خبرگزاري آريا - مسئولان مرکز تحقيقات بازي‌هاي ديجيتال، ضمن تشريح اولويت‌ها و دست‌اندازهاي پيش روي اين مرکز، وضعيت بازار بازي‌ها در ايران را «مبهم» توصيف اما بر «ظرفيت» بالاي آن تأکيد کردند.
خبرگزاري مهر- گروه فرهنگ: پژوهش و آمار اصلي‌ترين تکيه‌گاه براي سياست‌گذاري در هر حوزه‌اي است و طبيعتاً ضعف و قوت در اين بخش، تأثيري مستقيم بر کيفيت عملکرد تصميم‌سازان و مجريان خواهد داشت.

شايد به دليل همين واقعيت است که امروز برخي صاحب‌نظران براي آسيب‌شناسي و آناليز وضعيت صنعت بازي‌هاي رايانه‌اي پيش و بيش از هر نکته‌اي بر فضاي پرابهام حاکم براي اين فرآيند عرضه و تقاضا در ايران تأکيد مي‌کنند.
صنعت گيم اگرچه صنعتي جوان و نوپا به‌ويژه در قياس با ديگر زيرشاخه‌هاي صنايع فرهنگي در ايران محسوب مي‌شود اما شتاب پيشرفت و فراگيري اين صنعت چه در زمينه کيفيت توليدات و چه از منظر دامنه مخاطبان، وضعيت ويژه‌اي را براي آن رقم زده‌است.
همين مقدمه کوتاه کافي است تا اهميت راه‌اندازي و تمرکز مرکزي بر حوزه پژوهش ميداني و ابهام‌زدايي از اين بازار عيان شود. «دايرک» به‌عنوان بازوي پژوهشي بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي از تيرماه 1394 فعاليت رسمي خود را آغاز کرده و پس از گذشت دو سال، در ميزگردي به بررسي دستاوردها و برنامه‌هاي اين مرکز پرداخته‌ايم.
سيدمحمدعلي سيدحسيني معاون پژوهشي‌هاي بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، حامد نصيري، معاون توسعه کسب‌وکار بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي و فرزانه شريفي، مسئول اطلاع‌رساني و امور بين‌الملل مرکز دايرک در اين ميزگرد حضور داشتند. در ادامه بخش نخست اين ميزگرد را با محوريت توضيحات سيدحسيني به‌عنوان مدير مرکز تحقيقات بازي هاي ديجيتال(دايرک) پيرامون اهميت فعاليت پژوهشي و آماري در حوزه بازي‌هاي رايانه‌اي، مي‌خوانيد.
* در مواجهه با بازار بازي‌هاي رايانه‌اي کشور برداشت اوليه اين است که ما با فضايي پرابهام مواجهيم شناخت جامعي از اين بازار نداريم. يعني پيش از اذعان به ضعف يا قوت، دچار جهليم نسبت به اين بازار. چقدر اين برداشت را صحيح مي‌دانيد؟
سيدحسيني: اگر بخواهيم نسبت به صنايع ديگر فعال در کشور بخواهيم قضاوتي داشته باشيم، ‌ به‌خصوص به نسبت صنايع سرگرمي، به نظرم بازي‌هاي رايانه‌اي در بسياري از زمينه‌ها به لحاظ آمار و اطلاعات جلوتر است. البته نسبت به سه تا چهار سال پيش. ولي اگر بخواهيم خودمان را با کشورهاي ديگر صاحب صنعت گيم مقايسه کنيم، از آنجايي که اساساً در تمام اين سال‌ها ما نگاه درستي به بازي‌ها نداشته‌ايم، عقب‌تريم. در قياس با کشورهايي که سال‌ها است در حوزه بازي‌هاي رايانه‌اي فعال هستند و صاحب صنعت محسوب مي‌شوند، حتماً از نظر صحت و جامعيت داده‌ها عقب‌تر هستيم. البته همين مقايسه هم صرفاً با کشورهاي پيشرفته است و در مقايسه با برخي کشورهاي منطقه مانند ترکيه بازهم ما پيش هستيم.
همين کشور ترکيه براي تحليل بازار توليد و عرضه خود از داده‌هاي شرکت نيوزو که يک شرکت بين‌المللي است استفاده مي‌کند اما ما اين داده‌ها را خودمان توليد مي‌کنيم. در کنار اين واقعيت ما راه‌هاي بسياري براي درک تحولات صنعت گيم در کشور داريم. بايد داده‌ها را به سمت منابع ثبتي سوق بدهيم و بتوانيم از تحليل منابع موجود، به اطلاعات جديد برسيم. در مجموع با توجه به اينکه ما سال‌هاي سال در اين حوزه گويي در اتاقي تاريک قرار داشتيم، امروز داده‌ها و اطلاعات پايه‌اي در اختيار داريم که علاوه‌بر کارکرد در حوزه پژوهش‌هاي دانشگاهي مي‌تواند مورد استفاده فعالان بازار بازي‌ها، بازي‌سازان و سياست‌گذاران قرار بگيرد و اين اتفاق مبارکي است.
* يعني به‌رغم تعدد مراکز آماري و نظرسنجي در کشور، تا پيش از آغاز به کار دايرک، هيچ پژوهشي و پايشي با موضوع بازي‌هاي رايانه‌اي براي اين قبيل مصارف که به آن اشاره کرديد صورت نگرفته بود؟
سيدحسيني: مراکز نظرسنجي و تحقيقات بازار که تا پيش از آن به‌طور خاص بر روي بازي‌هاي رايانه‌اي کاري نکرده بودند و تا به امروز هم کاري نداشته‌اند. اين در حالي است که کنسول‌ها و سخت‌افزارهاي مرتبط با بازي‌هاي رايانه‌اي بازار بسيار خوبي در کشور دارد اما مراکز تحقيقاتي سراغ آن نرفته‌اند چراکه تحقيقات در اين حوزه هزينه‌بر است. غير از اين مراکز اما زماني که بنده در اسرا بودم، دو پژوهش در اين حوزه داشتيم که البته به نسبت گزارش‌هاي بعدي دايرک خام‌تر بود.
سال 89 ما پيمايشي را با همکاري ايسپا در کليه مراکز استان‌هاي کشور اجرا کرديم. سال 92 همين پژوهش را با همکاري مرکز تحقيقات صداوسيما تکرار کرديم و اين‌ّبار روستاها و شهرهاي تابعه را هم در نظر گرفتيم. تفاوت اين دو پژوهش با پژوهشي که دايرک در سال 94 انجام داد و کار جامعي هم شد، از نظر پختگي فرم پرسش‌نامه‌ها و جمعيت آماري بود. اين يعني ما در بنياد اين تجربه‌ها را داشتيم و با افتتاح دايرک تلاش داريم اين پيمايش ملي را هر دو سال يک‌بار تکرار کنيم.

* اين بازه زماني دو ساله براي رصد وضعيت بازار بازي‌ها و به‌روز کردن اطلاعات چقدر بر استاندارد جهاني منطبق است؟
سيدحسيني: اين زمان‌بندي ارتباط مستقيم با ميزان تحولات اين صنعت در کشورهاي مختلف دارد. صنعت گيم در کشور ما هنوز خيلي دچار تحولات بنيادين در بازه‌هاي زماني کوتاه نيست. . .
* حتي در بازار مصرف؟
سيدحسيني: بله. حتي در بازار مصرف سرعت تحولات بالا نيست و به همين دليل مي‌توان هر دو سال يک‌بار اين سنجش آماري را انجام داد. در کشورهاي خيلي پيشرفته هم معمولاً هر يک سال يک‌بار اين آمارگيري انجام مي‌شود. برخي مؤسساتي که از اين حوزه درآمدزايي دارند هم در سريع‌ترين حالت به‌صورت فصلي اقدام به ارائه گزارش مي‌کنند. در کشورهاي منطقه ما اما اصلاً اين‌گونه نيست و بعضاً هر چند سال يک‌بار شايد چنين گزارش‌هاي آماري منتشر شود. با اين مختصات اينکه ما زمان‌بندي مشخص دو ساله براي ارائه و انتشار آمار در نظر گرفته‌ايم، يک وضعيت استاندارد است. البته توجه داشته باشيد که پيمايش و ارائه آمار صرفاً يکي از مأموريت‌ها و کارهايي است که در دايرک صورت مي‌گيرد.
ما در حوزه‌هاي توليد و توزيع تلاش کرده‌ايم داده‌هاي ثبتي دقيقي را استخراج کنيم اما از آنجا که بازار گيم در ايران مانند ديگر صنايع، يک بخش قانوني دارد و يک بخش غيرقانوني (و متأسفانه در بازار بازي‌ها زور بخش غيرقانوني به بخش قانوني مي‌چربد!)، نمي‌توانيم به اين داده‌هاي ثبتي اکتفا کنيم. به همين دليل برنامه‌هاي ديگري در نظر گرفته‌ايم که به‌خصوص در حوزه بازي‌هاي موبايلي که مصرف‌کننده بيشتري هم دارد، بتوانيم داده‌ها ديجيتالي استخراج کنيم. اين برنامه‌اي است که به‌صورت جامع در دستور کار داريم. فارغ از اين برنامه‌ريزي‌ها فعاليت‌هاي دايرک دو بخش کلي دارد، يکي شناخت مختصات بازار که سعي داريم به‌عنوان يک مرکز آماري مرجع در اين حوزه شناخته‌ شويم. بخش ديگر هم تمرکز بر تقويت پژوهش‌هاي دانشگاهي مرتبط است.
