اجتماع>اجتماعی - آوا فوشریان:
ساعت‌ها را خودم تولید می‌کنم. بدنه چوبی دارند، دست‌ساز و ضد‌حساسیت هستند، یک سال ضمانت دارند و تخفیف هم می‌دهم

اين تبليغ ساده‌اي در فضاي مجازي است كه با چندعكس ساعت همراه شده و در شبكه‌هاي اجتماعي دست به‌دست مي‌شود؛ ساعت‌هاي زيبايي كه با تركيب چرم و چوب از طبيعت برخاسته‌ و بر دل دوستداران طبيعت هم مي‌نشيند؛ ساعت‌هايي كه از چوب‌هاي خام و دست‌نخورده توليد مي‌شود، بوي عناب، گردو و شمشاد مي‌دهد و به دستان توانمند جوان ايراني ساخته مي‌شود.

علي ملكي 22سال سن دارد و دانشجوي مهندسي نفت دانشگاه اميركبير است. او شوق زيادي براي تجربه‌هاي جديد دارد و اين شوق را با هوش و خلاقيت خود تركيب كرده و حالا در كارگاه كوچكي كه در خانه دارد، محصولات دست‌سازي‌ را بارؤياي رسيدن به آرزوهايش توليد مي‌كند. در اين گفت‌وگو با او همراه شده‌ايم تا از تجربه‌هاي توليد ساعت‌هايي متفاوت و كم‌نظير صحبت كند و از سختي‌‌هاي اين راه بگويد.

كار براي آينده

از او مي‌خواهيم درباره كارهايش توضيح دهد و بگويد چگونه تصميم به ساخت ساعت‌هاي چوبي گرفته است كه مي‌گويد: «من از آن آدم‌هايي هستم كه مي‌گويند از 18سالگي كار كردم و روي پاي خودم ايستادم. به‌نظرم اين حرف اصلا نشانه ضعف نيست. كار كردن از سن كم به معني فقير يا نيازمند بودن نيست چون كار كردن فقط نياز مالي را برطرف نمي‌كند. تجربه كردن و هياهو داشتن است كه من را در زمان جلو مي‌برد و به همين دليل هم كارهاي مختلفي، از تدريس خصوصي گرفته تا شغل آزاد را تجربه كرده‌ام.

اما همه ما هدف‌هايي داريم كه هر چقدر هم سرمان به كارهاي ديگر گرم باشد هميشه در گوشه ذهنمان به آن هدف فكر كرده و براي رسيدن به آن تلاش مي‌كنيم. من هم با تجربه شغل‌هاي مختلف، درآمد به‌دست مي‌آوردم اما به هدفي كه داشتم نمي‌رسيدم و اين شرايط برايم راضي‌كننده نبود تا اينكه در زمستان سال گذشته تصميم گرفتم با كمك دوستانم به معرفي آثار هنرمندان مختلف و فروش آنها از طريق يك سايت اينترنتي اقدام كنم.

اين كار، علاقه شخصي من و دوستانم است چرا كه فكر مي‌كنيم هنرمندان بزرگي در كشور داريم كه لازم است آثارشان با حمايت‌ افراد مختلف در دسترس عموم قرار بگيرد و علاوه بر شناخت مردم از آنها، برايشان درآمد‌زايي هم داشته باشد». از اين كارآفرين جوان مي‌پرسيم اما اين كار هيچ ربطي به ساخت ساعت‌هاي چوبي ندارد كه در پاسخ مي‌گويد: «بله تقريبا مي‌شود گفت ربطي ندارد اما براي اينكه بتوانيم از آثار هنري بيشتري حمايت كنيم نياز به سرمايه‌ داريم. هركدام از ما به‌نوعي براي تأمين اين سرمايه خود را موظف مي‌دانيم و من هم تصميم گرفتم تا با توليد ساعت‌هايي با بدنه چوبي و فروش آنها از طريق سايت، سهمي در تأمين اين سرمايه داشته باشم».

سخت مثل چوب

«مي‌دانستم كه بايد كاري كنم و ايده‌هاي مختلفي در ذهنم شكل مي‌گرفت تا اينكه يك شب بين جست‌وجوهايم به تصوير ساعت‌هاي خارجي برخوردم كه بدنه آنها از جنس چوب بود. تا پيش از اين فقط در كودكي چندبار معرق كار كرده بودم اما از نجاري و سختي‌هاي آن خبر نداشتم؛ حتي نمي‌دانستم ساعت‌سازي‌ چه پيچ و خم‌هايي دارد و اصلا درون يك ساعت چه خبر است.

اما انگار نيرويي در ذهنم مي‌گفت كه شروع كن و ايده را پرورش بده. » اينها را علي ملكي مي‌گويد تا نشان دهد كه چقدر براي ساختن نخستين ساعت چوبي سختي كشيده است و در ادامه هم مي‌گويد: «البته من نخستين توليد‌كننده ساعت‌هاي چوبي در ايران نيستم. اما كار من تفاوتي با جنس‌هاي مشابه خارجي در بازار دارد و آن اين است كه تك‌تك بدنه‌ها را با دست مي‌سازم، در حالي كه نمونه‌هاي مشابه با دستگاه‌هاي مخصوص برش مي‌خورد و بيشتر از آنكه يك اثر هنري باشد، محصولي تجاري است، به همين دليل ساخت هر ساعت تقريبا يك روز وقت مرا مي‌گيرد اما درنهايت اثري توليد مي‌شود كه با نگاه كردن به آن خستگي‌ را فراموش مي‌كنم.

كار با چوب بسيار لذت‌بخش است. هر بار كه به يك تكه از چوب نگاه كني نقش تازه‌اي در آن مي‌بيني و هر بار كه سمباده مي‌شود و صيقل مي‌خورد بوي چوب تازه روح را زنده مي‌كند. در آخر هم كه جلا داده مي‌شود زيبايي‌اش دوچندان مي‌شود. هرچوبي نقش و نگار مخصوص به‌خود را دارد و به همين دليل هم مي‌توانم بگويم هركدام از ساعت‌هايي كه توليد مي‌كنم منحصربه‌فرد است چون آن تكه چوب و آن نقش و نگار‌ها ممكن است در هيچ چوب ديگري دوباره تكرار نشود. البته در عين حال، كار خيلي سختي است و در ابتدا فكر نمي‌كردم از پس آن بر‌بيايم».

