به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از عصر ایران مرداد
٢١
2017-08-20@00:12:29 GMT

رونق بازار مسکن درگیر اما و اگر/ ده ها هزار واحد خانه خالی، خانه دوم خانواده است

امام جمعه قم با اشاره به موگرینی: پیرزنی عشوه‌گر در خور تکریم نیست!

ابراز امیدواری «امام» به رفع حصر

عصر ایران؛ یوسف ناصری- صحبت ها و آمارهای مختلفی در حوره مسکن مطرح شده است. مطابق آمار سرشماری سال 1395 تعداد 25 میلیون و 412 هزار واحد، کل موجودی مسکن است و تعداد 2 میلیون و 587 هزار از کل این واحدها، در این سرشماری خانه های خالی از سکنه محسوب شده اند.

از طرفی دیگر گفته شده است که حداکثر ظرفیت شهر تهران با توجه به تامین آب و خدمات سکونتی 9 میلیون نفر است و با توجه به ساختمان های موجود و با مجوزهای ساختی که داده شده است، جمعیت پذیری تهران به 11 میلیون نفر رسیده است. برخی از مقامات دولتی گلایه می کنند که چرا در تهران اینهمه ساخت و ساز و بیش از حد نیاز وجود دارد.

عصر ایران در گفت و گو با دکتر ابوالفضل مشکینی آمارهای مختلف موجود در ارتباط با بخش مسکن و میزان ایمن بودن واحدهای مسکونی موجود را بررسی و تجزیه و تحلیل کرد. او دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری دار، مدتی شهردار زنجان بوده و مدیر مسئول نشریه شهر پایدار است. گفت و گو با دکتر مشکینی را می خوانید.
***
*صحبت هایی مطرح شده از جمله این که در شهر تهران مجوزهای ساخت و ساز به اندازه 10 سال آینده صادر شده و اصطلاح پیش خور کردن مجوزهای ساخت را به کار برده اند. گفته شده که اصلا ظرفیت تهران برای جمعیت پذیری پُر شده.
مرکز آمار ایران هم بر اساس سرشماری سال 1395 تعداد خانوارها را اعلام کرده است. با توجه به این که شما در حوزه های اقتصاد مسکن و برنامه ریزی مسکن تخصص دارید وضعیت فعلی را چطور می بینید و آیا واقعا در شهری مثل تهران یا شهرهای دیگر مجوز ساخت و ساز جدید نباید داده شود؟

-طبق پیش بینی های جمعیتی که انجام شده است ما تا سال 1404 شمسی، به طور متوسط بایستی سالانه حدود 180 هزار واحد را در کشور تخریب و نوسازی کنیم. حدود 420 هزار واحد مسکونی جدید را هم بسازیم. یعنی سالانه تا سال 1404 ما به 600 هزار واحد مسکونی نیاز داریم.

این که بگوییم نیاز به مسکن تمام شده، این طور نیست. چنین چیزی واقعیت ندارد. ما سالانه چیزی حدود 700 هزار تا 800 هزار واحد مسکونی برای زوج های جوان نیاز داریم.

دو تا بحث وجود دارد. یکی این که به ازای هر 103 خانوار در کشور، ما 100 واحد مسکونی داریم. پیش بینی ای که در برنامه ها شده این است که هر خانوار ایرانی یک واحد مسکونی داشته باشد. بنابراین اگر ما این موضوع را در نظر بگیریم به طور متوسط هر 600 هزار واحد مسکونی را در سال بایستی تولید کنیم.

در پنج سال گذشته به دلیلی رکودی که بر بازار مسکن حاکم شد میزان ساخت و ساز واحدهای شهری ما پایین آمد و تعداد پروانه های ساخت این موضوع را نشان می دهد. اما این طور نیست که نیاز به مسکن وجود ندارد بلکه تقاضای انباشته در کشور ایجاد می شود.

در سال های گذشته 65 درصد خانوارها صاحب واحد ملکی بودند و 35 درصد اجاره نشین بودند. الان میزان اجاره نشینی در شهر بالاتر رفته است. این نشان می دهد برخی خانوارها نتوانسته اند به تقاضای خودشان پاسخ بدهند.

*بر اساس مطالعات شورای عالی شهر سازی و معماری کشور اعلام شده است که حداکثر ظرفیت آب شُرب و خدمات سکونتی برای تهران 9 میلیون نفر است ولی با ساختمان های موجود و مجتمع هایی که تا پایان سال 1393 مجوز ساخت آنها صادر شده جمعیت پذیری تهران را به 11 میلیون نفر می رسانند.
شما چنین برداشت و مطالعاتی را قبول دارید؟

-شورای عالی شهرسازی و معماری به عنوان عالی ترین نهاد تصمیم گیری در رابطه با برنامه ریزی شهرها در سال های گذشته یک برنامه ای را چید و رابطه ای بین منابع آبی تهران و میزان جمعیت پذیری را نه تنها در شهر تهران بلکه در حوزه های شهری پایتخت که حدود 50 نقطه شهری را در بر می گرفت برقرار ساخت.

این حوزه های شهری پایتخت شامل استان تهران و استان البرز است. یک رابطه بین میزان آبی که تولید می شود و میزان جمعیت پذیری را ایجاد کرد. این شورای عالی اعلام کرد که در کدام حوزه ها، امکان رشد جمعیت وجود دارد و در کدام حوزه ها، امکان رشد جمعیت وجود نخواهد داشت.

سه تا سناریو را هم در نظر گرفته بود از 13 میلیون تا 17 میلیون نفر برای این پهنه. در تدوین ضوابط و مقررات به خوبی عمل شده است ولی عملا و در اجرا، هیچ اهرم اجرایی برای این که این جمعیت پذیری در حوزه های شهری رعایت شود متاسفانه وجود ندارد.

*آن سقف و حداکثر ظرفیت آب شُرب و خدمات سکونتی که برای تهران 9 میلیون نفر اعلام شده بود قابل پذیرش است و تهران بیش از این ظرفیت پذیرش جمعیت را ندارد؟

-مطالعات خیلی وسیعی در شورای عالی شهر سازی انجام شد. من 9 میلیون نفر برای شهر تهران را نمی دانم که چه عددی است ولی برای کل پهنه پایتخت که 50 نقطه شهری را در بر می گیرد رقم جمعیت پذیری رقمی بود که حداقل 13 میلیون نفر و حداکثر 17 میلیون نفر بود.

*یعنی کل استان تهران و استان البرز حداکثر 17 میلیون نفر ظرفیت دارند.

-بله. مطالعات در 8 حوزه شهری انجام گرفت. این مطالعات بر مبنای میزان تخصیص آبی بود که در 20 سال آینده به این حوزه اختصاص داده می شود.

*آن چیزی که اعلام شده بود در سال 1394 اعلام شد و مربوط به شهر تهران بود. مطابق بررسی ها اعلام شده بود که تا پایان سال 1393 جمعیت پذیری تهران به 11 میلیون نفر رسیده است. در حالی که تهران توان و ظرفیت 9 میلیون نفری برای عرضه آب و خدمات سکونتی دارد.

-حتی کمیسیون امنیت ملی مجلس در این زمینه اعلام خطر کرد. به هر حال در حوزه جمعیتی استان تهران چیزی حدود 14 تا 15 میلیون نفر حضور دارند. در یک محدوده جغرافیایی کوچک حدود 25 درصد جمعیت کشور اسکان پیدا کرده اند.

خواه ناخواه با کوچکترین مشکلی که در تامین منابع آبی یا تامین مسکن این استان به وجود بیاید در کشور یک بحران ملی به وجود می آید. چون یک در یک پهنه جغرافیایی بسیار کوچک 25 درصد جمعیت کشور سکونت دارند. این وضع می طلبد که مدیریت بحرانی در این محدوده به وجود بیاید که واقعا منابع آب را مدیریت کند.

*در سال 1390 کل موجودی مسکن 21 میلیون واحد مسکونی بوده است و 11 میلیون نفر مالک بوده اند. بعد در سرشماری سال 1395 موجودی مسکن به 25 میلیون واحد رسیده است. در صورتی که در کشورهای دیگر تاکید بر مالک بودن نیست، چرا تصمیم گرفته شده که هر خانوار مالک یک واحد مسکونی باشد؟

-بحث مالک بودن نیست. موجودی مسکن با موجودی خانوارهای دیگر باید تطابق داشته باشد. الان ما چیزی به عنوان خانواده گسترده نداریم که مثلا پدر بزرگ و مادر بزرگ و خانواده های فرزندان با همدیگر در یک ساختمان زندگی کنند.
بنابراین ایده آل در نظر گرفته شده در طرح جامع مسکن این است که یک واحد مسکونی برای یک خانوار ایرانی باید منظور شود. مالکیت، مبنا نیست. در مورد مالکیت صحبتی نشده است.

*در سال 1395 تعداد 24 میلیون خانوار در کشور وجود داشته است و تعداد موجودی مسکن 25 میلیون واحد بوده است. این وضع نشان می دهد که احیانا تعدادی از خانوارها به صورت مشترک از یک ساختمان استفاده می کنند.

-من الان به آمارهای مسکن دسترسی ندارم ولی مطمئنا چنین چیزی نیست. الان تعداد خانوارهای ما از تعداد واحدهای مسکونی ما بیش تر است.

*در کل کشور تعداد 25 میلیون واحد مسکونی وجود دارد ولی تعداد خانه های خالی از سکنه هم 2 میلیون و 587 هزار واحد است. عملا از این تعداد واحد مسکونی استفاده نمی شود.

