به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از مهر مرداد
٢٠
2017-08-20@00:15:17 GMT

مناظره‌های ۹۶ در مایه‌های مناظرات ۸۸ بود

امام جمعه قم با اشاره به موگرینی: پیرزنی عشوه‌گر در خور تکریم نیست!

ابراز امیدواری «امام» به رفع حصر

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه مناظره‌های ۹۶ در مایه‌های مناظرات ۸۸ بود؛ ما هم نپسندیدیم، گفت: از طریق الهام به احمدی‌نژاد پیغام دادیم که انصراف دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی کدخدایی مهمان این هفته برنامه «دستخط» بود و به سوالات مجری این برنامه تلویزیونی پاسخ داد.

س: تقریبا دو الی سه ماهی از فشار انتخابات می گذرد. انتخابات اردیبهشت را شروع کنیم؛ فضاهای انتخاباتی زیادی را تجربه کردید. انتخابات اردیبهشت که گذشت با چه انتخاباتی شبیه بود؟

کدخدایی: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، یک کنش اجتماعی و سیاسی است که مردم با شور و اشتیاق خود پای صندوق های رای می آیند. شور و احساساتی که در ایران داریم به جرات می توان گفت در جای دیگر نداریم. به همین خاطر مشارکت را همواره در جمهوری اسلامی ایران بیشتر از کشورهای دیگر داریم.

انتخابات این بار را هم اگر از زاویه حقوقی نگاه کنیم فرقی با بقیه انتخاباتی که قبلا داشتیم، در سال‌های ۸۴، ۸۸ و ۹۲ فرقی ندارد اما از زوایای اجتماعی و سیاسی قابل بررسی است. صاحبنظران در حوزه های مختلف ورود کردند و بحث هایی داشتند. شاید نتوان گفت انتخابات در هر مرحله ای شبیه کدام مرحله است. هر انتخاباتی یک ویژگی های خاصی دارد که مخصوص همان دوره است و تشابه‌سازی انتخابات یک مرحله با مرحله دیگر سخت است. از جهت حقوقی مشکل خاصی را نداشتیم، از جهت نگرش هایی که بود و نگرانی هایی که داشتیم چیزی شبیه انتخابات ۸۸ بود. به هر حال احساسات خیلی برانگیخته شد و هر طرفی صحبت هایی را داشت و طرفداران آنها بحث هایی را داشتند.

س: حالت دوقطبی پیدا کرده بود.

کدخدایی: بله. حالت دوقطبی پیدا کرده بود. این وضعیت شبیه سال ۸۸ بود ولی نمی توان گفت به طور کامل چنین بود.

س: برخی از سیاسیون که بیشتر در اصولگرایان هستند، از احراز و تایید صلاحیتها نقدهایی را به شورای نگهبان دارند. می گویند حساسیت فضای سیاسی باعث شد حتما دو طیف سه نفره را انتخاب کنند و حتی می شد طیف های گسترده تر را داشت تا از دوقطبی خارج شویم و هم تنوع و تکثر بیشتر شود. چنین چیزی را قبول دارید؟

کدخدایی: خیر. یکی دو بار این را پاسخ دادم. شورای نگهبان اصولا نگاهش سیاسی نیست. یعنی هیچگاه نگاه نمی کند چه طیفی حضور دارد و چه طیفی حضور ندارد و یا سهمی را برای این طیف قرار دهد و سهمی را برای طیف دیگر در نظر بگیرد. ملاک شورای نگهبان در بررسی صلاحیتها، قانون است و آن شرایطی که در قانون وجود دارد و مستنداتی در پرونده افراد وجود دارد و نهایتا رای گیری می شود.

عرض کردم یکی الی دو نفر از افرادی که از محترمین بودند و ثبت نام کردند شاید تنها یک رای برای احراز صلاحیت نیاز داشتند، ولی نشد.

س: اسم نمی برید؟

کدخدایی: خیر. اگر آنها هم احراز صلاحیت شده بودند مردم می دیدند که چنین دسته بندی و سهم بندی برای جناح ها وجود ندارد.

س: در این انتخابات فرد یا افرادی بودند که صلاحیت آنها احراز نشده باشد و رایزنی هایی شود و در نهایت احراز شود؟

کدخدایی: اصل رایزنی ها بود. برخی افراد صحبت می کردند و خود را مکلف می دانستند که بر توانائی های افراد گواهی دهند، اما اعضای شورای نگهبان هم با قانون مواجه هستند؛ آن چه در قانون است و در پرونده ها هست و در نهایت باید رای گیری کنند. اینکه کسی در احراز صلاحیت ها تاثیرگذار بوده باشد، نبوده است.

س: در این ۶ نفر کسی نبود که احراز صلاحیت نشده باشد و بعد از رایزنی دوباره صلاحیت تائید شود؟

کدخدایی: خیر.

س: شورای نگهبان هم بعد از احراز صلاحیت ها افراد را تا دوره تبلیغات و بعد آن زیرنظر دارد. به نامزدی در این دوره بخاطر برخی حرفها تذکر داده شد؟

کدخدایی: بله. تذکر دادیم. البته بعد از آن دستگاه های دیگر هم مسئولیت دارند و دستگاه های دیگر هم این کار را انجام می دهند. از طریق دستگاه های مختلف این کار انجام می شد. برخی افراد به هر حال، وابستگانشان دعوت شدند و تذکر نسبت به مطالبی که وجود داشت داده شد.

در شورای نکهبان چنین امری متعارف است. اگر چنین احساسی شود که نکته خلافی رخ می دهد مرحله اول تذکر است. در این نوبت هم داشتیم که به افرادی تذکر داده شوند.