مهندس نفت يا مهندس ساعت؟

ملكي در دانشگاه اميركبير و در رشته مهندسي نفت تحصيل مي‌كند اما با هوش بالايي كه دارد مي‌تواند كارهاي مختلفي را انجام دهد؛ ضمن اينكه براي رسيدن به هدفش خسته نمي‌شود. او حالا به جاي مهندس نفت، مهندس چوب و ساعت شده است؛ چوب و ساعتي كه هيچ شناختي از آن نداشته و به‌تنهايي پا در دنياي آنها گذاشته است. ذهن مهندسي او با ايده و طراحي‌هايش گره خورده تا درنهايت به توليد ساعت‌هايي دست‌ساز با بدنه چوبي برسد.

او براي ساخت نخستين ساعت چوبي مراحل سختي را پشت سر گذاشته كه درباره آن اينطور توضيح مي‌دهد: «تقريبا مطمئن بودم كه چه چيزي مي‌خواهم بسازم اما از روش ساخت آن هيچ اطلاعي نداشتم. طرح اوليه را روي كاغذ نوشتم و ابعاد آن را محاسبه كردم. از ابعاد استاندارد صفحه ساعت، شيشه و بدنه ساعت اطلاع داشتم و حالا بايد اين استانداردها را روي ايده‌ام اجرا مي‌كردم. يك ساعت قديمي و خراب هم داشتم كه آن را باز كردم تا از نزديك ببينم يك ساعت چطور كار مي‌كند و اجزاي داخلي آن چيست.

نخستين مدل را با چوب ساختم و آنقدر از نتيجه كار خوشم آمد كه تصميم گرفتم آن را به يكي از دوستانم هديه دهم». اما همه‌‌چيز براي ساختن يك ساعت آن هم از جنس چوب به اين سادگي نيست. ملكي درباره سختي‌هاي اين كار اينطور توضيح مي‌دهد: «در ساخت ساعت، همه اندازه‌ها ميلي‌متري است. تمام اجزاي داخلي بايد با دقت خاصي ساخته و روي هم سوار شوند تا درنهايت محصول نهايي، هم زيبا باشد و هم درست كار كند. صفحه داخلي، عقربه‌ها، بدنه بيروني، صفحه‌اي كه پشت كار نصب مي‌شود و همه اجزاي داخلي بايد در اندازه‌هاي مشخص آماده و با دقت مونتاژ شوند.

اگر حتي يك ميلي‌متر هم در كار خطا باشد محصول نهايي با اشكال مواجه مي‌شود و كار از بين مي‌رود. براي اين دقت، معمولا از دستگاه‌هاي برش خاصي استفاده مي‌شود كه هزينه آن بيشتر از 40ميليون است و من امكان خريد آن را نداشتم؛ بنابراين با ليزر قطعه‌هاي مختلف داخل ساعت را برش مي‌دهم، سپس آنها را با دست پرداخت كرده و بدنه بيروني‌ را هم با وسواس خاصي آماده مي‌كنم. درنهايت 5قطعه چوبي از صفحات داخلي تا بدنه بيروني و صفحه پشت كار را به همراه موتور و عقربه‌ها روي هم سوار مي‌كنم تا با نصب بند، يك ساعت دست‌ساز جديد توليد شود».

به من نگوييد نه!

علي ملكي پرجنب و جوش و پر از ايده است. براي رسيدن به آنچه در سرش مي‌گذرد بسيار تلاش مي‌كند و خستگي‌ناپذير است. اين را وقتي مي‌فهمم كه اين ماجرا را تعريف مي‌كند:«وقتي ايده ساخت ساعت با بدنه چوبي در ذهنم شكل گرفت ابتدا فكر كردم بايد سراغ چند نجار و چوب‌فروش با تجربه بروم و ايده را با آنها مطرح كنم تا هم از تجربه‌شان استفاده كنم و هم درباره نحوه ساخت از آنها مشورت بگيرم. اما در كمال تعجب با هركدام كه صحبت كردم گفتند اين كار نشدني است. تقريبا از همه، جواب نه شنيدم و نااميد شدم. اما اين نااميدي دوام نداشت و نخستين نمونه را زماني ساختم كه فقط 24ساعت از اين «نه» شنيدن‌ها گذشته بود. همان نمونه اول را هم در شبكه‌هاي اجتماعي كه فعاليت داشتم به نمايش گذاشتم و باعث شد افراد زيادي از كار تعريف كنند و من دوباره انرژي بگيرم و براي ادامه راه مصمم شوم».

البته آرزوهاي علي ملكي به همين ماجرا ختم نمي‌شود. او تنها 22سال دارد و انگيزه زيادي براي تجربه كارهاي مختلف همراهش است. علاقه‌اش به آثار هنري هم باعث شده تا اين انگيزه را در راه هنر خرج كند، به همين دليل در آينده تصميم دارد كارهاي بيشتري با چوب انجام دهد؛ از ساخت عينك و وسايل مختلف با چوب گرفته تا به راه انداختن كارگاهي كه از كارگاه كوچك خانگي‌اش بزرگ‌تر باشد و بتواند به واسطه آن افراد ديگر را هم مشغول به كار كند.

