مصطفی هاشمی طبا نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می گوید اهل تبانی و مماشات نیست و به جز رهبری هرکسی دیگر از او می خواست که انصراف دهد قبول نمی کرد.

مهندس مصطفی هاشمی طبا چه در قامت یک کاندیدای ریاست جمهوری باشد چه یک چهره سیاسی و مخاطب یک مصاحبه حضوری چندان تفاوتی با هم ندارد، رک حرف می زند بدون اینکه ملاحظه چپ و راست را بکند، درگیر بندها و ملاحظات سیاسی نمی شود.

به گزارش نامه نیوز، در طبقه چهارم یک ساختمان در حال تعمیر میزبان ما شد تا هم برایمان از کاندیدا شدنش بگوید هم از اصلاح طلبانی که زمانی مراودات سیاسی اش با آنها بیشتر از این سالهای اخیر بوده است. از مهندس بازرگان که نسبت فامیلی با او دارد هم روایت کرد و دکتر شریعتی که می گوید تکفیری های سیاسی او را تکفیر کردند.

از حال و هوای مناظرات که می پرسیم می گوید هیچ کدام از نامزدهای اصولگرا در حد ریاست جمهوری نبودند، جهانگیری را هم در قامت یک ریاست جمهور نمی بینید. از درخواست برخی اصلاح طلبان برای ملاقات با خودش برایمان گفت و اینکه ابا کرده که این رایزنی ها صورت بگیرد او آنقدر در ماندن در انتخابات جدی بوده که حتی می گوید« اگر آقای خاتمی هم از من می خواست انصراف نمی دادم. »

گلایه می کند از وعده وعیدهایی که در ایام انتخابات داده شد و آن را وجهی از رفتارهای احمدی نژادی می داند. تاکید دارد باید برای کشور کار کرد فرقی ندارد اصولگرا بود یا اصلاح طلب. می گوید دست هر اصولگرایی که برای کشور کار کند را هم می بوسد.

از دلیل تمسخر کردن لیست اموال قالیباف گفت، از اینکه تماس یکی از نزدیکان رئیسی با او برای منصرف کردنش از کاندیداتوری کار بیخودی بود، از اینکه اگر رئیس جمهور می شد شاید از قالیباف در کابینه اش استفاده می کرد و . . .

از کارگزارانی ها هم حرف زد، از دولت اصلاحات که کمتر در آن اختلاف بود و دولت میرحسین که اختلافات زیاد بود. از کابینه روحانی که می گوید چندان مورد پسندش نیست اما. . .

مشروح گفتگوی یک ساعته خبرگزاری خبرآنلاین با مهندس مصطفی هاشمی طبا را در ادامه بخوانید؛

*****

*اقای مهندس رایی که در انتخابات آوردید به نسبت اینکه کار حزبی و تشکیلاتی نکردید و هزینه انتخاباتی زیادی هم نداشتید، شاید رأی بدی هم نباشد، الان اگر خودتان به این سبد رای نگاه کنید، فکر می کنید چه طیفی از مردم به شما رای دادند؟ فکر می کنید این تعداد رای، آراء سلبی بود، یعنی آنهایی که که می خواستند به قالیباف، رئیسی یا روحانی رای ندهند اسم شما را روی برگه رای نوشتند یا اینکه شخص مهندس هاشمی طبا به تنهایی این سبد رای را داشته است؟
به نظرم طیف های مختلف بودند. مردمی که با من روبه رو شدند و می گفتند که به من رای می دهند از تیپ های مختلف بودند، نمی توان گفت که یک تیپ خاص بودند. برخی هم می گفتند که ما می خواستیم به شما رای دهیم اما چون گفتید که به آقای روحانی رای دهیم، به ایشان رای دادیم. بنابراین نمی توانم تحلیل داشته باشم که طیف خاصی بوده باشد.

*از همین طیفی که می گویید مستقیما به خود شما گفتند، چقدر نگاه شان سلبی بود؟

از راننده تاکسی به من گفته که رای داده تا پزشکی که نزد او می روم. انواع و اقسام تیپهای مختلف هستند. خانواده من هم می گفتند که چون گفته ای به آقای روحانی رای بده ما هم به آقای روحانی رای می دهیم.

*پس حتی اعضای خانواده شما هم به آقای روحانی رای دادند؟!

برخی بله و برخی هم گفتند به خودت رای دادیم.

*آقای مهندس! حس خودتان بعد از انتخابات این بود که تصمیم درستی برای کاندیداشدن گرفته اید؟ شما دوبار کاندیدا شدید و هر دوبار رای اخر را داشتید

بله، ‌از نظر خودم تصمیم درستی بود. چون من با برنامه مشخصی هم آن دفعه و هم این دفعه آمده بودم. به نظرم مهم این بود که سابقه ای باشد تا آدمهایی که برنامه خاصی دارند، بتوانند عرضه کنند.

*یعنی شما بیشتر دنبال فرستادن پالس به سیاسیون بودید که همیشه هم قرار نیست تشکیلاتی به میدان بیایند، با تکیه به برنامه هم می توان جرات کرد و کاندیدا شد. . .

من خواستم بگویم که مسائل مملکت را از چه زاویه ای باید نگاه کنیم و آن زاویه را باید مورد توجه قرار دهیم. حالا چه مردم توجه کنند، چه مقامات توجه کنند یا نکنند، این یک بحث دیگر است. من اصل وظیفه ای که فکر می کردم را انجام دادم.

*شما در یک مصاحبه گفته بودید که پسرتان به شما گفته که نگران است از اینکه پدرش مهندس غرضی انتخابات 96 شود، بعد از انتخابات این نگرانی تبدیل به واقعیت شده بود یا. . .

نه، ‌کاملا تفاوت داشت.

*خودتان هم این نگرانی را داشتید؟

نه، به خودم اعتماد داشتم. برای اینکه می دانستم چه می خواهم بگویم و برنامه ام چیست و از چه زاویه ای باید به مسائل نگاه کرد.

به نظرم در مناظرات بُرد با هیچکدام از نامزدهای اصولگرا نبود. فقط باخت بود. هم آقای میرسلیم و هم آقای قالیباف. به نظرم شأن و شخصیت کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید کمی فارغ از مسائل جزئی و ریز و شخصی باشد. متاسفانه به مسائل مملکت و راه حل ها توجه نمی شد. بنابراین من اصلا آن نوع نشان دادن شخصیت، کار، ‌بیان و حرف را در سطح کسی که می خواهد رئیس جمهور مملکت شود، ‌نمی دانستم.

*شما در مناظرات گاه و بیگاه پاس های گلی هم به آقای روحانی می دادید. خودتان گفته اید که هیچ هماهنگی برای این کار نبوده ولی شاید کمی باورپذیری سیاسی اش سخت باشد. چون در لحظات حساس یا به کمک آقای جهانگیری می آمدید یا به کمک آقای روحانی. واقعا پشت پرده هیچ بده بستانی نشده بود یا مثلا رایزنی با شما که کمک حال روحانی باشید؟

اصلا، هیچ صحبتی نشده بود. آنجا هم که شما فکر می کنید من به نفعشان وارد می شدم، اینطور نبود بلکه من حقایقی را می‌دیدم که آن حقایق را مطرح می کردم. مثلا عقیده خودم را راجع به برجام می گفتم. کمااینکه در بعضی از موارد هم انتقاد داشتم. منتها کسی آنها را نمی بیند یا ممکن است بگویند در لفافه بوده یا اینکه پاس گل بوده! اما هیچ هماهنگی و بحث و صحبتی نه با واسطه و نه بی واسطه و نه تلفنی نداشتم.

*در ایام مبارزات انتخاباتی و مناظرات تلویزیونی، اصلاح طلبان با شما دیدار و رایزنی داشتند؟

نه، هیچکس با من هیچ تماسی نداشت. یکی،‌ دو نفر تلفن زدند ولی من از اینکه ارتباط بگیرم،‌ اجتناب کردم.

*این عدم ارتباط جریان اصلاح طلب با شما که یک چهره یکدست اصلاح طلب بودید فکر می کنید به معنای نادیده گرفتن شما بود و حضور شما را در انتخابات جدی نمی گرفتند یا اینکه یک دلخوری وجود داشت که بدون هماهنگی با آنها،‌ کاندیدا شده بودید؟

نه، من فکر نمی کنم دلخوری وجود داشته باشد. یکی،‌ دو بار زنگ زدند و ملاقات هایی خواستند ولی من انجام ندادم. ولی بالاخره حتما می دیدند که امکانات آقای روحانی بیشتر و زیاد است. وقتی هم خواستند،‌ من قبول نکردم.

*از طرف چه طیف و چهره هایی این رایزنی و درخواست ملاقات مطرح شده بود؟

طیفها خیلی متفاوت است. اشخاصی تماس گرفتند. حالا من نمی دانم آن اشخاص از طرف طیف یا گروه خاصی بودند یا نه ولی آدم های درست و حسابی هم بودند مثلا می گفتند که می خواهند ملاقات کنند ولی من اجتناب کردم.

*اسامی شان را می فرمایید؟

نه.

*آقای هاشمی طبا! اگر الان شما را در استودیوی مناظرات انتخاباتی قرار دهیم تا از نگاه یک سیاستمدار به نامزدها نگاه و تحلیل شان کنید، کدام لحظه مناظرات احساس خطر کردید که ممکن است فضا به سمت 88 برود یا جنجال های مناظراتی سال 88 و 92 دوباره تکرار شود. می خواهم بدانم کجا و رفتار کدام یک از کاندیداها این حس را آن لحظه در شما ایجاد کرد؟

ببینید! اینکه برخی نامزدها می خواستند با یک شعارهایی آرای توده مردم را جمع کنند. همین که مثلا می گفتند یارانه ها را سه برابر یا پنج برابر می کنیم پالسی بود که نشان می داد همان داستان می خواهد تکرار شود. چون من کاملا با این برخورد و بررسی و طرح مسئله مخالفم،‌ در این مواقع فکر می کردم که چنین حالتی اتفاق می افتد.

