خبرگزاري آريا - پژوهشگر سرشناس کشور با بيان دلايلي تاريخي و حقوقي درباره نام درياي شمال ايران، درياي کاسپين را بهترين و درست‌ترين عنوان براي آن مي‌داند که توسط بيشتر کشورها استفاده مي‌شود. به گزارش گروه سياست خارجي خبرگزاري تسنيم، پهنه آبي واقع در شمال ايران که در حال حاضر آن را با نام خزر مي‌شناسيم، از جمله درياهاي مهم جهان است که تقريباً اقتصاد سه کشور جمهوري آذربايجان، ترکمنستان و قزاقستان ارتباط مستقيمي با منابع انرژي زير بستر آن دارد.

بحث بر سر تقسيم منابع زير بستر و رو بستر، آلودگي آب‌، مسئله حق کشتيراني يا مواردي نظير استفاده از عنوان حقوقي دريا به جاي درياچه از سوي کشورهايي مانند قزاقستان جهت بين‌المللي شدن آن و حق کشتيراني آزاد و بسياري از موارد ديگر، تحت جلساتي با عنوان رژيم حقوقي درياي خزر برگزار مي‌شود. تاکنون طرف‌هاي ساحلي به نتايج قابل توجه و مشخصي نرسيدند و همچنان چالش توافق وجود دارد.
اما يکي از موضوعات مربوط به اين پهنه آبي شمال ايران مسئله نام آن است که در کشور ما از اين اسم به طور رسمي استفاده مي‌شود، اما بسياري بر اين عقيده‌اند که نام خزر اشتباه است و اسم اصلي و صحيح آن کاسپين مي‌باشد. در ادامه طي گفت‌وگو با «محمد عجم»، حقوقدان، زبان شناس و پژوهشگر سرشناس ايراني، به بررسي اين موضوع پرداختيم که مشروح آن به شرح زير است.
*امپراتوري يهودي خزرها به افسانه شباهت دارد
تسنيم: ايران در حال حاضر به طوري رسمي از نام خزر براي پهنه آبي واقع در شمال کشور استفاده مي‌کند، در اساس کلمه خزر از چه پيشينه، محل يا گروهي ريشه مي‌گيرد؟
عجم: درباره اينکه خزر نام يک قوم، آئين، مذهب و يا زبان و نژادي مشخصي باشد مطالب متناقض و متضاد زيادي نوشته شده است، از اين رو نمي‌توان با قاطعيت نظر داد. اصولاً در مورد خزرها منابع و مستنداتي که وجود دارد خود از لحاظ اعتبار سنجي قابل بررسي هستند، چراکه همه ادعاهاي موجود در رابطه با قوم خزر بيشتر فرضيه است و با قطعيت و يقين نمي‌توان اظهار نظر کرد.
مثلاً در مورد اينکه خزرها يهودي بودند مهمترين منبعي که در سي سال اخير مورد استناد قرار گرفته کتاب آرتور کوستلر در مورد امپراتوري خزر است، وقتي مستندات وي را دنبال مي‌کنيد به کتب اعراب مي‌رسيد، البته منابع عربي نيز در مورد خزرها داراي تناقض‌هايي مي‌باشد که قابل اطمينان نيست، چراکه يکصد سال جنگ ميان اعراب و مسلمانان با خزرها قضاوت بي‌طرفانه را بسيار دشوار مي‌کند.
علم باستان شناسي، زبان شناسي و منابع بي‌طرف هم کمکي به رفع تناقضات نمي‌کند، اما به طور کلي پذيرفته شده که خزرها قومي کوچ نشين و نومد بوده‌اند که يکي از دهها قوم تورکيک شرقي هستند که قبل از ظهور اسلام وارد فلات و دشت‌هاي شمال و شمال غربي درياي خزر شدند، ورود آنها باعث شد بخش‌هايي از اقوام متعدد ديگري که ساکن منطقه بودند وارد جغرافياي فعلي ايران شوند که يکي از آن اقوام متعدد کاسپي‌ها بودند و از زمان‌هاي قديم در اطراف درياي شمال ايران ساکن شدند.
