۱۶سال از آن عصر روز تابستانی به وقت تهران می‌گذرد که مردم سراسر جهان و از جمله ایران، صحنه‌های وحشتناک برخورد هواپیما را با برج‌های دوقلوی اتحادیه تجارت جهانی در شهر نیویورک از گیرنده‌های تلویزیون خود مشاهده کردند.

به گزارش گروه رسانه های بی‌باک، 16 سال از آن عصر روز تابستانی به وقت تهران می‌گذرد که مردم سراسر جهان و از جمله ایران، صحنه‌های وحشتناک برخورد هواپیما را با برج‌های دوقلوی اتحادیه تجارت جهانی در شهر نیویورک از گیرنده‌های تلویزیون خود مشاهده کردند.

با توجه به وسعت و شگفتی‌سازی حادثه 11 سپتامبر 2001، از همان لحظات اول می‌شد حدس زد که سلسله رویدادهای مهمی در پیش است و چنین نیز شد. ساکنان کاخ سفید همان ابتدا انگشت اتهام را به سمت مسلمانان نشانه رفته و موج قدرتمند «اسلام هراسی» را آغاز کردند. «بوش» پسر رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده در اولین روزهای حادثه به همه دنیا اعلام کرد که حمله به نیویورک و واشنگتن اعلام جنگ برضد امریکاست و امریکا در حد یک جنگ به آن پاسخ خواهد داد. کنگره امریکا نیز با تأیید این مواضع به بوش اجازه داد تا در صورت لزوم بر ضد تمامی کشورها، سازمان‌ها یا افرادی که به نحوی در حادثه تروریستی 11 سپتامبر دخالت داشته‌اند یا مظنون به دخالت هستند، در هر نقطه‌ای از جهان که باشند، دست به عملیات نظامی بزند.

با یورش ماشین نظامی سلطه‌گران به منطقه غرب آسیا، ماشه تهدید به سوی ایران اسلامی نیز نشانه رفت. هنوز یک سالی از پیشنهاد رئیس‌جمهور وقت ایران برای نامگذاری سال 2001 به عنوان «گفت‌وگوی تمدن ها» نگذشته بود که بوش پاسخ عشاق واشنگتن را در تهران با واژه‌ای کلیدی داد: «محور شرارت».

شیفتگان غرب که در پی وقوع این حادثه با حرکات نمایشی همچون «روشن کردن شمع» و «خیابانگردی» یا اقدامات نمادینی همچون «امضا کردن دفتر یادبود دفتر حفاظت منافع امریکا در تهران» فرصت را برای عرض ارادت بیشتر به ساکنان کاخ سفید غنیمت یافته بودند، با تغییر لحن سران امریکا، به «مرعوبان غرب» تبدیل شدند. این تغییر از شیفتگی به مرعوبیت چیزی از ارادت آنها به کاخ سفید نکاست، تنها بهانه دخیل بستن بر آن را تغییر داد.

در این شرایط روزنامه‌های زنجیره‌ای از قرار گرفتن امریکا در موضع تهاجم به دنیای اسلام پس از 11 سپتامبر به عنوان یک فرصت استثنایی برای خروج از بن‌بست رابطه با امریکا یاد می‌کردند و «الهه کولایی» نماینده‌ مشارکتی مجلس آن را فرصت بازسازی روابط بین‌المللی ایران توصیف نمود. البته تفکر مرعوبانه‌ اصلاح‌طلبان در مقابل غرب به ویژه امریکا چیز جدیدی نبود که از مدت‌ها قبل مشاهده می‌شد، اما این حوادث تا مدت‌ها اصلاح‌طلبان را به اظهار عجز در مقابل استکبار و در کنار آن تمایل به رابطه با امریکا وا می‌داشت.

چهره‌های محوری تجدیدنظرطلب هر یک به نحوی نغمه وحشت از امریکا را سر می‌دادند. «محمدرضا تاجیک»، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مقابله امریکا را انتحار خواند. «بهزاد نبوی»، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب و نایب رئیس مجلس ششم هم صراحتاً می‌گفت: «مسلم است که می‌ترسم! کیست که از یک امریکای تا بن دندان مسلح که در عراق خود را چنین نشان داد و هیچ احترامی برای استقلال دولت‌ها قایل نیست، نترسد! بله، من می‌ترسم، ظاهراً امریکایی‌ها هر کاری که بتوانند می‌کنند. » «محسن آرمین»، دیگر عضو سازمان مجاهدین انقلاب و نماینده مجلس ششم می‌گفت: «ما قدرت‌های گذشته را نداریم و در مقابل، امریکا قوی‌تر و گستاخ‌تر شده و اگر جایی را نشان کرد، به هر بهانه‌ای حتماً به آنجا حمله می‌کند. بله، ما روزی قصد رویارویی با امریکا را داشتیم، اما امروز باید با او مذاکره کنیم، زیرا شعار دادن و اقدام‌های ماجراجویانه، منافع ما را تأمین نمی‌کند. »

همه این امریکاهراسی از آن رو بود که به مردم قبولانده شود که هیچ‌کس یارای ایستادگی مقابل سلطه‌گران را ندارد و حال که رئیس‌جمهور امریکا دنیا را به دو بخش «باما» و «برما» تقسیم می‌کند، چاره‌ای جز پیوستن به او نداریم. تجدیدنظرطلبان حتی پا را فراتر نهاده و پیشنهاد پیوستن به ائتلاف به اصطلاح ضدتروریسم به سرکردگی امریکا را دادند و معنای روشن آن مشارکت ایران اسلامی در کشتار فجیع بی‌گناهان غیرنظامی در عراق و افغانستان بود. بوی «مک دونالد» امریکایی چنان اشتهای دوم خردادی‌ها را تحریک کرده بود که جوی خونی را که امریکایی‌ها در منطقه به راه انداخته بودند، نمی‌دیدند.

کار به جایی رسید که حتی برخی نیروهای انقلابی‌تر نیز تسلیم رعب‌افکنی و وحشت‌نمایی حاکم شده و برای مثال حتی شعارهایی همچون «مرگ بر امریکا» در نماز جمعه تهران کمرنگ شد.

در این حین تنها یک مرد بود که تسلیم سناریوی «النصر بالرعب» مستکبران نشد. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) نه تنها در مقابل وحشت‌نمایی پادوهای داخلی غرب ایستادند، بلکه با رد درخواست امریکایی‌ها برای مشارکت در ائتلاف به اصطلاح ضدتروریسم، سناریوی جدید آشتی‌طلبان با سلطه را عقیم گذاردند. ایشان صریح تأکید فرمودند: «همه بدانند. . . که ایران اسلامی در هیچ حرکتی که رهبری آن با امریکا باشد، شرکت نخواهد کرد. »

تجدید‌نظر‌طلبان البته کوتاه نیامده و با تغییر ظاهر و عنوان، پروژه خود تحت عنوان مذاکره با طرف‌های درگیر در بحران منطقه و جنگ افغانستان از سر گرفتند. مجلس ششم نیز که در چنبره افراطیون این جریان بود فعال شد و با تشکیل کمیسیون ویژه این امر را دنبال کرد.