* یعنی زمانیکه کاندیداها از این وعده ها می دانند یا در لحظاتی که تک و پاتک هایی بین آقای جهانگیری و آقای قالیباف یا آقای قالیباف و ‌آقای روحانی می شد، این نگرانی در شما ایجاد شد که فضای تندروی حتی به سبک احمدی نژادی ممکن است ایجاد شود؟

یک چنین وجهی تا حدودی هم صورت گرفت ولی من زیاد توجه نکردم. چون از پیش برنامه و فکرم را تنظیم کرده بودم، بنابراین توجه زیادی به آنها نداشتم و می خواستم حرف خودم را بزنم. چون وقتم خیلی کم بود و زمانها را نمی شد تلف کرد. باید از حداقل زمان، حداکثر استفاده را می کردم.

*نوع مناسباتی که اصولگرایان در مناظرات با همدیگر داشتند؛ رابطه آقای میرسلیم با آقای قالیباف یا آقای رئیسی با آقای قالیباف مخصوصا در مناظره اول که فضا طوری شده بود که قالیباف تقریبا یکه تازی می کرد، از نگاه یک تحلیلگر سیاسی خودتان تک تک آنها را چطور تحلیل می کنید؟ در فضای مناظرات به چه شکل بودند و بُرد با کدام یک از آنها بود؟

به نظرم برد با هیچکدام نبود. فقط باخت بود. هم آقای میرسلیم و هم آقای قالیباف. به نظرم شأن و شخصیت کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید کمی فارغ از مسائل جزئی و ریز و شخصی باشد. متاسفانه به مسائل مملکت و راه حل ها توجه نمی شد. بنابراین من اصلا آن نوع نشان دادن شخصیت، کار، ‌بیان و حرف را در سطح کسی که می خواهد رئیس جمهور مملکت شود، ‌نمی دانستم.

اینکه مسئولان چه اموالی دارند به کسی اصلا ربط ندارد. پول داشتن یا نداشتن دلیل صحت عمل افراد یا سوء عمل افراد نیست. من گفتم اگر همینقدر اموال دارد که در مناظرات گفت، ان شاءالله درست باشد ولی برای من قابل قبول نیست. من هیچ دخالتی در اینکه افراد چه چیزی دارند یا ندارند، نداشتم. قانون هم خیلی مشخص کرده کسانی که مسئول هستند نه اینکه می خواهند مسئول شوند، باید لیست اموالشان را به قوه قضائیه ارائه دهند. بنابراین اصلا موضوعاً این داستان از بحث خارج است و طرح این مسائل، طرح مسائلی انحرافی است و می خواهد اذهان را کور کند.

*یعنی هیچکدام از این سه چهره اصولگرا در حد و قامت رئیس جمهور نبودند؟

بله.

*آقای جهانگیری چطور؟ فکر می کنید در حد و اندازه یک رئیس جمهور ظاهر شد؟

آقای جهانگیری واقعا در قامت کسی که بخواهد رئیس جمهور شود، ظاهر نشد. ظاهرا وظیفه ای داشت و آن را هم خوب انجام داد؛ آنهم دفاع از دولت و دفاع از آقای روحانی. ایشان هم در قامت کسی که باید رئیس جمهور شود، نبود. چون ایشان هم باز مسائل مملکتی را به ‌آن معنا ایجابی مطرح نکرد. یعنی آدم برای کار باید یک حرف داشته باشد. یک جهتی در مملکت ارائه کند. ایشان هم نسبت به این مسئله کم توجه بود.

*در فضای بیرون از استودیوی مناظرات یعنی در بخش انتظار که می نشستید، عصبانیتی که مثلا قالیباف نسبت به روحانی یا جهانگیری داشت و در مناظرات نشان می داد، یا رقابت زیرپوستی که بین رئیسی و قالیباف در مناظرات در جریان بود را در آن اتاق انتظار هم حس می کردید؟

نه،‌ اصلا فضا خیلی عادی بود. بحثی هم راجع به این مسائل نمی شد. رفتارها خیلی دوستانه و خیلی خوب بود.

*آقای قالیباف در یکی از مناظرات لیست اموالش را جلوی چشم مردم گرفت یا در قسمت دیگری پرینت سایت ریاست جمهوری را نشان داد و آقای روحانی را متهم به دروغگویی کردند. برخی می گویند این دو حرکت قالیباف از جمله مشاوره های غلطی بود که بین مناظرات به او داده شد و . .

ایشان چند تا همراه داشتند. بعید نیست که آنها داده باشند ولی اصلا چیزی نبود که ما ببینیم. در فاصله بین قسمت اول و قسمت دوم مناظره، همه در یک جا جمع نمی شدند و جاهای مختلف می رفتند. طبیعتا اینکه بین افراد و همراهانشان چه می گذشت،‌ معلوم نبود.

*شما هم با مشاور به مناظره ها می رفتید؟

بله، دو نفر از دوستانم آمدند.

*البته خود شما هم در جایی بحث اموال قالیباف را تمسخر کرده بودید و حتی حاضر نشدید به درخواست او برای اینکه همه نامزدها لیست اموالشان را بدهند پاسخ مثبت بدهید. این موضوع اموال مسئولان و سیاسیون در چند انتخابات اخیر بارها محل چالش شده است، در همین انتخابات قالیباف تلاش داشت بگوید ساده زیست است و روحانی متمول. ولی به نظر می رسد این نوع رفتارها بیشتر نگاه مردم را به مسئولان بدبین تر می کند؟

ببینید! اینکه مسئولان چه اموالی دارند به کسی اصلا ربط ندارد. من آنجا هم توضیح دادم که پول داشتن یا نداشتن دلیل صحت عمل افراد یا سوء عمل افراد نیست. من گفتم اگر ایشان انقدر اموال دارد ان شاءالله درست باشد ولی برای من قابل قبول نیست. من هیچ دخالتی در اینکه افراد چه چیزی دارند یا ندارند، نداشتم. قانون هم خیلی مشخص کرده کسانی که مسئول هستند نه اینکه می خواهند مسئول شوند، باید لیست اموالشان را به قوه قضائیه ارائه دهند. بنابراین اصلا موضوعاً این داستان از بحث خارج است و طرح این مسائل، طرح مسائلی انحرافی است و می خواهد اذهان را کور کند. ممکن است یک آدم کم پول باشد،‌ ناصالح باشد و ممکن است یک ‌آدم پولدار باشد ولی صالح باشد. پس هیچ نمی توان قضاوت کرد.

*آقای مهندس! در همان ایام انتخابات، تحلیل برخی رسانه های اصولگرا این بود که آقای روحانی در مناظرات دچار اضطراب شده. شما که از نزدیک روحانی را در فضای مناظره درک کردید، این حس اضطراب را داشتند؟

نمی دانم، من دقت نکردم ولی ممکن است که آدم بعضی وقتها در بعضی موارد عصبی شود و در حرف زدن عجله کند. من اضطراب خاصی در ایشان ندیدم.

من کاری به مردم ندارم. اینکه مردم چگونه تصمیم می گیرند یک بحث دیگر است اما اینکه یک آدم باید چگونه باشد،‌ مسئله مهمی است. اینکه بخواهد خدای ناکرده یک جوری دلقک بازی دربیاورد که یک عده خوششان بیاید و بخندند و به او رای دهند که در شأن رئیس جمهور مملکت نیست. رئیس جمهور مملکت باید برنامه، ‌فکر و اندیشه داشته باشد و ارائه کند که چه کاری می خواهد بکند حالا مردم رای دادند، ‌دادند. ندادند هم ندادند. اینکه بخواهد بخاطر اینکه رای بیاورد دلقک بازی دربیاورد یا طوری حرف بزند که خوشایند برخی باشد در شأن یک رئیس جمهور نیست.

*منظورم از اضطراب این است که مثلا آیا در دیالوگ های بیرون از استودیو یا داخل استودیوی مناظرات ترس از شکست در آقای روحانی ایجاد شده بود؟ یا مثلا وقتی وعده های یارانه ای بالا داده می شد این نگرانی در روحانی ایجاد شود

من نمی توانم قضاوت کنم چون صحبتی نکردند.

*در همین جمعی که بودید اینطور که متوجه شدم فقط آقای روحانی را رجل سیاسی می دانستید. درست است؟ یعنی اینکه بقیه را در حد و اندازه رئیس جمهور یا حتی رجل سیاسی ندیدید؟

من می گویم آدم هایی که می‌آیند و می خواهند رئیس جمهور شوند باید یک شأنی برای خودشان قائل شوند. تصویری از خودشان باید نشان دهند که این تصویر می خواهد برای مردم و مملکت چه کاری را انجام دهد؟ اما آنچه نشان داده شد، فاقد چنین تصوری بود.

*البته برخلاف آنچه که شما می گویید افکار عمومی خیلی هم نگاه برنامه محورانه به کاندیداها ندارد. شاید الان کمی نگاه مردم بهتر شده باشد ولی مردم به هیجانات بیشتر واکنش نشان می دهند؟

من کاری به مردم ندارم. اینکه مردم چگونه تصمیم می گیرند یک بحث دیگر است اما اینکه یک آدم باید چگونه باشد،‌ مسئله مهمی است. اینکه بخواهد خدای ناکرده یک جوری دلقک بازی دربیاورد که یک عده خوششان بیاید و بخندند و به او رای دهند که در شأن رئیس جمهور مملکت نیست. رئیس جمهور مملکت باید برنامه، ‌فکر و اندیشه داشته باشد و ارائه کند که چه کاری می خواهد بکند حالا مردم رای دادند، ‌دادند. ندادند هم ندادند. اینکه بخواهد بخاطر اینکه رای بیاورد دلقک بازی دربیاورد یا طوری حرف بزند که خوشایند برخی باشد در شأن یک رئیس جمهور نیست.

*شاید این روشی بود که از 84 دنبال شد و 88 آقای احمدی نژاد بیشتر این قضیه را دنبال کرد و 92 هم تکرار شد. یعنی سیاسیون هم به این نتیجه رسیده اند که بجای اینکه برنامه دهند وعده های پوپولیستی دهند. شما این اصطلاح را به کار می برید آقای باهنر می گویند که این فضای مناظرات به سمتی رفته که اگر یک شومن هم بیاورید ممکن است رای بیاورد. یعنی سطح فکر سیاسی مردم را در این حد پایین آورده ایم.