-هنوز تا به الان آمار شفافی از این که این واحدهای مسکونی خالی در مدام شهرها هستند و در کدام مناطق هستند داده نشده است. خیلی از محققان معتقدند که در 10 سال گذشته یک موج خانه دوم داشتن در کشور راه افتاده و در بسیاری از مناطق شمالی کشور و مناطق خوش آب و هوای کشور و اطراف تهران، به تعداد خیلی زیادی، خانه دوم ساخته شد.

این خانه های دوم به عنوان موجودی مسکن نمی توانند وارد چرخه اقتصاد مسکن شوند. چون برای اهداف و نیّات خاصی ساخته شده اند.

*خانه های لوکسی که در مناطق شمال تهران ساخته شده اند که می گویند مشتری ندارند، این واحدها آیا فروش نرفته اند یا همان بحث خانه دوم است؟

-این خانه های لوکس را نمی شود به عنوان خانه های دوم در نظر گرفت. خرید و فروش و رونق خرید و فروش یک بحث است ولی نیاز به مسکن یک بحث جداگانه است.

ما از 5 سال گذشته به بعد، طولانی ترین دوران رکود را تجربه می کنیم. در 5 سال گذشته میزان خرید و فروش واحدهای مسکونی ارزان قیمت، متوسط قیمتی و گران قیمت، در کشور ما پایین آمده است. اما این دلیل بر این نیست که تقاضا برای داشتن مسکن کاهش پیدا کرده است.

*آقای آخوندی وزیر راه و شهر سازی بر اساس آن تعداد خاننه های خالی از سکنه که 2 میلیون و 587 هزار واحد است و بر مبنای این که میانگین قیمت هر خانه 100 میلیون تومان است، گفته اند در کل کشور 250 میلیارد دلار پول در واقع در این واحدهای خالی بدون استفاده مانده است.
تصور وزیر راه و شهر سازی این بوده که این واحدها مسکونی مورد استفاده قرار نمی گیرند و نه این که خانه دوم محسوب شود.

-من تا به امروز در منابع آماری، توزیع جغرافیایی این واحدها را ندیده ام. اعلام می شود که ما حدود 2 میلیون و 600 هزار واحد خالی داریم ولی ما نمی دانیم که توزیع جغرافیایی این واحدها چگونه است؟ در کدام استان ها هستند.

*بیشترین تعداد خانه های خالی در استان تهران است و 18.9 درصد از کل این واحدها اعلام شده. تعداد 490 هزار خانه خالی زا سکنه در تهران وجود دارد. این در حالی است که در سال 1390 تعداد 327 واحد خانه خالی از سکنه در استان تهران وجود داشته است.

در رتبه دوم اصفهان است که 9.3 درصد از این واحدها را دارد و استان خراسان رضوی هم 7.5 درصد از کل خانه های خالی از سکنه را دارد. پس طبق سرشماری های سال 1390 و 1395 وضعیت عمده خانه های خالی از سکنه مشخص است.

-تعداد 490 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه که در تهران وجود دارد یک امر طبیعی است. چون در سال های گذشته میزان پروانه های ساخت که صادر شده بود خیلی فراوان بود.

حداقل بالای ده ها هزار واحد در همین جاجرود، لواسان، دماوند، فیروزکوه و آبعلی و امثال آن، خانه های ویلایی وجود دارد که به عنوان خانه دوم در سال های گذشته مورد بهره برداری قرار گرفته است.

*تعداد 2 میلیون و 587 هزار واحد مسکونی که به عنوان خالی از سکنه معرفی شده اند. انتقاد شما این است که تعدادی از این واحدها، خانه دوم یا ویلایی است و در برخی ماه های سال فقط مورد استفاده است.

-درصدی از این خانه های خالی از سکنه، خانه های دوم هستند. بسیاری از هموطنان ما که توانایی مالی داشته اند یک خانه را در تهران خریده اند و در مواقع خاصی از آن استفاده می کنند. اما این واحدها را جزو خانه های خالی در نظر گرفته اند. حکم کلی صادر کردن، بسیار غلط است.

*آقای دکتر علی بیت اللهی در حاشیه کنفرانس بین المللی زلزله، مدیریت بحران، احیا و بازسازی گفته است که 20 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد که از این تعداد 9 میلیون اسکلت بتونی و 11 میلیون فاقد اسکلت استاندارد است.
این 11 میلیون واقعا واحدهای مسکونی هستند که آسیب پذیری آنها زیاد است و ممکن است برای سکونت ایمن نباشند؟

-من نمی توانم با اطمینان و با صراحت در این زمین اظهار نظر کنم. از سال 1370 به بعد که آئین نامه 2800 درباره ساخت و ساز در مناطق شهری اجباری شد، می توانیم بگوییم واحدهای مسکونی که در کشور ساخته شده است استانداردهای زلزله را رعایت کرده اند. من می توانم این نکته را بگویم.

اما اگر حین اجرا نظارت، کاری انجام نشده است، آن یک مساله جداگانه است. ما فرض می کنیم از زمانی که آئین نامه استاندارد 2800 که درباره طراحی ساختمان ها در برابر زلزله است، تا به امروز واحدهای مسکونی که ساخته می شود استانداردها را باید رعایت کنند. استاندارد زلزله یک استاندارد اجباری است.

در کشور ما، ساختمان ها یک مقدار بارشان سنگین است. این وضع به این دلیل است که مهندسین سازه و محاسب ما، سختگیرتر هستند. چون کشور ما، کشور زلزله خیزی است.

* آقای دکتر علی بیت اللهی مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی وزارت راه و شهر سازی است که گفته اند 11 میلیون واحد مسکونی در کشوذ فاقد اسکلت استاندارد است.

-اگر این موضوع را مرکز تحقیقات راه و شهر سازی یا سازمان استاندارد ایران اعلام کند، آمار دقیقی است. یا شورای عالی شهر سازی این موضوع را اعلام کند من می توانم قبول کنم ولی این که بدون این که بگویند مأخذشان چه بوده است اعلام کنند 11 میلیون فاقد اسکالت استاندارد هستند کافی نیست.

ما اسکلت فلزی هم در ساخت و ساز داریم. آیا اسکلت فلزی جزو آن 11 میلیون واحد مسکونی است یا نه. به هر حال باید مرکز تحقیقات راه و شهر سازی به عنوان عالی ترین مرجعی که در این زمینه ها کار می کند یا مرکز زلزله شناسی کشور، در این زمینه اظهار نظر کند.
به کار بردن اعداد کلی، به نظرم اقدام صحیحی نیست. چرا که به مردم یک مقدار استرس وارد می کند و شاید نتیجه خوبی هم نداشته باشد.

*صحبتی که استرس وارد نکند و کلا خوشبینانه است...

-من خوشبینانه نمی گویم. من می گویم اگر وزیر راه و شهر سازی به عنوان مقام مسئول یا معاونت ساختمان و مسکن وزارت راه و شهر سازی یا دبیر شورای عالی شهر سازی و معماری کشور یا رئیس مرکز تحقیقات راه و شهر سازی یا رئیس مرکز زلزله شناسی ایران این آمارها را بر مبنای مطالعات کارشناسی خودشان اعلام کنند، آمارهایی رسمی است.

*وزیر راه و شهر سازی بر اساس این که 2 میلیون و 587 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه است و هر واحد به طور میانگین 100 میلیون تومان ارزش دارد گفته بود 250 میلیارد دلار سرمایه کشور حبس شده است.
شما همین اظهار نظر وزیر راه و شهر سازی را نپذیرفتید و گفتید یک بخش از این واحدها ممکن است خانه دوم باشد. الان هم در مورد 11 میلیون واحد فاقد اسکلت تردید دارید.

-این که سرمایه حبس شده درست است. اگر ما 2 میلیون واحد مسکونی خالی داشته باشیم پس این سرمایه حبس شده است. اما من می گویم آمار دقیق داده شود.

*شما که می گویید خانه دوم، در واقع این خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و مثلا چند ماه یا چند هفته در سال مورد استفاده است.

-بله. همین طور است.

*در مورد چنین واحدهایی نمی توان کلمه حبس سرمایه را به کار برد. چون در زمان هایی مورد استفاده قرار می گیرند.

-در این حالت نمی توان گفت سرمایه حبس شده است. داشتن خانه دوم در بسیاری از کشورها، پدیده ای مورد پذیرش است.

*شما با صحبت خودتان در واقع صحبت وزیر راه و شهر سازی را به چالش می کشید و معتقدید که 250 میلیارد دلار عملا حبس نشده و می گویید تعدادی از منازل به عنوان خانه دوم هستند.

-من اعتقاد دارم که تا به امروز آماری بر اساس وضعیت جغرافیایی این واحدهای مسکونی ارائه نشده است. گفته شده ما 490 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در تهران داریم. اما استان تهران 25 نقطه شهری دارد. آیا همه این واحدها در شهر تهران قرار دارند؟


من می گویم شفافیتی در اطلاعات و آمار واحدهای مسکونی خالی از سکنه حداقل برای افرادی که کار مطالعاتی انجام می دهند وجود ندارد. این یک بانک آماری داشته باشیم که اگر مردم می خواهید واحد مسکونی بخرید در فلان جا خالی است.

*به هر حال طبق سرشماری مرکز آمار ایران مشخص شده که 490 واحد مسکونی خالی از سکنه در تهران وجود دارد. اگر تعدادی از این واحدهای خالی از سکنه مربوط به همان خانه دوم باشد دیگر قاعدتا نمی شود بر این واحدها مالیات بست.

