شرق نوشت؛روز گذشته قیمت دلار سه‌‌هزارو ٩٠٠ تومان را رد کرد و به سه‌هزارو ٩٠٩ تومان رسید. این در حالی است که دولت در ماه‌های اخیر تلاش کرده بود قیمت ارز را تثبیت کند و به آن اجازه افزایش ندهد، با وجود این ، افزایش قیمت دلار در دو هفته اخیر سیگنال‌های مختلفی را به بازار ارسال کرده است.

برخی کارشناسان اعتقاد دارند دولت به‌دنبال افزایش نرخ ارز است و برخی دیگر می‌گویند به‌دلیل درپیش‌گرفتن سیاست‌های پولی و بانکی از سوی بانک مرکزی، قیمت دلار در یکی، دو هفته اخیر افزایشی شده است.

آنها می‌گویند منابع بانکی به‌دلیل کاهش سود سپرده‌ها به سمت خرید ارز سرازیر شده و در کنار آن، تحریم‌های جدید نیز شرایطی ایجاد کرده تا نرخ ارز افزایش یابد. این کارشناسان البته افزایش تقاضا برای خرید ارز به‌دلیل سفرهای پایان تابستان را هم زیاد نمی‌دانند و اعتقاد دارند عمده خریدها از سوی فعالان اقتصادی و بازرگانان انجام می‌شود و سفرها تأثیر زیادی بر بازار ارز ندارد.

به گزارش نامه نیوز، در چنین شرایطی، برخی کارشناسان می‌گویند بانک مرکزی به‌دنبال افزایش نرخ ارز است، اما ترجیح می‌دهد قیمت‌ها را به‌تدریج و در سایه شوک‌های کوتاه‌مدت و مقطعی افزایش دهد. یکی از این کارشناسان، آلبرت بغزیان است که می‌گوید بانک مرکزی تلاش می‌کند نرخ ارز را در روندهای مقطعی و حساب‌شده افزایش دهد. این اقتصاددان در گفت‌وگو با «شرق» موضوع تحریم‌ها، کاهش سود سپرده‌های بانکی و همچنین افزایش مسافرت‌های خارجی در پایان تابستان را دلیل محکمی برای افزایش نرخ ارز ندانست و تأکید کرد برای بررسی دلایل افزایش نرخ ارز، باید همه موارد به‌صورت دقیق موشکافی شود. او گفت: «موضوع مسافرت‌های پایان تابستان در افزایش نرخ ارز تأثیرگذار نیست؛ درست است که معمولا در شهریورماه میزان مسافرت‌های خارجی افزایش می‌یابد، اما میزان افزایش تقاضا برای ارز در این سفرها به‌اندازه‌ای نیست که بازار را تحت تأثیر قرار دهد». بغزیان همچنین موارد مطرح‌شده درباره تحریم‌های جدید را در بازار ارز بی‌تأثیر دانست: «صحبت‌هایی که درباره تحریم و برجام از سوی مسئولان آمریکایی مطرح‌ شده نیز در بازار ارز تأثیر زیادی ندارد، چراکه از سویی هنوز اقدامی دراین‌ارتباط انجام نشده و از سوی دیگر، دولتمردان آمریکایی همواره این مباحث را علیه کشورمان مطرح کرده‌اند؛ بنابراین این موضوع نیز نمی‌تواند توجیه مناسبی برای افزایش نرخ ارز باشد». به گفته این اقتصاددان، برخی از کارشناسان اعتقاد دارند کاهش سود سپرده‌های بانکی سبب شده مردم سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کنند و ارز بخرند که این موضوع درنهایت به افزایش نرخ دلار منجر شده است. این در حالی است که بغزیان این دلیل را برای افزایش نرخ ارز موجه نمی‌داند: «آن‌گونه که در هفته‌های اخیر شاهد بوده‌ایم، تغییر خاصی در میزان سپرده‌های بانکی ایجاد نشده و این سپرده‌ها نیز از بانک‌ها خارج نشده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان کاهش سود سپرده‌ها را نیز دلیل اصلی افزایش قیمت دلار دانست».

تقصیرها بر گردن بانک مرکزی است
بخش زیادی از تمرکز مالی دولت در سال‌های اخیر، کنترل قیمت ارز به‌منظور جلوگیری از افزایش غیرمنطقی آن بوده است. این موضوع سبب شده افزایش کنونی قیمت ارز بسیاری از تقصیرها را بر گردن بانک مرکزی و به دنبال آن، دولت بیندازد. آلبرت بغزیان در این‌ ارتباط هم تأکید دارد که رد پای بانک مرکزی در افزایش قیمت دلار به چشم می‌خورد: «با بررسی همه مواردی که ممکن است باعث افزایش قیمت دلار شده باشد، به نقش بانک مرکزی در این موضوع برمی‌خوریم؛ از نظر من، بانک مرکزی با توجه به مقطع کنونی، قیمت فروش ارز به صرافی‌ها را افزایش داده تا با استفاده از زمان، قیمت دلار را با افزایش مقطعی روبه‌رو کند». به گفته او، قیمت ارز پس از افزایش دیگر برگشت ندارد و در همان نقطه بالا باقی می‌ماند؛ به همین دلیل اکنون هم نباید منتظر ارزان‌شدن قیمت دلار باشیم: «بانک مرکزی تمایلی به حفظ قیمت قبلی در نقطه سه‌هزارو ٧٠٠ تومانی نداشته و به بازار ارز نگاه سود کوتاه‌مدت دارد؛ البته نمی‌توان هم گفت قیمت ارز تا چه مقدار افزایش خواهد داشت اما این قیمت در ایران همواره به سمت افزایشی حرکت کرده و هیچ‌گاه منفی نشده است». بغزیان همچنین از تأثیر منفی افزایش قیمت ارز بر تولید گلایه کرد و گفت: «افزایش قیمت ارز به این صورت باعث افزایش بی‌اعتمادی در بازار می‌شود؛ البته از نظر من افزایش قیمت ارز مقطعی است و قیمت در یک نقطه ثابت خواهد ماند؛ بانک مرکزی هم به دنبال آن است تا با ایجاد شوک‌های ارزی، قیمت را در نقطه‌های مشخصی قرار دهد و بازار را بر مبنای آن قیمت تثبیت کند».
سیاست ارزی بانک مرکزی مشخص نیست
سیاست‌های نابسامان بانک مرکزی نیز از جمله مباحثی است که سبب نوسان در بازار ارز و به‌ویژه دلار شده است. یک کارشناس دیگر بازار ارز در این‌ ارتباط اعتقاد دارد نامشخص‌بودن سیاست ارزی دولت سبب شده مشکلات پولی و ارزی در ایران بیشتر شود. میثم رادپور در گفت‌وگو با «شرق» گفت: «متأسفانه دولت ما سیاست ارزی مشخصی ندارد و صندوق بین‌المللی پول نیز ایران را جزء کشورهایی طبقه‌بندی کرده که از هیچ سیاست مشخصی پیروی نمی‌کنند». به گفته او، صندوق بین‌المللی پول کشورها را بر اساس سیستم‌های ارزی طبقه‌بندی کرده که ایران جزء هیچ‌یک از این سیستم‌ها نیست.

