به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از جماران مرداد
٢١
2017-08-20@00:17:02 GMT

گزینه پیشنهادی وزارت ارشاد: برای اینکه بتوانیم گفت‌وگو ایجاد کنیم، باید بینابین بنشینیم

امام جمعه قم با اشاره به موگرینی: پیرزنی عشوه‌گر در خور تکریم نیست!

ابراز امیدواری «امام» به رفع حصر

به گزارش جماران، روزنامه شرق در گفتگو با سید عباس صالحی نوشت: یادداشتی از او این‌روزها دست به دست می‌شود که سال ۹۲ در روزنامه خراسان با عنوان زخم چرکین شنود و حریم خصوصی نوشته است. نزدیک به یک سال حضور در توییتر نیز تصویر غیررسمی او را روشن‌تر کرده‌است. توییت‌های او وقتی گل کرد که درباره پرسش دختر ۹ساله‌اش درباره هاشمی‌رفسنجانی نوشت که از پاسخ مانده بود. آخرین توییتش هم تصویری دیگر از او ارائه می‌دهد: «خدایا یاری‌ام کن تا صداقت را قربانی سیاست نکنم»در این تصویرهای پراکنده چهره‌ای از او نمایان می‌شود که وسعت مشرب، ویژگی آن است؛ اما در این چند روز مطبوعات و رسانه‌ها در معرفی او نوشته‌اند از حوزه علمیه آمده است. با اینکه چهار سال حضورش در معاونت امور فرهنگی آرامش نسبی و رضایت پدیدآورده است، اما برخی نگران‌اند که آشنا نبودنش با حوزه هنر در کنار سابقه حوزوی به زیان هنر تمام شود.

جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد همان‌طور که خودتان هم مطلع هستید، محل تناقضات و مطالبات مختلف است. از یک طرف برخی نهادها و برخی شخصیت‌ها هستند که درخواست‌هایی مبنی بر محدودیت برای اهل فرهنگ و هنر دارند و از سوی دیگر هنرمندان و اهل فرهنگ که فضای بازتر و رفع محدودیت‌های فعلی را مطالبه می‌کنند. خود شما فکر می‌کنید این خواسته‌ها را چگونه می‌توانید برآورده کنید؟ اصلا چنین توانی را در خودتان می‌بینید که این مطالبات متناقض را به سرانجام برسانید؟

همان‌طور که اشاره کردید، معدل انتظارات در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف‌شده نیست، در خیلی از وزارتخانه‌ها شاخص‌های موفقیت مشخص است. وزیری که به وزارت نیرو یا نفت و... می‌رود، انتظارات تعریف‌شده‌ای از او وجود دارد و موفقیت یا عدم موفقیتش با این نشانه‌ها و شاخص‌ها تعریف می‌شود. اما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نه‌تنها شاهد انتظارات متفاوت هستیم، شاخص‌های متفاوت و حتی انتظارات متناقض و گاه متعارض نیز وجود دارد و اینها کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مشکل می‌کند. این نکته را در دیدار با جناب روحانی ریاست محترم جمهوری هم به‌عنوان یکی از مشکلات بیان کردم و گفتم که اگر به این مشکل و چند مشکل دیگر توجه جدی نکنیم، مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تغییر اشخاص میسر نمی‌شود و اشخاص رفت و آمد می‌کنند، ولی این مشکلات حل نمی‌شود. اگر به سمت مشکل‌یابی حرکت نکنیم، تغییر افراد مسکن است. یکی از برنامه‌های جدی من تلاش برای حل همین مشکل است. تلاش می‌کنم با تکیه بر سرمایه‌هایی که از پیشینه ارتباطی خودم دارم و زمینه‌هایی که در این چهار سال با حضور در کنار وزرای محترم قبلی جناب آقای علی جنتی و جناب آقای صالحی‌امیری به‌عنوان معاون امور فرهنگی به وجود آمده است، به حل این مشکل کمک کنم.

چگونه؟ آیا امیدوارید؟

به کمک اهالی فرهنگ و هنر می‌توانیم چنین گامی را برداریم و به نتیجه‌اش امیدوار باشیم. به نظرم روش گفت‌وگو برای حل این مشکل روش مناسبی باشد؛ گفت‌وگوهای جامع، مستمر و با حضور همه کنشگران و نهادها و افراد مؤثر در حوزه‌های مختلف. در این گفت‌وگوها در مرحله نخست باید به سمت تقریب انتظارات حرکت کنیم تا انتظارات حوزه فرهنگ و هنر، ذی‌نفعان و کنشگرانش در این حوزه نزدیک به هم شود. چه کنشگران فرهنگ و هنر، چه کنشگران عرصه سیاست، چه کنشگران حوزه دین و چه کنشگران حوزه امنیت، بخشی از این گفت‌وگو هستند. اگر این گروه‌های اصلی کنشگر و مؤثر گفت‌وگو کنند، که تأثیراتش را در عرصه فرهنگ و هنر نشان می‌دهد، انتظاراتشان به هم نزدیک می‌شود، طبعا می‌توان معدل انتظارات را به هم نزدیک کرد و بعد هم به سمت شاخص‌هایی پیش رفت که امکان تفاهم و توافق فراهم شود.

یعنی امکان گفت‌وگوی مستقیم بین این چهار گروه؟

بله، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ضمیمه اصحاب فرهنگ و هنر باید با سه گروه دیگر وارد گفت‌وگوی جدی‌تری شود. برای اینکه هم شرایط موجود تبیین شود، هم افق آینده بتواند تصویر روشن‌تری پیدا کند و هم انتظارات از حوزه فرهنگ و هنر را مشخص‌تر کنیم. این گفت‌وگو برای افقی که می‌خواهیم حرکت کنیم، دو مرحله دارد؛ نخست ایجاد آرامش نسبی و ثبات. طبیعتا رسیدن به تقریب در کوتاه‌مدت ممکن نیست. اختلاف نظرها را شاید نشود در کوتاه‌مدت برطرف کرد، اما با این گفت‌وگوها می‌توان اعتماد اولیه متقابل را به وجود آورد. باید این آرامش نسبی را به وجود آوریم تا به آنچه در افق طولانی‌تر می‌خواهیم، دست پیدا کنیم. این دور از دسترس نیست و احساسم این است که ما از مسیر گفت‌وگو می‌توانیم هم به نتیجه کوتاه‌مدت فکر کنیم و آرامش برای اهالی فرهنگ و هنر و هم به نتیجه درازمدت‌تر که انتظارات را به هم نزدیک‌تر کنیم و براساس آن عملکردها را هم‌گرایانه‌تر شود.

با توجه به خاستگاه خانوادگی و حوزوی شما، اهالی فرهنگ و هنر نباید نگران این باشند که حتی در این گفت‌وگوهای چندجانبه هم شما جانب طرف‌های مقابل را بگیرید؟

حوزه یک جامعه، متکثر و در حقیقت با گرایش‌هایی متنوع است، همانند همان تکثری که در جامعه وجود دارد. من پرورش‌یافته فضای گفت‌وگو هستم. طیف‌های متنوع فکری که گاهی نمی‌توانستند کنار هم قرار بگیرند، به خانه ما رفت‌وآمد داشتند. در محیط اجتماعی هم شاید جزء اولین حرکت‌هایی که در فضای حوزه بعد از انقلاب رخ داد، مجله حوزه بود که با همین نگاه شکل گرفت و دنبال شد. تلاش ما در مجله حوزه این بود که با تحولات عصر و زمان آشنا شویم. این مجله در ایجاد گفت‌وگو و بحث‌های فکری درون حوزه تأثیرگذار بود. بعدها در مجله فقه که در دهه ٧٠ منتشر شد، درباره هنر، سینما و موسیقی و... همین روش گفت‌وگو را در پیش گرفتیم و تلاش کردیم از فضای انسدادی که ممکن بود درباره این هنرها پدید آید، جلوگیری کنیم.

این مقدمه را عرض کردم تا مشخص شود که در یک فضای گفت‌وگو پرورش یافته‌ام و احساس می‌کنم گفت‌وگو هم استراتژی است و هم تاکتیک. هم باورم این است و هم تجربه‌ام نشان داده است که با این گفت‌وگو‌ها و نه با داوری‌های از پیش، می‌توان به نتایج مطلوب رسید. مبنای گفت‌وگو را بر پیش‌داوری‌ها نمی‌گذاریم. خود گفت‌وگو معرفت تولید می‌کند. همه طرف‌ها از این گفت‌وگوها می‌توانند یاد بگیرند و نتیجه گفت‌وگو به نسخه‌های قابل اجرای کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت تبدیل شود. آنهایی که از نظر شخصیتی مرا می‌شناختند یا در این چهار سال آشنا شدند، احتمالا تأیید می‌کنند که در تمام دوره دنبال یادگرفتن بوده‌ام. اعتقاد داشتم از هرکسی می‌توان یاد گرفت و با این نگاه در گفت‌وگوها شرکت می‌کنم.

