رئیس سابق انرژی اتمی کشور معتقد است: در برجام تقریبا برای ما هم شلاق، هم تبعید و هم زندان نوشته شده است و هم خسارت مالی باید بدهیم. به گزارش جهان نيوز، متن زیر حاصل گفتگو با فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی است که از منظرتان می گذرد.

بیش از یکسال از امضای برجام می گذرد و این سوال مطرح است که تحریم ها چه اثری بر افراد حقیقی و کشور داشته اند و آیا این اثرات پس از برجام به پایان رسیده است؟
«بسم الله الرحمن الرحیم.

وقتی دشمن افراد، سازمان‌ها و شرکت‌هایی را تحریم می‌کند و اعلام می کند که حساب‌های بانکی آنها بسته شود، به آنها ویزا ندهند و رفت و آمدشان کنترل گردد، در ظاهر امر این است که برای این افراد و مجموعه در داخل کشور اتفاقی نمی افتد ولی همین موضوع باعث می‌شود که در داخل کشور یکسری ملاحظات در مراوده با این افراد و سازمان‌ها و شرکت‌ها بوجود آید. مثلا یک عده‌ای حاضر نیستند دیگر در انرژی اتمی کار کنند. حاضر نیستند در مجموعه نظامی و دفاعی کشور کار کنند.
حاضر نیستند در شرکت‌هایی که طرف مقابل تحریم کرده است کار کنند. چون اینها می‌گویند ما می‌خواهیم خارج برویم و مراوده داشته باشیم و با این تحریم ها این مراوده و رفت و آمدها دچار مشکل خواهد شد. حتی شاید بعضی‌ها نخواهند همسایه اینها باشند. چون می‌گویند اینها ممکن است ترور شوند. درست هم است؛ ترور شهید علی‌ محمدی، ترور شهید شهریاری و شهید رضایی‌نژاد، نشان می‌دهد که اگر کسی در همسایگی اینها باشد، ممکن است آسیب ببیند. پس به طور اتوماتیک طرف خارجی وقتی یک تحریم‌هایی را اعمال می‌کند یا افرادی را نشان می‌کند، این افراد در جامعه با فشار و سختی مواجه می‌شوند.

حتما حمایت از این افراد ترور شده و نشان دار منافعی برای این به ظاهر دوستان نداشته که سکوت می کنند.
باید گفت این جریان‌های سیاسی عمق، همه مطالب را نمی‌دانند. مثلا نگاه کنید آیا صداوسیمای روی یک خط حرکت می‌کند؟ یک جریان‌های فکری در صداوسیما است که به نفع جریانی که دستگاه اجرایی را در دست دارد، حرکت می‌کند. او می‌رود برنامه می‌سازد و روی آنتن هم می رود ولی رئیس صداوسیما هیچ تحلیلی روی آن موضوع ندارد. یک دفعه روی برجام، درباره آن اقدام مشترک و نه آن برنامه جامع، شروع به حرف زدن می‌کنند. یعنی دو تا مجری بین مردم صحبت می‌کنند، همه فکر می‌کنند فتح‌الفتوح شده است. بعد یک دفعه جریان فکری دیگر می‌آید، می‌رود در برنامه‌ای مثل ثریا، جهان‌آرا، یا خبر 20:30، حرف‌های دیگری می‌زنند. مردم در اینجا کدام را باور کنند؟
بعد مدعی اند ما آنتن را به همه جریان‌ها دادیم. نه این طور نیست. جریان دولت آنتن را قبضه کرده بود. یعنی تمام یک طرف حرف زدن‌ها در صداوسیما به جریان دولت یازدهم گذاشته بود. اجازه نمی‌دادند افراد دیگر بروند صحبت کنند. یا اگر فرضا من نوعی را هم دعوت کردند که بروم در یک برنامه‌ای مثلا در شبکه خبر صحبت کنم، عمده وقت را به آن طرف مقابل دادند که دارد یک مسائل کلی را راجع ‌به برجام بیان می‌کند. آن چنان وقت تحلیل مشخص به آن طرف مقابل داده نمی‌شود. از طرفی باز هم جناح‌های قدرت می‌گویند چرا قدرت دست ما نیست.

حالا یک بحثی الان ما در داخل داریم و یک بحثی هم در خارج از کشور وجود دارد. تحلیل شما از رویکردی که رئیس جمهور امریکا در خصوص برجام در پیش گرفته و در سنا به اجماع دموکرات و جمهوری خواه مصوبه تحریمی علیه ایران و روسیه را به تصویب رسانده است، چیست؟ امریکایی ها چه برنامه دوراندیشانه‌ای را طراحی کردند؟ آیا این تحرکات مبتنی بر یک برنامه آینده‌نگارانه‌ای است که از سالیان گذشته در حال اجراست و مهره‌های پازل آن یکی یکی در حال کامل شدن است؟
ما بهتر برای حل مسئله از بحث هسته‌ای خارج کنیم تا بعد بشود آن را تحلیل کرد. از کجا دارم این حرف را می‌زنم؟ از اقدامات امریکا. رهبر معظم انقلاب فرمودند که آنها اصل نظام را هدف قرار دادند. یک عده‌ای در جامعه ما این را قبول ندارند. دیدیم که حتی در موضوعات مختلف حتی نظر رهبری روشن بود، به جای اینکه بیایند آن حرف را گوش کنند آن فرد یا جریان مقابل می‌گوید که بروید رفراندوم کنید.
امریکا یک خط و مشی مشخصی مقابل جمهوری اسلامی دارد که اصلش براندازی است ولی وقتی زورش به براندازی نمی‌رسد و نمی‌تواند این کار را بکند، رویه تغییر رفتار در ایران را در پیش می گیرد. برنامه‌ریزی ها مبتنی راهبرد نهایی یعنی براندازی است ولی در کوتاه مدت به تغییر رفتار دهید و در راس قدرت قرار گرفتن یک جناح اعتدالی و همسو با غرب در ایران هم رضایت می دهد که این هم زیرمجموعه براندازی جمهوری اسلامی است.

خانم نیکی هیلی به وین رفته است و همین بحث اینکه ایران در برجام خطا داشته و باید از امکان نظامی ایران باید بازدید کرد را مطرح کرده است، لطفا تحلیلتان را نسبت به این اقدام امریکاییه ها را شرح ‌دهید؟
آنها می‌دانند که ما هیچ خطایی نداشتیم یعنی ما خیلی بیشتر از آنچه که در برجام برایمان تکلیف نوشته شده است، دولت محترم انجام داده و حتی پیشواز هم رفته است. مثلا دولت از نظر زمانی اگر یک کار را می‌توانست هفته دیگر انجام دهد، زودتر انجام داده و اعلام کرده که من زودتر انجام دادم. از نظر امریکایی‌ها ایران هر تعهدی داشته، انجام داده است. اینها یک هیئتی را، خارج از بحثی که افرادی که دنبال برجام بودند، در کاخ سفید مامور کرده بودند ببینند چگونه می‌شود که به ایران گیر داد؟! یعنی با همان برجام وقتی این همه تعهداتش را بیشتر هم انجام داده است، مجددا چگونه می‌شود که به آن گیر داد؟ آن حفره‌ها اینجا به آنها کمک می‌کند. حفره در کجا است؟ حفره در گزارش آژانس است. گزارش 2015 شماره 68.

مستند به گزارش آمانو چه حرف جدیدی امریکایی ها زدند؟
ببینید سلاح دو وجه دارد. یک مواد است و یک تکنولوژی و فناوری است. اینها آمدند مواد را به زعم خودشان، حالا ما که موضوع را قبول نداریم، به زعم خودشان اراک را تعطیل کردند، نطنز و فردو را هم تعطیل کردند و حتی تغییر کاربریش می‌دهند. یعنی فقط این نیست که ایستا باشد و بشود هر زمانی شروع کرد، می‌گوید نه تغییر کاربری دهید. همه اینها را ایران پذیرفته است. دیگر چه می‌خواهند؟ اینها قسمت تکنولوژی که برمی‌گردد به حوزه‌های صنایع ما؛ چه صنایع نظامی و غیرنظامی، اینها را در دستور کار گذاشتند.
حالا آژانس می‌گوید؛ برمبنای اطلاعاتی که به من رسیده است، می‌گویم ایران تا این حد کار کرده است. حالا آیا این اطلاعات برای سال 2011 بود یعنی از سال 2011 به بعد اطلاعات دیگری جمع نکردند؟ یا مدرک‌سازی و سندسازی نکردند؟ می‌توانند هم کرده باشند؟ جاسوسی ندارند اینجا که اطلاعاتی درباره مسائل موشکی، دریایی و هوایی ما بدهند؟ راجع‌به فناوری‌های نوین ما بدهند؟ حتما دارند. مگر این فناوری‌های نوین چند منظوره نیستند؟ یعنی هم می‌توان در یک مقوله دیگر به کار برد، مثلا در صنعت هوایی و هم در سانتریفیوژ از آن استفاده کرد. یک چیزی که در الکترونیک باعث پیشرفت کشور می‌شود، این ممکن است در یک سلاح کشتار جمعی هم به کار برده شود. چون اینها فناوری‌های پیشرفته هستند. می‌تواند بیاید در این موارد بهانه‌جویی کند.
پس ببینید امریکا به آژانس فشار می‌آورد که آژانس وارد بازدیدهای نظامی شود و در بازدیدهای نظامی، کاری کند که بازی را به هم بزند و دوباره مذاکرات را شروع کند و امتیاز بیشتری بگیرد. آیا از داخل ما علامت‌هایی یا پیغام‌هایی را دریافت کرده است؟ نه اینکه این پیغام‌ها را کسی بگوید بله، بیایید بازدید کنید. پیغام‌ها، رفتارشناسی است. یعنی از رفتار و گفتار مقامات سیاسی ما آنها این برداشت را کردند، از میزان سست بودن به پرداختن اقتصاد مقاومتی، آنها این برداشت را می‌کنند که الان می‌شود به ایران فشار بیشتری وارد کرد. پس چه می‌خواهند؟ از ابزارهای سازمان بین‌المللی مثل آژانس استفاده کنند. الان این ماموریت را به آژانس می‌دهند که شما بروید به مراکز نظامی ایران گیر بدهید.
می‌گوید می‌خواهم برای کسب اطلاعات بیشتر باید بازدید کنم. دو حالت دارد. ما یا اجازه بازدید می‌دهیم. یا اجازه نمی‌دهیم. یک عده می‌گویند بیایند. یک عده‌ای هم می‌گویند ما که کاری نکردیم. این را قبلا هم می‌گفتند. ما که کاری نکردیم، بیایند بازدید کنند. ولی اهداف آنها از بازدید چیست؟ صاحب‌نظران باید بنشیند، شورای عالی امنیت ملی بنشیند، بررسی کند، اهداف آنها را از این بازرسی بگوید. من به منابع پنهان دسترسی ندارم، منابع آشکار را می‌بینیم، اگر آژانس بخواهد بیاید بازرسی در مراکز نظامی کند، دنبال این است که ما فعالیت‌هایی در جهت سلاح هسته‌ای انجام دادیم. جوری که در آن گزارش ادعا کردند و می‌گوید من وقتی می‌توانم اظهار نظر جدید کنم که بروم بازرسی بیشتری کنم.

