خبرگزاري آريا - با دست به سانتريفيوژهايي که در دو سمت، قامت راست کرده و با غرور در حال چرخش بودند اشاره کرد و گفت «مي‌بينيد که؛ اين‌ها سانتريفيوژ هستند؛ در حال غني‌سازي». از لابلاي «صداي هزار هرتز سانتريفيوژها» پاسخ مهندسان به سختي به گوش مي‌رسيد. بايد بيشتر نزديک مي‌شدي و با دقت گوش مي‌کردي. جاي اعتراض نبود؛ اين صدا، نويد مي‌داد قلب غني‌سازي در قلب ايران با قدرت مي‌تپد.


گروه سياسي خبرگزاري ميزان - وحيد عظيم‌نيا؛ «اولين دوره آموزش تخصصي خبرنگاران هسته‌اي»، تيرماه سال 93 به مدت 30 ساعت در سازمان انرژي اتمي ايران و به همت اين سازمان برگزار شد و شايد اولين جرقه «بازديد خبرنگاران از سايت‌هاي هسته‌اي کشور» در اين دوره زده شد چه اينکه خبرنگاران حاضر در اين دوره چنين درخواستي را مطرح و پاسخ مثبت نيم‌بندي از سوي مسئولان سازمان انرژي اتمي شنيدند، اما به دليل نزديکي ماه مبارک رمضان و بعد‌ها فشردگي مذاکرات هسته‌اي در قالب (برجام) چنين امکاني فراهم نشد تا اينکه خواسته 3 سال بعد محق شد.
موعد مقرر
برنامه‌ريزي براي روز‌هاي شنبه و يکشنبه 11 و 12 شهريورماه انجام شده بود. ساعت هفت صبح زمان حرکت بود که با يک ربع تاخير و با حضور نمايندگان بيش از 20 رسانه تصويري، مکتوب و مجازي کشور انجام شد. مسير بيش از 4 ساعته تا مقصد، بهترين فرصت براي مررو تاريخچه و فراز و فرود صنعتي بود که پاي آن خون‌ها ريخته شده و هزينه‌هاي سنگيني داده شده است. مرور سوال‌هاي مختلف از جمله اينکه چرا اولين کشوري که ايران را ترغيب به داشتن صنعت هسته‌اي کرده و حتي روزگاري راکتور 5 مگاواتي هديه بخشيده، امروز اولين مخالف داشتن اين صنعت در ايران است!
رفتار دوگانه
البته حمايت آمريکا از صنعت هسته‌اي رژيم سابق بعد‌ها در مذاکرات هسته‌اي به نفع ايران شد به طوري که آمريکايي‌ها اعلام کرده بودند ايران به انرژي هسته‌اي نياز دارد و نتيجه بررسي‌هاي موسسه تحقيقاتي استنفورد اين بود که ايران به 23 هزار مگاوات برق هسته‌اي نياز خواهد داشت و در مذاکرات به آن‌ها گفته مي‌شد که خود شما و اروپايي‌ها به چه دليل و با چه آينده نگري با رژيم سابق، قرارداد تاسيس نيروگاه‌هاي هسته‌اي منعقد کرديد؟ چرا در زمينه سوخت، ايران را در اورديف مشارکت داده بوديد، اما حالا اعتراض داريد؟! و آن‌ها پاسخ قانع کننده‌اي نداشتند.
قدمت هسته‌اي
دقيقا 61 سال قبل يعني سال 1335 اولين گام ايران براي حرکت به سمت استفاده از يک انرژي نو به نام هسته‌اي برداشته شد و طبق اسناد موجود در تارنماي مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، 14 اسفند همان سال «قانون مربوط به موافقتنامه همکاري بين دولت شاهنشاهي ايران و دولت ايالات متحده آمريکا راجع به استفاده‌هاي غير نظامي از انرژي اتمي» به امضاي مجلس شوراي ملي به رياست رضا حکمت رسيد.
البته دو سال بعد ضميمه‌اي به اين موافقنامه اضافه شد که در مقدمه آن آمده است «از آن جايي که استفاده از انرژي اتمي نويد بزرگي براي کليه ابناء بشر در بر دارد و از آن جايي که دولت ايالات متحده آمريکا و دولت ايران مايل به همکاري با يکديگر در توسعه چنين استفاده‌هاي صلح‌جويانه از نيروي اتمي مي‌باشند و نظر به اين که طرح و توسعه چندين نوع از راکتور‌هاي تحقيقاتي به خوبي پيشرفت نموده و نظر به اين که راکتور‌هاي تحقيقاتي فني در تهيه مقادير تحقيقي راديوايزوتوپ‌ها و معالجات راديوتراپي و فعاليت‌هاي تحقيقاتي متعدد ديگر مفيد بوده و در عين حال وسيله‌اي است براي تمرينات و آزمايش‌هاي ذي‌قيمت در علم خواص هسته ذرات و مهندسي که درپيشرفت ساير استفاده‌هاي صلح‌جويانه از نيروي اتم من جمله از قدرت غير نظامي هسته ذرات مفيد مي‌باشد و نظر به اين که دولت ايران مايل است يک برنامه تحقيقاتي و توسعه‌اي به منظور درک استفاده‌هاي صلح‌جويانه و نوع پروانه از نيروي اتمي تعقيب نمايد و مايل است که جلب کمک دولت ايالات متحده آمريکا و کارخانجات صنعتي آن درباره اين برنامه بنمايد و از آن جايي که دولت ايالات متحده آمريکا مايل است از طريق کميسيون نيروي اتمي ايالات متحده آمريکا به دولت ايران در اجراي چنين برنامه‌اي کمک نمايد. »
سنگ بناي هسته‌اي
سه سال بعد يعني سال 1340 ايران، پروژه «راکتور تحقيقاتي تهران» را آغاز و شش سال بعد آن را مورد بهره برداري قرار داد؛ و آنطور که در تارنماي سازمان انرژي اتمي آمده است اين اقدام «سنگ‌بناي علوم و فنون هسته‌اي» در ايران شد و 13 سال بعد نيز سازمان انرژي اتمي تاسيس و اکبر اعتماد اداره آن را بر عهده گرفت.
قانون اتمي
قانون «سازمان انرژي اتمي ايران» مشتمل بر 20 ماده و 4 تبصره پس از تصويب مجلس سنا در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه 3 تير 1353، در جلسه روز يکشنبه 16 تير ماه 1353 شمسي به تصويب مجلس شوراي ملي به رياست عبدالله رياضي به تصويب رسيد.
توقف طولاني
اتوبوس حامل خبرنگاران که عازم يک سفر هسته اي بودند به مدت طولاني پشت عوارضي تهران - قم توقف کرد. بدون توجه به چرايي توقف، اين سوال مطرح شد مگر بعد از پيروزي انقلاب اسلامي چه اتفاقي افتاد که روند رو به رشد صنعت هسته اي در کشور تا دهه شصت متوقف شد و همچنان حاميان آن روزهاي اين صنعت نوپا، حامي توقف اين روزهاي آن هستند؟
نخستين بار
نخستين بار - به گفته حسن روحاني در کتاب «امنيت ملي و ديپلماسي هسته اي» - سال 58 بحث درباره نيروگاه اتمي بوشهر در رسانه‌ها مطرح شد و اين بار باز هم رسانه‌ها هستند که مي‌خواهند روايتگر فعاليت صنعت هسته‌اي در کشور باشند.
حمله صدام
طبق گفته همين کتاب، با آغاز جنگ ايران و عراق، بخشي از کارشناسان آلماني از ايران خارج شدند و تاسيسات اتمي بوشهر نيمه تعطيل ر‌ها شد و در سال 61 اين نيروگاه توسط هواپيما‌هاي عراقي بمباران و در اثر آن حمله، ساختمان آن دچار آسيب شد البته ساختمان داراي بتون آرمه مستحکمي بود و بر اثر بمباران صدمه چنداني نديد و صرفا بخش‌هايي از گنبد آن تخريب شد. پس از بمباران، تمامي کارکنان آلماني کشور را ترک کردند.
امتناع پاکستاني‌ها
نهايتا سال 66 بحث استفاده از نيروگاه اتمي بوشهر مطرح و با پاکستاني‌ها - که امکانات لازم غني سازي را در کشور خودشان فراهم آورده بودند - شروع شد، ولي به گفته حسن روحاني اين مذاکرات به توافق نهايي نرسيد. سال‌هاي بعد، چگونگي تامين سوخت راکتور تهران که به اورانيومي با غناي 93 درصد نياز داشت، مطرح شد و به گفته همان کتاب، سوخت اين راکتور را که نخستين بار آمريکاي‌ها تامين کرده بودند. بعد‌ها نوع سوخت راکتور تغيير يافت تا بجاي اورانيوم با غناي 93 درصد سوختي با غناي 20 درصد، مصرف شود.
فراز و فرو يک پرونده
اتوبوس حامل خبرنگاران هم نهايتا به توقف آزاردهنده خود پايان و به راهي ادامه داد که مقصد آن از قبل تعريف شده بود. همکاران رسانه اي که گويي شب قبل استراحت نکرده بودند در حال استراحت بودند و سکوت حاکم بر اتوبوس فرصت خوبي براي ادامه مرور فراز و فرود پرونده کهن هسته اي بود.
مذاکره با گورباچف
تابستان سال 68 مرحوم علي اکبر هاشمي رفسنجاني در قامت رئيس مجلس شوراي اسلامي (پيش از آغاز دوران رياست جمهوري) در سفري به مسکو با «گورباچف» در زمينه هسته‌اي مذاکراتي انجام داد. البته روحاني در سال 67 به همراه هئيتي از سازمان انرژي اتمي چين بازديد کرد و به گفته او شايد نخستين مذاکره هسته‌اي ايران با چيني‌ها در آن سفر انجام شد، اما چيني‌ها به صراحت گفتند توان ساخت نيروگاه بيش از 300 مگاواتي را ندارند و قبلا نيز مذاکراه با برخي کشور‌هاي اروپايي از جمله اسپانيا براي تکميل نيروگاه بوشهر انجام و توافق حاصل نشده بود.
خودداري اروپايي ها
بنابراين در آن بازه زماني عملا کشوري جز روسيه آمادگي تکميل نيروگاه بوشهر را نداشت و به گفته حسن روحاني اولويت دولت، عقد قرارداد با کشورهاي اروپايي بود ولي آنها حاضر نشدند با ايران در اين زمينه توافق کنند لاجرم دولت براي تکميل نيروگاه بوشهر با روسيه قرار داد منعقد کرد.
اولين مقصد
اولين مقصد بازديد خبرنگاران، يک مجتمع غني سازي بود. مجتمعي که پيشينه سنگيني در خود جاي داده است. بحث دستيابي به فناوري غني سازي و توليد سوخت در کشور نخستين بار در جريان مذاکره با پاکستاني‌ها در سال 66 زده شد. سالي که خيلي از خبرنگاران هنوز به دنيا نيامده بودند.
