رهنمودهای قرآن و نهج‌البلاغه در مورد اموال و بیت‌المال بسیار قابل‌توجه است و بر اساس معارف دینی دریافت حقوق نجومی، بیت‌المال و حق‌الناس بزرگ است. به گزارش جهان نيوز، مقام معظم رهبری درباره حقوق‌های نجومی فرمودند که نباید این مسئله دچار مرور زمان شود به همین جهت به بررسی اهمیت بیت‌المال از منظر قرآن و نهج‌البلاغه پرداختیم.

رهنمودهای قرآن و نهج‌البلاغه در مورد اموال و بیت‌المال بسیار قابل‌توجه است و نشان‌دهنده‌ی تاکید بر این موضوع است. دوران طلایی حکومت امام علی علیه‌السلام، زمان قابل‌توجهی است از جهت حفظ امانت و حراست از بیت‌المال و از طرفی سخت‌گیری حضرت معیار خوبی است برای توجه مسئولین حکومتی در هر دولتی نسبت به مصرف و حراست از بیت‌المال. جامعه ما نیز از این امر مستثنی نیست و توجه به این موضوع در آن ضروری و قابل‌توجه است. در ادامه به مباحثی پیرامون این موضوع اشاره می‌کنیم. خوی منافقانه قرآن کریم به موضوع طمع افراد در دست‌اندازی هر چه بیشتر به بیت‌المال اشاره می‌کند و رضایت مردم از پیامبر (ص) را در گرو کسب اموال بیشتر بیان می‌دارد. (1)قرآن کریم این افراد را مردمی با خوی منافقانه معرفی می‌کند و این طمع‌ورزی به بیت‌المال را از صفات منافقین برمی‌شمارد. آن‌ها هرگز راضى به حق خود نیستند و دائماً انتظار دارند از اموال بیت‌المال و یا منافع عمومى هر چه بیشتر بهره ببرند، خواه مستحق باشند یا نباشند دوستى و دشمنى آن‌ها بر محور همین منافع است.
«هر کس جیب آن‌ها را پر کند از او راضى هستند و هر کس به خاطر رعایت عدالت حق دیگران را به آن‌ها نبخشد از او ناراضى مى‏شوند. حق و عدالت در قاموس آن‌ها مفهومى ندارد و اگر داشته باشد عادل کسى است که هر چه بیشتر به آن‌ها بدهد و ظالم کسى است که حق دیگران را از آنان باز دارد و به تعبیر دیگر آن‌ها فاقد هرگونه شخصیت اجتماعى هستند و تنها داراى یک شخصیت فردى و در چهار چوبه منافع خویش مى‏باشند و همه‌چیز را تنها از این زاویه مى‏نگرند. آیا در جوامع اسلامى امروز چنین کسانى یافت نمى‏شوند؟ آیا همه مردم به حق مشروع خود قانع‌اند؟ و هر کس تنها به مقدار حقش به آن‌ها بدهد او را عدالت‏پیشه مى‏دانند؟ مسلماً جواب این سؤال‌ها منفى است، با نهایت تأسف هنوز بسیارند کسانى که مقیاس سنجش حق و عدالت را منافع شخصى خویش مى‏پندارند و به حقوق خویش قانع نیستند و اگر کسى بخواهد همه را ـ مخصوصاً محرومان را ـ به حق مشروعشان برساند دادوفریادشان بلند مى‏شود». (مکارم شیرازی، 1374: 456-454، ج 7) طغیان و استکبار در دنیا این یک واقعیت غالب است و در طول زندگی بشر به کرات دیده شده است که وقتی زندگی دنیا بر کسی روی خوش نشان می‌دهد و حداکثر رفاه و مادیات بر زندگی آن‌ها جلوه‌گری می‌کند، گویی دیگر خدا را بنده نیستند و از او فاصله می‌گیرند و طمع و دست‌اندازی بیشتر فاصله‌ی آن‌ها را روز‌به‌روز بیشتر می‌کند تا آنجا که احساس بی‌نیازی می‌کنند و هر گونه ظلم و فسادی را مرتکب می‌شوند.
قرآن کریم طغیان در زمین را نتیجه‌ی وسعت روزی بیان می‌کند. (2 )و نتیجه طغیان انسان، ظلم کردن در زمین است.
«اگر خداى تعالى رزق همه بندگان خود را وسعت بدهد و همه سیر شوند، شروع مى‏کنند به ظلم کردن در زمین، چون طبیعت مال این است که وقتى زیاد شد طغیان و استکبار مى‏آورد، همچنان که در جاى دیگر فرموده: «إِنَّ الْإِنْسانَ لَیَطْغى‏ أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى». (3)و به همین جهت خداى تعالى رزق را به‌اندازه نازل مى‏کند و به هر کس به مقدارى معین روزى مى‏دهد، چون او به حال بندگان خود خبیر و بصیر است، میداند که هر یک از بندگانش استحقاق چه مقدار از رزق دارد و چه مقدار از غنى و فقر مفید به حال او است، همان را به او مى‏دهد» (طباطبایی، 1374: 82-81، ج 18) وضع قوانین و اطلاع‌رسانی به مردم آگاهی دادن به مردم درباره بیت‌المال و حقوق آن‌ها از اساسی‌ترین وظایف هر حکومتی است که در دوران معصومین علیه‌السلام نیز توجه به این امر مشهود است. آگاهی دادن درباره‌ی بیت‌المال شامل مواردی زیادی چون نحوه توزیع بیت‌المال، قوانین مربوطه، نحوه ثبت اموال، نحوه نظارت‌های حکومتی و مردمی و. . . بوده است. به‌عنوان‌مثال پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله برای محافظت از حریم بیت‌المال و اطلاع‌رسانی به مردم، اموال را ثبت می‌کردند و در مقابل واگذاری اموالی از جنس زمین، ملک و . . . به مردم حکمی پیرامون مالکیت بر اموال می‌دادند؛ همچنین ایشان برای حراست از بیت‌المال قوانین جامع‌ و شفافی را در‌ بهره‌برداری عموم مردم و قطع دست متجاوزگران وضع می‌کردند و پیوسته با ایجاد حس مسئولیت در قشرهای گوناگون مردم، نوعی نظارت غیرمستقیم و همه‌گیر‌ را ایجاد می‌نمودند و می‌فرمودند: «همه شما دیده‌بان و نگهبان و همه شما مورد سؤال هستید». (وفایی یگانه، 1390: 52) نظارت و حسابرسی از جمله مسائلی که در هر حکومتی باید به آن توجه شود نحوه نظارت و حسابرسی در اموال و بیت‌المال است چرا که در غیر این‌صورت میدان برای سودجویان در دست‌اندازی به بیت‌المال باز خواهد بود و طبعا فساد در جامعه گسترش پیدا می‌کند. عمل به این مهم، در زمان حکومت امام علی علیه‌السلام به خوبی برجسته است. امیرالمؤمنین علیه‌السلام نظارت بر بیت‌المال را از وظایف اساسی‌ حاکم اسلامی می‌دانستند فلذا بر درآمد و هزینه‌های بیت‌المال به‌طور مستقیم، نظارت می‌کردند و درباره چگونگی جمع‌آوری بیت‌المال، هزینه‌ی آن‌ها، محل مصرف آن‌ها و. . . آگاهی می‌یافتند. از طرف دیگر با افرادی که قوانین را به‌درستی اجرا نمی‌کردند شدیدا برخورد می‌کردند و در برابر آن‌ها کوتاهی نمی‌کردند و بسیاری از متخلفان را از سمت خود عزل می‌کردند. برخورد قاطع و زودهنگام برخورد با متخلفین همواره موجب درس عبرت و کاهش قانون‌شکنی و تخلفات است و معصومین علیه‌السلام در مقابله با متخلفان به سرعت وارد عمل می‌شدند و آن‌ها را مورد بازخواست قرار می‌دادند. به عنوان مثال حضرت در نامه‌ای به یکی از حکام این‌چنین می‌فرمایند:(4) به من خبر رسیده که‌ کشت‌ زمین‌ها‌ را، برداشته و آنچه را که می‌توانستی گرفته و آنچه‌ در‌ اختیار داشتی به خیانت خورده‌ای! پس هرچه زودتر، حساب اموالت را برای من بفرست و بدان‌ که‌ حسابرسی خداوند، از حسابرسی مردم، سخت‌تر است.