س: حل شد؟

کدخدایی: به مراحل بعدی نرسید. بارها این را عرض کردیم شورای نگهبان این اختیار را دارد تا زمان رای‌گیری بتواند اعلام نظر کند و بعدا در خصوص صحت انتخابات می تواند ورود پیدا کند. مثل انتخابات مجلس تا زمانی که اعتبارنامه تصویب نشده است رویه این است که شورای نگهبان می تواند ورود کند و ابطال کند و این اختیارات را دارد.

س: در ریاست جمهوری هم این اختیارات را دارد؟

کدخدایی: بله. حتی در ریاست جمهوری قانون خیلی تصریح کرده است که بعد از بررسی صلاحیت ها اگر به شورای نگهبان مدارکی درباره صلاحیت فرد برسد، می تواند تجدید نظر کرد. این را تصریح کرده است و در مجلس این صراحت را نداریم ولی در قانون انتخابات ریاست جمهوری این وجود دارد.

س: تخلفات به گفته خود شما، تعدادش زیاد بود، اما نه به اندازه ای که به کل انتخابات خدشه وارد کند. می توانید بگویید تخلفات در چه حوزه ای بود؟

کدخدایی: در حوزه تبلیغات ... معمولا حوزه پررنگ تخلفات انتخاباتی در تبلیغات است. افراد یا خلاف واقع مطلبی را بیان می کنند و یا ممکن است صحبت هایشان متضمن توهین و افترا باشد یا مطالب غیرواقعی را مطرح می کنند. بخشی از تخلفات به روز رای گیری مربوط می شود.

آنجا عناوین متعددی را در قانون انتخابات داریم مانند تعرفه ندادن و خرید و فروش رای و مخدوش بودن تعرفه ها یا دخالت عوامل اجرایی و عوامل نظارت در امر انتخابات یا تبلیغات بر سر صندوق ها و در شعب ... اینها عناوین متعددی است که در قانون لحاظ شده است و در هر دوره ای اینها را داریم که شدت و ضعف دارد.

هم سال ۸۸ و هم الان چنین وضعیتی را داشتیم.

س: کدام پررنگ تر بود؟

کدخدایی: در سال ۸۸ و ۹۶ را نگوییم پررنگ بود، ولی در ۸۸ یک طرف قضیه نظر را قبول نداشت و آن فتنه ای که نباید شروع می شد، شروع شد. خوشبختانه در ۹۶ چنین مسئله ای را نداشتیم و طرفین نظر مراجع قانونی را تمکین کردند و پذیرفتند اما خب تخلفات وجود دارد. بخشی از این تخلفات هم اگر تاثیرگذار بر انتخابات نباشد، دیگر در مسئولیت شورای نگهبان نیست. برای قوه قضائیه و محاکم دادگستری می رود و زمان هم ندارد. هر زمانی که رسیدگی شد می توانند اعمال نظر کنند.

س: الان پیگیر هستید که به کجا رسیده است؟

کدخدایی: ما طبق قانون نباید پیگیری کنیم. طبق قانون باید فقط گزارش دهیم. مثلا بگوییم این گزارش ها در حوزه خرید و فروش رای یا در حوزه تبلیغات غیرواقع یا در روز رأی گیری آمده است. اینها را گزارش کرده ایم و چیزی که برای ما ارسال شد برای قوه قضائیه ارسال کردیم.

آن چیزی که مربوط به ما هست تخلف یا جرم انتخاباتی صورت گرفته که می تواند سرنوشت انتخابات را تغییر بدهد نبوده است. نهایتا هم شورای نگهبان صحت انتخابات را اعلام کرد به این معنا است که تخلف عمده که تاثیرگذار باشد را نداشتند.

س: سقف زمانی مشخصی برای رسیدگی وجود دارد؟

کدخدایی: خیر. مثلا در دوره هفتم مجلس گزارش هایی را برای قوه قضائیه فرستادیم که در مجلس نهم دعوتنامه آمد که بیایید نسبت به آن گزارشی که در مجلس هفتم دادید، رسیدگی کنیم. این متاسفانه در ادوار گذشته بود و زمان ندارد. این دوره با تدبیری که رئیس قوه قضائیه داشتند، ستادی را تشکیل دادند و این ستاد فعال برخورد کرد و جای شکر دارد.

س: این نگرانی ایجاد می شود که اگر زمان دار شود، همان کسانی که تخلف کردند، دوباره سمت بگیرند و در جایگاه مورد نظر بنشینند.

کدخدایی: بله این مشکلات وجود دارد. ان شاالله برخورد قوه قضائیه این گونه باشد که بتوان در مراحل آینده کسانی که متخلف بودند بازداشته شوند.

س: دو دوره از انتخابات ریاست جمهوری است که سختی های خاص خود را دارد. به خصوص این دو دوره آمدن رئیس جمهورهای سابق به عرصه انتخابات بود. خودتان پیش بینی می کردید که بیایند؟

کدخدایی: پیش بینی که می شد. زمزمه هایی که در رسانه ها و شایعاتی که وجود داشت، با شدت و ضعف، ولی این پیش بینی می شد.

س: تلاش شد همانند آقای هاشمی که ایشان (احمدی نژاد) هم انصراف دهند؟

کدخدایی: انصراف را بله؛ چون در جایی کسی را دیدم که صحبتی کرده بود و خلاف واقعیت بود، من هم درصدد پاسخ نیستم اما این دوره زمانی که به نتیجه رسیدیم قبل از این که اسامی را به وزارت کشور اعلام کنیم به برخی از آقایان قرار شد اطلاع دهیم از جمله ایشان که اگر می خواهند انصراف دهند. اصلا اصراری نیست.