قبلا بازدید کردند؟
قبلا خود آقای آمانو و معاونش که در آن گزارش نوشته شده است اینها به فشار تیم مذاکره کننده از پارچین بازدید کردند. نمی‌گوییم بازرسی، بازدید کردند و داده‌هایی را گرفتند که برمنبای آن داده‌ها، طبق گزارش سال 2015 یک حفره ایجاد کردند. حفره‌ای در آن بازدید وجود دارد. حتی در ارزیابی‌ اسناد قبلی‌شان حفره‌های مختلفی است. ببینید این تیم مذاکره کننده ما، اینها را نمی‌گوید.

یعنی جایی می‌گذارد اگر بخواهد دفعه بعد بازدیدی کند، بتواند به آنجا استناد کند.
بله مطلب را باز گذاشته است حالا می‌خواهد راجع‌به آنها صحبت کند. من جزو مخالفین بودم که نباید به آنها داد. همیشه این را گفتم. اصلا نباید اینها بیایند ببینید. دقیقا همان پیش‌بینی که پنج شش سال پیش کردم، بعد از بازدید آمانو از پارچین هم اکنون اتفاق افتاد.

بعد از برجام و بعد از قطعنامه 2231 من مصاحبه‌ای از شما گرفته بودم و در آن مصاحبه شما گفتید، اینها در آینده به همین گزارش آمانو استناد می کنند و بهانه جدید می آورند.
بله بنده حرف زدم ولی می‌دانید چه کار کردند؟ تهدیدم کردند. خیلی جالب است. یعنی اگر من آمدم حرف زدم مسئله ملی برایم مهم بود، یعنی امنیت کشور برایم مهم بود. حفظ آدم‌ها برایم مهم بود. پاسداری از خون شهدا برایم مهم بود. ولی آمدند در رسانه‌ها مسئله را شخصی کردند، انگار که مثلا اگر آقای ایکس جای من آمده است، من الان ناراحتم. من هم قبلا جای او رفتم. مگر من بد گفتم. می‌دانید من می‌گویم شما دارید یک چیزی را به صورت حقیقت جلوه می‌دهید که این کذب است. شما دارید همه چیز را خوب به مردم نشان می‌دهید، بله می‌خواهید آرامش باشد که توسعه دهید. تئوری شما این است.
یعنی آن بحث تکنوکرات‌ها و لیبرال‌ها که در دستگاه اجرایی حاکم شوند، همین است. می‌خواهند بگویند که همه چیز خوب است و برویم با امریکا رابطه برقرار کنیم، برویم با غرب بسازیم. کشور را با این وضعیت تسلیم می‌کنند. حالا اگر یک نفر آمد، دلش سوخت و حقایق را گفت، به جای اینکه بگویند دارد نکات خوبی می‌گوید، این حفره‌ها را برویم پر کنیم، برویم در مذاکرات کمک‌شان کنیم، می‌گویند که اینها مسئله شخصی دارند. این پست و مقام ها پیشکش خودتان، چند تا پست دیگر بگیرید. مملکت را نفروشید. مملکت را از بین نبرید. فکر نسل آینده ما در این قضیه باشید، در این کشور باشید. همیشه که شما حاکم نیستید.
حالا ببینید برگردیم سر بحث‌مان، این سفر خانم نیکی هیلی یک شو و یک جنجال تبلیغاتی است. یعنی چه چیزی وجود داشت که امریکا نمی‌توانست به سفیرش در آژانس بگوید، این را به مدیرکل منتقل کن. اصلا سفیر داشتن در آنجا برای حرف زدن است. امریکا در حال زمینه‌سازی است که هم مصرف داخلی برای خود امریکا داشته باشد، شلوغش کند.

حالا اگر بخواهد یک اقدام عاقلانه از سمت طرف ایرانی صورت گیرد، در مقابل این اقدامی که امریکای‌ها انجام دادند ما باید چه اقدام و تدابیری را انجام دهیم که تفکرات خصمانه آنها خنثی شود؟
ما باید از ابزارهای خودمان استفاده کنیم. از ابزارهای قدرت خودمان استفاده کنیم. اولا اینکه با مردم رو راست باشیم. رو راست بودن یعنی اینکه آمار و اطلاعات درست به آنها بدهیم.
نه بد بگویید و نه خوب بگویید؛ فقط واقعیت را بگویید. هر چه واقعیت است شما همان را به مردم بگویید، مردم مطمئنا در مقابل امریکا و زیاده‌خواهی‌های دشمن مقابله می‌کنند، مقاومت می‌کنند. این شناخت ما از قبل از انقلاب است. مردم انقلاب کردند. مملکت را در دوران دفاع مقدس آنها نگاه داشتند. بعد هم مقاومت کردند و بچه‌هایشان را جاهای مختلف فرستادند و از کشور در ابعاد مختلف دفاع کردند. همه هم نظامی نبودند. در حوزه کشاورزی و صنعت و پزشک و همه چیز بودند. اگر مردم وارد شوند همه چیز را حل می‌کنند. صداوسیما در داخل نقش مهمی دارد.
موضوع مهم بحث انسجام در داخل کشور است. این بازی‌ها را کنار بگذارند. چپ بکش و راست بکش و همه برای بدست آوردن قدرت است و می‌خواهند همدیگر را بزنند. بالاخره بین جناح‌های رقیب که در چارچوب‌ نظام فعالیت می‌کنند باید انسجام مدیریت به وجود بیاید. یک تصمیم باید گرفته شود. یعنی آنهایی که می‌خواهند با غرب و امریکا بسازند، باید یک جلسه بنشیند راست بگویند. بگویند ما در اقتصاد می‌گوییم این. در روابط اجتماعی می‌گوییم این. ما در ولایت فقیه می‌گوییم این، در هر چیز بگوییم که نظر ما این است، در بقیه چیزها هم بقیه بگویند که نظرشان چیست. به یک موضوع و مبحث مشترک که آن اصل نظام است، برسند. خواست نظام شود.
بر مبنای آن بروند و حرکت کنند. اگر ما انسجام مدیریت نداشته باشیم، مگر می‌توانیم در مقابل قدرت دشمن مقابله کنیم. پس انسجام مدیریت و حاکمیت یک تفکر علمی خیلی مهم است. انسجام مدیریت براساس قرآن و موازین انقلاب من می‌گویم. یعنی اگر کسی به عنوان پیرو امام در انتخابات شرکت کرده است، اگر کسی آمده است در چارچوب نظام جمهوری اسلامی پذیرفته است، از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده است، در انتخابات آمده و خطا هم کرده است و انقلاب و نظام را هم زیر سوال برده و کسی هم به او چیزی نگفته است، حالا یک عده‌ای هم رای دادند این نباید بگوید که هر کاری دلم خواست می‌توانم انجام دهم. نه باید این در چارچوب نظام کار کند. پس چارچوب نظام و اهداف انقلاب باید مد نظر باشند و به انسجام مدیریت برسیم. برمبنای آن با طرف مقابل باید از جبهه اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی مقابله کنیم؛ در این چهار جبهه. چون او چهار جبهه برای ما باز کرده است.
در حوزه فرهنگی، تهاجم فرهنگی، شبیه‌خوان فرهنگی، سال‌ها است که مقام معظم رهبری دارد در این مسئله هشدار می‌دهد. دستگاه‌های اجرایی در کشور چه کار کردند؟ صداوسیما در کشور چه کار کرد؟ قوه قضائیه ما در جهت رضایت‌مندی مردم از نظام چه کار کرده است؟ باید بیاید جواب دهد، باید بیاید در این کار مشارکت کند. یعنی در حوزه فرهنگ خیلی مهم است.
من به قوه قضائیه اشاره کردم، چون این یک مسئله فرهنگی است که مردم، نظام برایشان مقبولیت داشته باشد. وقتی نظام برایشان عدالت بیاورد، امنیت بیاورد و آن اهداف انقلاب را حفظ کند، اگر کسی از انقلابی‌گری خارج شود، قوه قضائیه باید با او برخورد کند. این حوزه فرهنگی است.
در حوزه اقتصادی ما باید اقتصاد مقاومتی را جاری کنیم. پس تبلیغات صدا وسیما هم در جهت رفاه‌زدگی نباید باشد. حرکت بانک‌هایمان همین طور. ببینید مصرف‌گرایی در جامعه نباید باشد. مرتب ما باید ببینیم مشکلات مردم چیست؟‌ حلش کنیم. این اقتصاد مقاومتی است. همان کارهای ساده مردم حل شود. در حوزه نظامی ما باید مانورهای نظامی‌مان را در داخل بیشتر کنیم. جذب کنیم. لشکر استاد، لشکر دبیران را جذب کنیم.
اینها برای ما بسیجی بیشتری خواهد ساخت. وقتی اینها جذب شوند، انسجام را ببینند، خط اصلی نظام را ببینید. آینده جامعه ما را معلمین می‌سازند. ما لشکر معلمین را فراموش نکنیم. مانورهای نظامی فقط با اسلحه دست گرفتن و رژه رفتن و این چیزها نیست. در حوزه علم و فناوری اینها پشتیبان بحث‌های نظامی ما است. ما باید مانورهای خیلی ویژه‌ای در حوزه علم و فناوری انجام دهیم و این به دست محققین و استاد دانشگاه و معلمین کشور قابل انجام است.
محققان کشور ما باید وارد قضیه شوند. الان دانشگاه‌هایمان رشته‌های استراتژیک را تعطیل می‌کنند. حالا اسمش تغییر نام است ولی تعطیل می‌کنند. هیچ توجهی نمی‌شود. ما پول نمی‌خواهیم. ما امکانات داریم. بیشتر انسجام مدیریت، حاکمیت و تفکر علمی در حوزه تحقیقات در آموزش‌مان می‌خواهیم.
ببینید با وزارت علوم چه برخوردی می‌شود. این وزارت علوم، وزیرش باید اول معرفی شود، چون وزیر باید اول مورد قبول همه در جامعه باشد، نه یک جناح خاص بخواهد بیاید حوزه فرهنگ وعلم را قبضه کند، چون دانشگاه مبدا همه تحولات است ولی می‌بینیم دولت یازدهم چه در آن دولت یازدهم و چه دولت دوازدهم، به این مقوله‌ای که آینده کشور را می‌خواهد بسازد و مبدا تمام تحولات است، بی‌توجه است. وزیرش درجه چندم حساب می‌شود. درجه یک نیست. این هم جزو چیزهایی است که مقابله با امریکا و زیاده خواهی امریکا است.
ما باید خودمان را از این نظام پولی ای که امریکا بر آن حاکم است، بیرون بکشیم. الان فرصت خوبی است. روسیه و چین به خاطر هم بحث‌هایی که با کره شمالی است تحت فشار قرار می‌گیرد و هم خود اقتصاد چین که امریکا را به خطر انداخته است. اینها نشانه هایی مبنی بر اینکه که بحران به سمت شرق آسیا می‌رود، است. ما باید از این فرصت استفاده کنیم. ما باید پیمان پولی جدید درست کنیم. ما باید پول دیگری درست کنیم و در آن مشارکت داشته باشیم.
الان می‌توانیم. الان با توجه به نفوذی که در منطقه داریم، قدرتی که در مبارزه با تروریسم در منطقه داشتیم، در جهان هم سنپات پیدا کردیم. ما از این فرصت‌ها باید استفاده کنیم. با یک نقشه راه مشخص را تعیین کنیم این نظام مالی و اقتصادی که امریکا درست کرده را برهم بزنیم. چون آن قدرت اقتصادیش به قدری است که ما نمی‌توانیم با آن برابر کنیم. ما باید برویم از بقیه کمک بگیریم.