نظر غالب اين است که نژاد خزرها، هون و مذهب آنها تنگري و پگان بوده است. اخيراً آزمايش دي ان اي بر روي اسکلت‌هايي در منطقه جغرافيايي حکومت خزرها انجام شده و غير يهودي بودن آنها به اثبات رسيده، البته طي سال‌هاي 740 افرادي از يهودي‌هاي مهاجر در منطقه بودند که به احتمال زياد يهوديان بخارا پس از مهاجرت در اين منطقه ساکن شدند. اما ادعاهاي اخير مبني بر امپراتوري يهودي خزرها که بعضي از نويسندگان يهود براي خزرستان مطرح کرده‌اند بيشتر به افسانه شباهت دارد تا واقعيت.
* هيرکاني و کاسپين قديمي‌ترين نام‌ها در منابع يوناني و رومي
تسنيم: سابقه تاريخي استفاده ايران از کلمه کاسپين تا چه زماني است؟ به عبارتي ديگر اين کلمه چه ريشه‌اي دارد؟
عجم: کاربرد دو واژه هيرکاني (گرگان) و کاسپين در منابع يوناني و رومي، قديمي‌ترين نام‌ها براي درياي شمال ايران هستند، اما اين دو نام در منابع فارسي به جاي مانده درباره پهنه آبي واقع در شمال ايران ديده نشده است. اگر هم در زبان فارسي کاربرد داشته، اما منابع آن از ميان رفته است، زيرا از دوره بني اميه که جنگ‌هاي خونيني بين خزرها و مسلمانان به وقوع پيوست نام خزر شهرت گرفت و وارد ادبيات عربي و فارسي شد. در منابع عربي و فارسي بيشتر از 40 نام براي درياي شمال ايران به کار رفته که بعضي نام‌ها به اقوام ساکن در اين دريا و بعضي به شهرهاي اطراف دريا منسوب شده‌اند مانند گيلان-جيلان- گرگان (جرجان) – استرآباد - ساري و بسياري از موارد مشابه.
* نام رسمي درياي شمال ايران براساس مصوبه سازمان ملل کاسپين است
تسنيم: در حال حاضر کدام کشورها (کشورهاي ساحلي يا ساير کشورها) از نام کاسپين براي درياي شمال ايران استفاده مي‌کنند؟
عجم: بر اساس مصوبه سازمان ملل نام رسمي و بين‌المللي اين دريا کاسپين است و يک نام محلي هم مي‌توان براي آن به کار برد آن خزر است، اما همه کشورهاي جهان نام کاسپين و معادل‌هاي آن را به کار مي‌برند، به جز چند کشوري که از بحر قزوين استفاده مي‌کنند که در واقع معادل و معرب همان کاسپين است. تعدادي از کشورها هر دو نام کاسپين و خزر را براي ناميدن درياي شمالي ايران در نظر گرفته‌اند.
* در هيچ منبعي از خزرها به نيکي ياد نشده است
تسنيم: در بيشتر اسناد و قراردادهاي فارسي از نام خزر استفاده شده و مجموعه نشست‌ها در مورد درياي شمالي ايران نيز تحت عنوان رژيم حقوقي درياي خزر (حداقل از جانب ايران) برگزار شده است، با اين حال جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند چنين تغيير اسمي را در نشست‌هاي رژيم حقوقي درياي شمال ايران مطرح کند؟ در واقع اين اقدام از نظر حقوقي مانعي يا حتي واکنش منفي ساير کشورهاي ساحلي را به دنبال ندارد؟
عجم: نام درياي شمال ايران هيچگونه چالشي در هيچ کشوري ايجاد نمي‌کند. کميته يکسان‌سازي هم مي‌دانست که نام مازندران بهتر از خزر است اما درياي مازندران مستندات حقوقي لازم را نداشت. خزر نام مطلوبي نيست و در هيچ منبعي از خزرها به نيکي ياد نشده و چندين قرن است که هيچ قومي در کشورهاي اطراف خزر تا به امروز خود را قوم خزر معرفي نمي‌کند اما کميته بايد به نقشه‌ها و قراردادهاي حقوقي متعهد مي‌‌ماند.
در اين منطقه حداقل يکصد قوميت و مليت و زبان وجود دارد. مي‌دانيم قوم خزر و قوم هون مدتي حکم‌فرمايي در منطقه داشته اما امروزه تطبيق آن با مردم امروز سخت است. حتي قرقيزها، قزاق‌ها، تاتارها، چچني‌ها و حتي مغول‌‌ها هيچکدام خزرها را به خود منسوب نمي‌دانند.