در نامه‌ای دیگر حضرت در خطاب به مصقله (کارگزار حضرت) می‌نویسند: (5) درباره تو،‌ به‌ من، گزارشی داده‌اند که اگر چنان کرده باشی، خدای خود را به خشم آورده‌ای و امام خویش را نافرمانی کرده‌ای. خبر رسید که تو، بیت‌‌المال‌ مسلمانان را که با نیزه‌ها و اسب‌هایشان گردآورده و با ریخته شدن خون‌هایشان به‌دست‌آمده به عرب‌هایی که خویشاوندان‌ تو‌ هستند و تو را گزیده‌اند،‌ پخش می‌کنی! به خدایی که دانه را شکافت و پدیده‌ها را آفرید، اگر این گزارش، درست باشد، در نزد من، خوار و منزلت‌ تو، سبک گردیده است. ‌ پس‌ حقِّ پروردگارت را، لبیک شمار و دنیای خود را با نابودی دین، آباد مکن که زیان‌کارترین انسانی. افزون بر این، مصقله،‌ عده‌ای‌ از جنگ‌جویان علیه مسلمانان را که اسیر شده بودند با هزار درهم، ‌‌از‌ بیت‌المال، می‌خرد و آنان را آزاد می‌کند، ولی پول بیت‌المال‌ را‌ نمی‌پردازد. امام به‌محض خبردار شدن، او را احضار می‌کند‌ و ضمن قسط‌بندی بدهی، او را مجبور می‌کند تا آن‌ها را پرداخت کند. (6) بازگردانی اموال برای برقراری عدالت و رسیدن حق به محق بازگشت اموال بیت‌المال به خزانه هر کشوری ضروری است؛ امیرالمومنین علیه‌السلام در بازگرداندن بیت‌المال به غارت‌رفته بسیار مصمم بودند؛ لذا ایشان در یکی از خطبه‌های خود می‌فرمایند:به خدا سوگند! بیت‌المال تاراج شده را هرکجا که بیابم، به صاحبان اصلی آن بازمی‌گردانم، گرچه‌ با‌ آن،‌ ازدواج کرده و یا کنیزانی‌ خریده‌ باشند؛‌ زیرا در عدالت، برای عموم گشایش است و آن کسی که عدالت، بر او گران آید، تحمل ستم برای او سخت‌تر‌ است. شفافیت در اموال از جمله راهکارهای مقابله با متجاوزان به بیت‌المال و به طور کلی مقابله با فساد، افزایش شفافیت است؛ چراکه وقتی کسی در کسب مال از بیت‌المال، قانونی را زیر پا نگذاشته باشد هیچ ابایی از از این کار ندارد. وقتی امیرالمومنین علیه‌السلام متوجه می‌شدند که کسی به‌طور غیرمنتظره صاحب‌خانه و اموال شده است، به‌سرعت منبع درآمد او را جستجو می‌کردند. «شریح قاضى» در کوفه خانه‏اى به هشتاد دینار خرید، حضرت سریع «قنبر» را دنبال او‌ فرستاد و به شدّت وى را مورد بازخواست قرار داد. شریح، خود ماجرا را چنین نقل مى‏کند: وقتى نزد على علیه‏السلام رفتم، گفت: به من خبر رسیده خانه‏اى به هشتاد دینار خریده‏اى‌. . . ؟ گفتم‌: بله اى امیرمؤمنان! ایشان فرمود: «اى شریح! از خدا بترس، همانا به‌زودی کسى به سراغت مى‏آید که به سند خانه‏ات نمى‏نگرد و به دلایل و توجیهات تو بر مالکیت این خانه‌، نگاه‌ نمى‏کند، تو را از خانه‏ات بیرون آورده، به قبر تسلیم مى‏کند، درحالی‌که نه مالى همراه دارى و نه خانه‏اى. قدرى درنگ کن. ببین این خانه را از غیر‌ مالت‌ نخریده باشى و یا از مال غیرِ حلال نپرداخته باشى، که اگر چنین باشد، در دنیا و آخرت خسارت کرده و زیان نموده‏اى». جامعه‌ی ما و دست‌اندازی به بیت‌المال ازجمله‌ی مصادیق تخلف در بیت‌المال که در جامعه‌ی امروزی ما می‌توان به آن اشاره کرده موضوع دستمزد‌های نجومی است که مصداق کاملی از انحراف در توزیع بیت‌المال است. دستمزدهایی که مابه‌ازای تلاش افراد نیست و باعث هر چه بیشتر شدن شکاف طبقاتی و زیر پا گذاشتن عدالت می‌شود و از طرف دیگر موجب ایجاد بدبینی در مردم جامعه می‌گردد و انگیزه خدمت به کشور را از آن‌ها می‌گیرد چراکه با آرمان‌های انقلاب هم‌خوانی ندارد.
بااین‌حال با توجه به آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌های تحمیلی این مساله بر کشور، می‌توان تهدیدات وارده بر سرمایه اجتماعی را به فرصت تبدیل کرده و این معضل اجتماعی را حل کرد. لذا با توجه به مباحثی که پیرامون بیت‌المال از منظر قرآن و نهج‌البلاغه مطرح شد به طور خلاصه می‌توانیم به راهکارهای زیر اشاره کنیم: ضرورت آگاهی دادن به مردم درباره‌ی حقوق آن‌ها در بیت‌المال؛
برخورد شدید با متجاوزان به بیت‌المال و بازپس‌گیری اموال از آن‌ها؛
اصلاح قوانین و مقررات و نظام پرداخت‌ها؛
نظارت و حسابرسی بر اجرای قوانین؛
ارتقا شفافیت و ترغیب به افشاسازی. لازم به ذکر است که مقام معظم رهبری نیز به‌عنوان حاکم جامعه‌ی اسلامی، در مورد برخورد با عاملان دریافت دستمزدهای نجومی، خواستار سه نوع برخورد شدند که عبارت‌اند از عزل و برکناری، بازگردانی بیت‌المال کسب شده به صورت نامشروع و مجازات؛ همان‌طور که بیان شد این مواجه با متخلفان مطابق رفتار معصومین علیه‌السلام با دست‌اندازان به بیت‌المال است.
