترونیکی، پیش...
 • ویدئو/بازی اردوغان با انتخابات آلمان ترک ها بازی ژرمن ها را به هم می زنند
 • رئیس‌جمهور ترکیه از اتباع ترک مقیم آلمان خواسته است در انتخابات پارلمانی آلمانبه نفع مرکلوهم‌پیمانان وی رای ندهند. توصیه وی چقدر عملی خواهد شد؟ هیفا جابر ــ خبرنگارخبرگزاری تسنیمــ برلین:مناسبات پرتنش اخیر آنکارا و برلین تاثیر خود را بر انتخابات پیش روی آلمان گذاشته است، اما میزان این تاثیرگذاری را صندوق‌های رای مشخص می‌کنند.نظر شهروندان آلمانی درباره دخالت اردوغان در انتخابات آلمان را در ویدئوی زیر دنبال کنید:انتهای پیام/.خبرنگار :حجم اختلافات متراکم بین ترکیه وآلمان این بار در سخنان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نمایان شد، وقتی گفت حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان وهمپیمانان آن دشمنان ترکیه هستند. او از اتباع ترک مقیم آلمان خواست تا در انتخابات آتی به نفع این حزب وهم‌پیمانان آنان رای ندهند. زیرا اتباع ترک مقیم آلمان یکی از پرتعدادترین اتباع مهاجر در این کشور به شمار می آیند و حدود بیش از سه میلیون جمعیت دارند.مصاحبه :هیچ اشتباهی انجام نشده چون آلمانی‌ها هم در سیاست داخلی و خارجی ما دخالت می‌کنند. بخاطر همین فکر می‌کنم (اردوغان) کار خوبی کرد.خبرنگار:میزان تنش بین ترکیه و آلمان بعد از اصلاحات اخیر در قانون اساسی و سخنان اردوغان درباره نازیسم و اتهامات نسبت داده‌شده از سوی مقامات آلمانی به اردوغان مبنی براعمال دیکتاوری در قبال ملتش افزایش یافته است.مصاحبه :مشکل من با ترک‌تبارهای ساکن آلمان این است که از دموکراسیِ ما استفاده می‌کنند، فرزندانشان از آموزشِ ما بهره‌مند می‌شوند، حتی از حقوق بازنشستگی اینجا برخوردارند، ولی همین ترک‌ها به خودشان اجازه می‌دهند که در آلمان و برای آلمان، از وضعیت سیاسی موجود در ترکیه تاثیر بپذیرند.مصاحبه :اصلاً نمی فهمم چرا اردوغان مدام در مورد انتخابات آلمان نظر می‌دهد؟ باید بگذارد شهروندان، خودشان تشخیص بدهند که کشورشان را چطور می‌بینند، چه می‌خواهند و چه طرز فکری دارند. دموکراسی یعنی همین؛ که هرکس حق رای داشته باشد. نمی‌دانم چرا اردوغان فکر کرده در جایگاهی است که درباره انتخابات ما...
 • کونته:موراتا باید این مدل بازی را تکرار کند/بازی آسانی پیش رو نداشتیم
 • سکاندار آبی‌ها به تمجید از عملکرد تیمش و شخص موراتا پرداخت. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آنتونیو کونته، سرمربی چلسی برتری پرگل مقابل استوک‌سیتی در هفته ششم لیگ برتر انگلیس را نتیجه درخشش بازیکنانش و البته شخص آلوارو موراتا، مهاجم اسپانیایی تازه‌وارد این تیم دانست.او گفت: بازیبسیار خوبی انجام شد. مقابل تیمی باکیفیت و قوی نتیجه خوبی به دست آوردیم و من کاملا راضی هستم.برتریدر خانه استوک همیشه دشوار است اما از نظر من چلسی شایسته پیروزی بود چون خیلی خوب بازی را شروع کردو خیلی سریع 2 گل بهثمر رساند. اگر چه بازی تحت کنترل چلسی قرار داشت اماهرگز بازی آسانی پیش‌رونداشتیم.او در ادامه اظهار داشت:باید با تمام تمرکز بهبازی‌های خودمان فکر کنیم وبه نتایج دیگر تیم‌ها کارینداشته باشیم. هدف چلسی قهرمانی در تمام جام‌هاست.موراتانمایش بسیار خوبی داشت وبرای تبدیل شدن به یک مهاجم بزرگ باید این مدل بازی کردن را را تکرار و تکرار کند. از کل تیم و به طور خاص از او رضایت کامل دارم.انتهای پیام/ R7879/P1361/S3,28/CT10