او البته تلاش‌های بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز در بازه‌های زمانی طولانی را قابل ‌تحسین می‌داند اما تأکید دارد شوک‌های ارزی نیز تأثیر مستقیمی بر بازار دارند: «کشور ما دوره‌های تثبیت طولانی را پشت سر گذاشته اما شوک‌های ارزی مقطعی سبب شده تلاش‌ها برای تثبیت نرخ ارز زیر سؤال برود؛ اکنون هم در مقطعی قرار داریم که شوک‌های ارزی سبب تأثیرگذاری مستقیم در بازار می‌شوند». رادپور همچنین بر این موضوع تأکید دارد که در شرایط فعلی نمی‌توان برنامه خاصی برای تثبیت نرخ ارز در نظر گرفت: «بانک مرکزی به‌صورت مشخص تلاش می‌کند نسبت‌های ارز در بازار تهران را با نسبت‌های بازار جهانی همسان کند؛ البته این تلاش‌ها هم باید انجام شود ولی درصورتی‌که بانک مرکزی به این وظیفه عمل نکند، بازار به‌سرعت خود را با بازار جهانی تطبیق خواهد داد». به گفته این کارشناس بازار ارز، بانک مرکزی همواره تلاش کرده میزان ارز مبادله‌ای را کمتروکمتر کند؛ این سیاست‌ هم به‌تدریج و با حذف گروه‌های ١٠‌گانه اولویت کالایی اعمال‌ شده تا نرخ ارز به سمت بازار آزاد حرکت کند. او این سیاست بانک مرکزی را تلاشی برای تک‌نرخی‌کردن ارز می‌داند: «زمانی که مرکزی برای تعیین قیمت دولتی ارز وجود دارد و در کنار آن، بازار هم قیمت خود را روی ارز می‌گذارد، حذف هر یک از این بخش‌ها باعث می‌شود ارز تک‌نرخی شود». رادپور موضوع اصلی را اینجا می‌داند که بانک مرکزی در شرایط فعلی به‌صورت ناخودآگاه سیگنال‌هایی را به سمت بازار آزاد ارسال می‌کند: «این سیگنال‌ها بازار آزاد را به این نتیجه می‌رساند که از نظر ارزی شرایط خوبی بر بانک مرکزی حاکم نیست و ممکن است دولت دلار کافی در اختیار نداشته باشد؛ بنابراین در شرایطی که دلار در هفته‌های اخیر بیش از ٢٠٠ تومان افزایش پیدا کرده می‌تواند به آن معنا باشد که افزایش نرخ ارز کنترل شده و از سوی بانک مرکزی نبوده و فشارهای بازار آزاد در آن تأثیر داشته است». او همچنین اعتقاد دارد که دلار چهار‌ هزارتومانی ‌گران نیست، چراکه افزایش قیمت ارز در سال‌های اخیر همگام با تورم حرکت نکرده است: «زمانی که دولت روحانی فعالیت خود را آغاز کرد، قیمت دلار سه‌هزارو ٣٠٠ تومان بود؛ با توجه به اینکه پنج سال سپری شده و در تمام این سال‌ها نیز شاهد اتفاقات خاصی؛ مانند کسری بودجه دولت، نصف‌شدن درآمدهای ارزی و وضع تحریم‌های بانکی پس از برجام بوده‌ایم، دلار چهار‌ هزارتومانی زیاد ‌گران نیست و احتمال افزایش آن متناسب با نرخ تورم نیز وجود دارد». به گفته رادپور، میزان افزایش نرخ ارز در کشور ما همواره عقب‌تر از تورم داخلی بوده است: «دولت‌ها برای جلوگیری از افزایش تورم، تلاش کرده‌اند نرخ ارز را کنترل کنند؛ البته این موضوع باعث کنترل تورم خارجی می‌شود، اما موضوع اصلی اینجاست که آنچه در بازار داخلی باعث افزایش تورم می‌شود، نرخ ارز نیست».


کلیدواژه: کاهش سود سپرده ها | افزایش قیمت دلار | افزایش قیمت ارز | افزایش نرخ ارز | شوک های ارزی | بانک مرکزی | بازار آزاد | بازار ارز | تحریم ها | سبب شده | تلاش ها

منبع: نامه نیوز

منبع این خبر، وبسایت namehnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۲۹۱۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • لرزه گرانی قیمت بر بازار اقلام اساسی محرم
 • به گزارش پارس نیوز، بررسیاقلام اساسیدر آستانه محرم حاکی از آن است که داغ شدن بازار نذری ها تا حدی تقاضا را تحت تاثیر خود قرار داده است. براساس گزارش های میدانی از مغازه داران مولوی، محمدی یکی از فعالان قدیمی این صنف می گوید که علی رغم ثبات نسبی بازار، با افزایش تقاضا طی هفته های آیندهنرخ اقلام اساسیدستخوش تحولاتی قرار خواهد گرفت. همچنین مردم از نوسان اقلام اساسی و ضروری مایحتاج نیاز روزانه خود نظیر گوشت، برنج، قند،شکر، روغن، مرغ و ... گلایه های دارند که این امر کاملا منطقی است چرا که حقوق های ناچیز کارگری جوابگوی مخارج آنها نیست. بررسی ها از بازار عمده فروشان مولوی نشان می دهد که هر کیلولوبیا قرمز10 هزار و 500 تا 11، عدس خارجی 7 تا 8، عدس داخلی 9 تا 10،لپه 8 تا 11،لوبیا چیتی 11 هزار و 500 تا 12،نخود 10 تا 11، روغن نباتی 5 کیلویی 24،چای ایرانی 40 تا 41، چای خارجی 35 تا 50، برنج خارجی 4 هزار و 500 تا 6، دمسیاه استخوانی 10 هزار و 800،طارم فجر11، هاشمی درجه یک 13 تا 14،شکر فله 3 هزار و 500 و قند 3 هزار و 700 تا 4 هزار و 200 تومان است. همچنینقیمت گوشت گوسفندیداخلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است که طبق گفته قصابان در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به دنبال افزایش تقاضا نرخ گوشت مجددا با نوساناتی در بازار روبرو خواهد بود. اکنون هر کیلوگوشت گوسالهبا نرخ 37 تا 43،گوسفندی 40 تا 50 و مرغ 7 هزار و 500 تومان در قصابی ها به فروش می رسد. البته ناگفته نماند که علی رغم تخفیف های 20 تا 50 درصدی فروشگاه های زنجیره ای در آستانه محرم، نرخ اقلام اساسی نظیر حبوبات،چای، گوشت گرم وارداتی بسته بندی و برنج با نرخ های نجومی عرضه می شد....
 • گرانی ۳۵درصدی ظروف یکبار مصرف در بازار محرم
 • رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون از افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی ظروف یکبار مصرف در ماه محرم خبر داد. سید رحیم مقیمی اصل اظهار کرد: تمام اجناس یکبار مصرف پیش از ایام سوگواری محرم ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است که علت اصلی این افزایش هم عرضه کم و بیشتر شدن تقاضاست. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: ‌از سوی دیگر گرانی پتروشیمی‌ها باعث افزایش قیمت و گرانی ظروف یکبار مصرف شده است و برای همین هیچ کسی نمی‌تواند نرخ بازار را دقیق مشخص کند و قیمت‌ها هر روز تغییر می‌کند. رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون ادامه داد: اجناس یکبار مصرف متفاوت است و حدود ۳۵۰ مدل جنس در این بازار وجود دارد که قیمت‌های آن‌ها متفاوت است. ظروف یکبار مصرف یک پرسی در بسته‌های ۳۰۰ تایی دانه‌ای ۱۰۰ تومان عرضه می‌شود. مقیمی اصل درباره توصیه‌های بهداشتی به مردم در مصرف ظروف یکبار مصرف گفت: وقتی تقاضا زیاد می‌شود تخلفات هم معمولا زیاد می‌شود. برخی تولیدکنندگان غیر مجاز هستند که مردم نباید از آنها خرید کنند. توصیه‌ می‌شود سفره‌های یکبار مصرفی که شفاف هستند خریداری شود. آن‌هایی که چاپی هستند سرب دارند لذا غیر بهداشتی هستند. ظروف استاندارد هم نام برندشان در انتهای‌شان حک شده است که نشانه‌ای برای تشخیص جنس مجاز از غیر مجاز است.