* چنين سرفصلي مرتبط با بازي‌هاي رايانه‌اي اساساً در سيستم دانشگاهي ايران تعريف شده است؟
سيدحسيني: امروز اگرچه ما يک رشته دانشگاهي قوي و منسجم با ارتباط مستقيم به حوزه بازي‌هاي ديجيتال در نظام دانشگاهي کشور نداريم اما خوشبختانه در حوزه‌هاي ميان‌رشته‌اي شاهد فعاليت تعداد قابل توجهي پژوهشگر در دانشگاه‌هاي مختلف کشور هستيم که روي اين مبحث مشغول فعاليت هستند. نکته اينجا است که اين پژوهشگران به‌صورت پراکنده فعاليت‌ مي‌کنند و هنوز تبديل به يک شبکه منسجم نشده‌اند و تلاش ما در دايرک اين است که با رونق‌ّبخشي به مطالعات دانشگاهي بتوانيم به سمت شبکه‌سازي و هم‌افزايي در اين حوزه حرکت کنيم.
نصيري: با اشراف آماري و دقت در جمع‌آوري داده‌ها مي‌توانيم به شناخت خود از فضاي حاکم کمک کنيم. واقعيت اين است که ما امروز حتي اگر صنعت بازي نداشته باشيم، قطعاً يک بازار جدي بازي در کشور داريم. به‌دنبال جا انداختن اين واقعيت هستيم که «بازي موضوعي جدي است. » هم به لحاظ فرهنگي، هم به لحاظ اقتصادي و هم به لحاظ هنري ما با پديده‌اي جدي مواجهيم که در حال حرکت بر روي مرزهاي تکنولوژي هستيم و ما مي‌خواهيم اهميت اين پديده را در کشور جا بيندازيم. مضاف بر اين‌ها از آنجا که بازي يک رسانه است و در تقسيم‌بندي رسانه‌هاي آينده در کنار پديده‌هاي ديگري مانند شبکه‌هاي اجتماعي در گروه رسانه‌هاي جديد قرار مي‌گيرد، ‌ قابليت‌هايي دارد که ما در مقام متولي پژوهشي اين حوزه در کشور سعي‌ مي‌کنيم سايرين را متوجه آن بکنيم.
* با توجه به اين توضيحات فکر مي‌کنيد امروز تصوير دقيقي از بازار بازي‌هاي ديجيتال کشور، در اختيار داريد؟سيدحسيني: تصوير دقيق نداريم به دلايل مختلف که تنها يکي از اين دلايل همان سهم بازارهاي غيرقانوني است که رصد آن‌ها هزينه بسيار بالايي نياز دارد. با اين وجود امروز به اندازه‌اي اطلاعات داريم که از نظر مصرف بتوانيم فرآيند توليد و توزيع بازي‌ها را کنترل کنيم. اطلاعاتي هم داريم که در برخي زيربخش‌هاي توليد و توزيع بسيار دقيق است و قابل صحت‌سنجي هست. اما به‌طور خاص در بخش توليد ما با مشکلاتي مواجه هستيم.
واقعيت اين است که ما در اين حوزه هيچ صنفي نداريم و شرکت‌هايي که در اين زمينه فعال هستند هم غالباً با عناويني غير از عناوين مستقيم مرتبط با بازي‌هاي رايانه‌اي ثبت شده‌اند. علاوه‌بر اين بيشتر فعالان بازي‌سازي، تيم‌هاي بازي‌ساز هستند که هيچ جا ثبت نشده و طبيعتاً براي فعاليت مجوز هم دريافت نکرده‌اند. احصا و استخراج آمارهاي مرتبط با فعاليت اين گروه طبيعتاً با دشواري‌ها و چالش‌هاي جدي مواجه بوديم. با اين وجود هم امروز تا حد قابل قبولي اطلاعات اين گروه‌ها را هم در اختيار داريم.
* اين وضعيتي که توصيف کرديد چقدر مختص ايران است؟ به نظر مي‌رسد در کشورهاي ديگر هم با اين ميزان فعاليت غيررسمي مواجه باشيم و تا حدودي ماهيت اين صنعت اينگونه است که مثلاً چهارنفر در يک خانه بتوانند جمع شوند و يک بازي بسازند.
سيدحسيني: در همه جاي دنيا بازي‌سازي تخصص‌هاي مختلف دارد و اينگونه نيست که يک نفر بتواند يک بازي بسازد. اما مهم اين است که همه فعالان در تخصص‌هاي مختلف بازي‌سازي به‌عنوان شاغل شناخته مي‌شوند و حرفه‌شان شغل محسوب مي‌شود. يعني حتي اگر به‌صورت پاره‌وقت هم کسي براي اين حوزه وقت مي‌گذارد به‌عنوان شغل محسوب مي‌شود و مي‌تواند از مزاياي شغلي و بيمه‌اي هم بهره‌مند شود و اينگونه نيست که فردي بدون هيچ حقوق و مزاياي قانوني صرفاً به‌دنبال اين باشد که يک بازي بسازد و اگر شد آن را منتشر هم بکند!
* ما اين عقبه حمايتي را نداريم و به همين دليل پراکندگي فعاليت‌ها بيشتر به چشم مي‌آيد. . .
سيدحسيني: بله. دقيقاً همين‌طور است.

نمونه‌اي از آمار منتشرشده از سوي دايرک درباره بازار بازي‌هاي رايانه‌اي ايران
* احتمالاً اگر گروه بازي‌سازي بخواهد فعاليت خود را رسمي بکند با مشکلات بيشتري مواجه مي‌شود و ترجيح مي‌دهد بي‌خيال حمايت‌هاي احتمالي هم بشود!
سيدحسيني: بهترين بازي‌هاي موبايلي ما که امروز به‌عنوان محصولات پرفروش شناخته مي‌شوند غالباً محصول همين جنس کارهاي تيمي هستند. اين اشکال درباره فرآيند توليد بازي‌هاي در ايران به‌صورت جدي وجود دارد.
در حوزه توزيع هم ما با يک دوگانگي و حتي چندگانگي مواجهيم. در کنار توزيع فيزيکي بازي‌ها ما توزيع ديجيتال را داريم که به‌نوعي شاهد انحصار توزيع ديجيتال هستيم. در توزيع فيزيکي هم ما سازوکار مويرگي و حساب‌شده‌اي نداريم! ‌ شايد بتوان تعبير توزيع چريکي را براي اين مدلي که در ايران شاهد هستيم به کار برد. در اين شرايط ما به دنبال روش‌هايي هستيم که بتوانيم با تخمين هرچه دقيق‌تر آمارهاي مرتبط با اين بخش‌ها را به دست بياوريم.
* با همين توضيحات مي‌توانيم اذعان کنيم که وضعيت صنعت گيم در ايران يک وضعيت استثنائي و خاص است؛ وضعيتي که گويي هيچ‌يک از اجزا در آن شفاف نيست. تلاش براي استخراج آمار و داده‌هاي قابل تحليل در چنين وضعيتي چقدر مي‌تواند به نتايج واقعي منتهي شود و فکر نمي‌کنيد حالت آب در هاون کوبيدن پيدا مي‌کند!؟
نصيري: اگر امروز 20 يا 30 کشور در دنيا داريم که در صنعت گيم حرفي براي گفتن دارند و در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي غالباً شاهد حضورشان هستيم، در اين ميان صنعت ايران به‌ظاهر کوچک است اما در منطقه حتماً جزو کشورهاي مدعي هستيم و در مواردي حتي توليدمان پيش‌تر از کشوري مانند ترکيه است. پس اگر ما شاهد بازگشت سرمايه و سود اقتصادي در اين بازار نيستيم، ‌ مشکل جاي ديگري است و نمي‌توان توانايي توليد در کشور را زير سؤال برد. در ميان همين 20، 30 کشوري که گفتيم در اين حوزه توليد دارند، ‌ شايد 10 کشور هم نباشند که کار آماري در اين زمينه داشته باشند.
سيدحسيني: هرچند صنعت گيم در کشور نداريم اما قطعاً ظرفيت آن را در اختيار داريم. در تمام اين سال‌ها شاهد بوده‌ايم که تيم‌هاي بازي‌سازي جوان بدون هيچ حمايتي در نقاط مختلف کشور در حال شکل‌گيري هستند و بعضاً محصولاتي را ارائه مي‌کنند، که در بازار هم بسيار موفق است. اين دقيقاً معناي ظرفيت و پتانسيل موجود در کشور است. نکته مهم اما خصوصيت مردم خاورميانه به‌خصوص در کشور ما است که علاقه‌اي به ارائه اطلاعات نداريم. افشاي اطلاعات براي ما تابو است و به همين دليل به‌رغم اينکه در ترکيه سازماني براي استخراج آمار فعاليت‌ها وجود ندارد اما شرکت‌هاي فعال خودشان آمار فعاليت‌هاي خود را به‌صورت رسمي منتشر مي‌کنند اما در ايران اينگونه نيست. اين فرهنگ در کشورهاي ديگر وجود دارد که در صورت ارائه صحيح اطلاعات، خود ما هم مي‌توانيم از گردش اطلاعات سايرين سود ببريم و به همين دليل غالباً با فضاي روشن‌تري مواجه هستند. ما در خاورميانه حتي در صنايع ديگر، احساس مي‌کنيم افشاي اطلاعات خطرناک است.
از طرف ديگر هم اصولاً فراموش نکنيم که انتخاب ميان اصالت دادن به قهرمانان ملي و وابسته به حکومت براي توسعه صنعتي (مثل تجربه کشورهاي ژاپن و کره) يا توجه به تيم‌هاي مستقل و غيروابسته به حاکميت مانند تجربه استارت‌آپ‌ها در اروپا و آمريکا، يک مجادله جدي ميان صاحب‌نظران است و به‌راحتي نمي‌توان درباره آن حکم قطعي صادر کرد. در عين حال بايد توجه داشته باشيم درست است که در برخي کشورها گروه‌هاي مستقل در حال فعاليت در عرصه بازي‌سازي هستند اما همين گروه‌هاي مستقل هم بايد از حداقل حمايت‌ها بهره‌مند باشند.