1 (توبه/58)
2(شوری / 27) 3 سوره علق، آیه 7. 4نهج‌البلاغه، نامه 40 5نهج‌البلاغه، نامه 43 6 جمع من النصارى فی حوالی أهواز فأسر منهم جماّ غفیرا فاشتراهم مصقلة بمأة الالوف من الدراهم فی ذمّته و أعتقهم ثمّ امتنع من تسلیم ما تعهّد إلى بیت المال و طالبه علیّ علیه السّلام و استحضره إلى الکوفة و تعهّد بأدائه أقساطا فأدّى قسطا منه. ‏ 7نهج‌البلاغه، خطبه 15 8(بیانات 16/4/95)

منبع:تسنیم

کلیدواژه: بیت المال | بیت المال | نهج البلاغه | علیه السلام | بیت المال | ی بیت المال | دست اندازی | چه بیشتر | قرآن و نهج | بیت المال | خانه rlm

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۸۹۰۸۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • آیا می توان از اموال بیت المال برای مراسم عزاداری استفاده کرد
 • خبرگزاری میزان- آیا می توان از اموال بیت المال برای مراسم عزاداری استفاده کرد؟ به گزارش خبرگزاری میزان در پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در زمینه احکام عزاداری آمده است: س.آیا می توان از اموال بیت المال برای مراسم عزاداری استفاده کرد؟ ج. بطور کلی این گونه امور تابع قوانین و مقررات اداره مربوطه می باشد و تخلف از آن جایز نیست؛ و اگر بر طبق قوانین و مقررات باشد، مانع ندارد. انتهای پیام/
 • تصویب گزارش دوره ای حقوق بشر هلند در شورای حقوق بشر
 • شورای حقوق بشر در جلسه ای، نتایج گزارش دوره ای حقوق بشر هلند را تصویب کرد. به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت کمیسر عالی حقوق بشر، شورای حقوق بشر در جلسه‌ای که 29 شهریور برگزار کرد، نتایج گزارش دوره‌ای حقوق بشر هلند را تصویب کرد. نماینده دائمی هلند در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، توضیح داد که اکثر توصیه‌های دریافت شده بر زیرساخت های نهادی حقوق بشر و سیاست‌گذاری متمرکز است. بسیاری از توصیه ها نیز مربوط به عدم تبعیض، حقوق کودکان، حقوق مهاجران و جرایم ناشی از نفرت است. از هلند خواسته شد تا رویکرد استراتژیک و منظم خود در جهت رفع تبعیض و جنایات ناشی از تنفرنژادی، ملیتی و مذهبی را ادامه دهد. با اجرای بیشتر برنامه ملی اقدام علیه تبعیض، دولت می‌تواند هم در پیشگیری و هم اقدامات موخر به این توصیه ها جامه عمل بپوشاند. بر اساس این گزارش و به نقل از مرکز پایش ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، در بحث بعدی، سخنرانان از پیشرفت حقوق بشر در هلند، به ویژه تلاش دولت در جلوگیری از دسته بندی نژادی و همچنین افزایش آگاهی جامعه در خصوص اهمیت استقلال اقتصادی زنان، قدردانی کرد. برخی از سخنرانان امیدوار بودند که هلند مسئولیت نقض حقوق بشر و آسیب زیست محیطی ناشی از فعالیت های بین المللی شرکت های هلندی را بپذیرد. دیگر سخنرانان از اصلاحات اخیر هلند در خصوص گسترش اختیارات سرویس های خاص که اجازه دسترسی به اطلاعات در اینترنت را می دهد، ابراز نگرانی کردند. سخنرانان سیرالئون، سودان، تونس، آلبانی، بحرین، چین، ساحل عاج، مصر، استونی، هند، ایران، عراق، لیبی، فیلیپین و فدراسیون روسیه بودند. پس از آن شورا نتیجه بررسی گزارش دوره‌ای حقوق بشر هلند را تصویب کرد. انتهای پیام
 • تهیه طرحی تازه درباره نظارت بر سفرهای خارجی مسئولین/برخی مسئولین همچنان کیلویی به سفر می روند و کسی هم به فکر بیت المال نیست
 • خبرگزاری میزان- عضو «کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور» در مجلس گفت: برخی مسئولین همچنان کیلویی به سفر می‌روند و کسی هم به فکر بیت‌المال نیست؛ البته باید بگویم آن مسئولی که به سفر می‌رود اصلاً‌ نباید حق مأموریت دریافت کند و همین که پول بلیط سفرش و هزینه اقامتش از محل بیت‌المال است دیگر معنا ندارد که این فرد حق مأموریت هم دریافت کند. حسن کامران نماینده مردم اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان از تهیه طرحی تازه درباره نظارت بر سفرهای خارجی مسئولین، در مجلس خبر داد.وی افزود‌: در راستای این طرح می‌کوشیم تا موادی را به نحوه فعالیت هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولین، الحاق کنیم.این نماینده مجلس تصریح کرد: این طرح به دنبال این است تا دستگاه‌هایی که اقدام به سفرهای خارجی می‌کنند و درباره کم‌و‌کیف این سفر گزارشی به هیئت نظارت بر سفرهای مسئولین ارائه نمی‌کنند، زیر نظر این هیئت قرار بگیرد.کامران با بیان اینکه سفرهای خارجی مسئولین ساماندهی نمی‌شود، گفت: این در حالی است که گزارش کم و کیف برخی از سفرها هم به هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولین ارسال نمی‌شود که این موارد در سفر خارجی شهرداری‌ها و فدراسیون‌ها و سایر دستگاه‌ها به چشم می‌خورد.وی افزود: معتقدم برخی مسئولین همچنان کیلویی به سفر می‌روند و کسی هم به فکر بیت‌المال نیست؛ البته باید بگویم آن مسئولی که به سفر می‌رود اصلاً‌ نباید حق مأموریت دریافت کند و همین که پول بلیط سفرش و هزینه اقامتش از محل بیت‌المال است دیگر معنا ندارد که این فرد حق مأموریت هم دریافت کند.عضو «کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور» در مجلس با بیان اینکه سفرهای خارجی یکی از مصادیق ریخت و پاش‌ها و اشرافی‌گری است اظهار داشت: معتقدم برخی از این سفرها به هیچ وجه ضرورت ندارد برخی از این سفرها انجام شود.انتهای پیام/
 • عکس/نجومی بگیران ببینند
 • فرازی تکان دهنده از وصیت نامه شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا. ارسال به تلگرام
 • وعده های پوچ و حق الوکاله های نجومی
 • در بازار کسب‌وکار هر کس ذائقه خود را برای کار دارد، از پزشکان و فروشندگان و مهندسان و... بگیر تا وکلا. در بازار وکالت هم هر وکیل راه و روش خودش را برای کسب‌وکار دارد. همان‌طور که برخی وکالت حرفه خانوادگی‌شان است، برای ورود به این شغل و ریشه‌گرفتن در آن و رسیدن به درآمد مشکلی ندارند اما عده‌ای که باید از صفر شروع کنند و با هیچ نهاد خاصی ارتباط ویژه ندارند، همیشه دغدغه پا گرفتن در این حرفه را دارند و بعید است درآمدشان از درآمد متعارف که عرف جامعه است، تجاوز کند. به گزارش ایسنا، «شهروند» با این مقدمه نوشت: در همه جای این جامعه و در هر شغلی که سرک بکشیم عده‌ای هستند که با همین شیوه‌ها کار خود را پیش می‌برند و از هر ترفندی برای ادامه بقا در میان هم‌صنفی‌های‌شان استفاده می‌کنند. به نظر عده‌ای در این بین نیز وکلایی هستند که دستگاه قضائی صفت کارچاق‌کن به آنها داده که به هر قیمتی و با هر ترفندی پرونده موکل خویش را به نتیجه می‌رسانند و ابا ندارند از این‌که حقی را ناحق کنند یا در روند طبیعی یک پرونده دست ببرند. پیش کشیدن ماجرای وکلایی که از بابت هر پرونده پول هنگفت در می‌آورند که آدم‌های معمولی در طول چند ‌سال کار و تلاش جمع نمی‌کنند، بحث قدیمی و در واقع نبش قبر میت است. همیشه و همیشه این بحث‌ها در جامعه ما میان همه مشاغل وجود داشته است و حالا برای چندمین‌بار درباره وکلا هم مطرح شده است. در همه مشاغل چه در ایران و چه در تمام دنیا برای خدماتی که ارایه می‌شود یا اجناسی که فروخته می‌شود، تعرفه و قانونی وجود دارد. برای وکالت هم مانند بسیاری از دیگر مشاغل در ایران تعرفه‌ای هست که باید وکیل و موکل به آن تعرفه پایبند باشند؛ اما گویا بعضی از وکلا هم مانند...