 • تولید فرمازین در داخل ۷ میلیون دلار برای کشور صرفه جویی دارد/برخی مسولان فقط برای روبان بریدن اقدام می کنند
 • مخترع محصولات شیمیایی ویژه آزمایشگاه در ابرکوه گفت: در صورت حمایت از محصولات بومی، تنها یکی از این 53 محصول به نام فرمازین سالانه نزدیک به 7 میلیون دلار برای کشور صرفه جویی دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازسرو ابرکوه، چندی پیش مدیرعامل شرکت دانش بنیان شفق کویر ابرکوه، که زیر نظر مرکز رشد وفناوری ابرکوه و پارک علم و فناوری یزد فعالیت می کند، با تکیه بر نیروهای جوان ابرکوهی از موفقیت در تولید 53 محصول شیمیایی استاندارد آزمایشگاه ها، که مشابه نمونه های خارجی است خبر داد. خبرنگار سرو ابرکوه نیز به سراغ این شرکت رفت تا از نزدیک با این نخبگان ابرکوهی دیدار و گفتگویی داشته باشد. از ترم 2 دانشگاه وارد فعالیت های پژوهشی شدم/ ساخت محلول کالیبراسیون دستگاه کدورت سنج محسن احمدی پور فارغ التحصیل مهندسی شیمی و مخترع محصولات شیمیایی ویژه آزمایشگاه در این زمینه اظهار کرد: از ترم 2 دانشگاه با هدف اختراع طرح و ایده ای که برای کشور و مردم ایران منافع مادی و معنوی فراوان داشته باشد وارد فعالیت های پژوهشی شدم. احمدی پور افزود: در تکاپوی این ایده، به محلولی رسیدم که برای کالیبراسیون دستگاه کدورت سنج استفاده می شود، دستگاه کدورت سنج برای اندازه گیری کدورت مایعات استفاده و این دستگاه با محلول فرمازین تنظیم و یا به اصطلاح کالیبره می شود تا بتواند کدورت مایعات را اندازه بگیرد. تولید 53 محلول در شرکت دانش بنیان ابرکوه مدیرعامل شرکت دانش بنیان شفق کویر ابرکوه تصریح کرد: خانواده این محلول ها فراوانند و تاکنون از آلمان، آمریکا و چند کشور دیگر به ایران وارد می شدند و شرکت ما دست به تولید این خانواده زد و در حال حاضر به 53 محصول از این خانواده رسیده است. وی در خصوص روند کار خود بیان کرد:...
 • درخواست کشورهای آفریقایی برای حمایت بین المللی از تلاش ها برای صلح
 • رئیس جمهور کامرون از همه کشورها خواست نهایت تلاش خود را برای دستیابی به صلح به کار بندند. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما؛کشورهای آفریقایی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، حمایت بین المللی از تلاش ها برای حفظ صلح و اقدامات انسان دوستانه را در منطقه خواستار شدند.پل بیا رئیس جمهور کامرون روز جمعه در چهارمین روز برگزاری این نشست اعلام کرد صلح به ویژه به دلیل تروریسم، فقر و درگیری همچنان در معرض تهدید جدی قرار دارد. همه خواستار صلح هستند و چنین تهدیداتی برای همه نگران کننده است.­وی همچنین ادامه درگیری ها در آفریقا ، آسیا ، آمریکای لاتین و خاور میانه را محکوم کرد و گفت کامرون همچنان میزبان هزاران آواره از کشور جمهوری آفریقای مرکزی و نیجر خواهد بود.به گزارش خبرگزاری شین هوا از سازمان ملل متحد ،‌ رئیس جمهور کامرون از همه کشورها خواست نهایت تلاش خود را برای دستیابی به صلح به کار بندند.رئیس جمهوری آفریقای مرکزی نیز در اظهاراتی مشابه خواستار برقراری صلح از راه مذاکره شد.
 • شانس کم طارمی برای بازگشت و تلاش طاهری برای گرفتن دستور موقت
 • تهران- ایرنا- پس از محرومیت چهارماه «مهدی طارمی» از میادین فوتبال و همچنین بسته شدن پنجره نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس «علی اکبر طاهری» مدیرعامل این باشگاه به دیدار «مهدی تاج» و سایر مسئولان فدراسیون فوتبال رفت. به گزارش ایرنا، شب گذشته خبری عجیب اما واقعی در رسانه ها منتشر شد و آنچیزی نبود جز محرومیت چهارماه طارمی از حضور در میادین فوتبال و همچنین بسته شدن پنجره نقل انتقالات باشگاه پرسپولیس در نیم فصل و شروع فصل آینده که ابتدا این خبر تکذیب، اما خیلی سریع نامه فیفا منتشر شد و مسئولان پرسپولیس چاره ای جز تایید این خبر نداشتند. مدیرعامل پرسپولیس که تمام تلاش خود را برای حل پرونده «مانوئل ژوزه» کرد تا پنجره این باشگاه بسته نشود با مشکلی عجیب رو به رو شد و برای حل این مساله امروز به دیدار تاج و سایر مسئولان فدراسیون فوتبال رفت. در این نشست مسئولان فدراسیون ابتدا راه حل های پیش رو برای حل مشکل پرسپولیس را مطرح کردند، اما هیچ از این مسایل نمی توانست مشکل طارمی و پرسپولیسی ها را حل کند. بحث اعتراض به رای صادره در این نشست از سوی طاهری مطرح گردید که با واکنش مسئولان فدراسیون روبه رو شد زیرا اعتراض به این رای بسیار زمان بر خواهد بود و در صورت انجام چنین کاری به احتمال فراوان طارمی جام جهانی را از دست خواهد داد. همچنین در بخشی از این جلسه پیشنهاد برگزاری جلسه مدیران باشگاه ریزه اسپرت مطرح گردید که این مساله نیز با نظر مسئولان فدراسیون فوتبال منتفی گردید. به اعتقاد این مسئولان در صورت برگزاری جلسه و حتی در صورت بخشیده شدن طارمی از سوی این باشگاه به دلیل بی توجهی به قوانین فیفا و نقض مقررات، فدراسیون جهانی فوتبال حکم را لغو نخواهد کرد. در پایان این نشست قرار شد طاهری و وکلای باشگاه پرسپولیس تمام تلاش...
 • تلاش مسئولان اینتر برای حفظ هندانوویچ
 • خبرگزاری میزان- مسئولان باشگاه اینترمیلان در تلاشند تا قرارداد دروازه‌بان این تیم را تمدید کنند. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری میزان، مسئولان باشگاه اینتر میلان ایتالیا در تلاش هستند تا قرارداد سمیر هندانوویچ دروازه‌بان اسلوونیایی این تیم را تمدید کنند. هندانوویچ از سال ۲۰۱۲ در اینتر حضور دارد و مسئولان این باشگاه در تلاشند تا قرارداد او را تا ۲۰۲۱ تمدید کنند اگر این اتفاق بیفتد این دروازه‌بان ۳۳ ساله به چهارمین دروازه‌بان با ثبات تاریخ اینتر تبدیل می‌شود. انتهای پیام/
 • ناگفته هایی از ۹ سال تلاش برای یک اجرا
 • کارگردان نمایش «سهروردی» با تأکید بر اینکه مراحل به اجرا رسیدن این نمایش تاکنون بیش از ۹ سال طول کشیده است، گفت: حدود سه سال گرفتن مجوز متن طول کشید و شش سال پژوهش و تحقیق برای نگارش آن انجام شده است. این نمایشنامه قصه سال آخر زندگی سهروردی را تعریف می‌کند و از عشق شاگردان او و تقابل با دولت‌مردان سخن می‌گوید. به گزارش ایسنا، نشست نمایش «سهروردی» به کارگردانی شکرخدا گودرزی با حضور عوامل و بازیگران شنبه اول مهرماه در تالار وحدت برگزار شد. شکرخدا گودرزی کارگردان و نویسنده این نمایشنامه در ابتدای سخنانشگفت:‌ ما برای به اجرا بردن این نمایش از کمک‌های بخش خصوصی و «تیک‌ 8»بسیار استفاده کردیم. در زمانی که دولت کنار کشیده و کمکی نمی‌کند تنها ۱۰ میلیون تومان برای اجرای این طرح به ما داده شد که البته این مقدار پول در برابر این حجم کار بسیار کم است و مثل شوخی می‌ماند. او اظهار امیدواری کرد: این نمایش پایه خوبیبرای حضور بخش خصوصی در تولید آثار خوب و فاخر باشد. کارگردان نمایش «سهروردی» ادامه داد: سهروردی بزرگترین اندیشمند ایرانی است که توانسته تلفیقی از حکمت‌های گوناگون و عرفان اسلامی را گردآورد و فلسفه‌ای را بوجود آورده است. ما برای تأیید صلاحیت متن «سهروردی» جلسه مشترکی با مدیر وقت بنیاد رودکی و غلامحسین ابراهیم دینانی (استاد پیشکسوت فلسفه) برگزار کردیم و جمعی از کسانی که بر روی آثار سهروردی کار کرده بودند در آن جلسه حضور پیدا کردند که حتی برای انتشار این کتاب نیز مراسم رونمایی برگزار شد. او با بیان اینکه در جلسه اول با حضور آقای دینانی او چند سوال از من کردند و بعد نمایشنامه به طور کامل برایشان خوانده شد، گفت:‌ من در بازنویسی این متن از نکاتی که ایشان گفته بودند استفاده کردم و این نمایش پس از۹ سال به دنبال آن دویدن بالاخره امروز...