-دقیقا. اما اولا باید وضعیت آنها مشخص شود. برای مثال در نظر بگیرید بسیاری از کسانی که خانه دوم دارند یارانه نقدی هم می گیرند. حداقل می شود یارانه آنها را قطع کرد. اگر این شفافیت آماری به وجود بیاید خیلی از مساول و مشکلات ما حل می شود.

نگاه تخصصی به آمار مسکن با نگاه عمومی که مرکز آمار ایران دارد متفاوت است. ما اگر می خواهیم برای این 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کنیم وزارت مسکن و شهر سازی باید خودش، یک سرشماری تخصصی از این واحدها انجام بدهد و به این اطمینان برسد که این 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی، خالی است.

وزارت راه و شهر سازی، این واحدها را در اختیار نهادهای قانونی مثل وزارت امور اقتصادی و دارایی بگذارد . بگوید این تعداد واحد مسکونی داریم و تو مالیات بگیر. یا در اختیار مجلس قرار بدهد که قانون گذاری در این زمینه انجام شود.

تا زمانی که ما اطلاعات تخصصی نداریم نمی توانیم روی اطلاعات عمومی مانور بدهیم.

*آقای عادل آذر که رئیس قبلی مرکز آمار ایران بودند در سال 1391 و هنگام اعلام سرشماری سال 1390 گفته بود که 99.5 درصد جمعیت ایران در واحدهای استاندارد و معمولی آپارتمانی زندگی می کنند.

این اظهار نظر در مورد 99 درصد خانه ها که گفته بودند استاندارد است خوشبینانه است یا به این صورت نیست و ممکن است صحبت آقای دکتر بیت اللهی در مورد این که 11 میلیون واحد مسکونی اسکلت استاندارد ندارند تا حدی درست باشد؟

-به قول معروف «هر کسی از ظنّ خود شد یار من». این صحبت ها میل تیر در تاریکی است. مرکز آمار ایران وقتی سرشماری می کند تعریفی از مسکن متعارف دارد. یک خانه 50 ساله با خشت و چوب که پابرجا هست از نظر مرکز آمار ایران، یک خانه متعارف است.

در تعریف مرکز آمار ایران آمده است کسی که در کپر یا چادر، زندگی می کند مسکن غیر متعارف دارد. بنابراین مرکز آمار ایران، سازه آن بنا را در نظر نمی گیرد. حرف آقای عادل آذر از این نظر درست است و مثلا 99.5 درصد واحدهای مسکونی ما، مسکن متعارف هستند و نیم درصد مردم کشور در خانه های غیر متعارف زندگی می کنند.

اما وقتی آقای دکتر بیت اللهی از مدیران مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن صحبت می کنند عمدتا از نظر سازه ای صحبت می کنند. بنابراین ما باید ببینیم کدام مرجع و برای چه منظوری صحبت می کند.

*به هر حال بخش مسکن دچار رکود است و میزان رشد منفی آن در کل رشد اقتصادی کشور محاسبه شده. شما تصور می کنید که 600 هزار واحد مسکونی حتما باید در سال ساخته شود؟

-هر ساله تعداد 600 هزار واحد مسکونی باید به موجودی مسکن ما اضافه شود. در مطالعاتی که شورای عالی شهر سازی انجام داده است و آقای دکتر حبیب الله زنجانی، بر مبنای پیش بینی های جمعیتی و نیاز به مسکن، این کار انجام شده است، این موضوع مطرح شده.

آمارهای ما نیز این موضوع را تایید می کند که در خوشبینانه ترین حالت ها ما تا سال 1404 شمسی این تعداد ساخت و ساز را نیاز داریم.

مجلس مصوبه ای داشت که سالیانه 250 هزار واحد مسکونی، باید نوسازی شوند. آمارهایی که سال گذشته داده اند نشان می دهد که ما از این مصوبه عقب هستیم. ما در اواخر آن دوره تصویب شده هستیم. اگر 250 هزار واحد مسکونی در مناطق بافت های فرسوده شهری و روستایی تخریب و نوسازی می شد الان چیزی به نام بافت فرسوده در کشور نداشتیم.

*معمولا رونق مسکن به این صورت ظاهر می شود که افزایش قیمت در مسکن رخ بدهد. آیا ممکن است رکود در بخش مسکن به سمت رونق برود اما افزایش قیمت های جهشی را نداشته باشیم؟

- اگر با رعایت انصاف صحبت کنم باید بگویم زیرساخت هایی که دولت آقای روحانی برای سیستم بانکی ایجاد کرده است نشان از آن می دهد که اگر رونق به بخش مسکن برگردد شاید افزایش آنچنانی در قیمت ها اتفاق نیفتد. یعنی آن چیزی که در سال 1391 اتفاق افتاد در کشور اتفاق نیفتد.

اما همواره وقتی رونق وارد بازار شود یک افزایشی هم در قیمت ها معمولا داریم که این هم طبیعی است.

*رکود در بخش مسکن ممکن است تمام شود یا احتمالا استمرار دارد؟

-من در روزهای گذشته یک سخنرانی در این زمینه داشتم. عوامل مختلفی در این زمینه تاثیر دارند. یک قسمت از این عوامل به بخش مسکن برمی گردد.

یک قسمت هم به بیرون برمی گردد یعنی به اقتصاد کلان کشور بستگی دارد. اگر اتفاقاتی در این بخش ها بیفتد رونق مسکن را خواهیم داشت. چرا که بخش مسکن به عنوان یکی از بخش هایی است که می تواند در اقتصاد ایران جذاب باشد.

مهدي كروبي به بيمارستان منتقل شد

یک مرجع تقلید پیگیر اعتصاب غذای کروبی

پشت پرده برکناری مدیرعامل موسسه نور

کلیدواژه: واحد مسکونی خالی از سکنه | خانه های خالی از سکنه | میلیون و 587 هزار واحد | شورای عالی شهر سازی | وزیر راه و شهر سازی | میلیون واحد مسکونی | مرکز تحقیقات راه | هزار واحد مسکونی | سال های گذشته | مرکز آمار ایران | واحدهای مسکونی | خدمات سکونتی | مورد استفاده | نیاز به مسکن | سرشماری سال | برنامه ریزی | جمعیت پذیری | موجودی مسکن | استان تهران | خانه ها | نشان می دهد | تهران وجود | ساختمان ها | میلیون نفر | ساخت و ساز | اظهار نظر | اعلام شده | آقای دکتر | بیت اللهی | سال گذشته | شهر تهران | بر مبنای | بخش مسکن | اعلام شد | خانه دوم | ساخته شد | شده اند | شده بود | حوزه ها | حبس شده | بر اساس | تعداد 2 | سال 1390 | سال 1395