پاسخ منفي
آنطور که کتاب «امنيت ملي و ديپلماسي هسته اي» روايت مي‌کند پاکستاني‌ها به مقامات ايراني گفته بودند در زمينه غني سازي، خود اتکا هستند و فناروي آن هم پيچيدگي چنداني ندارد. در ادامه مسئولان وقت سازمان انرژي اتمي براي دستيابي به به اين فناوري تشويق شدند. استدلال هم اين بود که، چون معادن اورانيوم در کشور وجود دارد بنابراين با دستيباي به فناوري غني سازي مي‌توانيم در زمينه سوخت کاملا خودکفا باشيم، اما از آنجا که پاکستاني‌ها در آن مقطع يعني در دوره نخست وزيري خانم «بي نظير بوتو» و در سال‌هاي بعد نپذيرفت که اين فناوري را به ايران منتقل کند تلاش شد تا ايران از طريق ديگري به اين تکنولوژي دست يابد. با چيني‌ها و روس‌ها هم رايزني شد تا تکنولوژي غني سازي را از آن‌ها بگيريم، اما پاسخ آن‌ها نيز منفي بود.
منشا مشکلات
در مسيري که مبدا و مقصد آن مشخص بود و بدون هيچ مشکلي در زير سايه امنيتي که مدافعان امنيت از مدافعان حرم گرفته تا مدافعان مرزها تقديم کرده اند، حرکت مي کرديم فراموش کردن مسيري که براي آن خون دل ها خورده شده و خون جان ريخته شده است، بي انصافي بود. اينکه در مسير دستيابي به غني سازي با يک شرکت آلماني براي ساخت برخي قطعات سانتريفيوژ مذاکره شد؛ آن شرکت افراد سازمان انرژي اتمي ايران را با يک فرد سوئيسي وصل کرد و اين ماجرا منتهي به آن شد که با دلالي به نام طاهر ارتباط برقرار شود و در نهايت در دبي تعدادي سانتريفيوژ از وي خريداري و به صورت چند محموله وارد کشور شد. البته فرض سازمان انرژي اتمي اين بود که سانتريفيوژها نو و دست اول هستند. متاسفانه برخي سانتريفيوژها دست دوم بودند و به گفته روحاني تمام گرفتاري هاي بعدي ايران در زمينه آلودگي سطح بالا در کشور نيز از همين مسئله ناشي شد.
حسين موسويان درباره هويت طاهر در کتاب «روايت بحران هسته اي» مي گويد: نيروهاي امنيتي مالزي اين فرد را که يک سريلانکايي به نام بوهاري سيد ابوطاهر بود، دستگير کرده بودند.
فرمان ايست
ساعت 11 و 48 دقيقه، راننده اتوبوسِ نيمه خستهِ حامل خبرنگاران، فرمان را به سمت راست چرخاند و وارد جاده فرعي شد و پس از مدتي به مرکب خود فرمان ايست داد. اولين نوشته‌اي که خبرنگاران با آن روبه رو شدند «مجتمع غني سازي شهيد مهندس مصطفي احمدي روشن» بود که با خط زيبايي بر سر در مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن يا همان نطنز نقش بسته بود.
شهيد احمدي‌روشن
شهيد مهندس مصطفي احمدي‌روشن متولد 17 شهريور ماه 1358 تهران، و دانش آموخته مقطع کارشناسي رشته مهندسي شيمي درسال 1381 از دانشگاه صنعتي شريف بود و در پروژه ساخت غشا‌هاي پليمري براي جدا سازي گاز‌ها که براي اولين بار در کشور انجام مي‌شد، همکاري داشت. مهندس احمدي روشن روز 21 دي ماه سال 90 در حوالي ميدان کتابي تهران ترور و به شهادت رسيد. پيرو آن «مجتمع غني سازي نطنز» با حضور رئيس جمهور وقت به «مجتمع غني سازي شهيد مهندس مصطفي احمدي روشن» تغيير نام يافت.
مقررات و ايمني
سمت راست ورودي مجتمع، تابلويي بزرگ نصب و بر روي آن نکاتي درباره «مقررات و ايمني» نوشته شده بود. مقرراتي که گام به گام در برنامه تعريف شده براي بازديد خبرنگاران پياده مي شود. اولين گام هم گرفتن گوشي هاي هوشمند، ضبط صدا و هرگونه وسايل ذخيره ساز خبرنگاران بود که يکي از نيروهاي يگان حفاطت سازمان انرژي اتمي در بدو ورود با چهره هاي گشاده و خندان از خبرنگاران درخواست کرد تحويل بدهند.
رسته پدافند
کسي که خدمت سربازي خود را در رسته پدافند هوايي گذرانده و اکنون با رداي خبرنگاري در مجتمع غني سازي شهيد احمد روشن حضور داشت، نيک مي‌دانست استقرار توپ‌هاي 23 ميليمتري در اطراف مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن، چقدر حياتي و ضروري است و نيرو‌هاي نظامي و سرباز‌هايي که در حال حراست از چنين مکان مهمي هستند ارزش کار آن‌ها اگر بيشتر از مدافعان مرز‌ها نباشد کمتر از آن نيست. نيرو‌هايي که اطراف مجتمع براي روز مبادا آماده هستند و به ضامن.
اولين گام
اولين گام براي ايجاد تاسيسات نطنز در دهه هفتاد، يافتن محل مناسبي بود که بتوان 54 هزار دستگاه سانتريفيوژ را در آن نصب و راه اندازي کرد. لازم بود مکان مناسبي پيدا شود تا در صورت بمباران دشمن، خسارت به حداقل ممکن تقليل يابد. سازمان انرژي اتمي به دنبال غار يا تونل آماده‌اي بود که موفق به پيدا کردن آن نشد و لذا به فکر يافتن مکان مناسبي براي ساخت سالن مورد نظر افتاد که اين کار در سال 79 شروع شد. در نهايت تصميم گرفته شد در کنار تپه‌اي در منطقه نطنز عمليات خاکبرداري انجام شود و با استفاده از مصالح مناسب مکان مطمئني در آن محل ساخته شود.
شش رئيس
اصحاب رسانه به محض ورود به مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن، در اتاق تشريفات مورد پذيرايي قرار گرفتند. اتاقي که عکس 6 رئيس سازمان انرژي اتمي از ابتدا تاکنون به ترتيب بر روي ديوار سمت چب آن قاب شده بود: اکبر اعتماد، فريدون سحابي، رضا امرالهي، غلامرضا آقازاده، فريدون عباسي و علي اکبر صالحي.
گله سخنگو
بهروز کمالوندي سخنگوي سازمان انرژي اتمي که خبرنگاران را در اين سفر دو روزه همراهي مي‌کرد در همان ابتدا تلويحا از رسانه‌ها انتقاد کرد و گفت «نبايد رسانه‌هاي خارجي هرچه مي‌گويند به آنها توجه کنيد و نبايد در دام رسانه‌اي آنها گرفتار شويد. قبل از ارسال هر خبري صحت و سقم آن را با مسئولان سازمان انرژي اتمي در ميان بگذاريد نبايد در دايره تسلسل آنها بيافتيم. »
سالن زنجيره
«سالن زنجيره» عنوان سالن کنفرانس بود که خبرنگاران در مرحله بعدي در آن حضور يافنتد. تصاوير شهيدان مجيد شهرياري و مسعود عليمحمدي در سمت راست، مصطفي احمدي‌روشن و داريوش رضايي نژاد در سمت چپ و شهيد رضا قشقايي در انتهاي سالن زنجيره نصب شده بود.
شهداي هسته‌اي
شهيد مسعود عليمحمدي صبح روز 22 دي ماه 88 در اثر انفجار بمبي که در موتورسيکلت جاسازي و به فاصله يک متر از درب ورودي منزل وي به يک درخت بسته شده بود به شهادت رسيد. شهيد مجيد شهرياري صبح روز دوشنبه 8 آذر ماه 89 در بلوار ارتش، مورد سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسيد. شهيد داريوش رضايي نژاد نيز يکم مرداد ماه 1390 به ضرب گلوله در مقابل منزلش و در برابر چشمان همسر و دختر خردسالش ترورشد. شهيد رضا قشقايي نيز به همراه شهيد مصطفي احمدي روشن 21 دي ماه 1390 در خيابان گل نبي تهران (ميدان کتابي) به شهادت رسيد.
زنجيره سوخت
در سالن زنجيره پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملي، فيلمي درباره غني سازي براي خبرنگاران پخش شد. اکتشاف و استخراج، آسياب و تبديل، غني سازي، ساخت ميله هاي سوخت و مديريت سوخت هسته اي در قلب رآکتور و همچنين مديريت پسماند از جمله مراحل چرخه هسته اي هست که براي هرکدام زحمات زيادي کشيده مي شود. اما در اين ميان مهمترين مرحله همان «غني سازي» است که با اورانيوم سر و کار دارد.
اورانيوم
اورانيوم يکي از عناصر شيميايي جدول تناوبي است و ايزوتوپ 235 آن براي سوخت راکتور‌هاي هسته‌اي استفاده مي‌شود و داراي انرژي بستگي بسيار زيادي است. مقدار انرژي آزاد شده هنگام شکافت هسته‌اي اورانيوم بسيار زياد است و بدين جهت از اوارنيوم براي سوخت راکتور هسته‌اي استفاده مي‌شود. براي مقايسه؛ مقدار انرژي اورانيوم موجود در راکتور نيروگاه هسته‌اي بوشهر (80 تن) برابر با مقدار انرژي موجود در 17 ميليون بشکه نفت خام است. در مقياس کوچکتر، انرژي حاصل از شکافت هسته‌اي يک قرص سوخت 12 گرمي اورانيوم با غناي 3. 5 درصد معادل انرژي حاصل از سوختن يک تن زغال سنگ، 2. 5 تن چوب و 476 متر مکعب گاز طبيعي است.
اورانيوم طبيعي از حدود (3/99 درصد وزني ايزوتوپ 238) و (7/. درصد ايزوتوپ 235) تشکيل شده است. اين در حالي است که فقط اورانيوم 235 در شرايط خاص شکافته مي‌شود و انرژي زيادي آزاد مي‌کند. از اين رو اورانيوم 235 مورد نياز است و براي اين کار نياز به غني سازي است. اورانيوم موجود در سنگ معدن توسط روش‌هاي مکانيکي و شيمايي به کيک زرد و سپس به اکسيد اروانيوم U3O8 تبديل مي‌شود. اورانيوم 235 قابل شکافت و مناسب براي سوخت هسته اي، در اکسيد اورانيوم وجود دارد.
غني کردن
براي غني کردن اکسيد اورانيوم لازم است که آن را از حالت جامد به گاز تبديل کرد از اين رو اکسيد اورانيوم را که جامد است به هگزافلورايد اورانيوم (UF6) که گاز است تبديل مي‌کنند. روش متداول غني سازي اورانيوم سانتريفيوژکردن گاز است. در اين روش هگزافلورايد اورانيوم در يک محفظه استوانه‌اي با سرعت بالا در شرايط گريز از مرکز قرار مي‌گيرد. اين کار باعث جدا شدن ايزوتوپ‌هاي با جرم حجمي بالاتر از اورانيوم 235 مي‌شود. در نتيجه‌ي غني کردن، درصد اورانيوم قابل شکافت از 7/. درصد به 3. 5 درصد که براي راکتور‌هاي آب سبک لازم است افزايش مي‌يابد.