در کشور ما هيچ‌يک از اين دو رويکرد وجود ندارد. نه شرکت‌هاي بزرگ و توانمند دولتي داريم که بتوانند نقش آن قهرمانان ملي در حوزه صنعت را ايفا کنند و نه شرکت‌هاي مستقل و کوچک توانايي حضور همه‌جانبه در بازار بازِي‌ها را دارند. يا تيم‌هاي فني‌ و توانمندي داريم که در عرصه انتشار دچار مشکل جدي هستند و يا بالعکس. در چنين فضاي مبهمي، آمار و اطلاعاتي که مرکز دايرک ارائه مي‌کند، اصلي‌ترين دستاوردش اثبات همين ابهام است. اصلاً خجالت نمي‌کشيم که در جايي رسماً اعلام کنيم که چنين داده‌هايي را در اختيار نداريم. اتفاقاً نقطه کور پيشرفت صنعت، همان نقاطي است که امکان استخراج آمار دقيق وجود ندارد. براي همين صراحتاً اعلام مي‌کنيم ما آمار شرکت‌هاي ثبتي فعال در حوزه بازي‌ها را در اختيار داريم اما هيچ آمار دقيقي از گروه‌هاي مستقل فعال در اين زمينه در اختيارمان نيست.
* راهکارتان براي خروج از شرايط چيست؟
نصيري: بايد به‌دنبال راهکارهاي بزرگ و اقدامات نهادي کلان براي عبور از اين شرايط برويم. بايد اين تيم‌هاي سامان‌دهي شوند. تيم‌هاي کوچک يا بايد خود قدرتمند شوند يا بايد راهي پيش روي‌شان قرار بگيرد که به شرکت‌هاي بزرگ و باقدرت بپيوندند.

شايد بد نباشد بدانيد در صنعت گيم جهان حتي شاهد افتتاح شرکت‌هاي کوچکي هستيم که از آغاز براي پيوستن به قول‌هاي بزرگ آغاز به کار مي‌کنند. يک شرکت کوچک با تمرکز بر تکنولوژي VR (واقعيت مجازي) فعاليت خود را آغاز مي‌کند و اصلاً هم نمي‌خواهد آن را در بازار به‌صورت تجاري عرضه کند، بلکه محصول فني خود را در اختيار شرکت‌هاي بزرگ‌تر قرار مي‌دهد. در ايران بايد به اين سمت حرکت کنيم. براي رسيدن به اين نقطه هم بد نيست که روي نقاط مبهم اطلاعاتي و آماري خود مانور دهيم و بدانيم که کجا دچار نقص هستيم.
* اتفاقاً برخي از همين زاويه نگاه مي‌گويند ازآنجا که در ايران صنعت گيم نداريم، لزومي هم به هزينه کردن براي استخراج داده و آمار نيست چرا که هيچ چيز در اين فضا قطعي نيست!
نصيري: من نگاهم عکس اين است. من مي‌گويم با اشراف آماري و دقت در جمع‌آوري داده‌ها مي‌توانيم به شناخت خود از فضاي حاکم کمک کنيم. واقعيت اين است که ما امروز حتي اگر صنعت بازي نداشته باشيم، قطعاً يک بازار جدي بازي در کشور داريم. بازار به‌عنوان يکي از حلقه‌ها و شاخص‌هاي شکل‌گيري صنعت در کشور ما وجود دارد و همين مي‌تواند ديگر شاخه‌ها را هم به‌تبع خود شکل دهد. اين وسط ما هستيم که مي‌توانيم براي نسبت اين زيرشاخه‌ها تعيين‌کننده باشيم.
سيدحسيني: درباره اينکه ما در ايران صنعت گيم داريم يا خير، استدلال رايج اين است که اگر صنعت نداريم، پس کار در اين حوزه را رها کنيم. به‌زعم من اما ما هرچند صنعت گيم در کشور نداريم اما قطعاً ظرفيت آن را در اختيار داريم. در تمام اين سال‌ها شاهد بوده‌ايم که تيم‌هاي بازي‌سازي جوان بدون هيچ حمايتي در نقاط مختلف کشور در حال شکل‌گيري هستند و بعضاً محصولاتي را ارائه مي‌کنند، که در بازار هم بسيار موفق است. اين دقيقاً معناي ظرفيت و پتانسيل موجود در کشور است. وقتي دولت هيچ دخالت خاصي در اين زمينه ندارد و در عين حال شاهد رشد اين گروه‌ها هستيم يعني اين استعداد در کشور موجود است. اما چرا بايد سراغ گردآوري داده و آمار در اين حوزه برويم؟
هر چيزي در آغاز با نوعي هرج‌ومرج عجين است، امروز وقتي به انسان‌هاي اوليه هم فکر مي‌کنيد همه‌چيز در اطراف آن‌ها هرج‌ومرج داشته است. ولي زماني که سرنخ‌هايي براي شناخت الگوها پيدا مي‌کند، ‌ آرام‌آرام به يک منظومه مي‌رسد، اين منظومه در حوزه بازي‌ها مي‌تواند الگوي اوليه صنعت گيم ايران باشد. الگويي که همين امروز براي بسياري پول‌ساز است و شک نکنيد اگر اين پول‌سازي نبود، به‌طور کامل شاهد تعطيلي اين حوزه در کشور بوديم. به‌خصوص که نگاه غالب به بازار صنعت گيم در کشور ما هشداري و منفي است. اتفاقاً نکته هم اينجاست که پول‌سازي در اين بازار از جنس دلالي هم نيست و کاملاً از جنس توليد و خلق استعدادها است. . .
* البته منظورتان اين است که «صرفاً» دلالي نيست ديگر! وگرنه حجم گردش مالي دلال‌ها در اين بازار قابل چشم‌پوشي نيست!
سيدحسيني: به اين بخش هم مي‌پردازم. اما در دورنماي آينده اين صنعت در کشور حتماً پول‌سازي از جنس توليد است. به‌خصوص که تمرکز بازار ما بيشتر بر روي عرضه ديجيتال است و دلالي‌ها بيشتر مربوط به بازار عرضه فيزيکي است. به همين دليل مي‌توان در دورنما ديد که اين جنس دلالي‌ها هم در کشور ضعيف خواهد شد و آنچه قوت مي‌گيرد و برقرار مي‌ماند همين فرآيند توليد و درآمد از بازار واقعي است. به تعبيري با راه‌اندازي دايرک ما به‌دنبال ساخت آينده صنعت بازي‌ها در کشور هستيم، به‌جاي آنکه بخواهيم منتظر بمانيم و تا بعد در واکنش به هرچه پيش‌آمد بخواهيم براي خود تعيين تکليف کنيم.
ادامه دارد. . .

کلیدواژه: بازی های رایانه ای | بازی های دیجیتال | صنعت گیم در کشور | اختیار داریم | حوزه بازی ها | همین دلیل | بازار بازی ها | حوزه بازی | استخراج آمار | داشته باشیم | کشور ما | سال یک بار | فعالیت ها | بازی سازی | داریم اما | صنعت بازی | گروه ها | داده ها | سال ها | دو سال

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۳۲۱۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • اهال منبر شهادت امام حسین ع را زنده نگه دارند/با زنده نگه داشتن مجلس عزاى امام حسین ع اسلام زنده مى ماند
 • خبرگزاري آريا - آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، بخشي از بيانات امام خميني (ره) درباره عاشورا در صحيفه نور جلد 13 در تاريخ 14 آبان سال 1359 به شرح زير است: مجالس عزا بايد باشد و اهل منبر بايد اين شهادت امام حسين (ع) را زنده نگه دارند و ملت بايد با همه قدرت، اين شعائر اسلامي را خصوصاً‌ اين (مجالس) را زنده نگه دارند. با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده مي‌شود.«انا من حسين» که روايت شده است که پيغمبر فرموده است، اين معنايش، معنا اين است که حسين مال من است و من هم از او زنده مي‌شوم. از او (زنده) شده است. اين همه برکات از شهادت ايشان است؛ با اينکه دشمن مي‌خواست آثار را از بين ببرد!آنها در صدد بودند که اصل بني‌هاشمي در کار نباشد. «لعِنَت هاشِمُ بِالکَذا» اين حرف بود! آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است. اين مجالس را حفظ کنيد.انتهاب پيام/
 • اهل منبر شهادت امام حسین ع را زنده نگه دارند/با زنده نگه داشتن مجلس عزاى امام حسین ع اسلام زنده مى ماند
 • خبرگزاري آريا - آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، بخشي از بيانات امام خميني (ره) درباره عاشورا در صحيفه نور جلد 13 در تاريخ 14 آبان سال 1359 به شرح زير است: مجالس عزا بايد باشد و اهل منبر بايد اين شهادت امام حسين (ع) را زنده نگه دارند و ملت بايد با همه قدرت، اين شعائر اسلامي را خصوصاً‌ اين (مجالس) را زنده نگه دارند. با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده مي‌شود.«انا من حسين» که روايت شده است که پيغمبر فرموده است، اين معنايش، معنا اين است که حسين مال من است و من هم از او زنده مي‌شوم. از او (زنده) شده است. اين همه برکات از شهادت ايشان است؛ با اينکه دشمن مي‌خواست آثار را از بين ببرد!آنها در صدد بودند که اصل بني‌هاشمي در کار نباشد. «لعِنَت هاشِمُ بِالکَذا» اين حرف بود! آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است. اين مجالس را حفظ کنيد.انتهاب پيام/
 • شکر که هنوز زنده ام
 • به گزارش وانانیوز، عزت ا.. پورقاز مدافع ملی پوش سپاهان که در بازی مقابل پرسپولیس به شدت آسیب دید با امبولانس راهی بیمارستان شد و چند ساعتی تحت درمان و مداوا قرار گرفت تا به این شکل حضور این بازیکن در بیمارستان تا نیمه های شب شائبه های فراوانی رقم بزند. این بازیکن که بعد از چند ساعت مرخص و به منزل رفت تا استراحت کند در همین خصوص گفت:« بعد از گذشت ۲۴ساعت فقط شکر می کنم که زنده ام. بلند شدم سر بزنم که با گردن و کمر روی زمین افتادم. خیلی تلاش کردم در زمین بمانم؛ اما واقعا درد امانم را بریده بود و در حال حاضر هم تنها با مسکن بهتر هستم». او ادامه داد:« در بیمارستان بعد از گرفتن عکس مشخص شد که خدا دوستم داشت تا آسیبی به نخاع و گردنم وارد نشده است؛ اما باید چند روزی استراحت کنم. من در هر تیمی بازی کردم نان حلال به سفره خانواده ام بردم و همیشه با تعصب برای تیمم توپ زدم». مدافع ملی پوش سپاهان تصریح کرد:« هفته گذشته مقابل فولاد پنج بخیه به سرم خورد. این هفته هم که واقعا خدا به من و خانواده ام رحم کرد. به عشق هواداران سپاهان و این که دلم نمی خواهد ناراحتی آنها را ببینم با همه وجودم بازی می کنم. مقابل پرسپولیس حضور چهل هزار نفر طرفدار وظیفه ما را سنگین تر کرد و شکر خدا یک‌ امتیاز گرفتیم در حالی که مستحق برد هم بودیم». پورقاز در ادامه افزود:« باید زودتر به گل می رسیدم؛ اما متاسفانه چند بازی هست توپ های ما به گل تبدیل نمی شود؛ ولی قول می دهم روزهای خوب سپاهان هم می رسد. این بازی پدر و مادرم در اصفهان بودند و بازی را می دیدند. نمی دانم شاید دعای خیر آنها بود که اکنون‌...