نمی دانم. حرف ایشان است. مردم خودشان تصمیم می گیرند و من کاری به مردم ندارم که چگونه تصمیم می گیرند. من می گویم کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید یک فکر، ‌برنامه و اندیشه ارائه کند. حالا رای بدهند یا ندهند اما او رئیس جمهوری می شود که می تواند برای مردم کار کند. وگرنه اگر بررسی کند و ببیند که مردم چگونه می پسندند، شخصیت ندارد.

*حالا با همه این تفاسیر شما خودتان چقدر به فضای سیاسی در دوره دولت دوم روحانی امیدوار هستید؟

مهم این است که دولت بتواند تصمیم بگیرد و پای تصمیمش بایستد. همانطور که در مورد برجام یک کار مملکتی شد و دولت هم پشت ‌آن ایستاد و انجام شد اگر کارهای دیگر را هم اینطوری انجام دهد، خیلی خوب است و کسی هم نمی تواند تعرض کند. دولت می تواند با قدرت برنامه های خودش را یک برنامه معقولی که متضمن پیشرفت مملکت باشد، ‌انجام دهد. به نظرم می تواند توانایی اش را داشته باشد.

*برخی در بحث اجرایی می گفتند که آقای قالیباف یک چهره خیلی اجرایی است. کاش از او به عنوان معاون اجرایی یا وزیر راه و شهرسازی بهره بگیرد. خود شما اگر رئیس جمهور می شدید در یکسری از این چهره ها این قابلیت را می دید که بخواهید در کابینه تان از آنها استفاده کنید؟

بله.

*از کدام یک؟

این نیست که لج کنم و بگویم این یا آن را نمی آورم. من خودم روش خاصی در کار دارم و از نیروهای مختلف بدون وابستگی هایشان استفاده می کنم. ببینم چه کاری مناسب چه کسی است و آن آدم را اتنخاب می کنم. ممکن است از آقای قالیباف هم استفاده می کردم. همانجا گفتم آقای قالیباف خیلی در تهران کار کرده و خیلی از کارهایش را هم ممکن است که ما نپسندیم. ولی در اینکه فعال بوده و کار کرده تردید و شکی نیست. ممکن است من نپسندم و بگویم مثلا تونل توحید فلان است که این یک بحث دیگر است. ولی آدم وقتی می خواهد شغلی بگیرد، همکار فعال و توانا می خواهد. این موضوع با اینکه حتی از کسانی که با من مخالفت فکری هم دارند، استفاده کنم، مغایرتی نداشت.

*فردی که از طرف آقای رئیسی با شما تماس گرفت که انصراف دهید چه استدلالی برای این درخواست داشت؟ چون سبد رای شما نه به آقای رئیسی مشترک بود و نه می توانست خطری برای ایشان باشد. این تماس اگر از طرف آقای روحانی می بود یا آقای جهانگیری به ذهن خیلی معقول تر می رسید تا اینکه آقای رئیسی بخواهد این کار را بکند.

نمی دانم. به نظرم آن آدم کار بیخودی کرد. یعنی پیشنهاد بیخودی به من داد. اصلا برآورد نکرده بود که من آن آدمی نیستم که اینطوری کنار بروم. به نظرم اشتباه کرد حالا به هر طریقی را نمی دانم. دلیل را هم نگفت. وقتی پرسیدم به چه دلیل این پیشنهاد را می کند، چیزی نگفت.

*از نزدیکان و مشاورین آقای رئیسی بودند؟

نه، نمی دانم.

*هنوز هم نمی خواهید نامشان را بگویید؟

به خود آقای رئیسی اگر خواست، می گویم.

*آقای مهندس! اصلاح طلبان بعد از انتخابات یکسری کنایه ها و انتقادات را نسبت به آقای روحانی مطرح می کنند، بعد از چینش کابینه حتی این انتقادات خیلی هم بیشتر شده است، فکر می کنید این مدل انتظاری که اصلاح طلبان از دولت آقای روحانی دارند که یکپارچه کابینه اصلاح طلب باشد یعنی مثل همان اتفاقی که در مجلس و شورا افتاد،‌ دولت هم یکدست اصلاح طلب باشد. این انتظاری از یک رئیس جمهور که برند اصولگرایی دارد آنهم در شرایط سیاسی فعلی، انتظار برحقی می دانید؟

نه، ببینید بعد از اینکه رئیس جمهور انتخاب شد دیگر باید خودش مسئولیت داشته باشد. به هیچ وجه نباید تحت تاثیر گروه ها و جناح ها باشد. مسئولیت خوب و بد با خودش است و انتخاب ها را هم خودش باید انجام دهد. بعلاوه آقای روحانی به آن معنا جزو اصلاح‌طلبان نیست و برعکس همیشه در طیف اصولگرایان بوده است. بنابراین اگر چنین انتظار از آقای روحانی باشد یا بوده، ‌به نظرم انتظار نادرست و غیرواقع بینانه ای است.

*خودتان چینش کابینه را چطور می بینید؟

من شاید 60، 70 درصد را نپسندم.

*یعنی فکر می کنید که روحانی نمی تواند کارهای بر زمین مانده و وعده هایی که داده است را با این کابینه پیش ببرد؟

آقای روحانی آنطوری نیست که بخواهد آن آدم هایی که من فکر می کردم را انتخاب کند. ایشان یک طرز فکر مشخصی دارند و فکر کردند که این افراد برایشان مناسب است. این دلیل نمی شود که من بپسندم. ممکن بود اگر من می خواستم انتخاب کنم چون فکر دیگری برای این کار داشتم و اولویت هایم موارد دیگری بود، طبیعتا انتخاب آدم ها هم متفاوت می شد.

*این را از این بابت می گویم که برخی تحلیل ها از نحوه چینش کابینه آقای روحانی این است که 4 سال اول را با تنش خیلی زیادی پشت سر گذاشت ضمن اینکه انتقاد اصولگرایان هم از کابینه اش خیلی زیاد بود. الان کابینه طوری چیده شده که هم رضایت اصلاح طلبان را دارد و هم یک طیفی از عقلای اصولگرا این کابینه را می پذیرند.

این کابینه با کابینه گذشته خیلی تفاوت نکرده.

در دولت ‌آقای روحانی آدمهایی که به آن معنی چپ باشند یا خیلی راست باشند، تقریبا نیست. همه به یک تعادلی رسیده اند و کمی هم سن شان بالا رفته و فهمیده اند که این حرفها چندان پایدار نیست و بیشتر باید به فکر کار مملکت باشند.

*ولی چهره های حاشیه ای کمتری از دولت یازدهم در این کابینه به چشم می خورند. مثلا آقای نعمت زاده که اینقدر نسبت به ایشان انتقاد بود. . .

اصلا آقای نعمت زاده خودش در طیف اصولگرا تعریف می شود. آقای نعمت زاده اصلاح طلب نیست و اتفاقا جزو طیف اصولگراست که بیشتر به سن و سال ایشان ایراد می گرفتند نه به عملکرد و کارش. آن هم این نبود که اصلاح طلبان یا اصولگرایان مخالف باشند، طیف مخلوطی ایراد می گرفتند. یعنی آدمهای مختلف. اصلا مخالفت با ‌آقای نعمت زاده از سوی طیف سیاسی مشخص نبود.

*به نظرتان همراهی اصلاح طلبان با آقای روحانی تا 1400 هم ادامه خواهد داشت؟ احتمال انشعاب بین اصلاح طلبان و طیف حامیان روحانی را می دهید؟

ائتلافی نبود که حالا بخواهد انشعاب شود.

*ائتلاف که شد!

به این ائتلاف نمی گویند. حمایت شد. حمایت با ائتلاف فرق دارد. یک حمایت هایی شد و به نظرم به همین طریق هم ادامه پیدا می‌کند.

*یعنی شما می گوید اینکه طیف اعتدال و توسعه با اصلاح طلبان بُر خو

کلیدواژه: کسی که می خواهد رئیس جمهور | خواهد رئیس جمهور شود | حکم جدید به من بدهید | دلقک بازی دربیاورد | آقای روحانی رای | برای مملکت انجام | رئیس جمهور مملکت | دولت آقای خاتمی | اتفاق افتاد | فکر می کنید | یک بحث دیگر | شما رئیس جمهور | اصلاح طلبان | اصلاح طلبان | تصمیم می گیرند | آقای نعمت زاده | تکفیر کردند | یک چنین مواضعی | آقای جهانگیری | جریان اصلاحات | مهندس بازرگان | یک رئیس جمهور | آقای آقازاده | ریاست جمهوری | آقای بازرگان | آقای قالیباف | دولت آقای | اصلاح طلب | مسائل مملکت | ریاست جمهور | جریان اصلاح | دکتر شریعتی | فکر نمی کنم | هم می گفتند | بعضی وقتها | فضای سیاسی | لیست اموال | آقای موسوی | کاندیدا شد | آقای رئیسی | آقای مهندس | کار بیخودی | نهضت آزادی | عمل افراد | وجود داشت | مثلا آقای | رای دادند | ایجاد شود | هاشمی طبا | فکر سیاسی | انجام دهد | باید کمی | نشان داد | ایشان هم | الان هم | یک گروه | ولی اگر | من خودم | چهره ها | چه کاری | برخی هم | برای من | من گفتم | داده شد | خود شما | وعده ها | شده بود | من اصلا | هم آقای | یک آدم | یک طیف | اول هم | من حکم | آن آدم | ولی م