به همین موازات در دولت وقت نیز لابی‌هایی برای معامله با امریکایی‌ها فعال شد که نمونه بارز آن پیشنهاد خلع سلاح مقاومت از سوی تجدیدنظرطلبان در دولت بود. البته لحن زیاده‌طلبانه امریکایی تمام این تلاش‌ها را با ناکامی مواجه کرد. هر قدر دوم خردادی‌ها پیشنهاد عقب‌نشینی به جمهوری اسلامی می‌دادند، سلطه‌گران یک قدم جلوتر می‌آمدند و این، آرزوی تعامل منصفانه را بر باد می‌داد. دولت جنگ‌طلب نومحافظه‌کاران، بعد از سپتامبر 2001، سه سال دیگر بر مسند قدرت بود و در تمام این مدت لحظه‌ای از تهدید و ارعاب دست نکشید. خلف او نیز که ژست صلح‌طلبانه داشت تا آخرین روز سکونتش در کاخ سفید همواره از روی میز بودن گزینه سخن گفت.

اکنون 16 سال از 20 شهریور 1380 می‌گذرد. در این 16 سال امریکایی‌ها همچنان تهدید خود مبنی بر اعمال گزینه نظامی علیه ایران اسلامی را عملی نکرده‌اند، کما اینکه پس از شکست در صحرای طبس در اردیبهشت 59، در این چهار دهه این تهدید عملی نشده است. آگاهان می‌دانند که ارعاب واشنگتن اگر بهره‌ای از واقعیت می‌یافت، به جای آنکه مرتب از تریبون‌ها و رسانه‌ها انعکاس یابد، در دنیای واقع رخ می‌داد. به بیان دیگر اگر امکان به کارگیری گزینه نظامی علیه ایران وجود داشت، سران واشنگتن لحظه‌ای در به کارگیری آن تردید نمی‌کردند. 11 سپتامبر و ماوقع پس از آن تجربه‌ای است که می‌گوید از غرش «ببرکاغذی» نباید ترسید.


--------------------------------------------------------------------------

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

کلیدواژه: امریکایی ها | رئیس جمهور | ایران اسلامی | روزنامه ها | کاخ سفید

منبع: بی باک نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.bibaknews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۲۶۸۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

در همین زمینه

 • میخ نیکی هیلی بر تابوت ایران هراسی
 • بین الملل>دیپلماسی - رضا نصری امروز، خانم نیکی هیلی - سفیر آمریکا در سازمان ملل - در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان در مورد ایران، به اعتراض و طعنه گفته است که «ایرانی‌ها می‌گویند "مرگ بر آمریکا"...نمی‌گویند "مرگ بر آلمان"»! البته خانم هیلی، که همواره تلاش دارد با جملات قصار و جنجالی فضای رسانه‌ای را به نفع سیاست‌های دولت‌ا‌ش سامان دهد، حتماً گمان کرده این بار هم پاسخ زیرکانه‌‌ و جذابی به آن وزیر اروپایی داده است.اما او حتماً متوجه نشده که این بار با همین تک جمله خود هر آنچه سردمداران پروژه «ایران هراسی» طی سال‌های اخیر برای اجماع سازی علیه ایران کاشته بودند، به یک آن پنبه کرده است! در واقع، سال‌هاست که جریان ضد ایرانی در آمریکا و کشورهای متخاصم تلاش می‌کند که ایران را نه تنها دشمن خود که دشمن همه اعضای جامعه جهانی - و حتی دشمن تمدن غرب - معرفی کند. یکی از اصلی‌ترین محورهای استدلالی آن‌ها هم این است که ذات ایران و ماهیت نظام سیاسی ایران ناگزیر آن را به دشمنی علیه «همه ما» و «یاغی‌گری» علیه نظام بین‌الملل سوق می‌دهد. حال، چه از سر استیصال، چه بر اثر شکست دیپلماتیک سنگینی که آمریکا در اجلاس اخیر متحمل شده و چه بخاطر ضعف منطق و استدلال‌ناپذیری مواضع خود، نماینده ارشد ایالات متحده در سازمان ملل اذعان داشته که «ایران فقط دشمن ماست، نه دشمن شما»! و این میخ محکمی بود که خانم هیلی ناخواسته - در راستای توجیه سیاست‌های غیرمنطقی دولت ترامپ - بر تابوت ایران هراسی کوبید. 52310 کلید واژه‌ها : ایران و آمریکا - ایالات متحده آمریکا -
 • لاوروف:روس هراسی در آمریکا مانع از همکاری در سوریه شده است
 • وزیر خارجه روسیه با انتقاد از اینکه چرا مسکو مسئول همه مناقشات جهانی شناخته شده، گفت: کنگره آمریکا پنتاگون را از همکاری با نظامیان روسی در سوریه منع کرده و این مانع از مبارزه موثر با تروریسم می‌شود. به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس مطبوعاتی که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، اعلام کرد که وی شخصا از این مسئله ناخرسند است که امروزه روسیه مسئول حل و فصل همه مناقشات: سوریه، پیرامون ایران، کره شمالی، اوکراین شناخته شده و همه این مسائل به روابط روسیه و آمریکا مربوط می شوند. او گفت: «برخی سیاستمداران و کارشناسان، روسیه را مسئول همه مناقشات می نامند. می گویند: این روسیه و چین هستند که باید مشکل کره شمالی را حل کنند، روسیه باید در سوریه این کار و آن کار را انجام دهد. ما را مسئول سایر بحرانها نیز می نامند. حتی مناقشه نظامی در یمن که اصلا ارتباطی به ما ندارد.» وزیر خارجه روسیه یادآور شد، کنگره آمریکا نظامیان آمریکایی را از تماس با طرف روسی منع کرده است، در حالیکه این برخورد مانعی برای مبارزه با تروریسم در سوریه است. وی گفت: «توان بالقوه قابل توجه روابط ما برای حل و فصل مشکلات، به دلیل هیستریک روس هراسی موجود در ایالات متحده، از بین رفته یا حداقل بسیار کاهش یافته است. آمریکایی ها نمی توانند اقداماتش را در مواردی که روند اوضاع به آنها بستگی ندارد، هماهنگ کنند. برای مثال در سوریه: ما دارای توافق عدم تداخل درگیریها هستیم، ولی زمانی که بحث بر سر مبارزه با تروریسم است، این توافق بسیار کم است. زمانی که ما در حال نابودی تروریستها در رقه و دیرالزور هستیم، چنین جداسازی اقداماتی، کار را کمی مشکل می کند. برای اینکه مبارزه با تروریسم موثر باشد لازم است...
 • ۴ دلیل رشد تابستانی بورس
 • یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر روند مثبت و رو به رشد بورس در تابستان امسال پیش بینی کرد، روند مثبت شاخص و بازار سهام در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد. مهدی کاظمی اسفه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: عوامل مختلفی موجب شده تا بازار سرمایه در تابستان امسال با روند رو به رشد مواجه شود و هر چند اندک و موقت، اما این روزها شاهد خروج معاملات بازار سهام از رکود هستیم.این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که بورس ایران یک بورس کامودیتی محور است اذعان داشت: بنابراین هرگونه رشد قیمت این مواد در سطح جهانی می تواند تاثیر مستقیمی برای بازار سهام به همراه داشته باشد و اثر مثبت خود را بر گزارشات منتشر شده توسط شرکتها بگذارد.وی گفت: بررسی روند کنونی نرخ های جهانی کالاها نشان می دهد این بازار به وضعیت آرام و با ثباتی رسیده است که تداوم این شرایط می تواند خبر خوبی برای بازار سهام باشد.این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که خروج پایدار بورس از شرایط رکودی به عوامل بنیادی و رونق اقتصاد کشور نیازمند است افزود: رشد قیمت کامودیتی‌ها از جمله مواد پایه و معدنی‌ها در بازارهای جهانی یکی از دلایل رشد تابستانی شاخص بورس و رونق نسبی بازار سرمایه در این مدت است.وی اضافه کرد: از سوی دیگر گزارش های مثبت گروه‌های بورسی نیز یکی دیگر از عوامل موثر در بهبود شرایط بازار سرمایه در این روزها است و رفته رفته با انتشار گزارشات شش ماه شرکتها و خبرهای مثبت منتشر شده می‌توان انتظار تداوم بهبود روند مثبت بورس را داشت.عضو هیات مدیره شرکت آلومینیوم ایران با بیان این که به طور معمول همزمان با برگزاری فصل مجامع شرکتها با توجه به گزارشهای منتشر شده و تصمیماتی که در مجامع گرفته می‌شود، معاملات بورس در لاک احتیاط و...
 • الگوی جهانی تعطیلات تابستانی
 • تین‌نیوز | با پایان فصل تابستان، دانشگاه‌ها و مدارس پس از حدود 3 ماه تعطیلی بازگشایی می‌شوند. ایران با 26 روز تعطیلی مناسبتی در طول ایام سال یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد تعطیلی مناسبتی را در جهان دارد و از حیث تعطیلات تابستانی نیز به‌نوعی رکورددار است اما با این حال با داشتن تعطیلات یک روزه آخرهفته، از جمله کشورهایی است که کمترین تعطیلات را در مجموع و طی کل سال دارند. به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، به‌باور کارشناسان، تعطیلات کشور از ساماندهی مناسبی برخوردار نیست و یک‌روزه بودن تعطیلات آخر هفته، مشکلاتی را پدید آورده است. در ایران، به‌دلیل توزیع نامناسب ایام تعطیل و به تبع آن مسافرت‌ها طی سال، تعطیلات کشور همواره با ازدحام، شلوغی و ترافیک جاده‌ها گره خورده است. صاحب‌نظران معتقدند که ساماندهی تعطیلات و به‌ویژه دو روزه کردن تعطیلات پایان هفته، علاوه‌بر اینکه کیفیت کار شاغلان و تحصیل محصلان را با ایجاد وقفه‌هایی برای تجدید قوای جسمی و ذهنی بهبود می‌بخشد، دارای تبعات مثبتی برای بخش گردشگری کشور خواهد بود و می‌تواند موجب گسترش تقاضای سفر و توزیع آن در فصول غیر اوج سفر شود. این موضوع البته برای محیط زیست و آلودگی هوا نیز مفید خواهد بود. اما روز گذشته در حالی تعطیلات طولانی‌مدت تابستانی در ایران به‌پایان رسید که جاده‌ها و مقاصد عمده گردشگری کشور بار دیگر به واسطه آنکه بیشتر خانواده‌ها روزهای منتهی به ماه مهر و شروع مدارس را برای سفر انتخاب کردند، با ازدحام و شلوغی مواجه شدند. مطالعات پیشین پیش‌تر «دنیای اقتصاد» در گزارش‌هایی، وضعیت تعطیلات در برخی کشورهای خارجی را بررسی کرده بود. مشاهدات نشان داده است که کشورها برای بهبود گردشگری داخلی خود و افزایش کارآمدی کارمندان و همچنین تحصیل محصلان، دست به اصلاح قوانین تعطیلات خود زده‌اند و در گام نخست، حداقل دو روز را برای تعطیلات پایان هفته خود در نظر گرفته‌اند....
 • گیشه ی تابستانی سینما به روایت آمار
 • سینمای ایران با فروش بیش از 60 میلیارد تومان پرونده اکران تابستانه‌اش را بست. به گزارش ایسنا، برای بررسی آمار و وضعیت گیشه‌ی تابستانی سینماها به سراغ محمد قاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران رفتیم، او با اشاره به اینکه "همه ساله اینگونه است که فیلم‌های خوب در ۶ ماه اول سال اکران می‌شوند" به ایسنا گفت: فروش تابستانه امسال خوب وراضی کننده بود. مخصوصا که امسال چند فیلم خوب و پرفروش مثل «نهنگ عنبر ۲»، «رگ خواب»، «اکسیدان» و... داشتیم که سینماها را رونق بخشیدند. او در ادامه افزود:فیلم‌های سینمایی اکران شده در تابستان فروش رضایت بخشی داشتند. پارسال افزایش مخاطب داشتیم ولی امسال اینطور نبود و فقط از نظر ارزش ریالی آمار بالا رفته است،در واقع بالا رفتن قیمت بلیت‌ها به پایین بودن تعداد مخاطب کمک کرد و آن را جبران کرد. البته که شرایط اکران فیلم در میزان فروش آن نیز بسیار تأثیرگذار است. اشرفی با بیان اینکه استقبال خوبی از فیلم‌های کمدی شده است، ادامه داد: با توجه به شرایط اجتماعی و بالا رفتن هزینه مسافرت‌ها و خرج‌های زندگی مردم ترجیح می‌دهند اوقات فراغت خود را با دیدن فیلم‌های کمدی پُر کنند. البته فیلمها در ژانرهای دیگر هم به شرط آن که فرم، محتوا، قصه و سوژه خوبی داشته باشند، می‌توانند مورد استقبال قرار بگیرند. او با بیان اینکه "تبلیغات از عواملی است که در میزان فروش تاثیر گذار است" توضیح می‌دهد: تبلیغات خوبی برای سینمای ایران صورت نمی‌گیرد، به طور مثال با توجه به اینکه اعلام شده بلیت سینماها در این چند هفته آخر تابستان نیم بها هستند اطلاع‌رسانی درستی در این مورد صورت نگرفت و وقتی مشتری‌ به سینماها مراجعه می‌کنند از نیم بها بودن آن اطلاع ندارند. رئیس انجمن سینماداران با بیان اینکه باید تنوع ژانر در فیلم‌هایی که در تابستان اکران شدند اتفاق می‌افتاد، گفت: من معتقدم که باید فیلم‌های کودک در...
 • فستیوال تابستانی آتش بازی در ژاپن تصاویر
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر سال در ژاپن، شکوفه‌های گیلاس بهاری با رنگ‌های شعله ور و درخشان خود جوانه می‌زنند. ۲۰۰ آتش بازی به عنوان بخشی از یک فستیوال سالانه نمایش داده می‌شود که قدمت آن به قرن هجدهم بازمی گردد. نمایش‌های آتش بازی در این کشور برای ایجاد بهترین چشم انداز رقابت می‌کنند و آسمان شب را با زیبایی بی نظیری روشن می‌کنند. تصاویر فوق العاده این نمایش انرژی، شادی و لذت بصری این آتش بازی را پوشش می‌دهد. منبع:برترین ها انتهای پیام/ تصاویر فوق العاده از فستیوال آتش بازی در ژاپن
 • آغاز جلسه علنی مجلس پس از تعطیلات تابستانی
 • به گزارش بی‌باک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ دستور کار جلسات علنی مجلس پس از سه هفته تعطیلی اعلام شد.دستور کار جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه 2 تا 7 مهرماه 96 اعلام شد که به شرح زیر است:** ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح یک فوریتی استفساریه قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان** گزارش کمیسیون مشترک درباره طرح بیمه موسسان و مدیران آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد** گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درباره طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری** گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درباره لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته ملی** گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درباره رد طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش** گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره لایحه موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان راجع به همکاری در زمینه پیشگیری، محدودسازی و کاهش پیامدهای شرایط اضطراری** گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره لایحه موافقت‌نامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی و جمهوری عراق** گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره لایحه موافقت‌نامه بین جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین درباره همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی** تقاضای استرداد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه وابسته به بانک توسعه اسلامیگفتنی است؛ انتخاب یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اولویت آشنایی با بانکداری اسلامی به عنوان ناظر در شورای فقهی هم در دستور کار هفته جاری مجلس قرار دارد.
 • گیشه تابستانی سینما به روایت آمار جدول
 • سینمای ایران با فروش بیش از 60 میلیارد تومان پرونده اکران تابستانه‌اش را بست. به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، برای بررسی آمار و وضعیت گیشه‌ی تابستانی سینماها به سراغ محمد قاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران رفتیم، او با اشاره به اینکه همه ساله اینگونه است که فیلم‌های خوب در ۶ ماه اول سال اکران می‌شوند به ایسنا گفت: فروش تابستانه امسال خوب وراضی کننده بود. مخصوصا که امسال چند فیلم خوب و پرفروش مثل «نهنگ عنبر ۲»، «رگ خواب»، «اکسیدان» و... داشتیم که سینماها را رونق بخشیدند. او در ادامه افزود:فیلم‌های سینمایی اکران شده در تابستان فروش رضایت بخشی داشتند. پارسال افزایش مخاطب داشتیم ولی امسال اینطور نبود و فقط از نظر ارزش ریالی آمار بالا رفته است،در واقع بالا رفتن قیمت بلیت‌ها به پایین بودن تعداد مخاطب کمک کرد و آن را جبران کرد. البته که شرایط اکران فیلم در میزان فروش آن نیز بسیار تأثیرگذار است. اشرفی با بیان اینکه استقبال خوبی از فیلم‌های کمدی شده است، ادامه داد: با توجه به شرایط اجتماعی و بالا رفتن هزینه مسافرت‌ها و خرج‌های زندگی مردم ترجیح می‌دهند اوقات فراغت خود را با دیدن فیلم‌های کمدی پُر کنند. البته فیلمها در ژانرهای دیگر هم به شرط آن که فرم، محتوا، قصه و سوژه خوبی داشته باشند، می‌توانند مورد استقبال قرار بگیرند. او با بیان اینکه تبلیغات از عواملی است که در میزان فروش تاثیر گذار است توضیح می‌دهد: تبلیغات خوبی برای سینمای ایران صورت نمی‌گیرد، به طور مثال با توجه به اینکه اعلام شده بلیت سینماها در این چند هفته آخر تابستان نیم بها هستند اطلاع‌رسانی درستی در این مورد صورت نگرفت و وقتی مشتری‌ به سینماها مراجعه می‌کنند از نیم بها بودن آن اطلاع ندارند. رئیس انجمن سینماداران با بیان اینکه باید تنوع ژانر در فیلم‌هایی که در تابستان اکران شدند اتفاق می‌افتاد،...
 • بیش از سه هزارو ۵۰۰ مسافر تابستانی در مدارس نهاوند پذیرش شدند
 • نهاوند- ایرنا- مدیر آموزش و پرورش نهاوند گفت: در ایام تعطیلات تابستانی امسال بیش از سه هزار و 500 مسافر در مدارس و ستادهای اسکان آموزش و پرورش شهرستان نهاوند پذیرش شدند. هادی سلگی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در راستای رفاه فرهنگیان و مسافران تابستانی، 2 مرکز شبانه روزی با 22 کلاس و خوابگاه و همچنین مرکز رفاهی فرهنگیان برای خدمات رسانی به مسافران در تابستان امسال آماده و تجهیز شد.وی ادامه داد: در مجموع در تابستان امسال 784 خانوار در این مراکز اسکان شدند که 632 خانوار آن از فرهنگیان و 152 خانوار نیز از اقشار غیر فرهنگی بودند.سلگی اضافه کرد: تعداد مسافران پذیرش شده در تابستان امسال در مدارس این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشت.در حال حاضر در نهاوند تعداد 178 فضای آموزشی وجود دارد که نزدیک به 25 هزار دانش آموز در آن مشغول به تحصیل هستند.شهرستان نهاوند در مسیر غرب به مرکز کشور قرار دارد و علاوه بر آن به واسطه وجود سراب های دل انگیز پذیرای تعداد زیادی از گردشگران در فصل تابستان است.این شهرستان با دارا بودن جمعیتی نزدیک به 190 هزار نفر سومین شهر بزرگ استان و در 105 کیلومتری جنوب همدان واقع شده است . 7525/1181خبرنگار : وحید سیفی**انتشار:الهام تدین
 • پس از سه هفته تعطیلات تابستانی مجلس فردا جلسه علنی دارد
 • تهران - ایرنا - مجلس شورای اسلامی پس از سه هفته تعطیلات تابستانی نمایندگان و سرکشی به حوزه های انتخابیه، فردا یکشنبه جلسه علنی دارد. به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، آخرین جلسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هشتم شهریور ماه برگزار شد و پس از آن نمایندگان دو هفته به تعطیلات تابستانی و یک هفته نیز برای سرکشی به حوزه های انتخابیه رفتند.مجلس شورای اسلامی پس از سه هفته تعطیلات تابستانی فردا یکشنبه دوم مهر ماه جلسه علنی دارد، همچنین جلسات علنی این هفته مجلس در روزهای سه شنبه و چهارشنبه چهارم و پنجم مهر ماه برگزار می شود.هفته آینده نیز به دلیل تقارن با عاشورای حسینی، مجلس یکشنبه نهم مهر ماه جلسه علنی ندارد و جلسات هفته آینده مجلس در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 11 و 12 مهر برگزار می شود.سیام**9121 خبرنگار: سمیه لاریانتشار: کتایون لامع زاده
 • آخرین وضعیت راه ها در آخرین روز تعطیلات تابستانی جاده چالوس یک طرفه شد
 • جامعه>پلیس - ایسنا نوشت: رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا ضمن اشاره به آخرین وضعیت راه های کشور از یک طرفه شدن جاده چالوس خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی با اشاره به اینکه مداخلات جوی به‌صورت باران در بوکان (استان آذربایجان غربی) گزارش شده است، اظهار کرد: ترافیک در محور چالوس به سمت کرج، آمل به تهران و قم به تهران پرحجم است. سایر محورهای مواصلاتی کشور نیز ترافیکی روان دارند. وی ادامه داد: محدودیت تردد وسایل نقلیه از ساعت 15:45 دقیقه امروز از سمت میدان امیر کبیر و محور کرج به چالوس ممنوع شد و در حال حاضر تردد از شمال به جنوب این محور به صورت یک‌طرفه انجام می‌شود. 47235 کلید واژه‌ها : ترافیک - جاده - پلیس راهور -
 • ماه مهر شروع راه علم و دانایی
 • تهران- ایرنا- ماه مهر، آغاز راه دانایی و سال تحصیلی پرنشاطی را به دانش آموزان نوید می دهد. آینده سازان ساعی و پرتلاش، دگربار در بهار علم آموزی با برافروختن مشعل علم و دانش، ظلمت و نادانی را از این دیار می زدایند و بشارت توسعه ای پایدار را در این مرزوبوم می دهند. مهر، ماه مهربانی فرارسید و دانش آموزان مصمم تر و بااراده تر گام در مکتب علم آموزی گذاشتند تا با کوله باری از دانش و تجربه به کشف ناشناخته ها بپردازند و سال جدید تحصیلی را آغاز کنند. مسافران مسیر علم و دانایی با نخستین تابش نور دانش، آگاه تر از همیشه سر از بالین بر می دارند تا در پرتو رهنمودهای مشفقانه معلمان دلسوز به کوچه های حقیقت گام نهند و رویشی دیگر را در بهار دانش تجربه کنند. حیاط سرد و ساکت مدرسه میزبان دوستان و هم شاگردان قدیمی است؛ آنان که بی صبرانه منتظرند تا درس های زندگی را از آموزگارشان بیاموزند و با همت و تلاش خویش، آینده ای روشن را برای کشورشان رقم بزنند و آن زمان که اشعه های خورشید فصل پاییز کم کم بی فروغ می شوند، دانش آموزان این مرزوبوم در شروعی دوباره به نبرد با ظلمت نادانی می روند. ** رسالت خطیر آموزش و پرورش در اعتلای فرهنگ جامعهآموزش و پرورش به عنوان گسترده ترین نهاد فرهنگی و اجتماعی نقشی تاثیرگذار و غیر قابل انکار در تربیت دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور، برعهده دارد و توسعه یا عقب ماندگی هر جامعه ای از نظام آموزشی آن نشات می گیرد. پرورش نسلی مطلع، متعهد و مستقل برای ساختن کشوری پیشرفته در گرو برنامه ریزی کارآمد و پرورش حس اعتماد به نفس دانش آموزان در پرتو تقویت فرهنگ دینی آنان است. توسعه همه جانبه کشور زمانی رقم می خورد که با آموزش های نظامند و کارآمد،...