کلیدواژه: ساعت هایی | همین دلیل | ساخت ساعت | علی ملکی | یک ساعت

منبع: همشهری آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۱۷۴۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • مهندس کامپیوتری که غاز می چراند عکس
 • به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، قبل ترها به کسی که کار خاصی نداشت به کنایه می گفتند: «برو غازتو بچرون». حالا حمید یزدانی بعد از اینکه مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوترش را دریافت کرده، شروع کرده به غاز چراندن. حمید بهیار بیمارستان امام خمینی شهرستان بناب است و یک سال و نیم پیش برای افزایش درآمد، پرورش غاز اوکراینی را به عنوان شغل دوم انتخاب می کند و حالا آنقدر کارش گرفته که از عراق برای خرید جوجه غازها به سراغش می آیند. حمید یزدانی بدون اینکه تجربه ای در این زمینه داشته باشد شروع به کار کرده ولی با مطالعه و تحقیق توانسته روش ویژه ای را برای درمان غازهای بیمار کشف کند. چرا مهندس کامپیوتر به دنبال پرورش غاز رفته؟ واقعیتش این است که من بعد از پایان تحصیلات به دنبال یک فعالیت اقتصادی زودبازده بودم. مدام توی اینترنت جست و جو می کردم. اول می خواستم که گوسفند رومانف پرورش دهم ولی چون هیچ سررشته ای در این باره نداشتم، تصمیم گرفتم غاز پرورش بدهم که ریسک اقتصادی اش کمتر است. غازها خیلی کم مریض می شوند و میزان تلفاتش نسبت به سایر دام و طیور پایین تر است. چرا سراغ پرورش غازهای بومی ایران نرفتی؟ طبق بررسی هایی که انجام دادم فهمیدم که نژاد غاز اوکراینی از نژادهای تخمی و گوشتی بومی بازدهی بهتری دارد. غازهای اوکراینی یکی از بهترین نژادهای غازها هستند که نوکشان سیاه است و تا حدی به قرمزی می زند. یعنی یک روز صبح تصمیم گرفتی چند غاز بخری و کار را شروع کنی؟ حدود 18 ماه پیش بعد از کلی تحقیق کارم را شروع کردم. 12 غاز مولد از شمال خریدم و برای جوجه کشی به اینجا آوردم. الان حدود 80 غاز دارم و حدود 400 جوجه غاز را فروخته ام. البته طبق پیش بینی باید 1500 جوجه...
 • مهندس پرسپولیس همچنان اول است
 • به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، محسن مسلمان هافبک طراح پرسپولیس که چند هفته ای است با افت مواجه شده همچنان بیشترین پاس گل را در لیگ هفدهم به نام خود ثبت کرده است. تا پایان هفته هفتم رقابت های لیگ برتر محسن مسلمان با 4 پاس گل همچنان در صدر جدول گل‌سازترین بازیکنان لیگ قرار دارد. مهدی مهدی پور و ربیع عطایا دو بازیکن ذوب آهن با 3 پاس گل در رده دوم این رده بندی قرار گرفته اند. خبرورزشی 110
 • استخدام کارشناس و مهندس شیمی
 • یک شرکت معتبر مهندسی در تهران برای تکمیل کادر فروش خود از واجدین شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. تلفن: 02122017077
 • نجات مهندس عمران از دست ربایندگان
 • ربایندگان شخصی که مهندس عمران بود و درخواست 500 هزار یوور از وی کرده بودند، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ­مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: آدم ربایانی که پس از ربایش مهندس عمران او را مورد آسیب جسمی قرار داده و از خانواده اش درخواست مبلغ 500 هزار یورو کرده بودند، دیروز در سه عملیات جداگانه در مناطق مهرشهر کرج، سلطان آباد و فلاح دستگیر و به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.متهمان در همان تحقیقات اولیه به آدم ربایی و آزار جسمی فرد ربوده شده اعتراف کردند. تحقیقات تکمیلی از متهمان در دستور کار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.
 • گروگانگیران مهندس تهرانی در دام پلیس
 • ربایندگان مهندس عمرانی که برای آزادی وی ۵۰۰هزار یورو درخواست کرده‌بودند، روز گذشته با تلاش پلیس دستگیر شدند.به گزارش آنا بنا به اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ ربایندگان مهندسی که درخواست 500 هزار یوور از وی کرده بودند، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند .آدم ربایانی که پس از ربایش این مهندس عمران او را مورد آسیب جسمی قرار داده و از او و خانواده‌اش درخواست مبلغ 500 هزار یورو کرده بودند، روز گذشته در سه عملیات جداگانه در مناطق مهرشهر کرج، سلطان آباد و فلاح دستگیر و به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند؛ متهمین در همان تحقیقات اولیه به آدم ربایی و آزار جسمی فرد ربوده شده اعتراف کردند.تحقیقات تکمیلی از متهمین در دستور کار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است. پسندیدم 0 برچسب ها گروگانگیری
 • پایان گروگانگیری ۵۰۰ هزار یورویی مهندس تهرانی
 • صراط: ربایندگان دکتر عمران که درخواست ۵۰۰ هزار یورو از وی کرده بودند، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند. به گزارش مهر مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: آدم ربایانی که پس از ربایش مهندس عمران او را مورد آسیب جسمی قرار داده و از او و خانواده اش درخواست مبلغ ۵۰۰ هزار یورو کرده بودند، روز گذشته در سه عملیات جداگانه در مناطق مهرشهر کرج، سلطان آباد و فلاح دستگیر و به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند؛ متهمین در همان تحقیقات اولیه به آدم ربایی و آزار جسمی فرد ربوده شده اعتراف کردند. تحقیقات تکمیلی از متهمین در دستور کار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.
 • پایان گروگانگیری ۵۰۰ هزار یورویی مهندس تهرانی عکس
