به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از دانا مرداد
١٩
2017-08-20@00:16:13 GMT

تک محصولی شدن در کمین کشاورزان مه‌ولاتی/ مشکل اساسی در کشاورزی، عدم توجه به مسائل مدیریتی است

امام جمعه قم با اشاره به موگرینی: پیرزنی عشوه‌گر در خور تکریم نیست!

ابراز امیدواری «امام» به رفع حصر

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات با اشاره به این نکته که فعالیت های کشاورزان شهرستان تقریبا تک محصولی شده است، گفت: این‌گونه کشاورزی ریسک تولید را بالا می‌برد و در صورت هر گونه خسارت به محصولات، محلی برای جبران خسارت‌های وارده به کشاورزان وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد نادری در گفت‌وگوی تفصیلی با سیمای مه ولات،گفت:شهرستان مه ولات سه هزار و 323 کیلومترمربع مساحت داشته و مجموع سطوح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان 30 هزار 675 هکتار می‌باشد که ۲۹۱۵ هکتار آن محصولات زراعی و27 هزار 760 هکتار آن محصولات باغی است.

مه‌ولات رتبه نخست سطح زیرکشت پسته استان را از آن خود دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات افزود: با توجه به سطوح زیر کشت باغات مه ولات، این شهرستان بزرگ‌ترین شهرستان باغی خراسان رضوی محسوب می‌شود و در این بین محصول پسته شهرستان ۳۰ درصد سطح زیر کشت استان و شش درصد سطح زیر کشور را بخود اختصاص داده و رتبه اول سطح زیر کشت و تولید پسته در استان خراسان رضوی را دارا می‌باشد.

وی یادآور شد: دومین محصول باغی شهرستان انار می‌باشد که مه‌ولات با سطح زیر کشت ۲۴۵۰ هکتار مقام اول تولید استان را به خود اختصاص داده است.

کار‌شناس ارشد جهاد کشاورزی مه ولات به دومین محصول باغی شهرستان اشاره داشت و افزود: انار رقم اردستانی مه ولات ازمهم‌ترین ارقام صادراتی کشور است که متاسفانه باغات انار شهرستان در سال گذشته دچار خسارت سرمازدگی شده که عمدتا برای رشد مجدد کف‌بُر شدند که می‌بایست حداقل تا سه سال آینده انتظار کشیده تا دوباره محصول انار به تولید اقتصادی برسد.

نادری سومین محصول عمده شهرستان را زعفران خواند و ادامه داد: مه‌ولات با سطح زیر کشت ۳۹۵۰ هکتار، رتبه پنجم در خراسان رضوی را به خود اختصاص داده که به لحاظ نیاز آبی پایین و اشتغالزایی از اهمیت بسزایی در شهرستان برخوردار است.

رئیس جهاد کشاورزی مه ولات با اشاره به تولید محصولات گلخانه‌ای که در افزایش بهره وری در مصرف آب نقش بسزایی دارد، گفت: سطوح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای شهرستان در حال حاضر حدود سه هکتار است، که با توجه به محدودیت منابع آبی شهرستان می‌بایست در خصوص توسعه کشت‌های گلخانه‌ای با توجه به هزینه‌های بالای احداث آن‌ها، حمایت بیشتری انجام شود.

وی افزود: مکانیزاسیون به عنوان یکی از چهار چرخ اصلی و حرکت در رشد بخش کشاورزی موجب ارتقاء بهره وری، افزایش بازده تولید محصولات و نیز بهبود وضعیت مصرف آب می‌شود و در حالی که ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان حدود ۱/۴ اسب بخار در هکتار می‌باشد، ضریب مکانیزاسیون شهرستان حدود ۱/۷ می‌باشد که نشان دهنده جایگاه مطلوب شهرستان در شاخص مکانیزاسیون و توسعه یافتگی این بخش است.

نادری یادآور شد: در حال حاضر تعداد تراکتورهای سبک، متوسط و سنگین شهرستان ۱۴۷۵ دستگاه است، که ضمن بهبود ضریب مکانیزاسیون، نقش قابل توجهی در بهبود درجه مکانیزاسیون در شهرستان ایفاء می‌کند و این مهم تاثیر بسیار زیادی بر افزایش بهره وری در مصرف منابع و اقتصادی کردن فعالیت‌های بخش کشاورزی بر جا گذاشته است.

این مسئول با توجه به تخصیص و جذب اعتبار که از ضروریات توسعه بخش کشاورزی است، ابراز داشت: در همین راستا طی چهار سال عملکرد دولت یازدهم منابع مالی بسیار خوبی برای توسعه بخش کشاورزی تخصیص یافته که مهم‌ترین آن‌ها شامل 36 هزار 123 میلیون ریال تخصیص اعتبارات بلاعوض از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای آبیاری کم فشار و تحت فشار در سطح ۷۳۵ هکتار بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات با بیان مشکلات زیادی که فراروی بخش کشاورزی می‌باشد، خاطرنشان کرد: اولین و مهم‌ترین مشکل، محدودیت منابع تولید بخصوص آب و در مرحله بعدی حاصلخیزی اراضی است، که با توجه به تغییرات بسیار زیاد شرایط اقلیمی طی دو دهه گذشته به حاظ کاهش بارندگی‌ها و بروز خشکسالی‌ها و کاهش کمی و کیفی منابع تولید آب و خاک، تولیدات بخش کشاورزی را با تهدید جدی روبرو کرده است.

وی افزود: به دلیل بهبود و کاهش مشکلات تولید در بخش می‌بایست در خصوص ارتقاء بهره‌وری در مصرف منابع آب و خاک با اجرای طرحهای مختلف به‌منظور صرفه جویی در مصرف و بهبود کیفی منابع تولید به لحاظ کاهش محدودیت‌های شوری وPHآب و خاک، اقدامات اساسی انجام شود.

نادری این مهم را فقط با عزم و اراده راسخ بهره‌برداران در مدیریت صحیح و اصولی منابع و استفاده از دانش و تکنولوژی‌های جدید توام با تجربه و دانش بومی دانست و ادامه داد: در این خصوص در قدم اول می‌بایست نگرش تمامی بهره برداران به استفاده از منابع تولید تغییر کند و به این باور برسند که نجات از این چالش جدی که حیات اقتصادی منطقه را به خطر انداخته تنها و تنها مدیریت صحیح و اصولی منابع مبتنی بر استفاده از دانش و تکنولوژی‌های جدید توام با استفاده از تجربه و دانش بومی می‌باشد.

وی گفت: در راستای حرکت به این سمت، حمایت‌های مالی دولت نیز می‌بایست بیشتر شود تا امکان اجرای طرحهای مختلف که بعضا هزینه‌های بالایی دارند از جمله اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار زیر سطحی و افزایش ماده آلی اراضی کشاورزی محقق شود.

نادری مشکلاتی که از جانب بهره برداران در خصوص هزینه‌های بالای تولید و قیمت پایین محصولات که در ‌‌نهایت منجر به غیر اقتصادی شدن فعالیت بخش کشاورزی می‌شود را به پایین بودن شاخص بهره وری در تولید ربط داده و بیان کرد: میزان تولید، تابع دو عامل وجود منابع، امکانات، سرمایه و دیگری عوامل مدیریتی است و چنانچه در ارتباط با منابع، امکانات و سرمایه همراه محدودیت زیادی برای بهره برداران مشاهده می‌شود به این دلیل است که به عوامل مدیریتی که می‌تواند نقش بسزایی در تولید داشته باشد و بخش قابل توجهی از کمبود‌ها را جبران نماید توجهی نمی‌شود.