 • ویدئو/تلاش برای جمع آوری زباله های فضایی
 • هم‌اکنون 18 هزار شی‌ء در مدار زمین وجود دارد که تنها هفت درصد از آنها ماهواره‌های فعال هستند و مابقی زباله فضایی‌اند. این عدد طی سال‌های آتی چند برابر خواهد شد. این زباله‌ها خطری برای عملکرد ماهواره‌های فعال در مدار زمین محسوب می‌شود. دریافت 11 MB
 • تلاش تراکتوری ها برای رساندن ابراهیمی به دربی
 • پزشکان تراکتورسازی راه‌های مختلفی را برای مداوای مصدومیت مهاجم خود به‌کار می‌گیرند و امیدوارند او را به دربی تبریز برسانند. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، محمد ابراهیمی دو روز مانده به دیدار هفته گذشته تراکتورسازی مقابل سیاه‌جامگان در تمرین از ناحیه مچ پا دچار مصدومیت و همین موضوع باعث شد وی دو دیدار بعدی تیمش را از دست بدهد. نکته جالب توجه اینجاست که در جریان تمرینی که منجر به مصدومیت ابراهیمی شد، یک چاله در زمین لشگر عاشورا وجود داشته که پای این بازیکن به آن چاله می‌رود و دچار پیچ‌خوردگی می‌شود.ابراهیمی از همان موقع زیرنظر پزشک تراکتورسازی و یک پزشک دیگر، مشغول مداوای مچ پای خود است. یکی دو روز پیش نیز ماده prp که برای تسریع در ترمیم شکستگی‌های استخوانی و یا ضایعات غضروفی به کار می‌رود، به پای F14 تراکتوری‌ها تزریق شده است. آنها در حال حاضر همه راه‌های مختلف را امتحان می‌کنند تا ابراهیمی هرچه سریع‌تر بتواند به میادین برگردد. پزشکان ابراهیمی امیدوارند که prp جواب بدهد و این بازیکن بتواند به تمرینات تراکتورسازی برگردد.تراکتورسازی در هفته هشتم لیگ برتر در دربی تبریز، میهمان گسترش فولاد است.انتهای پیام/ R1443/P1015135/S3,27/CT1
 • تلاش رئیس اوبر برای حفظ روحیه کارمندان
 • گروه فناوری _ دارا خسروشاهی مدیرعامل ایرانی جدید اوبر با ارسال ایمیلی برای تمامی کارکنان این شرکت در لندن تلاش کرده به آنها روحیه دهد. این نامه نگاری پس از آن رخ می دهد که فعالیت اوبر در لندن و چندشهر دیگر انگلیس ممنوع اعلام شد. به گزارش بولتن نیوز وبه نقل از خبرگزاری فارس ، در این نامه خسروشاهی کارمندان و رانندگان اوبر را خطاب قرار داده و نوشته خیلی راحت است که تصور کنیم عدم تمدید مجوز فعالیت اوبر در لندن کار ناعادلانه ای است، اما واقعیت این است که سوءشهرت هزینه بالایی دارد. وی اذعان کرده که آنچه مردم در مورد اوبر در ذهن دارند اهمیت زیادی دارد و لذا باید در همه زمینه ها یکپارچه و هماهنگ عمل کنیم. خسروشاهی افزوده که اوبر چنین کاری خواهد کرد و سطح همکاری های خود را در تمامی شهرهای فعال در آنها ارتقا خواهد بخشید. مدیرعامل اوبر تصریح کرد:امیدوارم در آینده مشخص شود که اوبر نه تنها یک محصول عالی است، بلکه شرکتی عالی نیز هست که به طور معناداری به جامعه کمک می کند. علت عدم تمدید مجوز فعالیت اوبر در لندن، سیاست های آن در ارتباط با گزارش موارد وقوع جرائم مختلف، عدم رعایت استانداردهای ضروری در مورد کنترل راننده ها و غیره عنوان شده است. اوبر پیش از این به علت انتشار گزارش هایی در مورد آزار جنسی کارکنان زن هم بر سرزبان ها افتاده بود.
 • تلاش برای شناسایی ضارب محیط بان ساوجی
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازاراک؛رئیس محیط زیست شهرستان ساوه از شناسایی خودروی ضارب محیط بان ساوجی خبرداد. هادی رستم‌خانی رئیس محیط زیست شهرستان ساوه گفت: خودروی ضارب محیط بان ساوجی که از اهالی منطقه است، شناسایی شده و ماموران پیگیر دستگیری وی هستند. رستم‌خانی با اشاره به اینکه دکتر کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور از محیط بان ساوجی عیادت کرد افزود: این محیط‌بان در بخش ICU بیمارستان شهریارتهران بستری است و خوشبختانه خطر رفع شده و احتمالا فردا به بخش منتقل می‌شود. سید علی لنگرودی محیط بان ساوجی عصر پنجشنبه ۳۰ شهریور درحال گشت‌زنی در منطقه پلنگ آباد غرق آباد ساوه حین ماموریت و اخطار به ۲ شکارچی غیرمجاز توسط خودروی شکارچیان غیرمجاز زیر گرفته شد. درحال تکمیل... شناسایی خودروی ضارب محیط بان ساوجی
 • ورزش هایی که سبب افزایش انگیزه شما برای کار و تلاش می شوند
 • به گزارش خبرنگارحوزهکلینیکگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند تنها ۲۵ دقیقه در روز انجام ورزش‌های کششی، یوگا و مدیتیشن می‌تواند سبب تقویت انگیزه، دوری از افکار منفی، میل به فعالیت بیشتر و خوش بینی در افراد شوند. ورزش‌های یوگا و مدیتیشن به دلیل تنظیم انرژی فعال موجود در بدن و ایجاد احساس آرام و رفع استرس می‌تواند سبب ترشح ماده شیمیایی اندورفین و بهبود جریان خون در بدن شوند. بسیاری از کارآفرینان و افراد موفق در دنیای امروزی روزانه مدتی را به ورزش یوگا اختصاص می‌دهند و اعتقاد دارند این ورزش سبب افزایش خلاقیت و کشف ایده‌های جدید در کسب و کار آن‌ها می‌شود. این یافته‌ها حاصل تلاش دانشمندان دانشگاه واترلو در انتاریوی کشور کانادا بر روی رابطه ورزش یوگا و بهبود عملکرد آزمون‌های شناختی در افراد است؛ از جمله دیگر مزایای ورزش یوگا، تقویت سیستم اعصاب مرکزی، تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش تمرکز، کاهش استرس و افسردگی و افزایش بازده ذهنی است. انجام ورزش یوگا سبب ترشح هومون‌های شادی آور و خود کنترلی بیشتر در مقابل عامل‌های استرس زا می‌شود. کارشناسان این نتیجه‌ها را با آزمایش بر روی ۳۱ داوطلب که یوگای هاتا، به مدت ۲۵ دقیقه در روز انجام می‌دادند در مدت چند هفته بررسی به دست آورده اند؛ یوگا هاتا، یکی از شایع‌ترین شیوه‌های تمرینی از ورزش یوگا است که شامل تمرین‌های فیزیکی و تنفسی است. کارشناسان به افرادی که دچار استرس زیاد در طول روز هستند توصیه می‌کنند افزون بر تنظیم رژیم غذایی سالم شامل میوه و سبزی‌های تازه، مواد پروتئینی ولبنی کم چرب، خودداری از مصرف مواد دخانی و شیرین به انجام ورزش‌های کششی، یوگا، تکنیک‌های تنفس‌های عمیق، خواب به اندازه و کافی، استحمام با آب ولرم، پوشیدن لباس‌های با رنگ روشن، قدم زدن در زیر نور خورشید و یادگیری تکنیک‌های کنترل خشم بپردازند تا سلامت روحی و جسمی...