نظر دیگری هم است که می‌گوید؛ اگر بیاییم اقامه دعوی کنیم علیه امریکا در شورای امنیت، حتی اگر امریکا این را وتو کند که می‌کند باز هم به نفع ما است. برای ما خوب است و برای ما یک وجه‌ای را می‌آورد.
من نفی نمی‌کنم. می‌گویم هر اقدامی که ما می‌توانیم برویم در مجامع بین‌المللی انجام دهیم، چون این کارها دراز مدت است. ممکن است بیست سی سال این موضوع طول بکشد. ما برویم انجام دهیم که کشورهای دیگر ببینند شما وقتی اراده کنید، از یک جریانی جلوگیری کنید، می‌ایستید و یک کشوری هم مثل روسیه به دلیل دیگری با شما همراه شود، چین، هند، پاکستان همراه شود. یعنی این یک اجماعی در یک جای دیگر دنیا را به وجود می‌آورد، حتی می‌تواند منجر به ایجاد سازمان‌های جدیدی در دنیا شود، مثلا به سمت قدرت شدن آسیا، یک قدرت انسجام پیش برود که ما هم یک قدرت اصلی در آن باشیم. ما باید این کارها را بکنیم. اینها دیپلماسی مرسوم است که باید از نظر سیاسی هر شکایتی در هر دادگاهی می‌توانیم این کار را بکنیم. ولی از ابزار قدرت دیگران هم استفاده کنیم و آینده‌نگر باشیم.
برویم این هیمنه قدرت سیاسی امریکا را در هم بریزیم. امریکا الان ضعیف است. از نظر نظامی نمی‌تواند کاری کند. ما از نظر نظامی می‌توانیم به آنها آسیب بزنیم. یک کشوری که مدعی ابر قدرتی است، می‌خواهد با یک کشوری که 38 سال پیش انقلاب کرده است، با این مبارزه کند. اگر ضربه از ما بخورد خیلی آسیب‌پذیر است و آن هیمنه‌ و ابهتش در دنیا بریزد، کارش تمام است.

یعنی ما چطور می‌توانیم ضربه نظامی به او بزنیم؟
امریکا از نظر نظامی با ما درگیر نخواهد شد. اگر ما یک هلی‌کوپتر امریکایی را بزنیم، ارزشش خیلی بیشتر از این است که او یک هلی‌کوپتر از ما بزند. چون او خود را اینگونه نشان داده که ابر قدرت و آسیب ناپذیر است. ناو و ناچه امریکایی در خلیج فارس، ابهت امریکاست که با زدن آن، آن ابهت فرو می ریزد. ما ابهتی که در دنیای مادی مطرح است را نداریم ولیا یک ابوهت معنوی در دنیا داریم. آنها ابهت مادی ما را نمی‌توانند بشکنند برای همین دنبال این هستند که با این پرونده‌های اختلاص و دزدی و فرار یک عده‌ای به خارج بگویند که جمهوری اسلامی از درون تهی شده و آن ابهت معنوی را دیگر ندارد.
یعنی دین نتوانسته جامعه اینها را درست کند. آن تهاجم فرهنگی را دارد دنبال می‌کند. رفاه‌زدگی را در جامعه آورد، او می‌خواهد در آن جنگ، ریشه و اساس انقلاب ما را بزند. پس امریکا هیچگاه وارد جنگ نظامی با ما نخواهد شد.

نظرتان این است که ما با او وارد جنگ نظامی شویم؟
نه ما باید از قدرت نظامی‌مان استفاده کنیم. جلو برویم. مثل همین حالا که نگذاشتیم عراق در دست آنها باشد. نگذاشتیم سوریه در دست آنها باشد. این یعنی به سمت اقتدار رفتن. ما بازار بازسازی عراق و سوریه را نباید از دست دهیم. اینجا در حوزه فرهنگی، ما می‌توانیم با استکبار جهانی مبارزه کنیم. ما نباید فقط از ابعاد نظامی وارد نشویم. از ابعاد نظامی استفاده کردیم جلوی تروریسم و دشمنان را در آنجا گرفتیم، حالا باید با امنیتی که ایجاد می‌کنیم آن کشورها را بسازیم.
با ساختن این کشورها، فرهنگ انقلابی را آنجا ببریم که ببینند پشتوانه انقلاب اینها است. اعتقاد اینها است. سرباز ما مثل سرباز امریکایی فساد نمی‌کند. سرباز ما بر خلاف آن کارهایی که امریکایی ها در زندان ابوقریب و جاهای دیگر کردند، در آنجا نماز می‌خواند و روزه می‌گیرد و دعا می‌خواند آنجا را بازسازی می‌کند. این اشتغال برای ما ایجاد می‌کند. معضلات اقتصادی‌مان را با بازسازی حل می‌کنیم.
ما فرصت بازسازی را نباید به کشورهای دیگر بدهیم. ما هزینه‌ها را دادیم. الان زمان فایده است. برویم از راه بازسازی، فرهنگ انقلاب را توسعه دهیم. دشمن از این می‌ترسد. اینجا است که ما باید انسجام داخلی داشته باشیم. اینجایی که بحران است، پیچ تاریخی اینجا است. در این پیچ از دره پایین نیفتیم. از پیچ عبور کنیم. جناح لیبرال و جناح تکنوکرات در جامعه، می‌خواهند ما را از این پیچ به پایین پرت کنند. می‌خواهند عقب‌گرد کنند. می‌خواهند ما به قدرت جهانی تبدیل نشویم. می‌ترسند. نمی‌گوییم سوءنیت دارند. از دشمن می‌ترسند. نباید از دشمن ترسید.
متشکرم از این گفتگو، صحبت های علمی و نگاه جامعتان.
منبع: رجا

کلیدواژه: جمهوری اسلامی | انسجام مدیریت | برایم مهم بود | استفاده کنیم | یک عده ای | داشته باشیم | انجام داده | انجام دهیم | حوزه فرهنگ | چه کار | طرف مقابل | برای ما | اگر کسی | همه چیز

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۱۷۰۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