 • عطش پولدارها برای نفت زنده می شود
 • یک دهه تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش مصرف نفت در کشورهای صنعتی در خطر معکوس شدن است، زیرا قیمت‌های پایین سوخت، تقاضا را بالا برده و رانندگان را متقاضی خودروهای بزرگ پرمصرف کرده است. به گزارش ایسنا، آمار آژانس بین‌المللی انرژی و سایر موسسات پیش بینی کننده نشان می‌دهد تقاضای نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) که در فاصله سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرده بود، در مدت سه سال گذشته پس از این که قیمت‌های هر بشکه نفت از بالای ۱۰۰ دلار به حدود ۵۵ دلار کنونی سقوط کرد، به سرعت رشد کرده است. اگر این روند ادامه پیدا کند حدود ۶۲ درصد کاهش مصرف نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی از سال ۲۰۰۸، با وجود این که دولت‌ها بهره‌وری سوخت، ریشه‌کنی آلودگی هوا و کاهش اتکا به نفت خارجی را هدف گرفته‌اند، تا پایان سال آینده معکوس خواهد شد. استفاده قابل توجه نفت در جهان توسعه یافته که سال‌ها انتظار می‌رفت کاهش پیدا کند، درباره زمانی که تقاضای جهانی برای نفت به اوج خود خواهد رسید، ابهام ایجاد کرده است. برخی از شرکت‌های انرژی شامل رویال داچ شل پیش بینی کرده بودند این رویداد تا دهه آینده ممکن است رخ دهد. به گفته کازوکوگلو، مدیر تقاضای نفت در شرکت مشاوره انرژی FGE، تردیدی وجود ندارد که دوره قیمت‌های پایین نفت، روند گذار انرژی را کند کرده است و اگر نفت خام در قیمت کنونی باقی بماند، کاهش تقاضای ساختاری که همه در انتظار آن هستند دچار تاخیر بیشتری خواهد شد. مصرف نفت در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در سال ۲۰۰۵ به ۵۰.۴ میلیون بشکه در روز رسیده بود، اما تا سال ۲۰۱۴ که قیمت‌های بالا میزان مصرف را محدود کرد، حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد. طبق آمار آژانس بین‌المللی انرژی، از آن زمان تقاضا در این کشورهای ثروتمند با روند سالانه حدود ۴۰۰ هزار...
 • پورقاز:شکر که هنوز زنده ام
 • یکی از تلخ ترین صحنه های الکلاسیکوی ایران در ورزشگاه نقش جهان مصدومیت شدید مدافع ملی پوش سپاهان بود. به گزارش "ورزش سه"، عزت ا.. پورقاز مدافع ملی پوش سپاهان که در بازی مقابل پرسپولیس به شدت آسیب دید با امبولانس راهی بیمارستان شد و چند ساعتی تحت درمان و مداوا قرار گرفت تا به این شکل حضور این بازیکن در بیمارستان تا نیمه های شب شائبه های فراوانی رقم بزند. این بازیکن که بعد از چند ساعت مرخص و به منزل رفت تا استراحت کند در همین خصوص گفت:« بعد از گذشت ۲۴ساعت فقط شکر می کنم که زنده ام. بلند شدم سر بزنم که با گردن و کمر روی زمین افتادم. خیلی تلاش کردم در زمین بمانم؛ اما واقعا درد امانم را بریده بود و در حال حاضر هم تنها با مسکن بهتر هستم». او ادامه داد:« در بیمارستان بعد از گرفتن عکس مشخص شد که خدا دوستم داشت تا آسیبی به نخاع و گردنم وارد نشده است؛ اما باید چند روزی استراحت کنم. من در هر تیمی بازی کردم نان حلال به سفره خانواده ام بردم و همیشه با تعصب برای تیمم توپ زدم». مدافع ملی پوش سپاهان تصریح کرد:« هفته گذشته مقابل فولاد پنج بخیه به سرم خورد. این هفته هم که واقعا خدا به من و خانواده ام رحم کرد. به عشق هواداران سپاهان و این که دلم نمی خواهد ناراحتی آنها را ببینم با همه وجودم بازی می کنم. مقابل پرسپولیس حضور چهل هزار نفر طرفدار وظیفه ما را سنگین تر کرد و شکر خدا یک‌ امتیاز گرفتیم در حالی که مستحق برد هم بودیم». پورقاز در ادامه افزود:« باید زودتر به گل می رسیدم؛ اما متاسفانه چند بازی هست توپ های ما به گل تبدیل نمی شود؛ ولی قول می دهم روزهای خوب سپاهان هم می رسد. این بازی...
 • می توان بدون کبد زنده ماند
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ موید علویان با اشاره به مهم‌ترین اعمال کبد در بدن، درباره نقش کبد در سلامتی، گفت: کبد با انجام تغییرات لازم بر روی مواد غذایی جذب شده در بدن و همچنین دفع سموم، مهم‌ترین نقش را در حفظ سلامتی بر عهده دارد. به عنوان مثال کبد با تبدیل مواد قندی ساده (گلوکز) به نوع ذخیره‌ای آن (گلیکوژن) و در موارد ضروری تبدیل نوع ذخیره‌ای به نوع ساده که برای بدن قابل استفاده است، نقش عمده‌ای را در تنظیم قند خون ایفا می‌کند. این عضو همچنین چربی‌های جذب شده را به انواع قابل جذب یا قابل ذخیره شدن در سلول‌های مختلف بدن تبدیل کرده و از این طریق در سوخت‌وساز چربی‌ها دخالت می‌کند. وی افزود: باید توجه کرد که کبد نقش عمده‌ای را در سوخت‌وساز پروتئین‌ها بر عهده دارد. این عضو تقریبا تمام پروتئین‌های پلاسمای خون را تولید کرده و بسیاری از ویتامین‌ها نظیر ویتامین‌های بی و ای و برخی فلزات نظیر آهن و مس را در خود ذخیره می‌کند تا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار دهد. یکی دیگر از اعمال مهم کبد، از بین بردن میکروب‌های وارد شده به بدن از طریق روده است. این میکروب‌ها از طریق گردش خون ابتدا به کبد وارد می‌شوند و این عضو با استفاده از سیستم دفاعی خود آنها را از بین می‌برد. نقش کبد در خنثی کردن سموم بدن علویان با بیان اینکه یکی از مواردی که در واکنش‌های شیمیایی بدن و همچنین توسط باکتری‌های موجود در روده تولید می‌شود، آمونیاک است، ادامه داد: این ماده به میزان زیاد تولید شده و جذب خون می‌شود. آمونیاک برای بسیاری از سلول‌های بدن از جمله سلول‌های مغزی مضر است و کبد این ماده را از خون گرفته و طی یکسری واکنش‌های شیمیایی به اوره تبدیل می‌کند و اوره هم از طریق کلیه‌ها از بدن دفع می‌شود. البته...
 • اجرای زنده خواننده رپ متهم به قتل عکس
 • خواننده رپ متهم به قتل هنگام مصاحبه با خبرنگار تیکه ای از موسیقی رپ اش را اجرا کرد. جام نیوز: خواننده رپ متهم به قتل هنگام مصاحبه با خبرنگار رکنا تیکه ای از موسیقی رپ اش را اجرا کرد. شانزدهم شهریور ماه سال جاری رضا- س، خواننده زیرزمینی مدیر یک استودیو ضبط صدا در شهرک ولیعصر را با ضرب ۶ گلوله به قتل رساند و وسایل ضبط صدای استودیو مقتول را به سرقت برد. وی پس از دستگیری انگیزه خود را سرقت اعلام کرد و در مصاحبه با خبرنگار، قطعه ای از موزیک خود را به صورت زنده به اجرا گذاشت.