نادری اظهار کرد: با مدیریت صحیح می‌توان آفت پسیل در باغات پسته را با رعایت بهداشت باغ و اجرای عملیات زراعی، مکانیکی و غیر شیمیایی ورعایت اصول سمپاشی با کمترین هزینه کنترل کرد و از انجام سمپاشی‌های بی‌رویه که هزینه‌های زیادی را به کشاورز تحمیل می‌کند جلوگیری کرد و هزینه‌های تولید خود را به‌شدت کاهش دهند ضمن اینکه باقیمانده مجاز سموم موجود در محصول نیز مانعی برای صادرات و کاهش قیمت محصول تولیدی نخواهد بود.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط بحران آب هر ساله شاهد کاهش دبی پروانه‌ها و خاموشی بیشتر منابع آبی هستیم در تمامی دنیا برای مدیریت در مصرف آب، از سیستم‌های آبیاری تحت فشار استفاده می‌شود و با همین سیستم‌های آبیاری در آمریکا بطور میانگین بیش از چهار تن پسته خشک از هر هکتار برداشت می‌شود و حمایت‌های لازم هم برای اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار به‌صورت بلاعوض فراهم می‌شود، بنابراین اصرار داریم کشاورزان باغات خود را با استفاده از سیستم‌های مذکور آبیاری کنند.

مشکل اساسی در کشاورزی، عدم توجه به مسائل مدیریتی است

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات با اشاره به وجود تمامی مشکلات اعم از محدودیت‌های اقلیمی، کمبود منابع مالی و سرمایه‌ای، بالا بودن هزینه‌های تولید و قوانینی دست و پا گیر، گفت: به نظر بنده، مشکل اصلی و اساسی بخش کشاورزی عدم توجه به مسائل مدیریتی در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی است.

این کار‌شناس ارشد کشاورزی مه ولات به آفات پسته به‌عنوان یکی ازمهم‌ترین موانع تولید پسته استان و شهرستان اشاره کرده و اظهار داشت: خسارت آفات یکی از مهم‌ترین مشکلات کشاورزان است که در محصول پسته دو آفت پروانه چوبخوار و پسیل پسته در شهرستان جزو آفات کلیدی و مهم محسوب می‌شود، که بر اساس آخرین یافته‌های تحقیقاتی مهم‌ترین راههای کنترل آفت پروانه چوبخوار پسته انجام عملیات هرس شاخه‌های آلوده و سوزاندن آن‌ها، نصب تله‌های فرمونی برای شکار حشرات نر و جلوگیری از جفت گیری و تخم ریزی پروانه‌ها و در ‌‌نهایت در صورت بالا بودن جمعیت آفت در مرحله پیک پرواز که توسط کار‌شناسان با تجربه تعیین می‌شود سمپاشی علیه این آفت است.

نادری در ارتباط با پسیل پسته مهم‌ترین راههای کنترل را شامل شخم و یخ آب زمستانه، جمع آوری بقایای گیاهی داخل باغ، نصب کارت‌های زرد رنگ و نهایتا در صورت بالا بودن جمعیت حشره، سمپاشی با استفاده از سموم مجاز و توصیه شده دانست و یادآور شد: تمامی مطالب در سال گذشته از طریق ۱۲۷ کلاس آموزشی در سطح روستا‌ها، توزیع ۶۰۰۰ اطلاعیه، ارسال بیش از ۷۵۰۰ پیامک، نصب بنر کارتن پلاست به تعداد ۸۰۰ عدد در سطح شهر و روستا‌ها، برگزاری هفت سمینار و گردهمایی آموزشی با حضور بیش از ۳۰۰۰ نفر روز، برگزاری ۲۵ جلسه آموزشی ویژه نمایندگان چاههای کشاورزی اطلاع رسانی انجام شده است که علی‌رغم تمامی اقدامات صورت گرفته، متاسفانه بازهم توجه همگانی برای عملیاتی کردن راههای کنترل آفات مذکور اتفاق نیفتاده است.

وی همچنین به مصوبات سفر استاندار خراسان رضوی در تیرماه سال ۹۴به این شهرستان اشاره و در خصوص حفر و تجهیز یک حلقه چاه با عنوان چاه بحران بیان داشت: در راستای مصوبات سفر استاندار به مه ولات و موافقت با تخصیص آب برای ایجاد مجتمع گلخانه ای و حفر یک حلقه چاه تحت عنوان چاه بحران در شهرستان، این مدیریت پیگیری های زیادی انجام داده و در خصوص مجتمع گلخانه ای عقد قرارداد با آب منطقه ای در خصوص تخصیص آب و واگذاری ۳۰ هکتار زمین از طریق اداره امور اراضی این مدیریت انجام شده است.

این مسئول در خصوص مشکلات تخصیص آب مورد نیاز توسط سازمان آب منطقه ای خاطرنشان کرد: متاسفانه تخصیص آب مجتمع توسط آب منطقه ای، تعرفه صنعتی داشته که برای سال اول حدود ۸۲۰ میلیون ریال اعلام هزینه شده که می بایست واریز تا مجوز حفاری صادر شود، ضمن اینکه هزینه احداث یک مجتمع گلخانه ای ۱۰ هکتاری حداقل ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار لازم دارد که متاسفانه علی‌رغم پیگیری انجام شده از هیچ محلی منابع مالی لازم تاکنون فراهم نشده است.

نادری اضافه کرد: درارتباط با چاه بحران نیز مشابه مجتمع گلخانه‌ای، اقدامات لازم حتی بخشی از هزینه های آب منطقه ای پرداخت شده؛ اما تاکنون منابع مالی مورد نیاز تامین نشده است؛ از طرفی احداث مجتمع گلخانه ای از طریق شرکت شهرکهای کشاورزی کشور نیز پیگیری شده که اولین شرط شرکت، برای شروع و سرمایه گذاری تغییر تعرفه آب بهای مجتمع از صنعتی به کشاورزی است که علی‌رغم پیگیری و مکاتبات انجام شده این موضوع نیز اتفاق نیافتاده که نیازمند پیگیری بیشتری بخصوص توسط فرماندار و نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات با توجه به کاهش کمی و کیفی منابع آبی زیر زمینی که حیات کشاورزی و اقتصادی منطقه در گروی پایداری چاههای کشاورزی می باشد، خاطرنشان کرد: ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و کاهش برداشت آب از منابع زیر زمینی کاملا محسوس است و این مهم تنها با خاموشی چاههای کشاورزی امکان پذیر می باشد که البته و قطعا برای فعالیت های بخش کشاورزی محدودیت های زیادی ایجاد می‌کند.

فعالیت کشاورزان مه‌ولات تک‌محصولی شده است

نادری بااشاره به انجام خاموشی های صورت گرفته چاه های کشاورزی مه ولات از پنج سال گذشته تاکنون گفت: تقریبا تمامی سطوح زیر کشت محصولات زراعی شهرستان حذف شده و درآمد اقتصادی کشاورزان کاهش یافته ضمن اینکه فعالیت های کشاورزان شهرستان تقریبا تک محصولی شده و در منابع مختلف با توجه به کیفیت آب و زمین، عمدتا یکی از سه محصول پسته، انار و یا زعفران می باشد که متاسفانه ریسک تولید را بالا می برد و در صورت هر گونه خسارت به محصولات تک محصولی، محلی برای جبران خسارتهای وارد برای کشاورزان وجود ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات درباره سرمازدگی باغات انار و مزارع زعفران در سال زراعی ۹۶-۹۵ یادآور شد: شهرستان مه ولات در دو محصول زعفران و انار دچار خسارت سرمازدگی شدند و کشاورزان عمده درآمد خود را از دست داده اند و با مشکلات عدیده مالی روبرو شدند.

مهم‌ترین محصول شهرستان مه‌ولات، پسته است

وی با اشاره به این نکته که مهم ترین محصول شهرستان مه ولات پسته است، گفت: مدیریت تولید در محصول تک کِشتی از اهمیت زیادی برخوردار است که می بایست بهره برداران بخش کشاورزی به این موضوع توجه جدی داشته باشند و با استفاده از دانش و تکنولوژی نوین و دانش بومی، محدودیت های آبی و خاکی و اقلیمی را برای حداکثر بهره وری از منابع تولید و کاهش خطرات محیطی، مدیریت کنند.

نادری بیان کرد: تولید محصولات کشاورزی بدون مصرف نهاده های شیمیایی کود و سم تحت عنوان محصول ارگانیک یکی از فرصت هایی است که می توان با توجه به رویکرد جامعه جهانی مبنی بر مصرف روز افزون محصولات سالم برای داشتن بدن سالم مورد توجه قرار گیرد.