 • کلوپ:بازی با لسترسیتی نبرد انتقامی نیست/باید هجومی بازی کنیم
 • سکاندار لیورپول از رویارویی مجدد تیمش با لسترسیتی استقبال می‌کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، یورگن کلوپ، سرمربی آلمانی لیورپول از اینکه تیمش تنها 4 روز پس از حذف شدن به وسیله لسترسیتی در دور سوم جام اتحادیه انگلیس، باید دوباره با این تیم روبه‌رو شود، خوشحال است.او در کنفرانس خبری پیش از این بازی هفته ششم لیگ برتر انگلیس گفت: از اینکه به فاصله کمی دوباره با لسترسیتی بازی داریم، خوشحالم. این نبرد برای ما جنبه انتقامی ندارد وفکر نمی‌کنمهیچ یک از 2تیم به دیدار قبلی فکر کنند. اصلاترکیب طرفینمتفاوت خواهد بود. محرز و واردی در سبک مشخص لسترسیتی جایگاه ویژه‌ای دارند اما هر 2 بازیکن در دیدار رودرروی جام اتحادیه حضور نداشتند.مقابل لسترسیتی چاره‌ای غیر از ارائه یک سبک هجومی نداریم چون پس از تساوی‌های متوالی باید حتما پیروز شویم. موظفیمبازی قبلی با لسترسیتی را مثبت ببینیم و با قدرت به میدان برویم.انتهای پیام/ R7879/P1361/S3,28/CT10
 • بازی پوکر بازی با باب برای اندروید Poker With Bob ۲/۰/۰ Android
 • خبرگزاري آريا - آيا اين جديدترين نسخه است؟ بله. (مشاهده ساير نسخه هاي Poker With Bob) دانلود بازي پوکر بازي با باب (براي اندرويد) Poker With Bob 2.0.0 Android در اين مطلب از سرزمين دانلود مي‌خواهيم شما را با يک بازي سرگرم کننده و کارتي براي سيستم‌عامل اندرويد آشنا کنيم که اميدواريم از اجراي آن لذت ببريد. نام اين بازي Poker With Bob مي‌باشد که مي‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم خود سازد. شخصيت اصلي اين بازي باب نام دارد که مي‌خواهد شما را با بازي‌هاي کارتي خود آشنا سازد. شما در محيطي سه بعدي قرار خواهيد گرفت و بايد پس از آشنايي با سبک بازي، به اجراي بازي ورق با باب بپردازيد. باب اعتماد به نفس بسيار زيادي داشته و ادعا دارد که هيچ کس نمي‌تواند در بازي ورق حريف او شود! اينک شما بايد ثابت کنيد که اين ادعاي او غير واقعي بوده و مهارت خود را نمايش دهيد. اگر علاقمند به بازي‌هاي کارتي باشيد، حتما از اجراي اين بازي لذت مي‌بريد. اگر مي‌خواهيد تصاويري را از محيط بازي مشاهده کرده و آن را دانلود نماييد، به ادامه مطلب مراجعه کنيد. در ادامه مطلب مي‌توانيد به نسخه مود بازي نيز دسترسي پيدا کنيد. مهم ترين ويژگي هاي بازي Poker With Bob : - يک بازي ورق و پوکر براي اندرويد - قابليت اجراي بازي به صورت آفلاين - قرار گرفتن در محيطي سه بعدي و با کيفيت فوق العاده - فوق العاده سرگرم کننده و داراي سبکي متفاوت مهم ترين تغييرات نسخه 2.0.0 : - انتشار اولين نسخه از بازي بازي پوکر بازي با باب (براي اندرويد) - Poker With Bob 2.0.0 Android را دانلود کنيد: دانلود بازي (حجم 55.3 مگابايت) تاريخ انتشار: 96/07/01 سيستم عامل مورد نياز: اندرويد 4.1 و بالاتر تست شده توسط سرزمين دانلود (توضيحات)ساير نسخه هاي اين بازيساير بازي هاي سرگرم کننده اندرويدساير...