منبع: نامه نیوز

منبع این خبر، وبسایت namehnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۲۸۶۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • تحلیل یک روزنامه ی اصولگرا از همنشینی لاریجانی و خاتمی
 • به گزارش جماران، روزنامه جوان در این باره نوشت: «دکتر لاریجانی به جهت فردی هم با هوش است و هم محافظه‌کار. اصلاح‌طلبان ناب هیچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت؛ هر چند او را برای چانه‌زنی در درون نظام از روحانی موثرتر می‌دانند. انتشار تصاویر وی در کنار خاتمی در حسینیه جماران - که خیلی‌ها را متعجب کرد - را نمی‌توان با گزینه در دام یا طراحی افتاد تفسیر کرد، زیرا او می‌داند به کجا دعوت شده است و ترکیب جلسه در جماران چگونه است. حتی اگر اطلاعات میدانی هم نداشت اصل موضوع برایش روشن بود اما چرا چنین کرد؟ ۱- ممکن است نتوانسته دعوت سیدحسن را رد کند اما بر این باور بوده که در مکانی متفاوت می‌نشینم ولی در عمل نشده است. ۲- ممکن است سناریوسازان، خاتمی را دیرتر وارد جلسه کرده باشند و کنار وی قرار داده باشند و در حضور حاضران جابه‌جایی بعدی به صلاح نبوده است. ۳- ممکن و محتمل است این هم‌قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمی و تعدیل حصر رسانه‌ای وی باشد و لاریجانی با آگاهی از این خبر درصدد پیشتازی و بهره‌برداری برای خود باشد. ۴- محتمل است که لاریجانی برای ۱۴۰۰ دنبال جابه‌جایی سبد رأی باشد زیرا تجربه ۱۳۸۴ نشان داد سبد مد نظر خالی است. بنابراین درصدد است شعاع جامعه مد نظرش را گسترش دهد و احساس می‌کند بوکس خوردن از حزب‌اللهی‌ها در این مسیر نه تنها ضرری ندارد که سودآور هم هست اما آن چه حتمی و قطعی است، لاریجانی از بعد فکری و معرفتی اصلاح‌طلب نخواهد شد اما برای مهندسی ذهنی و ادراک‌سازی با هدف حرکت به سمت یک سبد بزرگ تلاش می‌کند. در حال حاضر افکار عمومی از وی انتظار دارد توضیح ‌بیّن بدهد که آیا حضور او در کنار سران فتنه، ناخواسته بوده یا حساب‌شده و برنامه‌ریزی شده بوده است.»
 • یک فعال اصولگرا:رییسی جایگاه رهبری اصولگرایان را ندارد
 • یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر هرکسی بخواهد خود را محور قرار دهد و دیگران را با خود هماهنگ کند از ابتدا به انحراف رفته است، گفت: بحث وحدت یعنی اینکه همه با هم باشند نه اینکه همه با من باشند و متاسفانه برخی جریان‌ها در اصولگرایی وجود دارند که وحدت را «با من بودن» تعریف می‌کنند که این امر غلط است. آفتاب‌‌نیوز : حسین کنعانی‌مقدم ، در زمینه تغییر مکانیسم در اصولگرایی و بحث گفتمان مدرن اصولگرایی، گفت: باید تفکیکی بین تفکر و خط مشی سیاسی اصولگرایی قائل شویم، چراکه اصول مورد پذیرش اصولگرایان همانی است که حضرت امام (ره)، انقلاب اسلامی را بر آن پایه‌گذاری کردند و رهبری هم آن را ادامه دادند و به مراتب به این اصول اشاره کردند. بنابراین تغییری در اصول رخ نمی‌دهند و گفتمان اصولگرایی، گفتمانی کاملاً انقلابی است.دبیرکل حزب سبز ایران با اشاره به مشی سیاسی اصولگرایی گفت: با توجه به تحولات مختلف که بعد از انقلاب اسلامی رخ داده است، با ظهور و بروز دولت‌ها و جریان‌های مختلف، اصولگرایان گفتمانی را طرح کرده که برخی مواقع توانسته آرایی را به خود جذب کنند و در بعضی مواقع هم موفق نبوده‌اند. بنابراین در گفتمان و مشی سیاسی باید یک نوع بازنگری متناسب با نسلی که وارد صحنه سیاسی کشور می‌شوند، انجام شود.گفتمان مدرن اصولگرایی نمی‌‌تواند پاسخگوی نیازهای انقلابی جامعه باشدوی با بیان اینکه به نظر می‌رسد مفهوم گفتمان مدرن اصولگرایی و یا نواصولگرایی که برخی آن را مطرح می‌کنند، نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای انقلابی جامعه باشد، اظهار داشت: باید به فکر آن باشیم که اگر تفکر اصولگرایی به جریان سیاسی تبدیل شده است، یک سازمان‌دهی تشکیلات سیاسی رهبری، نقشه راه و ظهور و بروز در بین مردم و ایجاد مقبولیت مطرح کند و مطالبات مردم را به عنوان مطالبات اصلی خود قرار دهد و از چارچوب‌های تصنعی که عمدتاً چارچوب بسته...
 • تصویر رئیس دولت اصلاحات را منتشر می کنیم چون در برابر تاریخ مسئولیم
 • روزنامه اصلاح طلب همدلی مدعی شده است که در برابر تاریخ سیاسی کشور مسئول است اما با توهین به شعور مخاطب، از روایت اصل ماجرا شانه خالی کرده است. اما اصل ماجرا چیست؟ سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید. ******* تصویر رئیس دولت اصلاحات را منتشر می کنیم، چون در برابر تاریخ مسئولیم! روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «شب سیاست در جماران؛ رئیس دولت اصلاحات و علی لاریجانی در یک قاب دیده شدند» نوشت: «شبکه های اجتماعی روز گذشته شاهد دست به دست شدن تصویری بودند که رییس دولت اصلاحات را در کنار رییس مجلس نشان می‌داد؛سید محمدخاتمی در کنار علی لاریجانی؛آن هم در حسینیه جماران و در مراسم ترحیم آیت‌الله راستی». در ادامه این گزارش آمده است: «بی تردید خیلی از رسانه های چاپی که در چارچوب قوانین مصرح کشور کار می کنند ،اگر تکلیفشان با ماجرای ممنوع التصویری یا عدم ممنوع التصویری رییس دولتهای هفتم و هشتم مشخص بود،این عکس را به عنوان عکس اصلی خود در صفحه اول انتخاب می کردند و احتمالا زیر آن می نوشتند:«احتمال بازگشت سید اصلاحات به عرصه سیاست رسمی» یا «لاریجانی در کنار خاتمی به چه می اندیشید» و یا نوشته‌جاتی از این دست.واقعیت اما این است که رسانه‌های چاپی چندان روشن نمی دانند که آیا واقعا سید محمدخاتمی ممنوع التصویر است یا نه؟ما هم این را نمی دانیم؛خبرها در این باره همیشه ضد و نقیض بوده اند. در ماجرای ممنوع الخروج بودن آقای خاتمی هم ،وضع همین طور نامعلوم است. با این وصف اما امروز«همدلی»به رسم ضرورت حرفه ای و برای...
 • باهنر:جمنا ساخته سپاه نبود/با برند باهنر در عالم سیاست تیک آف کردم/فرزندانم کارمند دولت نیستند/هنوز هم مدافع سرسخت استیضاح مهاجرانی هستم
 • به گزارش آخرین نیوز، محمد رضا باهنر در گفتگو با خانه ملت با اشاره به شرایط سیاسی کشور اظهار داشت: جریانات سیاسی در کشور ما هنوز ساختار های لازم را در جهت یک برنامه دراز مدت پیدا نکردند و این شامل همه جریانات سیاسی است. روایت احزابی که مجوزشان در جیب افراد جا خوش می کند وی ادامه داد: چاره ای نداریم جز این که چند حزب فراگیر و قدرتمند و پاسخگو در برابر رفتاری که انجام می دهند داشته باشیم که البته از دیدگاه وزارت کشور در حال حاضر ۴۰۰ حزب با مجوز در کشور وجود دارد اما ۹۰ درصد آن صرفأ یک برگه هستند که در جیب آقا و یا خانم برای روز نیازشان است. این فعال سیاسی اصولگرا افزود: حدود ۴۰-۵۰ حزب نیز وجود دارد که بیشتر در ایام انتخابات فعال می شوند و احزابی که عمومأ فعال اند بسیار محدود هستند و عملا فراگیر نیستند و این معضل در جناح چپ و راست دیده می شود. نایب رئیس سابق مجلس به قانون احزاب اشاره کرد و گفت: البته قانون احزاب را با اصلاحات جدید در مجلس تصویب کردیم تا به این وضعیت سر و سامان دهد کما این که ۶ – ۷ ماه قبل وزارت کشور به همه احزابی که مجوز گرفته اند اعلام کرده است شما یکسال فرصت دارید خود را با شرایط جدید تطبیق دهید. جزئیات قانون احزاب به روایت محمدرضا باهنر / حدود۹۰درصد احزاب تعطیل می شوند وی با اشاره به جزئیات قانون احزاب گفت: در قانون احزاب آمده بود که هر کسی می خواهد حزب تشکیل دهد و شرایط عمومی را دارا می باشد مجوز موقت میگیرد و بعد از ۶ ماه اگر توانستند مثلا در یک سوم از استان های کشور دفتر تاسیس کنند یا اگر توانستند اعضاء رسمی خود را به ۳۰۰ نفر برسانند و یا به شرایط دیگر برسند...
 • متهم در دادگاه:آدم ربا نیستم مرد ثروتمند را به خواست همسر و فرزندانش تحویل کمپ اعتیاد دادم