تولید محصولات ارگانیک ضامن حفظ محیط زیست است

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات ارگانیک ضامن حفظ محیط زیست بوده و از طرفی به‌لحاظ کاهش هزینه های تولید و افزایش قیمت محصول تولیدی می تواند بهبود درآمد اقتصادی بهره برداران را فراهم کند، افزود: در همین خصوص برای اولین بار تولید محصول ارگانیک پسته در سطح ۱۲۰ هکتار در خراسان رضوی در شهرستان مه ولات انجام شده و بدون مصرف هیچ گونه سمی برای کنترل آفات بخصوص پسیل پسته و بدون مصرف کودهای شیمیایی، محصول پسته ارگانیک تولید شده است.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات تصریح کرد: در سطوح باغات مذکور برای کنترل آفات و تغذیه باغات از روشهای زراعی، مکانیکی و بیولوژیک و نهاده های زیستی و غیر شیمیایی استفاده شده است که ضمن کاهش هزینه های تولید، حدود ۶۰ تن محصول تولیدی به‌عنوان محصول ارگانیک با تایید شرکت بازرسیBSCآلمان، در بازاریابی اتحادیه اروپا، به قیمت حداقل دو تا سه برابر سایر پسته های معمولی به فروش رسیده.

انتهای پیام/

مهدي كروبي به بيمارستان منتقل شد

یک مرجع تقلید پیگیر اعتصاب غذای کروبی

پشت پرده برکناری مدیرعامل موسسه نور

کلیدواژه: مدیر جهاد کشاورزی مه ولات | شهرستان مه ولات | مجتمع گلخانه ای | تولید محصولات | بهره برداران | اجرای طرحهای | سطوح زیر کشت | گلخانه ای | منابع تولید | بخش کشاورزی | خراسان رضوی | تولید محصول | سطح زیر کشت | مهم ترین | آب منطقه ای | منابع مالی | محصول پسته | مه ولات | انجام شده | یادآور شد | تک محصولی | منابع آب | بهره وری | تحت فشار | تخصیص آب | مصرف آب