* مجاز بودن استفاده از هر دو نام خزر و کاسپي
اما درخواست به کار بردن کاسپين در فارسي اخيراً طرح شده و اصلاً به مصوبه جديد نيازي ندارد؛ نام درياي کاسپي و يا کاسپين را مي‌توان به کار برد و با هيچ مخالفتي در هيچ جا همراه نخواهد بود. چون مصوبه مورخ 18 آذرماه 1381 کاربرد هر دو نام خزر و کاسپي را مجاز مي‌داند، اما اينکه چرا نام مازندران کنار گذاشته شد اين بود که مشخص شد که چنين نامي در قراردادها، اسناد حقوقي و نقشه‌هاي رسمي داخلي و خارجي قبل از دوره پهلوي وجود ندارد.
مطابق مقررات کميته يکسان سازي نام‌هاي جغرافيايي سازمان ملل (UNGEGN) همه کشورها بايد در رابطه با پديده‌هاي جغرافيايي به خصوص درياها، يک نام بين‌المللي بکار ببرند و البته يک نام محلي هم براي کاربرد محلي قابل قبول است. در رسانه‌هاي ايران براي درياي شمال کشور نام‌هاي مختلفي مانند مازندران، خزر، شمال و مواردي ديگري به کار مي‌رفت که مشکل ايجاد مي‌کرد.
سازمان ملل از ايران خواسته بود که مشخص کند چه نامي را به رسميت مي‌شناسد. مرجع رسيدگي به اينگونه مسائل اداره حقوقي وزارت خارجه و کميته يکسان سازي نام‌هاي جغرافيايي متشکل از اعضاي چند نهاد و وزارتخانه مي‌باشد، در سال 1381 از اداره حقوقي وزارت خارجه خواسته شد که در اين خصوص نظر بدهد. بررسي اين موضوع به من سپرده شد که تحقيق مفصلي انجام و گزارشي تهيه و تحويل کميته يکسان سازي شد و مبنايي براي تصميم گيري قرار گرفت.
نخست در مورد اسناد و قراردادهاي بين‌المللي و قراردادهاي بين ايران و دول خارجي و سپس در مورد نقشه‌هاي رسمي و نيمه رسمي بررسي و مشخص شد که در همه قراردادها از قرون گذشته و تا آنجا که مکتوباتي باقي مانده است، در زبان فارسي درياي خزر و بحر خزر و در زبان‌هاي اروپايي درياي کاسپي يا کاسپين، همچنين در متون قديمي عربي، خزر و گاهي بحر قزبين و قزوين به کار رفته است، اما در متون متاخر عربي بحر قزوين استفاده شده و در کشورهاي ترک زبان نيز هر سه نام به تناوب به کار رفته است. اما ترجيح بيشتر با خزر دنيزي بود.
قراردادها و نقشه‌ها براي ما معيار اصلي بود اما در متون ادبي و تاريخي نيز بررسي عميقي انجام شد و براي من کاملاً مشخص بود که قزبين و قزوين معرب شده از کاسپين است، اما عده‌اي اصرار داشتند که برعکس کاسپين تغيير يافته قزوين هست حتي اين مطلب را خاتمي، رئيس جمهور وقت در سفر علي يف به تهران به وي گفته بود که درياي مازندران همان درياي قزوين است و اروپايي‌ها آن را به کاسپين معرفي مي‌کنند. از نظر زبان شناسي محرز بود که قزوين تغيير يافته و معرب کاسپين است، ولي باز هم مجدداً در منابع تاريخي کندوکاو کردم و کاملاً محرز شد که قبل از اينکه قزوين وارد ادبيات عرب و فارسي شود کاسپين و هيرکاني (گرگان) وجود داشته است.
نام خزر از قرون سوم قمري در ادبيات عربي و فارسي رايج شده است، اما بيشتر از 40 نام ديگر هم به تناوب براي درياي مذکور در ادبيات و جغرافيايي قرون گذشته به کار رفته است. شرح جنگ‌هاي خزرها در دوره خلفاي بني اميه به طور مفصل در تاريخ طبري و در ساير منابع عربي، همچنين در کتاب استخري و ابن اثير وجود دارد. استخري نوشته است که «زبان خزرها به هيچ زبان شناخته شده‌اي شباهت ندارد».