ميله‌هاي سوخت
براي ساخت ميله‌هاي سوخت نيز ابتدا گاز هگزارفلورايد اورانيوم غني شده را تبديل به پودر دي اکسيد اورانيوم (UO2) مي‌کنند و اين پودر را به وسيله فشار (پرس) به صورت استوانه‌هاي کوچکي در مي‌آورند. در حدود 200 عدد از اين استوانه‌ها را در داخل لوله‌هايي که از آلياژ زيرکونيوم ساخته شده قرار داده و دو سر لوله‌ها را جوش مي‌دهند. مجتمع‌هاي سوخت نيز از کنار هم گذاشتن ميله‌هاي سوخت در شبکه‌هاي اتصالي ساخته مي‌شوند. براي مثال در نيروگاه هسته‌اي بوشهر تعدا 163 مجتمع سوخت داخل محفظه‌ي تحت فشار راکتور قرار داده مي‌شود که هسته مرکزي راکتور را تشکيل مي‌دهد. حرارت ايجاد شده در نتيجه شکافت هسته، آب مدار دوم نيروگاه را به بخار تبديل مي‌کنند. بخار حاصله توربين را به حرکت در مي‌آورد و توربين محور مولد برق را مي‌چرخاند و نيروي برق توليد مي‌شود.
نسل هاي مختلف
خبرنگاران پس از مشاهده فيلمي که از عمليات مجتمع غني سازي شهيد احمد روشن تهيه شده بود، راهي نمايشگاهي شدند که سانتريفيوژهاي نسل‌هاي مختلف در آنجا به نمايش گذاشته شده بودند. دستگاه هايي که فراز و فرود زيادي را طي کرده‌اند.
چند گرم
در دهه هفتاد شمسي براي «غني سازي» سه راهکار غني سازي از طريق ليزر، آب سنگين و سانتريفيوژ مطرح بود و ايران در سال 1381 در بخش غني سازي از طريق سانتريفيوژ در حد توليد «چند گرم» موفق شد و در اوايل همين سال فقط يک عدد سانتريفيوژ فعال بود که در ماه‌هاي بعد به يک زنجيره کوچک چند سانتريفيوژي تبديل شد که با هم کار مي‌کردند. ساخت قطعات سانتريفيوژ هم در داخل کشور با روند نسبتا خوبي از سال 1380 آغاز شد.
غرور خاص
حالا پس از گذشت 15 سال خبرنگاران شاهد توليد نسل‌هاي مختلف از سانتريفيوژ‌هايي بودند که روند ساخت هر کدام نويدي از روز‌هاي خوب مي‌دهند. IR1، IR2، IR3، IR4، IR5، IR6 و IR7 نمونه‌هاي توليدي هستند که هر کدام با غرور خاصي در حال گردش بودند. البته سانتريفيوژ IR8 به دلايل کاملا منطقي خودنمايي نکرد.
متخصصان چوان
از همان بدو ورود سن پايين متخصصان هسته اي نظر خبرنگاران را جلب کرد. اينکه دانشمندان هسته‌اي جوان و با صلابت و پرانرژي هستند.
مهندس مي‌گفت: در تکميل اين چرخه هيچ کس به ما کمک نکرد بلکه خودمان با توکل به خداوند و با اتکا به نيرو‌هاي داخلي توانستيم اين مسير را طي کنيم. راست مي‌گفت شوراي عالي فناوري‌هاي نوين ايران از تاريخ 9 آذر 77 آغاز به کار کرد. اين شورا هر دو هفته يکبار با حضور اعضا و به رياست رئيس جمهور تشکيل مي‌شد. گرچه وظيفه اين شورا بررسي تمام طرح‌هاي مربوط به فناوري‌هاي نوين همچون بيو تکنولوژي، نانو تکنولوژي، هوا - فضا، فناوري اطلاعات و امثال اين‌ها بود، ولي در آن مقطع، عمده وقت شورا صرف طرح‌هاي مربوط به سازمان انرژي اتمي مي‌شد. در سال 78 و 79 مسئولان سازمان انرژي اتمي، پروژه‌هاي آتي هسته‌اي را در آن شورا به تفصيل ارائه کردند و نخستين طرحي که تصويب کردند تاسيس مرکزي براي غني سازي بود که در آن 54 هزار دستگاه سانتريفيوژ نصب و فعال شوند تا بتوان غني سازي مورد نياز را انجام داد و حداقل سوخت يک نيروگاه نظير نيروگاه بوشهر را تامين کرد. بحث راکتور آب سنگين نيز از جمله مباحث مطرح شده در اين شورا بود.
ماشه‌کشي
مهندس از کارشکني‌ها حرف مي‌زد و اينکه با مقاومت توانسته‌اند از صنعت هسته‌اي ايران حراست کنند. باز هم راست مي‌گفت. بحران هسته‌اي را از سال 82 به ايران تحميل کردند زماني که به قول حسين موسويان، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي ماشه قطعنامه‌اي را در شوراي حکام آژانس کشيد که اختلاف‌هاي اصلي بر سر برنامه هسته‌اي ايران را هدف گرفته بود. اختلاف‌هايي که تا سال‌ها ادامه داشت و امروز نوع ديگر آن در جريان است.
فناوري غني‌سازي
به گفته روحاني سال 81 از لحاظ دست‌يابي به فناوري هسته‌اي سال مهمي به شمار مي‌رود. در اين سال به غني‌سازي اورانيوم توسط چند دستگاه سانتريفيوژ رسيديم. در اين فرايند، يک آبشار کوچک ده تايي براي غني سازي فعال شد و بنابراين پس از سال‌ها کوشش و تلاش، کشور توانست به فناوري غني‌سازي دست يابد؛ و در همان سال، ساخت قطعات سانتريفيوژ و کار مونتاژ آن در کشور آغاز شد. البته همان سال محمد البرادعي رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي از نطنز بازديد و اعلام کرد ايران داراي توان غني سازي است.
نوبت خبرنگاران
حال نوبت خبرنگاران بود پس از 15 سال از نتيجه هر آنچه در اين سال‌ها به دست آمده بود بازديد کنند از سلولي که ساخته شده بود از سانتريفيوژ‌هايي که با چه مشقت هايي ساخته و نصب شده‌اند و از فرايند غني‌سازي که با قدرت در حال انجام است.
بازديد اصلي
بعد از ظهر همان روز يعني شنبه 11 شهريور بازديد اصلي خبرنگاران شروع شد. اين بازديد تقريبا 90 دقيقه به طول انجاميد. 90 دقيقه‌اي که مملو از سوال و جواب بود و هر آنچه در طول دو سال پس از اجراي برجام در نظر خبرنگاران وجود داشت تقريبا پرسيده و جواب داده شد. اين بازديد زماني انجام مي شد که تقريبا دو سال از اجراي برجام مي‌گذرد؛ برجامي که خبرنگاران از بعد از برگزاري انتخابات 92 با آن درگير شدند.

25 نشست
پنجم مهرماه 92 محمدجود ظريف و جان کري وزراي امور خارجه وقت ايران و آمريکا در حاشيه شصت و هشتمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد ديدار و گفت‌وگو کردند. اين ديدار اولين نشست هسته‌اي دولت يازدهم تلقي شد. پس از نشست نيويورک، دومين دور گفت‌وگو‌ها 23 و 24 مهرماه 92 در ژنو انجام شد. سومين دور از نشست‌ها که به ژنو 2 معروف شد 16 تا 18 مهرماه 92، اما اين بار با حضور تيم هسته‌اي کشورمان و وزيران امور خارجه 1+5 به همراه «کاترين اشتون» مسوول وقت سياست خارجي اتحاديه انجام شد. چهارمين نشست يا همان ژنو 3 نيز 3 آذر 92 برگزار شد. در اين دو از گفت‌وگو‌ها ايران و 1+5 به «توافق ژنو» يا «طرح اقدام مشترک» دست يافتند و پيرو آن يک بازه زماني 6 ماهه براي رسيدن به توافق جامع در نظر گرفته شد. نشست‌هاي پنجم تا دهم با عنوان (وين يک - 29 بهمن 92)، (وين دو – 27 اسفن 92)، (وين سه – 19 و 20 فروردين 93)، (وين چهار – 24 تا 26 ارديبهشت 93)، (وين پنج – 26 تا 30 خرداد 93) و (وين شش – 11 تا 29 تيرماه 93) در شهر وين کشور اتريش برگزار شد. نشست يازدهم اين بار در حاشيه شصت و نهمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل از 27 شهريور تا 7 شهريور 93 در نيويورک برگزار شد. دوازدهمين دور از گفت‌وگو‌هاي هسته‌اي از 22 تا 24 مهرماه 93 مجدد در وين برگزار شد. دوازدهمين دور از گفت‌وگو‌ها اينبار 17 تا 20 آبان ماه 93 در مسقط پايتخت عمان برگزار شد. مجدد نشست بعدي يعني سيزدهمين دور از گفت‌وگو 27 آبان تا 3 آذر 93 در وين انجام شد. چهاردهم، پانزدهم و شانزدهمين دور از گفت‌وگو‌هاي هسته‌اي دولت يازدهم (چهاردهم - 26 آذر ماه 93)، (پانزدهم - 4 دي ماه 93) و (1 تا 4 اسفند 93) در ژنو سوئيس برگزار شد. هفدهمين دور از گفتگو‌ها 11 اسفند آغاز و 15 سفند 93 در شهر «مونترو» در حوه شهر ژنو برگزار شد. هجدهم و نوزدهمين دور از گفت‌وگو‌ها با عنوان (لوزان يک - 24 تا 29 اسفند 93) و (لوزان دو - 5 الي 13 فروردين 94) در شهر لوزان سوئيس برگزار شد. شش نشست بعدي يعني از نشست نوزدهم تا بيست و پنجم به ترتيب (2 تا 4 ارديبهشت)، (22 تا 25 ارديبهشت)، (30 ارديبهشت تا 1 خرداد)، (14 تا 16 خرداد)، (20 تا 22 خرداد) و (6 تا 23 تيرماه) 94 در شهر وين برگزار شد و نهايتا طرفين به برنامه جامع اقدام مشترک يا همان برجام دست يافتند و کمتر از يک هفته از گذشت اين توافق، شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه‌اي تازه با هدف لغو تحريم‌هاي ايران را با 15 راي موافق و بدون راي مخالف را تصويب کرد.
مهندسان و خبرنگاران
مهندسان جوان دوشادوش خبرنگاران حرکت مي‌کردند و با حوصله به تک تک سوالات فني و سياسي خبرنگاران پاسخ مي‌دادند البته سوالات خبرنگاران بيشتر رنگ و بوي سياسي داشت و دُز فني جواب مهندسان هم به بعد سياسي و حقوقي مي‌چربيد البته هر جا لازم بود سخنگوي سازمان انرژي اتمي به سوالات سياسي و حقوقي پاسخ مي‌گفت. بيشتر سوال ها هم حول محور برجام و تعهدهاي ايران مي‌چرخيد.
تعهدات برجامي
ايران در برجام پذيرفته است که به مدت 10 سال غني سازي در تاسيسات نطنز با 5 هزار و 60 دستگاه سانتريفيوژ نسل اول (IR-1) انجام مي‌شود و مابقي سانتريفيوژ‌هاي اين تاسيسات مثل نسل دوم (IR-2m) به انباري در نطنز منتقل مي‌شود که تحت نظارت مداوم آژانس خواهد بود. مهندسان به صراحت از فعاليت 5 هزار و 60 سانتريفيوژ سخن مي‌گفتند. سانتريفيوژ‌هايي که در دو يونيت (هز يونيت حدود 3 هزار سانتريفيوژ) در طرفين سالن در حال فعاليت بودند. البته محل انبار ساير سانتريفوژ‌هايي که برچيده شده نشان داده نشد، ولي مهندس مي‌گفت نصب مجدد آن‌ها کاري ندارد فقط پيچ و مهره است که فورا نصب مي‌شود. همچنين ايران در برجام پذيرفته است محدوديت‌هايي خاص به مدت 8 سال براي سانتريفيوژ‌هاي پيشرفته اعمال شود و به مدت 10 سال آزمايش‌ها فقط روي سانتريفيوژ‌هاي IR-4,IR-5,IR-6,IR-8 انجام خواهد شد. براي مدت 15 سال نيز فعاليت‌هاي مرتبط با غني سازي و تحقيق و توسعه فقط در مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن (نطنز) انجام خواهد شد.