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۳۴۲۱۱۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • زائرین به مسائل بهداشتی توجه کنند/شستشوی مداوم دست ها
 • محمد سلطان تویه، پزشک مستقر در مکه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایلنا با اشاره به اینکه عفونت های تنفسی می تواند در بین زائرین شیوع پیدا کند، اظهارکرد: علت اصلی عفونت های تنفسی ویروس است که می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند. وی تب بالای 38 درجه، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، مشکلات گوارشی و احساس ضعف و خستگی را از علائم بیماری انفولانزا برشمرد و افزود: افراد برای جلوگیری از انتقال بیماری آنفولانزا باید از روبوسی و دست دادن جلوگیری کنند. سلطان تویه صحبت کردن با فرد بیمار از فاصله نزدیک و تماس با اشیایی که توسط بیمار آلوده شده را از دیگر راه های انتقال بیماری عنوان کرد و گفت: زائرین برای جلوگیری از انتقال بیماری باید از ماسک در جاهای شلوغ و پر جمعیت استفاده کنند. پزشک مستقر در مکه همچنین بر شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون تاکید کرد و گفت: تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان سبب انتقال بیماری می شود بنابراین رعایت نکات بهداشتی ضروری است. وی با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی جهت جلوگیری از گرمازدگی، اذعان کرد: شرایط آب و هوایی و جمعیت زائرین در این ایام سال در کشور عربستان سبب گرمازدگی می شود. سلطان تویه افزایش دمای بدن، بی اشتهایی، سردردو سرگیجه، انقباضات شدید عضلانی و تپش قلب و تنفس سریع را ازجمله علایم گرمازدگی دانست و افزود: زائرین برای جلوگیری از گرمازدگی باید به نکاتی همچون نوشیدن آب خنک، خوردن میوه و سبزیجات، پوشیدن لباس نخی و آزاد و استفاده از کلاه توجه کنند. پزشک مستقر در مکه با بیان اینکه فردی که دچار گرمازدگی شده را باید به جای خنک انتقال داد، گفت: پاهای فرد گرمازده را بالا نگه داشته و سر او را روی زمین قرار دهید تا میزان کافی خون به مغزش...
 • زائرین به مسائل بهداشتی بیشتر توجه کنند شستشوی مداوم دست ها
 • یکی از پزشکان مستقر در مکه گفت: زائران برای حفظ سلامتی خود باید از آب سالم بهداشتی برای شستن ظروف، سبزی و میوه استفاده کنند. محمد سلطان تویه، پزشک مستقر در مکه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایلنا با اشاره به اینکه عفونت های تنفسی می تواند در بین زائرین شیوع پیدا کند، اظهارکرد: علت اصلی عفونت های تنفسی ویروس است که می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند. وی تب بالای 38 درجه، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، مشکلات گوارشی و احساس ضعف و خستگی را از علائم بیماری انفولانزا برشمرد و افزود: افراد برای جلوگیری از انتقال بیماری آنفولانزا باید از روبوسی و دست دادن جلوگیری کنند. سلطان تویه صحبت کردن با فرد بیمار از فاصله نزدیک و تماس با اشیایی که توسط بیمار آلوده شده را از دیگر راه های انتقال بیماری عنوان کرد و گفت: زائرین برای جلوگیری از انتقال بیماری باید از ماسک در جاهای شلوغ و پر جمعیت استفاده کنند. پزشک مستقر در مکه همچنین بر شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون تاکید کرد و گفت: تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان سبب انتقال بیماری می شود بنابراین رعایت نکات بهداشتی ضروری است. وی با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی جهت جلوگیری از گرمازدگی، اذعان کرد: شرایط آب و هوایی و جمعیت زائرین در این ایام سال در کشور عربستان سبب گرمازدگی می شود. سلطان تویه افزایش دمای بدن، بی اشتهایی، سردردو سرگیجه، انقباضات شدید عضلانی و تپش قلب و تنفس سریع را ازجمله علایم گرمازدگی دانست و افزود: زائرین برای جلوگیری از گرمازدگی باید به نکاتی همچون نوشیدن آب خنک، خوردن میوه و سبزیجات، پوشیدن لباس نخی و آزاد و استفاده از کلاه توجه کنند. پزشک مستقر در مکه با بیان اینکه فردی که دچار گرمازدگی شده را باید...
 • زائرین به مسائل بهداشتی بیشتر توجه کنند لزوم شستشوی مداوم دست ها
 • یکی از پزشکان مستقر در مکه گفت: زائران برای حفظ سلامتی خود باید از آب سالم بهداشتی برای شستن ظروف، سبزی و میوه استفاده کنند. محمد سلطان تویه، پزشک مستقر در مکه در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه عفونت‌های تنفسی می‌تواند در بین زائرین شیوع پیدا کند، اظهارکرد: علت اصلی عفونت‌های تنفسی ویروس است که می‌تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند. وی تب بالای 38 درجه، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، مشکلات گوارشی و احساس ضعف و خستگی را از علائم بیماری انفولانزا برشمرد و افزود: افراد برای جلوگیری از انتقال بیماری آنفولانزا باید از روبوسی و دست دادن جلوگیری کنند. سلطان تویه صحبت کردن با فرد بیمار از فاصله نزدیک و تماس با اشیایی که توسط بیمار آلوده شده را از دیگر راه های انتقال بیماری عنوان کرد و گفت: زائرین برای جلوگیری از انتقال بیماری باید از ماسک در جاهای شلوغ و پر جمعیت استفاده کنند. پزشک مستقر در مکه همچنین بر شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون تاکید کرد و گفت: تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان سبب انتقال بیماری می شود بنابراین رعایت نکات بهداشتی ضروری است. وی با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی جهت جلوگیری از گرمازدگی، اذعان کرد: شرایط آب و هوایی و جمعیت زائرین در این ایام سال در کشور عربستان سبب گرمازدگی می شود. سلطان تویه افزایش دمای بدن، بی اشتهایی، سردردو سرگیجه، انقباضات شدید عضلانی و تپش قلب و تنفس سریع را ازجمله علایم گرمازدگی دانست و افزود: زائرین برای جلوگیری از گرمازدگی باید به نکاتی همچون نوشیدن آب خنک، خوردن میوه و سبزیجات، پوشیدن لباس نخی و آزاد و استفاده از کلاه توجه کنند. پزشک مستقر در مکه با بیان اینکه فردی که دچار گرمازدگی شده را باید به جای خنک انتقال داد،...
 • زنجیره تولید در محصولات کشاورزی مورد توجه قرار گیرد
 • استاندار بوشهر گفت: در تولید محصولات کشاورزی، توجه به تمام فرایند آن از کشت محصول تا عرضه به بازار ضروری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، مصطفی سالاری در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر بیان کرد: در طرح‌های کشاورزی ضمن توجه به شیوه آبیاری و کیفیت محصول باید بازاریابی، فرآوری و بسته بندی محصول و صادرات آن مورد توجه قرار گیرد. وی با بیان اینکه طرح ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی مورد تاکید است ادامه داد: کنترل کیفیت محصولات کشاورزی با استفاده از ابزارهای بازدارنده ضروری است. استاندار بوشهر با بیان اینکه در اجرای همه طرح‌های اقتصادی باید برنامه محور حرکت کنیم تصریح کرد: در اجرای طرح‌های کشاورزی و شیلاتی برای آنکه بتوانیم در مسیر تعیین شده حرکت کنیم باید برنامه محوری و برنامه پذیری را در دستور کار خود قرار دهیم. سالاری از اجرایی شدن خوشه صنعتی خرما در استان بوشهر خبر داد و تاکید کرد: در اجرای این خوشه صنعتی، تمام زنجیره آن در بخش بازاریابی و فرآوری محصولات تکمیل شود. وی توسعه کشت گلخانه‌ای را یک ضرورت دانست و تاکیدکرد: توسعه کشت گلخانه‌ای در اراضی موجودکشاورزی مورد توجه قرار گیرد و از واگذاری اراضی ملی در اجرای این طرح‌ها خودداری شود. استاندار بوشهر با اشاره به لزوم ایجاد شهرک‌های کشاورزی در اراضی کشاورزان بیان کرد: از ایجاد شهرک‌های کشاورزی مزروعی در اراضی کشاورزان حمایت می‌شود. سالاری اجرای طرح‌های آبخیزداری را از اولویت‌های استان بوشهر دانست و تاکید کرد: منابع کنترل روان آبها، تثبیت شن‌های روان و بیابان‌زدایی در دستور کار منابع طبیعی و آبخیزداری گیرد.
 • خطر جدی چاقی در کمین ایرانی ها