 • گزارش زنده:پیکان ۲ نفت تهران ۱
 • پیکان با پیروزی مقابل پرسپولیس به دیدار نفت تهران رسیده است. به گزارش "ورزش سه"، تیم پیکان هفته گذشته و در چارچوب هفته ی ششم رقابت های لیگ برتر موفق شد با کسب نتیجه ای قابل تحسین شاگردان برانکو ایوانکوویچ را شکست دهد و 8 امتیازی شود. نتیجه ای که باعث شد جلالی و شاگردانش تا حدودی از زیر بار فشارهای موجود خارج شوند و با قرار گرفتن در رتبه هفتم انگیزه زیادی برای مصاف با نفت تهران داشته باشند. در سوی دیگر نفت تهران که برای دومین بار علی کریمی را روی نیمکت خود می بیند، با 6 امتیاز رتبه 14 جدول را به خود اختصاص داده است. بسیاری از هواداران ستاره سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس به دنبال این هستند تا ببینند، کریمی چه نتایجی در کسوت مربیگری کسب خواهد کرد. با گزارش زنده این دیدار همراه "ورزش سه" باشید. پیکان - نفت/ ورزشگاه شهدای شهر قدس- ساعت18:30 داور: مهدی مرجان زاده – یعقوب سخندان – داریوش صابرمطلق – احمد موسوی – ناظر: خداداد افشاریان اخطارها: سینا خادم پور (٣١) از نفت طلاییه ترکیب پیکان: پیام نیازمند، مهران موسوی، حجت حق وردی، علی حمودی، آرمان قاسمی، امیرحسین کریمی، صادق بارانی، ابوالفضل ابراهیمی، مرتضی آقاخان، امیر روستایی و افرانگ دافه سرمربی: مجید جلالی ترکیب نفت طلاییه: میلاد فراهانی،فرید محمدی زاده،علیرضا عزت کرامت،امیر احمد کامدار،محسن بنگر،علی زینالی،عیسی آل کثیر،سیناخادم پور،امیر حسین فشنگچی،مجتبی حق دوست و میلاد احمدی. سرمربی: علی کریمی شرح گل ها: ١-٠ ( نفت تهران): عیسی ال کثیر در دقیقه ٣ موفق شد روی یک ضربه ایستگاهی که در موقعیت مناسبی برای شاگردان علی کریمی به دست امده بود، گل اول را در شرایطی به ثمر برساند که دروازه بان جوان پیکانی ها می توانست واکنش بهتری نشان دهد. ١-١ (پیکان): محمدصادق بارانی در دقیقه ٢٦ موفق شد...
 • گزارش زنده تراکتورسازی ۰ پدیده ۱
 • شاگردان یحیی گل‌محمدی برای دور قمی کردن امتیازات خود به مصاف پدیده‌ای رفته‌اند که قصد گرفتن جایگاه پرسپولیس در رده دوم جدول را دارد. به گزارش "ورزش سه"، تراکتورسازی بعد از سه باخت پیاپی در ابتدای فصل روند رو به رشدی داشته و با کسب دو پیروزی و یک تساوی خود را به میانه جدول رسانده و حالا امیدوار است با ادامه این روند مثبت برابر شاگردان محمدرضا مهاجری به برتری دست پیدا کنند ولی در سمت مقابل پدیده هم برای گرفتن پیروزی و همچنین صعود به رده دوم جدول پا به این مسابقه گذاشته و تنها به دنبال سه امتیاز است. گزارش لحظه به لحظه از اتفاقات دیدار تیم‌های تراکتورسازی و پدیده را در همین صفحه از "ورزش سه" دنبال کنید: هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت: 17:45؛ تاریخ: 96/06/31 استادیوم: یادگار امام تبریز داور: حمید حاج‌ملک؛ کمک‌ها: محمدجواد مداح، علی‌اکبر نوری و سعاد وفاپیشه/ ناظر: فریدون اصفهانیان. تراکتورسازی تبریز فرزین گروسیان، محمدرضا مهدی‌زاده، محمد نادری، محمد ایران‌پوریان، محمد مسلمی‌پور، علی طاهران، مهدی کیانی، امیر نصرآزادانی، فاخر تهامی، مهدی شریفی و محمدرضا آزادی. سرمربی: یحیی گل‌محمدی پدیده مشهد شهاب گردان، محمدحسین مرادمند(67- سید عبدالله حسینی)، محمدرضا خانزاده، مرتضی منصوری، معین عباسیان، اکبر ایمانی، اکبر صادقی، حسین مهربان(78- محمدمهدی مهدی‌خانی)، محمدرضا خلعتبری، امین قاسمی‌نژاد و محمد قاضی سرمربی: محمدرضا مهاجری اخطار علی طاهران(78)محمد نادری(80) از تراکتورسازی شرح نیمه اول دو تیم در 10 دقیقه ابتدایی کارشان را در میانه زمین دنبال می‌کردند و میل زیادی به هجوم نداشتند اما به مرور زمان پدیده با نفوذ از جناحین و ارسال پاس‌های کوتاه و همچنین شوت‌های از راه دور شانس خود را برای گلزنی امتحان می‌کرد که بی‌دقت بودن ضربات و دفع توپ‌ها اجازه نداد شاگردان مهاجری گلزنی داشته باشند؛ تراکتورسازی نیز با بهره‌گیری از سرعت بالای خط هجومی خود به دروازه...
 • گزارش زنده تراکتورسازی ۰ پدیده ۲
 • محمد قاضی در دقیقه 81 از روی نقطه پنالتی پدیده را از تراکتورسازی پیش انداخته است. به گزارش "ورزش سه"، تراکتورسازی بعد از سه باخت پیاپی در ابتدای فصل روند رو به رشدی داشته و با کسب دو پیروزی و یک تساوی خود را به میانه جدول رسانده و حالا امیدوار است با ادامه این روند مثبت برابر شاگردان محمدرضا مهاجری به برتری دست پیدا کنند ولی در سمت مقابل پدیده هم برای گرفتن پیروزی و همچنین صعود به رده دوم جدول پا به این مسابقه گذاشته و تنها به دنبال سه امتیاز است. گزارش لحظه به لحظه از اتفاقات دیدار تیم‌های تراکتورسازی و پدیده را در همین صفحه از "ورزش سه" دنبال کنید: هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت: 17:45؛ تاریخ: 96/06/31 استادیوم: یادگار امام تبریز داور: حمید حاج‌ملک؛ کمک‌ها: محمدجواد مداح، علی‌اکبر نوری و سعاد وفاپیشه/ ناظر: فریدون اصفهانیان. تراکتورسازی تبریز فرزین گروسیان، محمدرضا مهدی‌زاده، محمد نادری، محمد ایران‌پوریان، محمد مسلمی‌پور، علی طاهران، مهدی کیانی، امیر نصرآزادانی، فاخر تهامی، مهدی شریفی و محمدرضا آزادی. سرمربی: یحیی گل‌محمدی پدیده مشهد شهاب گردان، محمدحسین مرادمند(67- سید عبدالله حسینی)، محمدرضا خانزاده، مرتضی منصوری، معین عباسیان، اکبر ایمانی، اکبر صادقی، حسین مهربان(78- محمدمهدی مهدی‌خانی)، محمدرضا خلعتبری، امین قاسمی‌نژاد و محمد قاضی سرمربی: محمدرضا مهاجری اخطار علی طاهران(78)محمد نادری(80) از تراکتورسازی شرح نیمه اول دو تیم در 10 دقیقه ابتدایی کارشان را در میانه زمین دنبال می‌کردند و میل زیادی به هجوم نداشتند اما به مرور زمان پدیده با نفوذ از جناحین و ارسال پاس‌های کوتاه و همچنین شوت‌های از راه دور شانس خود را برای گلزنی امتحان می‌کرد که بی‌دقت بودن ضربات و دفع توپ‌ها اجازه نداد شاگردان مهاجری گلزنی داشته باشند؛ تراکتورسازی نیز با بهره‌گیری از سرعت بالای خط هجومی خود به دروازه پدیده نزدیک می‌شد ولی کم تعداد بودن آنها...
 • رمز اقتدار ملت ایران زنده نگه داشتن یاد شهد ا
 • امام جمعه ارومیه گفت زنده نگه داشتن مجاهدتهای رزمندگان اسلام امری ضروری است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکزآذربایجان غربی ،نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد؛رزمندگان اسلام با ایمان آوردن به کلام قرآن و الگو قرار دادن امام حسین (ع) در تاریخ بشریت افتخار آفرین شدند که نشان افتخارشان همیشه بر سینه ایرانیان ماندگار خواهد بود. حجت الاسلام والمسلمین قریشی در خطبه های نماز جمعه ارومیه گفت ؛فرزندان ایران اسلامی به خاطر ایمان ،اعتقاد و تکیه بر رحمت پروردگار و رهبری داهیانه امام راحل ایستادگی مثال زدنی در برابر جبهه استکبار نشان دادند و زنده نگه داشتن مجاهدتهای آنها به خصوص در هفته دفاع مقدس امری ضروری است.وی با اشاره به آغاز ماه محرم و ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع)،افزود : امام حسین (ع) به خاطر احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و اگر بخواهیم از رحمت باریتعالی برخوردار شویم باید به این واجب مسلم توجه ویژه ای داشته باشیم.نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه به تبیین جایگاه سید و سالار شهیدان در عصر کنونی پرداخت و گفت : عزاداری شیعیان عالم نام ،یاد و راه امام حسین (ع) را زنده نگه داشته است و اگر نام و آموزه های سید و سالار شهیدان را از جامعه حذف کنیم چیزی از دینمان باقی نمی ماند.حجت الاسلام والمسلمین قریشی خطاب به عزاداران حسینی گفت : در مراسم دهه محرم از علما و دین شناسان دعوت کنید تا اهداف قیام امام حسین (ع) را تبیین کنند و تنها به سینه زنی و نوحه خوانی اکتفا نکنید.حفظ حرمت محرم از دیگر محورهای سخنان خطیب نماز جمعه ارومیه بود.نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه از مردم خواست مسئله عزاداری محرم در تمام شئون...