 • آزادی خواه:روحانی با صاحبان فیش های نجومی برخورد کند
 • سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در جشنواره شهید رجایی گفت که ایشان به جای استفاده از این تعابیر برای کارگران و کارمندان، با صاحبان فیش‌های نجومی برخورد کند. خبرگزاری تسنیم: سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در جشنواره شهید رجایی گفت که ایشان به جای استفاده از این تعابیر برای کارگران و کارمندان، با صاحبان فیش‌های نجومی برخورد کند. حجت الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به عدم توجه کافی دولت به مشکلات روز کشور اظهار داشت: در سال جاری دو رویداد سیاسی مهم یعنی انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور را پشت سرگذاشتیم که در هر دوی این رویدادها ابتدا مردم با حضور پرشور و 41 میلیونی خود و سپس مجلس با رای اعتماد بالا به وزرای پیشنهادی دولت، حسن نیت خود به نظام و دولت آقای روحانی را در عمل به اثبات رساندند. وی افزود: با توجه به این شرایط انتظار از رئیس‌جمهور این است که به جای حمله به دولتهای گذشته، مشکلات فنی و مدیریتی کشور را یک بار برای همیشه حل‌وفصل کند. چرا که قاطبه مردم برخلاف آنچه که ایشان فکر می‌کند از فراگیر شدن فساد اقتصادی، بی‌عدالتی‌ها و صاحبان حقوقهای نجومی و ذخیره نظام معرفی شدن این اشخاص توسط مسئولان دولتی رنج می‌برند. حجت الاسلام آزادی‌خواه با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم که دامنه فساد اداری و استفاده از رانت به قدری فراگیر شده که حتی در بین نزدیکان رئیس‌جمهور و وابستگان دولت نیز نفوذ کرده، خاطرنشان کرد: درصورت برخورد با رانت‌خواری، بی‌عدالتی‌ها و فساد اداری و ریشه‌کنی آنها همگان خواهند دید که ایران اسلامی بهترین کشور برای پیشرفت و رونق اقتصادی خواهد بود. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه دغدغه اصلی مردم کنسرت، موسیقی و یا رفع حصر نیست، تصریح کرد: امروز رفع...
 • رقم دستمزد نجومی نیمار در تیم فوتبال پاری سن ژرمن فاش شد
 • نیمار با دستمزدی که در پاری‌سن ژرمن می‌گیرد بعد از کارلوس توس بیشترین دستمزد در میان بازیکنان حرفه‌ای فوتبال را دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، دستمزد نیمار در تیم فوتبال پاری‌سن ژرمن انقدر زیاد است که باعث شده او بعد از کارلوس توس دومین بازیکن دنیای فوتبال از نظر دستمزد باشد. ستاره برزیلی در تابستان از بارسلونا راهی پی‌اس‌جی شد، آن هم در حالی که انتقال ۲۲۲ میلیونی‌اش باعث شد او گران‌ترین بازیکن دنیا شود. طبق افشاگری مطبوعات نیمار در لیگ یک فرانسه ماهی ۳ میلیون یورو درآمد دارد و درآمد سالانه‌اش ۳۶.۸ میلیون یورو است. در حال حاضر تنها کارلوس توس در سوپرلیگ چین است که برای تیم فوتبال شانگهای شنهوا بازی می‌کند و دستمزد بالاتری نسبت به نیمار دارد. دستمزد او در آسیا سالی ۳۸.۴ میلیون یورو است. اگر این ارقام را به روزهای ماه تقسیم کنیم مشخص می‎شود که نیمار روزی ۱۰۰ هزار یورو در روز، ۴ هزار یورو در ساعت و ۶۶ یورو در دقیقه به دست می‌آورد.
 • ماجرای پیشنهاد نجومی به حجت الاسلام نقویان فیلم
 • فردا- لحن شیرین و ساده، و مطالب انتقادی حجت الاسلام نقویان همواره مورد توجه قرار گرفته است. در سال های اخیر که به خاطر برخی مسائل دیگر در صدا و سیما حضور پیدا نکرد چیزی از محبوبیت ایشان کم نشد. این بار به سراغ ایشان رفتیم و در خصوص هیات های عزاداری و شیوه های مختلف عزاداری صحبت کردیم. و از جریانات فکری ای که در هیات های مذهبی وجود دارد پرسیدیم.
 • پیشنهاد نجومی بارسا به کوتینیو جنجال آفرید
 • گروهی از بازیکنان تیم فوتبال بارسلونا از رویکرد این باشگاه برای جذب مهاجم برزیلی لیورپول ابراز نارضایتی کرده‌اند. به گزارش مشرق، تریبال فوتبال نوشت: افشاگری اخیر سایت فوتبال لیکس و نشریه اشپیگل آلمان درباره جزئیات پیشنهاد هنگفتی که باشگاه بارسلونا به فیلیپه کوتینیو برای انتقال او از لیورپول به کاتالونیا داد، مدیران باشگاه اسپانیایی را به دردسر انداخته چرا که جو رختکن آبی‌واناری‌ها را آشفته کرده است. چند روز پیش اشپیگل فاش کرد که بارسلونا برای به خدمت گرفتن مهاجم برزیلی لیورپول به او پیشنهادی نجومی ارائه کرده است، پیشنهاد یک قرارداد 5 ساله با حقوقی معادل 115 میلیون یورو ، یعنی 23 میلیون یورو برای هر فصل که او را به سومین بازیکن پردرآمد تیم پس از لیونل مسی و لوئیس سوارس تبدیل می‌کرد. انتشار این جزئیات ظاهراً گروهی از بازیکنان بارسلونا را شوکه کرده، چرا که در این تیم بازیکنانی مانند سرخیو بوسکتس، جرارد پیکه و آندرس اینیستا که همگی جزو مهره‌های قدیمی و تأثیرگذار آبی‌و اناری‌ها هستند، حقوقی به مراتب کمتر از آن چیزی که بارسا به کوتینیو پیشنهاد داده، دریافت می‌کنند. در میان این بازیکنان ظاهراً بیش از همه آندرس اینیستا ناراضی است؛ کسی که همچنان با باشگاه برای تمدید قراردادش به توافق نرسیده است. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • رئیس جمهور به جای کنایه به کارمندان با صاحبان فیش های نجومی برخورد کند
 • سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در جشنواره شهید رجایی گفت که ایشان به جای استفاده از این تعابیر برای کارگران و کارمندان، با صاحبان فیش‌های نجومی برخورد کند. حجت الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به عدم توجه کافی دولت به مشکلات روز کشور اظهار داشت: در سال جاری دو رویداد سیاسی مهم یعنی انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور را پشت سرگذاشتیم که در هر دوی این رویدادها ابتدا مردم با حضور پرشور و 41 میلیونی خود و سپس مجلس با رای اعتماد بالا به وزرای پیشنهادی دولت، حسن نیت خود به نظام و دولت آقای روحانی را در عمل به اثبات رساندند.وی افزود: با توجه به این شرایط انتظار از رئیس‌جمهور این است که به جای حمله به دولتهای گذشته، مشکلات فنی و مدیریتی کشور را یک بار برای همیشه حل‌وفصل کند. چرا که قاطبه مردم برخلاف آنچه که ایشان فکر می‌کند از فراگیر شدن فساد اقتصادی، بی‌عدالتی‌ها و صاحبان حقوقهای نجومی و ذخیره نظام معرفی شدن این اشخاص توسط مسئولان دولتی رنج می‌برند.حجت الاسلامآزادی‌خواه با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم که دامنه فساد اداری و استفاده از رانت به قدری فراگیر شده که حتی در بین نزدیکان رئیس‌جمهور و وابستگان دولت نیز نفوذ کرده، خاطرنشان کرد: درصورت برخورد با رانت‌خواری، بی‌عدالتی‌ها و فساد اداری و ریشه‌کنی آنها همگان خواهند دید که ایران اسلامی بهترین کشور برای پیشرفت و رونق اقتصادی خواهد بود.سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه دغدغه اصلی مردم کنسرت، موسیقی و یا رفع حصر نیست، تصریح کرد: امروز رفع تبعیض، توجه به عدالت اجتماعی آنهم نه فقط با شعار دادن بلکه به شکل عملی به طوری که نتایج آن به شکل گزارش در اختیار مردم قرار گیرد، نیاز واقعی مردم...