 • ایرانی ها برای شناخت بازار روسیه تلاش نمی کنند
 • روسیه از جمله کشورهایی به‌شمار می‌رود که بیش از 22 سال است سابقه همکاری با ایران را دارد و در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران، نه‌تنها طرف ایران را گرفته بود بلکه اخیرا نیز وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات مسکو خواستار رعایت کامل توافقات هسته‌ای صورت‌گرفته با ایران براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از سوی همه شرکت‌کنندگان در آن است که از جمله این توافقات، لغو تحریم‌های یکجانبه اعمال‌شده علیه ایران است‌.به گزارش جهان صنعت، این در حالی است که بعد از برداشته شدن تحریم‌های ایران، در سال ۲۰۱۶ میلادی حجم تجاری ایران و روسیه در مقایسه با سال قبل از آن ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد تا جایی که رقم دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای مجموع حجم روابط تجاری تهران- مسکو ثبت شد که بیشترین سهم شامل صادرات ماشین‌آلات، تجهیزات، مواد غذایی و وسایل حمل‌و‌نقل روسی به ایران است‌. همچنین مروری بر جدول‌های وارداتی کشور در پنج‌ماهه اول سال‌جاری نشان می‌دهد روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای صادرکننده به ایران در پنج ماه اول سال‌جاری، دو میلیون تن کالا را به ایران صادر کرده که ارزشی بالغ بر یک میلیون و ٣۵٧ هزار دلار داشته است‌.با توجه به آمارهای گفته‌شده، به نظر می‌رسد با وجود تمایل روسیه به افزایش مبادلات تجاری با ایران اما همچنان تجارت ایران و روسیه به نفع ایران نیست و باید کفه ترازوی تجارت دو طرفه میان دو کشور، موازنه بیشتری پیدا کند‌. در همین راستا سومین میز کشوری همکاری‌های مشترک ایران با عنوان نشست مشترک ایران و روسیه در مشهد برگزار شد که در آن مقاماتی همچون علی رسولیان مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی، فرهاد پرند رایزن بازرگانی ایران در فدراسیون روسیه، قدیر قیافه ‌نایب‌رییس اتاق مشترک ایران و روسیه و رجب صفروف مشاور معاون رییس دومای روسیه حضور داشتند‌. بر همین اساس مقامات ایرانی...
 • معلمان ساکت و خاموش برای نظام تلاش می کنند
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار حسین رحیمی؛ رییس پلیس پایتخت در حاشیه آیین بازگشایی مدارس که صبح امروز در مدرسه دخترانه هاجر برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: همانطور که پیش بینی کرده بودیم ترافیک در اول مهر نسبت به روزهای عادی 30 درصد افزایش داشت، اما با تمهیداتی که داشتیم اجازه ندادیم تا این ترافیک مردم تهران را آزار دهد. او ادامه داد: تمام نیروهای پلیس از بخش‌های مختلف به کمک پلیس راهنمایی و رانندگی آمد تا شنبه اول مهرماه ترافیک نسبت به شنبه گذشته روان‌تر و کم حجم‌تر باشد. وی در ادامه با بیان اینکه شهدا مردانه و مقتدرانه در مقابل تمام تهاجمات و زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادند و همه هستی خود را تقدیم کردند، اظهار کرد: ما عزت و آبرویمان را مدیون شهدا هستیم و اگر این نظام با قدرت امروز در دنیا می‌درخشد، مدیون همه شهدا در طول این سال‌ها است. او با بیان اینکه همه ما مدیون معلمان نیز هستیم، خاطرنشان کرد: آنها راه و رسم زندگی را به ما آموختند و مسیر ترقی و تعالی و رشد را به ما نشان دادند. درود بر همه معلمان که زحمات زیادی را متحمل می‌شوند و ساکت و خاموش برای این نظام تلاش می‌کنند. رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه نیروی انتظامی مسئول برقراری امنیت، آسایش و آرامش است گفت: پلیس تمام تلاش خود را شبانه‌روز برای تامین امنیت و آسایش جامعه به ویژه دانش‌آموزان و معلمان انجام می‌دهد تا مردم در این زمینه دچار مشکل نشوند. وظیفه ما تامین امنیت و آرامش برای مردم است. او ادامه داد: دشمن از این امنیت و آرامشی که در جزیره ثبات ایران ایجاد شده ناراحت است و سخنان رئیس جمهور آمریکا این فرد بی‌ادب، بی‌نزاکت و سرمایه‌دار موید این مطلب است که آنها هزینه‌های سنگین و گزافی در منطقه برای نابودی ایران انجام دادند اما همه نقشه‌های آنها نقش بر...
 • هرگونه تلاش برای تقسیم عراق محکوم به شکست است
 • به گزارش خبرگزاری تقیریب(تنا)، حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی امام جمعه نجف اشرف در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در صحن مطهر امام حسین (ع) برگزار شد، گفت: عملیات آزادسازی الحویجه آغاز شده و شاهد پیروزی های سریع نیروهای عراقی در این منطقه هستیم. وی با اشاره به درخواست و اصرار سران اقلیم کردستان برای برگزاری همه‎پرسی جدایی از عراق افزود: هر چه به زمان برگزاری همه ‎پرسی نزدیک‎تر می‎شویم، حجم محکومیت‎های داخلی و خارجی بیشتر می‎شود. امام جمعه نجف تصریح کرد: تلاش رئیس جمهور عراق برای مذاکره با سران اقلیم کردستان جهت مقابله برای برگزاری همه‎پرسی غلط است، زیرا در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات شاهد همه پرسی خواهیم بود. وی تأکید کرد که هرگونه تلاش برای تقسیم عراق محکوم به شکست است و این کشور متحد و یکپارچه باقی می‎ماند. حجت الاسلام قبانچی از اعلام حمایت برخی کشورهای عربی از طرح همه ‎پرسی ابراز تأسف کرد و اظهار داشت: رژیم اشغالگر صهیونیستی، اولین حامی این طرح به شمار می آیدو خواهان جدایی اقلیم کردستان از عراق شد. امام جمعه نجف ایام محرم را تسیلت گفت و اظهار داشت: امام حسین (ع) شهید مبانی و دفاع از آزادی، انسانیت و دین است؛ اشک بر مصیبت امام حسین (ع) کلید مبانی و ارزش‎های نهضت حسینی به شمار می آید.