 • تصادف با شتر جان دو نفر را در جاسک گرفت
 • تصادف موتورسیکلت با شتر در شهرستان جاسک جان دو نفر را گرفت. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز خلیج فارس، سرگرد مهدی علیخانی رئیس راهنمایی و رانندگی شهر جاسک گفت: این تصادف امروز در محدوده شهر جاسک رخ داد و دو سرنشین موتورسیکلت جان باختند.
 • آبسردکن جان کودکی را گرفت
 • به گزارش جام جم آنلاین به نقل از میزان، علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: این پسر هفت ساله برای رفع تشنگی سراغ آبسردکن رفته بود که به علت برق‌گرفتگی دچار ایست قلبی و تنفسی شد. پس از اقدامات اولیه احیا، او دچار آسیب شدید مغزی و جسمی شد و جانش را از دست داد.
 • ساندرو جای مارسلو را در تیم ملی برزیل گرفت
 • سرمربی تیم ملی برزیل الکس ساندرو را به جای مارسلوی مصدوم به تیم ملی این کشور دعوت کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از گلوبو، مارسلو مدافع چپ تیم ملی برزیل به دلیل مصدومیت نمی‌تواند تیم ملی برزیل را برای بازی‌های انتخابی جام جهانی که دو هفته آینده برگزار می‌شود همراهی کند. به همین خاطر تیته سرمربی سلسائو، دیگر بازیکن آماده برزیلی یعنی الکس ساندرو را به تیم ملی این کشور فراخواند تا به جای مارسلو به بازی گرفته شود. مارسلو در جریان دیدار رئال مادرید و رئال بتیس که با شکست یک بر صفر مادریدی‌ها همراه بود از ناحیه همسترینگ پای خود دچار پارگی شد و حداقل تا یک ماه به دور از میادین خواهد بود. برزیل که صعود خود را به جام جهانی مدت‌ها پیش قطعی کرده است باید در انتخابی جام جهانی ابتدا در زمین بولیوی به میدان برود و در آخرین دیدار خود در این مرحله نیز به مصاف شیلی خواهد رفت. انتهای پیام
 • عکس:خودروی فراری آتش گرفت و خاکستر شد
 • این خودروی گران قیمت ایتالیایی در حال حرکت در اتوبان ناگهان دچار آتش سوزی شده و چیزی جز خاکستر از خودرو باقی نمانده است! سرویس عکس و فیلم فردا: این خودروی گران قیمت ایتالیایی در حال حرکت در اتوبان ناگهان دچار آتش سوزی شده و چیزی جز خاکستر از خودرو باقی نمانده است!
 • آبسردکنی که جان کودک هفت ساله ای را گرفت
 • به گزارش ایسکانیوز، علی عباسی اظهار داشت: پسر بچه هفت ساله یکی از شهرهای شرق استان که برای نوشیدن آب از طریق آبسردکن اقدام کرده بود به دنبال برق گرفتگی دچار ایست قلبی، تنفسی و آسیب شدید مغزی همراه با اختلالات رفتاری و حرکتی شد. وی افزود: پسر بچه هفت ساله که برای رفع تشنگی به سراغ آب سرد کن رفته بود به علت برق گرفتگی دچارایست قلبی و تنفسی شد و پس ازاقدامات اولیه احیاء متاسفانه دچار آسیب شدید مغزی وجسمی متعدد ، اختلالات رفتاری ،گفتاری ، هوشی و حرکتی شده است. مدیر کل پزشکی قانونی استان تصریح کرد : آنچه مسلم است وسایل برقی مانند آب سردکن ها که در ادارات، مساجد، تکایا، کارخانجات ، دفاتر و معابرعمومی قرار دارد و هیچگونه نظارت و بازرسی دوره ای در مورد صحت عملکرد آن انجام نمی شود. عباسی در گفتگو با مهر تصریح کرد: لازم است مسئولان مربوطه توجه لازم در مورد بازرسی مرتب و نظارت کافی از آب سردکن ها که مورد استقبال عمومی است داشته باشند تا خدای ناکرده شاهد آسیب جسمی ، نقص عضوی ، از کار افتادگی و فوت کسی نباشیم. 901 علی عباسی مازندران برق گرفتگی آبسردکن
 • لیورپول از لسترسیتی انتقام گرفت
 • لیورپول با برتری برابر لسترسیتی، شکست در جام اتحادیه را جبران کرد. به گزارش ایسنا، در هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر انگلیس یک دیدار برگزار شد که در آن لیورپول با نتیجه سه بر دو موفق به شکست لسترسیتی شد. محمد صلاح، کوتینیو و هندرسون برای قرمزها گلزنی کردند و اوکازاکی و جیمی واردی گلزنان لستر بودند. انتهای پیام
 • آبسردکن جان کودک ۷ ساله را گرفت
 • پسر هفت ساله که قصد نوشیدن آب از آبسردکن را داشت، بر اثر برق‌گرفتگی فوت کرد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: این پسر هفت ساله برای رفع تشنگی سراغ آبسردکن رفته بود که به علت برق‌گرفتگی دچار ایست قلبی و تنفسی شد. پس از اقدامات اولیه احیا، او دچار آسیب شدید مغزی و جسمی شد و جانش را از دست داد.