* در ابتدا فضايي براي طرح اين موضوع که کاسپي بهتر است يا خزر نبود
بعضي منابع عربي آنها را همان قوم ياجوج و ماجوج معرفي کرده‌اند که در منابع اروپايي نيز به ياگوگ و مگوگ معرفي شده بودند. خلاصه کلام اينکه وقتي در کميته يکسان سازي موضوع بحث شد اصلاً فضايي براي طرح اين موضوع که کاسپي بهتر از خزر است نبود، چون نام کاسپي در ايران کاملاً ناشناخته بود و براي دانشگاهيان نيز واژه‌اي بيگانه محسوب مي‌شد. تا اينکه در گزارش توجيهي براي کميته، براي اولين بار مفصل به اصالت کاسپي و ميراث آنها به عنوان قوم ايراني پرداخته و تصور اينکه کاسپين واژه بيگانه است مردود دانسته شد.
متاسفانه اين نام در حالي‌ که مستندات تاريخي دارد ولي در فرهنگ عامه مغفول و ناشناخته مانده بود. امروزه با توجه به فرايند فرهنگ سازي آن، اين نام مي‌تواند جايگزين خزر شود. اما در مصوبه 18 آذرماه 1381 کميته موظف بود که به نقشه‌ها و اسناد وفادار بماند. اعتراضاتي که به اين مصوبه شد چندان مستند نبود و اعتراضيه‌اي پرويز ورجاوند در مجله اطلاعات سياسي منتشر کرد که چرا نام تاريخي مازندران را حذف کرده‌ و خزر را که قومي مهاجم بوده‌اند را جايگزين آن کرده‌ايد؟
جوابيه ما در جرايد همان زمان منتشر شد، البته گزارش توجيهي کميته نيز منتشر شد که الان هم در سايت‌هاي متعددي وجود دارد، از مخالفان مصوبه خواسته شد که مستندات خود را براي درياي مازندران ارائه کنند، ولي هيچ مستندي ارائه نکردند، اما بحث اينکه اخيراً طرح شده که بايد درياي کاسپي بکار ببريم يک موضوع کاملاً جديد است و هيچ مغايرتي با مصوبه سال 1381 ندارد، چون نام بين‌المللي است و نيازي هم به تغيير مصوبه ندارد. در ايران رسانه‌ها مختار هستند که نام بين‌المللي که درياي کاسپي و کاسپين يا نام محلي خزر را استفاده کنند، در اين مورد هيچ کشوري هم اعتراضي نخواهد داشت.
انتهاي پيام/

کلیدواژه: دریای شمال ایران | کمیته یکسان سازی | برای دریای شمال | بین المللی | دریای کاسپی | کار رفته | حقوقی دریا | منابع عربی | سازمان ملل | نقشه ها | دریای خزر | نام کاسپی | نام ها | پهنه آبی | نام خزر | دو نام

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۲۳۴۵۰۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • تبلیغ درست دین زبان خاص خود را دارد
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی کنی، رئیس دانشگاه امام صادق(ع) ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) و گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله مهدوی کنی، آغاز سال تحصیلی جدید را فضای مناسبی برای توجه به مقام معلم و متعلم دانست. وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) در باب علم‌آموزی، به آیت‌الله آملی لاریجانی خیرمقدم و خوش‌آمد گفت و از حضور ایشان ابراز خوشحالی کرد. در ادامه این جلسه ۴ تن از دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) در فضایی صمیمانه به بیان پیشنهادات و انتظارات خود از هیئت امنای این دانشگاه پرداختند. تقدیر از خانواده شهید احسان آقاجانی از شهدای حادثه تروریستی ۱۷ خرداد مجلس شورای اسلامی که دانشجوی دکترای اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) بود، برنامه بعدی این مراسم بود که با حضور آیت‌الله آملی لاریجانی دکترای افتخاری به این شهید اهدا و به پدر این شهید داده شد. پس از اقامه نماز ظهر و عصر، آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست دستگاه قضا و رئیس هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ماه مصائب اهلبیت(ع) ابراز امیدواری کرد که خداوند قلوب همه را به انوار معرفت اهلبیت(ع) و حق متعال منور گرداند. آیت‌الله آملی لاریجانی ضمن گرامیداشت یاد آیت‌الله مهدوی کنی گفت: قبل از هرچیز یادی می‌کنم از آیت‌الله مهدوی کنی از بنیانگذاران دانشگاه امام صادق(ع) که عمر خودشان را برای توسعه دانشگاه گذاشتند. آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به جلسه صبح امروز خود با هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) خطاب به دانشجویان، تصریح کرد: انشاء‌الله دانشگاه امام صادق(ع) از طریق راه انداختن گروه‌های علمی، پژوهشی و کلاس‌های درسی جان‌دار از طریق خود شما یک مرجع علمی شود. وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) بیان کرد: در حد لازم جلسات هیئت امنا که اصولاً ۲-۳...
 • به جای درست کردن ابرو چشم مردم را کور نکنید
 • ایرانشهر- تامین آب شرب ۳۲ روستای سراوان با حفر چاه های عمیق و تامین این آب از قنوات این شهرستان موجب نارضایتی کشاورزان شده است چرا که به اعتقاد آن ها این اقدام منجر به از بین رفتن باغات و نخیلات این منطقه خواهد شد. قدس انلاین -ایرانشهر- حسین سپاهی: مدتی است انتشار خبرهایی از پروژه انتقال آب دشت شمس آباد به دهستان های دهک و اسفندک سراوان، اعتراض مردم بخصوص نمایندگان قنوات شهرستان را بر انگیخته است. برخی از مردم بر این باورند این تصمیم اشتباه می تواند کشاورزی و قنوات را از بین ببرد و آب شرب شهر و روستاهای حومه سراوان را به تنش و بحران بکشاند. محمد نور ارباب یکی از نمایندگان قنوات سراوان در گفت وگو با قدس آنلاین می گوید: دو دهه خشکسالی در کشور بخصوص در شهرستان مرزی سراوان برخی از قنوات و باغات و نخیلات را خشک کرده و با بحران کم آبی مواجه هستیم. وی می افزاید: متأسفانه مسئولان و دست اندرکاران شهرستان سراوان بدون کارشناسی بصورت سلیقه ای می خواهند از دشت ممنوعه شمس آباد از سه حلقه چاه عمیق که در ۴۰کیلومتری سراوان و ۱۵کیلومتری گشت حفر شده اند، بر خلاف قانون و عرف محل و حق و حقوق مردم و کشاورزان سراوان آب ۳۲ روستا را تأمین کنند. وی می گوید: اگر چنانچه این چاه ها حفر و آب این روستاها از دشت شمس آباد تأمین شود، صددرصد ۸ قنات باقی مانده و آب شرب سراوان خشک خواهد شد و باغات و نخیلات از بین خواهند رفت. محمد نور ارباب افزود : جای تعجب و تأسف است که مسئولان بخاطر تأمین آب شرب این ۳۲ روستا، می خواهند دو هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت از بین برود و صد ها کشاورز بیکار شوند. وی به تبعات خشک شدن زمین های کشاورزی منطقه اشاره می کند و...
 • نقی زاده:دایی حق اعتراض دارد اما به نظر من پنالتی مان درست بود
 • هافبک تیم فوتبال پارس جنوبی جم گفت:‌ پنالتی ما در بازی با سایپا درست بود و به نظر من داور تصمیم درستی گرفت. میثم نقی‌زاده درباره تساوی تیمش برابر سایپا در هفته هفتم لیگ برتر به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: بازی خوبی بود. ما در نیمه اول شرایط خوبی داشتیم و فرصت‌های خوبی را از دست دادیم. در نیمه دوم هم منتظر بودیم که بازی تمام شود که متأسفانه گل خوردیم، اما مهم این بود که این بازی را از دست ندادیم و یک مساوی گرفتیم.وی در واکنش به اعتراض علی دایی و بازیکنان سایپا به پنالتی پارس جنوبی خاطر نشان کرد: به‌هرحال این شرایط ممکن است برای هر تیمی ایجاد شود و آقای دایی هم حق اعتراض دارد. من نمی‌توانم در این مورد صحبت کنم و بهتر است کارشناسان نظر بدهند.هافبک تیم فوتبال پارس جنوبی جم در پایان تصریح کرد: البته از زاویه‌ای که من دیدم پنالتی درست بود. بازیکن سایپا ابتدا توپ را زد و سپس پای بازیکن ما را زد. اعتقادم این است که تصمیم درستی گرفته شد. البته هر فردی می‌تواند نظر بدهد و شاید هم من اشتباه می‌کنم.انتهای پیام/ R1015203/P1015145/S3,27/CT1
 • ببینید چگونه عسل تقلبی همراه با موم درست می کنند فیلم
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با توجه به اینکه افرادی سودجو اقدام به تهیه و توزیع عسل های تقلبی در بازار می کنند توصیه می شود هرگز از دست فروش ها عسل نخرید و برای خرید عسل به مکان های مطعمن مراجه کنید. در فیلم زیر چگونگی تولید عسل تقلبی با استفاده از آب، شکر و آبلیمو را مشاهده می کنید. در این فیلم مشاهده خواهید کرد که حتی موم استفاده شده در عسل هم تقلبی است و تشخیص این عسل تقلبی با عسل طبیعی بسیار دشوار و غیر ممکن است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی منبع: سلامت آنلاین انتهای پیام/ درست کردن عسل تقلبی با شکر و آبلیمو