اما قدرت معمولا در اختیار طرف مقابل هنرمندان بوده است. این در هر گفت‌وگویی سبب به‌هم‌خوردن توازن می‌شود و گفت‌وگو را بی‌معنی می‌کند. آیا می‌توانید امکانی را فراهم کنید که طرفین به‌طور مساوی در گفت‌وگو نقش داشته باشند و به نتیجه برسند؟

دغدغه خوبی است. گفت‌وگو وزنه‌های مشترک یا متشابهی را می‌طلبد تا طرفین گفت‌وگو دریابند که بر صندلی‌های متفاوتی ننشسته‌اند. این دغدغه می‌تواند همیشه باشد که ممکن است صندلی برخی طرف‌ها بالاتر باشد. به نظر می‌رسد چیزی که می‌تواند کمک کند این است که من بینابین نشسته‌ام. یعنی به‌عنوان کسی که در حوزه قدرت و سیاست قرار دارد، اما منطقش، منطق گفت‌وگوست. اهالی فرهنگ و هنر وقتی احساس کنند کسی با این منطق در حال حرکت و تلاش در میان آنان است، صندلی خودشان را برابر می‌بینند.

معمولا کار سخت‌تر از این است. افراد و نهادهایی هستند که فکر می‌کنند در صندلی‌های بالاتر قرار گرفته‌اند.

نقش ما در واقع همین است که به‌عنوان بخشی از قدرت، فرصت برابر ایجاد کنیم برای ایجاد گفت‌وگو. در حوزه کنشگران امنیت، سیاست و... هم وقتی با این دیدگاه دور میز گفت‌وگو می‌نشینند، ما در کنار اهالی فرهنگ و هنر هستیم تا گفت‌وگوی برابر شکل بگیرد.

البته پشتوانه رأی ٢٤‌ میلیونی هم با هنرمندان و اهل فرهنگ است. بااین‌حال هنرمندان و اهل فرهنگ و هنر هر دو بار صادقانه و با تمام قدرت به حمایت از آقای روحانی پرداخته‌اند، اما متأسفانه گاهی احساس می‌کنند فرهنگ دغدغه دولت‌ ایشان نیست و دفاع کافی در برابر حمله‌هایی که به هنرمندان می‌شود، از طرف دولت وجود ندارد. عده‌ای مدام صفاتی مانند سیاه‌نمایی، غرب‌زده و... را به آنها نسبت داده‌اند و اعتماد متقابل برقرار نشده است.

فکر می‌کنم این بحث از نظر سیاسی و تاریخی خیلی پردامنه است. اگر به ویژگی‌های تاریخی هنر نگاه کنیم، بخش‌هایی از هنر جدید هستند و در تاریخ ما سابقه‌ای ندارند. این بخش از هنر به دلیل اینکه ما در آن سابقه‌ای نداشتیم، با نوعی بدبینی روبه‌روست. عموما درباره بخش‌هایی از هنر ما مانند شعر، خوشنویسی و... چنین بدگمانی‌هایی وجود ندارد. فارغ از این ریشه‌یابی تاریخی، البته برخی نگاه‌های سیاسی هم هست که با طرد و انگ‌زدن همراه است، اما می‌توان به این عامل هم اشاره کرد که ما می‌دانیم فرهنگ در ایران گذشته‌ای داشته و ویژگی ایران در طول تاریخ، داشتن هاضمه قوی است، فقط هضم‌شدن نیست، بلکه تبادل و انتقال هم قوی بوده و ایرانیان در فرهنگ و هنر جهان نقش مهمی داشته‌اند.در دوران باستان، در دوره ورود اسلام به ایران و دوره‌های بعد این هاضمه فرهنگ و هنر ایرانی آن‌قدر قوی بوده است که ترکیب‌سازی می‌کرده و چیزهای جدید بسیار درخور توجه ارائه می‌شده است. ازاین‌رو نباید گرته‌برداری و کپی‌سازی‌های فرهنگی-هنری را به نام فرهنگ و هنر ایرانی ارائه کرد.

اما این اعتماد انگار در تمام طول این سال‌ها به هنرمند ایرانی ابراز نشده است.

نمی‌خواهم بگویم اصلا این‌طور نیست، اما تأکیدی که من دارم این است که این اعتماد باید دوطرفه ایجاد شود. این همان بحثی است که جریان حوزه سیاست هم باید این زایش هنر ایرانی را بیشتر در جامعه فرهنگی و هنری بیابد تا اعتماد بین همه کنشگران ایجاد شود.

بالاخره شما به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کدام طرف می‌ایستید؟

ضمن اینکه از حقوق قانونی هنرمندان و اهل فرهنگ دفاع می‌کنم، اما برای اینکه بتوانیم گفت‌وگو ایجاد کنیم، باید بینابین بنشینیم. من معتقدم برخی اتفاقات شروعش سخت است.

مثل همان شعری که در توییتر نوشتید؟

واقعا! تمایل‌نداشتن به صندلی قدرت در گفت‌وگو‌ها می‌تواند خیلی از اتفاقات را آسان کند. بالاخره اینکه متصل به صندلی نباشید و در کنار اصحاب فرهنگ و هنر بنشینید می‌تواند اعتماد متقابل را پدید آورد و کار را راحت کند. همین دیدن آدم‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد. فراموش نکنید از دل برود هر آن‌ که از دیده برفت. یک بار که با هم بنشینند، در چشم هم نگاه کنند، باور می‌کنند که هنرمندان دغدغه خانواده دارند، دغدغه فرهنگ را دارند و...؛ می‌توان کم‌کم اشتراکات را بالا برد و از افتراقات کاست. احساس من این است که برخی از بی اعتمادی‌ها به‌دلیل ندیدن و گفت‌وگونکردن با یکدیگر ایجاد شده است.

وقتی به کارنامه کاری شما نگاه می‌کنیم اثری از فعالیت در حوزه‌های هنر و سینما و موسیقی نمی‌توان پیدا کرد. این به‌عنوان یکی از اشکالات شما برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح می‌شود.

چیزی که از نظر روشی به آن معتقدم این است که افراد در هر حوزه‌ای بنویسند دلیل آشنایی و داشتن تخصص در آن نیست. یکی از مشکلات امروز جامعه ایران همین است؛ اینکه همه‌چیزدان و همه‌چیزگو زیاد داریم. چرا وقتی تخصص کافی نداریم و اطلاعاتمان کامل نیست در آن زمینه بنویسیم و بیان کنیم؟ چون که فقط علاقه داریم؟ درحالی‌که دامنه علاقه‌ها غیر از ساحت اظهارنظرهاست. ترکیب‌بندی ساحت‌ها در افراد سه‌جور است؛ ساحت وجودی، معرفتی و کارکردی.

ساحت وجودی یک نوع ترکیب‌بندی شخصیتی دارد، افرادی که عقلانی هستند یا افرادی که عاطفی هستند...، شاید این تصور باشد چون من اهل فقه و فلسفه هستم، ساحت وجودی‌ام صرفا ساحت عقلانی است، درحالی‌که این‌طور نیست. این را به‌عنوان مزیت نمی‌گویم، در حال توصیف خودم هستم. من به همان اندازه که در حوزه عقلانی کار کرده‌ام، در حوزه تخیل، احساس و... هم کار کرده‌ام. در فاصله ١٠ تا ١٥سالگی خیلی کتاب خوانده‌ام. خیلی از رمان‌ها و داستان‌های نویسندگان برجسته ایران را خوانده‌ام. ساحت وجودی‌ام ترکیبی از عقلانیت‌گرایی و احساس‌گرایی است که در خانواده ما از بچگی این خواندن شرایطش فراهم بود. با سینما کمی دیرتر از ادبیات آشنا شدم. وقتی ۱۴ساله بودم اولین فیلم را در اوج دوران انقلاب دیدم.

یادتان هست چه فیلمی بود؟

«بن هور» که خیلی برایم جذاب بود. با برادرم این فیلم را دیدیم و از اینجا به بعد بالاترین مصرف فرهنگی خانواده ما سینما شد، چون خیلی هم حال و حوصله سفر ندارم، تفریح خانوادگی ما سینماست. تقریبا فیلم متفاوت یا مورد بحثی نبوده که نرفته باشیم. یادم می‌آید که «دن آرام» را خوانده بودم، وقتی خبر رسید که فیلم دن آرام به مشهد آمده است، با زحمت زیاد بلیت فیلم را تهیه کردم. یا سال‌های دهه۷۰ به‌دلیل بیماری مادرم به تهران آمدیم، شاید در یک روز بارها از دکتری به دکتری دیگر می‌رفتیم، در فاصله همین دکتررفتن‌ها از فرصت استفاده کردیم و در همین میدان ولیعصر به تماشای «دندان مار» رفتیم. یادم می‌آید یک بار در سرمای شدید مشهد به سینما رفتیم، هیچ‌کس در آن سرما نیامده بود و من و همسرم تنها در سالن سینما بودیم و فیلم را دیدیم. در حوزه تئاتر هم سال‌ها به تئاتر هلال احمر مشهد می‌رفتیم و آثار را دنبال می‌کردیم و تفسیر می‌کردیم. هر بار هم در دوره‌های مختلف از قم که به تهران می‌آمدیم به تئاترشهر می‌رفتیم یا در صف‌های طولانی جشنواره فیلم می‌ایستادیم تا فیلم ببینم.

در حوزه موسیقی.

در حوزه نظری در مجلاتی که در حوزه داشتیم به آن پرداخته بودیم.

یعنی موسیقی هم گوش می‌دادید و می‌دهید؟

در زمینه موسیقی، شاید برای آنکه ژان کریستف را خوانده بودم به موسیقی کلاسیک علاقه‌مند شدم. در کنار این موسیقی، البته موسیقی سنتی ایرانی جایگاه ویژه‌ای داشت. اما در معدود اجراهای صحنه‌ای موسیقی حضور داشتم، کمتر از سینما و تئاتر.