 • ربایندگان دکتر عمران که درخواست ۵۰۰ هزار یوور از وی کرده بودند، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند. خبرگزاری مهر: مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: آدم ربایانی که پس از ربایش مهندس عمران او را مورد آسیب جسمی قرار داده و از او و خانواده اش درخواست مبلغ ۵۰۰ هزار یورو کرده بودند، روز گذشته در سه عملیات جداگانه در مناطق مهرشهر کرج، سلطان آباد و فلاح دستگیر و به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند؛ متهمین در همان تحقیقات اولیه به آدم ربایی و آزار جسمی فرد ربوده شده اعتراف کردند. تحقیقات تکمیلی از متهمین در دستور کار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.
 • مهندس رضا کریمی:عدم دستاورد سفر وزیر راه و شهرسازی به استان اردبیل بی انصافیست/بخش دوم
 • به گزارش برنا،سفر وزیر راه و شهرسازی به استان اردبیل،اولین سفر وی برای بازدید از پروژه های استان بود.سفری پرکار که به بازدید کارگاهی از پروژه ها و جلسات فشرده سپری شد.در این زمینه با رضا کریمی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفتگویی انجام دادیم.وی به صورت تفصیلی به شرح سفر آخوندی و دست آوردهای این سفر پرداخته است.بخش اول صحبتهای ایشان در برنا منتشر گردید. تشریح سفر آخوندی در گفتگو با رضا کریمی(بخش دوم): دقت لازم در بازآفرینی حوزه شهری در جلسه حوزه شهری با آخوندی،مدیران مربوطه نیز حضور داشتند.در بازآفرینی پایدار شهری مقرر گردید تا شاخصه های فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی ،گردشگری و باستانی محلات مورد توجه قرار گیرد. و این روند مشابه پروژه های مسکن مهر نباشد که زیرساختهای آموزشی،بهداشتی،فرهنگی و ورزشی ایجاده نشده است. افزایش حوزه بازآفرینی شهری در خصوص بازآفرینی شهری نیز بازنگری در شناسایی محلات مورد بحث قرار گرفت .چرا که این حوزه وسیع تر از محدوده تعریف شده کنونی می باشد.در اردبیل 15 محله در این رابطه شناسایی گردیده است در حالی که سه برابر این تعداد،جزو بافت قدیمی می باشد و نیاز به بازآفرینی دارد. نقش نمایندگان اردبیل در تامین اعتبار حوزه شهری با توجه به نقش نمایندگان اردبیل در کمیسیون تلفیق بودجه و در تامین بودجه های راه و شهرسازی،متناسب با نقش مجمع نمایندگان اردبیل درخواست افزایش سهم اردبیل را تقاضا نمودیم.وزیر مسکن شهرسازی بازدیدی از محلات اردبیل انجام داد و نمایندگان نیز طرح خویش را در این زمینه به ایشان ارائه نمودند. برخورد محافظ وزیر با یکی از خبرنگاران اولاً برخوردی که یکی از محافظان آقای وزیر انجام دادند را تایید نمی نمایم.خبرنگار نیز باید شان و جایگاه خویش را رعایت کند و باید شرایط زمانی و مکانی را درک کند که چگونه از وزیر سوال نماید و با تدبیر این عمل را انجام دهد نه اینکه با زور از وزیر سوال...
 • پایان گروگانگیری ۵۰۰ هرار یورویی مهندس تهرانی/دستگیری هر سه متهم
 • ربایندگان دکتر عمران که درخواست ۵۰۰ هزار یوور از وی کرده بودند، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند.  به گزارش خبرنگار مهر مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: آدم ربایانی که پس از ربایش مهندس عمران او را مورد آسیب جسمی قرار داده و از او و خانواده اش درخواست مبلغ ۵۰۰ هزار یورو کرده بودند، روز گذشته در سه عملیات جداگانه در مناطق مهرشهر کرج، سلطان آباد و فلاح دستگیر و به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند؛ متهمین در همان تحقیقات اولیه به آدم ربایی و آزار جسمی فرد ربوده شده اعتراف کردند. تحقیقات تکمیلی از متهمین در دستور کار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.
 • گروگانگیری ۵۰۰ هزار یوروریی در تهران/آزار مهندس عمران توسط آدم ربایان
 • ربایندگان دکتر عمران که درخواست 500 هزار یوور از وی کرده بودند ، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند . آفتاب‌‌نیوز : ربایندگان دکتر عمران که درخواست 500 هزار یوور از وی کرده بودند ، با تلاش کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شدند .مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: آدم ربایانی که پس از ربایش مهندس عمران او را مورد آسیب جسمی قرار داده و از او و خانواده اش درخواست مبلغ 500 هزار یورو کرده بودند ، روز گذشته در سه عملیات جداگانه در مناطق مهرشهر کرج ، سلطان آباد و فلاح دستگیر و به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند ؛ متهمین در همان تحقیقات اولیه به آدم ربایی و آزار جسمی فرد ربوده شده اعتراف کردند . تحقیقات تکمیلی از متهمین در دستور کار کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.
 • این لامبورگینی مثل ساعت کار می کند
 • خودروی 235 هزار یورویی هوراکان سوپر ریس تروفئو که با همکاری یک شرکت مشهور سوئیسی که در زمینه ساخت ساعت فعال است و روجر دوبویس نام دارد ساخته شده، به شکلی اختصاصی و محدود قرار است به تولید رسد بی‌باک| لامبورگینی از خودروی تازه خود با انتشار تعدادی عکس رونمایی کرد. این خودرو که یک نمونه مسابقه ای با نام هوراکان ایوو تروفئو سوپر ریس است، با داشتن تجهیزاتی نظیر باه بزرگ عقب، رکاب جانبی، تزئینات مسابقه ای و برخی اقلام نظیر یک ساعت مچی پیشرفته برای راننده، تلاش دارد تا منتهای حس رانندگی اسپورتی را به سرنشینان خود منتقل کند. به گزارش بی‌باک، این خودروی 235 هزار یورو که با همکاری شرکت مشهور سوئیسی که در زمینه ساخت ساعت فعال است و روجر دوبویس نام دارد ساخته شده و به شکلی اختصاصی و محدود قرار است به تولید رسد. طراحی بدنه این خودروی مهیج نیز توسط استودیو طراحی لامبورگینی و شرکت مهندسی دالارا ساخته شده است. جالب ترین نکته در مورد هر دو برند که در این پروژه با هم همکاری کرده اند، این است که با دقت و تلاشی مثال زدنی به ساخت محصولاتشان چه ساعت باشد و چه خودرو، مشغولند.