 • بحرین قطر را به تلاش برای براندازی حکومت منامه متهم کرد
 • تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه بحرین با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و تلاش برای براندازی نظام حکومتی کشورش گفت که دوحه از اقدامات تروریستی سازماندهی شده حمایت می کند. به گزارش بامداد یکشنبه به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، «خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه» روز شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد: قطر می کوشد امنیت ملی و آرامش جامعه ما را به هم بزند و نظام حکومتی را با کمک طرف های مرتبط با خود سرنگون کند.وی همچنین گفت که در حال حاضر تروریسم منحصر به گروه های تروریستی نیست بلکه این گروه ها به ابزارهایی برای برخی کشورها تبدیل شده اند که سعی در ایجاد بحران دارند. خالد بن احمد به بحران در روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با دوحه اشاره کرد و یادآورشد که اگر قطر برای مذاکره و بازگشت به سطح روابط خود با ما جدی است باید به خواسته های عادلانه کشورهای یادشده پاسخ دهد.عربستان، مصر، امارات و بحرین 15خرداد 96 با ادعای حمایت قطر از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند، موضوعی که دوحه همواره آن را تکذیب کرده است.شبد**1480**1010مترجم:غلامرضا رفیع**انتشار:حسن معظمی
 • تلاش برای نهادینه سازی اقتصاد مقاومتی از مدارس آغاز شود
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان امروز 1 مهرماه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید که به صورت نمادین در شهرستان هفتکل برگزار شد، اظهار کرد: امروزه تقویت و ارتقای نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی، یک شاخص برای رشد و آگاهی استان‌ها و از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه در جامعه برای تربیت نیروی متعهد و متخصص، مدیر و مدبر و از اهداف نظام جمهوری اسلامی است. در آمارهایی که یونسکو ارائه می‌دهد، بر چهار سطح آموزش؛ یعنی پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی تاکید می‌شود. استاندار خوزستان ادامه داد: در کشورهای پیشرفته، بیشترین هزینه را به آموزش عمومی؛ یعنی پیش‌دبستانی و ابتدایی اختصاص می‌دهند، در حالی‌که در کشورهای در حال توسعه، بیشترین هزینه‌ها صرف آموزش عالی می‌شود. در سال گذشته با برنامه‌ریزی جدی و مناسب برای توسعه پیش‌دبستانی در استان تلاش کردیم و توانستیم رتبه اول کشوری را در پیش‌دبستانی کسب کنیم. شریعتی گفت: امیدواریم با تلاش‌های مسئولان در حوزه پیش‌دبستانی بتوانیم بخشی از مشکلات بازماندگی از تحصیل را در استان حل کنیم. اینکه توانسته‌ایم در استانی با وضعیت جغرافیایی متفاوت و راه‌های صعب‌العبور، گستره پوشش پیش‌دبستانی را به بیش از 98 درصد برسانیم، نشان از عزم و اراده جدی مسئولان در امر تعلیم و تربیت و همچنین داشتن یک برنامه درازمدت برای ارتقا تعلیم و تربیت در استان دارد. وی با اشاره به افزایش قابل ملاحظه رتبه‌های زیر هزار دانش‌آموزان کنکوری خوزستان، گفت: در مناطق محروم نیز صاحب رتبه‌های خوبی در کنکور شدیم. کلاس‌های کنکوری نیز برای دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم که توان مالی شرکت در کلاس‌های کنکور را نداشتند، برگزار شد. تلاش می‌کنیم که هیچ دانش‌آموزی به علت فقر، از تحصیل باز نماند.بیش از یک هزار بازمانده از تحصیل در استان شناسایی و روانه کلاس‌های درس شدند استاندار خوزستان افزود: اعتبارات لازم در اختیار...
 • تلاش جمهوری خواهان برای لغو نظام بیمه اوباما باز هم به بن بست خورد
 • به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان برای لغو بیمه بازمانده از دولت باراک اوباما، باز هم رای کافی در سنا کم آورده‌اند. به گزارش ایسنا، سناتور جان مک‌کین، جمهوری‌خواه، با لغو "اوباماکر" مخالفت کرده و گفته نمی‌تواند "با وجدان آسوده" به آن‌چه جمهوری‌خواهان پیشنهاد داده‌اند، رای دهد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان برای جایگزینی اوباماکر با طرحی دیگر حمایت کرده است. مک‌کین، سناتور ایالت آریزونا که خودش سرطان مغز دارد، گفته که درست نیست چنین طرح فراگیری بدون نظرات هر دو حزب عمده آمریکا تنظیم شود. سناتور مک‌کین گفته است این طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان، جلسه‌های مشورتی، بحث‌ها و متمم‌های بسیاری نیاز دارد. این دومین بار است که این چهره عمده جمهوری‌خواهان جلوی تلاش هم‌حزبی‌هایش برای لغو طرح بیمه بازمانده از دولت باراک اوباما را سد کرده است. جمهوری‌خواهان ۵۲ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا را در دست دارند و برای تصویب این طرح به ۵۰ رای نیاز داشتند. در آن سو سناتورهای دموکرات و مستقل یک‌پارچه مخالف لغو آن هستند. یکی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه، "رند پال" هم با طرح پیشنهادی اخیر حزبش برای لغو اوباماکر مخالفت کرده و گفته که رای مخالف می‌دهد. سناتور سوزان کالینز هم بعد از ظهر جمعه اشاره کرد که احتمال دارد به مخالفان این طرح بپیوندد. این سناتور ایالت مین گفته است پیشنهاد هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه او، به قدر کافی منافع بیماران را در نظر نگرفته است؛ به طور مشخص بیمارانی که از قبل آغاز بیمه درمانی‌شان، مشکلات سلامتی دارند. در همین حال چهار سناتور جمهوری‌خواه دیگر هم می‌گویند هنوز درباره این طرح تصمیم نگرفته‌اند. طرح "قانون بیمه درمانی به صرفه (یا قابل استطاعت)" با تلاش باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۰ تصویب شد. هدف این طرح، عمل به یکی از وعده‌های انتخاباتی اوباما بود که خدمات درمانی به بخش‌های بیشتری از جامعه آمریکا گسترش داده شود. جمهوری‌خواهان از آغاز اجرای طرح...
 • تلاش استان سمنان برای تدوین استاندارد ملی گلیچ بافی
 • استان‌ها>سمنان - معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: برای نخستین بار در استان سمنان، استانداردسازی رشته بومی گلیچ بافی در حال انجام است و به زودی استاندارد ملی ایران برای ویژگی‌ها و آیین کار رشته بومی گلیچ‌بافی تدوین می‌شود به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، «جعفر صفاخواه» امروز و در گفت و گويي افزود: پیش‌نویس ‌این استاندارد با برنامه ریزی این معاونت و توسط کارشناسان موسسه پژوهش هنر برزان و پس از بررسی و تبادل نظر با اساتید گلیچ‌بافی و کارشناسان صنایع دستی در کمیسیون‌های متعدد تدوین شد و به زودی به ‌عنوان استاندارد ملی ایران مصوب می‌شود.وی هدف از تدوین استاندارد گلیچ‌بافی را تعیین ویژگی‌های مواد اولیه، ابزارهای تولید، ساختار محصول نهایی، آیین کار تولید، بسته‌بندی و نشانه‌گذاری این رشته عنوان کرد و گفت: کسب جایگاه مناسب گلیچ‌بافی در رتبه‌بندی جهانی، سهولت در گسترش تجارت بین‌المللی محصولات گلیچ‌بافی، ارتقای کیفیت تولید، خدمات و رشد صادرات محصولات، جلوگیری از تولید، صدور و فروش محصولات گلیچ نامرغوب، افزایش و بهبود ارزش هنری و کیفیت محصولات از دیگر فواید استانداردسازی این رشته صنایع دستی است. وی افزود: نسخه الکترونیکی این استاندارد‌، با هدف بهره‌برداری صنعت‌گران، پژوهشگران و سایر علاقه‌مندان، به زودی بر روی وب‌سایت سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی www.isiri.org قرار می‌‌گیرد.صفاخواه افزود: گلیچ‌بافی، یکی از رشته‌های نساجی سنتی ایران و رشته بومی استان سمنان است که در آن، با استفاده از دستگاه پارچه‌بافی دو- وردی، منسوج نقش‌دار از جنس الیاف پشم و یا الیاف پشم‌ و پنبه تولید می‌شود.وی گفت: در گذشته، تولید منسوج گلیچ بیشتر در روستاهای شمالی استان سمنان (روستاهای پرور، کُلیم، کاورد، اُروست، فولادمحله، رضاآباد و چاشم، خطیرکوه، بادله‌کوه، ابرسج، دشت شاد و دروار) رواج داشت و با ابعاد و نام‌های گوناگون مانند زیرانداز، خورجین، حمام‌سری، آینه‌کیسه، گلیچ تابلونما، اسب‌سری، پادری، کج‌کیسه و کُرسی‌سَری و پتو برای مصارف مختلف تولید...