300 کيلوگرم
از ديگر تعهدات فني ايران در برجام اين است که طي 15 سال حجم ذخاير اورانيوم 3. 67 غني شده ايران از 300 کيلوگرم بيشتر نخواهد شد. اما چون برنامه غني سازي ايران ادامه دارد، مازاد اين حجم يا دربازار بين المللي به فروش مي‌رسد يا رقيق سازي مي‌شود. ايران يک بار اورانيوم مازاد خود را به خارج از کشور منتقل کرده است.
تطابق اظهارات
اظهارات مهندسان با دومين گزارش شش ماهه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از روند اجراي برجام که 7 شهريور ماه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي قرائت شد؛ تطابق داشت اينکه غني سازي 3. 67 درصد اورانيوم تا سقف مجاز 300 کيلوگرم ادامه دارد. حفظ برنامه تحقيق و توسعه که از دستاورد‌هاي آن آغاز پروژه گازدهي به سانتريفيوژ راهبردي IR-8 در بهمن ماه سال 1395 بود. گازدهي به اين ماشين پيشرفته و قدرتمند با تواني حداقل بيست برابر سانتريفيوژ‌هاي موجود IR-1، نقطه عطفي در تحقيق و توسعه غني سازي در ايران به شمار مي‌رود امکان خريد اورانيوم طبيعي و کيک زرد، که طي سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي از فروش آن به ايران به صورت مطلق جلوگيري شده بود. از تاريخ پذيرش برجام تاکنون مجموعا حدود 360 تن کيک زرد وارد کشور شده است؛ و امکان فعاليت در زمينه جداسازي ايزوتوپ‌هاي پايدار با همکاري روسيه در فردو وجود دارد.
حداقل تفاوت
مهندسان مي‌گفتند ظرفيت مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن (نطنز) 17 برابر فردو است. مي‌گفتند در شرايط قبل از برجام اگر نطنز مي‌توانست يک پانزدهم نياز نيروگاه بوشهر را تامين کند الان قادر است يک بيست و پنجم اين نياز را تامين کند پس تفاوت زيادي با قبل از برجام نداشته‌ايم. مي‌گفتند اگر بنا بود شرايط قبل از برجام را داشته باشيم و با ظرفيت کامل نطنز يعني 48 هزار دستگاه سانتريفيوژ IR1 مي‌داشتيم نهايت مي‌توانستيم 48 هزار سو داشته باشيم، اما اگر دستگاه‌هاي IR8 را نصب کنيم تا 20 برابر IR1 ظرفيت ما افزايش خواهد يافت بنابراني با کمترين دستگاه و جا بيشترين سو را خواهيم داشت.
هزار هرتز
از لابلاي «صداي هزار هرتز سانتريفيوژها» پاسخ مهندسان به سوالات خبرنگاران به سختي به گوش مي رسيد بايد بيشتر نزديک مي شدي و با دقت گوش مي کردي؛ جاي اعتراض نبود اين صدا نويد مي‌داد قلب غني‌سازي در قلب ايران با قدرت مي‌تپد.

خيال راحت
مهندس با جرات مي‌گفت اينکه مي‌گويند صنعت هسته‌اي تعطيل شده صرفا يک بحث سياسي است. با دست به سانتريفيوژهايي که در دو سمت، قامت راست کرده و با غرور در حال چرخش بودند اشاره کرد و گفت «مي‌بينيد که؛ اين‌ها سانتريفيوژ هستند؛ در حال غني‌سازي». . مي‌گفت «برنامه برگشت پذيري را در اختيار مسئولان گذاشته ايم؛ خيالشان راحت است؛ بستگي به نظر مقامات کشور دارد هر وقت بگويند سريع دست به کار مي‌شويم؛ فرق ايران با کشوري مثل ليبي اين است چون به ليبي برنامه را داده بودند وقتي ازش گرفتند ديگر نتوانست ادامه دهد اما ما خودمان توانسته ايم وبه اين مرحله رسيده ايم. هر وقت بخواهيم بر مي گرديم ما خودمان سازنده هستيم».
دوربين‌هاي آژانس
يکي از نکاتي که خبرنگاران بيشتر درباره آن حساسيت به خرج مي دادند وضعيت دوربين هاي آژانس بين الملي انرژي اتمي بود. بعد از برجام بارها در باره چگونگي نظارت آژانس بر فعاليت هسته اي ايران بحث شده بود. برخي مي‌گفتند آژانس به صورت آنلاين امکان نظارت دارد اما آنچه خبرنگاران مي‌ديدند با آنچه گفته شده بود تفاوت داشت.
دوربين‌هاي آبي رنگ آژانس بين المللي انرژي اتمي در مبادي ورودي و خروجي نصب بود اما به صورت آفلاين؛ يعني فريم به فريم از تحرکات انجام گرفته عکس مي‌گرفت و بازرس آژانس با حضور نماينده حفاظت سازمان انرژي اتمي آن هم در همان محل نصب دوربين صرفا عکس‌هاي گرفته شده را چک مي‌کند و مي‌رود يعني خبري از نظارت آنلاين و حتي خارج کردن تصاوير از مجموعه نيست.
يک عکس
هنگام خروج از محل سالن نصب سانتريفيوژها، تعداي از خبرنگاران با همان روپوش سفيدي که پوشيده بودند به يک عکس بزرگ نصب شده در يکي از ديوارهاي محيط خيره شدند؛ عکس شهيد مهندس مصطفي احمدي روشن بود که عليرضاي خودش را بغل کرده بود. همان مهندسي که روزگار نه چندان دور در همين مجموعه‌اي که خبرگاران بازديد کردند فعاليت مي کرد. يادش گرامي.
خبرنگاران پس از شش ساعت حضور در قلب «غني سازي» ايران و بازديد از مکان‌هاي مختلف به سمت کاشان حرکت کردند تا يادي هم از امير کبير کنند؛ اميري که هر چند رگ او را زدند اما ريشه فکري او هرگز قطع نخواهد شد.
روز دوم؛ مرکز ديگر
اتوبوس حامل خبرنگاران صبح روز يکشنبه 12 شهريورماه به مقصد مرکز هسته‌اي اراک حرکت کرد. مقصدي که همچنان پر بحث است و «قلب بتني» آن در جريان مذاکرات بار‌ها و بار‌ها از زبان افراد و رسانه‌هاي مختلف شنيده شد و حتي رئيس سازمان انرژي اتمي در جلسه علني 19 مهر 94 مجلس شوراي اسلامي قسم جلاله ياد کرد و گفت: والله، والله، والله در مسائل هسته‌اي نه با کندي و نه با توقف روبه رو خواهيم شد و آب سنگين اراک، تحقيقات و غني سازي ادامه خواهد يافت.
فراز و فرود
خبرنگاران ترجيح دادند مسير حدود چهار ساعته مبدا تا مقصد را استراحت کنند. سکوت اتوبوس باز فضاي مناسب براي مرور فراز و فرود راکتوري بود که اين بار آن را نه آمريکايي‌ها و نه کشور ديگري به ايران نه تنها هديه نکرده بودند بلکه براي ساخت آن هم از هر نوع کارشکني و سنگ انداري دريغ نداشتند اما گويا در پسا برجام قرار است درباره قلب آن تصميم ديگري گرفته شود که مسير در حال انجام است.
سرباز پدافند
هشت سال پيش و در بحبوحه فتنه آمريکايي &n

کلیدواژه: مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن | laquo امنیت ملی و دیپلماسی هسته | آژانس بین المللی انرژی اتمی | دولت ایالات متحده آمریکا | رئیس سازمان انرژی اتمی | ایران در برجام پذیرفته | شهید مهندس مصطفی احمدی | دور از گفت وگو ها | اتوبوس حامل خبرنگاران | راکتور تحقیقاتی اراک | مرکز هسته ای خنداب | مرکز هسته ای اراک | laquo راکتور تحقیقاتی | دستگاه سانتریفیوژ | مجلس شورای اسلامی | بازدید خبرنگاران | مصطفی احمدی روشن | کارخانه آب سنگین | هسته ای | هسته ای ایران | راکتور آب سنگین | صنعت هسته ای | مهندس می گفت | اکسید اورانیوم | آب سنگین ایران | پاکستانی ها | نیروگاه بوشهر | خنداب اراک | انرژی اتمی | شهادت رسید | آب سنگین اراک | هسته ای | هسته ای | پسا برجام | قلب ایران | سالن زنجیره | راکتور اراک | سوخت راکتور | غنی سازی | اورانیوم 235 | فراز و فرود | رسانه ها | آب سنگین | نخستین بار | فناوری غنی | حسن روحانی | مهندس جوان | برگزار شد | آب معمولی | اولین گام | برای ساخت | laquo مجتمع | سال ها | قرار داد | انجام شد | خواهد شد | علی اکبر | اراک raquo | سازی raquo | سال بعد | شروع شد | شده بود | هسته ای

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۳۰۴۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • فرمانده نیروی دریایی ارتش:ساخت ناو هسته ای در مرحله تحقیقات است/تجهیز ناوهای ارتش به سوخت هسته ای
 • فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش درباره تجهیز ناوهای ارتش به سوخت هسته ای خاطر نشان کرد که ساخت ناو هسته ای در مرحله تحقیقات است.به گزارش ایسنا، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش شامگاه دوشنبه ۳ مهر در برنامه تلویزیونی دستخط حضور یافت و به سؤالات مختلفی پاسخ داد. متن گفتگوی سیاری در این برنامه به ‌شرح زیر است:مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید «نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران»؛ درست است؟سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم مجری: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. مجری: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟سیاری: مربوط به این لنجی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر کشتی که نزدیک باشد باید به او کمک کند. این لنج ما تقاضای...