 • به گزارش جماران؛ جام جم نوشت: چاقی در ایران هراس‌انگیز شد... چاقی در زنان ایرانی بشدت رو به افزایش است... افزایش دو برابری مرگ‌های منتسب به چاقی و اضافه وزن در ایران... اینها عناوین خبری ناراحت‌کننده و هشداردهنده‌ای است که از صحبت‌های جالب و مستند دکتر ملک‌زاده، رئیس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران برداشت شده است؛ استادی که از نویسندگان اصلی پژوهش شیوع و عواقب اضافه وزن و چاقی در جهان به شمار می‌آید. تازه‌ترین و گسترده‌ترین مطالعه جهانی درباره شیوع و عواقب اضافه وزن و چاقی نشان می‌دهد، تعداد مرگ‌های قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی در کشور،‌ طی سال‌های 1980 تا 2015 بیش از دو برابر شده است. به گفته دکتر ملک زاده،در همین فاصله زمانی، شیوع چاقی در زنان از 16/6 درصد به 24/1 درصد و در مردان از 5/8 درصد به 13/8 درصد افزایش پیدا کرده است. شیوع اضافه وزن در دختران زیر 20 سال نیز از 6/4 درصد به 10/3درصد و در پسران زیر 20 سال از 4/1 درصد به 8/9 درصد رسیده است. ما در گفت‌وگو با دکتر محمد هاشمی، دبیر انجمن پیشگیری از چاقی، مروری بر دلایل بروز چاقی در ایرانیان بویژه زنان و کودکان و راهکارهای پیشگیری و کنترل این روند و تبعات ناشی از آن خواهیم داشت. لاغری با انگیزه زیبایی، نه سلامت بسیاری از مردم ما چاقی را عامل خطر تلقی نمی‌کنند و عمدتا با انگیزه زیبایی برای لاغر شدن تلاش می‌کنند در حالی که مهم‌تر از این که تناسب اندام زیبایی می‌آورد، چاقی ره‌آوردی جز بیماری نخواهد داشت. ثابت شده است، منشأ بیماری‌های غیرواگیر شایع و در راس آن دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها چاقی و اضافه وزن است، کما این که بسیاری از متخصصان، بیماری بسیاری از ایرانیان را اپیدمی دو قلوی چاقی و دیابت می‌نامند؛ دیابتی که معلول چاقی...
 • هندزآن گوشی اسنشال:محصولی متفاوت از پدر سیستم عامل اندروید
 • فناوری اطلاعات>سخت افزار - «اندی روبین»،مبدع اندروید، سرانجام پس از بدقولی‌های زیاد گوشی متفاوت خود به نام اسنشال را به قیمت 699 دلار عرضه کرد. به گزارش خبرآنلاین، اسنشال هم نام گوشی جدید اندی روبین و هم تیمی‌هایش است و هم نام استارتاپ جدیدی که ادعا دارد زیبایی را برای یک گوشی متفاوت به ارمغان آورده است. گوشی اسنشال مانند گوگل پیکسل و وان پلاس 5، نسخه خام اندروید (stock android) در خود جای داده و آن را برای کاربران مخصوصِ خود، پرورانده است. اما نکات قابل طرح در هندزان این گوشی به شرح زیر است: طراحی گوشی خیلی حس متفاوت بودن را نمی دهد و دیزاینی عمومی و جنریک دارد. بدنه تیتانیوم با پشت سرامیکی حس خوب بودن را می دهد. نمایشگر IPS در سایز 5.71 اینچی برای آن تعریف شده و رزولوشن 2560 در 1312 پیکسل دارد. مانند گلکسی اس 8 شارپ و شفاف است طراحی سرامیکی پشت گوشی، بسیار زیبا و چشم نواز است. نکته قابل توجه درباره پشت گوشی اینکه به دلیل خوش ساخت بودن و طراحی آینه‌ای، توصیه شده است تا گوشی بدون کیس استفاده شود. حسگر اثرانگشت، لنز دوآل 13 مگاپیکسل، دو مگنت و پین متالیک برای افزودن سخت افزار دوربین (مانند دوربین 360 درجه) در پشت گوشی دیده می شود. حسگر اثر انگشت اسنشال از وان پلاس 5 سریعتر عمل می کند اما فاصله زیادی با گلکسی اس 8 دارد. کنتراست و وضوح تصویر در دوربین اسنشال فوق العاده است. دو تصویر رنگی و سیاه و سفید را در کنار هم مشاهده می‌کنید. افزودن دوربین 360 درجه یا شارژر بی سیم به پشت گوشی روی پین مخصوص تعبیه شده است. دلیل اینکه رغبتی برای ساخت کیس وجود ندارد، وجود همین پبن ها و لوازم جانبی است. ...
 • خطر قحطی در کمین ۱۷ میلیون یمنی
 • سازمان ملل متحد ساعتی پیش در مورد اوضاع یمن جلسه ویژه تشکیل داد. «استفان اوبراین» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در ابتدای این جلسه با هشدار درباره اوضاع بد یمن گفت که نزدیک به 17 میلیون یمنی با خطر قحطی مواجه هستند. وی با بیان اینکه درگیری‌ها در یمن در ماه‌های اخیر 50 درصد رشد داشته، افزود: افزایش درگیری‌ها باعث افزایش مشکلات مردم این کشور نیز شده است. به گزارش اسکای نیوز عربی، اوبراین تأکید کرد که یمن نیاز سریع به واردات ادویه، غذا و سوخت دارد. وی نبود حمایت‌های مالی در یمن را مانع مقابله با شیوع بیماری وبا در این کشور دانست. معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه گفت بیش از یک چهارم مردم یمن درآمد ثابتی ندارند. وی طرف‌های درگیر در یمن را به بازگشت به میز مذاکره و ایجاد راه حل سیاسی برای بحران این کشور دعوت کرد. ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان سعودی از ابتدای سال 1394 به بهانه سرکوب انقلاب مردم یمن به این کشور حمله کرده و آن را از دریا، خشکی و آسمان محاصره کرده است. منبع:میزان
 • تله کمین و کابوس در انتظار یاران انصاری فرد
 • باشگاه المپیاکوس آتن پیام جالبی را در آستانه آغاز فصل ۲۰۱۸ -۲۰۱۷ سوپر لیگ یونان منتشر کرد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ورزشی این کشور داشت. به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از نشریه داخلی باشگاه المپیاکوس، تلاش برای هشتمین قهرمانی متوالی تیم المپیاکوس در سوپر لیگ یونان از بازی امروز (شنبه) برابر لاریسا بدون حضور هواداران به دلیل محرومیت آغاز می‌شود. المپیاکوس دارنده عناوین متعدد قهرمانی در این رقابت‌ها است و هر کسی به دنبال جام است باید آن را از امپراتور (المپیاکوس) بگیرد.در پیام باشگاه المپیاکوس یونان که توسط مدیر ارتباطات این باشگاه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد آمده است: امروز اولین بازی برای فتح چهل‌وپنجمین جام قهرمانی و هشتمین قهرمانی متوالی است. در این مسیر با تله، کمین و کابوس‌هایی مواجه خواهیم شد اما همه با هم هستیم و ما منتظر شما (هواداران) خواهیم بود. آنهایی که فکر می‌کنند می‌توانیم.تیم فوتبال المپیاکوس امشب در ورزشگاه بدون تماشاگر کارایسکاکی شهر آتن میزبان لاریسا است. انتظار می‌رود کریم انصاری‌فرد، ملی‌پوش ایرانی در ترکیب اصلی تیم المپیاکوس قرار داشته باشد.انتهای پیام/ R7858/P35350/S3,27,28/CT10
 • تولید ایرانی کیفیت جهانی/پلاستو فوم محصولی از مازندران تحولی در صنعت سازه ها
 • توسعه هر چه بیشتر مصرف پلاستو فوم نه‌تنها در هزینه‌ها و صرف زمان بسیار به صرفه خواهد بود، بلکه از بروز بسیاری از حوادث ساخت و ساز برای کارگران نیز جلوگیری می‌کند به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، با رشد جوامع و توسعه نیازهای بشری، ساخت و سازها امری بدیهی و جزو نیازهای اساسی قرار گرفتند. ساختمان‌ها، مسکن، راه و سدسازی از نیازهای بشری هستند که تحقق هر کدام نیازمند تامین میلیاردها تن مصالح است. مصالح ساختمانی، که این روزها با افزایش قیمت در عین حالی که رکود ساخت و ساز بر کشور حاکم است، مواجه می‌باشد، یکی از معضلات پیش روی تامین نیاز ایرانیان در ساخت و سازها است، هزینه و زمان زیاد در استفاده از مصالح بتنی و خاکی موجب شده تا بشر به سمت تولید محصولی با کیفیت برود تا علاوه بر کاهش استفاده از مصالح بتنی و خاکی، زمان اجرای پروژه‌ها را نیز کاهش دهد. در این راستا پلاست‌وفوم‌ها روی کار آمدند. ساخت و ساز یک موضوع چالش برانگیز در مهندسی زیست فناوری است. هزینه‌های زیاد موجب شد پلاستوفوم‌های بستر ساز، راه حل برای این مشکلات باشند. یکی از این پلاستو فوم‌ها ژئوفوم پلی استایرن انبساطی است که به شکل ورق یا بلوک در صنعت زیست فناوری به کار می‌رود، و سبک وزن بودن و مقاوم در برابر رطوبت از خصوصیات منحصر به فرد آن است. در سال 1972 استفاده گسترده ژئوفوم در کشور نروژ آغاز شد. ژئوفوم برای ثابت نگهداشتن زمین و پرکننده فوق سبک در نگهداری دیواره پل و توانایی برتر آن در جذب فشار جانبی انتخاب شد. این صنعت در ایران نیز مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفت، گروه صنعتی مازرون فوم توانست به فناوری ساخت این محصول حتی بالاتر از کیفیت اروپا برسد. در همین راستا این واحد تولیدی نشست تخصصی بومی‌سازی تکنولوژی‌های...
 • توصیه های مدیریتی استاندار به منتخبان شورای شهر بجنورد