 • ساعت ۱۰ اینجا سومار است
 • دومین روز از تاریخ هشت سال دفاع مقدس و خاطر تلخ سقوط سوما و نفت شهر مرور میشود به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، در سحر گاه ۳۱ شهریور پس ماه‌ها شیطنت عراق و درگیری‌های که در مرزهای ایران به وجودآورده بود، ارتش متجاوز عراق از مرزهای غرب و جنوب وارد خاک ایران شد.این تجاوز نا جوانمردانه دوره‌ای از جنگ در خاور میانه را رقم زد که پس از جنگ ویتنام، طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم به ثبت رسید.سه شنبه ۱ مهر ۱۳۵۹ برابر با ۱۳ ذی القعده ۱۴۰۰ و مصادف با ۲۳ سپتامر ۱۹۸۰ دومینروز حمله رژیم بعثی عراق به ایران بود.در پی حمله هوایی دشمن در ۳۱ شهریور، نیروی هوایی ایران بزرگ‌ترین عملیات هوایی خود را علیه عراق انجام داد.رهبر معظم انقلاب که در آن تاریخ نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند، صبح این روز ضمن گزارشی به مجلس اظهار داشتند، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از صبح حدود پانزده مرکز مهم نظامی عراق، از جمله جنوب بغداد و شهر موصل را هدف قرار داده است.در این عملیات ۱۴۰ فروند هواپیما مأموریت داشتند که به نقاط تعیین شده بروند و بازگردند، عملیات پس از اعلام انجام شد و تقریبا همگی خلبانان به سلامت بر گشته اند و تن‌ها از چند فروند اطلاعی در دست نبود.از بعد از ظهر ۳۱ شهریور که حملات هوایی عراق شروع شد تا نیمه شب روز ۱ مهرماه ۱۰ میگ عراقی سرنگون شد و متاسفانه یک فانتوم از ایران آسیب دید و برنگشت.درست چند ساعت پس از حمله عراقی ها، حملات هوایی ایران شروع شد. در دومین روز حمله، دشمن پیشروی در خاک ایران را آغاز کرد و تقریبا تمام تانک‌ها از دو مرز غربی و جنوبی پیشروی به سمت خاک ایران را آغاز کردند.لشگر ۹۲ زرهی اهواز همان روز گزارش داد: حدود ۲۰۰ تانک عراقی از شلمچه عبور کرد و...
 • آن ساعت های آخر اباعبدالله باز همان است
 • خبرگزاری میزان- می‌گویند وقتی ناپلئون در مسکو دچار آن حادثه شد، گفت: افسوس که طبیعت چند ساعت با من مخالفت کرد. دیگری دستش را بهم می‌زند و می‌گوید: روی تو ای روزگار سیاه باد که ما را به این شکل درآوردی. به گزارش خبرگزاری میزان، هرکس دیگری، هر شخصیت تاریخی در شرایطی قرار بگیرد که حسین‌بن علی (ع) در شب عاشورا قرار گرفت، یعنی در شرایطی که تمام راه‌های قوت و غلبه ظاهری بر دشمن بر او بسته باشد و قطعاً بداند که خود و اصحابش به دست دشمن کشته می‌َشوند، در چنین شرایطی زبان به شکایت باز می‌کند و این را تاریخ گواهی می‌دهد. جملاتی می‌گویند نظیر «تف بر این روزگار»، «افسوس که طبیعت با من مساعدت نکرد». می‌گویند وقتی ناپلئون در مسکو دچار آن حادثه شد، گفت: افسوس که طبیعت چند ساعت با من مخالفت کرد. دیگری دستش را بهم می‌زند و می‌گوید: روی تو ای روزگار سیاه باد که ما را به این شکل درآوردی. اما حسین‌بن‌علی اصحابش را جمع می‌کند چنانکه گویی روحش از هر شخص موفقی بیشتر موج می‌زند، و می‌فرماید: «اثنی عَلَی اللهِ اَحسَنَ الثَناءِ و اَحمَدُهُ علَی السَراءِ و الضَراءِ اللهُم انی اَحمدُکَ عَلی اَن اَکرَمتَنا بانُبُوَةِ وَ عَلَمتَنا القُرآنَ وَ فَقَهتَنا فِی الدین» مثل اینکه تمام محیط برایش مساعد است و واقعاً هم مساعد بود؛ آن شرایط برای کسی نامساعد است که هدفش حکومت دنیوی باشد. برای کسی که حتی حکومت و همه چیز را در راه حق و حقیقت می‌خواهد، و می‌بیند در راه خودش قدم برداشته، محیط مساعد است. او جز سپاس و شکر چیز دیگری نمی‌بیند. از شعارهای روز عاشورای حسین (ع) یکی این است:اَلمَوتُ اَولی مِن رُکوبِ العارِ وَالعارُ اَولیل مِن دخولِ النارِ تا آخرین لحظه‌ها عملش، حرکاتش، سکناتش، سخنانش، تمام حق‌خواهی، حق‌پرستی و موجی از حماسه است. شب تاسوعا که برای آخرین بار به او عرضه می‌دارند:...
 • ساعت ۵ عصر و یک بام و دوهوای اکران در محرم
 • روزنامه شرق نوشت: مدتی قبل بیانیه‌ای از سازمان سینمایی، تکلیف اکران برخی فیلم‌ها در ایام ماه محرم را روشن کرد. بیانیه‌ای که طبق آن نمایش فیلم‌های «نهنگ عنبر ٢»، «ساعت ٥ عصر»، «اکسیدان» و «من و شارمین» متوقف می‌شود. در متن نامه مدیرکل سینمای حرفه‌ای خطاب به رئیس شورای صنفی اکران نوشته شده: «از آنجایی‌که نمایش فیلم‌های شاد و طنز در ایام ماه محرم و عزاداری سالار شهیدان شایسته و جایز نمی‌باشد و درحال‌حاضر درباره برخی فیلم‌های سینمایی به احتمال قوی این هم‌زمانی صورت خواهد گرفت؛ بنابراین خواهشمند است اقدامات مقتضی دراین‌باره صورت گیرد».مدت زمان زیادی از رسانه‌ای‌شدن این ابلاغیه نگذشت که علی سرتیپی، مدیرعامل فیلمیران، اعلام کرد فیلم مهران مدیری که با نام فیلمی کمدی نمایشش را آغاز کرد و به گفته کارگردانش کمدی متفاوتی نیز هست، تغییر ژانر داد و سرتیپی عنوان کرد فیلم مهران مدیری کمدی نیست و شامل حال دستورالعمل وزارت ارشاد مبنی بر توقف فیلم‌های کمدی نمی‌شود و نمایش فیلم می‌تواند در ایام محرم ادامه داشته باشد!. برخلاف ادعای سرتیپی، فیلم‌نامه «ساعت ۵ عصر» تیر ۹۳ با تأکید بر ژانر کمدی در بانک فیلم‌نامه خانه سینما ثبت شده و آبان ۹۵ هم پروانه ساخت آن باز هم در گونه کمدی صادر شده است.از اکران نخستین ساخته سینمایی مهران مدیری «ساعت ٥ عصر»، چند هفته‌ای گذشته و با وجود تبلیغات وسیع تلویزیونی و محیطی، تنها در هفته‌های نخست اکران توانست مخاطبانش را به سالن‌های سینما بکشاند و به مرور دچار افت فروش در گیشه شد و نتوانست رکورد‌شکنی در گیشه را که سازندگانش انتظار داشتند، به ثبت برساند. بااین‌حال، این فیلم سینمایی نیز به روزهای انتهایی اکرانش نزدیک می‌شود و مشخص نیست به چه دلیل توجیه غیرکمدی‌بودن فیلم برای ادامه اکران در ماه محرم در نظر گرفته شده است.فیلم «من و شارمین» هم از دیگر فیلم‌هایی است که اکرانش در روزهایی که فیلم‌های کمدی از نمایش...