 • بازار شناورهای هندی سایز اوج گرفت
 • تین‌نیوز | به دنبال فعالیت چارترینگ قوی در منطقه اقیانوس آرام، بازار هندی سایز به طور شگفت آوری شاهد هفته ای باثبات و روند صعودی نرخ کرایه حمل بود. به گزارش گروه بین الملل مانا لویدزلیست با اشاره به اینکه به دنبال فعالیت چارترینگ قوی در منطقه اقیانوس آرام، بازار هندی سایز به طور شگفت آوری شاهد هفته ای باثبات و روند صعودی نرخ کرایه حمل بود، نوشت: اندونزی با عرضه حجیمی از کارگوهای زغال سنگ که چارتر را به سمت اجاره شناورها با نرخ بالاتر سوق داد، نقش پیشگامی را در افزایش فعالیت بازار و نرخ کرایه حمل برعهده داشت. از سوی دیگر، صف فله برهای هندی سایز آماده به بارگیری در خاور دور کوتاه بود، چرا که به دلیل طوفان سهمگین اوایل ماه جاری، شناورهای نزدیک هنگ کنگ بیش از ده روز موفق به تخلیه و بارگیری نشدند. زمان طولانی انتظار، تعداد زیادی از هندی سایزها را دور از بازار نگاه داشت، از این رو، بازار نقدی شاهد صف کوتاه شناورهای آماده به بارگیری بود. با این وجود، بازار بی رونق نرخ گذاری در منطقه آتلانتیک سبب کاهش نرخ کرایه حمل در پایان هفته گذشته شد. کارگزاران معتقدند، فعالیت چارترینگ پایین تر در آتلانتیک را عمدتا می توان به دلیل نبود فله برهای هندی سایز و قیمت بانکرینگ بالاتر ناشی از عرضه محدود در منطقه که سبب شد چندین چارتر شناورهای خود را به مکان های دیگر انتقال دهند، مربوط دانست. در ادامه این گزارش آمده است: علیرغم فعالیت خاموش در منطقه آتلانتیک، شاخص مبادلات بالتیک فله بر هندی سایز به ویژه در مسیرهای ساحل شرقی آمریکا، افزایش را به نمایش گذاشت. شاخص مبادلات بالتیک فله بر هندی سایز در روز جمعه به 504 واحد رسید که رشد 3.5 درصدی هفتگی و بالاترین سطح طی چهار ماه گذشته را نشان می دهد. میانگین نرخ اجاره زمانی از هفت...
 • رونمایی از ٣٨ عنوان کتاب صورت گرفت
 • خرم‎آباد- همزمان با سومین روز از یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان و با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از ٣٨ عنوان کتاب ناشران و مولفین استان رونمایی شد. به گزارش قدس‎آنلاین به نقل از روابط‎عمومی اداره‎کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان؛ در این مراسم از ٣٨ عنوان کتاب که توسط انتشارات قلم اعظم و پیام ایثار توسط مسئولین حاضر رونمایی شد . آیین رونمایی از آثار نویسندگان و ناشران استان هر روزه در نوبت عصر یازدهمین نمایشگاه کتاب استان و در ساله برنامه ها و نشست های فرهنگی صورت می پذیرد . یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان با حضور ٤٠٠ ناشر شاخص کشور و استان ، از ٢٩ شهریور در مصلی الغدیر خرم آباد آغاز و ٤ مهر ماه به پایان خواهد رسید.