 • گزارش زنده تراکتورسازی ۱ پدیده ۲
 • پدیده در سه دقیقه با پنالتی قاضی و شوت خانزاده از تراکتورسازی پیش افتاده است. به گزارش "ورزش سه"، تراکتورسازی بعد از سه باخت پیاپی در ابتدای فصل روند رو به رشدی داشته و با کسب دو پیروزی و یک تساوی خود را به میانه جدول رسانده و حالا امیدوار است با ادامه این روند مثبت برابر شاگردان محمدرضا مهاجری به برتری دست پیدا کنند ولی در سمت مقابل پدیده هم برای گرفتن پیروزی و همچنین صعود به رده دوم جدول پا به این مسابقه گذاشته و تنها به دنبال سه امتیاز است. گزارش لحظه به لحظه از اتفاقات دیدار تیم‌های تراکتورسازی و پدیده را در همین صفحه از "ورزش سه" دنبال کنید: هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت: 17:45؛ تاریخ: 96/06/31 استادیوم: یادگار امام تبریز داور: حمید حاج‌ملک؛ کمک‌ها: محمدجواد مداح، علی‌اکبر نوری و سعاد وفاپیشه/ ناظر: فریدون اصفهانیان. تراکتورسازی تبریز فرزین گروسیان، محمدرضا مهدی‌زاده، محمد نادری، محمد ایران‌پوریان، محمد مسلمی‌پور(86- عارف آقاسی)، علی طاهران(85- فرزاد حاتمی)، مهدی کیانی، امیر نصرآزادانی، فاخر تهامی، مهدی شریفی و محمدرضا آزادی. سرمربی: یحیی گل‌محمدی پدیده مشهد شهاب گردان، محمدحسین مرادمند(67- سید عبدالله حسینی)، محمدرضا خانزاده، مرتضی منصوری، معین عباسیان، اکبر ایمانی، اکبر صادقی، حسین مهربان(78- محمدمهدی مهدی‌خانی)، محمدرضا خلعتبری، امین قاسمی‌نژاد(88- محمداسماعیل نظری) و محمد قاضی سرمربی: محمدرضا مهاجری اخطار علی طاهران(78)محمد نادری(80) از تراکتورسازی اخراج محمدرضا خلعتبری(89) از پدیده شرح نیمه اول دو تیم در 10 دقیقه ابتدایی کارشان را در میانه زمین دنبال می‌کردند و میل زیادی به هجوم نداشتند اما به مرور زمان پدیده با نفوذ از جناحین و ارسال پاس‌های کوتاه و همچنین شوت‌های از راه دور شانس خود را برای گلزنی امتحان می‌کرد که بی‌دقت بودن ضربات و دفع توپ‌ها اجازه نداد شاگردان مهاجری گلزنی داشته باشند؛ تراکتورسازی نیز با بهره‌گیری از سرعت بالای خط...
 • گزارش زنده:پیکان ۳ نفت تهران ۱
 • پیکان با پیروزی مقابل پرسپولیس به دیدار نفت تهران رسیده است. به گزارش "ورزش سه"، تیم پیکان هفته گذشته و در چارچوب هفته ی ششم رقابت های لیگ برتر موفق شد با کسب نتیجه ای قابل تحسین شاگردان برانکو ایوانکوویچ را شکست دهد و 8 امتیازی شود. نتیجه ای که باعث شد جلالی و شاگردانش تا حدودی از زیر بار فشارهای موجود خارج شوند و با قرار گرفتن در رتبه هفتم انگیزه زیادی برای مصاف با نفت تهران داشته باشند. در سوی دیگر نفت تهران که برای دومین بار علی کریمی را روی نیمکت خود می بیند، با 6 امتیاز رتبه 14 جدول را به خود اختصاص داده است. بسیاری از هواداران ستاره سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس به دنبال این هستند تا ببینند، کریمی چه نتایجی در کسوت مربیگری کسب خواهد کرد. با گزارش زنده این دیدار همراه "ورزش سه" باشید. پیکان - نفت/ ورزشگاه شهدای شهر قدس- ساعت18:30 داور: مهدی مرجان زاده – یعقوب سخندان – داریوش صابرمطلق – احمد موسوی – ناظر: خداداد افشاریان اخطارها: مرتضی آقاخان(54) از پیکان و سینا خادم پور (٣١) از نفت طلاییه ترکیب پیکان: پیام نیازمند، مهران موسوی، حجت حق وردی، علی حمودی، آرمان قاسمی(69 ابوالفضل رزاق پور)، امیرحسین کریمی(69 بختیار رحمانی)، صادق بارانی، ابوالفضل ابراهیمی، مرتضی آقاخان، امیر روستایی و افرانگ دافه سرمربی: مجید جلالی ترکیب نفت طلاییه: میلاد فراهانی، فرید محمدی زاده، علیرضا عزت کرامت، امیر احمد کامدار، محسن بنگر، علی زینالی، عیسی آل کثیر، سیناخادم پور، امیر حسین فشنگچی، مجتبی حق دوست و میلاد احمدی(70 میلاد سوری). سرمربی: علی کریمی شرح گل ها: ١-٠ ( نفت تهران): عیسی ال کثیر در دقیقه ٣ موفق شد روی یک ضربه ایستگاهی که در موقعیت مناسبی برای شاگردان علی کریمی به دست امده بود، گل اول را در شرایطی به ثمر برساند که...
 • گزارش زنده تراکتورسازی ۰ پدیده ۰
 • شاگردان یحیی گل‌محمدی برای دور قمی کردن امتیازات خود به مصاف پدیده‌ای رفته‌اند که قصد گرفتن جایگاه پرسپولیس در رده دوم جدول را دارد. به گزارش "ورزش سه"، تراکتورسازی بعد از سه باخت پیاپی در ابتدای فصل روند رو به رشدی داشته و با کسب دو پیروزی و یک تساوی خود را به میانه جدول رسانده و حالا امیدوار است با ادامه این روند مثبت برابر شاگردان محمدرضا مهاجری به برتری دست پیدا کنند ولی در سمت مقابل پدیده هم برای گرفتن پیروزی و همچنین صعود به رده دوم جدول پا به این مسابقه گذاشته و تنها به دنبال سه امتیاز است. گزارش لحظه به لحظه از اتفاقات دیدار تیم‌های تراکتورسازی و پدیده را در همین صفحه از "ورزش سه" دنبال کنید: هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت: 17:45؛ تاریخ: 96/06/31 استادیوم: یادگار امام تبریز داور: حمید حاج‌ملک؛ کمک‌ها: محمدجواد مداح، علی‌اکبر نوری و سعاد وفاپیشه/ ناظر: فریدون اصفهانیان. تراکتورسازی تبریز فرزین گروسیان، محمدرضا مهدی‌زاده، محمد نادری، محمد ایران‌پوریان، محمد مسلمی‌پور، علی طاهران، مهدی کیانی، امیر نصرآزادانی، فاخر تهامی، مهدی شریفی و محمدرضا آزادی. سرمربی: یحیی گل‌محمدی پدیده مشهد شهاب گردان، حسین مرادمند، محمدرضا خانزاده، مرتضی منصوری، معین عباسیان، اکبر ایمانی، اکبر صادقی، حسین مهربان، محمدرضا خلعتبری، امین قاسمی‌نژاد و محمد قاضی. سرمربی: محمدرضا مهاجری لحظات حساس پدیده مشهد تراکتورسازی تبریز
 • گزارش زنده/تراکتورسازی صفر پدیده صفر
 • به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، تراکتورسازی تبریز در هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر میزبان پدیده است و دو تیم از ساعت 17:45 امروز در ورزشگاه یادگار امام (ره) به مصاف هم رفته‌اند. این بازی در حالی برگزار می‌شود که تراکتورسازی و پدیده دو هفته قبل در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی در مشهد به دیدار هم رفته بودند که در پایان بازی شاگردان گل‌محمدی با برتی 2 بر یک موفق شدند به دور بعدی رقابت‌ها صعود کنند. پدیده در صورت پیروزی در این دیدار شانس رسیدن به رتبه دوم جدول را دارد و تراکتورسازی هم با کسب سه امتیاز این دیدار شانس صعود حتی تا رتبه پنجم جدول را هم خواهد داشت. ترکیب تراکتورسازی: فرزین گروسیان، محمدرضا مهدی‌زاده، محمد نادری، محمد ایران‌پوریان، محمد مسلمی‌پور، علی طاهران، مهدی کیانی، امیر نصرآزادانی، فاخر تهامی، مهدی شریفی و محمدرضا آزادی ترکیب پدیده: شهاب گردان، حسین مرادمند، محمدرضا خانزاده، مرتضی منصوری، علی نعمتی، اکبر ایمانی، اکبر صادقی، معین عباسیان، محمدرضا خلعتبری، امین قاسمی‌نژاد و محمد قاضی کارت زرد: کارت قرمز: گل‌ها:
 • گزارش زنده:پیکان ۰ نفت تهران ۱
 • پیکان با پیروزی مقابل پرسپولیس به دیدار نفت تهران رسیده است. به گزارش "ورزش سه"، تیم پیکان هفته گذشته و در چارچوب هفته ی ششم رقابت های لیگ برتر موفق شد با کسب نتیجه ای قابل تحسین شاگردان برانکو ایوانکوویچ را شکست دهد و 8 امتیازی شود. نتیجه ای که باعث شد جلالی و شاگردانش تا حدودی از زیر بار فشارهای موجود خارج شوند و با قرار گرفتن در رتبه هفتم انگیزه زیادی برای مصاف با نفت تهران داشته باشند. در سوی دیگر نفت تهران که برای دومین بار علی کریمی را روی نیمکت خود می بیند، با 6 امتیاز رتبه 14 جدول را به خود اختصاص داده است. بسیاری از هواداران ستاره سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس به دنبال این هستند تا ببینند، کریمی چه نتایجی در کسوت مربیگری کسب خواهد کرد. با گزارش زنده این دیدار همراه "ورزش سه" باشید. پیکان - نفت/ ورزشگاه شهدای شهر قدس- ساعت18:30 داور: مهدی مرجان زاده – یعقوب سخندان – داریوش صابرمطلق – احمد موسوی – ناظر: خداداد افشاریان ترکیب پیکان: پیام نیازمند، مهران موسوی، حجت حق وردی، علی حمودی، آرمان قاسمی، امیرحسین کریمی، صادق بارانی، ابوالفضل ابراهیمی، مرتضی آقاخان، امیر روستایی و افرانگ دافه سرمربی: مجید جلالی شرح گل: ١-٠ ( نفت تهران): عیسی ال کثیر در دقیقه ٣ موفق شد روی یک ضربه ایستگاهی که در موقعیت مناسبی برای شاگردان علی کریمی به دست امده بود، گل اول را در شرایطی به ثمر برساند که دروازه بان جوان پیکانی ها می توانست واکنش بهتری نشان دهد. پیکان نفت تهران
 • گزارش زنده:پیکان ۱ نفت تهران ۱
 • پیکان با پیروزی مقابل پرسپولیس به دیدار نفت تهران رسیده است. به گزارش "ورزش سه"، تیم پیکان هفته گذشته و در چارچوب هفته ی ششم رقابت های لیگ برتر موفق شد با کسب نتیجه ای قابل تحسین شاگردان برانکو ایوانکوویچ را شکست دهد و 8 امتیازی شود. نتیجه ای که باعث شد جلالی و شاگردانش تا حدودی از زیر بار فشارهای موجود خارج شوند و با قرار گرفتن در رتبه هفتم انگیزه زیادی برای مصاف با نفت تهران داشته باشند. در سوی دیگر نفت تهران که برای دومین بار علی کریمی را روی نیمکت خود می بیند، با 6 امتیاز رتبه 14 جدول را به خود اختصاص داده است. بسیاری از هواداران ستاره سابق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس به دنبال این هستند تا ببینند، کریمی چه نتایجی در کسوت مربیگری کسب خواهد کرد. با گزارش زنده این دیدار همراه "ورزش سه" باشید. پیکان - نفت/ ورزشگاه شهدای شهر قدس- ساعت18:30 داور: مهدی مرجان زاده – یعقوب سخندان – داریوش صابرمطلق – احمد موسوی – ناظر: خداداد افشاریان ترکیب پیکان: پیام نیازمند، مهران موسوی، حجت حق وردی، علی حمودی، آرمان قاسمی، امیرحسین کریمی، صادق بارانی، ابوالفضل ابراهیمی، مرتضی آقاخان، امیر روستایی و افرانگ دافه سرمربی: مجید جلالی ترکیب نفت طلاییه: میلاد فراهانی،فرید محمدی زاده،علیرضا عزت کرامت،امیر احمد کامدار،محسن بنگر،علی زینالی،عیسی آل کثیر،سیناخادم پور،امیر حسین فشنگچی،مجتبی حق دوست و میلاد احمدی. سرمربی: علی کریمی شرح گل: ١-٠ ( نفت تهران): عیسی ال کثیر در دقیقه ٣ موفق شد روی یک ضربه ایستگاهی که در موقعیت مناسبی برای شاگردان علی کریمی به دست امده بود، گل اول را در شرایطی به ثمر برساند که دروازه بان جوان پیکانی ها می توانست واکنش بهتری نشان دهد. دقایق حساس: دقیقه ٢٣: ضربه ابوالفضل ابراهیمی به شکل خطرناکی راهی اوت شد. حاشیه ها: * رحمان...