منبع: عصر ایران

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۳۵۵۸۱۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • وضع مسکن خوب نیست/۴۷۰ میلیارد دلار ثروت کشور بدون استفاده در خانه های خالی و دوم انباشته شده
 • وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه وضع مسکن قطعا خوب نیست، گفت: حدود 470 میلیارد دلار ثروت این مملکت بدون استفاده در خانه‌های خالی و دوم انباشته شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در جلسه رای اعتماد به کابینه دوازدهم در مجلس طی سخنانی اظهار داشت: از 132 نمایندگان محترمی که برای دفاع از اینجانب ثبت‌نام کردند و دوستانی که دفاع کردند سپاسگزارم و همچنین از منتقدانی که رنج نقد را بر خود هموار کردند نیز تشکر دارم. وی در ادامه افزود: برنامه عمل وزرا همان برنامه 5 ساله ششم است که در مجلس به تصویب رسیده و وزرا باید تدابیر روشنی برای اجرای آنها داشته باشند. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه در این فرصت کوتاه که چند موضوع اساسی خواهم پرداخت و این به معانی بی توجهی به سایر موارد نیست، تصریح کرد: بنده در این جلسه به دو بخش مسکن و انتقال خودرو محوری به ریل‌پایه شدن حمل و نقل کشور اشاره خواهم کرد. آخوندی با اشاره به موضوع بخش مسکن اظهار داشت: بخش مسکن دستکاری‌تری شده در این بخشد در حوزه اقتصاد ملی ایران است، تعداد خانوارها موجود در کشور 24 میلیون و 190 هزار خانوار است و از سوی دیگر تعداد خانه در ایران حدود 25 میلیون و 400 هزار است. به ظاهر بیشتر از خانوار، خانه در کشور داریم یعنی باید اوضاع خیلی خوب باشد. ولی آیا واقعا اینگونه است؟ آیا وضع مسکن به این خوبی است؟ قطعا خوب نیست. وی اضافه کرد: همچنین براساس آمار سال 95 نشان می‌دهد که 2 میلیون و 587 هزار خانه خالی در کشور داریم در حالی که این تعداد در سال 90 حدود 630 هزار بوده یعنی ظرف 5 سال حدود 2 میلیون خانه خالی به ایران اضافه...
 • مظاهریان:تلاش دولت ایجاد رونق واقعی بازار مسکن و نه رونق سفته بازانه است
 • خبرگزاري آريا - معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي با تاکيد بر اين مطلب که تلاش دولت، ايجاد رونق واقعي بازار مسکن و نه رونق سفته‌بازانه و دخالت دولت در بازار مسکن است، گفت: در يک دهه آينده، بزرگ‌ترين تحول صنعت ساختمان در ايران در اين بخش (بي‌آي‌ام) اتفاق خواهد افتاد، به اين جهت که کل‌نگر و چتري بزرگ است که همه فعاليت‌هاي مفيدي که در صنعت ساختمان انجام مي‌شود اعم از ارايه خدمات، محصولات و صدور خدمات مهندسي را پوشش مي‌دهد.به گزارش خبرگزاري آريا و به نقل از وزارت راه وشهرسازي، حامد مظاهريان معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي در تحليل خود از هفدهمين نمايشگاه بي المللي صنعت ساختمان اعلام کرد: به نظر مي‌رسد که بايد ارتباط بيشتري براي هماهنگي بين ذي‌نفعان صنعت ساختمان و برگزارکنندگان نمايشگاه صنعت ساختمان وجود داشته باشد و وضعيت کنوني با وضعيت ايده‌آل فاصله دارد.معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه برخي از نهادهاي غيردولتي و شرکت‌هايي که فروشنده محصولات ساختماني نيستند براي حضور در نمايشگاه با مشکلاتي روبه‌رو هستند، افزود: بايد مصرف‌کنندگان و ديگر دستگاه‌هايي که مرتبط با صنعت ساختمان هستند در سياستگذاري‌هاي نمايشگاه صنعت‌ساختمان موثرتر ديده شوند و در عين حال، درباره سياست‌هاي برگزاري نمايشگاه نيازمند بازنگري هستيم تا بتوانيم در سال‌هاي آتي نمايشگاه را با کيفيت بهتري از سال جاري برگزار کنيم.معاون وزير راه و شهرسازي با تاکيد بر اينکه نمايشگاه صنعت ساختمان براي مردم نام آشنايي است و مخاطبان آن فراتر از متخصصان اين صنعت هستند، در مورد وضعيت کنوني بازاز مسکن، گفت: خوشبختانه هم اکنون، بازار، از رونق سفته‌گرايانه به سمت رونق واقعي، حرکت کرده است و در اين مورد، بسيار خوش‌بين هستيم.پيش‌نشانه‌هاي رونق مسکنمظاهريان ادامه داد: ايستادگي در طي چند سال گذشته و در دولت يازدهم براي اينکه رونق در بازار از نوع رونق سفته‌گرايانه نباشد، کمک بسياري کرده...
 • ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه خالی در کشور داریم/وزارت راه به تنهایی جلوی شهر فروشی ایستاده است
 • به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم با حضور در صحن علنی مجلس در دفاع از برنامه‌های خویش اظهار داشت:برنامه عمل وزرا همان برنامه پنج ساله ششم است و باید تدابیر روشنی برای اجرای آن داشته باشند. وی افزود: بخش مسکن دستکاری شده ترین بخش در حوزه اقتصاد ملی ایران است.به ظاهر بیشتر از خانوار در این خانه داریم پس باید باید خوب باشد در حالی که چنین نیست. آخوندی تصریح کرد: ما جلوی شهر فروشی، تراکم فروشی و مجوز فروشی را گرفتیم، ما جلوی فساد را گرفتیم و وزارت راه به تنهایی جلوی شهر فروشی ایستاده است. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهار داشت: آیا تداوم رشد شهر فروشی و افزایش تورم در حوزه مسکن برای ایران افتخار آفرین بود؟ ما جلوی تورم را گرفتیم. وی اضافه کرد: خانه اولی ها، حاشیه نشین ها، بافت های فرسوده و گروه های کم درآمد چهار گروه اصلی مخاطب وزارت راه هستند، آیا مسکن مهر پاسخ مطالبات این 4 گروه را می داد؟ آیا مسکن مهر مشکل بافت فرسوده و خانه اولی ها را حل کرد؟ آیا ادامه روند مسکن مهر به نفع ایران بود؟ آخوندی گفت: : 4 میلیون و 700 هزار خانه خالی در کشور داریم که ارزش آن معادل 470 میلیارد دلار است، یعنی سرمایه کشور در خانه‌های خالی انباشته شده است. این خبر در حال تکمیل است...
 • بررسی صلاحیت وزرای کابینه دوازدهم در روز چهارم/آخوندی:۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور داریم/الماسی:جثه سهمگین رکود در حوزه ساختمان همچنان سایه افکنده است
 • چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم صبح امروز (شنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. به گزارش قدس آنلاین، سومین روز از نشست بررسی صلاحیت و برنامه وزاری پیشنهادی دولت دوازدهم، پنج‌شنبه گذشته (۲۶ مردادماه ۹۶) به پایان رسید. تاکنون نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی سه روز متوالی صلاحیت ۱۰ وزیر پیشنهادی را بررسی کردند. بر اساس این گزارش، در روز اول که سه‌شنبه (۲۴ مردادماه ۹۶) در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد، وکلای ملت نظرات خود را به عنوان موافق و مخالف مطرح کردند و همچنین صلاحیت دو وزیر آموزش‌وپروش و ارتباطات و فناوری اطلاعات را مورد بررسی قرار دادند. در دومین روز بررسی صلاحیت‌های وزرای پیشنهادینیز، خانه ملت بررسی برنامه و صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات، اقتصاد، امور خارجه، بهداشت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در برنامه خود داشت. نهایتا سومین روز از صحن علنی مجلس یرای رسیدگی به اصول کلی و خط مشی کابینه پیشنهادی، به دفاع وزرای پیشنهادی کشاورزی، دادگستری و دفاع از برنامه‌های خود و ارائه دیدگاه‌های موافقان و مخالفان آنها گذشت. *چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس با ۸۲ صندلی خالی نمایندگان آغاز شد چهارمین روز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی صبح امروز شنبه ( ۲۸ مردادماه ۹۶) به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد. الماسی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و سهرسازی: دولت یازدهم برای حل مشکل مسکن نگاه مشخصی ندارد/ در بازسازی بافت‌های فرسوده خوب عمل نکرده‌اید در ابتدا، سکینه الماسی نماینده مردم عسلویه در مجلس در مخالفت با عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، ‌ اظهار داشت: به نظر می‌رسد که ضرورت دارد اولا نسبت به ساخت جاده‌ها متناسب با نیازسنجی‌ها و ثانیا اصلاح نقاط حادثه‌خیز، اقدام شود. گرچه در سال‌های...
 • ۲۲۰ هزار نفر در کشور از بیمه بیکاری استفاده می کنند/اجرای طرح رونق تولید برای ۱۰ هزار واحد صنعتی و معدنی
 • مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۲۲۰ هزار نفر در کشور از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند، گفت: گسترش دامنه پوشش بیمه بیکاری با رویکرد کاهش مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری دنبال می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، کریم یاوری ظهر امروز در دیدار با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: وزارت تعاون برای صیانت از نیروی کار و کارگر، پایداری و حمایت از کارفرما، کارافرینان و سرمایه‌گذاران رصد، شناسایی و رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی را در دستور کار قرار داده است.وی با اشاره به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی افزود: مشکلات بنگاه‌های اقتصادی ابتدا در سطح شهرستان محل استقرار و سپس در استان وبعد از ان در کشور و در ستاد وزارتخانه مورد بررسی، رسیدگی و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد.مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشکیل کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید در استان بیان کرد: تشکیل این کارگروه‌ه‌ا به صورت استانی و ملی سبب سرعت بخشیدن به رسیدگی مشکلات بنگاه‌های اقتصادی شده است.یاوری با اشاره به بیمه کارگان بنگاه‌های اقتصادی خاطرنشان کرد: کارفرمایان، کارافرینان و سرمایه‌گذارانی که بخواهند هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابه‌جایی کارگاه و ماشین‌آلات را به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید که در راستای سیاست‌های اقتصاد و اجتماعی دولت انجام دهند کارگران بنگاه‌های اقتصادی آن‌ها در طول مدت زمان تغییر ساختار اقتصادی با مصوب شورای عالی کار تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.وی با بیان اینکه مشکلات بنگاه‌های اقتصادی تنها نقدینگی نیست، گفت: بخشی از مشکلات درون کارگاهی مانند بالا بودن هزینه‌های تولید انباشت محصول، اصلاح ساختار و اخلاف بین سهامداران و بخشی از مشکلات برون کارگاهی نظیر رکود صنعت، تحریم‌ها و ورادات بی‌رویه و قاچاق و مطالبات از سایر سازمان‌ها هستند.مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار...