 • جامعه>حوادث - ایران نوشت: 25 دی سال 94 مردی به‌نام سیاوش با مراجعه به پلیس شکایت کردکه آدم‌ربایان او را داخل یک کمپ ترک اعتیاد به گروگان گرفتند تا از خانواده‌اش یک میلیارد تومان پول بگیرند. در پی این شکایت فردی به‌نام اصغر 42ساله شناسایی و دستگیر شد و به اتهام مشارکت در آدم‌ربایی در شعبه دهم دادگاه کیفری تهران که به ریاست قاضی قربان‌زاده و با حضور قاضی غفاری -مستشار دادگاه- تشکیل شده بود تحت محاکمه قرار گرفت. در آغاز جلسه، قاضی غلامی- نماینده دادستان- متن کیفرخواست را خواند. آنگاه شاکی به تشریح ماجرا پرداخت و گفت: مرد جوانی مقابل خانه‌ام مرا به زور سوار خودرو کرد و به کمپ ترک اعتیاد در کهریزک برد تا از خانواده‌ام پول بگیرد. شب اول، آنها از من تست اعتیاد گرفتند و بعد گفتند قرار است مدت شش ماه مرا در آنجا نگه دارند و من هیچ کاری برای نجاتم نمی‌توانم انجام دهم. 10 روز بعد هم دیدم پسرم برایم لباس و خوراک آورد. در این هنگام قاضی قربان زاده از شاکی سؤال کرد:«چگونه شما را گروگان گرفته بودند که پسرت به ملاقات آمده است. آیا در آنجا افراد دیگری هم بودند.»مرد پاسخ داد بله در حدود 50نفر بودند... درادامه این جلسه خانواده شاکی اظهارات متهم را رد کردند. پس از اظهارات عجیب مرد ثروتمند متهم به پا خاست تا به سؤالات قضات پاسخ دهد. شغلت چه بود؟ من بقال بودم. آیا اتهام آدم‌ربایی را قبول داری؟ نه هرگز. چون من تنها به درخواست خانواده شاکی که از اعتیادش به ستوه آمده بودند، اورا به کمپ بردم. چه کسی از تو خواست او را به کمپ انتقال بدهی؟ همسر و چهار پسر این مرد. چرا از تو خواستند؟ چون از نجات یافتگان اعتیاد بوده‌ام. قبلاً اعتیاد داشتی؟بله ولی الان 10 سال است که پاک هستم. آیا از...
 • رفیق راه ۱۰ همراه برتر در بازی های ویدیویی
 • خبرگزاري آريا - دنياي بازي هاي ويديويي پر است از دشمنان تشنه به خون شما و يا سرزمين هايي با مسير هاي صعب العبور. اما نيازي نيست تا هميشه تنها به جنگ هيولاها برويد و يا با معماها دست و پنجه نرم کنيد؛ در بسياري از بازي ها کاراکتري در طول بازي همراه شما است و به شما کمک مي کند تا موانع را يکي پس از ديگري پشت سر بگذاريد.حتي تعدادي از آن ها در راهبرد داستان بازي نقش حياتي ايفا مي کنند و فراتر از يک همراه صرف ظاهر مي شوند. پردازش و اجراي اين شخصيت ها اگر به طور درست انجام شود مي تواند موجب اين باشد که يک کاراکتر به ياد ماندني در کنار شخص اول داستان پديد آيد که ناخودآگاه به موفقيت بيشتر بازي و نويسندگان مي انجامد.در مواقعي ممکن است محبوبيت اين همراهان چنان فراگير شود که شخص اول داستان زير سايه آن ها قرار بگيرد. در ادامه به معرفي به ياد ماندني ترين همراهان بازي هاي ويديويي مي پردازيم.10. Borderlands - CL4P-TP يا Claptrapکلپ ترپ به ذات موجود اعصاب خرد کن و پر حرفي است؛ اما همين ربات ديوانه در طول بازي آن قدر به شما کمک مي کند که کم کم احساس نياز به او در شما بر انگيخته مي شود. صد البته شما هم به اين روبات دست پا چلفتي بسيار کمک مي کنيد و يک رابطه دو طرفه بر اساس نياز به زنده ماندن شما را در کنار يکديگر نگه مي دارد.نکته جالب اينجاست تقريبا هر کسي که در طول بازي با کلپ ترپ برخورد دارد از او اعلام انزجار مي کند، چه دوست و چه دشمن.همين باعث مي شود در خيلي از مواقع تنها به دليل اين که اين حجم فلزي سخنگو شما را همراهي مي کند وارد موقعيت هاي خطرناک و مرگبار شويد.با تمام نکته هاي گفته شده...
 • بازی فائزه هاشمی در سناروی مقامات آمریکایی/مجوز روحانی برای جریمه وزارتخانه های کم کار/ردگم کنی یکی از سران فتنه نیابتی آمریکا در ایران
 • سخنان محمدرضا عارف مبنی بر اینکه در انتخابات مجلس 98، دیگر با اعتدالیون و اصولگرایان میانه‌رو ائتلاف نمی‌کنیم، موجب مجادله و سردرگمی در میان طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب شد. سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. کیهان حمایت عنصر نفوذی در کارگزاران از نقشه صهیونیست‌ها برای تجزیه عراق! عضو مرکزیت کارگزاران از تجزیه‌طلبی در کردستان عراق که با تحریک رژیم صهیونیستی و به جبران شکست فتنه داعش صورت می‌گیرد، حمایت کرد. احمد نقیب‌زاده (که دارای سابقه تلاش ناکام برای حذف دروس اسلامی از رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران در اوایل دهه 70 است) اخیراً در یادداشتی پر از مغالطه مدعی شده است؛ «هر کس با استقلال کردها مخالفت می‌کند بکند ولی ایران نباید پشت کردها را خالی کند. چرا که کردها و دیگر ایرانیان دارای پیوندهای عمیق و ناگسستنی تاریخی و فرهنگی هستند از سه خانواده‌ای که امپراتوری ایران را تشکیل می‌دادند یعنی مادها، پارس‌ها و پارت‌ها، گام اول را مادها یا کردها برداشتند. طی چند سده اخیر و در سایه ضعف حکومت‌های مختلف حاکم بر کشور و شکست در جنگ‌های سرنوشت‌ساز مانند چالدران، قسمت عمده‌ای از سرزمین بزرگ کردستان برای همیشه از ایران جدا شد و لذا شاخه همخون من اینک در سرزمین‌های مختلفی پراکنده شده، زجرها کشیده، قتل‌عام‌ها دیده ولی دست از کرد بودن خود نکشیده است. تنها قسمتی از آنها در سرزمین پدری خود باقی مانده‌اند و البته در اینجا هم بی‌مهری‌ها دیده‌اند که از جهل و نادانی ناشی می‌شده است فرق اینجا (ایران) با آنجا یعنی با عراق و ترکیه و سوریه و لبنان در این است که اینجا از خود اوست. سه هزار سال است خون ایران در رگ‌هایش جوشیده و...
 • بازی فائزه هاشمی در سناریوی مقامات آمریکایی/مجوز روحانی برای جریمه وزارتخانه های کم کار/ردگم کنی یکی از سران فتنه نیابتی آمریکا در ایران
 • سخنان محمدرضا عارف مبنی بر اینکه در انتخابات مجلس 98، دیگر با اعتدالیون و اصولگرایان میانه‌رو ائتلاف نمی‌کنیم، موجب مجادله و سردرگمی در میان طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. کیهان حمایت عنصر نفوذی در کارگزاران از نقشه صهیونیست‌ها برای تجزیه عراق! عضو مرکزیت کارگزاران از تجزیه‌طلبی در کردستان عراق که با تحریک رژیم صهیونیستی و به جبران شکست فتنه داعش صورت می‌گیرد، حمایت کرد. احمد نقیب‌زاده (که دارای سابقه تلاش ناکام برای حذف دروس اسلامی از رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران در اوایل دهه 70 است) اخیراً در یادداشتی پر از مغالطه مدعی شده است؛ «هر کس با استقلال کردها مخالفت می‌کند بکند ولی ایران نباید پشت کردها را خالی کند. چرا که کردها و دیگر ایرانیان دارای پیوندهای عمیق و ناگسستنی تاریخی و فرهنگی هستند از سه خانواده‌ای که امپراتوری ایران را تشکیل می‌دادند یعنی مادها، پارس‌ها و پارت‌ها، گام اول را مادها یا کردها برداشتند. طی چند سده اخیر و در سایه ضعف حکومت‌های مختلف حاکم بر کشور و شکست در جنگ‌های سرنوشت‌ساز مانند چالدران، قسمت عمده‌ای از سرزمین بزرگ کردستان برای همیشه از ایران جدا شد و لذا شاخه همخون من اینک در سرزمین‌های مختلفی پراکنده شده، زجرها کشیده، قتل‌عام‌ها دیده ولی دست از کرد بودن خود نکشیده است. تنها قسمتی از آنها در سرزمین پدری خود باقی مانده‌اند و البته در اینجا هم بی‌مهری‌ها دیده‌اند که از جهل و نادانی ناشی می‌شده است فرق اینجا (ایران) با آنجا یعنی با عراق و ترکیه و سوریه و لبنان در این است که اینجا از خود اوست. سه هزار...
 • منصوریان جواب نداد تا رفیق بازی را ادامه دهد/نوازی باید می رفت
 • به گزارش ایسکانیوز،سرمربی استقلال پس از استعفا از این تیم شاهد تصمیم مشابه دستیاران، مدیرفنی و سرپرست تیمش بود که همگی به احترام او دیگر حاضر نشدند در کادرفنی استقلال حضور داشته باشند. اما نوازی شخصی که با تصمیم منصوریان به عنوان مربی تیم امید استقلال منصوب شده بود حالا وارد کادرفنی آبی پوشان شده و منصوریان هرگز چنین حرکتی را از جانب او نمی پذیرد. پاسخ ندادن منصوریان به تلفن نوازی پیام مشخصی دارد. اینکه رخصت گرفتن همیشه ملاک آغاز راهی تازه نیست و برخی موارد بنا به دلایلی مشخص اصلا نباید سراغ برخی موقعیت ها رفت. مربی سابق استقلال به رفیق بازی بیشتر از منفعت تیم اهمیت می داد و این موضوع را سر لوحه کار خود قرار داد و این در حالی است که استقلال تیم شوخی برداری نیست و رفاقت در آن اولویت نیست زیرا تیم و ضوابط بوجود آمده در تیم که توسط سرمربی اعمال می شود از هر چیزی مهم تر است و در استقلال نمی شود برای رفقا کاری انجام داد اقدامی که برانکو در تیم رقیب انجام داد و به موفقیت رسید اما منصوریان همچنان به همان عقیده است و به همین دلیل موفق نمی شود. استقلال منصوریان رخصت نوازی تلفن
 • هاشمی:تلاش کردم در حد توانم ظاهر شوم/نزدیک بود خون داور بر گردنم بیفتد