 • صنعت گردشگری سومین صنعت بزرگ صادراتی جهان
 • خبرگزاري آريا-دبير کل سازمان جهاني گردشگري صنعت گردشگري را سومين صنعت بزرگ صادراتي جهان پس از مواد شيميايي و سوخت دانست که اميد، رفاه و درک متقابل را براي بسياري از زندگي‌ها در سراسر جهان به ارمغان مي‌آورد.به گزارش خبرگزاري آريا،متن پيام طالب رفاعي به مناسبت گراميداشت روز جهاني گردشگري به اين شرح است:تنها در سال گذشته يک ميليارد و 235 ميليون مسافر از مرزهاي بين المللي گذر کردند و اين رقم تا سال 2030 به 1،8 ميليارد نفر خواهد رسيد.در حالي که روز جهاني گردشگري 2017 را جشن مي‌گيريم، پرسش اين است که چگونه مي‌توانيم به اين نيروي تحول بخش قدرتمند که 1،8 ميليارد فرصت به همراه دارد، براي کمک به تبديل اين جهان به جايي بهتر و پيشرفت توسعه پايدار در محورهاي پنجگانه ذيل قدرت دهيم: 1 - اقتصادي: ايجاد رشد فراگير 2 - اجتماعي: فراهم کردن مشاغل شايسته و توانمندسازي جوامع؛ 3 - محيط زيست: حفاظت و غني سازي محيط زيست و مقابله با تغييرات اقليمي 4 - فرهنگي: بزرگداشت و حفظ تنوع، هويت و فرهنگ ملموس و ناملموس و 5 - صلح به عنوان يک پيش نياز ضروري براي توسعه و پيشرفت.مجمع عمومي سازمان ملل متحد، سال 2017 را به عنوان سال جهاني گردشگري پايدار براي توسعه اعلام کرد. اين يک فرصت منحصر به فرد براي همه ماست تا با همکاري يکديگر، نقش سفر و گردشگري را به عنوان يک فعاليت بزرگ بشر در قرن بيست و يکم، در ايجاد آينده‌اي بهتر براي مردم، سياره، صلح و رفاه، ترفيع دهيم. در روز جهاني گردشگري، هر زمان که سفر مي‌کنيد، به هر کجا که سفر مي‌کنيد، به يادداشته باشيد که:به طبيعت احترام بگذاريد.به فرهنگ احترام بگذاريد.به ميزبان خود احترام بگذاريد.شما مي‌توانيد همان تغييري باشيد که در جهان به دنبالش هستيد.شما مي‌توانيديک سفير براي آينده‌اي بهتر باشيد.سفر کن، لذب ببر و احترام بگذارروز جهاني گردشگري مبارک!
 • راهکار پژوهشگاه صنعت نفت برای کاهش هرزروی سیالات حفاری/سودآوری سالانه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای صنعت نفت
 • به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، کاظم زاده رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه‌های حفاری و ازدیاد برداشت اظهار داشت: دستاوردهای محققان در حوزه‌های حفاری زمانی اثربخشی خود را نشان می‌دهد که در این صنعت به کار گرفته شود، وی با بیان اینکه ما تحقیقات میدانی خود را از سه سال قبل آغاز کرده‌ایم، به تولید افزایه‌های مورد نیاز صنعت حفاری اشاره و تصریح کرد: تاکنون 9 قلم افزایه مورد نیاز صنعت حفاری بومی سازی شده و به بهره‌برداری رسیده است. کاظم زاده افزود: یکی از چالش‌های مهم در صنعت حفاری سیال حفاری است که هر سال هزینه‌های زیادی تحمیل می‌کند بنا بر این نوع خاصی از سیالات حفاری ارائه شده که موجب کنترل هرزروی سیالات می‌شود و تاکنون در چاه‌های نفت چاهک، گیسکانو پازن به بهره‌برداری رسیده است. وی توضیح داد: بهره‌برداری از این سیال باعث کاهش 70 درصدی هزینه هرزروی سیالات حفاری شده و سالانه 100 میلیارد تومان سودآوری برای نفت دارد. به طوری که اگر حفاری یک چاه 5 میلیارد تومان هزینه داشته باشد 30 درصد این مبلغ ظرف هرزروی سیالات می‌شود بنابراین در کل بهره‌برداری از این سیال یک میلیارد تومان در هر چاه صرفه‌جویی در پی خواهد داشت. کاظم‌زاده استفاده از سیالات سبک فوق سبک را از دیگر دستاوردهای محققان پژوهشگاه صنعت برشمرد و گفت: در حال حاضر در حفاری از پودرهای مایع استفاده می‌شود که ما در تحقیقات توانستیم پودرهای جامد را جایگزین کرده که باعث می‌شود سرعت حفاری 10 متر بر ثانیه افزایش یابد. رئیس پژوهشکده مهندسی صنعت نفت خاطرنشان کرد: سیالات قبلی که با پمپ مایع بودند برای انتقال آنها 40 تریلی لازم داشتیم ولی با استفاده از سیال جدید تنها با یک تریلی می‌توان سیال سبک و فوق سبک را به چاه نفت منتقل کرد.
 • کره جنوبی به دنبال زیردریایی های هسته ای
 • براساس تصاویر ماهواره‌های جاسوسی، کره‌ جنوبی به دنبال گسترش برنامه دفاعی خود در مقابل تهدیدات کره شمالی با استفاده از زیردریایی‌های هسته‌ای‌ است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از آزمایش موفق بمب هیدروژنی توسط کره شمالی در پیامی در توئیتر نوشت: من به ژاپن و کره‌ جنوبی برای خرید و ارتقای تجهیزات نظامی خود از آمریکا اجازه می‌دهم. از سوی دیگر مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی پیشتر اعلام کرده بود که سئول نیاز به زیردریایی‌های هسته‌ای دارد. به نظر می‌رسد در دیدار دوجانبه روسای جمهور آمریکا و کره‌ جنوبی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل یکی از محورهای گفت‌وگو استفاده از زیردریایی‌های هسته‌ای بوده است. همچنین مقامات دولت کره‌ جنوبی اعلام کرده‌اند که سئول و واشنگتن بر ارائه مجوز به کره‌ جنوبی برای ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای توافق کرده‌اند اما سئول این گزارش‌ها را رد کرده و اعلام کرد که هنوز چنین توافقی به دست نیامده است. کارشناسان اعلام کردند که کره‌ جنوبی این ظرفیت را دارد. در همین راستا یکی از دریادارهای بازنشسته کره‌ جنوبی اعلام کرد: این کشور می‌تواند زیردریایی هسته‌ای خود را بسازد. این کشور می‌تواند زیردریایی‌های هسته‌ای خود را در طول پنج سال آینده بسازد. اما برای ساخت‌ زیردریایی‌های بومی سئول نیاز دارد که هزینه‌ای دست‌کم 880 میلیون دلار برای هر یک از آنها هزینه کند. همچنین دولت این کشور در نظر دارد که بودجه بیشتری به تجهیزات رهگیری مانند ماهواره‌های جاسوسی و پهپادها اختصاص دهد. در حال حاضر ارتش این کشور در این زمینه به آمریکا وابسته است. انتهای پیام
 • حمایت اروپا از توافق هسته ای
 • به نوشته روزنامه هافینگتن پست همزمان با نزدیک شدن به ضرب الاجل بعدی رئیس جمهور آمریکا در اواسط ماه اکتبر برای ارائه گزارش کنگره درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای دیپلمات‌های اروپایی در حال لابی با دولت ترامپ برای ماندن در این توافق هستند.دیوید او سولیوان سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن گفت: اگر آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود و دوباره تحریم‌هایی را وضع کند که نه تنها ایران بلکه کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند را هدف قرار می‌دهد،‌ اتحادیه اروپا می‌تواند از یک اساسنامه که به اواسط دهه 1990 باز می‌گردد، بهره ببرد که از شرکت‌های اروپایی در برابر مجازات شدن به دلیل تحریم‌ها حمایت می‌کند.سولیوان افزود: ما این اساسنامه را داریم که از شرکت‌های اروپایی که از سوی ماهیت فرامرزی تحریم‌های آمریکا در شرایط خاص حمایت قانونی می‌کند. من تردیدی ندارم که اگر این سناریو عملی شود که هنوز هم مشخص نیست، اتحادیه اروپا از منافع مشروع شرکت‌هایمان با تمام توان خود دفاع می‌کند.هافینگتن پست نوشت: از آنجایی که واشنگتن تقریبا هیچ روابط تجاری با ایران ندارد، تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورتی که دیگر کشورها به این اقدام نپیوندند یک بازدارنده هسته‌ای واقعی نخواهد بود. در سالهای منتهی به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 کشورهای اروپایی به همراه روسیه و چین با تلاش‌های آمریکا برای تحت فشار اقتصادی قرار دادن ایران همکاری کردند، اما اکنون که ایران برنامه‌ هسته‌ای خود را در ازاء رفع تحریم‌های بین المللی محدود کرده است، این کشورها که به حصول برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کمک کرده‌اند هیچ دلیلی برای توقف دوباره روابط تجاری‌شان با تهران ندارند.هشدار سفرای اروپایی در واشنگتن در آستانه ضرب الاجل 15 اکتبر انجام شده است که در آن دونالد ترامپ رئیس جمهور کشور آمریکا باید طبق قوانین کشورش گزارشی به کنگره درباره پایبندی ایران به تعهداتش در برجام ارائه دهد. این ضرب الاجل...
 • ساخت ناو هسته ای در مرحله تحقیقات است
 • فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش درباره تجهیز ناوهای ارتش به سوخت هسته ای خاطر نشان کرد که ساخت ناو هسته ای در مرحله تحقیقات است. به گزارش ایسنا، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش شامگاه دوشنبه ۳ مهر در برنامه تلویزیونی دستخط حضور یافت و به سؤالات مختلفی پاسخ داد. متن گفتگوی سیاری در این برنامه به ‌شرح زیر است: مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید «نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران»؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم مجری: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. مجری: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟ سیاری: مربوط به این لنجی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر...
 • طرف توافق هسته ای ایران فقط آمریکا نیست
 • تین‌نیوز | رییس گروه دوستی ایران و فرانسه، گفت: طرف توافق هسته ای ایران فقط با آمریکا نیست و طرف های توافق 6 کشور هستند، لذا هرگونه خروج از برجام عکس العمل متناسب ایران را در پی دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با میشل دوکلو رئیس آکادمی دیپلماسی فرانسه با دیدار و گفتگو کرد. جلالی در ابتدای این دیدار با اشاره به توسعه روابط ایران و فرانسه بعد از برجام در زمینه اقتصادی، گفت: دو کشور دارای ظرفیت های اقتصادی بالایی به ویژه در زمینه انرژی، ارتباطات، حمل و نقل و خودروسازی هستند که بعد از توافق هسته ای ایران و 1+5 بخشی از این ظرفیت ها به کار گرفته شده است و موجب ارتقاء سطح روابط تجاری دو کشور شده است. خطر افراط گرایی و تروریسم در منطقه و توسعه آن به سایر نقاط دنیا رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، افزود: با توجه به اراده سیاسی مقامات عالیرتبه دو کشور برای احیای همکاری های فیمابین امیدواریم شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط ایران و فرانسه و بهره برداری از ظرفیت های موجود در حوزه سیاسی و اقتصادی باشیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع پرآشوب منطقه، ادامه داد: خطر افراط گرایی و تروریسم در منطقه و توسعه آن به سایر نقاط دنیا مستلزم توجه همه کشورهایی است که قصد مبارزه جدی با این پدیده شوم را دارند. امکانات گسترده نظامی گروه های تروریستی، حکایت از پشتیبانی برخی کشورهای منطقه از این گروه ها دارد جلالی یادآور شد: حل مسئله تروریسم لزوم نگاه عمیق به ریشه های فکری و فرهنگی این قضیه را می طلبد و مبارزه نظامی به تنهایی نمی تواند موجب ریشه کن کردن کامل گروه های تروریستی شود. وی همچنین به امکانات مالی و نظامی قابل توجه گروه...