 • به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ،منتخبان شورای شهر بجنورد در آستانه آغاز به کار دوره پنجم پارلمان های محلی به دیدار مقام عالی دولت در استان آمدند تا به همفکری و هم افزایی تلاش ها برای بهبود وضعیت زیست شهری در مرکز استان بپردازند. محمدرضا صالحی استاندار نیز در این نشست، با اشاره به اهمیت انتقاد پذیری مسئولان برای تحقق اهداف، به منتخبان شهروندان مرکز استان توصیه کرد که با همدلی و وفاق جمعی و پرهیز از انشقاق در تصمیم گیری ها و نشان دادن همصدایی خود، همواره برخورد اقناعی را مدنظر داشته باشند. وی ضرورت گزینش شهردار برخوردار از نگاه برنامه محور را نیز مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: باید با برون سپاری بخشی از فعالیت های شهرداری به سوی چابک سازی بدنه این نهاد گام برداشت و منابع درآمدی پایدار و مستمر نیز برای پیشبرد برنامه ها تعریف کرد. بهره گیری هر چه بیشتر از توان و ظرفیت بخش خصوصی برای حل مشکلات شهری با ارئه مشوق های گوناگون و نیز، ساماندهی اسناد و املاک در اختیار شهرداری از دیگر نکات مورد اشاره استاندار در این نشست بود. وی هم چنین برای پیگیری موضوعاتی نظیر تهیه نردبان بلند آتش نشانی و نوسازی ناوگان درون شهری قول مساعد داد و خاطرنشان کرد: تزریق منابع مالی به میزان حدود 23 میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه به شهرداری های خراسان شمالی، حرکت بی نظیری در کشور بود که چندی قبل شاهدش بودیم و امیدوار هستیم با همفکری و هم افزایی بیشتر، برای حل دغدغه های شهروندان گام برداریم. محمدحسین علی نیا معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این نشست، توضیحاتی درخصوص طرح جامع ترافیک بجنورد، دفنگاه جدید زباله، جانمایی پایانه مسافربری جدید شهر، برنامه های در دست اجرای ساماندهی محلات حاشیه شهر و برخی مسائل دیگر برای اطلاع اعضای جدید شورای اسلامی بجنورد بیان کرد. مجید پورعیسی...
 • صالحی از سابقه مدیریتی و اقتدار لازم برخوردار نیست
 • نماینده مردم تهران در مخالفت با سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: صالحی را از توانمندی، سابقه مدیریتی و اقتدار لازم برخوردار نمی دانم. به گزارش خبرنگار مهر، محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: صالحی را از توانمندی، سابقه مدیریتی و اقتدار لازم برای اداره وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار نمی دانم. وی با اشاره به ابهام موجود در مراجع تصمیم گیری فرهنگ و هنر، ادامه داد: در حوزه مطبوعات هنوز معلوم نیست ایجاد محدودیت برای یکی از شخصیت های جامعه در رسانه ها بر عهده چه کسی است. صادقی ابهام در هزینه کرد بودجه های عمومی را یکی دیگر از معضلات عرصه فرهنگ بر شمرد و خاطرنشان کرد: دولت در قالب جدول ۱۷ زمینه را برای اعطای بودجه ها فرهنگی فراهم کرده اما هیچ نظارتی بر هزینه کرد آنها وجود ندارد. ادامه دارد ...
 • جان کلی سیطره خود بر کاخ سفید را تشدید می کند/ترامپ مهمترین چالش مدیریتی کلی
 • اخراج استراتژیست ارشد کاخ سفید که کمک زیادی به ترامپ کرد تا نیروی عظیم پوپولیستی را تبلیغ کند، نشانگر آن است که کاخ سفید به سرعت در حال شکل گیری تحت مدیریت جان کلی است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری هیل، تصمیم ترامپ برای تغییر پست جان کلی از وزیر امنیت داخلی به رئیس کارکنان کاخ سفید، یک نقطه عطف مهم برای کاخ سفید در نظر گرفته می شود. طرفدارانش بر این باورند که جان کلی می تواند نظم و انضباط را بر تیمی که دچار منازعات داخلی، درز اطلاعات شده است، تحمیل کند، منازعاتی که در اغلب آنها نقش بنون مشاهده می شد.اخراج بانون نشانگر آن است که کاخ سفید در حال شکل گیری سرعت تحت مدیریت رئیس جدید کارکنان یعنی جان کلی است.روز جمعه درهای خروجی به بانون نشان داده شد و این مساله احتمالا قاطع ترین نشانه است که جان کلی در حال تقویت نفوذ خود در کاخ سفید است.ولی حتی اگر جان کلی تلاش زیادی را برای برقراری نظم در کاخ سفید کند، این مساله واضح است که بزرگترین چالش مدیریتی برای این ژنرال چهار ستاره بازنشسته آمریکایی، خود رئیس جمهور است.در طول سه هفته‌ای که جان کلی عهده دار این مسئولیت بوده، ترامپ به طور علنی از اعضای برجسته حزب جمهوریخواه انتقاد کرده است، از جمله میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا، ترامپ همچنین اظهارات تند و پرخاشگرانه‌ای را علیه کره شمالی مطرح کرد که و همین طور اظهارات متضادی را درباره خشونت های اخیر سفیدپوستان افراطی در شارلوتزویل بیان کرد، به طوری که جان کلی در زمان اظهارات سه شنبه ترامپ درباره رویدادهای شارلوتزویل چشمان خود را به نشانه یاس و ناامیدی به روی زمین دوخته بود.تام رونی نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا در این باره تاکید کرد: من واقعا نمی دانم آیا او می تواند نظم را...
 • توصیه های مدیریتی استاندار خراسان شمالی به منتخبان شورای شهر بجنورد
 • به گزارش ایسکانیوز، محمدرضا صالحی استاندار در دیدار با اعضای منتخب شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به اهمیت انتقاد پذیری مسئولان برای تحقق اهداف، به منتخبان شهروندان مرکز استان توصیه کرد که با همدلی و وفاق جمعی و پرهیز از انشقاق در تصمیم گیری ها و نشان دادن همصدایی خود، همواره برخورد اقناعی را مدنظر داشته باشند. وی ضرورت گزینش شهردار برخوردار از نگاه برنامه محور را نیز مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: باید با برون سپاری بخشی از فعالیت های شهرداری به سوی چابک سازی بدنه این نهاد گام برداشت و منابع درآمدی پایدار و مستمر نیز برای پیشبرد برنامه ها تعریف کرد. صالحی همچنین برای پیگیری موضوعاتی نظیر تهیه نردبان بلند آتش نشانی و نوسازی ناوگان درون شهری قول مساعد داد و خاطرنشان کرد: تزریق منابع مالی به میزان حدود 23 میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه به شهرداری های خراسان شمالی، حرکت بی نظیری در کشور بود که چندی قبل شاهدش بودیم و امیدوار هستیم با همفکری و هم افزایی بیشتر، برای حل دغدغه های شهروندان گام برداریم. محمدحسین علی نیا معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این نشست، توضیحاتی درخصوص طرح جامع ترافیک بجنورد، دفنگاه جدید زباله، جانمایی پایانه مسافربری جدید شهر، برنامه های در دست اجرای ساماندهی محلات حاشیه شهر و برخی مسائل دیگر برای اطلاع اعضای جدید شورای اسلامی بجنورد بیان کرد. مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز برنامه محوری، پرهیز از شتاب زدگی در تصمیم گیری و اجرا، تلاش برای حفظ حقوق شهروندان، ایجاد منابع درآمدی جدید برای شهرداری، برون سپاری امور و هوشمندسازی نهاد مدیریت شهری را مورد تأکید قرار داد. 901
 • صادقی:صالحی از سابقه مدیریتی و اقتدار لازم برخوردار نیست
 • به گزارش سرویس سیاسی ایسکا نیوز محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: صالحی را از توانمندی، سابقه مدیریتی و اقتدار لازم برای اداره وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار نمی دانم. وی با اشاره به ابهام موجود در مراجع تصمیم گیری فرهنگ و هنر، ادامه داد: در حوزه مطبوعات هنوز معلوم نیست ایجاد محدودیت برای یکی از شخصیت های جامعه در رسانه ها بر عهده چه کسی است. صادقی ابهام در هزینه کرد بودجه های عمومی را یکی دیگر از معضلات عرصه فرهنگ بر شمرد و خاطرنشان کرد: دولت در قالب جدول ۱۷ زمینه را برای اعطای بودجه ها فرهنگی فراهم کرده اما هیچ نظارتی بر هزینه کرد آنها وجود ندارد. وی افزود: بسیاری از این بودجه ها بجای مصرف در عرصه فرهنگ و هنر، در زمین خواری استفاده می شود. نماینده مردم تهران با بیان اینکه مشکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکلی ساختاری در حوزه حمایتی و نظارتی است، گفت: در برنامه وزیر پیشنهادی، ساز و کار مشخصی برای حل مشکلات ساختاری این وزارت خانه وجود ندارد. مهمترین وجه ناعادلانه بودن سیاست های حمایتی این است که مسئولین فکر می کنند ایران فقط تهران است در حالی که سنندج، زاهدان، بندرلنگه و مسجدسلیمان هم جزو ایران است.چرا رویداد های فرهنگی و جشنواره ها به سطح کشور گسترش داده نمی شود و همگی آنها فقط در تهران برگزار می شود. وی ادامه داد: در حوزه نظارت روش ها غیر شفاف و بعضا نافی حقوق هنرمندان است و این سوال پیش می آید که آیا شما این قدرت را دارید که تداخل وظایف بین هیئت نظارت بر مطبوعات و قوه قضائیه را حل کنید؟ صادقی با اشاره به اینکه اخیرا یکی از رسانه ها به دلیل انتشار نطق بنده مجرم شناخته شده است، گفت: حقوق فرهنگی...
 • رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد بهره برداری از ۱۰۰ میلیارد تومان طرح کشاورزی در اردبیل
 • به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، عدیل سروی امروز بعد از ظهر امروز اظهار کرد: 5 واحد تولیدی در هفته دولت با صرف اعتباری بالغ بر یکصد میلیارد تومان در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد که با راه‌اندازی آنها برای 198 تن به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد. وی تصریح کرد: کشتارگاه طیور مدرن و مجهز به خط 2 و سورتینگ و بسته‌بندی و انجماد 32 هزار تن در سال ظرفیت دارد که این قابلیت سبب می‌شود استان اردبیل مرغ تولیدی مازاد بر نیاز خود را مطابق با استانداردهای روز جهانی به دیگر کشورها از جمله روسیه صادر کند. انتهای پیام/ن
 • افزایش قیمت ۶ گروه از کالاهای اساسی
 • بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی را در هفته منتهی به بیستم مرداد در تهران منتشر کرد که براساس آن نرخ ۶ کالا نسبت به هفته قبل از آن افزایش داشت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بانک مرکزی قیمت خرده‌فروشی برخی اقلام مواد خوراکی را در تهران در هفته منتهی به 20 مرداد امسال منتشر کرد که براساس آن قیمت 2 گروه کالایی میوه‌های تازه 4.6 درصد و سبزی‌های تازه 4.7 درصد نسبت به هفته قبل از آن کاهش داشت. همچنین قیمت خرده‌فروشی گروه‌های لبنیات 0.5 درصد، تخم مرغ 3.2 درصد، حبوب 0.1 درصد، گوشت مرغ 1.1 درصد، چای 0.1 درصد و روغن‌نباتی 0.5 درصد در هفته منتهی به 20 مردادماه نسبت به هفته قبل از آن افزایش داشت و قیمت سه گروه برنج، گوشت قرمز و قند و شکر نیز ثابت بود. لبنیات و تخم‌مرغ در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت پنیر غیرپاسـتوریزه معـادل 0.7 درصـد و کـره پاسـتوریزه 5.6 درصد افزایش داشت. بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم‌مرغ معادل 3.2 درصد افزایش یافت و شانه‌ای 119 هزار تا 150 هزار ریال فروش می‌رفت. برنج و حبوب در این هفته در گروه برنج بهای تمام اقلام ثابت بود. در گروه حبوب قیمت عدس معـادل 0.2 درصـد افزایش داشت و بهای سایر اقلام بدون تغییر بود. میوه‌ها و سبزی‌های تازه در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری گیلاس عرضه نمی‌شد. سایر اقلام میـوه و سـبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، بـه‌نـرخ مصـوب سـازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه قیمت گیلاس معادل 1.8 درصد افـزایش ولـی...
 • آخوندی اقدامات اساسی در بخش ریلی انجام داده
 • نماینده مردم سنندج در مجلس با بیان اینکه مسکن مهر تبدیل به قصه پرغصه‌ای در کشور شده است، گفت: آخوندی در بخش ریلی، فرودگاهی و نوسازی ناوگان هوایی و جاده‌ای گام‌های اساسی برداشته است. به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس؛ سید احسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (شنبه پارلمان) در سخنانی به عنوان موافق عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، اظهار داشت: وقتی بررسی می‌کنم، می‌بینم معدل عملکرد وزیر راه طی 4 سال گذشته بالا بوده و در سطح ملی در کشور موفق عمل کرده است. وی افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم ایران چهارراه حمل‌ونقل آسیاست ولی سالهاست در انتظار کمترین تخصیص اعتبارات بنشینیم. علوی تصریح کرد: آقای آخوندی توانسته در بخش ریلی، فرودگاهی، نوسازی ناوگان هوایی و جاده‌ای اقدامات اساسی انجام دهد و گام‌های اساسی بردارد. وی با بیان اینکه بخش مسکن مهر تبدیل به قصه پر غصه‌ای در کشور شده است، گفت: 110 هزار واحد مسکن مهر هم اکنون بدون متقاضی است و 36 هزار واحد تخاصم و تنازع بین سازندگان و متقاضیان مسکن مهر است. علوی در پایان خاطرنشان کرد: هم اکنون 18 هزار بافت تاریخی و 39 هزار بافت فرسوده در حال طراحی هستند.
 • نقش اساسی آموزش در پیشگیری از سکته قلبی و مغزی
 • کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت بوانات گفت: با توجه به طندگی ماشینی و کم تحرکی افراد، آموزش بهترین راه پیشگیری از بیماریهایی چون سکته های مغزی و قلبی و سرطان است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش حرف رسا، نمایشگاه خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان به همت دو واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر و آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات در ادارات مختلف شهرستان بوانات برگزار گردید. این نمایشگاه ها با هدف آشنایی با ضرورت و نحوه انجام خطرسنجی سکته های قلبی- عروقی، پیشگیری و کنترل بیماری های فشار خون بالا، چربی خون بالا، چاقی و اضافه وزن، سرطان، دیابت، آسم، تشویق مردم به داشتن تغذیه سالم و تحرک بدنی و کاهش مصرف سیگار، دخانیات و الکل برگزار شد. رضا دارابی کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات در این خصوص گفت: با توجه به اینکه بیماری های غیر واگیر مسئول بیش از 53درصد بار بیماریها دردنیا و بیش از76 درصد از کل بار بیماریها در ایران هستند و همچنین سالانه سبب مرگ 38 میلیون نفر در جهان میشوند پیش بینی میشود در 10 سال آینده بیشترین افزایش در مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان، بیماریهای تنفسی و دیابت در کشورهای در حال توسعه رخ دهد. وی ادامه داد: در حقیقت 4 بیماری دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماریهای مزمن تنفسی به همراه 4عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهم ترین علت های مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر را افزایش می دهند. دارابی افزود: به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت کنترل این بیماریها و عوامل زمینه ساز آنها را بعنوان هدف اصلی برای کاهش 25درصدی مرگ و میر ناشی از...
 • نخستین جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی
 • -------------------------------------------------------------------------- تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد. ------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید ------------- روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی
 • تصاویر ۳۸ سال پیش نخستین جلسه خبرگان قانون اساسی
 • چند رسانه‌ای>عکس - در ۲۸مردادماه سال ۱۳۵۸نخستین جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی با حضور نمایندگان برگزیده مردم،‌ برای بررسی نهایی پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گشایش یافت. عکس‌ها: ایرنا61282 کلید واژه‌ها : مجلس خبرگان -
 • حذف برچسب قیمت مربوط به کالاهای اساسی نیست
 • به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، موضوع حذف برچسب قیمت کالاها طی سال‌های اخیر چندین بار مطرح شده و موافقان و مخالفان خاص خود را دارد اما به هر صورت آنچه مشخص است آنکه در شرایطی که ستادها و بخش های ناظر بازار در این سال ها حتی در حد تولیدکنندگان نتوانسته‌اند نظارتی ۱۰۰ درصدی اعمال کنند و هر از چندگاهی شاهد تخلفات مختلف در این حوزه هستیم، حال سئوال آن است که اگر قرار باشد نصب برچسب به جای تولیدکنندگان به توزیع‌کنندگانی که تعداد آنها ده‌ها برابر تولیدکنندگان است منتقل شود چگونه می‌توان انتظار برخورد و نظارت کامل داشت!؟ از سوی دیگر این مسئله جای سئوال دارد که چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت به یکباره در روزهای پایانی فعالیت دولت یازدهم به فکر صدور چنین مصوبه‌هایی افتاده است!؟ این اقلام کالای اساسی نیستند در این زمینه یدالله صادقی – معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت – گفت: کالاهایی که برای اجرای این طرح در فاز اول انتخاب شده‌اند کالاهایی هستند که سهمی اساسی در سبد خانوار نداشته و مانند لبنیات یا سایر محصولات پرمصرف محسوب نمی‌شوند. به عبارت دیگر در فاز اول اجرای این طرح کالاهایی مانند انواع کیک و بیسکوئیت، چیپس و پفک، آدامس، شیرینی‌های کارخانه‌ای و سایر تنقلات به همراه مواد سلولزی مانند دستمال کاغذی یا حوله‌های کاغذی مورد توجه قرار گرفته‌اند. وی همچنین عنوان کرد: گاه ممکن است تولید کنندگان براساس شرایط، قیمت درج شده روی کالا را رقمی بالا اعلام کنند. تاکنون نیز این اتفاق در موارد متعدد رخ داده و به عنوان مثال در حوزه محصولات سلولزی شاهد بوده‌ایم که فروشنده نهایی تخفیف‌هایی بالا ارائه می‌کند. معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در شرایط کلی تولید کننده موظف است براساس قیمت تمام شده و شرایط رقابتی بازار قیمتی برای...
 • سیگار و قلیان اساسی ترین عامل بیماری در کشور
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ،اسکندری رییس مرکز بهداشت شهرستان کرمان گفت : امروزه اساسی‌ترین مشکل کشور ما مصرف بیش از حد سیگار و قلیان است. وی افزود : باید بدانیم که همه توتون‌های موجود در بازار سرطان‌زا هستند، ما همه آن‌ها را مورد آزمایش قرار داده‌ایم اما ناشناخته آن را مصرف می‌کنیم، هر وعده مصرف قلیان با 80 نخ سیگار برابری می‌کند که بسیار خطرناک است.اسکندری گفت : دود قلیان به دلیل مرطوب بودن در ریه‌ها ته‌نشین شده و مشکلات زیادی از جمله سرطان ریه را در پی داشته و روی تنفس اثر مستقیم دارد. رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمان افزود : اکثر کسانی که قلیان مصرف می‌کنند اعتقاد دارند که از تفریحات بی‌بهره‌اند، اما واقعیت این است که ما برای تفریحات خود برنامه نداریم که به سمت سیگار و قلیان می‌رویم. اسکندری گفت: آموزش در زمینه خطرات مصرف سیگار و قلیان را در مدارس آغاز کرده‌ایم اما خانواده‌ها هم باید آموزش ببینند تا بتوانیم ناجی نسل آینده باشیم. رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمان از پایین آمدن سن بیماری‌های خطرناک در کشور ابراز نگرانی کرد و افزود : امروزه در کشور سن سکته‌های قلبی به زیر 30 رسیده که اغلب بدون علامت هستند و این تنها به تغذیه نامناسب بر می‌گردد.اسکندری به اهمیت تغذیه کودک با شیر مادر پرداخت و گفت : همه ما به برتری شیر مادر نسبت به شیر مصنوعی آگاه هستیم، اما برای آن آموزش ندیده‌ایم. رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمان به طرح نظام سلامت اشاره کرد و افزود : در طرح نظام سلامت، تعداد درمانگاه‌های استان از 10 درمانگاه به 50 درمانگاه افزایش یافته و خدمات متفاوتی را برای همشهریان ارائه کرده‌ایم. اسکندری به طرحی برای سلامتی آقایان اشاره کرد و گفت : در درمانگاه‌های سطح استان، طرح خطرسنجی آقایان اجرا می‌شود که سلامتی آقایان را کنترل می‌کند. وی...
 • مشارکت شهروندان اساسی ترین عنصر رسیدن به توسعه شهری است
 • کرمانشاه- شهردار کرمانشاه، مشارکت شهروندان را اساسی ترین عنصر رسیدن به توسعه شهری پایدار عنوان کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرمانشاه شهردار کرمانشاه طی بازدید سرزده از پروژه های عمرانی، خدماتی و فرهنگی مناطق هشتگانه در جریان روند پیشرفت این پروژه و ارائه خدمات به شهروندان قرار گرفت. آرش رضایی در حاشیه این بازدید گفت : امروزه در حوزه مدیریت شهری کرمانشاه مشارکت شهروندان در امور شهری یک نیاز است و اعتقاد داریم که این امر ضرورتی است که با تحقق آن توسعه پایدار شکل خواهد گرفت. وی افزود : در برنامه های شهرداری مشارکت شهروندان به عنوان اساسی ترین عنصر رسیدن به اهداف توسعه شهری از جایگاه ویژه ای برخوردار است و رسیدن به توسعه پایدار در پناه توسعه مشارکتی همه شهروندان در امور شهر شکل خواهد گرفت. رضایی با بیان اینکه برنامه های بلند مدت را به گونه ای طراحی کرده ایم که در تدوین سیاست ها اعضای جامعه شهری بتوانند حضوری فعال و چشمگیر داشته باشد، گفت: در این راستا تمام سعی و اهتمام لازم را بکار خواهیم گرفت تا با بهره گیری از توان نهفته شهروندان که متاسفانه تا کنون در حوزه برنامه ریزی و مدیریت شهری نادیده گرفته شده، در راستای جذب و جلب همیاری و خودیاری شهروندان گام برداریم. شهردار کرمانشاه تاکید کرد: ما سعی کرده ایم با در نظر گرفتن نیازها و خواست شهروندان و بالا بردن کیفیت خدمات، فرآیند مداخله مستقیم مردم را در حوزه محیط زیست شهری و مدیریت شهر بوجود آوریم.
 • هیات چهارنفره ای استانداران را مشخص می کند/طبق قانون اساسی شأن نماینده و وزیر یکسان است
 • به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، زهرا سعیدی نماینده مبارکه در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کشور در مخالفت با رحمانی‌فضلی اظهار داشت: مخالفتم براساس تعابیر و بداخلاقی‌ها نیست؛ بلکه برپایه عهدم با مردم در جهت اصلاح ساختار و برنامه‌ها است. لذا اهمیت جایگاه وزارت کشور در سیاست داخلی و توسعه کشور بر کسی پوشیده نیست و موارد متعددی در نظر دارم. او افزود: از آقای رحمانی‌فضلی به طور شفاف پاسخ می‌خواهم و مجلس به جهت جایگاه نظارتی خود باید به سکینه قلبی برسد و هدف، روشن شدن و شفاف‌سازی است و مجلس نشان داده هرجا که لازم بوده در کنار سایر قوا حاضر شده است و هیچ قصدی برای نصحیت دولت ندارد. سعیدی خطاب به وزیر کشور اظهار داشت: در دولت یازدهم آقای روحانی شما را با رویکرد توسعه‌محور دعوت به کابینه کرد و چقدر فکر می‌کنید برای این مسیر اقدامات شایسته در چهار سال گذشته انجام دادید؟ آیا استانداران و فرمانداران شما با این ویژگی انتخاب شدند؟ چقدر در چهار سال گذشته به اصفهان سفر کردید که به عنوان مرکز صقل سیاسی و امنیت کشور است تا از نزدیک با واقعیت‌ها مواجه شوید؟ واقعاً خودتان به عملکرد سیستم‌ها و نقش آن در هماهنگی‌ها به ویژه در ظرفیت توسعه‌ای برای حل معضل بیکاری و به کارگیری ظرفیت‌ها خصوصاً در بحث اقتصادی رضایت دارید؟ او ادامه داد: البته اطلاع دارم هیات چهارنفره استانداران را مشخص می‌کنند. انتظارمان این بود که به جای اینکه تمام هم و غم شما رضایت همکاران شود، بدانید که موقعیتی به نام مجلس وجود دارد که طبق قانون اساسی شان نماینده و وزیر یکسان است . ما ظرفیتی داریم که مهم‌ترین مبانی و برنامه‌ها توسعه‌ای در مجلس تصویب می‌شوند و اگر نقدی می‌کنیم بر حسب وظیفه نمایندگی‌مان و به خاطر عملکرد دولت و مردم است. سعیدی اظهار داشت: شان مجلس و نمایندگان کم و زیاد نخواهد شد...
 • زنگنه:مذاکره راه حل مسائل کشور است نه مخاصمه
 • وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه ما سومین ذخایر نفت دنیا را در اختیار داریم، گفت: عقد قراردادهای جدید نفتی را با هدف توسعه میدان‌ها، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ایجاد اشتغال انجام خواهیم داد.به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت در دفاع از برنامه‌های خود برای کابینه دوازدهم، گفت: در کشور ما هنگامی که از نفت صحبت می‌کنیم فقط یک کالا نیست. نفت و وزارت نفت دارای ابعاد اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی و بازرگانی خارجی است و در مسیر توسعه اقتصادی غیرمتکی به نفت و صنعت پتروشیمی نیستیم. ضمن اینکه بودجه کشور مستقیم و غیرمستقیم به نفت وابسته است.وی تصریح کرد: این اهمیت سبب شده تا دشمنان در برخورد با جمهوری اسلامی ایران بیش از هر موردی به اعمال تحریم‌ها و اشکال‌تراشی علیه صنعت نفت پافشاری کنند. صنعت نفت و مجاهدان آن خط مقدم جبهه مبارزه با دشمن هستند.
 • خرید گندم کشاورزان به ۶/۸ میلیون تن رسید
 • معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی: با پرداخت ۱۸۵۰ میلیارد تومان دیگر از طلب گندمکاران، پرداختی خرید تضمینی گندم به ۷۲۰۰ میلیارد تومان رسید. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالمهدی بخشنده با بیان این که از آغاز فصل برداشت تاکنون، میزان خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ۶. ۸ میلیون تن رسیده است، اظهار داشت: ۱۸۵۰ میلیارد تومان دیگر از طلب گندمکاران با همکاری و مساعدت سازمان برنامه و بودجه، خزانه دولت، بانک مرکزی و بانک‌های کشور تامین مالی و به کشاورزان گندمکار پرداخت شد.وی تصریح کرد: تاکنون ۵۰ درصد طلب کلیه کشاورزان گندمکار همه استان‌های کشور پرداخت شده است.بخشنده اضافه کرد: پیگیری‌ها برای تامین مالی و پرداخت باقیمانده طلب کشاورزان گندمکار ادامه دارد.معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد:تاکنون ۱۸۰ هزارتن کلزا نیز از کشاورزان خریداری شده و ۱۰۰ درصد مطالبات کلزاکاران معادل ۵۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

کلیدواژه