 • نایب قهرمان وزنه برداری بازیهای داخل سالن آسیا گفت: با وجود اینکه به تازگی به این وزن آمده‌ام اما تلاش کردم در حد توانم ظاهر شوم. به گزارش ایسنا، علی هاشمی پس از کسب مدال نقره وزنه برداری بازیهای داخل سالن آسیا بیان کرد: رقابت در دسته 105 کیلوگرم بالا بود و من نیز توانستم در حد توانم ظاهر شوم. رقابت در این وزن نزدیک بود و وزنه برداران خوبی هم شرکت کرده بودند. وزنه بردار ازبک که قهرمان شد در المپیک ریو مقام چهارم را کسب کرده بود. او ادامه داد: وزنه بردار ازبک بهترین رکوردهایش را توانست در این بازیها ثبت کند. البته من به تازگی وارد دسته 105 کیلوگرم شده ام و تلاش کردم در حد توانم ظاهر شوم. هاشمی در مورد انداختن وزنه 185 کیلوگرم بر روی میز داوران گفت: وزنه است و بالاخره امکان افتادنش وجود دارد. البته خطر آن برای داوران است و نزدیک بود خون آن داور هم بر گردن من بیفتد.( با خنده) به گزارش ایسنا، علیرضا سلیمانی دیگر وزنه بردار دسته 105 کیلوگرم ایران پس از اینکه به مدال نرسید با ناراحتی سالن را ترک کرد. انتهای پیام
 • ماجرای هم نشینی علی عسکری با رییس دولت اصلاحات چیست
 • مسئول ویژه استقبال از مسئولان در حسینیه جماران به استقبال رییس رسانه به اصطلاح ملی رفت و درحالی که اقای عسکری می خواست به میان جمعیت برود... به گزارش مشرق، محمد نادری در مطلبی که در وبلاگ روزنوشت منتشر کرده است، درباره حواشی پس از یک مراسم در حسینیه جمارانی توضیحاتی داده است که بخش‌هایی از آن در ادامه آمده است.: جمعه که به جماران رفتم برای وداع با پیکرمرحوم آیت الله راستی کاشانی، شاید برای اولین بار به دور و برم دقیق شدم تا ببینم آدم های سیاسی چه می کنند؛ چگونه با هم برخورد می کنند؛ چگونه خوش و بش می کنند؛ از همه طیف ها هم آمده بودند، راست و چپ ، ممنوع التصویر و رییس التصویر ، رییس مجلس و تولیت بیت امام راحل و .... نخستین فردی که در حسینیه حاضر بود پیرمردی بود به نام آقای موسوی بجنوردی روی صندلی نشسته بود. به خاطر کهولت سنش همه وقتی وارد می شدند به او ادای احترام می کردند؛ آنچنان هم ادای احترام می کردند که گویی همه برای او به حسینیه آمده اند نه وداع با پیکر آیت الله راستی کاشانی ! کنار آقای موسوی بجنوردی، آقاسیدحسن خمینی نشسته بود؛ تولیت بیت امام راحل. هرکس از سیاسیون که وارد می‌شد، به ایشان هم ادای احترام خاص می‌کرد. البته بستگی داشت از کدام سمت بیاید؛ اگر از داربست‌های کناری زیر سقف کوچک جماران وارد می‌شد، آخرش به یک دوراهی می‌رسید که ابتدایش آقا سید حسن خمینی و آقای بجنوردی بودند و اگر دل به جمعیت و مردم می زد، اصلا آنها را نمی‌دید. البته اکثر آدمهای سیاسی و بویژه سیاسی‌های خاص توسط یک نفر از مسئولان ویژه جماران به همان راهروی داربستی هدایت می شدند که میزبانان مراسم را ببینند. دانه دانه آمدند؛ از غرضی پیر و بامزه گرفته تا کرباسچی جدی و بدون لبخند...
 • فتح از دولت فلسطین خواست کار خود را در نوار غزه از سر بگیرد
 • شورای مرکزی جنبش فتح در جلسه اخیر خود برای بررسی اقدام حماس در انحلال کمیته اداری در نوار غزه، از دولت وفاق ملی خواست کار خود را در این منطقه از سر بگیرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «القدس العربی»، شورای مرکزی جنبش فتح در جلسه اخیر خود از دولت وفاق ملی خواست به نوار غزه برود و اختیارات خود را در همه زمینه ها در دست بگیرد. شنبه شب (شب گذشته) نشست شورای مرکزی جنبش فتح با حضور محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای بررسی اقدام حماس در انحلال کمیته اداری نوار غزه و دعوت از دولت فلسطین برای بازگشت به نوار غزه برگزار شده بود و در پایان این نشست فتح با صدور بیانیه ای اعلام کرد آماده گفتگوی بیشتر با هدف رسیدن به دیدی کامل نسبت به آشتی با حماس و ایجاد وحدت میان جریان های فلسطینی است. فتح در بیانیه خود از کشورهای دوست و برادر هم خواسته کمک های خود به نوار غزه را از طریق دولت وفاق ملی افزایش دهند و محمود عباس نیز در این نشست گفت: اقدام جنبش حماس برای انحلال کمیته اداری خود در نوار غزه خواسته های ما از این جنبش را برآورده کرده است. وی تأکید کرد که این اقدام نیاز به مذاکره و گفتگوی بیشتر دارد تا همه بر اساس نتایج این اقدام در مسیری که منجر به وحدت می شود حرکت کنیم. محمود عباس پیشتر و در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که دولت وفاق ملی به زودی به غزه خواهد رفت تا مسئولیت های خود را در این منطقه به دست بگیرد. در ماه مارس گذشته جنبش حماس کمیته ای اداری برای اداره امور نوار غزه تشکیل داده بود،‌این اقدام بعد از آن صورت گرفته بود که حماس گفته بود دولت وفاق ملی مسئولیت های خود را در نوار...
 • دولت عراق از کردستان خواست فرودگاه ها را تحویل دهد
 • دولت عراق، از کردستان خواست گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها را تحویل دهد. العالم: دولت عراق در بیانیه‌ای از منطقه کردستان عراق خواست همه‌ گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های منطقه را تحویل بغداد دهد.دولت عراق، از کردستان خواست گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها را تحویل دهد.دولت عراق شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای از حکومت منطقه کردستان خواست همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های تحت کنترل این منطقه را تحویل دولت فدرال عراق دهد.دولت عراق همچنین از کشورهای دنیا خواست در مورد گذرگاه‌ها و فرودگاه‌ها منحصراً با بغداد همکاری کنند.بغداد همچنین از این کشورها خواسته خرید نفت از منطقه کردستان را متوقف کنند.
 • رئیس جمهور آلمان از مردم خواست رای بدهند
 • رئیس‌جمهوری آلمان با درخواست از مردم کشورش برای شرکت در انتخابات پارلمانی، هشدار داد که مردم نباید به دیگران اجازه دهند که درباره آینده آنها تصمیم بگیرند و خودشان کاری نکنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس‌جمهوری آلمان از مردم کشورش خواست تا در انتخابات پارلمانی امروز (یکشنبه) به پای صندوق رای بروند؛ در این انتخابات ظاهرا چهارمین پیروزی آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم تضمین شده است اما ممکن است این پیروزی تحت الشعاع ورود یک حزب راست افراطی به پارلمان قرار بگیرد. اشتاینمایر در مطلبی برای روزنامه بیلد آم زونتاگ نوشت: "هیچگاه تا به این حد شفاف نبوده است که انتخابات درباره آینده دموکراسی و اروپاست." او با اشاره به اینکه یک سوم از آلمان‌ها برای شرکت در انتخابات تصمیم نگرفتند، گفت: اگر شما رای ندهید، دیگران تصمیم می‌گیرند. طبق سیستم انتخاباتی سهمیه‌بندی آلمان، اگر مشارکت مردمی پایین باشد قدرت احزاب کوچکتر مثل آلترناتیو برای آلمان که از احزاب راست فوق افراطی است بیشتر می‌شود و تعداد کرسی‌های آنها از همان میزان رای‌ افزایش پیدا می‌کند. حزب محافظه‌کار مرکل ۶۳ ساله، سال گذشته در انتخابات منطقه‌ای شکست سختی را از جانب حزب راست‌ فوق‌افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) متحمل شد. این حزب از خشم مردمی درباره تصمیم سال ۲۰۱۵ مرکل برای باز کردن مرزهای آلمان به روی بیش از یک میلیون مهاجر بهره برد. این شکست‌ها به حدی بود که مرکل را به فکر فرو برد که آیا باید مجددا در انتخابات شرکت کند یا خیر. اما با توجه به اینکه مساله مهاجرت امسال تحت کنترل درآمد، او خود را به میدان رقابت انداخت و خودش را به عنوان لنگر ثبات در جهان ناامن معرفی کرد. انتهای پیام
 • بررسی عملکرد دولت ها در کاهش فاصله طبقاتی فاصله فقیر و پولدار در کدام دولت ها بیشتر شد/دولت روحانی رکورددار افزایش ضریب جینی جدول
 • خبرگزاري آريا - عملکرد دولت‌هاي پس از انقلاب بر اساس شاخص ضريب جيني نشان مي‌دهد دولت‌هاي ميرحسين موسوي و حسن روحاني، بدترين عملکرد را از لحاظ اين شاخص داشته‌اند. سرويس اقتصاد مشرق - حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پنجشنبه در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان، به مسئله «عدالت، مبارزه با فقر و تقسيم صحيح ثروت» اشاره کردند و از آن در زمره مسائل اصلي انقلاب و مسائلي که نيازمند ارزيابي و مطالبه‌گري خبرگان است، نام بردند.ايشان درباره اين مسئله فرمودند:«يکي از چيزهايي که از اوّل در انقلاب مطرح بوده است، مسئله عدالت است. عدالت يعني کم کردن فاصله بين فقير و غني در کشور و مبارزه با فقر در کشور و تقسيم درست ثروت در کشور. اين غير از تفکّرات مارکسيستي است؛ اين غير از تساوي و برابري‌اي است که سوسياليست‌ها يا کمونيست‌ها بيان مي‌کنند؛ اين نظر اسلام است؛ منابع اسلامي و مدارک اسلامي همه تأييد و تأکيد مي‌کند بر اين معنا. نه اينکه ما دست بگذاريم روي ثروتِ ثروتمندان و بخواهيم اين ثروت را از اينها بگيريم؛ نه، بلکه بايستي کشور را جوري اداره بکنيم که فاصله بين فقير و غني کم بشود. خب، اين مسئله بسيار مهمي است و امروز در دنيا هم مطرح است؛ اين «ضريب جيني» که در دنيا مطرح است و امروز جزو معيارها و شاخص‌هاي اقتصادي است، همين است؛ در واقع، به يک معنا فاصله بين فقير و غني است. ما بايد نگاه کنيم ببينيم در اين زمينه -از نظر اسلام- چقدر پيش رفته‌ايم، چقدر حرکت کرده‌ايم؛ چرا اين‌جور شده. محاسبه کنيم اينها را.»شاخص ضريب جيني که رهبر انقلاب در ديدار با خبرگان به آن اشاره کردند، عددي است بين صفر و يک. ضريب جيني صفر برابري کامل را نشان مي‌دهد (به طور مثال جايي که همه درآمد يکسان دارند) و ضريب جيني يک نشان‌دهنده حداکثر نابرابري است (به طور مثال...
 • دولت عراق از کردستان خواست گذرگاه های مرزی و فرودگاه ها را تحویل دهد
 • خبرگزاري آريا - دولت عراق در بيانيه‌اي از منطقه کردستان عراق خواست همه‌ گذرگاه‌هاي مرزي و فرودگاه‌هاي منطقه را تحويل بغداد دهد.العالم _ عراقدولت عراق، از کردستان خواست گذرگاه‌هاي مرزي و فرودگاه‌ها را تحويل دهد.دولت عراق شامگاه يکشنبه در بيانيه‌اي از حکومت منطقه کردستان خواست همه گذرگاه‌هاي مرزي و فرودگاه‌هاي تحت کنترل اين منطقه را تحويل دولت فدرال عراق دهد.دولت عراق همچنين از کشورهاي دنيا خواست در مورد گذرگاه‌ها و فرودگاه‌ها منحصر با بغداد همکاري کنند.بغداد همچنين از اين کشورها خواسته خريد نفت از منطقه کردستان را متوقف کنند.
 • بغداد از اقلیم کردستان خواست کنترل مرزها و فرودگاه ها را به دولت مرکزی تحویل دهد
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ بغداد از اقلیم کردستان خواست کنترل مرزها و فرودگاه‌ها را به دولت مرکزی تحویل دهد. دولت عراق همچنین از کشورهای خارجی خواست خرید نفت از اقلیم کردستان را متوقف کنند. این در حالی است که شورای عالی همه‌پرسی کردستان عراق با انتشار یک سند سیاسی، ۵ زبان کُردی، عربی، ترکمانی، سریانی و ارمنی را به عنوان زبان رسمی آنچه «دولت آینده کردستان» خواند، معرفی کرد. همچنین طبق این سند، پرچم جدیدی طراحی خواهد شد که معرف همه قومیت‌های ساکن در اقلیم کردستان باشد. انتهای پیام/ دولت عراق از منطقه کردستان خواست کنترل مرزها و فرودگاه‌ها را تحویل دهد
 • فاصله فقیر و پولدار در کدام دولت ها بیشتر شد/دولت روحانی رکورددار افزایش ضریب جینی جدول
 • عملکرد دولت‌های پس از انقلاب بر اساس شاخص ضریب جینی نشان می‌دهد دولت‌های میرحسین موسوی و حسن روحانی، بدترین عملکرد را از لحاظ این شاخص داشته‌اند. سرویس اقتصاد مشرق - حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پنجشنبه در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، به مسئله «عدالت، مبارزه با فقر و تقسیم صحیح ثروت» اشاره کردند و از آن در زمره مسائل اصلی انقلاب و مسائلی که نیازمند ارزیابی و مطالبه‌گری خبرگان است، نام بردند. ایشان درباره این مسئله فرمودند: «یکی از چیزهایی که از اوّل در انقلاب مطرح بوده است، مسئله عدالت است. عدالت یعنی کم کردن فاصله بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه با فقر در کشور و تقسیم درست ثروت در کشور. این غیر از تفکّرات مارکسیستی است؛ این غیر از تساوی و برابری‌ای است که سوسیالیست‌ها یا کمونیست‌ها بیان می‌کنند؛ این نظر اسلام است؛ منابع اسلامی و مدارک اسلامی همه تأیید و تأکید می‌کند بر این معنا. نه اینکه ما دست بگذاریم روی ثروتِ ثروتمندان و بخواهیم این ثروت را از اینها بگیریم؛ نه، بلکه بایستی کشور را جوری اداره بکنیم که فاصله بین فقیر و غنی کم بشود. خب، این مسئله بسیار مهمی است و امروز در دنیا هم مطرح است؛ این «ضریب جینی» که در دنیا مطرح است و امروز جزو معیارها و شاخص‌های اقتصادی است، همین است؛ در واقع، به یک معنا فاصله بین فقیر و غنی است. ما باید نگاه کنیم ببینیم در این زمینه -از نظر اسلام- چقدر پیش رفته‌ایم، چقدر حرکت کرده‌ایم؛ چرا این‌جور شده. محاسبه کنیم اینها را.» شاخص ضریب جینی که رهبر انقلاب در دیدار با خبرگان به آن اشاره کردند، عددی است بین صفر و یک. ضریب جینی صفر برابری کامل را نشان می‌دهد (به طور مثال جایی که همه درآمد یکسان دارند) و ضریب جینی یک نشان‌دهنده حداکثر نابرابری...
 • ادبیات روحانی در سازمان ملل انقلابی نبود
 • گروه سیاسی- جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با اشاره به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل و توهین به ملت ایران، دلایل بیان این اظهارات را در چهار موضوع دانست و گفت: اولین موضوع به شخصیت خود این فرد بر می گردد. رفتار، اخلاق، خلق و خوی وی مثل خلق و خوی گانگسترها و کسانی که از انگلیس و اروپا رانده شدند، است. بنابراین شخصیت وی همین ادبیات را ایجاب می کند. وی دومین دلیل این اظهارات بی ادبانه را فرافکنی در خصوص مسائل داخلی آمریکا ذکر کرد و افزود: دولت ترامپ یک دولت متزلزل و در حال فروپاشی است.از یک طرف با موضوع نژاد پرستی روبرو است و از طرف دیگر با بدهکاری هنگفت 500 تا 600 میلیارد دلاری دست و پنجه نرم می کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: به همین دلیل رئیس جمهور آمریکا دوست دارد تا جنگی در جهان راه اندازی کند و از بحرانهای موجود فرار کند. کریمی قدوسی تهدید جدی هسته ای کره شمالی را سومین دلیل بیان این نوع اظهارات ترامپ در سازمان ملل ذکر کرد و گفت: آمریکا در مقابل کره شمالی کم آورده و رئیس جمهور آمریکا مجبور است اظهارات این چنینی داشته باشد. وی با اشاره به شکست های فاحش آمریکا در غرب آسیا، آنرا یکی دیگر از دلایل استفاده از این نوع ادبیات دانست و اظهار داشت: این شکست از زمان پیروزی انقلاب اسلامی شروع شده و در حال حاضر نیروهای مقاومت به قدس شریف نزدیک شدند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: این چهار نکته دلیلی بر موضع سخیف ترامپ در سازمان ملل است. کریمی قدوسی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا با عرف دیپلماتیک آشنایی ندارد، افزود: ترامپ یک تاجر بوده که یک دفعه رئیس جمهور شد و از...
 • نوراللهی:از همه نظر آماده هستم/الهلال فوتبال با کیفیتی بازی می کند
 • خبرگزاری میزان- هافبک تیم فوتبال پرسپولیس گفت: الهلال فوتبال باکیفیتی ارائه می‌دهد، اما پرسپولیس تیم بسیار خوبی است. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان، احمد نوراللهی در خصوص دریافت مجوزش برای همراهی پرسپولیس اظهار داشت: تشکر می‌کنم از تمام کسانی که زحمت کشیدند تا بتوانم در کنار تیم باشم. از آقای وزیر و نیرو‌های مسلح تشکر ویژه دارم و امیدوارم بتوانم به تیم کمک کنم. وی در خصوص شرایط بدنی اش و آمادگی برای جدال مقابل الهلال گفت: من از همه نظر آماده هستم و اگر یک دقیقه هم به من فرصت برسد با تمام وجود تلاش خواهم کرد و امیدوارم باعث خوشحالی هواداران شویم. هافبک تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص شناختش از الهلال و شرایط این بازی عنوان کرد: الهلال فوتبال باکیفیتی ارائه می‌دهد، اما پرسپولیس تیم بسیار خوبی است با کادرفنی، بازیکنان و کادرمدیریتی خوب دست به دست هم دادیم و امیدوارم از این مرحله عبور کنند. نوراللهی درباره حضور و حمایت هواداران هم در پایان گفت: هواداران همیشه پشت تیم بودند و دست شان درد نکند و از اینکه در همه شرایط در کنار ما بودند تشکر می‌کنم و امیدوارم حاصل این حمایت را با نتیجه خوب بدهیم. انتهای پیام/
 • هاشمی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه برداری نقره گرفت/سلیمانی چهارم شد
 • به گزارش وانانیوز، رقابت‌های وزنه‌برداری دسته 105 کیلوگرم بازی‌های داخل سالن آسیا عصر امروز برگزار شد و نمایندگان کشورمان صاحب یک مدال نقره شدند. علی هاشمی و علیرضا سلیمانی در این دسته برای ایران وزنه زدند. هاشمی در یک ضرب 181 کیلوگرم، دوضرب 220 کیلوگرم و مجموع دو حرکت 401 کیلوگرم را ثبت کرد و مدال نقره گرفت. سلیمانی هم با 181 یک ضرب، 210 دوضرب و مجموع 391 کیلوگرم چهارم شد. حرکت یک ضرب: علی هاشمی در اولین حرکت وزنه 175 کیلوگرم را بالای سر برد. علیرضا سلیمانی هم 175 کیلوگرم را در اولین حرکت مهار کرد. هاشمی در دومین حرکت 181 کیلوگرم را نیز ثبت کرد. سلیمانی هم در دومین حرکت به زیبایی وزنه را بالای سر برد. ایوان افریموف ازبک در نخستین حرکت 185 کیلوگرم را بالای سر برد تا جایگاه نخست خود را در یک ضرب قطعی کند. علی هاشمی در حرکت سوم خود وزنه 185 کیلوگرم را با وجود بالای سر بردن نتوانتس ثابت نگه دارد وزنه پس از افتادن بر روی میز داور پرتاب شد. سلیمانی دیگر نماینده ایران در حرکت سوم خود 186 کیلوگرم را نتوانست مهار کند و آن را انداخت. به این ترتیب هاشمی و سلیمانی به ترتیب دوم و سوم شدند. افریموف هم با 190 کیلوگرم به کار خود پایان داد. حرکت دوضرب: سلیمانی در نخستین حرکت دوضرب پشت وزنه 210 کیلوگرم قرار گرفت و آن را مهار کرد. هاشمی هم در اولین حرکت 212 کیلوگرم را مهار کرد. وزنه‌بردار عراق کار خود را با 216 کیلوگرم آغاز کرد تا رقابت در حرکت دوضرب پیچیده‌تر شود. افریموف ازبک هم پس از وزنه 210، 217 کیلوگرم را بالای سر برد. سلیمانی در دومین حرکت 218 کیلوگرم را با وجود بالای سر بردن نتوانست ثابت نگه دارد و سه چراغ قرمز دریافت کرد. او در سومین حرکت دوباره پشت وزنه 218 کیلوگرم...
 • روحانی مورد نقد هوادارانش هم قرار گرفت توییت
 • به گزارش خبرنگار حوزه سیاسیون گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی به مناسبت شروع سال تحصیلی و بازگشایی مراکز علمی و دانشگاه‌ها با انتشار پستی در صفحه توییتر خود ابراز امیدواری کرد که فردی شایسته و بر مبنای تجارب و توانایی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شود. محمدرضا عارف در صفحه توییتر خود نوشت: "روا نیست دانشگاه های ما سال تحصیلی جدی خود را با دغدغه نابسامانی در وضعیت مدیریت وزارت علوم آغاز کنند." "امیدوارم فردی شایسته بر مبنای توانایی، تجارب و خصلت های برجسته اخلاقی و نه تبلیغات و رایزنی های متأسفانه معمول، برای تصدی وزارت علوم انتخاب شود." انتهای پیام/ توئیت معنادار عارف درباره انتخاب وزیر علوم
 • ربیع خواه:همه ما آماده این بازی هستیم/نبود کمال شرایط را سخت تر خواهد کرد
 • به گزارش ایلنا، محسن ربیع خواه یکی از پرتلاش‌ترین بازیکنان پرسپولیس در طول دو فصل اخیر بوده است. بازیکنی که با حضور در چند پست توانسته با عملکردی یکنواخت و کمترین اشتباه سهم بزرگی در اجرای خواسته‌ی کادرفنی داشته باشد. وی در خصوص دیدار برابر الهلال عربستان گفت: خدا را شکر همه چیز خوب است.همه چیز خوب پیش می‌رود. اردو خوب است و دوبی همیشه خوش یمن بوده و امیدوارم اینبار هم باشد. هافبک دفاعی پرسپولیس در ادامه گفت: بازی الهلال سنگین و دیداری حساس است. همه ما اما امیدوار و آماده این بازی هستیم و به دنبال نتیجه‌ای هستیم تاشرایط را برای موفقیت کلی تیم فراهم کند. بچه ها همه خوب و آماده هستند و با صلابت تمرین می‌کنند. همه شاد هستند و امیدواریم این شرایط را در بازی هم داشته باشیم و آن را در زمین هم اجراکنیم. ربیع خواه در واکنش به عملکردش در ترکیب پرسپولیس گفت: من در تمام پست‌ها در لیگ قهرمانان بازی کردم و در پرسپولیس بازی کردن سخت است و نبود کمال هم مطمئنا شرایط را سخت‌تر خواهد کرد. الان من معلوم نیست بازی کنم یا نه اما اگر بودم تمام تلاشم را می‌کنم تا به نتیجه برسیم. شماره 18 سرخپوشان در خصوص حمایت هواداران هم گفت: واقعا دم هواداران ما گرم و در بازی با الاهلی کمک زیادی به ما کردند و خود عربستانی‌ها هم تعجب کرده بودند و امیدوارم در این بازی نیز از آنها سود ببریم و به نتیجه برسیم.
 • دلقک قاتل رکورد جن گیر را شکست
 • ایسنا: فیلم جدید «آن» با عبور از «جن‌گیر» رکورد پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینمای آمریکا را به خود اختصاص داد. به گزارش ورایتی، فیلم «آن» اقتباس سینمایی از رمان نوشته «استفن کینگ» که پیش از این با فروش ۱۱۷.۲ میلیون دلاری رکورد فروش آغازین فیلم‌های ترسناک را در آمریکا به نام خود ثبت کرده بود با رساندن فروش خود به بیش از ۲۳۶ میلیون دلار عنوان موفق‌ترین فیم ترسناک تاریخ سینمای آمریکا در گیشه را از «جن گیر» ساخته کلاسیک «ویلیام فردکین» گرفت. فیلم «جن‌گیر» در سال ۱۹۷۳ به فروش ۲۳۲ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا دست یافته بود و البته این فیلم هنوز با ۴۴۱ میلیون از فروش ۴۰۴ میلیون دلار «آن» در گیشه بین‌المللی پیش است.البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که فروش فیلم «جن‌گیر» بدون احتساب تورم محاسبه شده است و همچنین این فیلم پس از اکران اولیه، دو بار دیگر نیز اکران شد. فیلم «آن» به کارگردانی «آندرس موچیتی» درباره یک دلقک ترسناک است و بر اساس رمانی با همین نام از معروف‌ترین آثار «استفن کینگ» ساخته شده است و داستان آن درباره هفت کودک است که در شهر کوچکی با یک قدرت ماورالطبیعه شیطانی رو به رو می‌شوند که در قالب یک دلقک ترسناک به نام «پنی وایز» ظاهر شده است.
 • روحانی:ما در کنار دولت بغداد هستیم
 • حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان شامگاه یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملا از دولت مرکزی عراق حمایت می‌کند. خبرگزاری ایسنا: رییس جمهور در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق با تاکید بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هر حرکتی که در تقابل با تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق باشد، اظهار داشت: همه باید بدانند که مشروعیت آنها در چارچوب قانون اساسی عراق است.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان شامگاه یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملا از دولت مرکزی عراق حمایت می‌کند.رییس جمهور افزود: ما مطمئن هستیم مثل همه مشکلات دیگر، دولت و ملت عراق با تدبیر و حکمت، از این مشکل نیز عبور خواهند کرد.روحانی گفت: از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است.رییس جمهور به گفت‌وگوی تلفنی خود با رییس جمهور ترکیه و اشتراک نظر دو کشور در حمایت کامل از بغداد اشاره کرد و گفت: در این مساله مهم عراق، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود.حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز در این گفت‌وگو تلفنی با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق تصریح کرد: حرکت مسعود بارزانی در اقلیم کردستان عراق، تحولات را به سمت یک رویارویی جدید در عراق سوق خواهد داد.نخست وزیر عراق با تشریح اقدامات گسترده دولت مرکزی عراق برای مقابله با این حرکت اقلیم کردستان عراق گفت: دولت مرکزی بسیار فراتر از آنچه در قانون اساسی عراق عنوان شده، اختیارات به اقلیم کردستان عراق داد و این حرکت آقای بارزانی اقدامی علیه تمامیت ارضی و قانون اساسی عراق است که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.وی بار دیگر تاکید کرد که همه پرسی در اقلیم...
 • روحانی:در کنار دولت و ملت عراق هستیم
 • رییس جمهور با تاکید بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هر حرکتی که در تقابل با تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق باشد ، اظهارداشت : همه باید بدانند که مشروعیت آنها در چارچوب قانون اساسی عراق است. به گزارش مشرق، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه یکشنبه در گفت و گوی تلفنی با "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملا از دولت مرکزی عراق حمایت می کند. رییس جمهور افزود: ما مطمئن هستیم مثل همه مشکلات دیگر ، دولت و ملت عراق با تدبیر و حکمت ، از این مشکل نیز عبور خواهد کرد. روحانی گفت: از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است. رییس جمهور به گفت وگوی تلفنی خود با رییس جمهور ترکیه و اشتراک نظر دو کشور در حمایت کامل از بغداد اشاره کرد و گفت: در این مساله مهم عراق ، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود. حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز در این گفت وگو تلفنی با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق تصریح کرد: حرکت بارزانی در اقلیم کردستان عراق ، تحولات را به سمت یک رویارویی جدید در عراق سوق خواهد داد. نخست وزیر عراق با تشریح اقدامات گسترده دولت مرکزی عراق برای مقابله با این حرکت اقلیم کردستان عراق گفت: دولت مرکزی بسیار فراتر از آنچه در قانون اساسی عراق عنوان شده ، اختیارات به اقلیم کردستان عراق داد و این حرکت آقای بارزانی اقدامی علیه تمامیت ارضی و قانون اساسی عراق است که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. وی بار دیگر تاکید کرد که همه پرسی در اقلیم کردستان عراق خلاف قانون اساسی بوده و هر نتیجه آن نیز غیرقانونی است و دولت مرکزی هرگز...