 • روش بازاری فروش خانه های خالی
 • واسطه‌ها و فروشندگان واحدهای مسکونی، برای افزایش دمای بازار معاملات آپارتمان در فرصت باقی‌مانده از حضور پررنگ متقاضیان خرید در بازار مسکن پایتخت، اجرای آزمایشی دو تاکتیک متفاوت و در عین حال هم‌جهت را آغاز کردند. بازار معاملات مسکن درحالی طی روزها‌ی اخیر شاهد به‌کارگیری دو نوع تاکتیک متفاوت مبنی بر اعمال «تخفیف» در قیمت فروش واحدهای مسکونی «نوساز»، «لوکس» و «کلیدنخورده» در مناطق شمالی شهر تهران و همچنین تاکتیک «ترغیب به سرمایه‌گذاری» در بازار خرید مسکن همه مناطق پایتخت بوده است که شواهد حاکی است هم‌اکنون واسطه‌های ملکی، سازندگان و فروشندگان این گروه واحدهای مسکونی درصدد برآمده‌اند با استفاده از این دو روش، از آخرین فرصت حضور حداکثری متقاضیان خرید آپارتمان در ماه پایانی تابستان، به نفع رونق بازار مسکن استفاده کنند. به گزارش دنیای اقتصاد، اولین تاکتیک، «اعمال تخفیف در قیمت فروش واحدهای مسکونی لوکس و سوپرلوکس واقع در سه منطقه اول تهران-مناطق یک تا 3-» است که از سوی واسطه‌ها، فروشنده‌ها و به خصوص سازندگان این گروه از واحدهای مسکونی در «بازار منجمد املاک لوکس» به کار گرفته شده است؛ بر‌این اساس، آن دسته از آپارتمان‌های لوکس و سوپرلوکس واقع در مناطق گفته شده که طی یک سال گذشته از سوی مالکان و سازندگان در بازار فروش مسکن فایل شده‌اند، اما مشتری مناسبی برای خرید آنها اعلام آمادگی نکرده است، مشمول کاربرد تاکتیک تخفیف برای «جذاب‌سازی شرایط فروش» هستند. ‌این تاکتیک که علائم به‌کارگیری آن طی روزهای اخیر در بازار معاملات آپارتمان‌های «لوکس، نوساز و یکسال فایل شده در مناطق شمالی شهر تهران» قابل مشاهده است با هدف افزایش حجم معاملات فروش آپارتمان در بازار مسکن به نفع ورود بازار معاملات ملک به فاز رونق، طراحی شده وطی روزهای اخیر مورد آزمون قرار گرفته است.بررسی‌ها نشان می‌دهد واسطه‌ها و مالکان و همچنین سازندگان این گروه‌واحدها معتقدند درصورتی که طی یک یکماه پیش‌رو، موفق به افزایش...
 • رونق ساخت و ساز بازار را از رکود خارج نمی کند/دنبال رونق بازار مصرفی هستیم نه دلالی
 • به گزارش بولتن نیوز، طی روزهای اخیر یک مقام مسئول در مرکز آمار ایران از افزایش ۲۵.۵ درصدی پروانه های ساختمانی در بخش مسکونی تهران در زمستان سال ۹۵ خبر داده و پیش بینی کرده بود با توجه به اینکه این پروانه های ساخت و ساز در زمستان سال گذشته صادر شده اند، طی فصول بهار و تابستان سال جاری که بیشترین بازه زمانی ساخت و ساز در کشور محسوب می شوند، این پروانه هابه افزایش ساخت و ساز منجر شوند به خصوص که بر اساس آمار اشتغال در بهار امسال، شاغلان بخش ساخت و ساز افزایش حدودا ۱۰۰ هزار نفری نسبت به بهار ۹۵ داشته اند. با توجه به این که یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در بخش مسکن، وجود تعداد زیادی خانه خالی (۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی بر اساس اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵) است، بنابراین سمت عرضه در بازار مسکن با خللی مواجه نیست؛ هر چند که طرح جامع مسکن میزان نیاز کشور به سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی را تأیید می کند، با این حال به دلیل عدم تقویت سمت تقاضا و قدرت خرید پایین خانوارها، حتی در صورتی که واحدهای مسکونی در حال ساخت منطبق با الگوی مصرف باشند، باز هم توانایی خرید واحدهای مسکونی نوساز برای خانوارها با چالش های متعددی روبه رو است که برقرار کردن تناسب میان خروج ساخت و ساز از رکود با خروج بخش مسکن از رکود را امکان پذیر نمی کند به خصوص که انباشت پروانه های ساختمانی صادره بدون شروع به ساخت طی سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان بر پایه آمار پروانه های ساختمانی، پیش بینی درستی از آینده ساخت و ساز داشت. مظاهریان: رشد ۵.۶ درصدی قیمت مسکن به معنی فاصله گرفتن دلالان از بازار است حامد مظاهریان درباره خروج ساخت و ساز از رکود و...
 • بازار مسکن مصرفی است نه دلالی/رونق ساخت و ساز به معنای خروج از رکود نیست
 • دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند افزایش کارگاه های ساختمانی به معنی خروج بازار از رکود نیست و در عین حال به اذعان مسئولان،آنچه به تدریج رونق خواهد گرفت، بازار مسکن مصرفی است، نه دلالی. طی روزهای اخیر یک مقام مسئول در مرکز آمار ایران از افزایش ۲۵.۵ درصدی پروانه های ساختمانی در بخش مسکونی تهران در زمستان سال ۹۵ خبر داده و پیش بینی کرده بود با توجه به اینکه این پروانه های ساخت و ساز در زمستان سال گذشته صادر شده اند، طی فصول بهار و تابستان سال جاری که بیشترین بازه زمانی ساخت و ساز در کشور محسوب می شوند، این پروانه هابه افزایش ساخت و ساز منجر شوند به خصوص که بر اساس آمار اشتغال در بهار امسال، شاغلان بخش ساخت و ساز افزایش حدودا ۱۰۰ هزار نفری نسبت به بهار ۹۵ داشته اند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، با توجه به این که یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در بخش مسکن، وجود تعداد زیادی خانه خالی (۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی بر اساس اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵) است، بنابراین سمت عرضه در بازار مسکن با خللی مواجه نیست؛ هر چند که طرح جامع مسکن میزان نیاز کشور به سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی را تأیید می کند، با این حال به دلیل عدم تقویت سمت تقاضا و قدرت خرید پایین خانوارها، حتی در صورتی که واحدهای مسکونی در حال ساخت منطبق با الگوی مصرف باشند، باز هم توانایی خرید واحدهای مسکونی نوساز برای خانوارها با چالش های متعددی روبه رو است که برقرار کردن تناسب میان خروج ساخت و ساز از رکود با خروج بخش مسکن از رکود را امکان پذیر نمی کند به خصوص که انباشت پروانه های ساختمانی صادره بدون شروع به ساخت طی سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان...
 • پل تاریخی ورسک/خانه منوچهری/موزه ارگ کریم خانی شیراز/جن و پری در زنجان/چینی خانه اردبیل
 • خبرگزاری میزان- با پل تاریخی ورسک، خانه منوچهری، موزه ارگ کریم خانی شیراز، جن و پری در زنجان و چینی خانه اردبیل در بسته خبری گردشگری آشنا شوید. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، با پل تاریخی ورسک، خانه منوچهری، موزه ارگ کریم خانی شیراز، جن و پری در زنجان و چینی خانه اردبیل در بسته خبری گردشگری آشنا شوید. پل تاریخی ورسک پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. پل ورسک از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است. این پل در زمان حکومت رضاشاه در ایران توسط آلمانی‌ها به رهبری سرمهندس اتریشی خود یعنی والتر اینگر ساخته شد. حجم پل ورسک که دارای ۶۶ متر دهانه قوسی اصلی و ۱۱۰ متر ارتفاع از ته دره است، جمعاً چهار هزارو500 مترمکعب است. طول کلی پل ۸۶ متر است. عظمت این پل که در واقع دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر اتصال می دهد ستودنی است.پل ورسک راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است. پل ورسک در دوران جنگ جهانی دوم پل پیروزی نامیده می‌شد. امروزه پل ورسک علاوه بر اهمیت ویژه در صنعت حمل و نقل، از جاذبه‌های سیاحتی کشور نیز محسوب می‌شود. پل ورسک در شمار مهم‌ترین آثار فنی مهندسی راه آهن شمال ایران محسوب می‌شود و با شماره 1543 به ثبت ملی رسیده است. قطارهای مسافری تهران ـ ساری و تهران ـ گرگان پس از گذشت بیش از ۷۰ سال هر روز ۴ بار از روی آن می‌گذرد. قطارهای باری و سوختی نیز از روی آن می‌گذرند....
 • اعزام بیش از ۱۹ هزار زائر خانه خدا از فرودگاه امام خمینی ره