من به آقای دکتر الهام اطلاع دادم و گفتم چنین وضعیتی هست و ممکن است تا ساعات آینده نتایج را اعلام کنیم و نظر به ایشان مثبت نبود و می توانید اعلام کنید و ما می توانیم همانند بقیه در لیست انصرافی ها قرار دهیم. ایشان تردید داشتند و گفتند بعید است قبول کنند و دیگر پاسخی تا ساعتی که ما قرار بود اعلام کنیم، نیامد.

س: در رابطه با آقای هاشمی، واسطه پیغام آقای لاریجانی بودند؟

کدخدایی: بله، آقایان لاریجانی و روحانی.

س: در تایید صلاحیت ها فشارخاصی به شورا وارد نشد؟

کدخدایی: فشار اگر به مفهوم فضای رسانه ای و عمومی باشد مطرح می شود. ولی این که کسی اصرار کند یا توصیه خاصی داشته باشد نبود، چون می دانند شورای نگهبان فشارپذیر نیست. تحت تاثیر این فشارها قرار نمی کیرد.

س: یکی از تصمیماتی که در زمان انتخابات اردیبهشت انجام شد زمان مناظرات تلویزیونی بود که ابتدا تصمیم گرفتند غیر زنده باشد. شورای نگهبان در این زمینه نظری داشت؟

کدخدایی: نظر خاصی نبود چون خیلی مرتبط با ما نبود البته دوستان صداوسیما مشورت هایی داشتند. ما هم نظرات اولیه داشتیم ولی در نهایت نظر خودشان اعمال شد.

س: نظر شما زنده بود؟

کدخدایی: فرقی نمی کرد. آن چه برای ما مهم است این که مناظرات منجر به ایجاد کدورت بیشتر نشود و منجر به شقاق جدید نشود. فضای انتخابات را ملکوک نکند. آنچه برای ما مهم است همین بود. این که زنده یا غیرزنده باشد مهم نبود.

س: مناظرات را دیدید؟

کدخدایی: همه را ندیدم ولی برخی را دیدم. چون نماینده در صداوسیما داشتیم. خودم همه را ندیدم چون درگیر انتخابات بودیم.

س: چطور بود؟ چقدر چارچوب های اخلاقی و سیاسی رعایت شد؟

کدخدایی: این دوره کمتر بود نسبت به ۸۸ کمتر بود ولی می توان گفت در مایه های سال ۸۸ بود. فضا را ما هم به عنوان شهروند نپسندیدیم. این که حیثیت ها را بی جهت لکه دار کنیم یا حرف هایی را بزنیم که در دقایق حضور در مناظرات اثبات و نفی آن خیلی آسان نیست و یک ادعا است.

به نظر من، اگر قرار است مناظره باشد باید روی برنامه ها و نگاه به آینده باشد و اثبات توانمندی در حوزه ای که ریاست جمهوری است باید باشد. اگر بتوان اینها را سازماندهی کرد برای آینده شاید بتوان در این جهت هم بهتر برنامه ریزی کنیم.

س: تذکری در بین مناظرات به کسی داده نشد؟

کدخدایی: خیر. در مناظرات تذکری داده نشد.

س: چون همه در یک چارچوب اخلاقی بودند. در مرحله برگزاری انتخابات گله ای رئیس جمهور داشتند که در باره رای گیری ساعات آخر بود که اگر بیش از ۱۲ شب ادامه پیدا می کرد ما حتی ۳-۲ میلیون رای مان اضافه می شد. این صحت داشت؟

کدخدایی: همیشه یک مشکلی را داشتیم و داریم که با دوستان وزارت کشور است و این که ساعت رای گیری تا چه زمانی است. قانون گفته است روز جمعه است و یک روز باید باشد. تعریف یک روز در عرف و طبیعی چیست؟ در گذشته این طور بود اگر تابستان هست به خاطر این که هوا در برخی استان ها هوا گرم است و ممکن است مردم نباشند و شاید برخی مشغول کشاورزی هستند ساعاتی را تمدید می کردند.

ساعت رای گیری ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر است. ساعات تمدید را یک تا دو ساعت در نظر می گیرند. چند دوره ای این را حالت جهشی گذاشته بودند و وزیر کشور دو الی سه ساعت تمدید می کرد و این به ساعت ۱۲ می رسید. ۱۲ هم روز جمعه تلقی نمی شد. هر بار هم این بحث را داشتیم که به هر حال از روز جمعه بگذرد روز جمعه نیست. باید تعیین تکلیف شود.

گفتند قبل از ۱۲ افراد را داخل می کنیم و در را می بندیم. همه اینها یک وجه شبهه‌ناکی را در این جهت داشت. در این دوره به دوستان وزارت کشور اعلام کردیم تمدیدها به طوری باشد که ۱۲ تمام شود. تمدید را می توانستند یک ساعت یک ساعت بگذارند و ۱۰ درها را ببندند و تا ۱۲ رای گیری شود. اعتراضاتی هم آن زمان و هم بعد از آن شد که خوشبختانه وزیر کشور همکاری کردند و پذیرفتند.

یک بار برای همیشه بایداین مسئله به پایان برسد. امیدواریم هم در قانون تصریح شود و هم در آینده وزارت کشور به گونه ای پیش بینی کند که به این سقف زمانی برخورد نکنیم.

س: در آن شب صندوق های سیار پیش بینی شد؟

کدخدایی: صندوق های سیار برای جاهایی بود که امکان رای گیری نداشتند.

س: برای آخر شب منظورم است؟

کدخدایی: خیر. این هم که گفتید، هیچ رایی گرفته نشد به هر حال رای گرفته شد. آنهایی که در داخل شعبه بودند رای را دادند. این طور نبود که ارقامی که آقایان می فرمایند صحیح باشد.