 • بازدید کمیسیون امنیت ملی از مرکز هسته ای کرج
 • یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید هشت ساعته کمیته هسته‌ای این کمیسیون از مرکز هسته‌ای کرج گفت که اعضای این کمیته در این بازدید در جریان کارهای تحقیقاتی دانشمندان ایرانی قرار گرفتند که همه حکایت از شکوفایی و اقدامات موثر برای تولید دارو، مبارزه با سرطان و کمک به کشاورزی است که به دلیل این اقدامات این مرکز به عضو سازمان پزشکی هسته‌ای اروپا در آمده است. ابوالفضل حسن بیگی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مجموعه‌ای با حضور دانشمندان ایرانی که با کارهای تحقیقاتی آن‌ها شاهد شکوفایی و اقدامات موثری هستیم. ما در این بازدید به خوبی این موضوع را لمس کردیم که چرا ملت ایران انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانسته که با این ایستادگی توانستیم به دستاوردهای خوبی برسیم. وی ادامه داد: کشورهای خارجی مدام با تبلیغات خود تنها استفاده از انرژی هسته‌ای را برای مقاصد نظامی عنوان می‌کنند حال اینکه می‌توان از انرژی صلح آمیز هسته‌ای برای انجام کارهای بزرگی در تمامی ابعاد زندگی مردم استفاده کرد و ما اکنون به این سطح از شکوفایی رسیده ایم.صداوسیما برای انعکاس دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای کشور پول می‌خواهد این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انعکاس نیافتن دستاوردهای مرکز هسته‌ای کرج در صدا و سیما گفت: متاسفانه کار ارزشمند دانشمندان ما در این مرکز به خوبی انعکاس پیدا نکرده است. دلیل آن را جویا شدیم. پاسخ آن‌ها این بود که صدا و سیما از آن‌ها برای اطلاع مردم از دستاوردهایشان با این توجیه که تبلیغ محسوب می‌شود پول می‌خواهد که ما اعتباری برای تبلیغات نداریم!وی ادامه داد: این روند جای تاسف دارد چون کاری که این دانشمندان انجام می‌دهند در حد معجزه است و شاید به تحقیقات آن‌ها تنها دو یا سه کشور دست پیدا کرده‌اند؛ قطعا باید این کارهای بومی...
 • برای انعکاس دستاوردهای هسته ای پول می خواهیم
 • صراط:عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: متاسفانه کار ارزشمند دانشمندان ما در این مرکز به خوبی انعکاس پیدا نکرده است. دلیل آن را جویا شدیم. پاسخ آن‌ها این بود که صدا و سیما از آن‌ها برای اطلاع مردم از دستاوردهایشان با این توجیه که تبلیغ محسوب می‌شود پول می‌خواهد که ما اعتباری برای تبلیغات نداریم!به گزارش ایسنا، ابوالفضل حسن بیگی با اشاره به بازدید هشت ساعته کمیته هسته‌ای این کمیسیون از مرکز هسته‌ای کرج گفت: اعضای این کمیته در این بازدید در جریان کارهای تحقیقاتی دانشمندان ایرانی قرار گرفتند که همه حکایت از شکوفایی و اقدامات موثر برای تولید دارو، مبارزه با سرطان و کمک به کشاورزی است.وی اظهار کرد: کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از ساعت هشت صبح امروز تا چهار بعدازظهر بازدیدی از بخش‌های مختلف مرکز هسته‌ای داشت.مجموعه‌ای با حضور دانشمندان ایرانی که با کارهای تحقیقاتی آن‌ها شاهد شکوفایی و اقدامات موثری هستیم. ما در این بازدید به خوبی این موضوع را لمس کردیم که چرا ملت ایران انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانسته که با این ایستادگی توانستیم به دستاوردهای خوبی برسیم.وی ادامه داد: کشورهای خارجی مدام با تبلیغات خود تنها استفاده از انرژی هسته‌ای را برای مقاصد نظامی عنوان می‌کنند حال اینکه می‌توان از انرژی صلح آمیز هسته‌ای برای انجام کارهای بزرگی در تمامی ابعاد زندگی مردم استفاده کرد و ما اکنون به این سطح از شکوفایی رسیده ایم.صداوسیما برای انعکاس دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای کشور پول می‌خواهداین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انعکاس نیافتن دستاوردهای مرکز هسته‌ای کرج در صدا و سیما گفت: متاسفانه کار ارزشمند دانشمندان ما در این مرکز به خوبی انعکاس پیدا نکرده است. دلیل آن را جویا شدیم. پاسخ آن‌ها این بود که صدا و سیما از آن‌ها برای اطلاع مردم از دستاوردهایشان با این توجیه که...
 • حمایت طرف های اروپایی برجام از توافق هسته ای
 • سفرای سه کشوراروپایی در برجام و همچنین سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن ضمن اعلام حمایت از توافق هسته‌ای تاکید کردند که اروپا آماده است تا تلاش های دولت آمریکا برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران را مسدود کند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه هافینگتن پست همزمان با نزدیک شدن به ضرب الاجل بعدی رئیس جمهور آمریکا در اواسط ماه اکتبر برای ارائه گزارش کنگره درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای دیپلمات‌های اروپایی در حال لابی با دولت ترامپ برای ماندن در این توافق هستند. دیوید او سولیوان سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن گفت: اگر آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود و دوباره تحریم‌هایی را وضع کند که نه تنها ایران بلکه کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند را هدف قرار می‌دهد،‌ اتحادیه اروپا می‌تواند از یک اساسنامه که به اواسط دهه 1990 باز می‌گردد، بهره ببرد که از شرکت‌های اروپایی در برابر مجازات شدن به دلیل تحریم‌ها حمایت می‌کند. سولیوان افزود: ما این اساسنامه را داریم که از شرکت‌های اروپایی که از سوی ماهیت فرامرزی تحریم‌های آمریکا در شرایط خاص حمایت قانونی می‌کند. من تردیدی ندارم که اگر این سناریو عملی شود که هنوز هم مشخص نیست، اتحادیه اروپا از منافع مشروع شرکت‌هایمان با تمام توان خود دفاع می‌کند. هافینگتن پست نوشت: از آنجایی که واشنگتن تقریبا هیچ روابط تجاری با ایران ندارد، تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورتی که دیگر کشورها به این اقدام نپیوندند یک بازدارنده هسته‌ای واقعی نخواهد بود. در سالهای منتهی به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 کشورهای اروپایی به همراه روسیه و چین با تلاش‌های آمریکا برای تحت فشار اقتصادی قرار دادن ایران همکاری کردند، اما اکنون که ایران برنامه‌ هسته‌ای خود را در ازاء رفع تحریم‌های بین المللی محدود کرده است، این کشورها که به حصول برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کمک کرده‌اند هیچ دلیلی برای توقف دوباره روابط تجاری‌شان...
 • بولتون:ایرانی ها توافق هسته ای را نقض می کنند
 • جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل، گفت ترامپ باید به طور کامل از توافق هسته‌ای ایران خارج شود. او مدی شد: «به نظرم این فاجعه‌بارترین توافقی بود که آمریکا با آن موافقت کرد. این توافق برای آمریکا، دوستان و متحدانش مضر است. این توافق برای مردم ایران هم مضر است. بهتر است که هر چه زودتر از این توافق خارج شویم.» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: «به نظر من این احتمال وجود دارد که ایرانی‌ها توافق هسته‌ای را نقض کنند و اگر ما در توافق بمانیم آن‌ها به سرعت به طرف رسیدن به توانایی هسته‌ای پیش خواهند رفت.»
 • نمی توان کره شمالی را یک قدرت هسته ای دانست
 • به گزارش بولتن نیوز، یک دیپلمات روس معتقد است کره شمالی را نمی توان به عنوان یک قدرت هسته ای در جامعه بین المللی به رسمیت شناخت. «میخائیل اولیانوف»، رئیس اداره کنترل تسلیحات و منع گسترش سلاح های هسته ای وزارت امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: جامعه جهانی، کره شمالی را به رغم چند آزمایش اتمی، به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت نمی شناسد. این مقام روس تنها راه حل برای پایان دادن به بحران رو به افزایش در شبه جزیره کره را مذاکرات دیپلماتیک عنوان کرد و گفت: این بحران از طریق نظامی پایان نمی یابد و هر گونه درگیری در این منطقه پیامدهای فاجعه باری را به دنبال دارد. اولیانوف با اشاره به اینکه مسکو «پشت صحنه» کار می کند و در صدد ارائه یک راه حل سیاسی برای حل بحران شبه جزیره کره است، گفت: ما کار و وظیفه خود را درباره این موضوع انجام می دهیم ولی به دلایل آشکار سعی می کنیم از عمومی شدن آن جلوگیری شود. نهایت تلاش ما ایجاد ثبات در منطقه است. اولیانوف پیش از این از آمریکا خواسته است تا بازی جنگی علیه کره شمالی را متوقف کند یا منتظر جنگی فاجعه بار که کل منطقه را درگیر می کند، باشد. طی ماه های گذشته با افزایش تعداد آزمایش های موشکی و هسته ای کره شمالی، تنش ها میان واشنگتن و پیونگ یانگ در شبه جزیره کره شدت گرفته است. همچنین مقامات کره ای، اظهارات ترامپ در سازمان ملل و جنگ لفظی پس از آن را نوعی اعلان جنگ واشنگتن علیه پیونگ یانگ تلقی کرده اند.
 • روایت جانباز آزاده ای که کارشناس مسایل هسته ای شد
 • به گزارش جام جم آنلاین ،حسن بهشتی پور از جانبازان و آزادگان سرافراز هشت سال جنگ تحمیلی است. وی علاوه بر حضور در جبهه ها دستی هم بر قلم داشته و مشاهدات جنگ را در حد توان به رشته تحریر درآورده و منعکس کرده است. بهشتی پور سالها در حوزه رسانه فعال بوده و از مدیران پیشین شبکه عرب زبان العالم بشمار می آید. آموزش گام به گام روش های تحلیل سیاسی یکی از تالیفات این پژوهشگر مسایل سیاسی هسته ای است. وقتی از میزان و نحوه جانبازی او سئوال می کنیم از پاسخ دادن پرهیز دارد. از چگونگی اسارتش که جویا شدیم احساس کردیم معذب می شود. تنها در یک کلام گفت، معتقدم پاسخ به این سوال از ارج و قرب آدم می کاهد البته اگر ارج و قربی برای بنده از دوران دفاع مقدس به یادگار مانده باشد؟! به هر روی بالاخره سر صحبت و گپ و گفت را با مهمان جام جم آنلاین اینگونه باز کردیم که در ادامه متن می خوانیم. چطور شد که پا به صحنه نبرد با دشمن متجاوز گذاشتید؟ بنده افتخار داشتم در یک بزنگاه تاریخی و در زمان جنگ پس از اخذ دیپلم بخاطر تعطیلی دانشگاه ها به دلیل انقلاب فرهنگی به خدمت مقدس سربازی اعزام شوم و در لشکر 64 ارومیه از بهمن 59 تا بهمن 61 در مناطق جنگی به انجام وظیفه مشغول شدم. لذا اولین دوران حضور خود در جبهه های حق علیه باطل را در خدمت وظیفه عمومی تجربه کردم. بعد از اینکه از سربازی برگشتم طی 3 نوبت بطور داوطلبانه و به عنوان یک بسیجی به جبهه ها بازگشتم که سال 67 در حالی که عضو لشکر 25 کربلا بودم در منطقه عملیاتی شلمچه به اسارت نیروهای بعث عراق در آمدم. از حال و هوای اسارت برای ما بگویید چه حسی داشتید و در...