 • تین‌نیوز | رئیس هیئت مدیره و سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از اعزام بیش از 19 هزار زائر به سرزمین وحی از فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داد. وی همچنین به تلاش ایران ایر در اعزام حجاج اشاره کرد. به گزارش تین‌نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران به نقل از شهر فرودگاه امام خمینی (ره)، کورش فتاحی با اشاره به انجام عملیات اعزام حجاج از پنجم مرداد ماه تا دیروز گفت: تعداد 19 هزار و 525 زائر از 9 استان کشور و 307 هزار 809 کیلوگرم بار توسط 78 پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به سرزمین وحی منتقل شدند. وی با اشاره به آماده‎سازی سالن حج شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: فرصت اندکی برای آماده‎سازی سالن حج در اختیار داشتیم اما تمام تلاش خود را به کار بستیم و توانستیم طی دو هفته سالن حج شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) آماده بهره‎برداری کنیم و با همکاری و تعامل میان تمام ارگان‎های حاضر در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اعم از سپاه، نیروی انتظامی ، سازمان حج و زیارت، سازمان هواپیمایی کشوری و اداره گذرنامه تا خدمات شایسته‎ای به زائران بیت الله الحرام ارائه کنیم. سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت : از زمان آغاز اعزام زائران، تمام کارکنان شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با تمام قوا در جهت خدمت‎رسانی هرچه بهتر به زوار سرزمین وحی تلاش کردند و امکانات لازم برای آسایش و رفاه زائران در سالن حج فرودگاه فراهم شد که در نتیجه مجموع این اقدامات انجام شده منجر به رضایتمندی مقام معظم رهبری از روند انتقال حجاج به عربستان شد. فتاحی با بیان برخی تغییرات در انجام پروازها به عربستان و کاهش سهم شرکت هواپیمایی سعودی در انتقال زوار، گفت : امسال 75 درصد زائران ایرانی توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران...
 • ۱۸ واحد روستایی و مجتمع دامداری در استان قم درگیر تب برفکی
 • معاون سلامت اداره دامپزشکی استان قم گفت:در حال حاضر 18 واحد روستایی و مجتمع دامداری در دامشهر و جعفریه در استان قم درگیر تب برفکی شده است. محمد جواد امیدواریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اعلام این خبر افزود: به جز از استان قم، استان آذربایجان غربی نیز درگیر تب برفکی شده است در این راستا وجود مراکز پرواربندی بزرگ و تردد زیاد دام به دامداری ها از شاخصه های مشترک این دو استان در شیوع تب برفکی به شمار می رود. وی تصریح کرد:این بیماری عفونی در میان دامهای نشخوارکننده شیوع پیدا می کند که در فصل بهار و پاییز شایع است و شیوع آن در فصل تابستان ناشی از ورود سویه های جدید بیماری تب برفکی به کشور است. امیدواریان در مورد علائم دام در تب برفکی خاطرنشان کرد: کاهش اشتها و وزن، تب، وجود زخم در دهان و سم دام از جمله این علائم است. وی اظهار داشت: تب برفکی برای انسان خطری ندارد و شیوع آن در قم جای نگرانی برای شهروندان ندارد و دامداری ها نیز با رعایت نکاتی می توانند از شیوع این بیماری پیشگیری نمایند. معاون سلامت اداره دامپزشکی استان قم در زمینه راههای پیشگیری از تب برفکی هشدار داد: قرنطینه دام های خریداری شده، کنترل مبادی های ورودی و خروجی دام در استان، کنترل افراد و خودروها در هنگام ورود به داحدهای دامداری، جلوگیری از تردد زیاد دام و کاهش تراکم دام ها در واحدهای دامداری از مواردی است که می تواند در جلوگیری از تب برفکی موثر باشد. وی افزود: همچنین واکسیناسیون به موقع دام و هماهنگی با دامپزشکی ها برای تردد دام ها و ضد عفونی کردن واحدهای دامی از دیگر اقدامات جهت کنترل تب برفکی است. امیدواریان در خصوص اقدامات دامپزشکی نیز عنوان کرد: اعلام ممنوعیت ورود گوساله پرواری از سایر استانها بدون استعلام از دامپزشکی استان، توسعه...
 • ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد/بیش از سایر وزارتخانه ها از منابع بین المللی استفاده کردیم
 • خبرگزاری میزان- وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: با احتساب خانه‌های خالی و خانه‌های دوم در ایران باید گفت که مجموعا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد. به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، عباس آخوندی در جلسه امروز (شنبه 28 مرداد) صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برنامه اولویت دار من همچون سایر وزرایی که برنامه های خود را ارائه داده اند، اجرای برنامه 5 ساله ششم است. وی افزود: با وجود اینکه بیش از 24 میلیون خانوار و 25 میلیون و 400 هزار خانه در کشورمان داریم، اما وضع مسکن خوب نیست؛ در حالیکه در سال نود، 630 هزار خانه خالی در کشور وجود داشت، این رقم در سال نود و پنج، به 2 میلیون و 587 هزار عدد رسید وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به وجود 2 میلیون و یکصد هزار خانه دوم در ایران گفت: با احتساب خانه های خالی و خانه های دوم در ایران باید گفت که مجموعا 4 میلیون و 700 هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد؛ یعنی 470 میلیارد دلار از ثروت مملکت معادل 4 برابر سرمابه بازار بورس، بدون استفاده در خانه های خالی و خانه های دوم باقی مانده است. آخوندی با اشاره به 9 برابر شدن قیمت زمین و 6 برابر شدن قیمت آپارتمان در دو دولت قبل از دولت یازدهم اظهار کرد: شعار دولت قبل حذف قیمت زمین از ساختمان بود اما در عمل شاهد 9 برابر شدن قیمت زمین بودیم؛ این درحالی است که بیش از 19 میلیون نفر در بد مسکنی مطلق زندگی می‌کنند. وی ادامه داد: فقط در منطقه یک تهران 31 هزار خانه خالی وجود دارد؛ این به معنای اتلاف منابع مالی کشور است؛ قیمت مسکن در شمال شهر بیش از 12 برابر جنوب شهر است ؛ آیا این وضعیت عدالت...
 • تحولات بازار مسکن در سال۹۶/تاثیر توزیع نامناسب ثروت در بخش مسکن
 • آمارهای ارایه شده از بازار مسکن در شرایط رکودی بعد از اواخر سال ۱۳۹۱، عدم واکنش این بازار علیرغم تکمیل دوره رکود و احتمال ادامه کسادی ۴.۵ ساله تا مدت زمان نامشخص آینده نشان می دهد احتمالا بازار مسکن در حال یک پوست اندازی تاریخی است. بازار مسکن در چند سال اخیر رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهد که متأثر از روند رشد جمعیت، کاهش بعد خانوار، رشد خانوارهای تک نفره، تغییرات اقتصادی و حتی مسائل فرهنگی است. مقایسه شاخص های دهه ۱۳۷۵-۱۳۸۵ نسبت به چند سال اخیر نشان می دهد، رشد جمعیت از متوسط ۱۰ ساله ۱.۶۲ به نزدیک ۱.۲۱ و بعد خانوار از ۴.۸۴ در سال ۱۳۷۵ به ۳.۵ در سال ۱۳۹۲ رسید. حال آنکه در سال ۱۳۹۱ نسبت قیمت مسکن به درآمد متوسط خانوار از عدد ۸.۶ سال ۱۳۸۴ به عدد نگران کننده ۱۲ سال رسیده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، متغیرهای فوق وقتی معنی پیدا می‌کنند که در کنار متغیرهای سمت عرضه قرار بگیرند. در بخش عرضه متوسط متراژ واحدهای مسکونی به حدود ۱۳۰ مترمربع رسیده که عدم انطباق آن با بخش تقاضا موجبات رسوب واحدهای لوکس و بزرگ متراژ شده است. هم اکنون ۲.۶ میلیون مسکن خالی و ۲.۱ میلیون مسکن نیمه خالی در کشور وجود دارد که عمدتا در محدوده قیمتی واحدهای لوکس و نیمه لوکس قرار دارد. تحولات سال ۹۶ بازار مسکن مهدی روانشادنیا ـ تحلیلگر بازار مسکن ـ با بیان اینکه شدت هجوم تقاضای خرید برای مسکن بزرگ متراژ در سالهای اخیر نسبت به دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ کاهش یافته است گفت: نمود تحولات بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ را بیش از هر زمان دیگری می توان در رفتار این بازار از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون شاهد بود. علی رغم انتظارات عمده کارشناسان مبنی بر رونق این بازار مبتنی بر رفتار سیکل‌های گذشته تحت تأثیر...
 • چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی/شریعتمداری زیر ذره بین/آخوندی:۴ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد/امروز رای گیری می شود
 • خبرگزاري آريا - چهارمين روز بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم لحظاتي قبل در صحن علني مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.به گزارش خبرنگار گروه سياسي خبرگزاري ميزان، چهارمين روز بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم دقايقي قبل در صحن علني مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.نمايندگان طي سه جلسه گذشته صلاحيت وزراي پيشنهادي «آموزش و پرورش»، «ارتباطات و فناروي اطلاعات»، «اطلاعات»، «اقتصاد و امور داريي»، «امورخارجه»، «بهداشت، درمان و آموزش پزشکي»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعي»، «جهاد کشاورزي»، «دادگستري» و «دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح» را بررسي کرده‌اند.اخبار لحظه به لحظه بررسي صلاحيت «وزراي پيشنهادي» را با ميزان بخوانيد. آغاز بررسي وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت 1396/05/28 - 09:32 نمايندگان مجلس بررسي صلاحيت وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت را شروع کردند.اين دوازهمين وزير پيشنهادي است که صلاحيت او بررسي مي شود. آخوندي: مجموعا 4 ميليون و 700 هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد 1396/05/28 - 09:05 عباس آخوندي در جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: برنامه اولويت دار من همچون ساير وزرايي که برنامه هاي خود را ارائه داده اند، اجراي برنامه 5 ساله ششم است.وي افزود: با وجود اينکه بيش از 24 ميليون خانوار و 25 ميليون و 400 هزار خانه در کشورمان داريم، اما وضع مسکن خوب نيست؛ در حاليکه در سال نود، 630 هزار خانه خالي در کشور وجود داشت، اين رقم در سال نود و پنج، به 2 ميليون و 587 هزار عدد رسيد.وزير پيشنهادي راه و شهرسازي در ادامه با اشاره به وجود 2 ميليون و يکصد هزار خانه دوم در ايران گفت: با احتساب خانه هاي خالي و خانه هاي دوم در ايران بايد گفت که مجموعا 4 ميليون و 700 هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد؛ يعني 470 ميليارد دلار از ثروت مملکت معادل 4 برابر سرمابه بازار بورس، بدون استفاده در خانه...