پس سابقه زیادی در مصرف محصولات فرهنگی دارید؟

بله! اما همان‌طور که گفتم با توجه به سه ساحتی که برشمردم، دلیلی ندارد که چون در ساحت‌های وجودی و معرفتی علاقه و آگاهی نسبی دارم، به‌عنوان یک همه‌چیزدان در این زمینه‌ها سخن بگویم یا بنویسم یا اظهارنظر تخصصی کنم. ساحت کارکردها برای کسانی باید باشد که در هر حوزه‌ای آشنایی متوسط به بالا دارند. به‌عنوان اینکه در این زمینه‌ها علاقه دارم یا مطالعاتی کرده‌ام دلیلی ندارد که درباره تئاتر، سینما، موسیقی و... بنویسم. تخصص را باید محترم بشماریم.

یک وقت بحث به‌عنوان مصرف‌کننده فرهنگ و هنر است و یک وقت به‌عنوان مدیریت آن. کمی ماجرا را گسترده‌تر مطرح کنیم که در زمینه مدیریتی واقعا چنین توانی در خودتان می‌بینید؟ مثلا گردش سرمایه در سینما بیشتر از سالانه چندصد ‌میلیارد است، هر توقیف فیلم برابر است با ازبین‌رفتن زحمات بیشتر از ٧٠ نفر که کاملا با حوزه کوچک‌تر کتاب و... فرق دارد.

تقریبا برای تولید همه محصولات فرهنگی، مجموعه‌ای از افراد تلاش می‌کنند. هر حوزه فرهنگی، برای تولید اثر حلقه دارد، حلقه‌هایی که کوچک و بزرگ است. ما باید در حوزه مشاغل فرهنگی این نکته را در نظر داشته باشیم که هر محصولی با مجموعه‌ای از شغل‌ها در ارتباط است. تصمیمات باید بر مبنای این باشد که امنیت شغلی و فکری افراد به خطر نیفتد، اما این انتظار که در حوزه فرهنگ و هنر کسی که می‌آید، متخصص همه حوزه‌ها با این تنوع و گستردگی باشد، ممکن نیست. اما اینکه موضوع را از نظر معرفتی بشناسد و از نظر وجودی به آن تعلق داشته باشد و از لحاظ کارکردی لوازم مدیریتی آن را بداند، می‌تواند این اعتماد را فراهم کند. به دلیل علاقه شخصی که به این حوزه‌ها داشتم و دارم و به قول شما مصرف‌کننده فرهنگ و هنرم و به‌واسطه چهار سال معاونت فرهنگی و حضور در جلسات شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان بحث‌ها و مشکلات و مسائل این حوزه‌ها هستم و آَشنایی با مدیریت کلان در این مدت به وجود آمده است.

در چهار سال فعالیت در معاونت امور فرهنگی هم نشان داده‌ام که اهل مشارکت هستم. همچنان که در برنامه‌های معاونت امور فرهنگی همه گروه‌ها و اصناف مشارکت دارند و کمک می‌کنند، در بقیه حوزه‌ها هم همین‌گونه است. ما تنهایی نباید حوزه‌ها را مدیریت کنیم. هم مدیر تخصصی آن حوزه را داریم و هم هنرمندان و نهادهای صنفی که دستمان را برای مشارکت آنها در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و فعالیت دراز می‌کنیم.

پس از اعلام برنامه شما نقدی در برخی از سایت‌ها نوشته شد که چرا در برنامه شما خبری از حوزه‌های تئاتر و سینما و موسیقی نبود؟

برنامه ارائه‌شده شامل همه حوزه‌های هنر و فرهنگ است. وقتی می‌گوییم هنر شامل موسیقی و تئاتر هم می‌شود. همچنان که نامی از کتاب هم برده نشده است. ما سه معاونت تخصصی و یک سازمان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم. معاونت هنری که شامل هنرهای تجسمی، موسیقی و تئاتر است. وقتی می‌گوییم حوزه هنر یعنی شامل همه هنرها می‌شود. معاونت مطبوعاتی است که موضوع کارش رسانه است و معاونت فرهنگی که یکی از موضوعات فعالیتش کتاب است و سازمان سینمایی که به سینما می‌پردازد. در برنامه اجمالی و کلی که به مجلس داده‌ایم، به هر چهار حوزه فعالیت اشاره شده است و موسیقی و تئاتر و هنرهای تجسمی همه تحت عنوان هنر آمده‌اند، چون در معاونت هنری مجتمع شده‌اند.

البته، برنامه عملیاتی داریم که در همه این حوزه‌ها به صورت جداگانه و براساس نظر هنرمندان و معاونت‌های تخصصی در اولین فرصت تدوین و ارائه خواهد شد.

در این دوره، وقتی قرار شد برنامه را بنویسیم، اعلام شد که قرار است به صورت یک کتابچه برنامه تمام وزرا تحویل نمایندگان مجلس شود. فرمت خاص با محدودیت ۱۶صفحه‌ای در نظر گرفته شده بود. این مسئله محدودیت‌هایی با خودش داشت، طبعا ما در حوزه‌هایی که اسم عام داشت، از همان اسامی استفاده کردیم و نخواستیم به تمام شاخه‌های هنر و فرهنگ آن به‌طور مجزا اشاره کنیم. در برنامه‌های اقدام که ناظر به این برنامه ١٦صفحه سیاست‌گذاری است، قطعا برای هر حوزه به‌طور مجزا جزئیات در نظر گرفته می‌شود.

آخرین پرسش این است که در این مدت اسم‌هایی به‌عنوان همراهان شما در آینده مطرح می‌شود که به جریان‌هایی نه‌چندان مورد علاقه اهالی فرهنگ و هنر منتسب هستند و باعث نگرانی‌هایی می‌شود.

حقیقتا خود من تا اعلام اسامی به مجلس، امیدوار بودم که این قرعه به نام من نیفتد، آن‌وقت چطور می‌توانم برای همراهان و تیم فکر کرده باشم؟

مهدي كروبي به بيمارستان منتقل شد

یک مرجع تقلید پیگیر اعتصاب غذای کروبی

پشت پرده برکناری مدیرعامل موسسه نور

کلیدواژه: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی | هنرمندان و اهل فرهنگ | اهالی فرهنگ و هنر | گفت وگوها | گفت وگو | کوتاه مدت | امور فرهنگی | چه کنشگران | حوزه فرهنگ | ساحت وجودی | حوزه ها | شاخص ها | چهار سال