 • خشم بازیکنان بعد از افشای جزئیات پیشنهاد نجومی به بازیکن سرشناس
 • به گزارش پارس نیوز، افشاگری اخیر سایت فوتبال لیکس و نشریه اشپیگل آلمان درباره جزئیات پیشنهاد هنگفتی که باشگاه بارسلونا به فیلیپه کوتینیو برای انتقال او از لیورپول به کاتالونیا داد، مدیران باشگاه اسپانیایی را به دردسر انداخته چرا که جو رختکن آبی‌و‌اناری‌ها را آشفته کرده است. چند روز پیش اشپیگل فاش کرد که بارسلونا برای به خدمت گرفتن مهاجم برزیلی لیورپول به او پیشنهادی نجومی ارائه کرده است، پیشنهاد یک قرارداد 5 ساله با حقوقی معادل 115 میلیون یورو ، یعنی 23 میلیون یورو برای هر فصل که او را به سومین بازیکن پردرآمد تیم پس از لیونل مسی و لوئیس سوارس تبدیل می‌کرد. انتشار این جزئیات ظاهراً گروهی از بازیکنان بارسلونا را شوکه کرده، چرا که در این تیم بازیکنانی مانند سرخیو بوسکتس، جرارد پیکه و آندرس اینیستا که همگی جزو مهره‌های قدیمی و تأثیرگذار آبی‌و اناری‌ها هستند، حقوقی به مراتب کمتر از آن چیزی که بارسا به کوتینیو پیشنهاد داده، دریافت می‌کنند. در میان این بازیکنان ظاهراً بیش از همه آندرس اینیستا ناراضی است؛ کسی که همچنان با باشگاه برای تمدید قراردادش به توافق نرسیده است.
 • خشم بازیکنان بارسلونا بعد از افشای جزئیات پیشنهاد نجومی به کوتینیو
 • گروهی از بازیکنان تیم فوتبال بارسلونا از رویکرد این باشگاه برای جذب مهاجم برزیلی لیورپول ابراز نارضایتی کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از تریبال فوتبال، افشاگری اخیر سایت فوتبال لیکس و نشریه اشپیگل آلمان درباره جزئیات پیشنهاد هنگفتی که باشگاه بارسلونا به فیلیپه کوتینیو برای انتقال او از لیورپول به کاتالونیا داد، مدیران باشگاه اسپانیایی را به دردسر انداخته چرا که جو رختکن آبی‌و‌اناری‌ها را آشفته کرده است.چند روز پیش اشپیگل فاش کرد که بارسلونا برای به خدمت گرفتن مهاجم برزیلی لیورپول به او پیشنهادی نجومی ارائه کرده است، پیشنهاد یک قرارداد 5 ساله با حقوقی معادل 115 میلیون یورو ، یعنی 23 میلیون یورو برای هر فصل که او را به سومین بازیکن پردرآمد تیم پس از لیونل مسی و لوئیس سوارس تبدیل می‌کرد.انتشار این جزئیات ظاهراً گروهی از بازیکنان بارسلونا را شوکه کرده، چرا که در این تیم بازیکنانی مانند سرخیو بوسکتس، جرارد پیکه و آندرس اینیستا که همگی جزو مهره‌های قدیمی و تأثیرگذار آبی‌و اناری‌ها هستند، حقوقی به مراتب کمتر از آن چیزی که بارسا به کوتینیو پیشنهاد داده، دریافت می‌کنند. در میان این بازیکنان ظاهراً بیش از همه آندرس اینیستا ناراضی است؛ کسی که همچنان با باشگاه برای تمدید قراردادش به توافق نرسیده است.انتهای پیام/ R1015163/P35350/S3,28/CT10
 • هنوز بلد نیستیم قرارداد ببندیم بعد می گوییم حرفه ای هستیم/استقلال با قیمت نجومی می خواهد تریم را بیاورد
 • خبرگزاری میزان- پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برای من عجیب است؛ ما می‌گوییم حرفه‌ای هستیم ولی هنوز بلد نیستیم یک قرارداد تنظیم کنیم. پایان رافت در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در خصوص دیدار تیم فوتبال پرسپولیس مقابل الهلال در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: به نظر من پرسپولیس وضعیت خوبی دارد، زوج منشا و علیپور می‌تواند خط حمله خوبی برای پرسپولیس باشد. نورالهی و سید جلال هم در ترکیب حضور دارند و پرسپولیس می‌تواند با ترکیبی که برانکو برای تیمش می‌چیند مقابل الهلال به پیروزی برسد.وی ادامه داد: ما در مرحله گروهی هم مقابل الهلال قدرتمند ظاهر شدیم. الان پرسپولیس به حاشیه وارد شده ولی بازیکنان این تیم می‌توانند با اتحادی که دارند این تیم را شکست دهند.پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در مورد محرومیت این باشگاه در نقل‌وانتقالات گفت: برای من عجیب است؛ ما می‌گوییم حرفه‌ای هستیم ولی هنوز بلد نیستیم یک قرارداد تنظیم کنیم. الان استقلال می‌‌خواهد فاتح‌تریم را با قیمتی نجومی بیاورد، این حرفه‌ای است؟رافت در پایان گفت: الان هیچ‌کس از فوتبال لذت نمی‌برد. زمان ما فوتبال خیلی حاشیه‌های کمتری نسبت به الان داشت.انتهای پیام/
 • پرسپولیس از موضوع حقوق ورزش پ رت است
 • وکیل حقوقی فدراسیون فوتبال توضیحاتی در مورد محرومیت پرسپولیس و مهدی طارمی ارائه داد. به گزارش مشرق، آرش نجفی درباره محرومیت باشگاه پرسپولیس از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی به خاطر پرونده مهدی طارمی، اظهار داشت: آن چیزی که روشن است، این است که باشگاه پرسپولیس در خصوص تکلیف رابط قراردادی مهدی طارمی با باشگاه ریزه اسپور، تمهیدات لازم را انجام نداده است. ادعای باشگاه پرسپولیس در این باره این است که طارمی به خاطر ناامنی ترکیه و کودتا در این کشور، به سفر ایران رفته و خواستار برگشتن به ایران شده، اما در همان زمان از طرف باشگاه پرسپولیس تمهیدات و مفاد لازم برای این کار اندیشیده نشده است. وی افزود: چیزی که من را خیلی متعجب می‌کند، برخورد غیرحرفه‌ای باشگاه پرسپولیس با پرونده طارمی است. به‌نظر می‌رسد این باشگاه مسائل داخلی و خارجی را با یکدیگر اشتباه گرفته است. باشگاه پرسپولیس چون فکر می‌کرد ITC طارمی صادر شده، او می‌تواند برای این تیم به میدان برود که این غلط است. چیزی به اسم قرارداد معلق نداریم و اعتبار یک قرارداد هم به صدور ITC نیست. با این اوضاع، معلوم است که باشگاه پرسپولیس از موضوع حقوق ورزشی «پَرت» است. باید ما اطلاعات حقوقی‌مان را بالا ببریم، اما این کار را نمی‌کنیم و در نهایت هم در پرونده‌های مختلف شکست می‌خوریم. جالب است که بدانید تنها پرونده حقوق ورزشی که ایرانی‌ها توانستند در دادگاه CAS برنده آن شوند، سال گذشته بود که ما موفق شدیم در پرونده برونو سزار رای را به نفع باشگاه سپاهان بگیریم و باشگاه النصر را محکوم کنیم. وکیل حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به این مسئله که گفته می‌شود مهدی طارمی از باشگاه ریزه اسپور پولی نگرفته و به همین خاطر ممکن است بتوان رای فیفا را برگرداند، گفت: باید دید زمان پرداخت اولین قسط در قرارداد این بازیکن چه تاریخی بوده است. من از این...
 • طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان مصوب شد
 • اهواز ـ نماینده مردم اهواز، در مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست بازنشستگان کشوری مبنی بر اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری به دولت ارائه و مصوب شد. همایون یوسفی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به نابرابری ها و تبعیض موجود بین حقوق بازنشستگان، درخواست اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری را به معاون اول رئیس جمهور ارائه دادیم. وی افزود: معاون اول رئیس جمهور نیز از طریق سازمان اداری و استخدامی کار را پیگیر و نتیجه را با ابلاغ نامه ای اعلام کرد. نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در تشریح متن نامه گفت: در این نامه قید شده که به منظور رفع نابرابری و تبعیض موجود بین حقوق بازنشستگان از ابتدای سال جاری با استناد بند (ه) تبصره ۱۲ قانون بودجه، حقوق بازنشستگان، موظفان و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح موضوع افزایش امتیازات جداول مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری انجام گرفت. یوسفی ادامه داد: در بازنگری ماده ۱۰۹ قانون مدیریت خدمات کشوری نیز در این خصوص (همسان سازی) ساز و کاری پیش بینی شده که سیر مراحل تصویب را می گذراند. وی بیان کرد: در این بازنگری تصریح شده که دولت مکلف است از ابتدای سال جاری و ظرف بازه زمانی پنج ساله نابرابری موجود بین حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری سنوات مختلف را تعدیل کند؛ به نحوی که در سال جاری حقوق بازنشستگی و وظیفه هیچ یک از بازنشستگان و وظیفه بگیران مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح که تا پایان سال قبل بازنشسته یا مؤظف شده یا بشوند پس از اعمال ضریب سالیانه از ۶۰ درصد و در سال پنجم برنامه نیز ۹۰ درصد آخرین حقوق و فوق العاده های مشمول کسور بازنشستگی شاغلان مشابه در همان دستگاه و در همان...
 • ناهمسانی همه پرسی اقلیم با موازین حقوق بین الملل
 • یعنی یک برتری را از نگاه سیاست بین‌الملل بر حقوق بین‌الملل داریم. اگر این مباحث قدرتی و سیاستی نبود، قطعا حقوق بین‌الملل بحث حق جدایی را به رسمیت نمی‌شناخت و تنها موضوعی که در حقوق بین‌الملل مورد شناسایی است، حق تصمیم‌گیری و تعیین سرنوشت مردم کشورهاست. این همان چیزی است که در اقلیم کردستان عراق از نظر استقلال و خودگردانی به دولت خودگردان داده شده است. حال اگر اختلافی بین دولت خودگردان و دولت مرکزی در بغداد است باید مابین خود حل کنند نه این که با کاشتن تخم نفاق و تفرقه در منطقه، بر بحران‌های منطقه دامن بزنند. در این میان، طرح خاورمیانه بزرگ یا نوین که در زمان بوش در سال 2001 مطرح شد و براساس آن قصد داشتند کشورهای منطقه را تکه‌تکه کنند، نکته کلیدی آن است. حتی این طرح نیم نگاهی به ایران دارد. بر این اساس آنها قصد دارند سیاست استعمار نو، ‌سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن را با سیاست‌بازی در منطقه جا بیندازند. حالا آن شرایط منطقه خاورمیانه را مناسب می‌بینند تا بتوانند نقشه‌های خود را محقق کند. هرچند کنشگران مختلفی در منطقه مخالف برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان هستند و در برابر آن ایستادگی می‌کنند، اما راه برای مسعود بارزانی در دنیای سیاست بین‌الملل باز است و با حمایت‌ها و دلارهای قدرت‌های خارجی بعید نیست آنها بتوانند بحث استقلال را پیش ببرند. با این همه، به نظر می‌رسد مقامات اقلیم کردستان عراق با طرح موضوع همه‌پرسی به دنبال سیاست چانه‌زنی نیز هستند. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران بویژه وزرات امور خارجه ما وظیفه سنگینی دارد و باید این موضوع را به عنوان یک مخاطره امنیتی برای ما در نظر بگیرد و با رایزنی‌های دیپلماتیک همه تلاش خود را به منظور بسیج منطقه‌ای در مقابل این مخاطره و محقق نشدن آن به کار گیرد. در واقع دستگاه دیپلماسی ما باید نگاهی حساس و...
 • راه اندازی سامانه حقوق و دستمزد مدیران به کجا رسید
 • بعد از ماجرای حقوق های نجومی که سال گذشته مطرح شد راهکارهای بسیاری جهت مقابله با این موضوع پیشنهاد شد که یکی از آن ها راه اندازی سامانه حقوق و دستمزد مدیران بود. این پیشنهاد بعد از فراز و نشیب های بسیاری به متن قانون برنامه ششم توسعه نیز ورود پیدا کرد. با توجه به متن این قانون، دولت مکلف است که در سال اول اجرایی این قانون یعنی سال 96، این سامانه را راه اندازی نماید.به گزارش تابناک اقتصادی، ماجرای حقوق های نجومی به 16 اردیبهشت ماه 1395 باز می گردد. روزی که چند شبکه تلگرامی و وب سایت سیاسی خبر از چند فیش حقوقی دادند که در آن ها مبالغ نجومی به ثبت رسیده بود. فیش های نجومی که مربوط به مدیران بیمه مرکزی بود. اخبار ساعت 21 شبکه اول صدا و سیما روز بعد یعنی در مورخه 17 اردیبهشت 95 در گزارشی به موضوع فیش های حقوقی نجومی پرداخت و عنوان نمود که سه مدیر ارشد بیمه مرکزی در اسفند ماه 94 در مجموع 180 میلیون تومان حقوق و مزایا دریافت کرده اند. در 19 اردیبهشت 95 نیز خبرگزاری میزان با انتشار تصاویری از فیش های حقوقی چند ده میلیون تومانی معاونان بیمه مرکزی، آتش این ماجرا را تندتر نمود. بعد از این اتفاقات ماجرای فیش های نجومی مطرح شد و بر سر زبان ها افتاد و پیشنهادهایی جهت مقابله با تکرار نشدن این موضوع ارائه شد. یکی از این پیشنهادات راه اندازی سامانه ای جهت ثبت حقوق و دستمزدهای مدیران بود که عموم مردم به آن دسترسی داشته باشند. این پیشنهاد جهت عملیاتی شدن در متن قانون برنامه ششم توسعه ورود پیدا کرد.در ماده 20 قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شد ظرف سال اول برنامه نسبت به راه ‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام نموده و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ ها به مقامات، رؤسا،...