 • افشاگری فوتبال لیکس از تلاش بارسلونا برای خرید کوتینیو
 • به گزارشبولتن نیوز، یکی از داستان‌های پرحاشیه و جنجالی تابستان امسال فوتبال اروپا، داستان تلاش نافرجام بارسلونا برای خرید فیلیپه کوتینیو از لیورپول برای پر کردن جای خالی نیمار بود که با وجود تمایل بازیکن و حتی درخواست او از باشگاه انگلیسی محقق نشد. اکنون سایت فوتبال لیکس که در حوزه انتشار اسناد مربوط به باشگاه‌ها فعالیت دارد و نشریه اشپیگل آلمان جزئیاتی از این ماجرا را فاش کرده‌اند. طبق گزارش نشریه اشپیگل، باشگاه بارسلونا پیش‌نویسی از یک قرارداد مشتمل بر 20 صفحه را در تاریخ 31 آگوست، یعنی یک روز به پایان بازار نقل و انتقالات برای مدیربرنامه‌های کوتینیو ارسال کرده که در آن قید شده بود که برای بازیکن برزیلی لیورپول 115 میلیون حقوق برای 5 سال در نظر گرفته شده است. همچنین در این پیش‌نویس بارسلونا به مدیربرنامه‌های کوتینیو وعده 10 میلیون یورو کمیسیون داده به شرط آنکه رقم انتقال کوتینیو از لیورپول به کاتالونیا فراتر از 100 میلیون یورو نرود. حقوقی که باشگاه بارسلونا برای کوتینیو در نظر گرفته بود او را از حیث کسب درآمد پایین‌تر از لوئیس سوارس و بالاتر از بازیکنان اسپانیایی تیم مانند جرارد پیکه، سرخیو بوسکتس و آندرس اینیستا قرار می‌داد. پیشنهاد اول باشگاه بارسلونا به لیورپول در تاریخ 20 جولای صورت گرفت که مایکل ادواردز، مدیر ورزشی باشگاه لیورپول توسط یک نامه الکترونیکی برای اسکار گرائو، مدیر اجرایی باشگاه بارسلونا آن را رد کرد. طبق گزارش اشپیگل، ادواردز در این نامه نوشت: «فیلیپه به هیچ قیمتی فروشی نیست و همان‌طور که می‌دانید قرارداد او به تازگی تمدید شده است». با این وجود باشگاه بارسلونا از تلاش برای خرید کوتینیو دست نکشید و گرائو با پیشنهادی دیگر که رقم پایه آن 90 میلیون یورو و پاداش‌هایش به بیش از 40 میلیون یورو می‌رسید، سعی در وسوسه کردن لیورپولی‌ها داشت. با این حال ادواردز این بار هم پاسخ قبلی را ارائه...
 • افشاگری یک سایت درباره تلاش بارسلونا برای خرید کوتینیو
 • یکی از داستان‌های پرحاشیه و جنجالی تابستان امسال فوتبال اروپا، داستان تلاش نافرجام بارسلونا برای خرید فیلیپه کوتینیو از لیورپول برای پر کردن جای خالی نیمار بود که با وجود تمایل بازیکن و حتی درخواست او از باشگاه انگلیسی محقق نشد. اکنون سایت فوتبال لیکس که در حوزه انتشار اسناد مربوط به باشگاه‌ها فعالیت دارد و نشریه اشپیگل آلمان جزئیاتی از این ماجرا را فاش کرده‌اند. طبق گزارش نشریه اشپیگل، باشگاه بارسلونا پیش‌نویسی از یک قرارداد مشتمل بر 20 صفحه را در تاریخ 31 آگوست، یعنی یک روز به پایان بازار نقل و انتقالات برای مدیربرنامه‌های کوتینیو ارسال کرده که در آن قید شده بود که برای بازیکن برزیلی لیورپول 115 میلیون حقوق برای 5 سال در نظر گرفته شده است. همچنین در این پیش‌نویس بارسلونا به مدیربرنامه‌های کوتینیو وعده 10 میلیون یورو کمیسیون داده به شرط آنکه رقم انتقال کوتینیو از لیورپول به کاتالونیا فراتر از 100 میلیون یورو نرود. حقوقی که باشگاه بارسلونا برای کوتینیو در نظر گرفته بود او را از حیث کسب درآمد پایین‌تر از لوئیس سوارس و بالاتر از بازیکنان اسپانیایی تیم مانند جرارد پیکه، سرخیو بوسکتس و آندرس اینیستا قرار می‌داد. پیشنهاد اول باشگاه بارسلونا به لیورپول در تاریخ 20 جولای صورت گرفت که مایکل ادواردز، مدیر ورزشی باشگاه لیورپول توسط یک نامه الکترونیکی برای اسکار گرائو، مدیر اجرایی باشگاه بارسلونا آن را رد کرد. طبق گزارش اشپیگل، ادواردز در این نامه نوشت: «فیلیپه به هیچ قیمتی فروشی نیست و همان‌طور که می‌دانید قرارداد او به تازگی تمدید شده است». با این وجود باشگاه بارسلونا از تلاش برای خرید کوتینیو دست نکشید و گرائو با پیشنهادی دیگر که رقم پایه آن 90 میلیون یورو و پاداش‌هایش به بیش از 40 میلیون یورو می‌رسید، سعی در وسوسه کردن لیورپولی‌ها داشت. با این حال ادواردز این بار هم پاسخ قبلی را ارائه کرد و به این...