 • ساعت کاری جدید باغ کتاب
 • ساعات کار باغ کتاب از آغاز سال تحصیلی جدید به 9 تا 21 تغییر کرد و همزمان با تاسوعا و عاشورا حسینی تعطیل است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب، باغ کتاب تهران شنبه و یکشنبه هم زمان با تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل است.جمعه 7 مهر هم خدمات دهی از ساعت 9 تا 17 است.ساعت بازدید از باغ کتاب تهران با آغاز سال تحصیلی جدید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 21 و پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت 9 تا 22 است.
 • ۵۷ بار حمله هوایی عربستان به یمن در ۲۴ ساعت
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، جنگنده‎های ائتلاف سعودی طی ساعات گذشته سلسله حملاتی را علیه تعدادی از مناطق یمنی انجام دادند که در پی آن خسارت‎های مالی سنگین عمومی و خصوصی به اهالی این مناطق وارد شده است. جنگنده‎های سعودی طی 24 ساعت گذشته دو بار منطقه «الحفا» در صنعاء و پنج بار منطقه جربان در سنحان را هدف قرار دادند. جنگنده‎های ارتش عربستان همچنین دو بار منطقه بنی حسن در منطقه عبس و دو بار نیز منطقه مستبا و کشر را هدف قرار دادند و بیش از 19 بار نیز دو منطقه حرض و میدی استان حجه را بمباران کردند. یک منبع امنیتی دیگر یمن گفته که عربستان سه بار به منطقه «مندبه» در منطقه باقم استان صعده و یک بار نیز به یکی از مناطق منطقه الصلو در تعز حمله کرد. جنگنده های سعودی 23 بار نیز به شهر الربوعه در عسیر واقع در جنوب عربستان حمله کردند.
 • پیش فروش هایما اس٥ از ساعت ١١ امروز
 • مدیرعامل ایران خودرو خراسان از آغاز پیش فروش هایما اس ۵ از ساعت ۱۱ امروز خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زاهدی فر در مراسم رونمایی از خودروی هایما اس٥ گفت: تولیدات ایران خودروی خراسان بر پژو ٤٠٥ و اس یو وی ها متمرکز شده است که بر این اساس، تلاش داریم به صورت ظرفیت کامل کار کرده و اکنون پژو ٤٠٥ روزانه در ٦٠٠ دستگاه تولید می شود و قرار است هر سال یک محصول جدید اس یو وی را به سبد تولید اضافه کنیم. وی افزود: در سال ٩٤ موفق شدیم هایما اس ٧ را تولید کردیم و امسال هایما اس ٥ را معرفی خواهیم کردیم این در حالی است هایما در چین تحت لیسانس مزدا تولید می شده و بعد از آن هم، از سوی شرکت FAW خریداری شده است. مدیرعامل ایران خودرو خراسان افزود: قطعه سازی خراسان ٢٥ درصد در تامین صنایع داخلی کشور سهم دارد بنابراین تولید خودروهایی که از قطعات تولیدی استان استفاده می کنند منجر به اشتغالزایی و افزایس رونق صنعت قطعه سازی شده است. وی تصریح کرد: قرار بود هایما اس ٥ سال آینده نعرفی شود ولی به دلیل تنوع محصول در رنج قیمتی هایما امیال تولید و عرضه خواهیم کرد. گفتنی است هایما اس٥ بعنوان محصول جدید ایران خودرو با حجم موتور ١٤٩٧ سی سی و سیستم سوخت یورو ٥ قرار است با پیش پرداخت ٣٧ میلیون تومانی و سود انصراف ١٤ درصدی آبان و آذر امسال به بازار عرضه می گردد.
 • کمتر از نیم ساعت یک ناهار خوشمزه بپزید
 • در یک تابه بزرگ یا ترجیحا واگ (تابه‌های عمیق چینی)، یک قاشق غذاخوری روغن را روی حرارت ملایم گرم کنید. بیف، سیر و زنجبیل را داخل آن سرخ کنید تا زمانی که گوشت طلایی شود. حدود ۳ تا ۴ دقیقه کافی است. آنها را از تابه خارج کنید. سرویس سبک زندگی فردا: این غذا همچون غذاهای چینی داخل تابه با حرارت بالا تهیه می‌شود و کمتر از نیم ساعت یک ناهار خوشمزه خواهید داشت. در ادامه این مطلب را به نقل از فوت و فن بخوانید.- تعداد: ۴ نفر- زمان تهیه و پخت: ۲۰ دقیقهمواد لازمدو قاشق غذاخوری روغن گیاهی۴۵۰ گرم بیف بی استخوان (فیله)دو حبه سیر رنده شدهیک قاشق چایخوری زنجبیل خرد شده۲ عدد هویج خرد شده۳٫۵ پیمانه گل‌چه های بروکلی۶ عدد پیازچه۱/۴ پیمانه آب پرتقالدو قاشق غذاخوری سس سویا۱/۴ قاشق چایخوری فلفل قرمز۴۲۵ گرم کنسرو لوبیای تند و فلفلیطرز تهیه۱. در یک تابه بزرگ یا ترجیحا واگ (تابه‌های عمیق چینی)، یک قاشق غذاخوری روغن را روی حرارت ملایم گرم کنید. بیف، سیر و زنجبیل را داخل آن سرخ کنید تا زمانی که گوشت طلایی شود. حدود ۳ تا ۴ دقیقه کافی است. آنها را از تابه خارج کنید. باقی روغن را در تابه بریزید. بروکلی و هویج را اضافه کنید و ۳ تا ۵ دقیقه تفت دهید تا برشته شوند. سپس پیازچه را اضافه کنید و یک دقیقه تفت دهید.۲. آب پرتقال، سس سویا و فلفل قرمز خرد شده را اضافه کنید و هم بزنید. سپس لوبیا و بیف را اضافه کنید و چند دقیقه روی حرارت تفت دهید.ارزش غذاییکالری: ۴۷۰چربی: ۲۸ گرمکلسترول: ۷۶ میلی گرمکربوهیدرات: ۳۰ گرمفیبر: ۸ گرمپروتئین: ۳۱ گرمسدیم: ۵۵۷ میلی گرمپتاسیم: ۹۶۶ میلی گرمکلسیم: ۱۰۱ میلی گرمآهن: ۴ میلی گرم
 • ۱۰ ساعت عظیم الجثه دنیا را ببینید