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۳۵۵۱۹۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • بررسی صلاحیت گزینه های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی ارشاد و فرهنگ و صنعت و معدن
 • به گزارش جماران، جلسه چهارمنمایندگان درباره کابینه دوازدهم با سخنان موافقان و مخالفان وزیر معرفی شده برای وزارت راه و شهرسازی آغاز شد. /مخالف وزیر راه و شهرسازی/ صادقی: در برنامه پیشنهادی توازن دیده نمیشود به گزارش جماران، در جریان رسیدگی به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم در مجلس شورای اسلامی، محمود صادقی در مخالفت با وزیر راه و شهرسازی پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به تعامل فراکسیون امید با دولت گفت: تعامل ما به صورت فعال است. یعنی در عین همکاری انتقادات را نیز با صراحت مطرح می‌کنیم و این منافاتی با همکاری ما ندارد. او افزود: بر مبنای تحلیل برنامه پیشنهادی ارائه شده و عملکرد چهار سال گذشته، انتقاداتی را وارد می‌دانم. این عضو فراکسیون امید تصریح کرد: در برنامه‌ای که در ۱۷ صفحه ارائه شده توازن، در دو حوزه ماموریتی دیده نمی‌شود. به طور کلی سهم راه در برنامه پیشنهادی قابل توجه بوده و به شهرسازی و مسکن به صورت متوازن توجه‌ای نشده است. صادقی در ادامه وزیر پیشنهادی راه و شهر سازی را مورد خاطب قرار داد و گفت: طبق لایحه دولت اگر این وزارتخانه تفکیک شده بود شما به عنوان وزیر مسکن چه برنامه‌ای ارائه می‌دادید. او ادامه داد: در بخش راه حتی به جزئیات مثلاً‌ روکش آسفالت معابر نیز عدد داده شده اما در بخش مسکن کلیات و راهبردها مطرح شده است. این نماینده مجلس بیان کرد: در عملکرد وزارتخانه در طرح‌های حمل و نقل موارد چشم‌گیری مشاهده می‌شود اما در بخش مسکن اقداماتی نشده بود. اما در آن صورت باید گفت در زمینه وضعیت آشفته مسکن مهر نرخ تثبیت شده است اما برای تحریک تقاضا عملکردی دیده نمی‌شود که رئیس‌جمهور نیز در سخنان خود به آن اشاره کرده است. او همچنین به مسکن اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدای دولت قرار بود مسکن اجتماعی به عنوان آلترناتیوی برای مسکن مهر...
 • گزینه زن پیشنهادی روحانی برای وزارت دادگستری چه کسی بود
 • صراط: الهام امین زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با آنا و در پاسخ به این سوال که چرا روحانی به وعده‌اش مبنی بر استفاده از بانوان برای وزارتخانه‌های دولتی عمل نکرد؟، گفت: بنده نظری در مورد این موضوع ندارم!این در حالی است که حسن روحانی در جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس صراحتا گفته بود: "خیلی دلم می خواست که در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر انتخاب کنم. افراد و جایگاه مربوطه را نیز در نظر گرفته بودم اما به دلایلی نشد ان‌شاالله در فرصت‌های بعد این موضوع جبران خواهد شد".وی در ادامه و با بیان اینکه من گزینه رئیس جمهور برای وزارت دادگستری بودم، اظهار داشت: گویا تلاش های ایشان برای محقق شدن این موضوع بی فایده بوده است.دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه وزارت دادگستری مرجع ملی دو کنوانسیون مبارزه با فساد و حقوق کودک است، خاطرنشان کرد: اگر یک زن به عنوان وزیر دادگستری انتخاب می شد قطعا به خوبی می‌توانست این موضوعات را پیگیری کند.امین زاده در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا در دولت دوازدهم حضور خواهید داشت یا خیر؟، گفت: فعلا هیچ صحبتی با بنده در این باره نشده است.
 • الهام امین زاده گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت دادگستری بود
 • دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: گزینه روحانی برای وزارت دادگستری بودم اما با این پیشنهاد موافقت نشد. الهام امین زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با آنا و در پاسخ به این سوال که چرا روحانی به وعده‌اش مبنی بر استفاده از بانوان برای وزارتخانه‌های دولتی عمل نکرد؟، گفت: بنده نظری در مورد این موضوع ندارم! این در حالی است که حسن روحانی در جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس صراحتا گفته بود: خیلی دلم می خواست که در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر انتخاب کنم. افراد و جایگاه مربوطه را نیز در نظر گرفته بودم اما به دلایلی نشد ان‌شاالله در فرصت‌های بعد این موضوع جبران خواهد شد. وی در ادامه و با بیان اینکه من گزینه رئیس جمهور برای وزارت دادگستری بودم، اظهار داشت: گویا تلاش های ایشان برای محقق شدن این موضوع بی فایده بوده است. دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه وزارت دادگستری مرجع ملی دو کنوانسیون مبارزه با فساد و حقوق کودک است، خاطرنشان کرد: اگر یک زن به عنوان وزیر دادگستری انتخاب می شد قطعا به خوبی می‌توانست این موضوعات را پیگیری کند. امین زاده در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا در دولت دوازدهم حضور خواهید داشت یا خیر؟، گفت: فعلا هیچ صحبتی با بنده در این باره نشده است.
 • باید فکری برای مخالف نماهای وزرای پیشنهادی کنیم
 • رویداد۲۴-عضو فراکسیون امید مجلس با انتقاد از برخی موافقان و مخالفان وزرای پیشنهادی گفت: حتما باید فکری به این مخالف نماها کنیم امروز شاهدیم عده‌ای به جای مخالفت شعر می‌خوانند و عده‌ای از حوزه انتخابیه‌شان می‌گویند و برخی مسایل در فضای مجازی منعکس شده که موجب وهن مجلس است.مصطفی کواکبیان در تذکری با استناد به مواد ۲۰۴ و ۲۰۶ آیین نامه داخلی در اخطاری اعلام کرد: تا این لحظه حدود ۲۰ نفر از نمایندگان به عنوان مخالف وزراء حرف زدند که شاید فقط ۳ یا ۴ نفر از آنها مخالفت جدید داشته است. او با تاکید بر هیات رییسه موظف به رسیدگی این مسایل است خاطرنشان کرد: حتما باید فکری به این مخالف نماها کنیم امروز شاهدیم عده‌ای به جای مخالفت شعر می‌خوانند و عده‌ای از حوزه انتخابیه‌شان می‌گویند و برخی مسایل در فضای مجازی منعکس شده که موجب وهن مجلس است. عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید از وزراء بخواهیم برنامه‌های خود را در اختیار مجلس قرار دهند و ابتدا این وزراء باشند که برنامه‌های خود را تشریح می کنند وسپس نمایندگان موافق و مخالف به نوعی که همچون یک مناظره جدی بحث در بگیرد. مسعود پزشکیان در واکنش به این تذکر تاکید کرد: کسانی که به عنوان موافق و مخالف صحبت می کنند ابتدا نام نویسی کرده و هر کس قرعه به نامش درآمد در جایگاه موافق یا مخالف حاضر می‌شود. او همچنین تصریح کرد: این که چارچوب مخالفت و موافقت نمایندگان چه باشد موضوعی است نمایندگان باید در مورد آن تصمیم گیری کند. و طبیعتا باید ساختار این کار بیان شود.
 • فیلم وزیر پیشنهادی ارشاد:باید جلوی مداخلات غیر رسمی در حوزه فرهنگ گرفته شود
 • چند رسانه‌ای>فیلم - عباس صالحی، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفاع از برنامه های خود گفت: با اهالی هنر مانوسم، دغدغه های آنان را می‌شناسم و می‌خواهم همچون اهالی فرهنگ بر صدر بنشینند. 61262 کلید واژه‌ها : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - رای اعتماد -
 • بررسی صلاحیت صالحی برای وزارت ارشاد آغاز شد
 • مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت سیدعباس صالحی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در دستور کار قرار داد. به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۲۸ مرداد ماهبررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد. سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه برنامه‌ها و سوالات مخالفان و موافقان برای وزارت خود بر این وزارتخانه را پاسخ خواهد داد. این خبر تکمیل می‌شود.
 • صالحی از اقتدار لازم برای وزارت ارشاد برخوردار نیست
 • نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارشاد گفت: صالحی از اقتدار لازم برای اداره حوزه پرچالش فرهنگ و هنر نیست. خبرگزاری تسنیم:نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارشاد گفت: صالحی از اقتدار لازم برای اداره حوزه پرچالش فرهنگ و هنر نیست. محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن مجلس گفت: من هم مانند سایر موافقان آقای صالی را از جهات اخلاقی و سوابق مثبت کاری و مدیریتی تایید می‌کنم ولی ایشان از اقتدار کافی برای مدیریت حوزه پرچالش فرهنگ برخوردار نیستند. وی افزود: آقای صالحی در خط اول برنماه پیشنهادی خود تنوع و تکثر دستگاه‌های اجرایی در حوزه فرهنگ را باعث ایجاد ابهام در نقش وزارت فرهنگ دانسته‌اند ولی در ادامه برنامه خود راه حلی برای رفع این نقیصه ارائه نکردند. نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در مطبوعات ما مسئولیت ایجاد محدودیت تصویری برای یکی از شخصیتهای محبوب کشور برعهده چه کسی است؟ ما نمایندگان این سوال را پرسیده‌ایم و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم. وی تصریح کرد: ابهام‌زدایی در هزینه‌کرد بودجه عمومی وزارت فرهنگ یکی دیگر از معضلات این حوزه است بسیاری از اشخاص تحت عناوین فرهنگی از بیت‌المال استفاده می‌کنند و هیچ نظارتی هم بر هزینه‌کرد آنها وجود ندارد و در مقابل مجلس و دیوان محاسبات هم پاسخگو نیستند آقای صالحی چه برنامه‌ای برای رفع سوءاستفاده‌ها تحت عنوان جدول 17 که در بالا اشاره شد دارید؟ صادقی با اشاره به اینکه ما در حوزه فرهنگ دچار مشکلات ساختاری هستیم خاطرنشان کرد: این مشکلات هم در حوزه‌های حمایتی و هم در حوزه‌های نظارتی وجود دارد و امروز حمایت از هنرمندان به شکل سنتی آن و از افراد مشخص صورت می‌گیرد که در این زمینه باید تحولاتی ایجاد شود. وی ادامه داد: مهمترین وجه ناعادلانه بودن مسائل فرهنگی...