 • تلاش نماینده بسکتبال ایران برای رسیدن به جام قهرمانی باشگاه های آسیا
 • پتروشیمی در گام نخست امروز به مصاف آستانا قزاقستان می‌رودرقابت‌های بسکتبال باشگاه‌های آسیا از دیروز در چین شروع شده و پتروشیمی نماینده ایران امروز شنبه نخستین دیدارش را برگزار می‌کند. نماینده جنوبی بسکتبال ایران در باشگاه‌های آسیا در اولین دیدارش آستانا قزاقستان را پیش‌رو دارد و به مصاف این تیم می‌رود. شاگردان مهران شاهین‌طبع که در دوره گذشته مسابقات به مقام سوم رسیدند در گروه A جام باشگاه‌های آسیا حضور دارند و بعد از آستانا باید با تیم‌های سریت رام‌الله فلسطین، ومپایر تایلند و نماینده فیلیپین پیکار کنند.پتروشیمی با کسب مقام نایب‌قهرمانی در غرب‌آسیا برای دومین بار پیاپی سهمیه باشگاه‌های آسیا را کسب کرده و برای این رقابت‌ها ترکیبی قدرتمندتر از سال قبل آماده کرده‌ است. سجاد مشایخی،‌ محمدرضا بهرام‌زاد، سعید داورپناه، ارسلان کاظمی، اوشین ساهاکیان، آرون گرامی‌پور، نوید نیکتاش، میثم میرزایی، محمدحسین ذاکری و بهنام یخچالی ۱۰ بازیکن ایرانی پتروشیمی هستند و میرزا بگیچ و ویلی وارن دو بازیکن خارجی ماهشهری‌های ایران به حساب می‌آیند.آرون گرامی‌پور و نوید نیکتاش بازیکنان دو رگه پتروشیمی هستند و ارسلان کاظمی نیز به عنوان یار کمکی این تیم را در چین همراهی می‌کند.بیست و ششمین دوره از رقابت‌های بسکتبال باشگاه‌های آسیا از سی و یکم شهریور تا هشتم مهر در چین آغاز شده و ۱۰ تیم در این دوره برابر یکدیگر به میدان می‌روند که مرحله مقدماتی در دو گروه پنج تیمی برگزار می‌شود.طبق اعلام فیبا آسیا، تیم پتروشیمی در گروه اول مسابقات باید با نماینده قزاقستان، تایلند، فلسطین و فیلیپین بازی کند. آستانه قزاقستان، مونو ومپایر تایلند، سریت رام‌الله فلسطین و چوکز فیلیپین حریفان پتروشیمی هستند. همچنین تیم‌های الاهلی امارات، الریاضی لبنان، ONGC هند، تایگر چین تایپه و ژینجیانگ چین در گروه دوم برابر هم به میدان خواهند رفت.برنامه تیم بسکتبال پتروشیمی در چین:یک مهر 1396: *پتروشیمی - آستانا قزاقستان (ساعت ۱۰)دوم مهر 1396: *پتروشیمی - سریت رام الله فلسطین (ساعت ۱۷:۱۵)سوم...
 • تلاش باستان شناسان برای نجات وسیع ترین محوطه اشکانی
 • فرهنگ>میراث و تمدن - محمد باریکانی:باستان‌شناسان در نجات بخشی از محوطه باستانی «وستمین» در پروژه خط لوله گاز در کیاسر مازندران وسیع‌ترین گورستان اشکانی را با وسعت ۱۵هکتار یافتند. مشاهدات خبرنگار همشهري از اين گورستان باستاني مشخص كرد كه اين گورستان داراي 250گوردخمه خانوادگي است و 6هكتار از وسعت اين گورستان تاكنون قطعي شده است. باستان‌شناسان همچنين موفق به يافتن پديده‌اي عجيب در محوطه باستاني وستمين شده‌اند. آنها دريافته‌اند كه درست در كنار گوردخمه‌هاي اشكاني و ديوار به ديوار آنها ديوارهاي يك قلعه باستاني وجود دارد و اكنون در پي يافتن پاسخي براي اين سؤال هستند كه چرا يك گورستان وسيع درست ديوار به ديوار قلعه باستاني احداث شده است. شهر پنهان اشكاني يا دژ نظامي؟ محوطه باستاني وستمين از اين جهت اهميت دارد كه وسيع‌ترين گورستان باستاني متعلق به دوره اشكاني را در خود جاي داده است و همچنين بخش شهري پنهان در داخل اين محوطه باستاني 15هكتاري وجود دارد كه پيش‌بيني مي‌شود علاوه بر آنكه يك دژ نظامي و محوطه‌اي پادگاني از دوره اشكانيان براي ارتباط با شهر نظامي اشكاني در دشت سمنان بوده است محل زندگي مردم نيز بوده و يك روستاي باستاني وسيع است. محوطه باستاني وستمين پس از آن كشف شد كه در سال 88پيمانكاران گازرساني به روستاهاي مازندران در حال تراشيدن كوه‌ها براي خواباندن لوله‌هاي گاز در دل زمين بودند و در همين فعاليت‌ها بود كه لودرها يك سرباز اشكاني را با تجهيزات و لباس نظامي كامل از دل يك گوردخمه بيرون كشيدند و بدين‌ترتيب محوطه باستاني وستمين از دل خاك بيرون آمد. با اين اتفاق، پژوهشگاه ميراث فرهنگي كشور وارد ماجرا و پيگيري‌ها براي تغيير مسير خط لوله گاز آغاز شد. پس از آن باستان‌شناسان به محوطه وستمين اعزام شدند تا كاوش‌هاي نجات‌بخشي براي تعيين عرصه و حريم اين محوطه آغاز شود. شركت گاز نيز 1ميليارد و 620ميليون تومان بودجه اختصاص داد تا...
 • تلاش ۷کشور برای برگزاری نشست شورای امنیت درباره میانمار
 • فرانسه، بریتانیا، آمریکا به همراه ۴ کشور دیگر خواستار برگزاری نشست شورای امنیت طی هفته آینده برای مذاکره درباره ادامه خشونت‌ها در میانمار شده‌اند. به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری فرانسه، بریتانیا، آمریکا، فرانسه، مصر، قزاقستان، سنگال و سوئد از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل خواسته اند تا شورای امنیت را در جریان عملیات نظامی ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین بگذارد. اتیوپی به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرده است که در حال رایزنی برای تعیین زمان دقیق برگزاری این نشست است. شورای امنیت خواستار پایان خشونت ها شده است ولی سازمان های حقوق بشری اعلام کرده اند که خشونت ها همچنان ادامه دارد. سازمان ملل عملیات نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را پاکسازی قومی خوانده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز تاکید کرده است که این عملیات در میانمار، نسل کشی است. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • تلاش ۷ کشور برای برگزاری نشست شورای امنیت درباره میانمار
 • فرانسه، بریتانیا، آمریکا به همراه ۴ کشور دیگر خواستار برگزاری نشست شورای امنیت طی هفته آینده برای مذاکره درباره ادامه خشونت‌ها در میانمار شده‌اند. به گزارش گروه بین الملل بی‌باک به نقل از خبرگزاری فرانسه، بریتانیا، آمریکا، فرانسه، مصر، قزاقستان، سنگال و سوئد از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل خواسته اند تا شورای امنیت را در جریان عملیات نظامی ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین بگذارد.اتیوپی به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرده است که در حال رایزنی برای تعیین زمان دقیق برگزاری این نشست است.شورای امنیت خواستار پایان خشونت ها شده است ولی سازمان های حقوق بشری اعلام کرده اند که خشونت ها همچنان ادامه دارد.سازمان ملل عملیات نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را پاکسازی قومی خوانده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز تاکید کرده است که این عملیات در میانمار، نسل کشی است. منبع: تسنیم
 • ایران و حزب الله در تلاش برای آشتی میان سوریه و حماس هستند
 • یک روزنامه صهیونیستی مدعی شد تهران و حزب‌الله به آرامی در حال تلاش برای میانجیگری میان حماس و سوریه هستند تا میان دو طرف آشتی برقرار کنند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت» مدعی شد ایران در راستای بازگرداندن حلقه گمشده در شبکه ائتلاف‌هایش در خاورمیانه، تلاش می‌کند روابط میان حماس و سوریه را بار دیگر به حالت قبل بازگرداند.در این گزارش آمده است: ایران و حزب‌الله به آرامی تلاش می‌کنند تا در راستای صلح و آشتی میان سوریه و حماس میانجیگری کنند و حال که روابط تهران با سوریه و عراق تقویت شده و تشکل مقابله با اسرائیل و متحدان آمریکا ایجاد شده، جایگاه حماس در ائتلاف، تقویت خواهد شد.رهبران حماس در سال ۲۰۱۱ با شروع ناآرامی‌های سوریه این کشور را ترک کردند.