س: دو الی سه میلیون ...؟

کدخدایی: خیر، این قدری اغراق است. گله دیگری دارید دوستان وزارت کشور و اقای رئیس جمهور خوب بود آن را هم ذکر می کردند که به دلیل سیستم های جدید و سامانه ی که ایجاد کردند و اینکه انتخابات با شوراها همزمان شد و در شوراها هم مشکلاتی پیش آمد، خیلی جاها تا ساعت ۹ یا ده صبح رای گیری انجام نشد. رئیس جمهور باید هر دو را ببینند.

س: به این قصه برسیم که همیشه مسئولین انتخابات در زمینه خلا قوانین انتخابت تصریح داشتند. پارسال اواخر سال آقا سیاست های کلی را اعلام کردند و به گفته خیلی ها حجت تمام شد که این مسائل سروسامان گیرد. به این انتخابات نرسید. برای انتخابات مجلس این خلأها پر می شود؟

کدخدایی: باید بگوییم امیدواریم. من خیلی پیگیر این مسئله بودم. قرار شد جلسه هماهنگی بین مجلس و دولت و شورای نگهبان باشد که امیدواریم در این هفته یا هفته بعد انجام شود و یک راهکاری را برای جمع بندی جلسات هر سه بخش داشته باشیم.

س: اگر کمیته قوی تشکیل شود به نظر قانون محکمی خواهد شد.

کدخدایی: بله. وزارت کشور یک لایحه جامعی را به صورت پیش نویس آماده کرده است. مجلس هم نظراتی دارد و ما هم نظرات کارشناسی را خواهیم داد و خیلی دخالتی نخواهیم کرد، مگر به اصل مصوبه باشد که برای شورای نگهبان بیاد و اعلام نظر کند.

س: در سیاست های کلی چندین مورد مهم دارد ولی دو مورد که در ذهن همه مردم باقی ماند یکی درباره ثبت نام هایی است که بی رویه می آید و آبروی کشور در بیرون مرزها تحت تاثیر است. فشارهایی روی شورا می آید و وقت از شورا می گیرد. یکی هم در زمینه شفا بودن منابع مالی است.

کدخدایی: هر دو هم در سیاست های کلی مقام معظم رهبری آمده است و این به عنوان یک برنامه کلان هم مجلس و هم دولت مورد استناد قرار گیرد تا این مشکل برای همیشه حل شود.

س: یک چیزی هم که به خود شورا برمی گردد در مورد تعریف رجل سیاسی است که اگر تبیین شود خیلی از فشارها از روی شورا برداشته می شود.

کدخدایی: بله. در جایی عرض کردم ولی امکان دارد تکرار این امر خالی از لطف نباشد که در سال ۹۲ یک آئین‌نامه اجرایی برای این اصل را تدوین کردیم. خیلی بحث شد. یک سالی در شورای نگهبان بحث شد. نظراتی وجود داشت ولی بعد به دلیل این که خیلی الزامی را احساس نمی کردیم هم علنی نشد و هم در شورا مدنظر قرار نگرفت.

اخیرا هم بعد از ابلاغ سیاست های کلی، دو جلسه در شورای نگهبان بحث شد. اما به انتخابات اخیر نرسید که بتوان برای انتخابات این دوره به طور نهایی بکار بگیریم ولی امیدواریم به زودی دوباره در دستور ما قرار گیرد تا ما هر چه زودتر اعلام نظر کنیم.

س: ابعادی از آن پیش نویس را بیان نمی کنید؟

کدخدایی: خیر. شرایطی که در اصل ۱۱۵ وجود دارد خیلی جزئی تر و عینی تر در آئین نامه آوردند. رجل سیاسی یا مذهبی را ملاک های عینی تر لحاظ کردند. در حوزه تقوا و مدیریت و مدبر بودن هم به همین صورت است. من فکر می کنم اگر آن مبنای کار قرار گیرد بتواند شاخص های عینی‌تری را ارائه کند که مجلس بر اساس آن بتواند قانونگذاری شفافی داشته باشد.

س: چند جا تاکید کردید که در بررسی صلاحیت ها، افرادی که الان نماینده یا رئیس جمهور هستند، صلاحیت هایشان دوباره بررسی می شود.

کدخدایی: بله. قانون است.

س: یعنی در این ۴ سال مسئولیت اینها به نوعی حرکات و رفتارهایشان زیرنظر است.

کدخدایی: بله. طبیعی است. فرضی وجود دارد که اگر کسی تائید صلاحیت شده، عقلا این مطلب استصحاب می شود ولی در دوره ۴ ساله اتفاقاتی رخ داده که باید آنها بررسی شود. آن اتفاقات مورد بررسی قرار می گیرد.

س: پرونده خانمی که در اصفهان رای آورد (خالقی) و بعد بر اساس مستنداتی رد صلاحیت شد الان به مجمع تشخیص رفته است؟

کدخدایی: پرونده نرفته است چون بحث کاری است، اختلافی نیست. پرونده بسته شد ولی بعد از آن مجلس مصوبه ای گذراند که اختیارات شورای نگهبان را محدود به زمان مقرر در قانون در حوزه بررسی صلاحیت کنند. یعنی شورای نگهبان در ۲۰ یا ۵۰ روزی که فرصت دارد اعلام نظر کند و بعد از آن شورای نگهبان به این بحث ها ورود نکند.

این را از قدیم اعضای شورای نگهبان دارای ایراد می دانستند. فرقی هم نمی کند و مربوط به دوره اخیر و خانم خالقی نیست. از قدیم معتقد بودند نظارت شورای نگهبان یک نظارت عام و جاری است و در همه مراحل و همه دوره ای که فرد هست جاری و ساری است. برای همین مغایر با آن اصل می دانند، این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت رفته است. یکی دو نوبت دیگر هم داشتیم که مجمع نظر شورا را تائید کرده است.