در همین زمینه

 • ۳۰ مقام خارجی بر مذاکره ناپذیربودن برجام تاکید کردند
 • وزیر امور خارجه در پایان دیدارهای رسمی روز ششم سفر به مجمع عمومی سازمان ملل، از دیدار با 30 مقام خارجی در مدت حضور در نیویورک خبر داد و گفت: همه این افراد بر ضرورت رعایت برجام و مذاکره ناپذیر بودن آن تاکید داشتند.به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف شامگاه جمعه به وقت محلی افزود: یکی از امکاناتی که اجلاس سالانه مجمع عمومی برای دولت ها فراهم می کند این است که تعداد زیادی از روسای کشورها و وزرای خارجه به طور همزمان در ملل متحد حضور دارند و فرصت خوبی است تا با کمترین هزینه و صرف کمترین وقت، ملاقات هایی داشته باشند.وی ادامه داد:رئیس جمهوری ملاقات های زیادی داشتند، چهار ملاقات با رئیس جمهوری، 6 ملافات با نخست وزیران و دیداری با دبیرکل داشتند.وزیر امور خارجه اضافه کرد: در این چند روز که من اینجا بودم، فکر می کنم 30 ملاقات داشتم. درباره روابط دوجانبه و درباره مسایل منطقه ای صحبت های خوبی شد به خصوص شرایط در سوریه، یمن و وضعیت بد مسلمانان روهینگیا صحبت شد.ظریف به دیدارهای روز جمعه خود هم اشاره کرد و ادامه داد: امروز صحبتی با رئیس کمیته صلیب سرخ درباره وضعیت انسانی در روهینگینا، سوریه و یمن داشتیم و همین طور بحث های مربوط به برجام. ضرورت رعایت و غیرقابل مذاکره بودن برجام را همه طرف ها با اصرار مطرح کردند.وی اضافه کرد: در روزهای آینده علاوه بر ادامه ملاقات هایی که خواهد بود، بار دیگر با دبیرکل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی و تعدادی از وزرای خارجه دیدار داشتیم.رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: همین طور فرصتی فراهم خواهد شد تا با تعدادی از اعضای موسسات مطالعاتی، مجامع فکری و نخبگان سیاسی ایالات متحده گفت وگو داشته باشیم؛ مخصوصا سیاست های دولت کنونی آمریکا که مورد حمایت جامعه و نخبگان آمریکا نیست.ظریف تاکید کرد: ضرورت دارد هم درباره شرایط سیاسی جمهوری اسلامی و...
 • ظریف:در دیدار با ۳۰ مقام خارجی بر مذاکره ناپذیر بودن برجام تاکید کردند
 • خبرگزاري آريا - نيويورک- ايرنا- وزير امور خارجه در پايان ديدارهاي رسمي روز ششم سفر به مجمع عمومي سازمان ملل، از ديدار با 30 مقام خارجي در مدت حضور در نيويورک خبر داد و گفت: همه اين افراد بر ضرورت رعايت برجام و مذاکره ناپذير بودن آن تاکيد داشتند. `محمدجواد ظريف` شامگاه جمعه به وقت محلي در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: يکي از امکاناتي که اجلاس سالانه مجمع عمومي براي دولت ها فراهم مي کند اين است که تعداد زيادي از روساي کشورها و وزراي خارجه به طور همزمان در ملل متحد حضور دارند و فرصت خوبي است تا با کمترين هزينه و صرف کمترين وقت، ملاقات هايي داشته باشند.وي ادامه داد:رئيس جمهوري ملاقات هاي زيادي داشتند، چهار ملاقات با رئيس جمهوري، 6 ملافات با نخست وزيران و ديداري با دبيرکل داشتند.وزير امور خارجه اضافه کرد: در اين چند روز که من اينجا بودم، فکر مي کنم 30 ملاقات داشتم. درباره روابط دوجانبه و درباره مسايل منطقه اي صحبت هاي خوبي شد به خصوص شرايط در سوريه، يمن و وضعيت بد مسلمانان روهينگيا صحبت شد.ظريف به ديدارهاي روز جمعه خود هم اشاره کرد و ادامه داد: امروز صحبتي با رئيس کميته صليب سرخ درباره وضعيت انساني در روهينگينا، سوريه و يمن داشتيم و همين طور بحث هاي مربوط به برجام. ضرورت رعايت و غيرقابل مذاکره بودن برجام را همه طرف ها با اصرار مطرح کردند.وي اضافه کرد: در روزهاي آينده علاوه بر ادامه ملاقات هايي که خواهد بود، بار ديگر با دبيرکل سازمان ملل، رئيس مجمع عمومي و تعدادي از وزراي خارجه ديدار داشتيم.رئيس دستگاه ديپلماسي تصريح کرد: همين طور فرصتي فراهم خواهد شد تا با تعدادي از اعضاي موسسات مطالعاتي، مجامع فکري و نخبگان سياسي ايالات متحده گفت وگو داشته باشيم؛ مخصوصا سياست هاي دولت کنوني آمريکا که مورد حمايت جامعه و نخبگان آمريکا نيست.ظريف تاکيد کرد:...
 • امام حسین را خرج خودتان نکنید
 • استاد غلامرضا سازگار گفت: پرچم امام حسین را امروز جوانان می‌گردانند و من از آن می‌خواهم که در حفظ نظام و جریان اباعبدالله الحسین با هم متحد باشند. به گزارش جهان نيوز،غلامرضا سازگار شاعر اهل بیت؛ در خصوص آداب عزاداری امام حسین(ع) اظهار داشت: من دو کلمه حرف می‌زنم که برای میرزا اسماعیل دولابی است؛ خودتان را خرج امام حسین کنید، امام حسین را خرج خودتان نکنید. وی افزود: جوانان باید برای امام حسین مایه بگذارند، برای امام حسین قدم بردارند؛ پرچم امام حسین را امروز جوانان می‌گردانند و من از آنان می‌خواهم که در حفظ نظام و جریان اباعبدالله الحسین با هم متحد باشند، همه وحدت داشته باشند و در هیئت‌ها با یکدیگر رفیق باشند. دریافت.mp4
 • مقام سابق خزانه داری آمریکا:عایدی ایران از برجام ۱۵۰ میلیارد دلار نبود
 • یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای برجام، ۱۵۰ میلیارد دلار پول روانه ایران کرده است را رد کرد. به گزارش مشرق، «آدام زوبین»، معاون موقت سابق وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در یادداشتی ادعاها درباره عایدی ۱۵۰ میلیارد دلاری ایران به موجب «برجام» را رد کرده است. وی در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است: «اگر قرار باشد درآمدهای ناشی از برجام ایران را به تهدیدی خطرناک‌تر تبدیل کند می‌توان دیدگاه کسانی که به دنبال لغو برجام هستند را درک کرد.» زوبین در ادامه نوشته است: «من هشدارها را دیدم: 150 میلیارد دلار پول بادآورده و میلیاردها دلار پول جدیدی که روانه خزانه تروریست‌ها می‌شود. اما این اتفاقات به وقوع نپیوست. ایران دارایی‌های خارجی که بلوکه شده بودند را مجددا احیا کرد که رقم آن حدود 50 میلیارد دلار بود.» مقام سابق آمریکا در ادامه نوشته است: «اما اقتصاد ایران با یک تنگنای اقتصادی 500 میلیارد دلاری مواجه بود. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده نرخ فعلی تولید ناخالص داخلی ایران، بر حسب نرخ فعلی دلار (و با احتساب تغییرات نرخ ارز)، 35 درصد کمتر از سال 2011 شده است.» زوبین تصریح کرده است: «البته ماندن ایران در برجام مطمئناً برای این کشور منافعی به دنبال دارد، اما تحقق آن منافع سال‌ها به طول خواهد انجامید.» مقام سابق خزانه‌داری آمریکایی همچنین با اشاره به گزارش برخی رسانه‌های آمریکایی درباره افزایش کمک‌های ایران به گروه حزب‌الله لبنان پس از برجام، مدعی شده که این گروه تحت فشارهای مالی بی‌سابقه‌ای قرار دارد. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • چرا به هر بهانه ای به دنبال برداشت چوب هستند/آیا توانایی حفاظت از یک درصد از خاک مملکت را هم نداریم
 • خبرگزاري آريا - رئيس انجمن جنگلباني ايران در اعتراض به رويکرد سازمان جنگل‌ها به طرح تنفس گفت: با توجيه نبود اعتبار، مناطق را رها کرده‌اند و با دوپهلو حرف زدن به دنبال ادامه برداشت چوب هستند.هادي کيا دليري رئيس انجمن جنگلباني ايران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاري فارس، با بي‌منطق خواندن استدلالات معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري کشور در خصوص بالا رفتن خطر آتش‌سوزي باوجود درختان قطع‌شده در جنگل‌هاي نکاء گفت: عجيب است که همه اين دوستان مي‌خواهند طرح تنفس جنگل را طرحي غلط جلوه دهند تا با همان رويه قديم بهره‌برداري ادامه دهند.وي با اشاره به آمار ارائه‌شده از سوي سازمان جنگل‌ها که نشانگر دخالت‌هاي 95 درصدي عامل انساني در ايجاد آتش‌سوزي جنگل است اظهار داشت: وقتي بر اساس آمار رسمي سازمان جنگل‌ها گفته مي‌شود 95 درصد از عامل آتش‌سوزي‌ها انسان است، ديگر چرا نگران چند درخت بر زمين‌مانده‌ايد؟ آيا به آمار اعلامي خودتان هم اعتقاد نداريد؟رئيس انجمن جنگلباني ايران بابيان اينکه قرار بود برداشت چوب از جنگل‌هاي شمال با اجراي طرح تنفس جنگل متوقف شود، به تصميمات اتخاذشده دراين‌باره پرداخت و گفت: اين طرح قرار بود از سال 99 اجرايي شود، و به مدت 3 تا 4 سال به سازمان جنگل زمان داده شد تا به ارائه برنامه براي اجراي طرح تنفس بپردازد.چرا سازمان جنگل‌ها هر بهانه‌اي را مطرح مي‌کنند تا درنهايت به بهره‌برداري از جنگل برسد؟وي در ادامه تصريح کرد: هرچند بر اساس مصوبه‌اي از سوي هيئت‌وزيران در خصوص عدم برداشت درختان صحبت شده بود و قرار بر اين بود که برداشت درختان تنها به برداشت از درختان شکسته و آفت‌زده محدود شود اما در تصميم‌گيري نهايي حتي برداشت اين درختان هم در مدت 3 ساله تا زمان اجراي طرح تنفس ممنوع اعلام شد.کيا دليري ابراز داشت: سؤال اينجاست که چرا سازمان جنگل‌ها هر بهانه‌اي را مطرح مي‌کنند تا درنهايت به بهره‌برداري...
 • روزنامه های استانی در اولین روز پاییز چه نوشتند عکس
 • به گزارش ایسکانیوز، صفحه نخست برخی از روزنامه های استانی در ادامه آورده می شود: اصفهان البرز آذربایجان بوشهر جنوب کشور خراسان زنجان سیستان و بلوچستان فارس قم کرمان کرمانشاه گیلان مازندران مشهد همدان 902/900 قم کرمان کرمانشاه همدان البرز اصفهان گیلان
 • فتنه گران در سال ۸۹ به جبهه النصره نامه نوشتند
 • صراط:سردار حسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه با حضور در برنامه دست خط به سوالات مجری این برنامه پاسخ داد. به گزارش مهر متن کامل این گفتگو به شرح زیر است: س: چرا شما به عنوان رمز پیروزی عملیات والفجر ۸ شناخته شدید؟ نجات: تسامح شده! ما هیچ نقشی در پیروزی والفجر ۸ نداشتیم. آنی که پیروز بود و پیروزی را به مردم ایران هدیه کرد در راس و اول خدا بوده است، بعد هم رهبری داهیانه حضرت امام بود که هرچه داریم از آن پیر دیر ما بود و آن رهبر عاقل و رهبر محکم و با صلابت ما بود و اگر نفس مسیحایی ایشان نبود، یک لحظه این نفس را از جبهه ها قطع می‌کرد، ما هیچ پیروزی در جبهه ها نداشتیم. عملیات والفجر هشت طرحی بود که فرماندهی جنگ به این نتیجه رسید که با دشمن در نقطه ای درگیر بشود که بتواند غافلگیری را انجام بدهد. به دنبال تجاربی که فرماندهی جنگ در عملیات خیبر و بدر داشت، به این نتیجه رسیده بود که ما از لحاظ امکانات و تجهیزات نظامی با دشمنی که تا دندان توسط هم ابر قدرتهای شرق و غرب مسلح شده بود و ارتجاع منطقه هم به ما کمک می‌کرد، ما باید در جایی عملیات انجام می‌دادیم و حمله می‌کردیم که او غافلگیر بشود. منطقه فاو به خاطر ویژگی‌هایی که داشت، می‌توانستیم دشمن را غافلگیر کنیم. اولین و مهمترین خصوصیت منطقه فاو، رودخانه اروند بود. رودخانه اروند رودخانه سرکش و مهار نشدنی است که در بعضی جاها عرض آن حدود یک کیلومتر و در جاهایی به حدود ۵۰۰ متر می‌رسد. این رودخانه دارای جزر و مد است در موقعی که جزر میشود سرعت آب به سرعت زیاد می‌شود بعضی اوقات تا ۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت آب می‌رسد که اگر یک غواص بخواهد عبور بکند غواص را آب می‌برد. نکته دوم این...
 • شرط برای مذاکره مجدد درباره برجام
 • وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران تنها در صورتی درباره تغییر توافق هسته‌ای مذاکره خواهد کرد که در هر امتیازی که تهران داده است -از جمله دست برداشتن از سوخت هسته‌ای- تجدید نظر شود. به گزارش جهان نيوز، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز هرگونه مذاکره جدید با آمریکا را بر سر تمدید مدت یا شرایط توافق هسته‌ای سال دو هزار و پانزده، رد کرد و گفت: ایران تنها در صورتی درباره تغییر توافق هسته‌ای مذاکره خواهد کرد که در هر امتیازی که تهران داده است -از جمله دست برداشتن از سوخت هسته‌ای- تجدید نظر شود. وزیر امور خارجه ایران گفت: این بدین معناست که ایران مالکیت ذخیره سوخت هسته‌ای را که -در زمان اجرایی شدن توافق- به روسیه منتقل کرد، بار دیگر در اختیار خواهد گرفت. ظریف درباره دست برداشتن ایران از حدود نود و هشت درصد از ذخیره سوخت هسته‌ای -که یکی از بزرگترین امتیازاتی محسوب می‌شود که ایران به طرف مقابل داده است- گفت: «آیا شما آماده‌اید بازگشت اختیار ما را برای داشتن 10 تن اورانیوم غنی شده بپذیرید؟» بر اساس توافق هسته‌ای، ایران مقدار بسیار کمی اورانیوم غنی شده دارد در حدی که برای ساخت یک بمب اتمی کافی نیست. ظریف -که تحصیل کرده آمریکاست- یک روز پس از صحبت کردن با همتایانش از 6 کشور جهان -یعنی انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا- که بر سر توافق هسته‌ای ایران مذاکره کردند، با خبرنگاران، ستون نویسان و سردبیران نیویورک تایمز گفت‌وگو کرد. نشست‌های ظریف در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد. این نخستین باری بود که ظریف با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد، کسی که گفت، آمریکا خواهان «اصلاح» آن چیزی است که او آن را نقص‌های موجود در توافق خواند، حتی با آن...
 • درخواست از ترامپ برای خروج از برجام
 • گزارش ها حاکی است که ۴۵ کارشناس امنیت ملی آمریکا در نامه ای به دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور، از وی خواسته اند که آمریکا براساس طرح جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، از توافق هسته ای با ایران، برجام، خارج شود.برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در تیرماه سال ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان امضاء شد. بر اساس این توافق، ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران لغو یا تعلیق شدند.این نامه روز پنجشنبه ۲۱ سپتامبر در رسانه های آمریکا منتشر شده است.این کارشناسان امنیت ملی آمریکا که شماری از آنها مقامات بلندپایه در عرصه های منع گسترش تسلیحات اتمی و کنترل آنها و امور اطلاعاتی در دولت های گذشته هستند، در نامه خود تصریح کرده اند،برجام توافقی خطرناک است، چرا که به ایران اجازه می دهد در دوره زمانی این توافق برنامه تسلیحات اتمی خود را دنبال کند.آنها اضافه کرده اند، این توافق سازوکارهای نظارتی و راستی آزمایی ضعیفی دارد و اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه را نادیده می گیرد.نویسندگان این نامه تاکید کرده اند، از آنجا که تداوم برجام خطرات بزرگی برای امنیت آمریکا و جامعه بین المللی به همراه دارد و اقناع ایران برای پذیرش الحاق متممی به این توافق امکانپذیر نیست لذا تنها گزینه پیش رو برای آمریکا، خروج از این توافق و آغاز رویکردی جامع است که همه تهدیدهای ایران از جمله حمایت از تروریسم وبرنامه موشکی این کشور، را در بر می گیرد.امضا کنندگان این نامه تصریح کرده اند، چنین راهبری در قبال ایران می بایست شامل ائتلافی گسترده ازکشورهایی مانند اسرائیل و دیگر همپیمانان عرب آمریکا در خلیج فارس باشد.آنها همچنین گفته اند، طرح جان بولتون برای خروج آمریکا از برجام با هماهنگی همپیمانان این کشور،...
 • سناریوی جدید ترامپ برای برجام
 • روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده ممکن است رئیس‌جمهور آمریکا از گزارش‌دهی ۹۰ روزه به کنگره این کشور درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (برجام) معاف شود.به گزارش فارس، یک رسانه آمریکایی گزارش داده ممکن است قوانین داخلی این کشور به نحوی اصلاح شود که رئیس‌جمهور «دونالد ترامپ» از گزارش‌دهی به کنگره آمریکا درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای «برجام» معاف شود.روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی روز پنجشنبه نوشته مقام‌های دولت آمریکا، سناریوهایی متعددی هم برای داخل و هم برای خارج از این کشور برای راهبرد آتی واشنگتن در قبال برجام طراحی کرده‌اند.گزارش روزنامه آمریکایی در حالی منتشر شده که نشانه‌ها حاکی است ترامپ قصد دارد در گزارش بعدی به کنگره کشورش اعلام کند که ایران به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ پایبند نبوده است.دولت آمریکا به موجب «قانون توافق هسته‌ای ایران» که در سال ۲۰۱۵ در کنگره آمریکا تصویب شده و به امضای رئیس‌جمهور وقت این کشور رسید، بایستی هر ۹۰ روز یکبار گزارشی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در برجام تقدیم کنگره این کشور کند. موعد بعدی ارائه این گزارش ۱۵ اکتبر است.نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اخیراً در یک سخنرانی گفت که ممکن است دولت ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند، اما از آن هم خارج نشود.«قانون توافق هسته‌ای ایران» می‌گوید در صورت وقوع چنین سناریویی کنگره ۶۰ روز برای تصمیم‌گیری درباره بازگرداندن یا بازنگرداندن تحریم‌ها علیه ایران فرصت خواهد داشت.وال‌استریت‌نوشته مقام‌های دولت ترامپ هنگام بررسی ابعاد داخلی مربوط به گزینه‌های واشنگتن در قبال برجام، توجه ویژه‌ای به کنگره دارند، زیرا در صورتی که ترامپ پایبندی ایران به این توافق را تأیید نکند و کنگره هم تصمیم به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران بگیرد، روال به نحوی پیش خواهد رفت که فروپاشی برجام منجر خواهد شد.رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و برخی دیگر از مقام‌های این کشور در تلاش هستند ترامپ را متقاعد کنند که از...
 • درخواست انگلیس از طرف های برجام برای پایبندی به آن
 • وزیر مشاور انگلیس در امور آسیا و اقیانوس آرام گفت: دولت انگلیس همچنان به تعهدات خود در برجام پایبند است و از طرف‌های دیگر می‌خواهد همین کار را انجام دهند. به گزارش ایسنا، به نقل ازپایگاه اینترنتی دولت انگلیس، مارک فیلد وزیر مشاور انگلیس در امور آسیا و اقیانوس آرام در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل با موضوع پایان دادن به تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی گفت: ما اکنون می‌دانیم که سیستم چندجانبه می‌تواند و باید نتیجه‌بخش باشد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در محدود کردن قابلیت هسته‌ای ایران موفق بوده است. ایران، برنامه هسته‌ای خود را محدود کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به برنامه هسته‌ای ایران دسترسی بی‌سابقه‌ای دارد. این مقام انگلیسی گفت: بنا بر این، دولت انگلیس همچنان به تعهدات‌اش بر اساس توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد و ما از طرف‌های دیگر می‌خواهیم که همین کار را انجام دهند. اگر قرار است همه ما به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران اعتماد داشته باشیم، ایران باید همچنان به تعهداتش پایبند باشد. هرچند، در حالی که برجام با یک خطر برخورد کرد، همان‌طور که همه ما می‌دانیم خطرات دیگر همچنان به قوت خود باقی است. وی در ادامه مدعی شد که ایران همچنان نقشی بی‌ثبات کننده در منطقه دارد و آزمایش موشک‌های بالستیک آن، با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست. ایران باید به درخواست این شورا احترام بگذارد و این فعالیت‌ها را متوقف کند. به گزارش ایسنا، این ادعا در حالی مطرح می‌شود که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در تائید توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به تصویب رسید، ممنوعیتی برای برنامه موشکی بالستیک ایران قرار نداده است. ایران همواره اعلام کرده است که برنامه موشکی‌اش ویژگی دفاعی دارد و علیه کشور و کشورهایی استفاده نخواهد شد. انتهای پیام
 • برجام راهی برای تامین امنیت منطقه ای بود
 • وزیر امور خارجه آلمان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافق هسته ای راهی برای خارج شدن از بن‌بست تقابلی هسته‌ای بود که امنیت منطقه‌ای را به خطر انداخته بود. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما؛ زیگمارگابریل وزیر امور خارجه آلمان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافق هسته ای راهی برای خارج شدن از بن‌بست تقابلی هسته‌ای بود که امنیت منطقه‌ای را به خطر انداخته بود.خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داد: زیگمار گابریل وزیر امورخارجه آلمان ضمن دفاع از توافقات و موسسات بین المللی، «خود خواهی» در عرصه جهانی را محکوم کرد.مقام ارشد آلمان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت توافق کنونی هسته ای با ایران باید مورد احترام قرار بگیرد تا دیگر کشورها به ویژه کره شمالی تشویق شوند محدودیت ها در برنامه های هسته ای را بپذیرند.گابریل در ادامه صحبت های خود با دفاع تمام قد از توافق های چند جانبه، آنها را بهترین راه برای تضمین امنیت جهانی دانست.وی گفت: «ما به همکاری بین المللی بیشتر و خودخواهی ملی کمتر نیاز داریم.»
 • مذاکره مجدد برای غیرهسته ای سازی برجام
 • کارشناس مسائل سیاسی گفت: همچنان اما هشیار باید بود شرطی سازی محیط داخلی ایران مهم‌ترین نقطه طمع دشمن است. به گزارش مشرق، مهدی محمدی، کارشناس مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: در ناسیه برخی آقایان می توان دید دوباره روزهایی فراخواهد رسید که بگویند "توافق اصلی را باید با امریکا کرد"، "تحریم های اصلی مربوط به امریکاست"، "کدخدا را باید دید" و .... تئوری "مذاکره مجدد" تازه مراحل جنینی را می گذراند. ٤٣ روز دیگر که قانون کاتسا اجرایی شود خواهیم دانست موضع واقعی دولت آقای روحانی در این باره چیست. امریکایی‌ها وقتی از مذاکره مجدد حرف می‌زنند مقصودشان "غیرهسته‌ای‌سازی برجام" است همانگونه که کسانی مانند مایک دوبوویتز و مایکل سینک از مدت ها قبل گفته اند. از دید امریکا محدودسازی برنامه موشکی و منطقه ای باید به شروط پای بندی ایران به برجامی که ابدی هم شده افزوده شود. همچنان اما هشیار باید بود شرطی سازی محیط داخلی ایران مهم‌ترین نقطه طمع دشمن است. منصفانه است بگوییم دولت آقای روحانی تاکنون در ظاهر، درباره نفی مذاکره مجدد و ترک برجام درصورت خروج امریکا از آن صریح بوده اما خبرهای پس پرده این مقدار اطمینان بخش نیست. مضحک است توافقی که با اوباما بسته شد و ناکام ماند، با فردی چون ترامپ تجدید شود. ارسال به تلگرام
 • برجام احیاگر اروپاعاملی برای جدایی اروپا از آمریکا
 • گروه بین الملل: مصطفی مطهری* در یادداشت پیش رو که پیرامونبرجام احیاگر اروپاعاملی برای جدایی اروپا از آمریکا نگاشته شده، نویسنده معتقد است: اتحادیه اروپا به عنوان حامیان توافق هسته ای1+5 با ایران (برجام) بر این باورند که تضعیف یا کنار گذاشتن برجام نه تنها بسترها را برای تشدید خشونت ها در منطقه فراهم می آورد، بلکه موجب خواهد شد که کره شمالی را هم از میز مذاکره دورتر کند. به گزارشبولتن نیوز، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته به شرح زیر می باشد: اظهارات متفاوت روسای جمهور ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا (فرانسه) در نشست سالیانه اخیر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نه تنها اختلافات میان دیدگاه ها را نمایان ساخت بلکه نشان داد ایالات متحده آمریکا و اروپا با توجه به تفاوت در نظرگاه ها به مسائل جهانی از جمله برجام در مسیری متفاوتی از هم گام برمی دارند. در واقع اروپای پسا برگزیت (اروپایِ بدون بریتانیا)، سعی دارد با استقلال و اتحاد بیشتری در مقابل ایالات متحده آمریکا با زعامت ترامپ عمل کند، هر چند منافع همگون کلان و راهبردی میان دو سوی آتلانتیک به نوعی مانع جدایی کامل آنها برای کنشگری در عرصه بین المللی خواهد شد؛ از سویی دیگر نیز فارغ از پیچیدگی و درهم تنیدگی منافع میان طرفین، اساساً رویارویی میان دوسوی آتلانتیک در مواردی همچون برجام برجسته شده است که هر کنشگر به منافع حیاتی خود را در ذیل راهکارها و راهبردها از کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت جستجو می کنند که با آمدن ترامپ و بوجود آمدن در قالب شکاف در روابط اروپا و ایالات متحده آمریکا رخ نمایی کرده است. از جمله مواردی که تقابل دیدگاهی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را فراهم آورده است چگونگی رفتار با ایران است؛ در واقع ترامپ در خلال سخنرانی...
 • حرف های ترامپ بی اساس است/تلاش آمریکا برای برهم زدن برجام
 • گرگان – نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که حرف های ترامپ از سازمان ملل بی اساس بود، از تلاش آمریکا برای برهم زدن برجام و خروج از این توافق خبرداد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه گرگاناظهار کرد: طی روز های گذشته ما شاهد حرف بی پایه و اساس رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل بودیم که نشان از اعصبانیت داشت. وی افزود: همان گونه که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند ترامپ از دست ما اعصبانی است، رئیس جمهور آمریکا در صحبت های خود که بر علیه ایران و برجام داشتند بسیار برافروخته بودند و حرف های بی اساس را بیان کردند. امام جمعه گرگان گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب آن از همان ابتدا به دنبال خاورمیانه جدید بودند و هدف اصلی آن سوریه، لبنان و عراق بود تا عوامل خود را در این کشور ها مستقر کنند اما آن ها نتوانستند این کشورها را شکست دهند و این باعث عصبانیت آنان شده است. وی با اشاره به پاسخ گویی رئیس جمهور ایران به ترامپ، افزود: رئیس جمهور ایران توانست پاسخ بسیار محکم و قاطعه ای در سازمان ملل به رئیس جمهور آمریکا بدهند. آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه آن ها به دنبال این هستند که ما را منزوی کنند، اظهار کرد: آنان می خواهند تا برجام را برهم ریزندو ما را منزوی کنند اما در این جریان آمریکایی ها خود منزوی می شوند و خواست خدا این است که آن ها منزوی شوند. گفتنی است مردم ولایت مدار و انقلابی گرگان بعد از اقامه نماز در پاسخ گویی به یاوه گویی های رئیس جمهور آمریکا تظاهرات کردند.
 • گابریل:برجام راهی برای تامین امنیت منطقه ای بود
 • وزیر امورخارجه آلمان در مجمع عمومی سازمان ملل بر این که توافق کنونی هسته ای با ایران باید مورد احترام قرار بگیرد تا دیگر کشورها بشویق شوند محدودیت ها در برنامه های هسته ای را بپذیرند، تاکید کرد. گابریل: باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ زیگمار گابریل وزیر امورخارجه آلمان ضمن دفاع از توافقات و موسسات بین المللی، «خود خواهی» در عرصه جهانی را محکوم کرد.مقام ارشد آلمان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافق کنونی هسته ای با ایران باید مورد احترام قرار بگیرد تا دیگر کشورها به ویژه کره شمالی تشویق شوند محدودیت ها در برنامه های هسته ای را بپذیرند.گابریل در ادامه صحبت های خود با دفاع تمام قد از توافق های چند جانبه، آنها را بهترین راه برای تضمین امنیت جهانی دانست.وی گفت: ما به همکاری بین المللی بیشتر و خودخواهی ملی کمتر نیاز داریم.تسلیحات اتمی کره شمالی به هیچ وجه مشکلی دوجانبه یا منطقه ای نیست بلکه چالشی جهانی است که باید به طور مشترک بر آن فائق آییم. تنها زمانی که کلیه تعهدات اجرایی شوند و شفافیت توافق شده حاصل شود می توانیم بگوییم که اعتماد مورد نیاز نیز افزایش خواهد یافت.برای آنکه بخواهیم کشورهایی نظیر کره شمالی را به پیوستن به معاهدات بین المللی ترغیب کنیم و به این واسطه، خلع سلاح و پیگیری نکردن دستیابی به تسلیحات اتمی را از آنها انتظار داشته باشیم باید از تنها مثال بین المللی در این عرصه که همانا توافقنامه موفق اتمی ایران است استفاده کنیم.اظهارات وزیر خارجه آلمان در مجمع عمومی سازمان ملل در حالی مطرح شد که مقامات کشورمان بارها بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تاکید کرده اند.
 • تیلرسون برای ماندن در برجام به ترامپ فشار می آورد
 • نشست وزراي خارجه كشورهاي عضو گروه 1+5 و ايران، چهارشنبه شب در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد، زير سايه گفته‌هاي ترامپ قرار گرفته‌بود كه اعلام كرد تصميمش را در مورد ماندن يا خروج امريكا از برجام گرفته است. هر چند هيچ يك از متحدان امريكا حاضر نشدند از بازنگري يا لغو برجام حمايت كنند، اما آن‌گونه كه ركس تيلرسون به شبكه خبري فاكس گفته است، رييس‌جمهور امريكا همواره تاكيد مي‌كند كه اين توافق به اندازه كافي محكم نيست و بايد «مذاكرات از نو انجام شود.» اعتماد: با اين حال به نظر مي‌رسد تيلرسون كه يك بار ديگر هم اوايل تابستان مجبور شده‌بود براي تاييد برجام وارد جدل با رييس‌جمهور شود، بعد از نشست 1+5 بار ديگر قانع شده است كه راهي جز پذيرش اين توافق ندارد. يك روز بعد از نشست وزراي خارجه ايران و 1+5 روزنامه وال‌استريت‌ژورنال در گزارشي نوشت كه منابع آگاه در وزارت خارجه امريكا خبر داده‌اند ركس تيلرسون، وزيرخارجه امريكا تلاش مي‌كند تا ترامپ را قانع كند، 22 روز ديگر نامه پايبندي ايران به توافق هسته‌اي را امضا كند. نشست چهارشنبه‌شب كه به ميزباني فدريكا موگريني، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا و با حضور وزيران خارجه ايران و امريكا به عنوان نخستين ديدار مستقيم اين دو مقام بلندپايه انجام شد. محمد جواد ظريف، وزير امورخارجه جمهوري اسلامي ايران روز جمعه تاكيد كرد اگر امريكايي‌ها قصد بازنگري در برجام را دارند، ايران قطعا به شرط بازگشت برنامه هسته‌اي ايران به قبل از اجراي توافق هسته‌اي و پس گرفتن همه امتيازاتي كه بر اساس برجام داده است، حاضر به مذاكره مجدد با امريكايي‌ها خواهد بود. در عين حال فدريكا موگريني هم با تاكيد بر «لزوم پايبندي تمامي كشورهاي عضو سازمان ملل متحد به برجام» در واكنش به سخنان رييس‌جمهور امريكا در مورد «خجالت‌آور» بودن توافق هسته‌اي گفت: «هيچ كشوري حق ندارد به صورت يكجانبه اجراي برجام را...
 • ترامپ یک وضعیت برزخ گونه را برای برجام ایجاد می کند
 • خبرگزاري آريا- به نظر مي رسد در نهايت آمريکا به ادامه راه برجام تن دهد و همزمان فشارهاي غير برجامي بر ايران را افزايش دهد.امير علي ابوالفتح، تحليلگر مسائل آمريکا در گفتگو با خبرنگار سياست خارجي آريا در خصوص مواضع مقامات اروپايي در حمايت از برجام در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل گفت: جهت گيري 8 ماهه اخير دولت ترامپ و مجموع اقدامات و اظهارنظرهاي صورت گرفته به ويژه سخنراني مهم نيکي هيلي در يک موسسه آمريکايي بيانگر آن است که دولت آمريکا تاکنون تصميمي براي خروج از برجام ندارد. فارغ از اظهار نظرهايي که صورت گرفته و از ترامپ و تيمش انتظار مي رفت، آمريکا قصد دارد برجام را در تعليق نگه دارد و با بيان عدم پايبندي ايران به برجام، خروج آمريکا از برجام را اعلام نکند و يک وضعيت برزخ گونه براي برجام ايجاد کند. ترامپ و مشاورانش اميدوارند با فشار قرار دادن ايران و طرف هاي مذاکرات کننده 1+5 زمينه تجديدنظر در متن برجام را محقق کنند و يا ايران را وادار کنند در برخي از رفتارها و عملکردها و اقدامات غير برجامي خود در حوزه موشکي يا فعاليت هاي منطقه اي تغييراتي صورت دهد اما فارغ از دو اين موضوع به نظر نمي رسد آمريکايي ها به جمع بندي نهايي براي خروج از برجام رسيده باشند. رايزني هاي مقامات اروپا در خصوص برجام ، احتمال رايزني دکتر ظريف با تيلرسون، اظهارات موگريني ،مقامات اروپايي ، روسيه ، چين و دبير کل سازمان ملل حکايت از آن دارد که هيچ يک از طرف هاي برجام به غير از آمريکا حاضر به مذاکره مجدد در ارتباط با برجام يا لغو آن نيست آن هم در اين شرايط که پافشاري آمريکا براي تغيير در برجام آمريکا را در انزواي سياسي قرار داده است. به نظر مي رسد در نهايت آمريکا به ادامه راه برجام تن دهد و...
 • چاینا دیلی:خروج آمریکا از برجام پیام بدی برای کره شمالی دارد
 • به گزارش شریان نیوز،رسانه دولتی چین در گزارشی تاکید کرد: خروج آمریکا از توافق هسته ای نه تنها به اعتبار این کشور لطمه می‌زند بلکه تلاش ها برای مذاکره با پیونگ یانگ ر ا نیز دشوار می‌کند و به کره شمالی می فهماند که قابل اعتماد نیست. چاینا دیلی رسانه دولتی چین در سرمقاله امروز خود با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال توافق هسته ای گزارش داد: اگر آمریکا از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 خارج شود نه تنها به اعتبار خود آسیب وارد می‌کند بلکه پیگیری مذاکره با کره شمالی درباره مساله هسته ای این کشور را بسیار دشوارتر خواهد کرد.دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل توافق هسته‌ای را یک شرم‌ساری برای آمریکا و توافق یک سویه توصیف کرد.رسانه دولتی چین در ادامه گزارش خود آورده است: واشنگتن با آسیب زدن به توافق هسته ای با ایران نه تنها یک شرمساری برای خود به وجود می آورد بلکه این پیام را به پیونگ یانگ ارسال می کند که اگر شما می خواهید پای میز مذاکره بیایید آمریکا در پایبندی به هیچ توافقی قابل اعتماد نیست.طبق قوانین آمریکا رییس جمهور موظف است هر نود روز یک بار گزارشی درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره ارائه دهد. آنطور که گزارشات نشان می‌دهد ترامپ برخلاف میل باطنی‌اش دو بار پایبندی ایران را مورد تایید قرار داده و قرار است اواسط ماه اکتبر بار دیگر گزارشی درباره عمل کردن ایران به تعهداتش به کنگره ارائه کند.چاینا دیلی همچنین گزارش داد: ترامپ در حالی برای یافتن راهی جهت عدم تایید پایندی ایران به توافق هسته ای تلاش می کند که آژانس بین المللی انرژی هسته ای بارها تایید کرده که این کشور کاملا به تعهداتش عمل می‌کند. خبرگزاری ایسنا
 • وزیر خارجه هلند:اهمیت ویژه ای برای حفظ برجام قائل هستیم
 • خبرگزاري آريا - نيويورک - ايرنا - وزير امور خارجه هلند با اشاره به گسترش روابط سياسي- اقتصادي آمستردام و تهران در دوران پس از برجام تاکيد کرد که حفظ توافق هسته اي با ايران براي کشورش داراي اهميت ويژه اي است. `برت کوئندرس` روز جمعه در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا، درباره موضع هلند در خصوص توافق هسته اي ايران گفت: به نظرم اين موضوع بسيار روشن است. براي ما اين موضوع داراي اهميت ويژه است که برجام را حفظ کنيم. وزير خارجه هلند همچنين در پاسخ به پرسش ايرنا درباره روابط اقتصادي کشورش با ايران در دوره پس از برجام گفت: اين روابط رو به جلو است.کوئندرس در پايان ديدار دوجانبه خود با وزير امور خارجه کشورمان با ايرنا گفتگو مي کرد.اين ديدار در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک برگزار شد.م.ع/ 3404**انتشار: محسن اسماعيلي انتهاي پيام /*
 • آلمان:برجام بهترین گزینه برای بازداشتن ایران از سلاح هسته ای است
 • زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان توافق هسته ای با ایران (برجام) را بهترین گزینه برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته ای دانست. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به گزارش "اسپوتنیک"، گابریل با اعلام این موضوع گفت: این موضع اروپا در قبال برجام است.وی تاکید کرد: "اروپا معتقد است که توافق هسته ای با ایران، بهترین گزینه برای بازداشتن این کشور از دستیابی به سلاح هسته ای است".پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار مذاکرات دوباره برای بازنویسی برجام شده و جان بولتون، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفته بود: "ترامپ باید هرچه سریعتر توافق هسته ای را لغو کرده و به آن پایان دهد".
 • قاسمی:برجام دفتری بسته است نمی توان بار دیگر آن را گشود/ترامپ نمی داند از برجام چه می خواهد
 • بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: جهان سردرگم، بهترین تعبیر برای این روزهای جامعه بین‌المللی است که از یک سو با بحران گروه‌های تروریستی متعدد سردرگریبان است و از سوی دیگر با منازعه‌های سیاسی متعدد و متنوع در نقاط مختلف جهان از خاورمیانه تا شرق آسیا. در چنین شرایطی، رییس‌جمهور ایالات متحده نیز با سیاست‌های خام و ناپخته بر بحران‌های موجود می‌افزاید. در آخرین مورد از بحران‌آفرینی‌های وی نیز شاهد سخنرانی مملو از توهین، عاری از حقیقت و آلوده به خشونت صرف وی از تریبون سازمانی بودیم که برای ارتقای صلح و امنیت جهانی درنظر گرفته شده است.به گزارش «اعتماد»، تنها چندساعت پس از سخنرانی دونالد ترامپ بود که حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در سخنانی از همان تریبون به هر تهدیدی نه گفت و تاکید کرد که ایران نه کشور آغازگر نقض برجام و نه تهدیدکننده سایرکشورها خواهد بود.بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با «اعتماد» تاکید می‌کند که ترامپ با چشمانی بسته به جنگ با همه برخاسته است. مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است:**دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، حمله بی‌سابقه‌ای به ایران کرد. وی هم توافق هسته‌ای با ایران را زیرسوال برد و هم فعالیت‌های منطقه‌ای ما را هدف قرار داد و البته انتقادهای بی‌سابقه‌ای از وضعیت حقوق بشر در ایران کرد. فکر می‌کنید این سخنان را می‌توان نشانه‌ای از تشدید تنش میان ایران و امریکا در سه سال و نیم باقیمانده از دولت ترامپ دانست؟سخنان ترامپ، نطقی تاریخی و بی‌نظیر محسوب خواهد شد، تاریخی و بی‌نظیر به واسطه بی‌جا و مضحک‌گویی و بی‌سابقه‌ترین نطق ناشیانه یک رییس‌جمهور امریکا در سازمان ملل. ترامپ بی‌تجربه نشان داد که از هیچ گونه دانش و آگاهی و بینشی در حوزه مسائل سیاست خارجی برخوردار نیست. از فهم و درک حقوق بین‌الملل و روح و فلسفه سازمان ملل...
 • براتی:تا این لحظه نامه ای از سوی فیفا مبنی بر محرومیت پرسپولیس و طارمی به دست ما نرسیده است/یک مقام عالی رتبه در فدراسیون:حکم فیفا قابل تجدید نظر بوده و طارمی فعلا می تواند برای پرسپولیس بازی کند
 • خبرگزاری میزان- رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفت: تا این لحظه هیچ نامه‌ای از سوی فیفا مبنی بر محرومیت باشگاه پرسپولیس و طارمی به دست ما نرسیده و فعلا هیچ اظهار نظری نمی‌توان کرد. احمدرضا براتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان در پاسخ به این پرسش که آیا به دلیل شکایت باشگاه ریزه اسپور، فیفا باشگاه پرسپولیس را از دوپنجره نقل و انتقالات و همچنین طارمی را 4 ماه محروم کرده، گفت: تا این لحظه نامه‌ای از سوی فیفا مبنی بر محرومیت باشگاه پرسپولیس و طارمی به دست ما نرسیده و اظهار نظری نمی‌توان کرد. من هم ازطریق رسانه‌ها متوجه این موضوع شدم. با توجه به اینکه امروزجمعه و تعطیل رسمی بوده باید فردا به فدراسیون رفته و این موضوع را بررسی کنم. با این حال یکی از مدیران عالیرتبه فدراسیون فوتبال به خبرنگار میزان گفت: حکم محرومیت باشگاه پرسپولیس صادر شده اما هنوز به فدراسیون فوتبال نرسیده است اما به احتمال خیلی زیاد در 48 ساعت آینده به فدراسیون می‌رسد. وی همچنین تاکید کرد: این حکم در مدت قانونی خود قابل اعتراض و تجدید نظر است و بر همین اساس طارمی فعلا و در بازی رفت مقابل الهلال می‌تواند برای پرسپولیس بازی کند. انتهای پیام/
 • درخواست رکس تیلرسون از دونالد ترامپ برای اعلام پایبندی ایران به اجرای برجام
 • خبرگزاری میزان- روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی مدعی شد وزیر خارجه آمریکا و چند تن از مقامات دولتی در حال رایزنی با رئیس‌جمهور این کشور برای اعلام پایبندی ایران در گزارش ماه آینده به کنگره هستند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، وال‌استریت ژورنال اعلام کرد مقامات دولتی آمریکا در حال توصیه به دونالد ترامپ برای اعلام پایبندی ایران به مفاد برجام هستند اما باید تغییراتی در این توافق هسته‌ای ایجاد شود. وال‌استریت ژورنال مدعی شد چند تن از مقامات دولت کنونی و پیشین آمریکا به این روزنامه گفته‌‎اند که رکس تیلرسون و چند تن دیگر از اعضای کابینه در حال تلاش برای متقاعد کردن دونالد ترامپ به منظور اعلام پایبندی ایران به اجرای برجام در گزارش 15 اکتبر خود به نمایندگان کنگره هستند. به نوشته این روزنامه آمریکایی وزیر خارجه و برخی از مقامات دولت آمریکا به دونالد ترامپ توصیه کرده‌‎اند ضمن اعلام پایبندی ایران به اجرای برجام به منظور رفع نگرانی‌های آمریکا تغییراتی در توافق هسته‌ای با ایران ایجاد شود. در حال تکمیل...
 • وزیر امور خارجه آلمان:برجام راهی برای تامین امنیت منطقه ای بود
 • وزیر امور خارجه آلمان گفت: توافق هسته ای راهی برای خارج شدن از بن‌بست تقابلی هسته‌ای بود . به گزارش جمارانبه نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرسزیگمار گابریل وزیر امورخارجه آلمان ضمن دفاع از توافقات و موسسات بین المللی، «خود خواهی» در عرصه جهانی را محکوم کرد. مقام ارشد آلمان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافق کنونی هسته ای با ایران باید مورد احترام قرار بگیرد تا دیگر کشورها به ویژه کره شمالی تشویق شوند محدودیت ها در برنامه های هسته ای را بپذیرند. گابریل در ادامه صحبت های خود با دفاع تمام قد از توافق های چند جانبه، آنها را بهترین راه برای تضمین امنیت جهانی دانست. وی گفت: ما به همکاری بین المللی بیشتر و خودخواهی ملی کمتر نیاز داریم.
 • برجام دفتری بسته است نمی توان بار دیگر آن را گشود/ترامپ نمی داند از برجام چه می خواهد او از خاورمیانه تنها نفت دلار و رقص شمشیر را می شناسد
 • به گزارش صدای ایران،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: جهان سردرگم، بهترین تعبیر برای این روزهای جامعه بین‌المللی است که از یک سو با بحران گروه‌های تروریستی متعدد سردرگریبان است و از سوی دیگر با منازعه‌های سیاسی متعدد و متنوع در نقاط مختلف جهان از خاورمیانه تا شرق آسیا. در چنین شرایطی، رییس‌جمهور ایالات متحده نیز با سیاست‌های خام و ناپخته بر بحران‌های موجود می‌افزاید. در آخرین مورد از بحران‌آفرینی‌های وی نیز شاهد سخنرانی مملو از توهین، عاری از حقیقت و آلوده به خشونت صرف وی از تریبون سازمانی بودیم که برای ارتقای صلح و امنیت جهانی درنظر گرفته شده است.به گزارش «انتخاب»، تنها چندساعت پس از سخنرانی دونالد ترامپ بود که حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در سخنانی از همان تریبون به هر تهدیدی نه گفت و تاکید کرد که ایران نه کشور آغازگر نقض برجام و نه تهدیدکننده سایرکشورها خواهد بود.بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با «اعتماد» تاکید می‌کند که ترامپ با چشمانی بسته به جنگ با همه برخاسته است. مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است:**دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، حمله بی‌سابقه‌ای به ایران کرد. وی هم توافق هسته‌ای با ایران را زیرسوال برد و هم فعالیت‌های منطقه‌ای ما را هدف قرار داد و البته انتقادهای بی‌سابقه‌ای از وضعیت حقوق بشر در ایران کرد. فکر می‌کنید این سخنان را می‌توان نشانه‌ای از تشدید تنش میان ایران و امریکا در سه سال و نیم باقیمانده از دولت ترامپ دانست؟سخنان ترامپ، نطقی تاریخی و بی‌نظیر محسوب خواهد شد، تاریخی و بی‌نظیر به واسطه بی‌جا و مضحک‌گویی و بی‌سابقه‌ترین نطق ناشیانه یک رییس‌جمهور امریکا در سازمان ملل. ترامپ بی‌تجربه نشان داد که از هیچ گونه دانش و آگاهی و بینشی در حوزه مسائل سیاست خارجی برخوردار نیست. از فهم و درک حقوق بین‌الملل و روح و...