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مردم در سراسر دنیا هر روز به دفعات بیشتری به ساعت نگاه می کنند تا قرار ملاقات های مهم خود را از دست ندهند. گاهی به نظر می رسد وقتی می خواهیم کار مهمی را انجام دهیم زمان خیلی به سرعت می گذرد، اما درواقع سرعت عقربه ها در این ده ساعت بزرگ دنیا هرگز تغییر نخواهدکرد. در اینجا نگاهی گذرا خواهیم داشت به 10 عدد از بزرگ ترین ساعت های دنیا که در اقصی نقاط جهان قرار دارند. 10. ساعت کولگیت (Golgate Clock) در ایندیانا، امریکا ساعت کولگیت که دهمین ساعت بزرگ دنیا است در روز 17 نوامبر سال 1924 شروع به کار کرد. صفحه این ساعت که روی ساختمان کارخانه Colgate- Palmolive در ایندیانا نصب شده است حدود 12 متر قطر دارد. این ساعت دقیقا در حاشیه رودخانه قرار دارد. 9. برج ساعت الن بردلی (Allen- Bradley) در میلواکی، امریکا ساعت برج الن بردلی چهار وجهی است و قطر هر چهار صفحه این ساعت 12.25 متر است. این ساعت بسیار زیبا در ارتفاع 83 متری از سطح زمین نصب شده است. با وجود این ساعت دیگر هیچ کس در آن ناحیه برای فهمیدن زمان به صفحه تلفن هوشمند خود نگاه نمی کند. 8. ساعت آسمان خراش گروزنی سیتی (Grozny City) در چچن، روسیه این ساعت دووجهی در ارتفاع 140 متری بر روی نمای آسمان خراش گروزنی نصب شده است. این برج بلند که در روز پنجم اکتبر سال 2011 افتتاح شد شامل یک هتل 5 ستاره، 80 طبقه آپارتمان و یک مرکز تجاری است. صفحه هر ساعت که شامل عقربه ها و چرخ دنده است 5200 کیلوگرم وزن دارد. سازه ای که به عنوان پایه این ساعت عمل می کند 14 هزار کیلوگرم وزن دارد. عقربه ساعت شمار این ساعت 250 کیلوگرم، عقربه دقیقه شمار 400 کیلوگرم و...
 • نتیجه مثبت تغییر ساعت کاری در اول مهر
 • بخشنامه «تغییر ساعت شروع کار در 2 هفته اول مهر»، اگر چه به 4 شکل کاملا متفاوت از سوی دستگاه‌های دولتی و اجرایی به اجرا درآمد، اما برآیند آن در اولین صبح پاییزی، اثر مثبت – کاهنده - بر ترافیک تهران گذاشت و باعث «کاهش نسبی ازدحام در معابر» شد. روز گذشته، «انتقال ساعت شروع کار به 9 صبح»، افت حداقل 10 درصدی «زمان سفرهای صبحگاهی در پایتخت» را رقم زد. درس ترافیکی اول مهر نشان داد: ساعات کار در ایران، اشکالات اساسی همچون «شروع از ابتدای صبح و همزمانی با ساعات تحصیل» دارد. همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید الگوی سفرهای صبحگاهی در پایتخت دست‌کم در روز اول مهر ماه به واسطه ابلاغ و اجرای بخشنامه شروع منعطف ساعت کاری در دستگاه‌های اجرایی، ادارات دولتی و بانک‌ها تغییر کرد. به گزارش دنیای اقتصاد، از آنجا که بخشنامه مذکور در برخی از بانک‌ها و وزارتخانه‌ها به بدترین شکل ممکن اجرا شد، این نگرانی وجود دارد که از امروز ترافیک شهر تهران به وضعیتی که در آغاز سال تحصیلی 96-95 حاکم بود، بازگردد. بر اساس بخشنامه‌ای که اواخر هفته گذشته با امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد، ساعت شروع کار ادارات در دو هفته اول مهر ماه در کلیه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها به شکل منعطف از ساعت 7:30 تا 9 صبح اعمال می‌شود؛ به این معنا که دستگاه‌ها حضور کارمندان بین ساعت شروع کار عادی تا یک ساعت پس از آن را به‌عنوان «تاخیر مجاز» تلقی و در صورت لزوم، حضور با تاخیر در محل کار را به‌عنوان «مرخصی ساعتی» منظور کنند. بخشنامه مذکور با این هدف ابلاغ شد که بار سفرهای صبحگاهی را در یک بازه زمانی بیشتر نسبت به پیک صبحگاهی مهر پارسال توزیع کند و در نتیجه از ازدحام ترافیک در لحظه بکاهد. اما بخشنامه مذکور در روز اول مهر به چهار حالت...
 • سرعت وزش باد در سیستان به حدود۸۰ کیلومتر بر ساعت می رسد
 • زاهدان - ایرنا - کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک از فردا یکشنبه تا روز چهارشنبه در منطقه سیستان (شامل زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند) به حدود80 کیلومتر بر ساعت می رسد. مرتضی فرجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان به ویژه در شهرستان های زهک و هیرمند کاهش کیفیت هوا را به دنبال دارد.وی افزود: روزهای دوشنبه و سه شنبه در منطقه سیستان شدت وزش باد بیشتر می شود.به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال سیستان و بلوچستان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند. این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.وی بیان کرد: در نواحی مرکزی بعد ازظهرها وزش باد متوسط پیش بینی می شود و مهمترین پدیده در این مناطق تداوم هوای خنک در طول شب است.کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در نیمه جنوبی و سواحل این استان غبار محلی و در برخی نقاط وزش باد انتظار می رود.وی گفت: حداقل دمای هوای سیستان و بلوچستان در شبانه روز گذشته با 10درجه سانتیگراد مربوط به زاهدان و حداکثر دما با 41 درجه مربوط به شهر راسک در جنوب این استان بوده است.7316 **3213خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: اکبرنوریاخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
 • سرعت وزش باد در منطقه سیستان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت می رسد
 • زاهدان - کارشناس هواشناسی سیستان وبلوچستان گفت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در روزهای دوشنبه و سه شنبه در منطقه سیستان به حدود 80 کیلومتر بر ساعت می رسد. علی ملاشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بر اساس آخرین نقشه های همدیدی و آینده نگری هواشناسی از فردا تا روز چهارشنبه بر شدت وزش باد در شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان افزوده می شود به طوری که هر روز تا اواسط وقت این باد همراه با گرد و خاک موجب کاهش دید به ویژه در شهرهای زهک و هیرمند می شود. وی با اشاره به اینکه در نقاط مستعد گردوخاک سبب کاهش دید وکاهش کیفیت هوا می شود، افزود: در روزهای دوشنبه و سه شنبه سرعت لحظه ای باد به حدود 80 کیلومتر بر ساعت می رسد. وی با اشاره به اینکه طی این مدت در نواحی مرکزی استان سیستان و بلوچستان در بعد از ظهرها انتظار وزش باد متوسط خواهیم داشت، ادامه داد: مهمترین پدیده در این مناطق تداوم هوای خنک در طول شب است. کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: همچنین در نیمه جنوبی استان و سواحل مکران غبار محلی و در برخی نقاط وزش باد انتظار می رود. وی با اشاره به اینکه طی این مدت دریای عمان نسبتا آرام پیش بینی می شود، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته زاهدان با حداقل دمای ۱۰ و زرآبادبا حداکثر دمای ۴۳ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده اند.