 • باز این چه شورش است و چه ماتم شروع شد
 • ایران اکونومیست - در حالی خنکای نسیم پاییز روزهای پایانی شهریور را بدرقه می‌کند که چشم‌های عاشقان برای اینکه زیر پرچم‌ها و خیمه‌ها، بیشتر از همیشه ببارند، بیتابی می‌کنند. بازار این روزها شلوغ است، نه فقط چون اول مهر می‌آید و مدارس باز می‌شوند، مادران نوزادانشان را در آغوش گرفته و در زیر بازارها می‌گردند تا یک پیراهن مشکی با نشان «یا حسین» و «یا علی اصغر» برایشان پیدا کنند. پیرمردها پیراهن‌های سیاه را از بقچه‌هایشان بیرون می‌آورند، یک «یا علی» می‌گویند و به مساجد و تکایا می‌روند تا به همان نوکری که سال‌های جوانی را با آن سپری کردند، مشغول شوند. جوانان بساط عَلَم‌ها و زنجیرها را وسط حیاط خانه و هیئت‌ها پهن می‌کنند و به کوچک‌ترها نیز آنچه خود می‌دانند می‌آموزند. زنان خانه و زندگی را آب و جارو می‌کنند، استکان‌ها را از کمد بیرون می‌آورند، قندان‌ها را قند می‌کنند و همه جا را آماده پذیرایی از عاشقان زینب(س) می‌کنند. پیرزن‌ها که همه امید و عشقشان در یک «یا ابوالفضل» خلاصه می‌شود نیز زیارت‌نامه‌ها را از سجاده درمی‌آورند که اگر در سایر ایام سال گه گاهی دست بر سینه به سمت کربلا «السلام علیک یا اباعبدالله» سر می‌دادند، با شروع محرم هر ساعت و دقیقه سلام دهند. آری، کوچه‌های شهر بویی دیگر به خود گرفته است، بوی عشق، بوی عاشورا، بوی حسین(ع)! آقا سلام! ماه محرم شروع شد «باز این چه شورش است و چه ماتم»، شروع شد آقا سلام کاسه اشکی به من دهید ماه گدایی من و چشمم شروع شد* اما همه این‌ها بهانه‌ای است تا مادران و کودکان و پیران و جوانان نه فقط «یا حسین و یا ابوالفضل» سر دهند که حسین(ع) و اصحاب و خاندانش را بشناسند. از جان و دل درس زندگی را از صاحب این ماه یاد بگیرند و در لحظه لحظه حیات چند ساله خود از آن استفاده کنند. پس...
 • گرامی داشت جنگ روز شروع یا پایان و صلح
 • عصر ایران؛ مهرداد خدیر- پایان تابستان و آغاز پاییز تنها یادآور تغییر فصل و موسم درس و مدرسه و دانشگاه نیست.35 سال پیش کشوری که برای تحقق اهداف انقلابی بزرگ و مردمی خود را آماده می کرد و تازه رییس جمهوری و نمایندگان مجلس جدید را انتخاب کرده بود ناگهان خود را درگیر جنگی دید که آتش افروزانِ آن می پنداشتند مناسب ترین فرصت را فراچنگ آورده اند. چه، از یک سو ارتش را به خاطر برخوردهای پس از کشف کودتای نوژه آشفته و شیرازه پاشیده تصور می کردند و از جانب دیگر به سبب اشغال سفارت آمریکا در ایران و فقدان وزیر خارجه در دولت، دستگاه دیپلماسی هم از رمق افتاده بود.این گونه بود که جنگی درگرفت که طی 8 سال نزدیک به 300 هزار نفر از بهترین فرزندان ایران جانِ شیرین بر سر آن نهادند و شاید بیش از این شمار جراحت دیدند یا عضوی از بدن را از دست دادند و ده ها هزار نفر هم سال ها در اسارت به سر بردند و برخی دیگر زنده به وطن بازنگشتند.در آن سو نیز صدها هزار نفر کشته و مجروح شدند و سرمایه های مادی بسیاری هم از بین رفت.با این همه در ایران هفته آغاز جنگ و تجاوز عراق به ایران به عنوان «هفته دفاع مقدس» گرامی داشته می شود - که هر چند در سال های جنگ و از 31 شهریور 1360 که نخستین سالروز شروع جنگ به حساب می آمد تا 31 شهریور 1366 که آخرین سالروز در هنگام جریان داشتن جنگ است طبیعی بود- اما پس از اتمام جنگ خصوصا برای نسل بعد این ابهام را ایجاد می کند که چرا هم چنان روز آغاز و نه پایان را گرامی می داریم؟ خاصه این که آغازگر جنگ هم صدام حسین و ارتش بعث عراق بوده است.کشورهایی که جنگ های بزرگ را پشت سر گذاشته...
 • آیا جنگ تحمیلی ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ شروع شد
 • سیدروح الله امین آبادیبرای بسیاری 31 شهریور 1359 آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است و هیچ تصوری قبل از این تاریخ ندارند، آنان گمان می‌کنند که به ناگاه در عصر 31 شهریور جنگنده‌های عراقی فرودگاه‌های کشور را بمباران و با این اقدام ناگهانی جنگی هشت ساله آغاز شده است.نکته انحرافی ماجرا آنجا است که جنگ میان ایران و نماینده یک سوی ماجرا یعنی عراق نه از 31 شهریور 1359 که دقیقا از سال‌ها پیش آغاز شده بود، برخی که اطلاعات نسبتا دقیقی دارند گمان می‌کنند که جنگ با پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد و نتیجه طبیعی انقلاب اسلامی ملت ایران برای به دست گرفتن استقلال و کسب آزادی‌های مشروع چنین نتیجه‌ای داشته و این جنگ طبیعی به نظر می‌رسید و باید برای آن آماده بودیم، این قرائت بخشی از حقیقت ماجرا را پوشش می‌دهد ولی نه تمام آن را، جنگ با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به مرحله عملیاتی خود وارد شد ولی این نبرد از مدت‌ها پیش آغاز شده بود.در این زمینه گفتنی‌هایی است که به اختصار به آن می‌پردازیم؛ 1-جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت ایران در برابر این تهاجم همه جانبه نه از 31 شهریور 1359 که از سال‌ها پیش و از شهریور 1320 آغاز شد، روزهایی که ایران توسط متفقین ‌اشغال شد، پهلوی پدر رفت و پسر بر جای او به تخت سلطنت نشست، از شهریور 1320 تا شهریور 1359 نزدیک به چهل سال فاصله است، روابط ایران و غرب به ویژه آمریکا در این مدت موید این واقعیت است که از یک سو ملتی برای استقلال، آزادی و حاکمیت ارزش‌های اسلامی می‌جنگید و از سوی دیگر رژیمی به نیابت از آمریکا مقابل خواسته‌های ملت ایستادگی می‌کرد، با سقوط رژیم پهلوی این جنگ شکل و لباس جدیدی به خود گرفت.جالب است بدانیم «بر اساس اسنادی که ‌اشتباها توسط کتابخانه ریاست جمهوری هری‌ترومن در سال ۱۹۹۶ افشا...