 • توضیحات سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران در پاسخ به سخنان نماینده مخالف گزینه پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت
 • خبرگزاري آريا - سازمان صنايع كوچك وشهرك هاي صنعتي ايران در پاسخ به سخنان نماينده مخالف گزينه پيشنهادي وزارت صنعت، معدن و تجارت در توضيحاتي تاکيد کرد :تعداد واحدهاي تعطيل از 19 درصد در سال 92 به 14 درصد در پايان سال 95 در شهرک ها و نواحي صنعتي کشور کاهش يافته است.به گزارش خبرگزاري آريا ،در اين توضيحات اين سازمان آمده است:در حال حاضر تعداد واحدهاي داراي پروانه بهره برداري در شهركها ونواحي صنعتي به 39 هزار و 789 واحد افزايش يافته و ‌روند تعطيلي‌ واحدهاي صنعتي نيز در اين مدت با بهبود فضاي كسب وكار پس از برجام و اقداماتي نظير آسيب شناسي واحدهاي صنعتي وبهسازي و نوسازي آنها سيركاهشي داشته است.علاوه براين از مرداد سال 92 تاكنون بيش از 3 هزار و 924 واحد صنعتي متوقف با مجموعه اقدامات حمايتي به چرخه توليد بازگشته اند.در کل شهرک ها و نواحي صنعتي نيز بيش از 9 هزار و 679 واحدصنعتي جديد با اشتغال 157 هزار و 790 نفر به بهره برداري رسيده است
 • نماینده تهران:معرفی صالحی را برای وزارت فرهنگ و ارشاد به فال نیک می گیریم
 • نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ سنگ بنای جامعه و میراث امروز برای فردا است که از این رو معرفی فردی شایسته برای این وزارتخانه و فرزند حوزه و دانشگاه را به فال نیک می‌گیریم. به گزارش ایسنا، سیده فاطمه ذوالقدر در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه علنی امروز شنبه مجلس گفت: راهکار فرهنگی بهره گیری از منطق و استدلال و در مواردی جدال نیکو است و نیاز به فردی اهل علم و فرهنگ دارد. که اینها در چهره دکتر صالحی قابل مشاهده است. وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرز میان فرهنگ و دین است و دکتر صالحی کسی است که به هر دوی این امور آشنا است و روابط منحصر به فردی با علما دارد و می تواند پلی میان مطالبات مردم، علما و اصحاب فرهنگ باشد. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بخشی از برنامه های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایشان تحول در عرصه فرهنگ را محور برنامه های خود اعلام کردند و توجه به ارزش‌های والای انسانی و جایگاه فرهنگ و هنر و ادب در تحول جامعه و تعالی محیط پیرامونی جزو نقاط مثبت برنامه‌های ایشان است. وی تاکید کرد: فرهنگ فضایی پر از فرصت‌ها و تهدیدها است و آقای صالحی به عنوان فردی غیرجناحی و سیاسی و دارای دغدغه فرهنگی و معتقد به گفت‌وگو و تعامل انتخابی مناسب در این حوزه است که امید است با رای نمایندگان شاهد حضور ایشان در کرسی حوزه فرهنگ باشیم و ایشان نیز با استفاده از ظرفیت زنان و جوانان بتوانند در این حوزه موفق باشند. انتهای پیام
 • اعضای کمیسیون فرهنگی به وزارت آقای صالحی رأی مثبت می دهند/تأکید بر پیگیری منویات رهبر انقلاب در حوزه فرهنگ توسط وزیر پیشنهادی ارشاد
 • اعضای کمیسیون فرهنگی به وزارت آقای صالحی رأی مثبت می‌دهند/ تأکید بر پیگیری منویات رهبر انقلاب در حوزه فرهنگ توسط وزیر پیشنهادی ارشاد به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جمشید جعفرپور در جلسه علنی امروز مجلس (28 مرداد 96) و در موافقت با وزیر پیشنهادی ارشاد گفت: به باور اینجانب برای مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند فردی هستیم که فارغ از حاشیه‌ها و هیاهو‌های سیاسی به تدبیر مأموریت‌های متنوع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعم از قرآن، کتاب، مطبوعات، سینما، تئاتر و ... بپردازد. وی افزود: جناب آقای عباس صالحی فرزند فرهنگی است. ویژگی‌ها و سوابقی دارد که ما را در دادن رأی اعتماد به او کمک می‌کند. سابقه حضور طولانی آقای دکتر صالحی در صحنه‌های مختلف فرهنگی، فعالیتهای طولانی به عنوان یک فرهنگ‌ور، حضور در مراجعی که فرهنگ‌سازی می‌کنند و در این حوزه سیاست‌سازی می‌کنند، کمیسیون‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای معاونان، شورای برنامه‌ریزی وزارتخانه‌ای، 4 سال معاون فرهنگی وزارتخانه بوده‌اند. از خانواده روحانیت بودند و خود آگاه به مسائل اسلامی، تخصصی و فرهنگ بودن و مشورت پذیری از ویژگی‌های آقای دکتر صالحی است و ما را به این نتیجه می‌رساند که به وزارت وی رأی بالایی بدهیم. نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای صالحی معتقد به گفت‌وگو و تعامل است اظهارداشت: امروز گمشده ما در حوزه فرهنگ و سیاست، گفت‌وگوست. آن چیزی که در خانواده انقلاب و فرزندان امام و رهبری کم داریم، گفت‌وگو است. متأسفانه بین جریان‌ها و گروه‌ها گفت‌وگو در نمی‌گیرد. وقتی گفت‌وگو کم باشد ناچاریم که در مورد دیگران حدس بزنیم و از دیگران غول می‌سازیم. جعفرپور خاطرنشان کرد: آقای صالحی می‌تواند پلی بین حوزه‌های علمیه به عنوان تولیدکنندگان محتواهای فرهنگی و غنی اسلامی و کسانی که این محتواها را فرآوری می‌کنند، همچون هنرمندان و امکانات بین این دو گروه را فراهم آورد....
 • صادقی:صالحی از اقتدار لازم برای اداره وزارت ارشاد برخوردار نیست
 • نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارشاد گفت: صالحی از اقتدار لازم برای اداره حوزه پرچالش فرهنگ و هنر نیست. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن مجلس گفت: من هم مانند سایر موافقان آقای صالی را از جهات اخلاقی و سوابق مثبت کاری و مدیریتی تایید می‌کنم ولی ایشان از اقتدار کافی برای مدیریت حوزه پرچالش فرهنگ برخوردار نیستند.وی افزود: آقای صالحی در خط اول برنماه پیشنهادی خود تنوع و تکثر دستگاه‌های اجرایی در حوزه فرهنگ را باعث ایجاد ابهام در نقش وزارت فرهنگ دانسته‌اند ولی در ادامه برنامه خود راه حلی برای رفع این نقیصه ارائه نکردند.نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در مطبوعات ما مسئولیت ایجاد محدودیت تصویری برای یکی از شخصیتهای محبوب کشور برعهده چه کسی است؟ ما نمایندگان این سوال را پرسیده‌ایم و هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.وی تصریح کرد: ابهام‌زدایی در هزینه‌کرد بودجه عمومی وزارت فرهنگ یکی دیگر از معضلات این حوزه است بسیاری از اشخاص تحت عناوین فرهنگی از بیت‌المال استفاده می‌کنند و هیچ نظارتی هم بر هزینه‌کرد آنها وجود ندارد و در مقابل مجلس و دیوان محاسبات هم پاسخگو نیستند آقای صالحی چه برنامه‌ای برای رفع سوءاستفاده‌ها تحت عنوان جدول 17 که در بالا اشاره شد دارید؟صادقی با اشاره به اینکه ما در حوزه فرهنگ دچار مشکلات ساختاری هستیم خاطرنشان کرد: این مشکلات هم در حوزه‌های حمایتی و هم در حوزه‌های نظارتی وجود دارد و امروز حمایت از هنرمندان به شکل سنتی آن و از افراد مشخص صورت می‌گیرد که در این زمینه باید تحولاتی ایجاد شود.وی ادامه داد: مهمترین وجه ناعادلانه بودن مسائل فرهنگی این است که مسئولان فکر می‌کنند ایران فقط تهران است چرا رویدادهای فرهنگی را در سطح کشور گسترش نمی‌دهید و امروز تنوع فرهنگی و...
 • الهام امین زاده:گزینه روحانی برای وزارت دادگستری بودم
 • صراط: الهام امین زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با آنا و در پاسخ به این سوال که چرا روحانی به وعده‌اش مبنی بر استفاده از بانوان برای وزارتخانه‌های دولتی عمل نکرد؟، گفت: بنده نظری در مورد این موضوع ندارم!این در حالی است که حسن روحانی در جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس صراحتا گفته بود: "خیلی دلم می خواست که در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر انتخاب کنم. افراد و جایگاه مربوطه را نیز در نظر گرفته بودم اما به دلایلی نشد ان‌شاالله در فرصت‌های بعد این موضوع جبران خواهد شد".وی در ادامه و با بیان اینکه من گزینه رئیس جمهور برای وزارت دادگستری بودم، اظهار داشت: گویا تلاش های ایشان برای محقق شدن این موضوع بی فایده بوده است.دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه وزارت دادگستری مرجع ملی دو کنوانسیون مبارزه با فساد و حقوق کودک است، خاطرنشان کرد: اگر یک زن به عنوان وزیر دادگستری انتخاب می شد قطعا به خوبی می‌توانست این موضوعات را پیگیری کند.امین زاده در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا در دولت دوازدهم حضور خواهید داشت یا خیر؟، گفت: فعلا هیچ صحبتی با بنده در این باره نشده است.