 • فریدا سگ زنده یاب قهرمان ملی مکزیک تصاویر
 • در پی زلزله سهمگین روزهای گذشته مکزیک یک سگ نجات محبوب قلب‌های مکزیکی‌ها شده است. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در پی زلزله 7.1 ریشتری سه‌شنبه هفته گذشته که تاکنون شمار جان‌باختگان آن از مرز 280 تن هم گذشته است حضور یک قهرمان چشمگیر بوده است.بر اساس گزارش تلگراف، سگ‌های زنده‌یاب مکزیکی تاکنون توانسته‌اند جان 52 نفر از شهروندان محبوس زیر آوار را نجات دهند و قهرمان ملی مکزیک شوند.در این میان شجاعت و توانایی یک سگ نژاد لابرادور 6 ساله به حدی بوده است که توانسته تحسین رئیس جمهور این کشور را در پی داشته باشد.بهترین دوست مردان همیشه مایل به کمک
 • گزارش زنده سایپا ۱ پارس جنوبی جم ۰
 • سایپا برای بازگشت به جمع مدعیان لیگ برتر به مصاف پارس جنوبی صدرنشین لیگ برتر رفته و علی دایی و یارانش به دنبال کسب سه امتیاز بازی از این مسابقه دشوار هستند. به گزارش "ورزش سه"، دو باخت متوالی سایپا برابر تراکتورسازی و پدیده این تیم را از جمع مدعیان درجه یک این فصل کمی دور کرد. البته فاصله کم امتیازات در صدر جدول باعث شده تا سایپا با امید کسب پیروزی و رسیدن به جایگاه های بالاتر پا به میدان مسابقه برابر پارس جنوبی بگذارد. پارس جنوبی با مربیگری مهدی تارتار از هفته اول لیگ تا امروز در صدر جدول لیگ برتر بوده اند و حتی شکست در این مسابقه نیز خدشه ای به جایگاه این تیم وارد نمی کند. با این وصف تارتار و یارانش خوب می دانند که کسب امتیاز در این بازی چقدر می تواند در ادامه راه به کمکشان بیاید. هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت 18:30؛ تاریخ:96/06/31 استادیوم: پاس قوامین تهران داور: سیدحسین زرگر کمک ها: علی دودانگه ، سید یعقوب حجتی/ ناظر داوری: مسعود عنایت سایپا: محمدرضا اخباری، رضا علیاری، روزبه شاه علیدوست، حسین کنعانی زادگان، محمد دانشگر، آرش رضاوند (80 ایوب کلانتری) ، مهدی ترابی، علی قلی زاده (63- محمد سلیمانی)، رضا اسدی، علی شجاعی و محمد عباس زاده (68-رضا جعفری ) سرمربی: علی دایی پارس جنوبی جم: محسن فروزان، مجتبی لطفی، حامد نورمحمدی، ابراهیم صالحی، مهدی زبیدی(65-امید سینک )، حسین پورامینی، وحید حمدی نژاد، میثم نقی زاده، احسان تاییدی، مجید علی یاری( 61- علی دشتی )، سیدمحمد فرد سرمربی: مهدی تارتار اخطار: میثم نقی زاده(دقیقه 24) مجید علیاری(دقیقه 56)حامد نورمحمدی (دقیقه 79) پارس جنوبی علی شجاعی (دقیقه 41 ) آرش رضاوند(دقیقه 69 محمد دانشگر (دقیقه 83) سایپا شرح نیمه اول: نیمه اول بازی سایپا و پارس جنوبی جم یک بازی...
 • گزارش زنده سایپا ۱ پارس جنوبی جم ۱
 • سایپا در یک بازی نزدیک و پایاپای در نیمه دوم و در دقیقه 86 توانست دروازه پارس جنوبی را باز کند. به گزارش "ورزش سه"، سایپا و علی دایی که با هدف پیروزی در بازی برابر پارس جنوبی پا به میدان گذاشته بودند برای رسیدن به گل 83 دقیقه تلاش کردند و در نهایت توسط محمد سلیمانی به گل رسیدند. هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت 18:30؛ تاریخ:96/06/31 استادیوم: پاس قوامین تهران داور: سیدحسین زرگر کمک ها: علی دودانگه ، سید یعقوب حجتی/ ناظر داوری: مسعود عنایت سایپا: محمدرضا اخباری، رضا علیاری، روزبه شاه علیدوست، حسین کنعانی زادگان، محمد دانشگر، آرش رضاوند (80 ایوب کلانتری) ، مهدی ترابی، علی قلی زاده (63- محمد سلیمانی)، رضا اسدی، علی شجاعی و محمد عباس زاده (68-رضا جعفری ) سرمربی: علی دایی پارس جنوبی جم: محسن فروزان، مجتبی لطفی، حامد نورمحمدی، ابراهیم صالحی، مهدی زبیدی(65-امید سینک )، حسین پورامینی، وحید حمدی نژاد، میثم نقی زاده، احسان تاییدی، مجید علی یاری( 61- علی دشتی )، سیدمحمد فرد سرمربی: مهدی تارتار اخطار: میثم نقی زاده(دقیقه 24) مجید علیاری(دقیقه 56)حامد نورمحمدی (دقیقه 79) پارس جنوبی علی شجاعی (دقیقه 41 ) آرش رضاوند(دقیقه 69 محمد دانشگر (دقیقه 83) سایپا شرح نیمه اول: نیمه اول بازی سایپا و پارس جنوبی جم یک بازی درگیرانه و پایاپای از سوی دو تیم بود و در نهایت بدون این که گلی از روی خط دروازه ها رد شود این 45 دقیقه به پایان رسید. سایپا با انگیزه پیروزی در این مسابقه به میدان آمد اما پارس جنوبی نیز با تغییراتی که مهدی تارتار در ترکیب تیمش ایجاد کرده بود بازی درگیرانه ای را با حریف تدارک دیده بود. دوتیم با بازیکنان دونده و پرتلاششان در میانه زمین جدال سنگینی برای تصاحب توپ داشتند. بازیکنان سرعتی هردوتیم نیز نفوذهای زیادی را...
 • گزارش زنده سایپا ۰ پارس جنوبی جم ۰
 • سایپا برای بازگشت به جمع مدعیان لیگ برتر به مصاف پارس جنوبی صدرنشین لیگ برتر رفته و علی دایی و یارانش به دنبال کسب سه امتیاز بازی از این مسابقه دشوار هستند. به گزارش "ورزش سه"، دو باخت متوالی سایپا برابر تراکتورسازی و پدیده این تیم را از جمع مدعیان درجه یک این فصل کمی دور کرد. البته فاصله کم امتیازات در صدر جدول باعث شده تا سایپا با امید کسب پیروزی و رسیدن به جایگاه های بالاتر پا به میدان مسابقه برابر پارس جنوبی بگذارد. پارس جنوبی با مربیگری مهدی تارتار از هفته اول لیگ تا امروز در صدر جدول لیگ برتر بوده اند و حتی شکست در این مسابقه نیز خدشه ای به جایگاه این تیم وارد نمی کند. با این وصف تارتار و یارانش خوب می دانند که کسب امتیاز در این بازی چقدر می تواند در ادامه راه به کمکشان بیاید. هفته هفتم لیگ برتر؛ ساعت 18:30؛ تاریخ:96/06/31 استادیوم: پاس قوامین تهران داور: سیدحسین زرگر کمک ها: علی دودانگه ، سید یعقوب حجتی/ ناظر داوری: مسعود عنایت سایپا: محمدرضا اخباری، رضا علیاری، روزبه شاه علیدوست، حسین کنعانی زادگان، محمد دانشگر، آرش رضاوند، مهدی ترابی، علی قلی زاده، رضا اسدی، علی شجاعی و محمد عباس زاده سرمربی: علی دایی پارس جنوبی جم: محسن فروزان، مجتبی لطفی، حامد نورمحمدی، ابراهیم صالحی، مهدی زبیدی، حسین پورامینی، وحید حمدی نژاد، میثم نقی زاده، احسان تاییدی، مجید علیاری، سیدمحمد فرد سرمربی: مهدی تارتار لحظات حساس درحاشیه: *حدود سی هوادارا پارس جنوبی با پرچم و لباس های زرد به ورزشگاه قوامین در شهرک اکباتان آمده اند و بشدت تیم محبوب شهر خودشان را تشویق می کنند. * نزدیک به پنجاه هوادار سایپا نیز به ورزشگاه آمده اند و حامی سایپا در این مسابقه هستند. * نانگ بازیکن خارجی تیم پارس جنوبی مصدوم...
 • گزارش زنده سایپا ۰ ۰ پارس جنوبی
 • به گزارش ایلنا،نفت تهران که پس از روی کار آمدن علی کریمی هنور رنگه برد ندیده است در شرایطی به مصاف پیکان می‌رود که با پیروزی در این دیدار می‌تواند تا رتبه هفتم جدول خود را بالا بکشد. از طرفی جلالی و شاگردانش در هفته گذشته کار بزرگی انجام داده و پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی مغلوب کردند و امید به سومین پیروزی پیاپی دارند. سایپا 0 - 0 پارس جنوبی کارت زرد: کارت قرمز: گل: ترکیب سایپا: محمدرضا اخباری، رضا علیاری، روزبه شاه علیدوست، حسین کنعانی زادگان، محمد دانشگر، آرش رضاوند، مهدی ترابی، علی قلی زاده، رضا اسدی، علی شجاعی و محمد عباس زاده ترکیب پارس جنوبی: محسن فروزان،وحیدحمدی نژاد،حامدنور محمدی، مجتبی لطفی، سعید محمدی،حسین پور امینی،میثم نقی زاده، مهدی زبیدی،مجید علیاری،احسان تاییدی وابراهیم صالحی
 • رامبد جوان میهمان دهمین برنامه زنده سی و پنج می شود
 • به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی برنامه اینترنتی سی‌ و‌ پنج، فریدون جیرانی در دهمین قسمت از سری جدید این برنامه، میزبان رامبد جوان خواهد بود. این برنامه ساعت ۹ شب به صورت زنده روی سامانه‌ تی‌وی‌نت (tvnet.ir) پخش می‌شود. کیومرث پوراحمد، جواد عزتی، هومن سیدی، پیمان قاسم‌خانی، منیژه حکمت، حامد بهداد، حمید نعمت‌الله، محمدمهدی عسگرپور و ویشکا آسایش میهمانان قبلی برنامه زنده «سی‌ و پنج» بوده‌اند. فصل قبلی برنامه ۳۵ به صورت تولیدی برای مخاطبان پخش می‌شد اما سری جدید این برنامه شنبه‌ها رأس ساعت ۹ شب به وقت تهران روی سامانه‌ تی‌وی‌نت به صورت زنده پخش می‌شود. همچنین پس از پخش زنده این برنامه‌، تکرار ضبط‌شده آن روی چهار سامانه «فیلم‌نت»، «پلان»، «تی‌وی‌نت» و «آی‌نت» قرار خواهد گرفت و مخاطبان می‌توانند برنامه را مجددا تماشا یا دانلود کنند. سامانه‌ «تی‌وی‌نت»، محصول شرکت نشر الکترونیک ایران، دارای «پروانه فعالیت اپراتور خدمات تلویزیونی مبتنی بر پروتکل اینترنتی (IPTV)» از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. کارنامه هنری رامبد جوان رامبد جوان بازیگر، کارگردان و مجری است که تاکنون در یازده فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته است. او با حضوری کوتاه در یک قسمت از مجموعه تلویزیونی پرطرفدار «همسران» وارد عرصه بازیگری در تلویزیون شد و پس از آن حضوری پررنگ در مجموعه تلویزیونی «خانه سبز» در نقش «فرید صباحی» داشت. او پس از بازی در این نقش مدتی در دهه 70 با نام «فرید جینگلبرد» مشهور شده بود. رامبد جوان کارگردانی چهار مجموعه تلویزیونی به نام‌های «گم‌گشته»، «نشانی»، «مسافران» و «توطئه فامیلی» و همچینن مجموعه طنز آیتمی «جمعه بازار» و برنامه تلویزیونی «گپ» را بر عهده داشته‌است. او کارگردان و مجری برنامه «خندوانه» است که پخش آن از سال ۱۳۹۳ از شبکه نسیم آغاز شد و چهارمین فصل آن اخیرا با حضور همسرش نگار جواهریان به عنوان مهمان پایان یافت. جوان همچنین تا...
 • رامبد جوان میهمان دهمین برنامه زنده سی و پنج
 • به گزارش ایلنا،فریدون جیرانی در دهمین قسمت از سری جدید این برنامه، میزبان رامبد جوان خواهد بود. این برنامه ساعت ۹ شب به صورت زنده روی سامانه تی‌وی‌نت (tvnet.ir) پخش می‌شود. کیومرث پوراحمد، جواد عزتی، هومن سیدی، پیمان قاسم‌خانی، منیژه حکمت، حامد بهداد، حمید نعمت‌الله، محمدمهدی عسگرپور و ویشکا آسایش میهمانان قبلی برنامه زنده «سی و پنج» بوده‌اند.فصل قبلی برنامه ۳۵ به صورت تولیدی برای مخاطبان پخش می‌شد اما سری جدید این برنامه شنبه‌ها رأس ساعت ۹ شب به وقت تهران روی سامانه تی‌وی‌نت به صورت زنده پخش می‌شود. همچنین پس از پخش زنده این برنامه، تکرار ضبط‌شده آن روی چهار سامانه «فیلم‌نت»، «پلان»، «تی‌وی‌نت» و «آی‌نت» قرار خواهد گرفت و مخاطبان می‌توانند برنامه را مجدداً تماشا یا دانلود کنند. سامانه «تی‌وی‌نت»، محصول شرکت نشر الکترونیک ایران، دارای «پروانه فعالیت اپراتور خدمات تلویزیونی مبتنی بر پروتکل اینترنتی (IPTV)» از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.
 • گزارش زنده:صنعت نفت آبادان ٠ فولاد خوزستان ٠
 • فولاد خوزستان و صنعت نفت برابر هم قرار گرفته اند که این دیدار با تساوی بدون گل در جریان است. به گزارش "ورزش سه"، تیم های صنعت نفت و فولاد در حالی از ساعت ١٩ ورزشگاه غدیر به مصاف هم می روند که فولاد در بازی قبل خود سپاهان را شکست داد و صنعت نفت برابر سپیدرود شکست خورد. با گزارش زنده همراه ورزش سه باشید. هفته هفتم، سی و یکم شهریور ١٣٩٦ ورزشگاه تختی آبادان، تماشاگر: داور: سید مهدی سید علی صنعت نفت آبادان: ناصر سالارى، حسین بغلانى، مرتضی اسدی، علی عبدالله زاده، مسعود ابراهیم زاده، مگنو باتیستا، آگوستو سزار، کرارجاسم، زبیر نیک نفس، شیمبا و محمد شادکام سرمربی فراز کمالوند فولاد خوزستان: احسان مرادیان، ایوب والی، عبدالله کرمی، فرشاد جانفزا، پیمان شیرزادی، عبدالله ناصری، آرش افشین، نویدعاشوری، سینامریدی، احمد عبدالله زاده و رحیم زهیوی سرمربی: سید سیروس پورموسوی
 • گزارش زنده:صنعت نفت آبادان ٠ فولاد خوزستان ۱
 • فولاد خوزستان و صنعت نفت برابر هم قرار گرفته اند که این دیدار با تساوی بدون گل در جریان است. به گزارش "ورزش سه"، تیم های صنعت نفت و فولاد در حالی از ساعت ١٩ ورزشگاه غدیر به مصاف هم می روند که فولاد در بازی قبل خود سپاهان را شکست داد و صنعت نفت برابر سپیدرود شکست خورد. با گزارش زنده همراه ورزش سه باشید. هفته هفتم، سی و یکم شهریور ١٣٩٦ ورزشگاه تختی آبادان، تماشاگر: داور: سید مهدی سید علی اخطارها: رحیم زهیوی (10) از فولاد خوزستان صنعت نفت آبادان: ناصر سالارى، حسین بغلانى، مرتضی اسدی، علی عبدالله زاده، مسعود ابراهیم زاده، مگنو باتیستا، آگوستو سزار، کرارجاسم، زبیر نیک نفس، شیمبا و محمد شادکام سرمربی فراز کمالوند فولاد خوزستان: احسان مرادیان، ایوب والی، عبدالله کرمی، فرشاد جانفزا، پیمان شیرزادی، عبدالله ناصری، آرش افشین، نویدعاشوری، سینامریدی، احمد عبدالله زاده و رحیم زهیوی سرمربی: سید سیروس پورموسوی دقایق حساس: دقیقه ٢: اشتباه خط دفاعی فولاد موقعیتی را برای شادکام ساخت، پاس شادکام به شیمبا رسید اما ضربه مهاجم برزیلی را دروازه بان فرلاد در آغوش گرفت. دقیقه ١٤: سانتر آگوستو سزار از سمت چپ به طور خطرناکی روی دروازه فولاد رفت که مرادیان به زیبایی با یک دست توپ را بیرون کشید. دقیقه ٢٠: پاس محمد شادکام از سمت راست با ضربه کرار جاسم همراه شد و به طور خطرناکی بعد از برخورد با تیرک به اوت رفت. صنعت نفت آبادان فولاد خوزستان