 • رونق بیشتر فعالیت های مذهبی و فرهنگی در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان
 • به گزارش ایسکانیوز، درابتدای این مراسم دکتر حمدالله منظری توکلی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان ضمن تشکر از فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در واحد کرمان، اظهار کرد: توجه به سیره اهل بیت و قرآن باید سرلوح کار ما در دانشگاه قرار گیرد تا از گمراهی‌ها در امان باشیم. دکتر منظری توکلی با اشاره به توجه قرآن به علوم مختلف افزود: انس با قرآن و حضور این کتاب الهی درمراحل مختلف زندگی، قطعاً از گمراهی نظری ما جلوگیری می‌کند. این مقام مسئول با تاکید بر رونق بیشتر فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی در واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، گفت: اگر ما سیره زندگی اهل بیت را شاخص زندگی خودمان قرار دهیم و رفتار این بزرگان را ترازوی اعمال روزمره خود قرار دهیم، دچار گمراهی عملی نخواهیم شد. رئیس دانشگاه ازاد اسلامی واحد کرمان با تشریح نحوه تجلی پیدا کردن ارتباط سیره اهل بیت و قرآن در حوزه فرهنگ خاطرنشان کرد: سیره اهل بیت و قرآن هیچ وقت از هم جدا نشدند تا زمینه ارشاد مومنان را فراهم کند. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه همدلی و همکاری همکاران در حوزه فرهنگی می‌تواند زمینه ساز موفقیت‌های چشمگیر در این حوزه باشد، خواستار همکاری و تعامل هرچه بیشتر حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی با دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شد. دبیر هیات امنای استان کرمان با تقدیر و تشکر از زحمات دکتر علی حمزه‌ای در زمان تصدی سمت معاون دانشجویی و فرهنگی واحد کرمان، با آرزوی توفیق و سربلندی برای معاون جدید دانشجویی و فرهنگی واحد، از مسئولین حوزه فرهنگی واحد‌های دانشگاهی استان خواست تا با تمام توان و کوشش برای رونق بیشتر فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی در دانشگاه تلاش کنند. همچنین در ادامه این مراسم دکتر کمال جوانمرد معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه اظهار کرد: قدردان زحمات دکتر ولایتی هستیم که با درایتی مثال زدنی،...
 • رونق ساخت و ساز به معنای خروج بازار از رکود نیست
 • دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند افزایش کارگاه های ساختمانی به معنی خروج بازار از رکود نیست و در عین حال به اذعان مسئولان،آنچه به تدریج رونق خواهد گرفت، بازار مسکن مصرفی است، نه دلالی. به گزارش خبرنگار مهر طی روزهای اخیر یک مقام مسئول در مرکز آمار ایران از افزایش ۲۵.۵ درصدی پروانه های ساختمانی در بخش مسکونی تهران در زمستان سال ۹۵ خبر داده و پیش بینی کرده بود با توجه به اینکه این پروانه های ساخت و ساز در زمستان سال گذشته صادر شده اند، طی فصول بهار و تابستان سال جاری که بیشترین بازه زمانی ساخت و ساز در کشور محسوب می شوند، این پروانه هابه افزایش ساخت و ساز منجر شوند به خصوص که بر اساس آمار اشتغال در بهار امسال، شاغلان بخش ساخت و ساز افزایش حدودا ۱۰۰ هزار نفری نسبت به بهار ۹۵ داشته اند. با توجه به این که یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در بخش مسکن، وجود تعداد زیادی خانه خالی (۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی بر اساس اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵) است، بنابراین سمت عرضه در بازار مسکن با خللی مواجه نیست؛ هر چند که طرح جامع مسکن میزان نیاز کشور به سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی را تأیید می کند، با این حال به دلیل عدم تقویت سمت تقاضا و قدرت خرید پایین خانوارها، حتی در صورتی که واحدهای مسکونی در حال ساخت منطبق با الگوی مصرف باشند، باز هم توانایی خرید واحدهای مسکونی نوساز برای خانوارها با چالش های متعددی روبه رو است که برقرار کردن تناسب میان خروج ساخت و ساز از رکود با خروج بخش مسکن از رکود را امکان پذیر نمی کند به خصوص که انباشت پروانه های ساختمانی صادره بدون شروع به ساخت طی سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان بر پایه آمار پروانه های...
 • با ۴۹ هزار طرح نیمه تمام صنعتی در کشور مواجه هستیم/تنها ۵ هزار و ۸۰۰ واحد معدنی فعال وجود دارد
 • خبرگزاری میزان- وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با ۴۹ هزار طرح نیمه تمام صنعتی در کشور مواجه هستیم، گفت: از این تعداد قریب به ۱۱ هزار طرح، بالغ بر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و اولویت وزارت صنعت دولت دوازدهم، اتمام این پروژه‌های نیمه تمام است. به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، محمد شریعتمداری درجلسه امروز (شنبه 28 مردادماه)صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کلیه برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت مبتنی بر اسناد بالادستی تهیه شده است و سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان داروی مهمی برای حل مشکلات اساسی اقتصاد کشور و به عنوان یک سند مهم بالادستی مورد توجه بوده است. وی ادامه داد: برنامه های رئیس جمهور محترم و برنامه ششم توسعه کشور از مهمترین تکیه گاه ها برای تهیه برنامه ام بوده است، برنامه ام مبتنی بر یک اندیشه تولید محوری رقابتی در کشور و حل مشکلات این حوزه تهیه شده است. وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سهم ما از کیک اقتصاد جهانی را حجم و سرانه تولیدات مان مشخص می کند ،این حجم در مقایسه با توانایی های بالقوه در کشور ما به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و ما به عنوان اولین قدم مصریم تا کیک اقتصاد کشور را برای بهره مندی در همه بخش ها بزرگتر کنیم. شریعتمداری یادآورشد: براساس گزارش های منتشره بین المللی، صندوق بین المللی پول در سال 2016ایران پس از دو کشور همسایه ترکیه و عربستان رتبه 27جدول زندگی جهانی حضور دارد و ما مکلفیم با یک حرکت شتابنده روبه رشدی برای ارتقا جایگاه ایران حرکت کنیم . وی تاکید کرد: بخش صنعت و معدن 22 و نیم درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده و این امر اهمیت و نقش این بخش را در اقتصاد کشور بخوبی نشان می دهد. همینطور بخش...
 • ۲۴۹ واحد مسکن مهر در جنوب سیستان و بلوچستان تحویل متقاضیان می شود
 • زاهدان-مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان گفت:به مناسبت هفته دولت ۲۴۹ واحد مسکن مهر در شهرستانهای جنوب استان بهره‌برداری و افتتاح می‌شود.   به گزارش قدس آنلاین، مهندس بشیر احمد ستوده اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت ۴۶ واحد مسکن در شهرستان ایرانشهر ۱۲ واحد در شهرستان کنارک و ۱۹۱ واحد مسکن در شهرستان چابهار تحویل متقاضیان و آماده افتتاح است. مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان بیان کرد: در سال جاری کلیه پروژه های مسکن مهر دارای تسهیلات تکمیل و تحویل متقاضیان خواهد شد. وی افزود: متوسط زیر بنای این واحد های مسکونی بین ۸۰ تا ۱۱۰ متر است و بالغ بر ۹۵هزار و ۶۱۰میلیون ریال اعتبار برای این پروژه از محل اعتبارات مسکن مهر هزینه شده است. این مسئول گفت: با افتتاح تحویل و بهره‌برداری این واحد های مسکونی ۲۴۹خانوار از مسکن مهر بهره‌مند می‌شوند و برای ۹۹۶ نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.
 • در هفته دولت صورت می گیرد افتتاح بیش از ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر در خراسان رضوی
 • محسن کوهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در گلبهار گفت: بیش از 3 هزار واحد مسکن مهر طی هفته دولت در خراسان رضوی افتتاح می‌شود. وی گفت: از این رقم 2 هزار واحد در گلبهار و 485 واحد در شهرهای زیر20 هزار نفر و 468 واحد در شهرهای بالای 20 هزار نفر به بهره‌برداری می‌رسد. نماینده ویژه استاندار در مسکن مهربا اشاره به اینکه براساس برنامه زمان‌بندی بقیه واحدها تا هفته آخر آذر ماه و در ایام مبارک در استان افتتاح می‌شود، ادامه داد: همچنین 9 هزار و 164 واحد مسکن مهر نیز تا پایان سال96 در خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد. کوهی از رفع مشکل وام واحدهای بدون متقاضی در خراسان رضوی خبر داد و گفت: بانک مسکن درگذشته به بسیاری از واحدهای مسکن مهر با پیشرفت 50 درصدی یا بدون متقاضی وام جدید پرداخت نمی‌کرد، اما با پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شد، برای حل مشکل با تائید اداره راه و شهرسازی بانک مسکن تا سقف 40 میلیون تومان به آنها وام پرداخت کند تا کار سرعت گیرد. انتهای پیام/ن
 • تحولات سال ۹۶ در بازار مسکن