 • باز هم نبستن کمربند ایمنی قربانی گرفت
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از تسنیم، جانشین اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ از مرگ سرنشین یک خودروی پراید به دنبال پرت شدن از داخل خودرو در جنوب پایتخت خبر داد. سرگرد مومنی با اشاره به تصادف یک دستگاه پراید و مرگ سرنشین آن در یکی از بزرگراه‌های پایتخت اظهار داشت: ساعت 13:30 امروز در مسیر جنوب به شمال بزرگراه شهید آوینی و در دوربرگردان سلمان، یک دستگاه پراید با یک خودرو پژو برخورد کرد. جانشین اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: بر اثر این حادثه و با توجه به شدت تصادف، خودرو پراید واژگون شد که به دنبال آن سرنشین پراید از داخل خودرو به بیرون پرتاب شد و در دم جان باخت. وی ادامه داد: توصیه می‌شود تا رانندگان در مسیرهای بزرگراهی با سرعت مطمئنه تردد کرده و قبل از رسیدن به بریدگی و دوربرگردان‌ها، مسیر خود را تعیین کنند و لازم است راننده و سرنشینان خودرو مادامی که داخل خودرو هستند، کمربند ایمنی را بسته نگاه دارند. 705 جانشین اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ سرگرد مومنی تصادف پراید پرت شدن خودرو کمربند ایمنی سرعت مطمئنه
 • نوراللهی مجوز خروج از کشور گرفت
 • با توجه به مشکلات پرسپولیس در نهایت مجوز حضور هافبک شماره هشت سرخپوشان برای حضور در امارات صادر شد. به گزارش مشرق، پرسپولیس در دیدار برابر الهلال عربستان سه بازیکن خود را به صورت قطعی در اختیار ندارد تا اکنون مسوولان این تیم به دنبال دریافت مجوز حضور احمد نوراللهی در امارات باشند. با توجه به اینکه کمال کامیابی نیا، محمد انصاری و مهدی طارمی در این دیدار غیبت دارند، در نهایت گفته می‌شود مجوز حضور احمد نوراللهی برای همراهی سرخپوشان صادر شد و این هافبک جوان قادر خواهد بود فردا صبح راهی اردوی پرسپولیس در امارات شود. احمد نوراللهی که در فصل گذشته برای پشت سر گذاشتن دوران سربازی راهی تراکتورسازی شده بود، اکنون روزهای پایانی خدمت خود را پشت سر می‌گذارد و بر این اساس با توجه به شرایط حساس این تیم در نیمه نهایی لیگ قهرمانان مجوز و همکاری لازم برای خروج و همراهی او با پرسپولیس انجام شد. در این ارتباط با پیگیری‌های مستمر دکتر سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و تماس با سردار سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح ، مجوز خروج از کشور احمد نوراللهی بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی این تیم مقابل الهلال در چارچوب مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در امارات امروز صادر و به باشگاه پرسپولیس ابلاغ شد. منبع: ورزش سه ارسال به تلگرام
 • مون پولیه از پاری سن ژرمن امتیاز گرفت
 • دیدارهای هفته هفتم لیگ دسته اول فوتبال فرانسه با توقف تیم پرستاره پایتخت برابر مون‌پولیه دنبال شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، در چارچوب دیدارهای هفته هفتم لوشامپیونه فرانسه، امشب (شنبه)، تیم فوتبال پاری‌سن‌ژرمن در خانه مون‌پولیه با تساوی بدون گل متوقف شد.پاریسی‌ها با وجود این نتیجه که اولین بازی بدون بردشان در فصل جاری فوتبال فرانسه بود، 19 امتیاز شدند و در صدر جدول رقابت‌ها باقی ماندند.امشب 4 بازی همزمان از ساعت 21:30 به وقت تهران در لوشامپیونه برگزار می‌شود که برنامه آنها به شرح زیر است:بوردو - گنگان کان - آمین لیون - دیژون متس - ترویهدر جدول رده‌بندی لوشامپیونه، پاری‌سن‌ژرمن 19 امتیازی صدرنشین است و پس از آن تیم‌های موناکو با 18 امتیاز و سن‌اتین با 13 امتیاز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.انتهای پیام/ R1015163/P35350/S3,28/CT10
 • عاشورزاده به مکزیک باخت و برنز گرفت
 • تکواندوکار وزن اولی تیم ملی کشورمان در مرحله نیمه نهایی برابر نماینده مکزیک نتیجه را واگذار کرد و به نشان برنز دست پیدا کرد. به گزارش خبرنگار مهر، فرزان عاشورزاده تکواندوکار وزن ۵۸- کیلوگرم کشورمان در مرحله نیمه نهایی این دوره از مسابقات به مصاف «کارلوس ناوارو» از مکزیک رفت و 8 بر 7 بازنده میدان را ترک کرد و به نشان برنز قناعت کرد. ویبعد از یک دور استراحت، «قاسم مگمدوف» از آذربایجان را ۱۹ بر ۳ پیروز شکست داد و سپس با برتری ۱۷ بر ۷ مقابل «ویتو دلاکویلا» از ایتالیا به نیمه نهایی راه پیدا کرده بود. پیش از عاشورزاده محمد کاظمی دیگر نماینده ایراندر وزن ۵۸- کیلوگرم همان دور نخست برابر قهرمان کره ای جهان نتیجه را واگذار و از جدول خارج شد.سجاد مردانی هم در وزن ۸۰+ کیلوگرم روز گذشته بعد از کسب دو پیروزی، برابر نماینده انگلیسی قهرمان این وزن باخت و حذف شد. مرحله دوم از رقابتهای گرندپری در سال ۲۰۱۷با حضور ۲۲۵ تکواندوکار از ۵۶ کشور به میزبانی مراکش در سالن«شاهزاده مولا عبدالله» شهر رباط جریان دارد.