س: از آقای ابراهیمان چه خبر؟ هنوز شورای نگهبان می آیند؟

کدخدایی: بله. هر چهارشنبه ایشان را می بینیم و از همکاران خوب ما هستند. در جلساتی که مربوط به شورای نگهبان هست حضور دارند.

س: در دوره سخنگویی اختلاف نظراتی با آقای جنتی داشتند. درست است؟

کدخدایی: اختلاف نظر به مفهوم وجود کدورت نبود ولی این اختلاف نظری است که من و شما هم داریم. هر عضو شورایی ممکن است با دیگری داشته باشد. تعبیر ما این است که این اختلافات طلبگی است و خیلی مهم نیست.

س: در جایی گفته بودند اختیارات دبیر شورای نگهبان زیاد است و باید تجدید نظر شود. الان هم همین اعتقاد را دارند؟

کدخدایی: نمی دانم الان هم به این صورت هست یا خیر. اختیارات دبیر براساس آئین نامه داخلی است و مسئولیتهای اجرایی است که از سوی اعضا کارهایی را انجام می دهند، اختیار دبیر غیر از اداره جلسات، در بخش های دیگر در حوزه انتخابات و اجرایی است و خیلی فکر نمی کنم زیاد باشد.

س: آیت الله جنتی می گفتند برخی ها فکر می کنند شورای نگهبان آن ۱۲ نفری هستند که می نشینند و من حرف آخر را می زنم و همه چشم می گویند. آن قدر بحث طلبگی داریم که برخی مواقع به داد و بیداد می رسد.

کدخدایی: بله. گاهی اوقات ایشان نظری به من دارند و می گویند در این زمینه رای نمی دهید و می گویم خیر. می گویند مگر نظر مخالف دارید و می گویم بله و هم نظر با شما نیستم. این بحث طبیعی است. من نظری مخالف با آقای جنتی در حوزه علمی داشته باشم.

س: الان هم رای گیری شد و ایشان دبیری شورای نگهبان را برعهده گرفتند. شما هم سخنگو هستید.

کدخدایی: بله.

س: آقای علیزاده قبلا هم پست قائم مقام داشتند؟

کدخدایی: بله. پست قائم مقامی دبیر را داریم.

س: قبلا هم بود؟ شاید به این پررنگی اعلام نمی شد.

کدخدایی: خیر. از قدیم بود. یک دوره مهدي كروبي به بيمارستان منتقل شد

یک مرجع تقلید پیگیر اعتصاب غذای کروبی

پشت پرده برکناری مدیرعامل موسسه نور

کلیدواژه: شورای نگهبان | شورای نگهبان هم | شورای نگهبان | انتخابات مجلس | سیاست های کلی | تواند ورود | اعلام نظر | احراز صلاحیت | ریاست جمهوری | بررسی صلاحیت | هایی را داشت | داشته باشیم | توان گفت | اعضای شورا | بین المللی | وزارت کشور | رئیس جمهور | گاهی اوقات | قوه قضائیه | اختلاف نظر | بین الملل | قرار گیرد | وجود داشت | صلاحیت ها | بعد از آن | آیت الله | پیش بینی | رای گیری | مهم نیست | صندوق ها | پیوست ها | روز جمعه | برای ما | آن زمان | دوره ای | شده بود | بر اساس | یک دوره | دیگر هم | هم نظر | سال ۸۸ | ۸۸ بود