 • برای توسعه و جهش باید به جوانان اعتماد کنیم
 • به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، معاون رئیس جمهور در خصوص حضور جوانان در کابینه دوازدهم گفت: دولت و شخص دکتر روحانی همانطور که در ایام انتخابات به ضرورت حضور جوانان در مسئولیت های کلان تاکید داشتند، برای تحقق این وعده گام های عملی را برداشته اند. مونسان درخصوص علت معرفی آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات ابراز داشت: حوزه مخابرات و زیر ساخت از فناوری های نو محسوب میشود و در دنیا عموما جوانان متصدی این حوزه هستند و مهندس آذری جهرمی نیز از چهره های موفق کشور در حوزه آی سی تی است. رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: برای توسعه و جهش در کشور باید بهجوانان متخصص اعتماد کنیم. معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که در مسئولیت جدیدش تا چه میزان از جوانان استفاده خواهد کرد، گفت: همانطور که ریاست محترم جمهور هم تاکید کردند، سیاست دولت استفاده از ظرفیت جوانان در سطوح عالی همه وزارتخانه ها و سازمانهاست، لذا قطعا در مجموعه میراث فرهنگی هم از ظرفیت جوانان در سطح مطلوبی استفاده خواهیم کرد.
 • عملیات نظامی مشترک ایران روسیه و ترکیه در سوریه/اعلام پایان جنگ سوریه/اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر/گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق
 • گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق، اعلام پایان جنگ سوریه، توافق روسیه و مخالفان سوری برای آتش بس در غوطه شرقی دمشق، اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر، سرکوب شدید مردم در عوامیه عربستان و آمادگی برای برگزاری دور جدید مذاکرات آستانه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای 24 ساعت گذشته خاورمیانه بوده اند. در این نیز باید به خبر مهم دیگری نیز اشاره کرد. خبر عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه که مورد توجه رسانه های زیادی قرار گرفت.به گزارش تابناک، خبرگزاری ترند آذربایجان به نقل از رسانه‌های ترکیه از احتمال برگزاری یک عملیات نظامی مشترک بین ایران، روسیه و ترکیه در سوریه خبر داد.براساس گزارشها، این عملیات نظامی مشترک در شهر ادلب برگزار خواهد شد. قرار است ایران و روسیه عملیاتی را در جنوب این منطقه و همزمان ترکیه نیز عملیاتی را در بخش شمالی این منطقه برگزار کند. گفته میشود که نیروهای روسیه هم اکنون در روستاهای مراداخ و خلفایا حضور دارد. براساس این گزارش، تاریخ دقیقی برای شروع این عملیات اعلام نشده است. ترند با بیان اینکه ترکیه پیش از این اعلام کرده بود آماده است هر تهدیدی را در مرزهایش از بین ببرد گزارش داد که ارتش ترکیه در حال حاضر 25 هزار نیروی نظامی در مرز خود با سوریه مستقر دارد.گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراقبرخی رسانه‌ها به نقل از اطلاعات فاش شده از سفارت آمریکا در عراق، اعلام می‌کنند که «حاجم الحسنی» نامزد مورد حمایت واشنگتن برای تصدی پست نخست‌وزیری و جانشینی «حیدر العبادی» در انتخابات آینده این کشور است.یکی از مقامات مسئول نزدیک به سفارت آمریکا در عراق می‌گوید: حاجم الحسنی نامزد پیشنهادی از سوی شماری از مقامات وزارت دفاع آمریکاست و تاکید دارند که تلاش می‌کنند کاخ سفید و کنگره و پنتاگون را برای حمایت از نخست‌وزیری الحسنی...
 • باید عدالت را در مورد وزرات پیشنهادی رعایت کنیم/انتقاد از توزیع اسناد بی نام و نشان درباره شاخص های بی انضباطی اداری و مالی سازمان ها در صحن مجلس
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، کاظم دلخوش در جریان نشست نوبت بعد از ظهر امروز مجلس در تذکری با استناد به مواد ۲۰۴ ، ۲۰۵ و ۲۰۶ آیین نامه داخلی مجلس اعلام کرد: ما باید عدالت را در مورد وزرات پیشنهادی رعایت کنیم اما به نظر می‌رسد در این مراحل آخر کار مشکلاتی پیش آمده است در حالی که مخالفان و موافقان نظرات خود را مطرح می‌کنند وزرای پیشنهادی نیز حق دارد از خود دفاع کنند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر نقش ویژه دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی از توزیع برگه‌هایی در صحن به عنوان شاخص بی‌انضباطی اداری و مالی سازمان‌ها و دستگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: هیئت رئیسه مجلس نباید اجازه دهد که چنین اسناد بی‌نام و نشان و بدون مشخصات رسمی در صحن توزیع شود. دلخوش با تاکید بر تفاوت ساختار اداری و مالی در وزارتخانه‌های مختلف یادآور شد: کار برخی از وزارتخانه‌هایی که در بدو این فهرست قرار دارد شاید تا حدود ۵۰ برابر برخی وزارتخانه‌های کوچک باشد و نمی‌توان این گونه آنها را باهم مقایسه کرد و وزرای پیشنهادی نیز حق دارند از خود دفاع کنند. علی لاریجانی در واکنش به این تذکر ضمن تایید آن اعلام کرد: از آقای وکیلی منشا این برگه‌ها و اسناد را جویا شدم و ایشان گفتند که توزیع این برگه‌ها منوط به اعلام نظر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بوده است که به نظر می‌رسد غفلتی صورت گرفته است اما به هر حال تذکر شما وارد بود.
 • رئیس جمهور برای تحقق وعده جوانگرایی گام عملی برداشت/آذری جهرمی از چهره های موفق در حوزه آی سی تی است/برای توسعه و جهش باید به جوانان اعتماد کنیم
 • به گزارش ایلنا، معاون رئیس جمهور در خصوص حضور جوانان در کابینه دوازدهم گفت: دولت و شخص دکتر روحانی همانطور که در ایام انتخابات به ضرورت حضور جوانان در مسئولیت های کلان تاکید داشتند، برای تحقق این وعده گام های عملی را برداشته اند. مونسان درخصوص علت معرفی آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات ابراز داشت: حوزه مخابرات و زیر ساخت از فناوری های نو محسوب میشود و در دنیا عموما جوانان متصدی این حوزه هستند و مهندس آذری جهرمی نیز از چهره های موفق کشور در حوزه آی سی تی است. رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: برای توسعه و جهش در کشور باید بهجوانان متخصص اعتماد کنیم. معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که در مسئولیت جدیدش تا چه میزان از جوانان استفاده خواهد کرد، گفت: همانطور که ریاست محترم جمهور هم تاکید کردند، سیاست دولت استفاده از ظرفیت جوانان در سطوح عالی همه وزارتخانه ها و سازمانهاست، لذا قطعا در مجموعه میراث فرهنگی هم از ظرفیت جوانان در سطح مطلوبی استفاده خواهیم کرد.
 • ونگر:برای ما همه بازی ها دشوار است/باید خط دفاعی خودمان را تقویت کنیم
 • سرمربی آرسنال از تیمش تقاضای دقت بیش‌تر در امور دفاعی را دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آرسن ونگر، سرمربی آرسنال در آستانه بازی هفته دوم تیمش در لیگ برتر انگلیس مقابل استوک‌سیتی از بازیکنانش خواست با دقت بیش‌تری به امور دفاعی بپردازند.او در کنفرانس خبری پیش از بازی گفت: اگر مقابل استوک‌سیتی هم مانند بازی با لسترسیتی ظاهر شویم، قطعا چند گل دریافت می‌کنیم. عملکرد دفاعی ما در جدال قبلی نباید تکرار شود و موظفیم با دقت بیش‌تری در امور تدافعی عمل کنیم. استوک‌سیتی در خانه و خارج از خانه تیم خطرناکی است.او در ادامه افزود: این هفته تمرینات خوبی را پشت سر گذاشتیم و به نظرم اگر کمی هوشیار باشیم به پیروزی می‌رسیم. جمع‌آوری امتیاز در ابتدای فصل اهمیت زیادی دارد؛ هر چند نباید به عملکرد یک تیم در هفته‌های اول استناد کرد. ما برای پیروزی به میدان می‌رویم و در راستایکسب 3 امتیاز هر حریفی برایمان دشوار و خطرناک است.انتهای پیام/ R7879/P1361/S3,28/CT10
 • برای موفقیت بوکس در بازی های آسیایی باید سرعت مان را بیشتر کنیم