 • چرا مشت ترامپ به توافق هسته ای ایران کارساز نیست
 • خبرگزاري آريا- ممکن است خوش بيني ترامپ به موفقيت آميز بودن سياست فشار بر ايران نابجا باشد و حتي تحريم هاي بيشتر نيز به احتمال نتيجه نمي‌دهد. به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، جورج سمعان، الحيات (انگلستان) با طرح اين سئوال که " آيا «مشت ترامپ» نتيجه مي‌دهد يا بحران هسته‌اي ديگري در راه است؟ " نوشت: دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا به طور قطع خواستار شکل گيري بحران هسته‌اي ديگري نيست. تنش‌هايي که کره شمالي با آزمايش بمب هسته‌اي و موشک هاي بالستيک ايجاد مي‌کند براي جهان کافي است. مخالفان ترامپ،‌ حمله او برضد ايران در سخنراني اش در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد در هفته گذشته را در چارچوب رفتارهاي او از زمان ورود به کاخ سفيد دانستند يعني احياي سخنان و شعارهايي که در زمان مبارزات انتخاباتي سر داده بود. ترامپ از توصيف توافقنامه شش کشور با جمهوري اسلامي به عنوان توافقنامه اي «شرم آور» و «بدترين معامله» دست برنداشت و اعلام کرد تصميم خود را درباره اين توافقنامه گرفته است ولي به جزئيات آن اشاره نکرد. قابل توجه اين که او در يکي از سخنراني هاي انتخاباتي اش در حدود دو سال پيش آن را «قراردادي زشت که در عمل وجود دارد» توصيف کرده بود. او در آن زمان تشديد تحريم ها عليه تهران را خواستار شد تا «به سوي ما بيايند». ولي در واقع ايراني‌ها به سمت آمريکا نيامدند بلکه رئيس جمهور قبلي «باراک اوباما» بود که به سوي آنان رفت و همه سياست هاي آنان در منطقه کشورهاي عربي و برنامه موشکي آنان را ناديده گرفت تا به اين «دستاورد» در پايان دور دوم رياست جمهوري اش دست يابد. دولت او حساب توافق هسته‌اي را از حساب ديگر مشکلات منطقه و سياست هاي ايران براي سيطره و گسترش آن جدا کرد. از اين رو ايران از ادامه دادن به تحريکات خود در...
 • دریادار سیاری:ساخت ناو هسته ای در مرحله تحقیقات است
 • به گزارش جماران دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش شامگاه دوشنبه ۳ مهر در برنامه تلویزیونی دستخط حضور یافت و به سؤالات مختلفی پاسخ داد. متن گفتگوی سیاری در این برنامه به ‌شرح زیر است: مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید «نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران»؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم مجری: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. مجری: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟ سیاری: مربوط به این لنجی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر کشتی که نزدیک باشد باید به او کمک کند. این لنج ما تقاضای کمک می‌کند؛ ناو بیگانه نزدیک بوده و برای کمک می‌آید، اما چون این لنج...
 • برجام ظرفیت توسعه برنامه های هسته ای ایران را بیشتر کرد
 • به گزارش بولتن نیوز، به نقل از روزنامه جروزالم پست، وزیر آموزش رژیم صهیونیستی در ادعایی موهن گفت: اسراییل باید از جامعه بین‌المللی بخواهد که با هسته‌ای شدن ایران مقابله کند اما خودش هم باید برای زمانی که جهان از اقدام بازماند، آماده باشد. وی مدعی شد: « از یک سو ما باید از آمریکا بخواهیم که تحریم‌هایش را در بالاترین سطح تمدید کند و از سوی دیگر، ایران باید مجبور شود بین مسیر هسته‌ای شدن و یک اقتصاد موفق یکی را انتخاب کند. از زمانی که توافق هسته‌ای انجام شده آنها این گزینه‌ها را در اختیار نداشتند. همزمان اسرائیل باید برای زمانی که آمریکا و دنیا قانع نشدند آماده باشد تا از خودش دفاع کند.» وزیر آموزش رژیم صهیونیستی ادعا کرد: «اسرائیل باید در هر دو جنبه فعال باشد. در بخش تحریم‌ها باید ایران را از سیستم سوییفت بانکی حذف کرد. تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در حوزه سوییفت بین‌المللی به واسطه برجام برداشته شد. کمپانی‌ها در سراسر جهان باید بین تجارت با ایران یا آمریکا یکی را انتخاب کنند.» بنت در ادامه ادعاهای بی اساس خود گفت: « اسرائیل باید با این فرض که جامعه بین‌الملل راه حل موفقیت‌آمیزی را برای متوقف کردن روند هسته‌ای شدن ایران پیدا نمی‌کند، آماده باشد.» به گزارش روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، بنت اشاره‌ای به نحوه آمادگی اسرائیل نکرده است. وی به بیان چند توصیه اکتفا کرده و در خصوص تصمیم نتانیاهو برای حمله به سایت‌های هسته ای ایران در سال ۲۰۱۱ مدعی شد: « این تصمیم در آن زمان گرفته شده بود اما من از سال ۲۰۱۳ وارد کابینه شدم. آنچه در گذشته رخ داده به گذشته تعلق دارد و ما باید به آینده نگاه کنیم و خودمان از خودمان دفاع کنیم. توافق هسته‌ای به ایران توانایی توسعه هر اقدام لازمی جهت خروج فوری و هسته‌ای شدن ایران را داده است. این توافق...
 • تجهیز ناوهای ارتش به سوخت هسته ای در مرحله تحقیقات است
 • صراط: فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه دستخط، به سوالات مختلفی پاسخ داد.به گزارش تسنیم، دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در برنامه دستخط، به سوالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است:مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ درست است؟سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم. س: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. س: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟سیاری: مربوط به این لنچی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر کشتی که نزدیک باشد باید به او کمک کند. این لنچ ما تقاضای کمک می‌کند؛ ناو بیگانه نزدیک بوده و برای کمک می‌آید، اما چون این لنچ...
 • امارات میزبان کنفرانس بین المللی وزیران انرژی هسته ای
 • امارات متحده عربی میزبان قدرت‌های بزرگ انرژی هسته‌ای در جهان خواهد بود تا برای اولین بار کنفرانس بین‌المللی وزرا درباره انرژی هسته‌ای در منطقه برگزار شود. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گلف نیوز، کنفرانس بین‌المللی وزیران درباره انرژی هسته‌ای در قرن بیست و یکم قرار است از 30 اکتبر تا یک نوامبر (هشتم تا دهم آبان ماه) در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار شود. سهیل محمد المزروعی وزیر انرژی امارات با اعلام این خبر تصریح کرد: این اولین باری است که یک کشور عربی میزبان این کنفرانس است. این کنفرانس پیش از این در سال 2005 در پاریس، 2009 در پکن و سن‌پطرزبورگ در سال 2013 برگزار شد. در این کنفرانس نمایندگانی از 30 کشور که در حال حاضر برق هسته‌ای تولید می‌کنند و به علاوه کشورهایی که طرح‌هایی برای برق هسته‌ای بومی دارند، حضور خواهند یافت. کنفرانس ابوظبی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همکاری آژانس انرژی هسته‌ای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی برگزار می‌شود. به نوشته گلف تایمز، در حال حاضر 60 نیروگاه برق هسته‌ای جدید در 15 کشور دنیا در مرحله ساخت و ساز قرار دارد که امارات متحده عربی یکی از آنها است. نیروگاه باراکه امارات دارای چهار راکتور است که پس از تکمیل درسال آینده (میلادی) یک چهارم برق موردنیاز این کشور را تامین خواهد کرد. از موضوعات اصلی مورد بحث در این کنفرانس، افزایش درخواست جهانی برای انرژی و پتانسیل صنعت هسته‌ای برای حذف انتشار کربن مرتبط با تغییرات آب و هوایی خواهد بود. برآورد می‌شود که نیروگاه باراکه سالانه موجب حذف ورود حدود 21 میلیون کربن به فضا شود. انتهای پیام
 • دریادار سیاری:ناوهای ارتش به سوخت هسته ای تجهیز می شود
 • دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه دستخط، به سؤالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل این گفتگو به‌شرح ذیل است: مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم. س: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. س: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟ سیاری: مربوط به این لنچی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر کشتی که نزدیک باشد باید به او کمک کند. این لنچ ما تقاضای کمک می‌کند؛ ناو بیگانه نزدیک بوده و برای کمک می‌آید، اما چون این لنچ در نزدیکی مرزهای آبی ما بوده ما اینجا حساسیت نشان می‌دهیم...
 • روسیه بزرگترین و قدرتمندترین کشتی یخ شکن هسته ای جهان را به آب انداخت
 • به گزارش ایندیپندنت؛ روسیه با هدف تثبیت قدرت این کشور در قطب شمال، از بزرگترین و قدرتمندترین کشتی هسته ای خود از نوع یخ شکن رونمایی کرد. نام کشتی هسته ای روسیه «سیبیر» است و برای حمل محموله های مورد نیاز در مسیر دریایی شمالگان طراحی شده است. صدها نفر از شهروندان روسیه برای تماشای مراسم به آب انداختن کشتی «سیبیر» به سن پترزبورگ رفتند. این کشتی به دو رآکتور هسته ای مجهز است و می تواند یخ هایی به ضخامت 3 متر را در هم شکند. به این ترتیب مسیر دریایی کشتی های روسیه که گاز طبیعی این کشور را به سمت مقاصدی در آسیا حمل می کنند، باز خواهد شد. قرار است از این کشتی در عملیات نجات در آب های یخ زده نیز استفاده شود. «سیبیر» 33 هزار و 500 تن وزن دارد و طول آن 173 متر اعلام شده است. روسیه پیش از این نیز کشتی های هسته ای «آرکتیکا» و «اورال» را به آب انداخته و مورد استفاده قرار داده بود. طبق اعلام خبرگزاری تاس، روسیه هم اکنون سه فروند از بزرگترین و قدرتمندترین کشتی های هسته ای در جهان را در اختیار دارد. وجود منابع طبیعی و معدنی در قطب شمال در کنار موقعیت مهم استراتژیک آن، مقامات روسیه را به تقویت تجهیزات پیشرفته در این منطقه ترغیب کرده است. «ویاچسلاو روشکا»، رئیس شرکت سازنده کشتی سیبیر، در این باره گفت: انرژی هسته ای به روسیه این اطمینان را می دهد تا قدرت راهبردی خود را در شمال دور حفظ کند. اما فقط با یک کشتی یخ شکن هسته ای است که کشور ما قادر به انجام هر نوع ماموریتی در این منطقه از جهان می شود. این شرکت سازنده کشتی های یخ شکن، پروژه بعدی خود را ساختن کشتی با توان در هم شکستن یخ هایی به قطر 4.5 متر قرار...