منبع: مهر

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۳۵۲۰۸۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • به گفته وزیر کار برای انجام مناظره با نماینده کرمان هماهنگ نشده است/احتمال عدم برگزاری مناظره ربیعی و پورابراهیمی
 • حجت‌الاسلام احمد مازنی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به انتشار اخباری درمورد برگزاری مناظره وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: تا جایی که اطلاع دارم، آقای ربیعی اعلام کرده که از برگزاری این مناظره بی‌اطلاع بوده و کسی با او در این رابطه صحبتی نکرده است. او گفت: وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته که محمود صادقی صرفاً با یکی از معاونانش تماس گرفته و تاکید کرده که جمعی از نمایندگان خواستار دیدار با او به‌منظور گفت‌وگو و رایزنی هستند و هیچ اشاره‌ای به برگزاری مناظره نیز نداشته است. نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: به‌گفته آقای ربیعی انتشار اخبار درمورد برگزاری این مناظره و رسانه‌ای کردن موضوع پیش از آن‌که هماهنگی‌های لازم انجام شود، اخلاقی نبوده است. مازنی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد باتوجه به مجموعه ناهماهنگی‌هایی که به‌وجود آمده، اساساً چنین مناظره‌ای برگزار نشود. به گزارش ایلنا، محمدرضا پورابراهیمی رییس اصولگرای کمیسیون اقتصادی مجلس و ازجمله نمایندگان منتقد ربیعی در جریان بررسی صلاحیت علی ربیعی در صحن، در تذکری با گلایه از احمد خجسته دیگر نماینده اصولگرای مخالف وزیر پیشنهادی کار به‌دلیل آن‌که برخلاف وعده قبلی حاضر نشده وقت خود را در اختیارش قرار دهد، دقایقی پیش باحضور در جمع خبرنگاران ضمن توزیع متنی درباره عملکرد وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که این مناظره امروز ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه در سالن کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برگزار خواهد شد.
 • پورابراهیمی پاسخگوی اتهاماتی که به یک تشکیلات ریشه دار وارد کرده باشد/نقش برخی در فسادهای سابق مستند منتشر می شود تا مایه عبرت شود
 • علیرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در رابطه با طرح برخی از ادعاها از سوی محمدرضا پورابراهیمی، نماینده اصولگرای کرمان گفت: اینکه یک نفر به خود اجازه دهد در یک کمیسیون به عنوان رییس به یک تشکیلات ریشه‌دار و به اعضا و مسئولان آن نسبت‌هایی دهد و ادعاهای پوچ بدون ارائه سند مطرح کند، زیبنده یک وکیل ملت نیست. خانه کارگر بیش از دو میلیون عضو دارد او افزود:‌ خانه کارگر بیش از دو میلیون عضو دارد و هزاران نفر با اسم و رسم مشخص در سراسر کشور در امر خدمات رسانی به جامعه شریف کارگری در این تشکیلات مشغولند لذا اتهام زننده باید متوجه باشد که به چه کسانی نسبت داده است. ارسال حجم وسیعی از تماس و پیامک از سوی اعضای خانه کارگر به نمایندگان رئیس فراکسیون کارگری مجلسبا بیان اینکه از صبح امروز حجم وسیعی از تماس و پیامک از سوی اعضا و برخی پرسنل خانه کارگر به یکی، دو نفر از نمایندگان منتخب جامعه کارگری ارسال شده است، اظهار داشت: بدیهی است بنده و این عزیزان به عنوان افردی که افتخارمان همراهی با این سخت‌کوشان مظلوم است، باید بتوانیم پاسخ قانع‌کننده‌ای به آنها بدهم. پورابراهیمی پاسخگو اتهاماتی که به یک تشکیلات ریشه‌دار وارد کرده، باشد محجوب ادامه داد: آقای پورابراهیمی به جای آنکه مسائل شخصی خود با وزیر محترم کار را موضوع یک فراکسیون یا کمیسیون وانمود کند، لازم است ابتدا نسبت به اتهاماتی که به یک تشکیلات ریشه‌دار وارد کرده است، پاسخگو باشد. هرچند ایشان بیش از یکساعت نیز در کمیسیون اقتصادی میزبان وزیر مذکور بوده اند لذا فرصت کافی برای ارائه مطالبشان را داشته اند. کسانی که در شستا مسئولیت داشتند، چرا در برابر فسادها سکوت کردند؟‌ او با اشاره به برخی فسادها در سازمان تامین اجتماعی در دولت قبل تصریح کرد: تعجب می‌کنم کسانی که خود ماه‌های متمادی در شرکت شستا...
 • احتمال انصراف ربیعی از مناظره با پور ابراهیمی
 • رویداد۲۴-احتمال انصراف علی ربیعی برای حضور در جلسه مناظره با رئیس کمیسیون اقتصادی در فراکسیون شفاف‌سازی به ریاست محمود صادقی، نماینده تهران بسیار زیاد است.باوجودآنکه محمود صادقی، نماینده مردم تهران در حساب کاربری توئیتر خود نوشته بود که به‌منظور روشن شدن مواردی که محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با ادامه فعالیت علی ربیعی مطرح کرده، بنا است تا مناظره‌ای بین او و علی ربیعی صورت گیرد، اما احتمال داده می‌شود که وزیر پیشنهادی کار از این مناظره انصراف دهد.یک منبع آگاه در این رابطه بهرویداد۲۴ گفت: باوجودآنکه از علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حضور در این جلسه دعوت به‌عمل‌آمده است، اما در حال حاضر به دلیل احتیاط دراین‌باره که احتمال بیان سخنانی وجود دارد که ممکن است بر میزان آرا او از سوی اعضای خانه ملت تاثیرگذارد، ممکن است از حضور در این جلسه انصراف دهد.لازم به توضیح است، محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این امر که ادامه کار علی ربیعی در وزارتخانه خطرناک است در جلسه دفاع وزیر از برنامه‌های خود اظهار داشت: سؤالی که بیش از یک سال مورد پیگیری بوده را فشار می‌آوردند که پس گرفته شود و در صورت طرح آن در صحن علنی اعلام شود که از پاسخ قانع شده‌ام. این خلاف اخلاق حرفه‌ای رابطه بین دولت و مجلس است.پایگاه خبریرویداد۲۴نیز در دو گزارش مفصل به تلاش گروهی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که دور از چشم وزیر پیشنهادی هم قرار ندارند، پرداخته است که بر اساس آن از راه‌های غیرحرفه‌ای و اخلاقی درصدد برآمده‌اند تا به هر طریقی آرا مثبت نمایندگان برای ماندگاری ربیعی در این وزارتخانه را خریداری کنند.اواسط ماه جاری برای اولین بار سندی به انتشار درآمد که بر اساس آن به معاونت‌های وزارت کار دستور داده‌شده بود تا با ایجاد...