 • به گزارش وانانیوز، افشین داوری در گفت‌وگویی، در مورد جلسه‌ای که با علی مظاهری و اکبری احدی طی چند روز گذشته داشته است، گفت: با تمام دوستان و خانواده بزرگ بوکس علاقه‌مند هستم که تبادل نظر کنم تا با حضور یک کادر قوی برای موفقیت بوکس به سرعت رو به جلو حرکت کنیم.جلسه خوبی هم با مظاهری و احدی داشتیم که نقطه نظرات آنها را نیز شنیدیم. بنده تمایل دارم از تفکرات جوان و کهن استفاده کنم تا با ترکیبی از جوانان و پیشکسوتان یک کادر خوبی را تشکیل دهیم.وی در ادامه افزود: ما نیروی انسانی خوبی را در بوکس داریم و بنده در این مدت با اغلب دوستان جلسات مختلفی را برگزار کرده‌‌ام و نقطه نظرات‌مان را رد و بدل کرده‌ایم. من از مجموعه این جلسات رضایت دارم. البته در این مدت بخشی از جلسات بوده که من از دوستان خواهش کرده‌ام که به گذشته نپردازند و رو به جلو حرکت کنند چون ما باید سرعت‌مان را برای موفقیت در بازی‌های آسیایی اندونزی بیشتر کنیم.سرپرست فدراسیون بوکس در پاسخ به این سوال که آیا سرمربی کوبایی تا بازی‌های آسیایی اندونزی هدایت تیم ملی را برعهده خواهد داشت یا خیر، گفت: "خیمنز" تا پایان قراردادی که دارد به فعالیت خود ادامه خواهد داد و پس از آن با نظر مربیان و افرادی که کنار او حضور دارند برای ادامه فعالیت این مربی کوبایی تصمیم خواهیم گرفت. ممکن است پس از اینکه کادرفنی را تشکیل دادیم و نظر دوستان را جویا شدیم به این نتیجه برسیم که او در جای دیگر به ما کمک کند. برای "خیمنز" در طول این چهار ماه برنامه داریم، تصمیم داریم که او را برای دوماه به استان‌های مختلف اعزام کنیم تا به عنوان مدرس در استان‌‌ها به بحث آموزش بپردازد. هدف ما این است که در 4 استانی که بوکس خیلی فعال است ابتدا به...
 • باید باهم بسازیم تا مشکلات را حل کنیم/رسول خادم به من این درس را داد که برای عزت ایران از آبروی خود بگذرم
 • به گزارش خبرنگار ایلنا بیژن نامدار زنگنه در جلسه صحن علنی امروز مجلس در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی اظهار داشت: در کشورمان هنگامی که از نفت صحبت می‌کنیم یک کالا نیست نفت دارای ابعاد سیاسی، بازرگانی خارجی و حتی امنیت ملی است. او افزود: در حال حاضر ۹۸ درصد انرژی کشور از نفت تولید می‌شود و بخش عمده بودجه کشور نیز از نفت است و اهمیت نفت باعث شده که دشمنان در برخورد با جمهوری اسلامی به اعمال تحریم بر علیه نفت پافشاری کنند و به ترتیب نفت و زیرمجموعه‌های آن رزمندگان خط مقدم مقابله با دشمنان هستند. زنگنه تصریح کرد: در روزهایی که جهت رای اعتماد نمایندگان در مجلس حضور داشتند همواره در توسعه میادین مشترک، تسریع در اجرای قراردادهای جدید نفتی، پرهیز از خام‌فروشی نفتی، ساخت داخل، مدیریت منابع انسانی تاکید شده است. او با بیان اینکه اساسا برنامه‌های من مطابق با برنامه‌های ششم توسعه است، ادامه داد: آنچه که معاونت نظارت بر برنامه‌های مجلس اعلام کرده ۴۷ درصد برنامه‌های بنده با احکام منطبق، ۴۰ درصد همسو و هیچ مورد مغایری وجود نداشته است و به ۱۳ درصد نیز اشاره‌ای نشده است. زنگنه تصریح کرد: اعتقاد من این است که وزیر نباید برنامه ارائه دهد برنامه‌ها در قانون تصویب می‌شوند و ما موظف به اجرای آنها هستیم. در هر صورت بنده همه اسناد بالادستی از سیاست‌های رهبری تا قانون برنامه ششم را ذکر کرده‌ام و اکنون به برنامه‌های گذشته اشاره‌ای نمی‌کنم نگاهم به آینده است. او ادامه داد: مهم‌ترین موضوع در صنعت نفت بحث سرمایه‌گذاری برای توسعه میادین مشترک متعدد است که در برنامه من به صراحت آمده که باید همه میادین مشترک طی چهار سال تعیین تکلیف شده و هیچ میدانی بلاتکلیف باقی نماند. زنگنه خاطرنشان کرد: بر اساس قراردادهای جدید نفتی با افزایش ضریب بازیافت و به کارگیری فناوری نوین و ایجاد اشتغال تاکید شده است....
 • نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس:دولت دوازدهم خیرالموجودین خود را معرفی کرده است/نصیری قیداری گزینه خوبی برای وزارت علوم است
 • فریدون احمدی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: نمایندگان استان زنجان در مجلس شورای اسلامی به توافق رسیدند تا طی نامه‌ای خواستار معرفی نصیری قیداری به عنوان وزیر پیشنهادی علوم توسط رئیس جمهور شوند. وی با اشاره به اینکه نصیری قیداری دارای سابقه دانشگاهی بالا بوده و یک دوره نماینده مردم زنجان در مجلس و معاون وزیر علوم بوده است، تصریح کرد: این فرد به لحاظ کلی دارای شرایط لازم بوده و دانشگاه را به خوبی می‌شناسد و کار اجرایی انجام داده و تعامل خوبی با دولت مستقر دارد. نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نصیری قیداری گزینه بی‌ربطی برای تصدی وزارت علوم نیست، گفت: این موضوع بستگی به استقبال دولت دارد. احمدی با اشاره به اینکه صحبت نمایندگان در موافقت با وزیر پیشنهادی با مجیزگویی فرق می‌کند، عنوان کرد: مدح و ثنای کسی در مجلس کار درستی نیست. وی با اشاره به سخنرانی خود در مورد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی عنوان کرد: به دو دلیل در دفاع از وزیر مذکور صحبت کردم، چرا که این وزارتخانه تولیدی بوده و همپوشانی بالایی با وزارت صنعت دارد و در مورد بازار و تنظیم آن و تعرفه‌های آن موثر است. نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف آیین‌نامه‌ای مجلس خاطر نشان کرد: هر نماینده باید حداقل در مورد وزیر پیشنهادی کمیسیون خود صحبت کند، ولی این موضوع در مجلس و آیین‌نامه‌های آن اجرایی نمی‌شود. احمدی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برنامه‌های خوبی در زمینه حوزه کشاورزی داشته و بیشتر پروژه‌محور به سراغ اقتصاد مقاومتی رفته است، اظهار کرد: این وزیر 42 پروژه در بخش اقتصاد مقاومتی تعریف کرده ولی باید کمی به موضوع نگاه شود. وی با اشاره به اینکه تیم اقتصادی جدید دولت نسبت به تیم قبلی هماهنگ‌تر است، اضافه کرد: بحث ایده‌آلی...
 • بیژن زنگنه:تاکنون هیچ گاه چنین وفاق و وحدت ملی را مشاهده نکرد ه ام/باید برای حل مشکلات چشم در چشم اقدام کنیم
 • رویداد۲۴-نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت را آغاز کردند.به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، دادگستری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، صنعت معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی و کشور بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نفت را آغاز کردند.بیژن نامدارزنگنه ۶۵ ساله کارشناسی ارشد مهندسی عمران دارد، وزیر نفت (سه دوره)، وزیر نیرو (دو دوره)، وزیر جهاد سازندگی (دو دوره)، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه کاری خود دارد.در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابتدا مخالفان و موافقان به بیان سخن می‌پردازند سپس وزیر پیشنهادی از خود دفاع می‌کند.مخالف/ ابطحی: چرا شبانه قرارداد چینی‌ها را فسخ کردید؟نماینده مردم خمینی شهر در مجلس گفت: چرا در سال ۹۲ پول خوراک پتروشیمی‌ها را به ارز مبادله‌ای گرفتید در حالی که پیشتر در خارج از کشور دریافت می‌کردید؟ چرا شبانه قرارداد چینی‌ها را فسخ کردید و الان مجبور شدید همان قراردادها را با آنان منعقد کنید؟سیدمحمدجواد ابطحی در جلسه علنی امروز بعدازظهر (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت، با قرائت فرازهایی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در جمع دولت شهید رجایی، گفت: کاری به مسائل فنی وزارت نفت ندارم. تضاد منافع در بحث کسب و کار و مدیریت استراتژیک را داریم. می‌گوییم وقتی مدیریت دولتی و خصوصی در یک جایی با هم یکسان شد، فساد می‌آورد.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: این مسئله بحث مفصلی دارد. گره اصلی فسادهای نهادینه شده عدم توجه به تعارض منافع است. اصل ۱۴۱ قانون اساسی رییس‌جمهور و معاونان و کارکنان رییس‌جمهور را از داشتن دو شغل برحذر می‌داند. از جمله مدیریت عامل و هیات مدیره انواع شرکت‌های خصوصی....
 • وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی/صالحی راه کاری برای رفع چالش های فرهنگ ندارد
 • نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت بررسی صلاحیت سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی را آغاز کردند.به گزارش «تابناک»؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی و دادگستری، دفاع، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت وارد بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند.سیدعباس صالحی ۵۴ ساله دکترای فلسفه دارد و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست وزارت ارشاد را در کارنامه کاری خود دارد.در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابتدا مخالفان و موافقان به بیان سخن می‌پردازند سپس وزیر پیشنهادی از خود دفاع می‌کند.گزارش مذاکرات مجلس در خصوص تعیین صلاحیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز شنبه -28 مرداد خدیجه ربیعی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱۳۹۶/۰۵/۲۸ - ۱۲:۰۱ برنامه‌های صالحی راه‌کاری برای رفع چالش‌های بخش فرهنگ نداردخدیجه ربیعی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ گفت: دکتر صالحی شخصیتی متدین هستند که رابطه خوبی با بدنه فرهنگ کشور دارد. سختی کار در این حوزه از تعدد تعاریف مختلف این حوزه است با این اوصاف حساسیت مسئولیت کسی که تصدی این وزارتخانه را برعهده خواهد گرفت، از سایر وزرا بسیار بیشتر است. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: برنامه پیشنهادی دکتر صالحی را بررسی کردم و مخالفتم ناشی از نتایج این بررسی است. جناب صالحی، شما به چالش‌ها خوب اشاره کردید، اما در راه‌کار و سازکار عملی مناسبی برای رفع آنها ارائه نداده‌اید. مشخص نکردید که آیا برنامه جنابعالی می‌تواند قانون را حاکم کند و دستگاه‌های موازی بر قانون تاثیر نگذارند و اگر این چنین شد،‌ برخورد شما چگونه خواهد بود؟ ایشان این را که چگونه همکاری‌شان با سایر دستگاه‌های فرهنگی مانع از موازی‌کاری شود، ارائه نکرده است....