 • برخورد سواری با موتورسیکلت در قلعه گنج جان یک نفر را گرفت
 • جیرفت - ایرنا - فرمانده پلیس راه شهرستان قلعه گنج گفت: بر اثر برخورد یک دستگاه پژو 405 موتور سیکلت در محور قلعه گنج به کهنوج، یک نفر جان باخت و چهار نفر هم مصدوم شدند. حسین حاتمی شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این حادثه در ساعت 17 امروز به وقوع پیوست و تمامی مصدومان و فوتی ها از سرنشینان موتورسیکلت و از اعضای یک خانواده بودند.وی ادامه داد: متاسفانه در این حادثه یک خانم فوت می شود و یک پسربچه 2 ماهه نیز در حالت کما بسر می برد و سه نفر هم مصدوم و برای مداوا به بیمارستان 12 فروردین کهنوج و قلعه گنج منتقل شدند.وی گفت: علت بروز این حادثه تخطی از سرعت مجاز و انحراف به چپ سواری پژو اعلام شده است.شهرستان قلعه گنج با 14 هزار و 200 کیلومتر مربع در 420 کیلومتری جنوب مرکز کرمان قرار دارد.خبرنگار: ادیب حیدری ** انتشاردهنده: روح الله صائب *9875/6003
 • ترامپ دعوت ورزشکاران به کاخ سفید را پس گرفت
 • به گزارش خبرنگاران جوان و به نقل از سی ان ان، چندی پیش از اعضای تیم قهرمان بسکتبال حرفه ای آمریکا دعوت شد در مراسم ضیافتی در کاخ سفید شرکت کنند اما امروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دعوت از اعضای تیم گلدن استیت واریرز را برای حضور در کاخ سفید پس گرفت. ترامپ در این باره گفته است هر کس رفتن به کاخ سفید را افتخار نمی داند نباید به آنجا برود. این اقدام ترامپ پس از آن صورت گرفت که استفن کاری ستاره این تیم به صراحت اعلام کرد نمی خواهد در کاخ سفید حضور یابد. ترامپ در پیام توئیتری خود نوشت: رفتن به کاخ سفید افتخاری بزرگ برای تیم قهرمان لیگ به شمار می رود و حال که استفن کاری در این زمینه تعلل می کند، ما نیز دعوت را پس می گیریم! این اقدام ترامپ پس از انتقادهای شدید او از اعضای تیم فوتبال آمریکایی صورت گرفت که به هنگام نواخته شدن سرود ملی آمریکا به نشانه اعتراض به ترامپ، نایستادند. او در یکی از سخنرانی‌هایش در خصوص این بازیکنان فوتبال گفت: وقتی کسی به پرچم کشور ما احترام نمی گذارد باید گفت، آن حرامزاده بلافاصله از زمین بیرون آورده شود! آنها باید اخراج می شدند. دی مارئیس اسمیت مدیر اجرایی لیگ قهرمانی فوتبال آمریکایی موسوم به ان اف ال، به این سخنان واکنش نشان داد و با انتشار پیامی توئیتری گفت: ما هرگز عقب نخواهیم نشست و دیگر نمی توانیم خودمان را فقط به مسائل ورزشی محدود کنیم.