 • احتمال انصراف ربیعی از مناظره با پورابراهیمی
 • رویداد۲۴-احتمال انصراف علی ربیعی برای حضور در جلسه مناظره با رئیس کمیسیون اقتصادی در فراکسیون شفاف‌سازی به ریاست محمود صادقی، نماینده تهران بسیار زیاد است.باوجودآنکه محمود صادقی، نماینده مردم تهران در حساب کاربری توئیتر خود نوشته بود که به‌منظور روشن شدن مواردی که محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با ادامه فعالیت علی ربیعی مطرح کرده، بنا است تا مناظره‌ای بین او و علی ربیعی صورت گیرد، اما احتمال داده می‌شود که وزیر پیشنهادی کار از این مناظره انصراف دهد.یک منبع آگاه در این رابطه بهرویداد۲۴ گفت: باوجودآنکه از علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حضور در این جلسه دعوت به‌عمل‌آمده است، اما در حال حاضر به دلیل احتیاط دراین‌باره که احتمال بیان سخنانی وجود دارد که ممکن است بر میزان آرا او از سوی اعضای خانه ملت تاثیرگذارد، ممکن است از حضور در این جلسه انصراف دهد.لازم به توضیح است، محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این امر که ادامه کار علی ربیعی در وزارتخانه خطرناک است در جلسه دفاع وزیر از برنامه‌های خود اظهار داشت: سؤالی که بیش از یک سال مورد پیگیری بوده را فشار می‌آوردند که پس گرفته شود و در صورت طرح آن در صحن علنی اعلام شود که از پاسخ قانع شده‌ام. این خلاف اخلاق حرفه‌ای رابطه بین دولت و مجلس است.پایگاه خبریرویداد۲۴نیز در دو گزارش مفصل به تلاش گروهی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که دور از چشم وزیر پیشنهادی هم قرار ندارند، پرداخته است که بر اساس آن از راه‌های غیرحرفه‌ای و اخلاقی درصدد برآمده‌اند تا به هر طریقی آرا مثبت نمایندگان برای ماندگاری ربیعی در این وزارتخانه را خریداری کنند.اواسط ماه جاری برای اولین بار سندی به انتشار درآمد که بر اساس آن به معاونت‌های وزارت کار دستور داده‌شده بود تا با ایجاد...
 • مناظره پورابراهیمی و ربیعی امروز برگزار می شود
 • خبرگزاری میزان- جلسه مناظره بین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، محمدرضا پورابراهیمی گفت: در روز چهارشنبه در جریان بررسی برنامه وزیر پیشنهادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اتفاقاتی افتاد و مخالفان وزیر به عنوان موافق صحبت کردند و عملا شرایطی پیش آمد که عملا از اینجانب که قصد داشتم صحبت کنم سلب حق شد.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با داود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، امروز در محل کمیسیون اصل نود، مناظره بین بنده و ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون انجام می‌شود. انتهای پیام/
 • انتقاد از برگزاری مناظره بین یک وزیر با رئیس یک کمیسیون
 • علیرضا رحیمی در اخطاری گفت: یکی از فراکسیون‌های مجلس اعلام کرده مناظره‌ای بین یک وزیر و رئیس یک کمیسیون ترتیب داده است با توجه به اینکه ما در میان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی هستیم برگزاری جلسات فراکسیون‌ها، انرژی وزرا را می‌گیرد و معلوم نیست فایده چندانی داشته باشد.وی افزود: هفته قبل فرصتی برای برگزاری جلسات فراکسیون‌ها بود و نباید در زمان بررسی صلاحیت وزرا این جلسات برگزار شود.علی لاریجانی رئیس مجلس گفت: همزمان با جلسه علنی مجلس هیچ جلسه دیگری نباید برگزار شود و اکنون هم ۲۶۰ نماینده در جلسه حضور دارند، اما بین جلسه صبح و بعداز ظهر مجلس مانعی برای گفت‌وگو، مشورت و برگزاری جلسات نیست.
 • مناظره پور ابراهیمی با وزیر پیشنهادی تعاون در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
 • جلسه مناظره بین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی داورانی درخصوص وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در روز چهارشنبه در بررسی برنامه وزیر پیشنهادی تعاون اتفاقاتی افتاد و مخالفان وزیر به عنوان موافق صحبت کردند و عملا شرایطی پیش آمد که عملا از اینجانب که قصد داشتم صحبت کنم سلب حق شد. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اتفاقات مذکور صادقی رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس در این باره با بنده تماس گرفت و عنوان کرد مجلس جای صحبت کردن است بنابراین پیشنهاد تشکیل جلسه مناظره بین بنده و وزیر پیشنهادی تعاون با حضور نمایندگان را در کمیسیون اصل 90 دادند که با موافقت بنده رو به رو شد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با داود محمدی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس، امروز در محل کمیسیون اصل 90، مناظره بین بنده و ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون انجام می شود.
 • رحیمی:برگزاری مناظره ربیعی و پورابراهیمی نمی تواند مفید باشد
 • یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید با اشاره به برگزاری جلسه مناظره‌ای بین وزیر پیشنهادی کار و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که برگزاری این جلسه در زمانی که مجلس در حال بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی است، نمی‌تواند مفید باشد. علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امروز آقای پورابراهیمی به دنبال حضور در فراکسیون امید برای طرح موضوعات پیرامون آقای ربیعی بود که امکان برگزاری چنین جلسه‌ای وجود نداشت. وی افزود: بعد از این موضوع آقای صادقی به عنوان رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی اعلام کرد که می‌خواهد مناظره‌ای بین آقای ربیعی و پورابراهیمی در ساعت 12:30 دقیقه در محل کمیسیون تلفیق برگزار کند. به دنبال این موضوع صحبتی با آقای عارف داشتم که ایشان تاکید کرد چنین مناظره‌ای نمی‌تواند مفید باشد. رحیمی ادامه داد: با توجه به اینکه فراکسیون امید مخالف انجام چنین مناظره‌ای است و در آئین نامه نیز چنین چیزی پیش بینی نشده، طبیعتا برگزاری مناظره نیز وجاهتی ندارد. وی ادامه داد: آقای عارف نیز تاکید داشت که وقتی مجلس در حال بررسی صلاحیت وزرا است بیان مخالفت‌ها در حضور وزرا به معنای برگزاری یک مناظره رسمی است، بنابراین برگزاری مناظره خارج از صحن و فراتر از مخالفت‌ها و موافقت‌ها در صحن مجلس نمی‌تواند مفید باشد. انتهای پیام
 • انتقاد یک نماینده از برگزاری مناظره بین یک وزیر پیشنهادی با رئیس یکی از کمیسیون های مجلس
 • نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از برگزاری مناظره بین یک وزیر پیشنهادی با رئیس یکی از کمیسیون‌های مجلس انتقاد کرد. به گزارش ایسنا، علیرضا رحیمی در اخطاری گفت: یکی از فراکسیون‌های مجلس اعلام کرده مناظره‌ای بین یک وزیر و رئیس یک کمیسیون ترتیب داده است با توجه به اینکه ما در میان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی هستیم برگزاری جلسات فراکسیون‌ها، انرژی وزرا را می‌گیرد و معلوم نیست فایده چندانی داشته باشد. وی افزود: هفته قبل فرصتی برای برگزاری جلسات فراکسیون‌ها بود و نباید در زمان بررسی صلاحیت وزرا این جلسات برگزار شود. علی لاریجانی رئیس مجلس گفت: همزمان با جلسه علنی مجلس هیچ جلسه دیگری نباید برگزار شود و اکنون هم ۲۶۰ نماینده در جلسه حضور دارند، اما بین جلسه صبح و بعداز ظهر مجلس مانعی برای گفت‌وگو، مشورت و برگزاری جلسات نیست. انتهای پیام
 • درخواست استفساریه فوری از شورای نگهبان/لیست اموال وزرا چه شد/مناظره یک وزیر و یک رئیس کمیسیون
 • سیاست>مجلس - نماینده مردم خمینی شهر با انتقاد از معرفی نشدن وزیر پیشنهادی علوم گفت که با توجه به نظرات متفاوت درباره‌ تشکیل هیات وزیران بدون معرفی حتی یک وزیر، بهتر است از شورای نگهبان استفساریه گرفته شود. به گزارش خبرآنلاین، محمدجواد ابطحی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی با استناد به اصول ۸۷، ۱۳۵ و ۱۳۷ قانون اساسی و مواد ۲۰۴ و ۲۰۶ آیین‎نامه داخلي مجلس در اخطار و تذکری گفت: بر اساس این اصول و مواد، رئیس جمهور باید وزیر پیشنهادی علوم را به مجلس معرفی می‌کرد. وی افزود: تعیین سرپرست در وزارت خانه منوط به تشکیل هیات وزیران است نه اینکه هنوز وزیر علوم معرفی نشده، رئیس جمهور بخواهد سرپرست تعیین کند. نماینده خمینی شهر در ادامه گفت: از طرف دیگر ما باید نحوه‌ هماهنگی بین وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم را بدانیم که با این وضعیت مشخص نیست قرار است وزیر آموزش و پرورش چطور با وزیر علوم در آینده هماهنگ باشد. حتی با فرض این که این موضوع یک استثناء است باید راه چاره‌ای وجود داشته باشد که آن هم استفساریه فوری از شورای نگهبان است. علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: اصول مورد استناد شما درست است اما در مواردی احتمال بروز استثناء وجود دارد که این درباره‌ی وزیر پیشنهادی علوم صدق می‌کند. چون همانطور که رئیس جمهور توضیح دادند شب قبل از معرفی هیات وزیران، وزیر پیشنهادی علوم انصراف می‌دهد. وی افزود: در این شرایط یعنی یک استثنایی به وجود آمده است، قانون می‌گوید اصل بر سر تشکیل هیات وزرا است. سوال این است که نصاب هیات وزرا چقدر است، طبیعتا اگر یک نفر از هیات وزیران معرفی نشود هیات وزیران دارای نصاب خواهد بود. لاریجانی در پایان گفت که مخالف استفساریه نیست، اما در مقطع فعلی باید...
 • سایه حواشی بر سر چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرا/رایزنی ناکام برای برگزاری مناظره/شکایت به اصل۹۰
 • سیاست>مجلس - چهارمین روز از جلسه علنی مجلس و بررسی کابینه دوازدهم درحالی به ساعات پایانی ‌اش رسید که چندان خالی از حاشیه نبود البته با روزهای داغ نیز فاصله قابل توجهی داشت. فائزه عباسی:معلوم نیست آرامش قبل از طوفان است یا دیگر هوا طوفانی نیست؛ هر چه هست صحن علنی بهارستان چهارمین روز از بررسی کابینه دوازدهم را با جوی آرام آغاز کرد و علی رغم روزهای گذشته دیگر خبری از تجمع های پرتعداد بر سر صندلی های وزرا نیست ؛ البته برخی شنیده ها می گوید که این آرامش می تواند نتیجه تذکراتی باشد که در جلسات غیرعلنی به نمایندگان داده شده است. این تلطیف فضا در چهارمین روز به حدی رسید که نماینده خرمشهر که روز چهارشنبه با انتقاد تند و البته توهین آمیز نسبت به محمدجواد ظریف برای دقایقی فضای مجلس را به حاشیه برد(اینجا) امروز با ظاهری کاملا آرام به سمت وزیر امور خارجه رفت و با او دیده بوسی کرد تا به نوعی از آن دلجویی کرده باشد. نوبت دوم جلسه علنی مجلس هم هرچند با حواشی چون گلابی خوردن نماینده ارومیه و تعارف به یار غارش علیرضا محجوب همراه بود اما به نسبت صبح شور بیشتری داشت. اختلاف فراکسیونی بر سر مناظره "یکی از فراکسیون‌های مجلس اعلام کرده مناظره‌ای بین یک وزیر و رئیس یک کمیسیون ترتیب داده است با توجه به اینکه ما در میان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی هستیم برگزاری جلسات فراکسیون‌ها، انرژی وزرا را می‌گیرد و معلوم نیست فایده چندانی داشته باشد." این اخطاری است که علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در صحن علنی مجلس مطرح کرد . او ادامه داد: هفته قبل فرصتی برای برگزاری جلسات فراکسیون‌ها بود و نباید در زمان بررسی صلاحیت وزرا این جلسات برگزار شود. البته علی لاریجانی پاسخ این اخطار را داد و گفت: همزمان با جلسه علنی مجلس هیچ جلسه...

کلیدواژه