 • باید اطلاع رسانی را از خواص جامعه آغاز کنیم/ارتباط بین بخشی میان نهاد های مختلف باید زیاد شود
 • رویداد۲۴-رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در دیدار اخیر مسئولین عالی قضایی که با مقام معظم رهبری (حفظه ا...) بمناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه برگزار شد، بعد از ارائه گزارش عملکرد ریاست محترم قوه قضائیه، معظم له فرمودند: شناخت و اطلاع مردم و جامعه از دادگستری به این میزان نیست و باید حوزه اطلاع رسانی خودتان را به جهت در جریان قرار دادن مردم و مسئولان تقویت نماییدغلامحسین اسماعیلی در دیدار با رئیس ستاد امور مساجد کشور گفت: در یکسال گذشته از حیث کمی، یک میلیون و ۲۵۸ هزار رای قضایی از سوی محاکم صادر شده و از این میزان در حدود یک پنجم یا بیست درصد آن اعتراض و در مرجع تجدیدنظر استان تهران مطرح شده است. او ادامه داد: در دیدار اخیر مسئولان عالی قضایی که با مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه برگزار شد، بعد از ارائه گزارش عملکرد ریاست محترم قوه قضائیه، معظم‌له فرمودند: شناخت و اطلاع مردم و جامعه از دادگستری به این میزان نیست و باید حوزه اطلاع‌رسانی خودتان را به جهت در جریان قرار دادن مردم و مسئولان تقویت کنیدو این خلائی است که با آن مواجه هستیم و موضوعی است که مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) هر سال به آن تأکید می‌کنندو بدین منظور ما در مجموعه دادگستری کل استان تهران به این جمع‌بندی رسیدیم که باید اطلاع‌رسانی را از خواص جامعه آغاز کنیم و در گام بعدی به توده مردم برسیم که ابتدا خواص جامعه از موضوعات مطلع و به کمک آنان اطلاع‌رسانی عمومی صورت گرفته و بعد از آن نیز به طرق دیگر توده مردم در جریان امور قرار بگیرند. اسماعیلیاستان تهران را به لحاظ حساسیت امور، واجد اهمیت خاص برشمرد و اظهار داشت: در تهران نیاز است که ارتباط بین بخشی میان نهاد‌های مختلف زیاد شود و به ضرورت این نیاز احساس شد که دیداری با...
 • باید باهم بسازیم تا مشکلات را حل کنیم/در برنامه من به صراحت آمده که باید همه میادین مشترک طی چهار سال تعیین تکلیف شود
 • رویداد۲۴-وزیر پیشنهادی نفت تاکید کرد: مهم‌ترین موضوع در صنعت نفت بحث سرمایه‌گذاری برای توسعه میادین مشترک متعدد است که در برنامه من به صراحت آمده که باید همه میادین مشترک طی چهار سال تعیین تکلیف شده و هیچ میدانی بلاتکلیف باقی نماند.بازرگانی خارجی و حتی امنیت ملی است. او افزود: در حال حاضر ۹۸ درصد انرژی کشور از نفت تولید می‌شود و بخش عمده بودجه کشور نیز از نفت است و اهمیت نفت باعث شده که دشمنان در برخورد با جمهوری اسلامی به اعمال تحریم بر علیه نفت پافشاری کنند و به ترتیب نفت و زیرمجموعه‌های آن رزمندگان خط مقدم مقابله با دشمنان هستند. زنگنه تصریح کرد: در روزهایی که جهت رای اعتماد نمایندگان در مجلس حضور داشتند همواره در توسعه میادین مشترک، تسریع در اجرای قراردادهای جدید نفتی، پرهیز از خام‌فروشی نفتی، ساخت داخل، مدیریت منابع انسانی تاکید شده است. او با بیان اینکه اساسا برنامه‌های من مطابق با برنامه‌های ششم توسعه است، ادامه داد: آنچه که معاونت نظارت بر برنامه‌های مجلس اعلام کرده ۴۷ درصد برنامه‌های بنده با احکام منطبق، ۴۰ درصد همسو و هیچ مورد مغایری وجود نداشته است و به ۱۳ درصد نیز اشاره‌ای نشده است. زنگنه تصریح کرد: اعتقاد من این است که وزیر نباید برنامه ارائه دهد برنامه‌ها در قانون تصویب می‌شوند و ما موظف به اجرای آنها هستیم. در هر صورت بنده همه اسناد بالادستی از سیاست‌های رهبری تا قانون برنامه ششم را ذکر کرده‌ام و اکنون به برنامه‌های گذشته اشاره‌ای نمی‌کنم نگاهم به آینده است. او ادامه داد: مهم‌ترین موضوع در صنعت نفت بحث سرمایه‌گذاری برای توسعه میادین مشترک متعدد است که در برنامه من به صراحت آمده که باید همه میادین مشترک طی چهار سال تعیین تکلیف شده و هیچ میدانی بلاتکلیف باقی نماند. زنگنه خاطرنشان کرد: بر اساس قراردادهای جدید نفتی با افزایش ضریب بازیافت و به کارگیری فناوری نوین...
 • غلامحسین اسماعیلی:باید اطلاع رسانی را از خواص جامعه آغاز کنیم/ارتباط بین بخشی میان نهادهای مختلف باید زیاد شود
 • غلامحسین اسماعیلی در دیدار با رئیس ستاد امور مساجد کشور گفت: در یکسال گذشته از حیث کمی، یک میلیون و ۲۵۸ هزار رای قضایی از سوی محاکم صادر شده و از این میزان در حدود یک پنجم یا بیست درصد آن اعتراض و در مرجع تجدیدنظر استان تهران مطرح شده است. او ادامه داد: در دیدار اخیر مسئولان عالی قضایی که با مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه برگزار شد، بعد از ارائه گزارش عملکرد ریاست محترم قوه قضائیه، معظم‌له فرمودند: شناخت و اطلاع مردم و جامعه از دادگستری به این میزان نیست و باید حوزه اطلاع‌رسانی خودتان را به جهت در جریان قرار دادن مردم و مسئولان تقویت کنید و این خلائی است که با آن مواجه هستیم و موضوعی است که مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) هر سال به آن تأکید می‌کنند و بدین منظور ما در مجموعه دادگستری کل استان تهران به این جمع‌بندی رسیدیم که باید اطلاع‌رسانی را از خواص جامعه آغاز کنیم و در گام بعدی به توده مردم برسیم که ابتدا خواص جامعه از موضوعات مطلع و به کمک آنان اطلاع‌رسانی عمومی صورت گرفته و بعد از آن نیز به طرق دیگر توده مردم در جریان امور قرار بگیرند. اسماعیلی استان تهران را به لحاظ حساسیت امور، واجد اهمیت خاص برشمرد و اظهار داشت: در تهران نیاز است که ارتباط بین بخشی میان نهاد‌های مختلف زیاد شود و به ضرورت این نیاز احساس شد که دیداری با علما، بزرگان و خواص داشته باشیم و گزارشی خدمتشان عرض کرده و از مطالب، نقطه نظرات آنان بهره‌مند شویم. این مقام قضایی در ادامه به بیان گزارشی از وضعیت دادگستری کل استان تهران پرداخت و تصریح کرد: دادگستری استان تهران به لحاظ آماری معادل یک ششم کل کشور است و به لحاظ موقعیت خاص پایتخت و به لحاظ کیفی دارای آمار متفاوت و پرونده‌های...
 • اقتصاد مقاومتی حلقه مفقوده ۶ وزیر پیشنهادی اقتصادی/جای خالی راهکارهای عملی برای ایجاد اشتغال
 • گروه اقتصادی: اولین وزیری که از برنامه‌های خود دفاع کرد، محمدجواد آذری جهرمی جوان‌ترین وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. اگرچه او متعهد شد که در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمینه‌های ایجاد اشتغال در کشور را فراهم می‌کند، اما در این رابطه برنامه‌ای عملی ارائه نکرد. تنها اشاره‌ای گذرا مبنی بر اینکه ما ظرفیت داریم که 1.5 درصد اشتغال کشور را توسعه دهیم و این برای ما فرصت است» داشت و تأکید کرد که برنامه دولت برای ایجاد 900 هزار شغل یعنی سالی 100 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات تنظیم‌شده است. بااین‌حال او نگفت که این 100 هزار شغل دقیقاً در کدام بخش‌ها ایجاد خواهد شد و چه راهکار اجرایی برای آن‌ها دارد. به گزارشبولتن نیوز، دومین وزیر پیشنهادی حسن روحانی، مسعود کرباسیان بود که از برنامه‌هایش دفاع کرد. بررسی دفاعیات او نشان می‌دهد که وی تنها گرته برداری از قوانین برنامه‌های توسعه کرده بود و برنامه‌ای که نشان بدهد از طرف خود وی تهیه‌شده، از سوی او ارائه نشد. به همین دلیل هم بیشتر تأکید داشت که بگوید، بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و شعارهای رئیس‌جمهور برای حل مشکلات اقتصاد ایران عمل خواهد کرد؛ اما او نگفت که مثلاً برای ایجاد اشتغال یا حل مشکل بانکی بر مبنای اقتصاد مقاومتی چه راهکاری مخصوص ارائه می‌کند که در راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی وجود ندارد. کرباسیان گفت که مأموریت اصلی‌اش در وزارت اقتصاد عملیاتی ساختن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای در برنامه ششم توسعه است. بااین‌حال او نگفت که مثلاً برای حل بحرانی که بورس، صندوق‌های بازنشستگی و بانک‌ها را فراگرفته چه‌کار خواهد کرد؟ محمود حجتی سومین وزیر بود که از برنامه‌های خود دفاع کرد. هرچند حجتی به دلیل عملکرد و البته نوع وزارتخانه‌اش اگر هم نخواهد باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اجرا کند، اما لااقل در کارنامه او خودکفایی گندم و...

کلیدواژه