 • تاخیر در پرداخت معوقات/کارگران:۳ ماه است که حقوق نگرفتیم
 • کرمانشاه- کارگران شهرداری کرمانشاه نسبت به عدم پرداخت حقوق معوقه خود معترض‌اند. به گزارش خبرنگار مهر، کارگران روزمزد و شرکتی شهرداری کرمانشاه از ماه‌ها پیش نسبت به عدم پرداخت معوقات خود معترض بودند و اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت به موقع حقوق و مطالبات بیان داشتند. یکی از کارگران شهرداری کرمانشاه به خبرنگار مهر، گفت: سه ماه است که حقوق نگرفتم، این ایام نیز که مدارس باز شده‌اند و مشکلات معیشتی‌امدو چندان شدهو مجبور شدم برای خرید و ثبت نام و مدرسه فرزندم از اطرافیان پول قرض بگیرم. وی افزود: ۲۷ سال است که در شهرداری کرمانشاه مشغول به کارم و چیزی به بازنشستگی من نمانده است اما طی یکی دو سال اخیر همواره با مشکل پرداخت معوقات مواجه بودیم و سه سه ماه و بعضا ۴ ماه نیز حقوق نگرفتیم. ما پرسنل شهرداری بدبختیم و نیاز به شهردار خوب داریم. وی بیان کرد: در سال های گذشته سر برج نهایتا با یک یا دو روز تاخیر حقوق می گرفتیم امسال از سال گذشته تاخیرهای زیاد در پرداخت معوقات را شاهد هستیم. یکی دیگر از کارگران روزمزد شهرداری نیز به خبرنگار مهر، گفت: ۳ ماه است که خبری از حقوق و معوقات نیست و به سختی روزگار میگذارنیم ایا مسئولان حاضراند هر سه ماه یکبار حقوق بگیرند..
 • در کدام بخش های کشاورزی کارگران زن بیشتر از مردان حقوق می گیرند
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ بر اساس تعاریف رسمی آماری، دستمزد کارگران کشاورزی شامل وجه نقد است؛ اما در مواردی که به جای تمام یا قسمتی از این وجه نقد، غذا یا سهمی از محصول داده شده باشد، ارزش ریالی آن به قیمت روز پرداخت، برآورد و به وجه نقد اضافه می‌شود. بر اساس مطالعات کارشناسان مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت کار، هفت شغل در بخش کشاورزی به عنوان مشاغل منتخب در این حوزه شناخته می‌شوند که شامل کارگر میوه چین، وجین کار و تنک کار، دروگر غلات، نشاکار، نهرکش و مرزبند، بیل زن زمین زراعی و بیل زن باغی هستند. بررسی نتایج این طرح در خصوص دستمزد کارگران مشاغل منتخب کشاورزی برای سال ۹۵ نشان می‌دهد، بیشترین متوسط دستمزد روزانه در میان مردان با رقم حدود ۶۵ هزار و ۱۰۲ تومان به کارگر نشاکار و کمترین متوسط روزانه به کارگر بیل زن زمین زراعی با رقم حدود ۴۵ هزار و ۵۹۸ تومان پرداخت شده است. همچنین در بین زنان نیز همچون مردان، کارگران نشاکار بیشترین دستمزد روزانه را دریافت می‌کنند که این میزان، برابر با حدود ۶۸ هزار و ۲۰۷ تومان در روز است؛ همچنین کمترین دستمزد روزانه به کارگر میوه چین با رقم حدود ۳۴ هزار و ۱۱۱ تومان اختصاص دارد. با توجه به متوسط دستمزد در استان‌های کشور، بالاترین و پایین ترین دستمزد برای مردان مربوط به کارگر دروگر غلات است که در این میان، استان گیلان با دستمزد حدود ۹۰ هزار و ۸۶۳ تومان، بالاترین مقدار و استان سیستان و بلوچستان با دستمزد حدود ۲۷ هزار و ۲۲۲ تومان، پایین ترین مقدار دستمزد را داشته است. از سوی دیگر، بالاترین دستمزد برای زنان در بین استان‌های کشور، مربوط به کارگر میوه چین در استان اردبیل با ۷۷ هزار و ۷۷۷ تومان و پایین ترین دستمزد نیز، مربوط به کارگر وجین‌کار و تنک‌کار در استان خراسان...
 • دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی منصوب شد
 • وزیر ارتباطات در حکمی دستیار خود در امور حقوق شهروندی را منصوب کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد آذری جهرمی در حکمی رضا اکبری نوری را به عنوان دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور حقوق شهروندی منصوب کرد. وی عضو شورای حقوق شهروندی نهاد ریاست جمهوری بوده است. این حکم انتصاب در راستای اجرای بند ۳ اولویت های عمومی مندرج در پیوست حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده، اعلام شده است. وزیر ارتباطات در حکم انتصاب دستیار خود در امور حقوق شهروندی با اشاره به ملاک قرار دادن منشور حقوق شهروندی در این وزارتخانه و دستگاههای تابعه، بر ضرورت پیگیری و بهره گیری از نقطه نظرات و پیشنهادات در ارتقاء جایگاه حقوق شهروندی در خانواده ارتباطات کشور تأکید کرد. در بخشی از این حکم آمده است : «جناب آقای دکتر رضا اکبری نوری در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید مبنی بر تحقق منشور حقوق شهروندی ابلاغی از سوی ریاست محترم جمهور و حقوق اساسی ملت ایران و نظربه شایستگی ، خدمات مفید و تجارب ارزشمندتان جناب عالی را به عنوان دستیار وزیر در امور حقوق شهروندی منصوب می کنم. بدون تردید اجرای منشور و تصویب نامه حقوق شهروندی به عنوان یکی از افتخارات بزرگ دولت تدبیر و امید موجبات ارتقای جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و رضایت مندی مردم در عرصه داخلی را فراهم خواهد آورد. امید است با استعانت از قادر متعال ضمن ملاک قرار دادن منشور حقوق شهروندی در وزارتخانه و دستگاه های تابعه به ویژه در حوزه های مرتبط با حقوق شهروندی برای تحقق اهداف عالیه دولت دوازدهم تلاش کرده و با پیگیری های مجدانه و بهره گیری از نقطه نظرات و پیشنهادات زمینه تقویت و ارتقا جایگاه امور یاد شده را در خانواده بزرگ ارتباطات فراهم کنید.» رضا اکبری نوری متولد ۱۳۵۳...
 • دستگاه قضایی با جدیت در راستای احیای حقوق عامه عمل می کند
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، مهدی کاهه با اشاره به نقش مهم پیشگیری گفت: دستگاه قضایی علاوه بر رسیدگی به شکایات در راستای احیای حقوق عامه و ایجاد بستر مناسب برای جامعه عمل می کند. وی ادامه داد: دادستانی قم در زمینه های متفاوت، اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به نظارت بر احیاء و بازسازی بافت فرسوده و رسیدگی به املاک بلاصاحب و رها شده و مجهول المالک، نظارت بر مراکز عرضه گاز مایع (LPG ) و پلمب مراکز عرضه بدون مجوز و غیراستاندارد، نظارت بر روند بازرسی از آسانسورهای عمومی در سطح شهر و اصلاح و بهبود عملکرد آنها، نظارت بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و تعیین تکلیف سازه های نیمه ساخته و نظارت بر امداد خودروهای غیرمجاز اشاره کرد. دادستان قم گفت: از دیگر اقدامات دادستانی قم در راستای احیای حقوق عامه که بسیار قابل توجه بوده، جمع آوری و ساماندهی فروشندگان حریم جاده های برون شهری بوده است که از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد استقال قرار گرفت.م کاهه در پایان از نظارت و رسیدگی بر ایجاد روشنایی پارک ها جهت جلوگیری از ایجاد بستر جرم و حفظ فضای سبز پارک ها و بوستان ها خبر داد.
 • تشریح آخرین اقدامات دادستانی قم در حیطه حفظ حقوق عامه
 • به گزارش ایلنا مهدی کاهه گفت:نظارت بر احیاء و بازسازی بافت فرسوده و رسیدگی به املاک بلاصاحب و رها شده و مجهول المالک ، نظارت بر مراکز عرضه گاز مایع (LPG ) و پلمپ مراکز عرضه بدون مجوز و غیراستاندارد ، نظارت بر روند بازرسی از آسانسورهای عمومی در سطح شهر و اصلاح و بهبود عملکرد آنها ، نظارت بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و تعیین تکلیف سازه های نیمه ساخته ، نظارت بر امداد خودروهای غیرمجاز از جمله اقدامات دادستانی قم در جهت احقاق حقوق عامه بوده است. وی افزود: از دیگر اقدامات دادستانی قم در راستای احیای حقوق عامه که بسیارقابل توجه بوده ، جمع آوری و ساماندهی فروشندگان حریم جاده های برون شهری بوده است که از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد استقال قرار گرفته است. کاهه در انتها از نظارت و رسیدگی بر ایجاد روشنایی پارک ها جهت جلوگیری از ایجاد بستر جرم و حفظ فضای سبز پارک ها و بوستان ها خبرداد.