 • آمادگی کالیفرنیا برای مقابله با حمله هسته ای کره شمالی
 • مقامات ایالت کالیفرنیای آمریکا با انتشار گزارشی نسبت به حمله هسته‌ای احتمالی کره شمالی هشدار دادند. باشگاه خبرنگاران: مقامات ایالت کالیفرنیا با انتشار گزارشی نسبت به حمله هسته ای احتمالی کره شمالی هشدار دادند. مرکز اطلاعات منطقه ای لس آنجلس، ماه گذشته گزارشی تحت عنوان «سنجش واکنش به حمله هسته ای» منتشر کرد که در آن خطرات احتمالی حمله هسته ای ذکر شده بود. این گزارش هشدار داد، پیامدهای حمله هسته ای به جنوب کالیفرنیا فاجعه آمیز است. جنوب کالیفرنیا، نزدیکترین منطقه ای است که در تیررس موشکهای کره شمالی قرار داد و اصابت یک موشک هسته ای به جنوب کالیفرنیا منجر به تلفات و خسارات گسترده ای به ساختمان ها و زیرساخت های آن خواهد شد. نهاد های دولتی برای حفاظت از جان شهروندان، با انتشار این گزارش، نخستین قدم در راستای مانور عملیاتی پیش از حمله هسته ای را آغاز کرده اند. آنها اعلام کردند سیستم های ارتباطی پس از حمله هسته ای کاملا از بین می رود و ارائه خدمات اورژانس ممکن نیست. در این شرایط تا 72 ساعت امکان کمک رسانی وجود ندارد. به همین منظور با آموزش شهروندان می توان در صورت وقوع حمله هسته ای، تا حدودی شرایط را تحت کنترل در آورد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل «نابودی کامل» کره شمالی را مطرح کرد. وی اعلام کرد در صورتی که پیونگ یانگ به اقدامات خود ادامه دهد، آمریکا چاره ای جز نابودی کامل آن را ندارد. کره شمالی نیز در واکنش به تهدیدات ترامپ، آن را اعلان جنگ دانست و اظهار داشت آمریکا بهای سنگینی خواهد پرداخت.
 • نماینده مجلس:صداوسیما برای انعکاس دستاوردهای هسته ای پول می خواهد
 • رویداد۲۴-یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید هشت ساعته کمیته هسته‌ای این کمیسیون از مرکز هسته‌ای کرج گفت که اعضای این کمیته در این بازدید در جریان کارهای تحقیقاتی دانشمندان ایرانی قرار گرفتند که همه حکایت از شکوفایی و اقدامات موثر برای تولید دارو، مبارزه با سرطان و کمک به کشاورزی است. ابوالفضل حسن بیگی اظهار کرد: کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از ساعت هشت صبح امروز تا چهار بعدازظهر بازدیدی از بخش‌های مختلف مرکز هسته‌ای داشت. مجموعه‌ای با حضور دانشمندان ایرانی که با کارهای تحقیقاتی آن‌ها شاهد شکوفایی و اقدامات موثری هستیم. ما در این بازدید به خوبی این موضوع را لمس کردیم که چرا ملت ایران انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانسته که با این ایستادگی توانستیم به دستاوردهای خوبی برسیم.وی ادامه داد: کشورهای خارجی مدام با تبلیغات خود تنها استفاده از انرژی هسته‌ای را برای مقاصد نظامی عنوان می‌کنند حال اینکه می‌توان از انرژی صلح آمیز هسته‌ای برای انجام کارهای بزرگی در تمامی ابعاد زندگی مردم استفاده کرد و ما اکنون به این سطح از شکوفایی رسیده ایم.صداوسیما برای انعکاس دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای کشور پول می‌خواهداین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انعکاس نیافتن دستاوردهای مرکز هسته‌ای کرج در صدا و سیما گفت: متاسفانه کار ارزشمند دانشمندان ما در این مرکز به خوبی انعکاس پیدا نکرده است. دلیل آن را جویا شدیم. پاسخ آن‌ها این بود که صدا و سیما از آن‌ها برای اطلاع مردم از دستاوردهایشان با این توجیه که تبلیغ محسوب می‌شود پول می‌خواهد که ما اعتباری برای تبلیغات نداریم!وی ادامه داد: این روند جای تاسف دارد چون کاری که این دانشمندان انجام می‌دهند در حد معجزه است و شاید به تحقیقات آن‌ها تنها دو یا سه کشور دست پیدا کرده‌اند؛ قطعا باید این کارهای بومی...
 • تحقیقات برای تجهیز ناوهای ارتش به سوخت هسته ای در جریان است
 • فرمانده نیروی دریایی ارتش از انجام تحقیقات برای استفاده از سوخت هسته ای در ناوهای ارتش سخن گفت و از ساخت ناوشکن پیشرفته جدید ایران تا پایان سال خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر ، دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در برنامه دستخط، به سوالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است: مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم. س: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. س: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟ سیاری: مربوط به این لنچی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر کشتی که نزدیک باشد باید...
 • بروجردی:محصولات فناوری هسته ای را به خارج از کشور صادر می کنیم
 • ایران اکونومیست - به گزارش روز سه شنبه ایران اکونومیست به نقل از خانه ملت؛ علاالدین بروجردی در گفت و گویی به بازدید از تاسیسات هسته ای کرج اشاره کرد و افزود: در این بازدید چهار ساعته‌ در جریان آخرین تحولات صلح‌آمیز هسته‌ای در این مرکز قرار گرفتیم. وی تصریح کرد: در جریان این بازدید از نزدیک با اقدامات هسته ای در بخش های مختلف کشاورزی، پزشکی و آبزیان آشنا شدیم که کارهای علمی بسیار ارزشمندی انجام شده است. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در بسیاری از این حوزه ها جمهوری اسلامی ایران جزو چند کشور نخست جهان در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در عرصه علم و فناوری است. بروجردی تاکید کرد: در حال حاضر بسیاری از محصولات تولیدی توسط شرکت های ایرانی به واسطه فناوری هسته ای را به خارج از کشور صادر می کنیم. وی ادامه داد: این بازدید یک بار دیگر نشان داد که استفاده از دانش هسته ای دارای ابعاد بسیار گسترده ای بوده که در زمینه پزشکی، کشاورزی و صنایع، نفت، پتروشیمی نقش بسیار مهمی ایفا می کند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت گسترش دانش و فناوری هسته‌ای به عنوان یک نیاز جدی ملی تاکید و خاطرنشان کرد: بر همین اساس باید از فعالیت های شبانه روزی رییس سازمان انرژی اتمی، معاونان وی و دانشمندان جوان هسته ای تشکر و قدردانی کنیم. رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز گذشته از مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز بازدید کردند.
 • دو گزینه راهبردی آمریکا برای مهار تهدید هسته ای کره شمالی
 • خبرگزاري آريا- يک نشريه انگليسي نوشت: ديپلماسي مي تواند تهديد هسته اي کره شمالي را مهار کند.به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، «جان سائرز» (John Sawers) مدير سابق سازمان اطلاعات مخفي انگليس (MI6) در گزارشي در فايننشال تايمز (انگلستان)، نوشت: جنگ افزارهاي هسته اي دوباره در دستور کار قرار گرفته اند. از دهه ١٩٦٠ تا کنون، امروزه بيش از هر زماني خطر استفاده از اين جنگ افزارها احساس مي شود. در حالي که ما با عقب نشيني جهاني آمريکا، خروج انگليس از اتحاديه اروپا «برگزيت» و مبارزه با تروريسم اسلام گرايان دست و پنجه نرم مي کنيم، نبايد چشم از يک موضوع که مي تواند نظام بين المللي را زير و رو کند و شيوه زندگي ما را نابود کند، برداريم.اکنون ٩ کشور در جهان از جنگ افزارهاي هسته اي برخوردارند و در شش کشور (يعني آمريکا، انگليس، فرانسه، اسرائيل، هند و چين) صرفاً جنگ افزارهاي دفاعي وجود دارد که فقط براي بازدارندگي نهايي در برابر حملات احتمالي طراحي شده اند. سه کشور ديگر طرز فکر متفاوتي دارند. روسيه و پاکستان نيز جنگ افزارهاي هسته اي را ابزاري براي تغيير منازعات محدود در جهت مطلوب خود مي دانند. کره شمالي جنگ افزارهاي هسته اي را براي تهديد ديگر کشورها، هم براي پاسداري از حکومت خود و هم تأمين منافع عملي بيشتر مي خواهند.جنگ افزارهاي هسته اي توازني نظامي ايجاد مي کنند که ميان نيروهاي نظامي غيرهسته اي وجود ندارد. در جريان جنگ سرد، اتحاد جماهير شوروي از نظر نيروهاي مسلح در موقعيت برتر بود و ناتو بايد بر تهديد انتقام جويي هسته اي تأکيد مي کرد، تا صلح را حفظ کند. با وجود استفاده ماهرانه روسيه از جنگ افزارهاي جديد جنگ چندگانه، توازن ميان نيروهاي منظم اکنون برعکس شده است. دکترين نظامي روسيه براي ميدان جنگ، جنگ افزارهاي هسته اي مهيا مي کند که براي پايان دادن جنگ در...
 • پردازنده های نسل هشتم اینتل با تعداد هسته های بیشتر برای گیمرها
 • خبرگزاري آريا - جديدترين نسل از پردازنده‌هاي دسکتاپ اينتل شامل پردازنده چهار هسته‌اي Core i3 و پردازنده‌هاي شش هسته‌اي Core 15 و Core i7 است که به گفته اين شرکت بهترين گزينه براي گيمرها خواهند بود.به گزارش جام‌جم آنلاين به نقل از ديجي رو، کمپاني اينتل در طي کنفرانسي مطبوعاتي که روز يکشنبه برگزار گرديد، به اين موضوع اشاره کرد که پردازنده‌هاي دسکتاپ نسل هشتم اين شرکت مخصوص گيمرها، طراحان و اورکلاک کنندگان، خواهد بود. Core i7-8700K رده بالاترين پردازنده نسل هشتم اينتل بوده و به گفته شرکت توليد کننده، بهترين پردازنده‌اي است که تاکنون براي اجراي بازي‌هاي رايانه‌اي طراحي شده است.به گفته اينتل، سري جديد از پردازنده‌هاي اين شرکت مي‌توانند نرخ فريم بازي‌هاي جديد و مطرحي همچون Gears of War 4 را تا 25 درصد نسبت به تراشه‌هاي سري کيبي ليک، بهبود دهند. براي کساني هم که به طراحي‌هاي هنري علاقه دارند، اين سري جديد که با نام کافي ليک شناخته مي‌شود، ويرايش ويديوهاي 4K و 360 درجه را 32 درصد سريع‌تر از نسل گذشته انجام خواهد داد.پردازنده Core i7-8700K داراي فرکانس پايه 3.7 گيگاهرتزي مي‌باشد که البته با اورکلاک کردن آن مي‌توان به فرکانس 4.7 گيگاهرتز نيز دست يافت. با تمام قدرتي که اين تراشه رده بالا دارد، براي درک تغييرات روي داده در نسل هشتم پردازنده‌هاي اينتل نيازي نيست حتماً به سراغ اين چيپ برويد، زيرا چندين مدل ديگر نيز معرفي شده که مزاياي زيادي نسبت به نسل گذشته دارند. پردازنده‌هاي جديد سري Core i5 با شش هسته پردازشي و همچنين Core i3 با چهار هسته، محصولات ديگري هستند که مي‌توانيد به سراغشان رفته و با هزينه‌اي نسبتاً کمتر از قدرت پردازشي نسل هشتم اينتل بهره‌مند شويد. افزايش تعداد هسته‌ها در نسل جديد پردازنده‌هاي دسکتاپ Core باعث شده تا مولتي تسکينگ يا اجراي همزمان چند برنامه، بسيار سريع‌تر و راحت‌تر از قبل باشد.پردازنده‌هاي دسکتاپ نسل هشت اينتل...