 • عربستانی ها جوسازی را شروع کردند
 • ورزش>لیگ برتر - روزنامه عربستانی خبرهای منفی درباره پرسپولیس منتشر می‌کنند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روزنامه الریاضه چاپ عربستان امروز در گزارشی وضعیت پرسپولیس را بد توصیف کرد و نوشت برانکو ایوانکوویچ سرمربی این تیم، به باشگاهش اعلام کرده قرارداد خود را تمدید نمی کند. قرارداد این مربی در نوامبر به پایان می رسد. این نشریه همچنین نوشت علیرضا بیرانوند دروازه بان قرمزها آسیب دیده و معلوم نیست چه وضعیتی خواهد داشت. 252 41 کلید واژه‌ها : باشگاه پرسپولیس -
 • عربستانی ها جوسازی را شروع کردند/عکس
 • روزنامه الریاضه چاپ عربستان امروز در گزارشی وضعیت پرسپولیس را بد توصیف کرد و نوشت برانکو ایوانکوویچ سرمربی این تیم، به باشگاهش اعلام کرده قرارداد خود را تمدید نمی کند. قرارداد این مربی در نوامبر به پایان می رسد. این نشریه همچنین نوشت علیرضا بیرانوند دروازه بان قرمزها آسیب دیده و معلوم نیست چه وضعیتی خواهد داشت.
 • شروع همه پرسی در خارج از عراق
 • به گزارش ایلنا به نقل از روداو، «کاروان جلال» از مسئولان کمیته عالی انتخابات و همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرد همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق از روز گذشته –جمعه- آغاز و تا سه روز ادامه خواهد داشت. وی همچنین اعلام کرد: «روند رأی‌گیری الکترونیکی نیز آغاز شده است و به دلیل اختلاف ساعت پیش از هرنقطه دیگری این همه‌پرسی در چین آغاز شده است.» «همین هورامی» یکی از معاونان ارشد «مسعود بارزانی» رئیس‌ اقلیم کردستان نیز با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود از اخذ نخستین‌ رأی‌ها در زمینه استقلال کردستان از عراق در کشور چین خبر داد. همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق نیز فردا بیست‌ و پنجم سپتامبر برگزار خواهد شد. بر همین اساس فقط شهروندان یکی از استان‌های کردنشین عراق یا مناطق مورد نزاع میان اربیل و بغداد که حداقل ۱۸ سال داشته باشند می‌توانند با مراجعه به وبسایت کمیته عالی انتخابات کردستان در همه‌پرسی شرکت کنند.
 • گرامی داشت جنگ روز شروع تجاوز یا پایان و صلح
 • عصر ایران؛ مهرداد خدیر- پایان تابستان و آغاز پاییز تنها یادآور تغییر فصل و موسم درس و مدرسه و دانشگاه نیست.35 سال پیش کشوری که برای تحقق اهداف انقلابی بزرگ و مردمی خود را آماده می کرد و تازه رییس جمهوری و نمایندگان مجلس جدید را انتخاب کرده بود ناگهان خود را درگیر جنگی دید که آتش افروزانِ آن می پنداشتند مناسب ترین فرصت را فراچنگ آورده اند. چه، از یک سو ارتش را به خاطر برخوردهای پس از کشف کودتای نوژه آشفته و شیرازه پاشیده تصور می کردند و از جانب دیگر به سبب اشغال سفارت آمریکا در ایران و فقدان وزیر خارجه در دولت دستگاه دیپلماسی هم از رمق افتاده بود.این گونه بود که جنگی درگرفت که طی 8 سال نزدیک به 300 هزار نفر از بهترین فرزندان ایران جانِ شیرین بر سر آن نهادند و شاید بیش از این شمار جراحت دیدند یا عضوی از بدن را از دست دادند و ده ها هزار نفر هم سال ها در اسارت به سر بردند و برخی دیگر زنده به وطن بازنگشتند.در آن سو نیز صدها هزار نفر کشته و مجروح شدند و سرمایه های مادی بسیاری هم از بین رفت.با این همه در ایران هفته آغاز جنگ و تجاوز عراق به ایران به عنوان « هفته دفاع مقدس» گرامی داشته می شود - که هر چند در سال های جنگ و از 31 شهریور 1360 که نخستین سالروز شروع جنگ به حساب می آمد تا 31 شهریور 1366 که آخرین سالروز در هنگام جریان داشتن جنگ است طبیعی بود- اما پس از اتمام جنگ خصوصا برای نسل بعد این ابهام را ایجاد می کند که چرا هم چنان روز آغاز و نه پایان را گرامی می داریم؟ خاصه این که آغازگر جنگ هم صدام حسین و ارتش بعث عراق بوده است.کشورهایی که جنگ های بزرگ را پشت سر...
 • شروع سال تحصیلی جدید در مدرسه آناتا
 • به گزارشگروه شهروند خبرنگارباشگاه خبرنگاران جوان؛ شهروندخبرنگار ما فیلمی از روز اول مهر و آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه آناتا در شهرک مرزداران شهر تبریز را مشاهده می‌نمایید. منبع: شهروندخبرنگار - تبریز کد ویدیو دانلود فیلم اصلی برای آموزش اصول تصویربرداری خبری برای شهروندخبرنگاران اینجا کلیک کنید انتهای پیام/ فیلمی از آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه شهرک مرزداران
 • ترامپ قبل از شروع بازی شکست می خورد
 • به گزارش ایسکانیوز ، محسن رضایی در واکنش به شرمساری نخبگان آمریکا از نطق ترامپ در پیام توئیتری نوشت:«ترامپ رقیب خوبی برای ماست. قبل از شروع بازی شکست می خورد.» وی در توئیت دیگر تاکید کرد: «ترامپ هر چه بیشتر حرف بزند باطن آمریکا و حقانیت جمهوری اسلامی آشکارتر می شود.» محسن رضایی ترامپ دبیر مجمع تشخیص
 • شروع عزاداری محلات ششگانه اردبیل در بازار
 • به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، مهم ترین پایه نظم و ترتیب عزاداری های اردبیل براساس تقسیم بندی محلات است. به این ترتیب که در عهد صفویه شهر اردبیل، به شش محله تقسیم شده که سه محله حیدری و سه محله نعمتی است. در بین این محلات، یک محله نقش بزرگ تر و یکی نقش میانه و دیگری نقش کوچک تر دارد. محلات حیدری عبارت هستند از طوی که برادر بزرگ تر است، اوچدکان برادر متوسط و پیر عبدالملک برادر کوچک تر. در محلات نعمتی نیز، گازران برادر بزرگ تر است و سرچشمه برادر متوسط و عالی قاپو یا همان دروازه برادر کوچک تر. دیگر مساجد و محلات شهر اردبیل هم به عنوان زیر شاخه این شش مسجد و محله طبقه بندی می شوند و هر کدام دسته عزاداری مشخص و مجزا دارند.به عنوان مثال مساجد عباسیه، قاسمیه، اکبریه، چراغعلی شاه، شعبات تابعه محله گازران. مساجد محمدیه، خیرال، اقلیمشاه شعبات تابعه محله سرچشمه.مساجد منصوریه، باغمیشه، میرزابخشعلی شعبات تابعه محله دروازه یا عالی قاپو. مساجد پیرشمس الدین، پیرزرگر ، مسجد جمعه، سیدآباد شعبات محله پیرعبدالملک. مساجد علی آباد، ابراهیم آباد شعبات تابعه محله اوچدکان. و مساجد نواب صفوی، داشچیلار، شاه باغی یا همان کوچه اسلامی شعبات تابعه محله طوی است. البته تعداد شعبات تابعه محلات بسیار زیادتر از این مثال ها است. بر این اساس عزاداری در ماه محرم در اردبیل بر حسب سنتی دیرینه به ترتیب و برنامه خاصی در مسیر های مشخص در سطح شهر و بازار سنتی و تاریخی اردبیل انجام می شود. انتهای پیام/ح آغاز عزاداری محلات ششگانه اردبیل