 • انتقاد نهاد حقوق بشری سازمان ملل از نقض های روسیه در کریمه
 • دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد، روسیه در حال نقض قوانین بین‌المللی در کریمه است و عمدتا این اقدام با تحمیل شهروندی روسیه به مردم و انتقال عمدی صدها زندانی و بازداشتی به زندان‌های روسیه صورت می‌گیرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل به ذکر نقض‌ها و سوءرفتارها در کریمه سه سال و نیم پس از الحاق آن به روسیه پرداخته است. این گزارش از روسیه خواسته است تا "به صورت موثر" درباره اتهامات شکنجه، ربایش و کشتار در کریمه تحقیق کند و به تیم آن اجازه بازرسی بدهد. این نهاد سازمان ملل همچنین از جامعه بین‌المللی خواسته است تا برای کسب این دسترسی حمایت به عمل آورند. زید رعد الحسین، کمیسیونر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت، تحمیل شهروندی روسیه می‌تواند برابر با مجبور کردن مردم به "تبعیت از قدرتی باشد که ممکن است از نظر آنها دشمن باشد." انتهای پیام
 • دادستان قم از تشدید نظارتها در راستای احیای حقوق عامه خبرداد
 • قم- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب قم از تشدید نظارتها در راستای حقوق مردم خبر داد و گفت: دستگاه قضایی علاوه بر رسیدگی به شکایات، در راستای احیای حقوق عامه و ایجاد بستر مناسب برای جامعه عمل می کند. به گزارش ایرنا، مهدی کاهه روز دوشنبه در گفت و گویی، افزود: دادستانی قم در زمینه های مختلف اقدامات گسترده ای از جمله نظارت بر احیا و بازسازی بافت فرسوده و رسیدگی به املاک بلاصاحب و رها شده و مجهول المالک، نظارت بر مراکز عرضه گاز مایع(LPG ) و پلمپ مراکز عرضه بدون مجوز و غیراستاندارد، نظارت بر روند بازرسی از آسانسورهای عمومی در سطح شهر و اصلاح و بهبود عملکرد آن ها انجام داده است.بیش از 697 هزار و 320 تن از جمعیت شهر قم معادل حدود 70 درصد در بافت های ناکارآمد این شهر از جمله بافت های فرسوده، تاریخی، سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهر زندگی می کنند؛ مجموع کل مساحت شهر قم 12 هزار و 939 هکتار است که چهار هزار و 133 هکتار از این شهر شامل این پنج گونه بافت می باشد.به گفته وی، نظارت بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و تعیین تکلیف سازه های نیمه ساخته، نظارت بر امداد خودروهای غیرمجاز و جمع آوری و ساماندهی فروشندگان حریم جاده های برون شهری از دیگر این اقدامات بوده است که از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد استقبال قرار گرفته است.در استان قم 209 کیلومتر آزادراه، 191 کیلومتر بزرگراه، 178 کیلومتر راه اصلی و 155 کیلومتر راه فرعی وجود دارد و کل راه های شریانی استان 609 کیلومتر می باشد؛ استان قم دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهار راه فرعی است که از جمله آن ها می توان به آزادراه قم - تهران، جاده قدیم قم - تهران، بزرگراه قم - ساوه، جاده قدیم قم - کاشان، آزادراه قم - کاشان،...
 • دادستان قم:دستگاه قضایی با جدیت در راستای احیای حقوق عامه عمل می کند
 • دادستان عمومی و انقلاب قم گفت که دستگاه قضایی با جدیت در راستای احیای حقوق عامه عمل می‌کند. به گزارش ایسنا، مهدی کاهه با اشاره به نقش مهم پیشگیری گفت: دستگاه قضایی علاوه بر رسیدگی به شکایات در راستای احیای حقوق عامه و ایجاد بستر مناسب برای جامعه عمل می کند. وی ادامه داد: دادستانی قم در زمینه های متفاوت، اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به نظارت بر احیاء و بازسازی بافت فرسوده و رسیدگی به املاک بلاصاحب و رها شده و مجهول المالک، نظارت بر مراکز عرضه گاز مایع (LPG ) و پلمب مراکز عرضه بدون مجوز و غیراستاندارد، نظارت بر روند بازرسی از آسانسورهای عمومی در سطح شهر و اصلاح و بهبود عملکرد آنها، نظارت بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و تعیین تکلیف سازه های نیمه ساخته و نظارت بر امداد خودروهای غیرمجاز اشاره کرد. دادستان قم گفت: از دیگر اقدامات دادستانی قم در راستای احیای حقوق عامه که بسیار قابل توجه بوده، جمع آوری و ساماندهی فروشندگان حریم جاده های برون شهری بوده است که از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد استقال قرار گرفت.م کاهه در پایان از نظارت و رسیدگی بر ایجاد روشنایی پارک ها جهت جلوگیری از ایجاد بستر جرم و حفظ فضای سبز پارک ها و بوستان ها خبر داد. انتهای پیام
 • وکیل حقوقی فدراسیون فوتبال:پرسپولیس از موضوع حقوق ورزش پ رت است
 • به گزارش تسنیم، آرش نجفی درباره محرومیت باشگاه پرسپولیس از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی به خاطر پرونده مهدی طارمی، اظهار داشت: آن چیزی که روشن است، این است که باشگاه پرسپولیس در خصوص تکلیف رابط قراردادی مهدی طارمی با باشگاه ریزه اسپور، تمهیدات لازم را انجام نداده است. ادعای باشگاه پرسپولیس در این باره این است که طارمی به خاطر ناامنی ترکیه و کودتا در این کشور، به سفر ایران رفته و خواستار برگشتن به ایران شده، اما در همان زمان از طرف باشگاه پرسپولیس تمهیدات و مفاد لازم برای این کار اندیشیده نشده است. وی افزود: چیزی که من را خیلی متعجب می‌کند، برخورد غیرحرفه‌ای باشگاه پرسپولیس با پرونده طارمی است. به‌نظر می‌رسد این باشگاه مسائل داخلی و خارجی را با یکدیگر اشتباه گرفته است. باشگاه پرسپولیس چون فکر می‌کرد ITC طارمی صادر شده، او می‌تواند برای این تیم به میدان برود که این غلط است. چیزی به اسم قرارداد معلق نداریم و اعتبار یک قرارداد هم به صدور ITC نیست. با این اوضاع، معلوم است که باشگاه پرسپولیس از موضوع حقوق ورزشی «پَرت» است. باید ما اطلاعات حقوقی‌مان را بالا ببریم، اما این کار را نمی‌کنیم و در نهایت هم در پرونده‌های مختلف شکست می‌خوریم. جالب است که بدانید تنها پرونده حقوق ورزشی که ایرانی‌ها توانستند در دادگاه CAS برنده آن شوند، سال گذشته بود که ما موفق شدیم در پرونده برونو سزار رای را به نفع باشگاه سپاهان بگیریم و باشگاه النصر را محکوم کنیم. وکیل حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به این مسئله که گفته می‌شود مهدی طارمی از باشگاه ریزه اسپور پولی نگرفته و به همین خاطر ممکن است بتوان رای فیفا را برگرداند، گفت: باید دید زمان پرداخت اولین قسط در قرارداد این بازیکن چه تاریخی بوده است. من از این موضوع تعجب می‌کنم، باشگاه پرسپولیس متاسفانه این موضوع را خیلی راحت گرفته است. این...