 • آمارهای ارایه شده از بازار مسکن در شرایط رکودی بعد از اواخر سال ۱۳۹۱، عدم واکنش این بازار علیرغم تکمیل دوره رکود و احتمال ادامه کسادی ۴.۵ ساله تا مدت زمان نامشخص آینده نشان می دهد احتمالا بازار مسکن در حال یک پوست اندازی تاریخی است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بازار مسکن در چند سال اخیر رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهد که متأثر از روند رشد جمعیت، کاهش بعد خانوار، رشد خانوارهای تک نفره، تغییرات اقتصادی و حتی مسائل فرهنگی است. مقایسه شاخص های دهه ۱۳۷۵-۱۳۸۵ نسبت به چند سال اخیر نشان می دهد، رشد جمعیت از متوسط ۱۰ ساله ۱.۶۲ به نزدیک ۱.۲۱ و بعد خانوار از ۴.۸۴ در سال ۱۳۷۵ به ۳.۵ در سال ۱۳۹۲ رسید. حال آنکه در سال ۱۳۹۱ نسبت قیمت مسکن به درآمد متوسط خانوار از عدد ۸.۶ سال ۱۳۸۴ به عدد نگران کننده ۱۲ سال رسیده است. متغیرهای فوق وقتی معنی پیدا می‌کنند که در کنار متغیرهای سمت عرضه قرار بگیرند. در بخش عرضه متوسط متراژ واحدهای مسکونی به حدود ۱۳۰ مترمربع رسیده که عدم انطباق آن با بخش تقاضا موجبات رسوب واحدهای لوکس و بزرگ متراژ شده است. هم اکنون ۲.۶ میلیون مسکن خالی و ۲.۱ میلیون مسکن نیمه خالی در کشور وجود دارد که عمدتا در محدوده قیمتی واحدهای لوکس و نیمه لوکس قرار دارد. تحولات سال ۹۶ بازار مسکن مهدی روانشادنیا ـ تحلیلگر بازار مسکن ـ با بیان اینکه شدت هجوم تقاضای خرید برای مسکن بزرگ متراژ در سالهای اخیر نسبت به دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ کاهش یافته است گفت: نمود تحولات بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ را بیش از هر زمان دیگری می توان در رفتار این بازار از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون شاهد بود. علی رغم انتظارات عمده کارشناسان مبنی بر رونق این بازار مبتنی بر رفتار سیکل‌های گذشته تحت تأثیر...
 • پوست اندازی بازار مسکن در ایران
 • ایران اکونومیست - بازار مسکن در چند سال اخیر رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهد که متأثر از روند رشد جمعیت، کاهش بعد خانوار، رشد خانوارهای تک نفره، تغییرات اقتصادی و حتی مسائل فرهنگی است. مقایسه شاخص های دهه ۱۳۷۵-۱۳۸۵ نسبت به چند سال اخیر نشان می دهد، رشد جمعیت از متوسط ۱۰ ساله ۱.۶۲ به نزدیک ۱.۲۱ و بعد خانوار از ۴.۸۴ در سال ۱۳۷۵ به ۳.۵ در سال ۱۳۹۲ رسید. حال آنکه در سال ۱۳۹۱ نسبت قیمت مسکن به درآمد متوسط خانوار از عدد ۸.۶ سال ۱۳۸۴ به عدد نگران کننده ۱۲ سال رسیده است. متغیرهای فوق وقتی معنی پیدا می‌کنند که در کنار متغیرهای سمت عرضه قرار بگیرند. در بخش عرضه متوسط متراژ واحدهای مسکونی به حدود ۱۳۰ مترمربع رسیده که عدم انطباق آن با بخش تقاضا موجبات رسوب واحدهای لوکس و بزرگ متراژ شده است. هم اکنون ۲.۶ میلیون مسکن خالی و ۲.۱ میلیون مسکن نیمه خالی در کشور وجود دارد که عمدتا در محدوده قیمتی واحدهای لوکس و نیمه لوکس قرار دارد. تحولات سال ۹۶ بازار مسکن مهدی روانشادنیا ـ تحلیلگر بازار مسکن ـ با بیان اینکه شدت هجوم تقاضای خرید برای مسکن بزرگ متراژ در سالهای اخیر نسبت به دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ کاهش یافته است گفت: نمود تحولات بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ را بیش از هر زمان دیگری می توان در رفتار این بازار از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون شاهد بود. علی رغم انتظارات عمده کارشناسان مبنی بر رونق این بازار مبتنی بر رفتار سیکل‌های گذشته تحت تأثیر وام صندوق یکم و سایر متغیرهای اقتصادی رفتار جدیدی از خود نشان داد. وی افزود: خریداران با تمایل به واحدهای با عمر بیشتر، متراژ کمتر و در مناطق متوسط شهر تهران و توسعه اجاره نشینی، در تیرماه ۱۳۹۶ ثابت کردند که فرمولهای قدیمی کارایی کمی در تحلیل شرایط موجود بازار دارند. این تغییرات...
 • اختصاص۳۰ هزار میلیارد تومان برای رونق واحدهای تولیدی استان گزارش
 • چرخ تولید در استان رفته رفته شتاب بیشتری می گیرد در این میان برخی مشکلات همچنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی تهدیدی جدی محسوب می شود . به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز همدان ، رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گفت : امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای تولیدی ، سرمایه ثابت و در گردش اختصاص یافته است .در کارگروه ستاد تسهیلات و رفع موانع تولید استان برای حل مشکلات تولید کنندگان شامل پرداخت بدهی معوقه و تسهیلات قول مساعد داده شد . این کارگروه نا کنون هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید داده است .بیشتر تولیدکنندگان مشکلات بیمه ، بدهی معوقه ، پرداخت وام با باز پرداخت پایین و طول مدت پرداخت را مشکل اصلی میدانند.تولید کنندگان همچنین نوسان بسیار زیاد مواد خام و صدور برخی احکام مثل حکم اداره کل امور مالیاتی را مشکلات موجود بر سر راه توسعه تولیداتشان میدانند که موجب شده اشتغال را هم تحت تاثیر قرار دهد. گزارش ناصر فریدونی: دانلود
 • شاخص به مرز ۸۲ هزار واحد رسید
 • اقتصاد>تجاری - مالی - شاخص کل بورس تهران در مبادلات ۲۱۳ واحد رشد کرد و خود را به مرز ۸۲ هزار واحد نزدیک کرد. این شاخص اکنون فقط چند گام دیگر تا عبور از مرز ۸۲ هزار واحد فاصله دارد. مبادله 350ميليارد تومان اوراق بهادار سرمايه‌گذاران 350ميليارد تومان اوراق بهادار خريدند كه از اين مقدار 273ميليارد تومان در بورس و 77ميليارد تومان در فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت.
 • وجود ۷ هزار واحد و طرح صنعتی در البرز
 • مدیر کل صنعت، معدن تجارت البرز گفت: تکمیل واحدهای نیمه تمام اولویت مسئولان اقتصادی در دولت دوازدهم است. ‌ایرج موفق در گفت وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهارکرد: درحال حاضر بیش از سه هزارو 500 واحد و سه هزار و 500 طرح صنعتی در استان وجود دارد. وی ادامه داد: البرز یکی از استان‌هایی است که در حوزه صنعت حرف‌های جدی ای برای‌گفتن دارد به طوری که بیش از 120 برند بین المللی تولیدی در این استان فعال است. موفق با اشاره به صدور پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی در استان افزود: در دولت یازدهم در مجموع هزارو 250 پروانه بهره برداری در بخش صنعت صادر شده است. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز اضافه‌کرد: در طول چهارسال‌گذشته، سرمایه‌گذاران داخلی بیش از پنج هزار و500 میلیارد تومان دربخش تولید و صنعت سرمایه گذاری‌کرده اند. موفق ابراز کرد: علاوه بر سرمایه‌گذاران داخلی، هیات‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی نیز 534 میلیون دلار دراستان سرمایه‌گذاری‌ کرده‌‌اند. این مسئول توضیح داد: بدون شک این حجم از سرمایه‌گذاری رونق اشتغال و توسعه اقتصادی استان را به همراه دارد. وی با اشاره به تلاش یرای رونق واحدهای تولیدی فعال استان ادامه داد: بدون شک فعالیت کارگروه رفع موانع تولید استان، در این دولت نیز نقش به سزایی در شناسایی واحدهای مشکل دارو حل موانع موجود در مسیر فعالیت‌ آنها خواهد داشت. موفق‌ گفت: در دولت دوازدهم تمرکز و تلاش مسئولان اقتصادی استان بر تکمیل واحدهای صنعتی و تولیدی نیمه تمام استان است‌ که این روند از طریق حمایت برای دریافت تسهیلات بانکی و همچنین تسهیل در روند اداری را صورت می‌گیرد. انتهای پیام
 • کاریکاتور/خانه تکانی داعش
 • نبرد اخیر عرسال نشان داد که عزم حزب الله برای پاک کردن منطقه از لوث تروریسم جدی بوده و از همه ظرفیت‌های خود برای تقویت امنیت داخلی لبنان و مرزهای سوریه بهره خواهد برد.
 • شکست دوم شهرداری ساوه در خانه
 • تیم فوتسال شهرداری ساوه در سودای دومین بُرد شیرین در خانه، دومین شکست پیاپی را مقابل شهروند ساری پذیرفت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نارخبر، تیم فوتسال شهرداری ساوه که در هفته گذشته بازی قابل قبولی را در اصفهان، مقابل تیم گیتی پسند به عنوان نایب قهرمان آسیا با وجود شکست به نمایش گذاشت،در سودای دومین برد شیرین در خانه، دومین شکست پیاپی را مقابل شهروند ساری پذیرفت. این مسابقه که در هفته هشتم رقابت‌های لیگ برتر فوتسال کشور برگزار می شد با وجود گلزنی محمد گلزاده مربی- بازیکن شهرداری ساوه نتوانست در جمع هوادارانش در سالن فلسطین ساوه بر میهمان خود غلبه کند و در نهایت با نتیجه دو بر یک باخت. در نیمه اول، رقابت شانه به شانه دنبال شد اما در همین شرایط علی ابراهیمی بازیکن مشهدی تیم شهروند توانست اولین گل بازی را وارد دروازه تیم شهرداری کند تا تیمش در پایان نیمه اول با یک گل اندوخته راهی رختکن شود. در نیمه دوم این بازی هر دو تیم موفق شدند یک گل به ثمر برسانند تا هیجان در بازی باقی بماند. اما تلاش ساوجیها برای کسب امتیاز کافی نبود، تا تیم شهروند با همین نتیجه نزدیک سه امتیاز بازی را به جیب بزند. برای تیم شهروند ساری که در رده ششم جدول قرار دارد علی ابراهیمی و رضا امانی گلزنی کردند. شهرداری ساوه با این شکست پیاپی با ۵ امتیاز در رده دوازدهم جدول، بدون تغییر ثابت ماند و شهروند ساری با ۱۲ امتیاز در رده ششم قرار گرفت. شهرداری ساوه در هفته نهم مقابل تیم مدعی تأسیسات دریایی ایرانیان بازی می کند. انتهای پیام/

کلیدواژه