 • ساعت عجیب و جالب با موقعیت مکانی
 • «اِتا کلاک»، ساعتی است که با استفاده با تکیه بر سیستم عصبی بدن انسان می تواند موقعیت مکانی افرادی که برایتان اهمیت ویژه ای دارند را ردیابی کند. گروهی که اینساعت عجیب و جالبرا طراحی نموده، ترکیبی از مهندس، مخترع، هنرمند و تکنولوژیست است. هدف از ساخت این گجت جالب توجه، نمایش زمان نیست بلکه قرار است موقعیت جغرافیایی شخصی که برای کاربر از اهمیت بسیاری برخوردار است را به وی نشان دهد. یک عقربه نشان‌دهنده فردی است که با وی در تماس هستید و عقربه دیگر، مقصد وی را نشان می دهد. The Eta Clock به شما نشان می دهد که افراد مهم زندگی شما در کجا حضور دارند. این ساعت با اپ موبایلی قابل کنترل است. برای این منظور، مخاطب شما باید این اپ را روی موبایل خود دانلود و نصب کرده و از طریق آن، موقعیت مکانی خود را با شما به اشتراک بگذارد. هر کاربری می تواند حریم خصوصی خود را به دلخواه تنظیم کند. لازم به اشاره است که این اطلاعات بیشتر از دو روز در گجت باقی نمی مانند و از این رو، اطلاعات جغرافیایی کاربران توسط کمپانی سازنده ضبط و ذخیره نمی شود. اینساعتدر حال حاضر در دو جنس چوب گردو و بلوط عرضه می شود و حداکثر برای ۶ کاربر به طور همزمان قابل استفاده است.
 • قتل در برازجان/قاتل در کمتر از ۶ ساعت دستگیر شد
 • بوشهر - فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: فردی که ظهر امروز با شلیک اسلحه باعث مرگ یک شهروند در برازجان شده بود کمتر از شش ساعت پس از حادثه شناسایی و دستگیر شد. به گزارش خبرنگار مهر، سردار خلیل واعظی شنبه‌شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ظهر امروز شنبه اول مهر ۹۶ در یک منزل مسکونی در یکی از خیابان‌های مرکزی شهر برازجان پس از یک مشاجره فردی به هویت «الف، الف» با شلیک اسلحه فردی به هویت «م، الف» را به قتل رسانده و متواری می‌شود. وی اضافه کرد: با حضور کارآگاهان پلیس آگاهی و بررسی میدانی محل حادثه، تلاش‌های اطلاعاتی و پلیسی به‌منظور شناسایی مخفیگاه‌های احتمالی قاتل فراری در دستور کار قرار گرفت. سردار واعظی ادامه داد: قاتل که در درگیری با مقتول با ضربات تبر از ناحیه پا مصدوم شده بود به یکی از شهرهای شمالی استان متواری، مجددا به شهر برازجان برگشته و در هنگام ورود به یکی از مراکز درمانی در یک عملیات پلیسی دستگیر شد. فرمانده انتظامی استان بوشهر خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده ضمن اعتراف به بزه انتسابی علت آنرا اختلاف شخصی با مقتول عنوان کرد. وی تصریح کرد: با همکاری خانواده قاتل، اسلحه به کار رفته در قتل نیز کشف شد.
 • دستگیری قاتل کمتر از ۶ ساعت در برازجان
 • پس از شناسایی کامل متهم، تمام مکان‌هایی که امکان داده شد که متهم به قتل در آنجا سکونت گزیده و یا امکان بازگشت به آنجا داشته باشد تحت نظر قرار گرفت. فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: پلیس شهرستان دشتستان موفق شد فردی که کمتر از شش ساعت قبل، اقدام به از بین‌بردن فرد دیگری با اسلحه گرم کرده بود، دستگیر کند.به گزارش جنوب نیوز، سردار خلیل واعظی اظهار داشت: ظهر روز شنبه پلیس شهرستان دشتستان در جریان قتلی قرار گرفت که ضارب یا ضاربین با استفاده از اسلحه گرم، فردی را از پای درآورده بودند.وی افزود: متعاقب این اتفاق، تیمی از کارگاهان برجسته پلیس آگاهی مامور بررسی موضوع و شناسایی عامل یا عاملین این قتل شدند که در اولین گام، سعی کردند مشاهدات میدانی را مو به مو تفسیر کنند.فرمانده انتظامی استان بوشهر ادامه داد: پس از شناسایی کامل متهم، تمام مکان‌هایی که امکان داده شد که متهم به قتل در آنجا سکونت گزیده و یا امکان بازگشت به آنجا داشته باشد تحت نظر قرار گرفت.واعظی بیان کرد: کمتر از شش ساعت از وقوع این قتل، قاتل که بر اساس درگیری از ناحیه پا دچار مصدومیت شده بود در مراجعه مجدد به برازجان و کلینیکی برای درمان پای تیرخورده‌اش در یک عملیات پلیسی دستگیر شد.فرمانده انتظامی استان بوشهر عنوان کرد: متهم با اعتراف صریح به قتل انجام شده، آن را زائده اختلافات شخصی طرفین ذکر کرد.
 • قاتل کمتر از ۶ ساعت پس از قتل در برازجان دستگیر شد
 • بوشهر- ایرنا- فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: فردی که متهم است با شلیک اسلحه یک شهروند برازجانی را به قتل رسانده بود در مدت کمتر از 6 ساعت پس از حادثه شناسایی و دستگیر شد. به گزارش ایرنا، سردار خلیل واعظی شنبه شب درجمع خبرنگاران افزود: این متهم ظهر روز شنبه در یک منزل مسکونی در یکی از خیابانهای مرکزی شهر برازجان پس ازیک مشاجره با فردی دیگر با شلیک اسلحه وی را به قتل رسانده و متواری شده بود.وی اضافه کرد: با حضور کارآگاهان پلیس آگاهی و بررسی میدانی محل حادثه، تلاش های اطلاعاتی و پلیسی به منظور شناسایی مخفیگاه های احتمالی قاتل فراری در دستور کار قرار گرفت.واعظی ادامه داد: قاتل که در درگیری با مقتول با ضربات تبر از ناحیه پا مصدوم شده بود به یکی از شهرهای شمالی استان متواری و دوباره به شهر برازجان برگشته و در هنگام ورود به یکی از مراکز درمانی در یک عملیات پلیسی دستگیر شد.وی گفت: متهم دستگیر شده ضمن اعتراف به بزه انتسابی علت آن را اختلاف شخصی با مقتول عنوان کرد.واعظی یادآور شد: با همکاری خانواده قاتل، سلاح بکار رفته در قتل نیز کشف شد.7212/6043**خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه