نگاهی به اجرای طرح پروژه مهر در آغاز سال تحصیلی جدید و تاثیر آن در بهبود کیفیت فضای آموزشی - بخش نخست


 گروه گزارش
شور و حالی که در آستانه بازگشایی مدارس در همه جا جریان دارد، چند سالی‌ است که تحت عنوان پروژه مهر از سوی آموزش و پرورش به طور ویژه‌تر مورد برنامه‌ریزی و اجرا قرار گرفته است. پروژه مهر با هدف برنامه محور شدن فعالیت‌ها و هر چه با شکوه‌تر برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی در مدارس و همچنین ارتقاء کیفیت خدمات آموزشی و پرورشی انجام می‌شود که با مشارکت نهاد‌ها و سازمان‌ها و افراد تاثیرگذار در اجرای آن از اردیبهشت آغاز به کار می‌کند و در اواخر شهریور با بازرسی‌های نهایی از مدارس به کار خود پایان می‌دهد؛ در واقع آثار آن تا انتهای سال تحصیلی ادامه دارد.

بازهم با آمدن روزهای پایانی فصل تابستان بوی مهر در شهرها و کوچه‌های کشورمان پیچیده است. باز هم مدارس چشم به در دوخته‌اند و به انتظار نشسته‌اند تا سال تحصیلی جدید را همراه با دانش‌آموزان آغاز کنند. با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، میلیون‌ها دانش‌آموز به شوق آموختن، روانه مدرسه می‌شوند. همه‌ساله با شروع ماه مهر کوچه‌ها و خیابان‌ها رنگ و بوی دیگری پیدا  می‌کنند و شور و شوق دانش‌آموزان جلوه زیبایی به جامعه می‌بخشد. روزهای آغازین مدرسه از جهات مختلف دارای اهمیت است. ایجاد نگرش‌های مثبت و پویا در دانش‌آموزان، تقویت انگیزه تلاش و تحصیل، کاهش دغدغه، اضطراب و تردید و زدودن هرگونه آثار بدبینی نسبت به درس و مدرسه و کلاس و معلم، و سرانجام آشنایی با شخصیت و دیدگاه‌های دانش‌آموزان می‌تواند در روزهای اول مدرسه صورت پذیرد. سرمایه‌گذاری در جهت ارتقای سطح کمّی و کیفی آموزش، هرچند بازده فوری ندارد، امّا قدم اول برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه است. بنابراین یکی از‌ مهم‌ترین مسائلی که باید به آن پرداخته شود ایجاد محیط آموزشی مناسب در مدارس کشور است.
جهاد همگانی‌برای پروژه مهر
در آستانه سال تحصیلی جدید و در حالی که خانواده بزرگ آموزش و پرورش مشغول تجهیز و آماده‌سازی مدارس برای آغاز سال تحصیلی فرزندان این مرز و بومند، پای صحبت‌های اردشیر مرادی، کارشناس روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی منطقه 9 آموزش و پرورش شهر تهران می‌نشینیم.
مرادی که نام پروژه مهر سال تحصیلی جدید با عنوان «مهر ماندگار، ‌اشتغال و تولید، تدبیر و امید» را برگرفته از نامگذاری سال 96 یا همان‌اشتغال و تولید می‌داند، برایمان درباره اهداف پروژه مهر این گونه بیان می‌گوید: «پروژه مهر یک نماد مدیریتی است که با هدف برنامه‌ریزی‌، سازماندهی ، هماهنگی راهبردی و ارزشیابی صورت گرفته است. »
این کارشناس روابط عمومی که آغاز مهر را یک رویداد بزرگ علمی می‌داند در گفت‌و‌گو با گزارشگر کیهان می‌گوید: «آغاز مهر، شروع مجدد بهار تعلیم و تربیت است. بنابر این همه سازمان‌ها، ارگان‌ها و نهاد‌ها باید در این بحث مشارکت داشته باشند. »
مرادی در ادامه به این نکته ‌اشاره می‌کند که تعلیم و تربیت مختص آموزش و پرورش نیست و همه ارگان‌ها و نهاد‌ها و حتی خانواده‌ها در اجرای تربیت سهم دارند. وی در ادامه می‌گوید: «پروژه مهر با رویکرد مشارکت همه نهاد‌ها و مردم ایجاد شده است. بنابر این وزارت آموزش و پرورش به علت اهمیت و کاربرد پروژه مهر بخشنامه‌ای مهم را به نام روز ملی بازگشایی مدارس به مدارس ابلاغ کرده است. »
 وی ساختار بخشنامه مربوطه را با اهدافی مشخص شده توصیف می‌کند که این بخشنامه از طریق اداره کل به مناطق و در نهایت به مدارس ابلاغ می‌شود. این کارشناس در ادامه می‌گوید :« اولین کاری که مناطق باید انجام دهند؛ تشکیل ستاد پروژه مهر است که در این ستاد معاونت پژوهش و نیروی انسانی دبیر آن است و از پنج کار گروه که عبارتند از: کارگروه سازماندهی‌، کارگروه تعمیر و تجهیز، کارگروه تبلیغ و اطلاع‌رسانی، کارگروه تایید صلاحیت‌ها و نظارت و ارزیابی تشکیل شده است. هر کدام از کارگروه‌ها که یک دبیر برای خود انتخاب می‌کنند. از مدیران و کسانی که در بحث بازگشایی مدارس تبحر دارند، برای حضور در کارگروه‌ها و اعلام نظرات آنان دعوت به عمل می‌آورند و در نهایت کارگروه‌ها از مدارس بازدید می‌کنند. البته در پروژه مهر به همان شیوه‌ای که برای مناطق گفته شد، هر مدرسه نیز ستاد پروژه مهری دارد که با هدایت مدیریت مدرسه و با شرکت نماینده معلمین، نماینده انجمن اولیا و مربیان و نماینده شورای دانش‌آموزی اجرا می‌شود. »
روز اول مهر باید برای دانش‌آموزان خاطره‌انگیز شود
از اردشیر مرادی در مورد میزان بودجه‌ای که مدارس در اختیار دارند و تاثیر آن بر کیفیت فعالیت‌هایشان می‌پرسم، وی در پاسخ می‌گوید: «با توجه به آنکه مدارس را می‌توان به سه دسته برخوردار، نیمه‌برخوردار و لازم توجه تقسیم کرد، می‌توان گفت در مدارس برخوردار بودجه لازم در اختیار مدیران هست و برخی مدارس که نیمه برخوردار هستند تا حدودی بودجه برای انجام فعالیت دارند، اما مدارسی که لازم توجه هستند، از طرف منطقه بودجه‌ای به منظورتعمیر و تجهیز دریافت می‌کنند. »
وی در ادامه می‌گوید: «شهرداری در طرح «استقبال از مهر» با ایجاد تفاهم نامه‌ای که با آموزش و پرورش منعقد کرده است، براساس اولویتی که آموزش و پرورش منطقه برای مدارس براساس نیازهایشان قائل شده، در زمینه‌های تعمیر وتجهیز وزیباسازی به آنها خدماتی ارائه می‌دهد. »
این کارشناس با تجربه به نقش دانش‌آموزان و اولیا آنان در اجرای پروژه مهر‌ اشاره می‌کند و می‌گوید: «دانش‌آموزان و اولیا، خصوصا انجمن اولیا نقشی اساسی در این حرکت دارند؛ به طور مثال در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای در امور مربوطه از جمله رنگ‌آمیزی از دانش‌آموزان داوطلب برای انجام امور کمک گرفته می‌شود. »
اردشیر مرادی در انتهای کلامش می‌گوید: «تمام این فعالیت‌ها در جهت آن است که در روز بازگشایی مدرسه دانش‌آموزان از محیطی که در آن تحصیل خود را آغاز کرده‌اند لذت ببرند، یک مدرسه با نشاط و با طراوت به گونه‌ای که روز اول مهر برای دانش‌آموزان خاطره انگیز باشد، ایجاد گردد و تکراری بودن فضا سبب آزردن دانش‌آموزان نشود. »
اهدای وسایل غیرقابل استفاده
 به مدارس نیازمند
 نظام تعلیم و تربیت که مدارس مشهود‌ترین مجری آن برای دانش‌آموزان هستند، باید در خدمت دانش‌آموزان باشد. پس حرکت عظیمی که تحت عنوان پروژه مهر برای آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزان انجام می‌شود باید تا حدودی دانش‌آموز محور و بر طبق نظرات و نیاز‌های دانش‌آموزان باشد.
طاهره دمیرچی مدیریت یک دبیرستان نمونه دولتی در گفت‌و‌گو با گزارشگرکیهان می‌گوید: «دانش‌آموزان وقتی سال تحصیلی جدید را با رفع نیاز‌های سال گذشته یا با ایجاد فضای متفاوت آغاز می‌کنند، احساس می‌کنند که به آنان اهمیت داده شده است. »
دمیرچی که پروژه مهر را یک بازنگری در اموال مدرسه نیز می‌داند، از فواید اهدای وسایلی که در یک مدرسه مورد استفاده نیستند به مدارس نیازمند آن وسایل ‌اشاره می‌کند و می‌گوید: «مدارس از طریق سیستم امین‌اموال در منطقه، لیست اموالی را که بی‌استفاده مانده‌اند، وارد سیستم می‌کنند و مدارسی که نیازمند آن هستند از آن مطلع می‌شوند و برای استفاده به مدرسه خود می‌برند. »
وی که پروژه مهر را در مدرسه خود از اواخر خرداد آغاز کرده است، این امر را مبنی بر آغاز سال تحصیلی جدیداز 24 تیر ماه با شروع کلاس‌های تابستانی می‌داند و این گونه توضیح می‌دهد: «در حقیقت مهر ماه برای مدرسه ما با توجه به اینکه یک مدرسه نمونه دولتی است از تیر آغاز می‌شود و می‌خواستیم شروع مجدد دوره تحصیلی برای دانش‌آموزان با فضایی جدید و متفاوت با سال گذشته بوده باشد. البته پروژه مهر در این مدرسه هنوز به اتمام نرسیده است. برخی اموربا توجه به روند کار هنوز به اتمام نرسیده‌اند و برخی نیز همانند رنگ آمیزی و دیوار نویسی‌ حیاط مدرسه با توجه به اینکه روز اول مهر نیز نشاط و شادابی خاص خود را می‌طلبد، هنوز آغاز نشده‌اند. »
دانش‌آموزان خط‌مشی اصلی
 اجرای پروژه مهر
طاهره دمیرچی یک فرهنگی پروژه مهر را امری مهم و بسیار تاثیرگذار می‌داند و می‌گوید: «پروژه مهر همیشه بوده؛ چرا که جریان نوسازی فضای آغاز بهار تعلیم و تربیت همیشه بوده است، اما چند سالی است که با عنوان پروژه مهر اجرا می‌شود. »
وی در این باره معتقد است که این نامگذاری و همین توجه خاص و تهیه گزارش از این موضوع و پررنگ کردن این مسئله سبب شده تا مدیرانی که اغلب کم کار بودند و توجهی به این موضوع نداشتند حرکتی انجام دهند.   البته با وجود تلاش‌های بسیاری که توسط برخی مدیران انجام می‌شود و بی‌توجهی‌هایی که برخی نسبت به این مسئله دارند، در پایان ارزیابی فعالیت مدارس هیچ گاه تشویق یا تنبیهی در نظر گرفته نشده است و شاید تنها عامل ترغیب‌کننده واکنش مثبتی باشد که دانش‌آموزان به تجهیز و نوسازی مدارسشان در برابر مسئولین مدرسه نشان می‌دهند.
دمیرچی اجرای پروژه مهر را در مدرسه خود به نسبت سال گذشته پر قوت‌تر می‌داند و معتقد است مهم‌ترین خط‌مشی برای انجام پروژه مهر در مدارس دانش‌آموزان و نیاز‌های مربوطه آنان است که در ستاد مربوط به پروژه مهر در مدرسه هم نماینده دانش‌آموزان و هم نماینده اولیا حضور دارند و می‌توانند گام‌به‌گام در فرآیند نوسازی مدرسه همکاری و همفکری کنند.
 در حالی که در آستانه بازگشایی مدارس پروژه مهر در حال انجام است، معاون یک مدرسه ابتدایی می‌گوید: «از اواخر تیر تشکیل ستاد و برنامه‌ریزی برای پروژه مهر را آغاز کردیم. می‌توان گفت مقطع ابتدایی‌، دوره‌ای است که فضای آموزشی در یادگیری و علاقمندی دانش‌آموزان به تحصیل و فرا گیری علم و دانش بسیار موثر است. این موضوع تا حدودی امور را دشوار‌تر می‌سازد. »
 وی ادامه می‌دهد: «البته در اجرای حرکت عظیم پروژه مهر اولیای دانش‌آموزان از هیچ کمکی در جهت ایجاد فضای سالم، خوب و متفاوت با قبل دریغ نکرده‌اند و برخی از امور با حمایت‌های معنوی و بعضا مالی اولیای عزیز دانش‌آموزان انجام شده است. »
این معاون آموزشی معتقد است که پروژه مهر تنها محدود به تجهیز فضای فیزیکی نیست و با آغاز بهار تعلیم وتربیت نیاز به ساماندهی امور اجرایی در مدارس نیز از اقدامات مهم در حرکت عظیم پروژه مهر است.
او در انتهای کلامش به برخی امور که نیاز اساسی و گاه بی‌توجهی به آنها بسیار خطرناک خواهد بود اشاره کرده و می‌گوید: «همیاری برخی سازمان‌ها و ارگان‌ها لازمه اجرای موفقیت‌آمیز پروژه مهراست؛ چرا که هنوز با گذشت حدود نیمی از فرآیند پروژه مهر برخی امور تامین بودجه لازم را ندارند. »

--------------------------------------------------------------------------

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

کلیدواژه: برای دانش آموزان | سال تحصیلی جدید | آغاز سال تحصیلی | بازگشایی مدارس | آموزش و پرورش | تعلیم و تربیت | دانش آموزان | پروژه مهر | پروژه مهر | روزنامه ها | یک مدرسه | اول مهر | نهاد ها

منبع: بی باک نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.bibaknews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۸۹۱۶۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

در همین زمینه

 • کتاب های درسی دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند نه فردا/بگذاریم خلاقیت و مهارت در دانش آموزان زنده شود
 • به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 97-96 با تاکید بر اینکه محیط مدارس ما باید محیط اخلاق و ادب باشد، اظهار کرد: باید در محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل و به فکر دیگران احترام بگذاریم. وی ادامه داد: وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم تغییر چندانی نکرده است. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل برای 12 سال آینده تربیت کنیم کتابهای درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند نه برای فردا و حتی امروز. وی ادامه داد: نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول جدید دارد. در پایان کار معلوم می شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده‌اند و در پایان کار مشخص می‌شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسئول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده‌ایم یا تنها باعث شده‌ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می رود حفظ کنند. دکتر روحانی با بیان اینکه برای آنکه دوران مدرسه بهترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری برای حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود: این مسئله به برنامه‌ها ، تلاشها و کمک‌های دولت، تلاش‌های پدران ومادران و خانوده‌ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیرا به نوع استفاده از فضای مجازی بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می‌دهند که در پایان این 12 سال ما به کجا برسیم.
 • دانش آموزان گریزپای/آن دسته از دانش آموزانی که خاطرات مدرسه رفتن برایشان تلخ است
 • جامعه>آموزش - روزنامه شهروند نوشت: از مدرسه دوست‌ها، زیاد صحبت شده، اما مدرسه گریزان را کسی به رسمیت نمی‌شناسد. همان‌ها که از کلاس‌های کوچک، حیاط‌های کوچک، معلم‌های عصبانی و ناظم‌هایی که مدام تهدید می‌کنند، از مشق نوشتن‌های زیاد و ساعت‌های طولانی سر کلاس نشستن کلافه‌اند و از مهرماه منتظر آخر اسفندند و از فروردین‌ماه، منتظر خرداد که تعطیل شوند. آیدین، امروز سر کلاس پایه سوم می‌نشیند و از این اتفاق خوشحال نیست، می‌گوید: مدرسه را دوست ندارد، اما چرا؟ «چون فقط باید درس بخوانیم، از کلاس دوم تا آخر عمر باید فقط درس خواند، دوست ندارم.» از یکی دو هفته قبل شروع شده؛ آه و ناله‌ها در مقابل ذوق‌زدگی‌ها از شروع‌ سال تحصیلی جدید، از اول مهر. گروهی عاشق مدرسه‌اند و شب‌ها به امید آمدن اول مهر، ساعت را کوک می‌کنند، در مقابل عده‌ای که از استرس و اضطراب، نخستین روز مدرسه، شب‌ها پلک روی هم نمی‌گذارند، ترکیب قابل‌ تأملی درست کرده‌اند. برای آنها که تجربه‌های تلخی از مدرسه دارند، مدرسه و معلم و ناظم و مدیر را دوست ندارند، زنگ ریاضی و علوم و... برایشان کابوس است، مشق نوشتن‌ها برایشان شکنجه است و آنها که مدرسه‌رفتن را دوست دارند، سواد برایشان مهم است و از دوره متوسطه دیگر به فکر کنکور و گرفتن رتبه بالاتر هستند. امروز که اول مهر است، خاطره یک روز تلخ یا یک روز شاد تداعی می‌شود. از مدرسه دوست‌ها، زیاد صحبت شده، اما مدرسه گریزان را کسی به رسمیت نمی‌شناسد. همان‌ها که از کلاس‌های کوچک، حیاط‌های کوچک، معلم‌های عصبانی و ناظم‌هایی که مدام تهدید می‌کنند، از مشق نوشتن‌های زیاد و ساعت‌های طولانی سر کلاس نشستن کلافه‌اند و از مهرماه منتظر آخر اسفندند و از فروردین‌ماه، منتظر خرداد که تعطیل شوند. آیدین، امروز سر کلاس پایه سوم می‌نشیند و از این اتفاق خوشحال نیست، می‌گوید: مدرسه را دوست ندارد، اما چرا؟ «چون فقط...
 • دانش آموزان تحت پوشش اول مهر با وسایل کامل به مدرسه می روند/حمایت امداد از ۳۰۰ هزار دانش آموز
 • خبرگزاری میزان- رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: به گونه‌ای برنامه ریزی شده که هم زمان با بازگشایی مدارس، تمام دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد با وسایل کامل مورد نیاز خود به مدرسه بروند. سید پرویز فتاح در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: در سراسر کشور حدود ۳۰۰ هزار دانش آموز تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار داشته و از این نهاد حمایتی کمک‌هایی را دریافت می‌کنند. وی افزود: مقرر شده تمام دانش آموزان تحت پوشش روز اول مهر ماه با کیف، کفش، لباس و سایر وسایل مورد نیاز راهی مدرسه شوند و در این زمینه با مشکل مواجه نیستیم. رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به تعداد قابل توجه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد تصریح کرد: بیش از ۷۵ هزار دانشجو تحت حمایت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند و هزینه‌های تحصیل این افراد پرداخته می‌شود. فتاح ادامه داد: در حال حاضر ۵ هزار نخبه دانش آموز و دانشجو تحت پوشش حمایت‌های کمیته امداد قرار داشته و در میان آن‌ها افراد زیادی موفق می‌شوند مدارج بالای علمی را طی کنند. وی حمایت از دانش آموزان مناطق محروم را از جمله اولویت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) دانست و خاطرنشان کرد: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های کمیته امداد حمایت از دانش آموزانی است که در مناطق محروم سکونت دارند. رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تاکید کرد: اعتقاد ما این است که هیچ دانش آموزی به دلیل مشکلات مالی نباید از تحصیل باز بماند به همین خاطر حمایت از این دانش آموزان در دستور کار قرار گرفته است. انتهای پیام/
 • ۱۰۵ هزار مدرسه آماده پذیرایی از ۱۳ میلیون دانش آموز
 • امسال مهرماه علاوه بر همزمانی با آغاز هفته دفاع مقدس، با عطر محرم هم آمیخته شده است و هم‌آغازی مهرماه با ماه خون و قیام محرم، نوید شروع سالی بهتر و پربارتر برای دانش‌آموزان می‌دهد. خبرگزاری فارس: باز هم بوی مهری دیگر وزیده است، مهرماه در ذهن پیر و جوان ایرانی با شروع فصل علم و تربیت و با خاطره تخته سیاه و گچ ثبت شده است و امسال، هم‌آغازی این ماه با ماه خون و قیام محرم، نوید شروع سالی بهتر و پربارتر برای دانش‌آموزان می‌دهد تا با تمسک به درس‌های قیام ابا عبدالله‌الحسین(ع) برای رسیدن به قله‌های رفیع تعالی اخلاقی گام بردارند.از امروز کوچه‌ و خیابان‌های شهرها و روستاهای کشور، میزبان قدم‌های استوار 13 میلیون دانش‌آموز است که فعالیت خود را در 105 هزار مدرسه کشور آغاز می‌کنند.دانش‌آموزانی کوله به دوش یا کیف به دست با عزم و اراده و نگاه به آینده در شرق و غرب و شمال و جنوب ایران پهناور روانه مدارسی می‌شوند که سه ماه تابستان برای حضور آنها انتظار کشیده است.هر سال مدارس در شروع سال تحصیلی از نمادهایی مربوط به علم و دانش و دفاع مقدس استفاده می‌کردند و امسال به این نمادها، پرچم و کتیبه‌های حسینی هم افزوده شده است و حال و هوای زیبایی را در مدارس ایجاد کرده است.هر سال رئیس جمهور به پاس گرامیداشت مقام رفیع علم‌آموزی، اول مهرماه، در یک مدرسه حاضر می‌شود و با نواختن نمادین زنگ آن، سال تحصیلی دانش‌آموزان را تبریک می‌گوید و امسال هم یکی از مدارس تهران میزبان وی برای شنیدن پیام آغازین سال تحصیلی جدید است.564 هزار کلاس درس در سراسر کشور در حالی میزبان 13 میلیون دانش‌آموز است که تاکنون 138 میلیون نسخه کتاب درسی بین آنها توزیع شده است و 280 عنوان کتاب جدید نیز به عناوین آموزشی امسال اضافه شده است؛ امسال ششمین سال اجرای طرح 3ـ3ـ6 است...
 • عطر مهر و محرم در فضای کشور پیچید/۱۰۵ هزار مدرسه آماده پذیرایی از ۱۳ میلیون دانش آموز
 • خبرگزاري آريا - امسال مهرماه علاوه بر همزماني با آغاز هفته دفاع مقدس، با عطر محرم هم آميخته شده است و هم‌آغازي مهرماه با ماه خون و قيام محرم، نويد شروع سالي بهتر و پربارتر براي دانش‌آموزان مي‌دهد.به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاري فارس، باز هم بوي مهري ديگر وزيده است، مهرماه در ذهن پير و جوان ايراني با شروع فصل علم و تربيت و با خاطره تخته سياه و گچ ثبت شده است و امسال، هم‌آغازي اين ماه با ماه خون و قيام محرم، نويد شروع سالي بهتر و پربارتر براي دانش‌آموزان مي‌دهد تا با تمسک به درس‌هاي قيام ابا عبدالله‌الحسين(ع) براي رسيدن به قله‌هاي رفيع تعالي اخلاقي گام بردارند.از امروز کوچه‌ و خيابان‌هاي شهرها و روستاهاي کشور، ميزبان قدم‌هاي استوار 13 ميليون دانش‌آموز است که فعاليت خود را در 105 هزار مدرسه کشور آغاز مي‌کنند.دانش‌آموزاني کوله به دوش يا کيف به دست با عزم و اراده و نگاه به آينده در شرق و غرب و شمال و جنوب ايران پهناور روانه مدارسي مي‌شوند که سه ماه تابستان براي حضور آنها انتظار کشيده است.هر سال مدارس در شروع سال تحصيلي از نمادهايي مربوط به علم و دانش و دفاع مقدس استفاده مي‌کردند و امسال به اين نمادها، پرچم و کتيبه‌هاي حسيني هم افزوده شده است و حال و هواي زيبايي را در مدارس ايجاد کرده است.هر سال رئيس جمهور به پاس گراميداشت مقام رفيع علم‌آموزي، اول مهرماه، در يک مدرسه حاضر مي‌شود و با نواختن نمادين زنگ آن، سال تحصيلي دانش‌آموزان را تبريک مي‌گويد و امسال هم يکي از مدارس تهران ميزبان وي براي شنيدن پيام آغازين سال تحصيلي جديد است.564 هزار کلاس درس در سراسر کشور در حالي ميزبان 13 ميليون دانش‌آموز است که تاکنون 138 ميليون نسخه کتاب درسي بين آنها توزيع شده است و 280 عنوان کتاب جديد نيز به عناوين آموزشي امسال اضافه شده...
 • درخواست نجفی از دانش آموزان در روز اول مدرسه
 • صراط: شهردار تهران با بیان انتظارات خود از دانش آموزان گفت:امیدوارم شما دانش آموزان و دانشجویان به بهبود زیست شهری و زندگی شهروندی کمک کنید . ضمن اینکه شما باید شهروندان شایسته ای برای کلانشهر تهران با جمعیت 9 میلیون ساکن باشید و در عین حال دیگران را تشویق کنید تا به حقوق شهروندی و اخلاق شهروندی پایبند باشند.به گزارش فارس، محمدعلی نجفی در آیین نواختن زنگ سال تحصیلی جدید در دبیرستان ماندگار البرز با بیان اینکه خوشحالم امروز در جمع دانش آموزان عزیزی که سرمایه های کشور هستند و معلمان فرهیخته و نخبگان شهر حضور دارم، اظهارکرد: دانش آموزان و دانشجویان عزیز از امروز تلاش مضاعفی را برای تقویت بنیه علمی و فرهنگی شان آغاز می کنند و معلمان نیز از امروز با ایثار و فداکارای شان گام برداشتن در راه انتقال علم و معرفت به جوانان را از سرمی گیرند.وی با اشاره به اینکه مهر امسال ههمزمان بوی بهار علم و تعلیم نسیم محرم را با خود به همراه دارد، از این منظر سال تحصیلی جدید سالی ویژه است، گفت: سال تحصیلی جدید بیش ازهر چیز تحت آموزه های جاودانه آموزگار بزرگ انسانیت ، شهامت ، شهادت، آزادی و عزت حضرت اباعبدالله حسین(ع) قرار دارد و من فکر می کنم باید رفتار ، گفتار و آموزه های آن آموزگار بزرگی که 14قرن پیش به ما شهامت، ایثار و ظلم ستیزی را آموخت، مقابل چشم همه معلمان و دانش آموزان باشد.شهردار تهران افزود: مکتب امام حسین(ع) مدرسه عشق و استقامت است. عشق به خدا، عدالت و حقیقت. مکتب حسینی مکتب استقامت در راه خداست و مقاومت در برابر هر نوع بی عدالتی و بی انصافی است.وی با تاکید بر اینکه باید تقارن مهر امسال با محرم را به فال نیک بگیریم، عنوان کرد: با توجه به این تقارن باید هر چه بیشتر از درست هایی که امام حسین (ع)...
 • درخواست جالب شهردار از دانش آموزان در روز اول مدرسه
 • به گزارش پارس نیوز، محمدعلی نجفی در آیین نواختن زنگ سال تحصیلی جدید در دبیرستان ماندگار البرز با بیان اینکه خوشحالم امروز در جمع دانش آموزان عزیزی که سرمایه های کشور هستند و معلمان فرهیخته و نخبگان شهر حضور دارم، اظهارکرد: دانش آموزان و دانشجویان عزیز از امروز تلاش مضاعفی را برای تقویت بنیه علمی و فرهنگی شان آغاز می کنند و معلمان نیز از امروز با ایثار و فداکارای شان گام برداشتن در راه انتقال علم و معرفت به جوانان را از سرمی گیرند. وی با اشاره به اینکه مهر امسال ههمزمان بوی بهار علم و تعلیم نسیم محرم را با خود به همراه دارد، از این منظر سال تحصیلی جدید سالی ویژه است، گفت: سال تحصیلی جدید بیش ازهر چیز تحت آموزه های جاودانه آموزگار بزرگ انسانیت ، شهامت ، شهادت، آزادی و عزت حضرت اباعبدالله حسین(ع) قرار دارد و من فکر می کنم باید رفتار ، گفتار و آموزه های آن آموزگار بزرگی که 14قرن پیش به ما شهامت، ایثار و ظلم ستیزی را آموخت، مقابل چشم همه معلمان و دانش آموزان باشد. شهردار تهران افزود: مکتب امام حسین(ع) مدرسه عشق و استقامت است. عشق به خدا، عدالت و حقیقت. مکتب حسینی مکتب استقامت در راه خداست و مقاومت در برابر هر نوع بی عدالتی و بی انصافی است. وی با تاکید بر اینکه باید تقارن مهر امسال با محرم را به فال نیک بگیریم، عنوان کرد: با توجه به این تقارن باید هر چه بیشتر از درست هایی که امام حسین (ع) برای ما یادگار گذاشتن بیاموزیم و در زندگی عملی خودمان اجرا کنیم . قیام حسینی ، قیام شور و شعور است. شور بدون شعور کافی نیست و شعور بدون شور هیجانی ندارد. نجفی با بیان اینکه قیام کربلا شور وشعور را برای ما یادگار گذاشته است، تصریح کرد: شما این توانایی را دارید که...
 • دانش آموزان را صبحانه نخورده راهی مدرسه نکنید
 • یک متخصص تغذیه با تاکید بر ضرورت صرف وعده صبحانه برای دانش‌آموزان جهت یادگیری بهتر و بیشتر دروس، از والدین خواست حساسیت ویژه‌ای بر صرف این وعده داشته باشند. دکتر مهنوش صمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی دانست و اظهار کرد: در میان سه وعده غذایی، صبحانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و حذف هر یک از سه وعده اصلی غذایی از جمله صبحانه آسیب‌های متعددی را در پی خواهد داشت. وی به نقش صبحانه در یادگیری و رشد کودکان اشاره کرد و گفت: در ابتدای صبح که دانش آموزان در کلاس درس حاضر می‌شوند، به انرژی نیاز دارند و صرف صبحانه مهمترین منبع تامین انرژی در ساعات اولیه صبح محسوب می‌شود. وی یادآور شد: دانش آموزانی که صبحانه نمی‌خورند دقت پایین‌تری در فراگیری درس‌ها داشته و یادگیری ذهنی خوبی در کلاس درس نخواهند داشت. صمدی بروز چاقی در نوجوانی و جوانی را از مهم‌ترین پیامدهای عدم مصرف صبحانه در سنین کودکی دانست و خاطرنشان کرد: کودکانی که صبحانه نمی‌خورند در مدرسه از میان وعده‌های غیرمغذی و با ارزش غذایی پایین استفاده می‌کنند که همین امر زمینه ساز چاقی در آنهاست. وی در ادامه به لزوم مصرف صبحانه در تمامی سنین و با هر وزنی تاکید کرد و افزود: چاقی در کودکان و حتی بزرگسالان دلیل خوبی برای عدم صرف وعده صبحانه نیست و افراد با هر وزنی باید صبحانه بخورند. صمدی اظهار کرد: صبحانه خوردن در کودکان چاق به رشد قدی آنها کمک کرده و تعدیل وزن آن‌ها را در پی خواهد داشت. وی با اشاره به این که هرسه گروه اصلی قندها، پروتئین ها و چربی‌ها باید در ترکیب غذایی صبحانه باشد، گفت: هرسه گروه موادغذایی باید در صبحانه وجود داشته باشد، زیرا سوخت و ساز بدن در ساعات صبح بیشتر است و نسبت به ناهار و شام مقدار بیشتری از...
 • دانش آموزان قاره های مختلف چگونه روز اول مدرسه را برگزار می کنند
 • شروع سال تحصیلی در اقصی نقاط جهان با زمان و آداب خاص خود برگزار می‌شود که شرایط جغرافیایی و تصمیمات هر کشور در اعلام این زمان بی تاثیر نیست. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، روز اول بازگشایی مدارس برای هر دانش آموزی در سراسر دنیا روز بزرگی محسوب شده و شور و هیجان خاصی دارد هر چند نقاط مختلف دنیا به دلیل شرایط جغرافیایی زمان های متفاوتی را برای بازگشایی مدارس دارنداما تمامی دانش آموزان در یک ویژگی مشترک هستند و آن هم شروع مدرسه با آیین های خاص تا روزهای پرانرژی را در طول سال تحصیلی دنبال کنند و همواره خاطه ای خوش از روزهای دانش آموزی به خاطر داشته باشند. مهم نیست چه دینی و فرهنگی داشته باشی و در کدام نقطه دنیا زندگی می کنی چرا که روز اول مدرسه در هر مقطع تحصیلی و هر عصری شکوه خاص خود را دارد و گویی تافته جدا بافته از سایر روزهای درس و مدرسه است تا برای همیشه شوق آموختن را در خاطر داشته باشیم.مدارس کشور امروزاول مهر ماهبا حضور بیش از 13 میلیون دانش آموز و 960 هزار کارمند و معلم فعالیت خود در مدارس آغاز می‌شود و این مساله در حالی است که نسبت به سال گذشته آمار تفاوت چندانی نداشته است علاوه بر آن امسال 138 جلد کتاب برای دانش آموزان توزیع شده که نسبت به سال گذشته چهار هزار جلد افزایش داشته است؛ شرایطفضای آموزشینیز با احتساب چهار و 918 کلاس درس جدید به 568 هزار و 918 کلاس در سراسر کشور می رسد و تا پایان سال 96 ، 180 هزار کلاس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز خواهند شد.با وجود این آماده سازی ها مطابق معمول همیشه نخستین روز پاییز مدارس بار دیگر شوق زندگی پیدا می‌کنند و با حضور دانش آموزان جانی دوباره به مدارس داده می شود؛ دانش آموزان...
 • تصمیم خودسرانه مدیران در انتخاب پوشش دانش آموزان/دفاع شخصی دانش آموزان در مقابل آموزش و پروش
 • خبرگزاری میزان- انتخاب فرم در مدارس در حالی صورت می گیرد که بسیاری از دانش آموزان در مواجهه با آن، مقاومت کرده و آینده یکساله خود را در پوشش رسمی، تباه شده می دانند. به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری میزان، اتحاد واژه‌ای است که نه تنها در مشارکت و همدلی ملی، بلکه در نوع پوشش و لباس مردم به وضوح دیده می شود و به عنوان ابزاری برای تشخیص قشر خاصی از جامعه نسبت به عموم مردم تلقی می‌شود. انتخاب نوع لباس، رنگ پارچه و جنس آن تحت تاثیر فرهنگ جغرافیایی متغیر است و به نحوی آن را به دیگر اقشار مردم معرفی می‌کند. از دیرباز، همزمان با برپایی سلسله پهلوی، تن پوش به عنوان مشخصه‌ای برای نشان دادن اختلاف میان اقوام و طبقات اجتماعی محسوب می‌شد و این روند تحت تأثیرات فرهنگ اروپایی در تاریخ توسط پهلوی اول اعمال و در سال ۱۳۱۳ به طور رسمی در ایران اجرا شد. انتخاب نوع فرم تحت تأثیر مکان استفاده از فرم طراحی شده و در قالب موقعیت‌های مکانی تعریف می‌شود. با اتمام فصل تابستان و آغاز ماه مهر تب و تاب خرید لوازم التحریر و ملزومات مدرسه بیش از همیشه در شهر به چشم می‌خورد که درا ین بین تهیه لباس فرم مدارس به دغدغه‌ای دیگر برای والدین تبدیل شده است. سال تحصیلی که آغاز می‌شود عکس العمل بسیاری از دانش آموزان نسبت به فرم‌های مدارس دیدنی است چرا که این پوشش به طور جمعی برای دانش آموزان مدارس طراحی و نمی‌تواند رضایت تمامی افراد را در برگیرد. سایز های غیر معمول، شلوار های گشاد و رنگ هایی که در خیال های کودکانه قابل تجسم است ،روز اول مهر در شهر خودنمایی می کنند. در بسیاری از مواقع رنگ و یا حتی مدل فرم‌های مدارس با مخالفت شدید دانش آموزان و والدین رو به رو می‌شود، اما این مخالفت جز بی...
 • شرایط تحصیل دانش آموزان عشایر/فرصت کودکی کردن را از دانش آموزان دبستانی نگیریم
 • معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به به اینکه باید فرصت کودکی کردن را به دانش‌آموزان ابتدایی بدهیم، گفت: سخت‌ترین مقطع در حرفه معلمی مربوط به دوره ابتدایی است. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سال تحصیلی بیش از 13 میلیون دانش‌‌آموز فردا آغاز و کوچه پس کوچه‌های شهر پُر می‌شود از مهر کودکانه و حس و حال مدرسه و همشاگردی‌ها.کلاس اولی‌ها زودتر از بقیه به استقبال مهر رفتند و با برگزاری جشن شکوفه‌ها در روز چهارشنبه 29 شهریور نخستین روز حضور در مدرسه را تجربه کردند.یک میلیون و 495 هزار دانش آموز کلاس اولی روز چهارشنبه سال تحصیلی جدید را شروع کردند و شنبه اول مهر، مدارس کشور میزبان7 میلیون و 700 هزار دانش‌آموز دبستانی هستند. البته با احتساب دانش‌آموزان پیش دبستانی در مجموع حدود 8 میلیون دانش‌آموز پیش دبستانی و ابتدایی در مدارس تحصیل خواهند کرد.رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش درخصوص آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزان دبستانی اظهار کرد:‌ امیدواریم شادابی و نشاط در دانش‌آموزان ابتدایی تا حد امکان برقرار باشد و آموزش و پرورش تا حد ممکن برای این هدف گام بردارد؛ به لحاظ فضای آموزشی و نیروی انسانی برای حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس مشکلی نداریم.وی با اشاره به دوره پیش دبستانی گفت:اکثر پژوهش‌ها در حیطه اقتصاد نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در دوره پیش‌دبستانی چندین برابر نسبت به سرمایه‌گذاری در آموزش عالی نتیجه بخش‌تر است. در دولت یازدهم ردیف بودجه‌ای به آموزش پیش‌دبستانی در مناطق دو زبانه و محروم اختصاص داده شده است بر همین اساس در استان‌هایی همچون سیستان‌و بلوچستان شاهد حضور نوآموزان پیش‌دبستانی بودیم و باید ضریب پوشش این طرح افزایش یابد تا به پوشش 100درصدی در دوره پیش‌دبستانی برسیم.معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش در مورد شرایط تحصیل دانش‌آموزان عشایر عنوان کرد: 181 هزار دانش‌آموز عشایری در 61 هزار مدرسه فرصت تحصیل پیدا کردند و به دنبال این هستند تا سهمیه‌ای...
 • آماده سازی حسینیه به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم
 • به گزارشگروه شهروند خبرنگارباشگاه خبرنگاران جوان؛ تصاویری از آماده‌سازی حسینیه به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم در شهر یزد را مشاهده می‌نمایید که یکی از شهروندان برای ما ارسال کرده است. منبع: یوسف سالاری - یزد برای آموزش اصول تصویربرداری خبری برای شهروندخبرنگاران اینجا کلیک کنید انتهای پیام/ تصاویری از سیاه‌پوش کردن حسینیه به مناسبت ماه محرم در یزد
 • BRT تبریز اول مهر برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان است
 • تین‌نیوز | فرخ جلالی مدیر عامل اتوبوسرانی شهر با اعلام این خبر گفت: همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید شرکت واحد اتوبوسرانی نسبت به ارائه خدمات ویژه به دانش آموزان ، دانشجویان اقدام خواهد نمود. وی با بیان اینکه مهم‌ترین کار ما در شرکت واحداتوبوسرانی جابه‌جایی مسافران با بهترین شرایط است، اظهار داشت: برای این کار از تمام ظرفیت‌ ناوگان برای جابجایی مسافرین استفاده خواهیم نمود. جلالی از ارائه خدمات رایگان ناوگان شرکت واحد اتوبوسرانی در مسیر تندرو برای دانش آموزان و دانشجویان در اول مهر خبر داد و افزود: خدمات رایگان در اول مهر در راستای تکریم دانشجویان و دانش آموزان و معلمان به منظور ترویج و نهادینه سازی فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی و به تبع آن کاهش بار ترافیکی، آلودگی هوا و جلوگیری از اتلاف وقت درسفر های درونشهری با توجه به افزایش بار ترافیکی شهر در ایام بازگشایی مدارس، اجرا خواهد شد. مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در ادامه خاطر نشان کرد : علاوه بر رسیدگی به نظافت اتوبوسها، سایه بانها و رفع نواقص فنی و سایر اقدامات لازم، شرکت واحد اتوبوسرانی با رویکرد فرهنگی بانصب بنر بر روی اتوبوسها و سایبانهای مسیر تندرو و پایانه های اتوبوسرانی ،آغازسال تحصیلی جدید، هفته دفاع مقدس و تقارن آن با دهه اول محرم را گرامی داشته است.
 • چاهی که مدارس برای دانش آموزان کهنوجی کندند
 • تهیه لباس فرم دانش آموزان همواره از دغدغه های اولیا در آستانه بازگشایی مدارس است، لباس فرمی که بیشتر اولیا از قیمت و کیفیت آن رضایت نداشته و از نبود نظارت بر فرآیند تهیه آن نیز گلایه دارند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازشوباد،با پایان ماه شهریور بوی مهر و فصل مدارس به مشام می رسد و والدین و دانش آموزان برای آماده شدن سال تحصیلی جدید جنب و جوش دیگری می گیرند. تهیه لباس فرم مدارس که طرح و رنگ آن توسط مدیران مدارس تعیین می شود، مهم ترین نیاز دانش آموز است که مدل، رنگ، کیفت پارچه، قیمت و نحوه تهیه آن همواره یکی از دغدغه های اصلی اولیا و دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس است. یکی از دغدغه های دانش آموزان و اولیای آنها در سال تحصیلی جدید، تهیه لباس و لوازم التحریر می باشد بخصوص اگر لباس فرم اجباری و هر ساله نیز متغیر باشد، والدین دچار دغدغه بیشتری خواهند بود چرا که بسیاری از پس هزینه های آن بر نمی آیند. اما اینکه وضعیت تغییر هر ساله رنگ لباس فرم بعضی از مقاطع مدارس در شهرستان کهنوج است. خانم محمدی یکی از شهروندان کهنوجی است که دو دخترش امسال در مدارس ابتدایی و متوسطه اول تحصیل خواهند کرد و باید به فکر لباس فرم هر دو نفرشان باشد. وی در همین خصوص در گفت و گو با خبرنگارشوباد، در خصوص لزوم تغییر رنگ لباس فرم، اظهار کرد: لباس فرم اگر تغییر پیدا کند از یک نظر خوب است چرا که برای بچه ها تنوع می شود و بعد از دو یا سه سال لباس فرمی با رنگ متفاوت استفاده می کنند. این اولیای دانش آموز مدرسه تصریح کرد: اگر از بعد اقتصادی و وضع مالی خانواده ها را نگاه کنیم، تغییر لباس...
 • عکس:عجیب ترین استقبال از مهر در یک مدرسه
 • قربانی کردن گوسفند در اولین روز مدرسه در جلوی صف دانش آموزان دختر در قزوین را ببینید! سرویس عکس و فیلم فردا: قربانی کردن گوسفند در اولین روز مدرسه در جلوی صف دانش آموزان دختر در قزوین را ببینید! نظر شما درباره ایت استقبال چیست؟
 • معلمان باید به دانش آموزان نحوه استفاده درست از فضای مجازی را بیاموزند/باید در محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل و به فکر دیگران احترام بگذاریم
 • خبرگزاري آريا - رئيس جمهور در مراسم بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي 97-96 با تاکيد بر اينکه محيط مدارس ما بايد محيط اخلاق و ادب باشد، گفت: بايد در محيط مدرسه افکار ديگران را تحمل و به فکر ديگران احترام بگذاريم.به گزارش حوزه دولت خبرگزاري فارس، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز شنبه در اين مراسم که در هنرستان دخترانه شهيد مدرس در تهران برگزار شد ، اين پرسش را به عنوان پرسش مهر امسال مطرح کرد که چگونه بايد در محيط مدرسه تحمل و احترام به افکار ديگران و اخلاق و ادب را تمرين کنيم؟روحاني در ابتداي سخنان خود آيين بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصلي 97-96 و تقارن آن را با پيام ايثارگري امام حسين(ع) و ياران وفادارش گرامي داشت و شروع دوره جديد از فعاليت و تلاش در عرصه آموزش و پرورش را به دانش‌آموزان، معلمان و همه تلاشگران وزارتخانه کليدي آموزش و پرورش تبريک گفت.رئيس جمهور با بيان اينکه نواختن زنگ آغاز سال تحصيلي، شروع حرکت به سوي پله‌اي جديد است، اضافه کرد: اگر 12 سال تحصيلي را 12 پله براي پيشرفت در نظر بگيريم، به معناي آن است که پس از پيمودن پله دوازدهم به سطحي از توانمندي و برخورداري از دانش برسيم که براي ورود به عرصه فعاليت ، کار و تلاش در اجتماع آماده باشيم.روحاني اضافه کرد: ممکن است مسير و ايام تحصيل براي برخي از دانش‌آموزان ما با سختي‌هايي همراه باشد، اما قطعاً وقتي پس از پايان دوران تحصيل به اين ايام نگاه کنيد، خواهد ديد که جزو بهترين روزهاي زندگي شما بوده است.رئيس جمهور اظهار داشت: براي اينکه در آينده احساس بهتري نسبت به دوران تحصيل خود داشته باشيم و احساس کنيم که با پايان تحصيلات شرايط مناسب‌تري براي حضور مؤثر و سازنده در جامعه داريم، لازم است مقدماتي در دوران تحصيل و مدرسه فراهم شود که اين مقدمات...
 • کتاب های درسی امروز دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند
 • رئیس جمهور گفت: کتاب‌های درسی امروز دانش‌آموزان را برای دیروز تربیت می‌کند، فردا که هیچ آن‌ها را برای امروز هم تربیت نمی‌کند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مراسم بازگشایی مدارس در سال ۹۶ - ۹۷ با حضور در هنرستان شهید مدرس، در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: شروع دوره جدید از فعالیت و تلاش در عرصه آموزش و پرورش را به دانش‌آموزان، معلمان و همه تلاشگران وزارتخانه کلیدی آموزش و پرورش تبریک می‌گویم.رئیس جمهور با بیان اینکه نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی، شروع حرکت به سوی پله‌ای جدید است، اضافه کرد: اگر ۱۲ سال تحصیلی را ۱۲ پله برای پیشرفت در نظر بگیریم، به معنای آن است که پس از پیمودن پله دوازدهم به سطحی از توانمندی و برخورداری از دانش برسیم که برای ورود به عرصه فعالیت، کار و تلاش در اجتماع آماده باشیم.وی افزود: ممکن است مسیر و ایام تحصیل برای برخی از دانش‌آموزان ما با سختی‌هایی همراه باشد، اما قطعاً وقتی پس از پایان دوران تحصیل به این ایام نگاه کنید، خواهد دید که جزء بهترین روزهای زندگی شما بوده است.روحانی تاکید کرد: برای اینکه در آینده احساس بهتری نسبت به دوران تحصیل خود داشته باشیم و احساس کنیم که با پایان تحصیلات شرایط مناسب‌تری برای حضور مؤثر و سازنده در جامعه داریم، لازم است مقدماتی در دوران تحصیل و مدرسه فراهم شود که این مقدمات از فضا و محیط تحصیلی تا رفتار مسئولان مدارس و همکلاسی‌ها و نوع رفتار والدین و دانش‌آموزان را شامل می‌شود و در سال‌های اخیر، چگونگی رویارویی ما با فضای مجازی نیز به این مؤلفه‌ها افزوده شده است.رئیس جمهور گفت: اگر چند دانش‌آموز یک دانش‌آموز را مورد تمسخر قرار دهند آن فرد غمزده می‌شود و تحت فشار روحی قرار می‌گیرد همچنین محیط کلاس برای او امن نخواهد بود.وی افزود: اگر رفتار معلم با...
 • رایگان بودن اتوبوس های شهری برای دانش آموزان ودانشجویان در روز اول مهر ماه
 • اتوبوس های شهری دانش آموزان و دانشجویان را درروز اول مهرماه رایگان جابه جا می کنند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما با موافقت شورای اسلامی شهر یزد، اتوبوس های شهری دانش آموزان و دانشجویان را درروز اول مهرماه رایگان جابه جا می کنند.
 • اهمیت تغذیه سالم برای دوران تحصیل دانش آموزان
 • تغذیه سالم برای دوران تحصیل دانش آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه مصرف صبحانه برای فرزندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: اجتناب از خوردن صبحانه در برخی از دانش آموزان در مقاطع دبستان و راهنمایی سبب اختلال در رشد و یادگیری آنان می‌شود.دکتر جان محمد ملک زاده ادامه داد: با توجه به اینکه برخی از دانش آموزان تمایلی به صرف صبحانه ندارند، حضور همه اعضای خانواده در کنار سفره، تنوع مواد غذایی و خود داری از تکراری شدن و یکنواختی صبحانه در افزایش میل دانش آموز به صرف صبحانه بسیار موثر است.متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد ادامه داد: صبحانه دانش آموزان باید شامل حداقل سه گروه از گروههای مواد غذایی گوشت و حبوبات (تخم مرغ، آش و عدسی)، لبنیات، نان و غلات، میوه و سبزیجات باشد.دکتر ملک زاده مصرف میان وعده را یکی دیگر از ضروریات تغذیه در دانش آموزان دانست و افزود: با توجه به اینکه دانش آموزان به مصرف تنقلات و مواد غذایی کم ارزش مانند چیپس، پفک، لواشک و امثال آن‌ها در دوران تحصیل به ویژه دوران ابتدایی تمایل بیشتری دارند، بنابراین لازم است تغذیه آن‌ها به دقت تحت نظر باشد.دکتر ملک زاده افزود: مصرف میان وعده‌های نامناسبی، چون بیسکوییت، کیک، کلوچه، لواشک، چیپس، پفک و آبمیوه‌های صنعتی نیاز‌های بدنی آن‌ها را تامین نکرده و سبب سیری کاذب در دانش آموزان می‌شوند.وی با بیان اینکه سیری کاذب در نهایت منجر به سوء تغذیه و اختلال در رشد می‌شود ادامه داد: برنامه ریزی برای تغذیه صحیح دانش آموز و مصرف صبحانه توسط آن‌ها لازم است به دقت صورت گیرد.متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به اینکه میان وعده باید ۳ ساعت قبل از نهار مصرف شود گفت: میان وعده‌ی مناسب...
 • روحانی:کتابهای درسی ما دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند
 • صراط: رئیس‌جمهور با انتقاد از محتوای کتب درسی تصریح کرد: کتاب‌های درسی ما دانشْ آموز را به جای تربیت برای فردا، برای دیروز تربیت می‌کند.به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (شنبه اول مهر) در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 96-97 در هنرستان شهید مدرس منطقه 5 تهران اظهار کرد: وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم تغییر چندانی نکرده است. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل برای 12 سال آینده تربیت کنیمT کتابهای درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند نه برای فردا و حتی امروز.وی ادامه داد: نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول جدید دارد. در پایان کار معلوم می شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده‌اند و در پایان کار مشخص می‌شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسئول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده‌ایم یا تنها باعث شده‌ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می رود حفظ کنند.روحانی با بیان اینکه برای آنکه دوران مدرسه بهترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری برای حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود: این مسئله به برنامه‌ها ، تلاشها و کمک‌های دولت، تلاش‌های پدران ومادران و خانوده‌ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیرا به نوع استفاده از فضای مجازی بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می‌دهند که در پایان این 12 سال ما به کجا برسیم.
 • روحانی:کتاب های درسی ما دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند
 • کتاب های درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند نه برای فردا و حتی امروز. رئیس‌جمهور با انتقاد از محتوای کتب درسی تصریح کرد: کتاب‌های درسی ما دانشْ آموز را به جای تربیت برای فردا، برای دیروز تربیت می‌کند.به گزارشجنوب نیوز، حسن روحانی صبح امروز (شنبه اول مهر) در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 96-97 در هنرستان شهید مدرس منطقه 5 تهران اظهار کرد: وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم یعنی دهه 30 تغییر چندانی نکرده است. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل برای 12 سال آینده تربیت کنیم کتابهای درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند نه برای فردا و حتی امروز.وی ادامه داد: نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول جدید دارد. در پایان کار معلوم می شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده‌اند و در پایان کار مشخص می‌شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسئول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده‌ایم یا تنها باعث شده‌ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می رود حفظ کنند.روحانی با بیان اینکه برای آنکه دوران مدرسه بهترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری برای حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود: این مسئله به برنامه‌ها ، تلاشها و کمک‌های دولت، تلاش‌های پدران ومادران و خانوده‌ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیرا به نوع استفاده از فضای مجازی بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می‌دهند که در پایان این 12 سال ما به کجا برسیم.
 • کلیپ/آماده سازی هیئت صاحب الزمان عج زاهدان در آستانه شروع ماه محرم
 • اولین هیئت مذهبی زاهدان با بیش از 84 سال قدمت هرساله میزبان عزاداران حسینی در ایام محرم است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازسرویس چندرسانه عصرهامون، هیئت صاحب الزمان (عج) زاهدان، اولین هیئت مذهبی زاهدان با بیش از 84 سال قدمت هرساله میزبان عزاداران حسینی در ایام محرم است. 110 دانلود
 • نخوردن صبحانه چه مشکلات جسمی و فکری برای دانش آموزان ایجاد می کند
 • خبرگزاری میزان- یک مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، با اشاره به اینکه دانش‌آموزان باید پنج وعده غذایی مصرف کنند، شایع‌ترین کمبود‌های ویتامینی در کودکان مدرسه‌ای را کمبود ویتامین A و D و شایع‌ترین کمبود‌ها را املاح، کمبود ید، آهن و کلسیم بیان کرد. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،محمد کاظم زاده یک مدیر نظارت بر مواد غذایی،با اشاره به اینکه سال‌هایی که کودک در مدرسه ابتدایی می‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است، اظهار داشت: رشد کودک در این سنین ادامه دارد، اگرچه سرعت رشد او کمتر از سال‌های اول زندگی است، ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد، وابسته به مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.وی با اشاره به مهم بودن تعادل و تنوع غذایی در این سنین افزود: اصولا دانش‌آموزان به سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده در طول روز نیاز دارند و باید از همه گروه‌های غذایی شامل شیر، لبنیات، گوشت، حبوبات، سبزیجات، میوه جات و گروه نان و غلات مصرف کنند.کاظم زاده با تاکید بر نقش موثر وعده صبحانه در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان اظهار کرد: به دنبال نخوردن غذا در طی خواب شب، اگر دانش‌آموز صبحانه نخورد، به دلیل پایین افتادن قند خون، توانایی و شرایط لازم را برای یادگیری مطالب در مدرسه نخواهد داشت.وی افزود: دانش‌آموزانی که صبحانه نمی‌خورند، کم دقت، خسته و بی‌حوصله هستند و نمی‌توانند کمبود انرژی، ویتامین‌ها و املاح معدنی را با خوردن وعده‌های غذایی دیگر جبران کنند؛ بنابراین مادران باید هر روز صبح، صبحانه کودک خود را قبل از این‌که به مدرسه برود، آماده کنند.وی با اشاره به اهمیت تهیه میان وعده‌های مناسب و مغذی گفت: در ساعات نزدیک ظهر، کودک ممکن است گرسنه شود و این گرسنگی، نشستن سر کلاس را برای او غیر قابل تحمل می‌کند.غذا‌های مضرمدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی...
 • روحانی:کتابهای درسی ما دانش آموزان را به جای فردا برای دیروز تربیت می کند
 • به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (شنبه اول مهر) در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 96-97 در هنرستان شهید مدرس منطقه 5 تهران اظهار کرد: وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم تغییر چندانی نکرده است. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل برای 12 سال آینده تربیت کنیم، کتابهای درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند نه برای فردا و حتی امروز.وی ادامه داد: نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول جدید دارد. در پایان کار معلوم می شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده‌اند و در پایان کار مشخص می‌شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسئول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده‌ایم یا تنها باعث شده‌ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می رود حفظ کنند.روحانی با بیان اینکه برای آنکه دوران مدرسه بهترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری برای حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود: این مسئله به برنامه‌ها ، تلاشها و کمک‌های دولت، تلاش‌های پدران ومادران و خانوده‌ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیرا به نوع استفاده از فضای مجازی بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می‌دهند که در پایان این 12 سال ما به کجا برسیم.رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از عوامل بسیار مهم رابطه معلم با دانش آموزان و دانش آموزان با یکدیگر در محیط کلاس است تصریح کرد: محیط کلاس باید امن باشد امن به معنای اینکه در یک کلاس مبادا یک یا دو دانش آموز مورد حمله سخنان بقیه باشند. یا یک دانش آموز که استعداد بیشتری دارد برای دیگران فخر فروشی کند باید دانش...
 • آموزش و پرورش برای تربیت دانش آموزان پرسشگر اهتمام دارد
 • به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی حاجتی روز شنبه در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 97 - 96 و نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت در دبیرستان دوره اول متوسطه فرزانگان ناحیه دو رشت افزود: همه تلاش ما این است که دانش آموزانی را تربیت کنیم که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن پرداخته شده است.وی با اشاره به ایام محرم و شهادت اباعبدالله حسین (ع) اظهار کرد: در دهه اول محرم فلسفه قیام امام حسین علیه السلام و این که چرا بعد از 1400 سال ، آن حادثه رنگ ابدیت به خود گرفته، برای دانش آموزان تبیین می شود.حاجتی با بیان اقدامات پروژه مهر آموزش و پرورش گیلان برای بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 97 - 96 خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش استان با موفقیت این پروژه را سپری کرده است.وی با اشاره به بهره مندی آموزش و پرورش استان گیلان از ظرفیت های خارج از این مجموعه تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش و خارج از مجموعه گام های بسیار خوبی برای ارتقاء این دستگاه تعلیم و تربیت برداشته ایم.مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در ادامه سخنانش با بیان نقش مهم معلمان در مدارس برای تعلیم و تربیت آینده سازان کشور اظهار کرد: کسوت زیبای تعلیم و تربیت بر قامت معلمان دوخته شده است.با نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری امروز (شنبه) در مدرسه دخترانه فرزانگان رشت، سال تحصیلی جدید همزمان با سراسر کشور به صورت رسمی در گیلان آغاز و 375 هزار دانش آموز با شوق آموختن، راهی بوستان های علم و دانش شدند. خبرنگار: شادی خورشیدی سدهی ** انتشاردهنده: بابایی 7286 /6030
 • رییس جمهور:کتابهای درسی ما دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند
 • رئیس‌جمهور با انتقاد از محتوای کتب درسی تصریح کرد: کتاب‌های درسی ما دانشْ آموز را به جای تربیت برای فردا، برای دیروز تربیت می‌کند. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (شنبه اول مهر) در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 96-97 در هنرستان شهید مدرس منطقه 5 تهران اظهار کرد: وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم تغییر چندانی نکرده است. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل برای 12 سال آینده تربیت کنیمT کتابهای درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند نه برای فردا و حتی امروز. وی ادامه داد: نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول جدید دارد. در پایان کار معلوم می شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده‌اند و در پایان کار مشخص می‌شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسئول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده‌ایم یا تنها باعث شده‌ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می رود حفظ کنند. روحانی با بیان اینکه برای آنکه دوران مدرسه بهترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری برای حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود: این مسئله به برنامه‌ها ، تلاشها و کمک‌های دولت، تلاش‌های پدران ومادران و خانوده‌ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیرا به نوع استفاده از فضای مجازی بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می‌دهند که در پایان این 12 سال ما به کجا برسیم. ادامه دارد...