 • برای رشد شهرمان باید از مدارس شروع کنیم
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود میرلوحى در مراسم آغاز سال تحصیلی که در هنرستان پاسداران انقلاب اسلامیمنطقه ١٩ حاضر شده بود در سخنانی اظهار کرد: اگر می‌خواهیم کشور سریع‌تر مسیر توسعه را طیکند باید به مسابقه مبارکیکه میان دختران برایکسب سطوح مختلف تحصیلیو مدیریتیایجاد شده بها دهیم. وی خاطرنشان کرد: اجازه ندهیم این شوق، تلاش و همت به سرخوردگیمنجر شود. باید تقارن این سه مناسب مهم دفاع مقدس، محرم و آغاز سال تحصیلیرا به فال نیک تفسیر کرد.ما معتقدیم که اگر امروز بنا است کشورمان از این مشکلات پیچیده رهاییپیدا کند راهش تلاش است و مدارس و آموزش و پروش ما پایه رسیدن به این موفقیت هستند. میرلوحی ادامه داد: اگر می‌خواهیم شهرمان به رشد برسد باید از مدارسمان شروع کنیم. فرهنگ، اخلاق، رعایت مقررات،بهداشت راهنمایی و رانندگی و ... از مدارس شروع میشود. عضو شورای شهر تشریح کرد: شورای پنجم آماده است تا سراها و فرهنگسراهایخود را در اختیار مدارس بگذارد تا این عزیزان را از ابتدا با این فرهنگ و آداب آشنا کنیم. اگر این کار کنیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه ١٠ میلیون جمعیت تهران همه باهم برای مقابله با بداخلاقی‌ها و ساختن شهر خود قدم بر‌دارند.
 • شروع مراسم ماه محرم در خراسان جنوبی با آیین علم بندان
 • خبرگزاری میزان- علم مهم‌ترین وسیله در اجرای مراسم سوگواری محرم به‌شمار می‌رود در هر یك از نقاط استان خراسان‌جنوبی هر یك از علم‌ها را به نشانه امام حسین (ع) و اصحابش نام‌گذاری می‌کنند و هر علم را نمادی از آن شخصیت می‌پندارند. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سید احمد برآبادی مسیول حوزه پژوهشمیراث‌فرهنگی خراسان جنوبیگفت: مراسم علم‌بندان یا عقد علم در بیرجند و برخی مناطق دیگر استان در غروب آخرین روز ماه ذی‌الحجه انجام می‌شود که نشانه شروع مراسم ماه محرم است، در برخی روستا‌ها این مراسم در روز‌های پنجم، ششم و هفتم محرم آغاز می‌شود و علت آن را ورود اهل بیت به کربلا ذکر می‌کنند. وی افزود: علم‌ها اغلب بانی و علم‌چی دارند که صاحب علم محسوب می‌شوند. این کار به‌طور موروثی از پدر به پسر بزرگ‌تر خانواده می‌رسد. روز علم‌بندان مردم را به‌وسیله چاووشی‌خوانی یا اعلام از بلندگو آگاه می‌سازند. پس از جمع شدن مردم، بزرگان و سادات محل لباس‌ها، دستمال، پارچه‌ها و توغ علم را می‌بندند و در حین کار اسپند دود می‌کنند، یک نفر چاووشی می‌خواند و دیگران صلوات می‌فرستند. مراسم و آیین علم‌بندان به شماره ۶۲۷ در فهرست میراث معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است. انتهای پیام/
 • شروع به کار کشت پاییزه گندم در اراضی زراعی آذربایجان غربی
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازمهاباد، اسمعیل کریم زاده در این خصوص افزود: در سال زراعی جاری 364 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به کشت گندم آبی و دیم اختصاص داشته است.وی افزود: به دلیل عدم بارندگی های مناسب در فصل پاییز و واکنش نامناسب بارندگی ها در فصل بهار تولید گندم استان بیش از 500 هزار تن برآورد می شود که از این میزان در حدود 400 هزار تن تا کنون به عنوان گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان خریداری شده است .وی با بیان اینکه سالانه 100 هزار تن گندم جهت بذرهای خود مصرفی کشاورزان مصرف می شود، ادامه داد: خرید محصول گندم استان با همکاری سازمان تعاون روستایی و شرکت غله و خدمات بازرگانی استان، 134 مرکز خرید دولتی، 107 مرکز مربوط به سازمان تعاون روستایی و 27 مرکز خرید مربوط به شرکت غله و خدمات بازرگانی انجام می شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با وجود خسارت وارده به گندم کشت شده در سال زراعی جاری، این استان نسبت به استان های کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و کردستان وضعیت بهتری در این محصول مهم دارد. وی افزود: کشاورزان باید با تجهیز اراضی زراعی به سیستم های نوین آبیاری و افزایش ضریب مکانیزاسیون و اجرای کشاورزی حفاظتی و همچنین رعایت تاریخ کشت به موقع محصول در راستای افزایش بهره وری و راندمان تولید مزارع خود اهتمام داشته باشند.انتهای پیام/ع آذربایجان غربی در رتبه‌های برتر تولید گندم کشور قرار دارد
 • تغییر شروع ساعت فعالیت مدارس در مناطق کشور
 • وزیر آموزش و پرورش گفت: ساعات شروع مدارس در مناطق مختلف کشور براساس اقلیم جغرافیایی تغییر می کند. خبرگزاری میزان: سید محمد بطحایی وزیر اموزش و پرورش در مورد ساعات دقیق شروع و خاتمه ساعت فعالیت مدارس، اظهار داشت: برای شروع و خاتمه سال تحصیلی متناسب با اقلیم مناطق مختلف مواردی را به استان ها ابلاغ کردیم. استان هایی که در مناطق گرمسیری کشور واقع شده اند، اجازه دارند زودتر از 7 صبح فعالیت مدارس را آغاز و ظهر زودتر تعطیل شوند. وی ادامه داد: در مناطق سردسیر مسئولان و مدیران مدارس این اجازه را دارند که دیرتر اقدام به شروع فعالیت کنند. دانش آموزان این مناطق می توانند با چند ساعت تاخیر فعالیت علمی خود را آغاز و از ساعات ظهرگاهی بیشتر در کلاس بمانند. وزیر آموزش و پرورش در مورد چرایی فعالیت مدارس تهران در ساعت 7:30، گفت: به دلیل داشتن مدارس دو شیفته در تهران و تداخل فعالیت مدارس با زمان ادارات مجبور هستیم در تهران زمان فعالیت مدارس را مجبور هستیم به ساعت 7:30 صبح موکول کنیم. بطحائی با بیان اینکه در سال تحصیلی در حوزه محتوای متون درسی و مهارت آموزی برنامه های جدیدی داریم، تاکید کرد: آموزش شهروندی، سبک زندگی ایرانی- اسلامی در مدارس آغاز می شود. وی از اصلاح روش های مدیریت و ساختار اداری آموزش و پرورش خبر داد و افزود: به دنبال افزایش بهره وری در نظام آموزش و پرورش هستیم. امروز 1100 پروژه جدید آموزشی به بهره برداری می رسد و 5 هزار کلاس درس به سیستم آموزشی کشور اضافه می شود.