 • حتی مدینه این همه زجرم نداده بود یک نیمه روز جان مرا کربلا گرفت
 • نامگذاری شب‌ها و روزهای دهه نخست ماه محرم الحرام به نام شهدای حماسه کربلا و اشعار شاعران و مادحان اهل بیت(ع) بر این اساس، از دیرباز در شعر شاعران آئینی نمود داشته و دارد. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: شب و روز دوم ماه محرم الحرام، در تاریخ به عنوان ورود کاروان عشق به صحرای نینوا ثبت شده که این مناسبت نیز از دید شاعران آئینی دور نمانده است. احسان محسنی فر یکی از همین شاعران است که از زبان حضرت امّ المصائب، زینب کُبری (س) چنین ناله سر می‌دهد: اینجا که آمدیم غم و غصّه پا گرفت دلشوره ای عجیب، وجود مرا گرفت حسّ غم جداییِ این دشت لاله خیز بال و پرم جدا و دلم را جدا گرفت فالی زدم به مصحف پیشانی ات حسین آیات غربت تو دلم را فرا گرفت در این حسینیه که همان عرش کبریاست حق، امتحان ز قافله ی انبیا گرفت تنها دلیل بودن من، سایه ی سرم زینب فقط به عشق برادر بقا گرفت بین خیام خیمه ی عبّاس دیدنی ست شُکر خدا رکاب مرا آشنا گرفت تا وقت، هست حلقه ی انگشتری در آر از ترس ساربان دل زینب عزا گرفت وای از دل رُباب که بیند به جای آب تیر سه پر به حنجر شش ماهه جا گرفت اینجا درخت و نیزه تفاوت نمی‌کند هر یک به سهم خویش نشان تو را گرفت تو ناله می‌زنی عوضش سنگ می‌زنند وای از دمی‌که دور تو را نیزه ها گرفت وای از شتاب دست پلیدی که عاقبت زیور ز گوش دخترکان بی هوا گرفت حتّی مدینه این همه زجرم نداده بود یک نیمه روز جان مرا کربلا گرفت شعر دیگر در این مناسبت و باز هم از زبان حضرت عقیله بنی هاشم (س)، از آنِ جواد محمدزمانی است: جز غم عشق تو دل آرزوی غم نکند چشم دریا هوس بارش شبنم...
 • حذف قیمت کالا در هاله ای از ابهام قرار گرفت
 • به گزارش خبرنگار صنعت و تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس بدعت دقیقه نودی نعمت زاده در قیمت گذاری کالاها در راستای اجرای بند 23 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی جهت شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمد سازی شیوه‌های نظارت بر بازار و ایجاد فضای رقابتی سالم و بهبود فضای کسب و کار و همچنین اجرای ماده 5 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ماده 6 قانون تعزیرات حکومتی و ماده 15 قانون نظام صنفی، به جای الزام تولیدکنندگان به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا، طرح درج یا نصب برچسب قیمت توسط واحدهای خرده فروشی برای اجرا در خصوص کالاهای منتخب محصولات بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولزی و بهداشتی در سراسر کشور ابلاغ می‌شود. طبق دستور مذکور که توسط وزیر صنعت سابق در روزهای پایانی فعالیتش ابلاغ شد، قرار بود که از امروز( اول مهر ماه سال 96 ) درج برچسب قیمت کالا بر روی برخی از اقلام حذف شود و با تکیه زدن شریعتمداری بر منصب وزارت صنعت به لیست این اقلام افزوده شد و گمانه زنی ها این گونه بود که این طرح حتما از سوی وزارت صنعت اجرا یی خواهد شد. اما چندی پیش محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی در خصوص مصوبه حذف برچسب قیمت از برخی کالاها که در آخرین روزهای وزارت نعمت زاده ابلاغ شده بود، گفت: موضوع حذف درج قیمت از كالاها درحال بررسی است و باید كار كارشناسی بر روی آن انجام شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا این مصوبه در دولت دوازدهم اجرا خواهد شد نیز بیان کرد: حذف درج قیمت بر روی برخی كالاها ابلاغ شده و من الان در خصوص اینکه این ابلاغیه اجرایی خواهد شد یا خیر نمی توانم نظری بدهم،...