 • نحوه برخورد با کارگران معترض اراک درست نبود
 • به گزارش صدای ایران،علیرضا محجوب در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در اخطاری با انتقاد نسبت به نحوه برخورد با کارگران معترض اراک اعلام کرد: براساس قانون اساسی و مواد ۱۴۱ و ۱۴۲ قانون کار، کارگران اجازه اعتراض در محیط کاری‌شان را دارند و باید به مطالبات آنها پاسخ داده شود. نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: بر این اساس نحوه برخورد با کارگران معترض ۲ شرکت آذرآب و هپکو درست نبوده است؛ چرا که مطالبه این کارگران پرداخت حقوق معوقه‌شان است. عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: سوال این است که آیا کارگران حق بیان آزادانه اعتراض و مطالباتشان را ندارند؟! حال آن‌که این آزادی در قانون کار برای اعتراض کارگران تصریح شده است. دبیرکل خانه کارگر یادآور شد: درخواستم از هیات رییسه مجلس و دیگر مسئولان این است که رسیدگی به این موضوع و احترام به حقوق کارگران را مورد توجه جدی قرار دهند. محجوب همچنین تصریح کرد: نباید با اهانت و توهین با کارگر برخورد شود. هیچ‌کس حق ایجاد مزاحمت برای کارگران معترض را ندارد. علی مطهری که برای ساعاتی ریاست جلسه علنی امروز مجلس را برعهده داشت، در واکنش به تذکر این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: حق اعتراض در قانون اساسی، نه‌تنها برای کارگران؛ بلکه برای همه مردم منوط به عدم مخالفت با احکام اسلامی و مسلحانه نبودن محفوظ است و نباید از این اعتراض جلوگیری شود. نایب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر وارد بودن این تذکر خاطرنشان کرد: قطعاً مسئولان تذکر شما را شنیده و عمل خواهند کرد.
 • زرگر:دوست ندارم دایی ازفوتبال بروداماپنالتی ام درست بود
 • داور دیدار سایپا - پارس جنوبی جم تأکید کرد، تصمیمش در اعلام پنالتی به سود شاگردان مهدی تارتار درست بوده است.به گزارش تابناک ورزشی، حسین زرگر درباره اینکه علی دایی پس از دیدار سایپا - پارس جنوبی جم اعلام کرده بود «بر سر درست بودن پنالتی پارس جنوبی با او شرط‌بندی کرده»، اظهار داشت: بعد از سوت پایان بازی، علی دایی به وسط زمین آمد. او به من گفت که اگر آن صحنه‌ای که تو برای پارس جنوبی پنالتی گرفتی واقعاً پنالتی باشد، من مربیگری را کنار می‌گذارم، اما اگر پنالتی نبود، تو داوری را کنار بگذار. این فقط حرفی بود که علی دایی زد و من اصلاً صحبتی در این خصوص نکردم. هر شرطی هم بوده، آقای دایی برای خودش گذاشته است.وی در پاسخ به این سؤال که حالا اگر تصمیمش در گرفتن پنالتی تیم پارس جنوبی درست باشد، از دایی درخواست خواهد کرد که مربیگری را کنار بگذارد یا خیر، گفت: نه، همان‌طور که گفتم این یک شرطی بود که آقای دایی خودش گذاشت و من هم آن را تأیید نکردم. من اصلاً پیگیر نیستم و لحظه‌ای هم دوست ندارم آقای دایی از فوتبال دور باشد. او اسطوره فوتبال ماست و یکی از مربیان خوب‌مان هم به حساب می‌‌آید.داور دیدار سایپا - پارس جنوبی با بیان اینکه تصمیمش در گرفتن پنالتی برای پارس جنوبی درست بوده است، یادآور شد: من از گرفتن آن پنالتی اطمینان داشتم و حالا هم اگر به عقب برگردیم و در آن موقعیت قرار بگیرم، باز هم برای پارس جنوبی پنالتی می‌گیرم، چون حتی کمیته داوران هم آن تصمیم من را تأیید کرده است. من بعضی از صحنه‌های قضاوتم را بالای 50 بار می‌بینم و این یکی را هم چندین بار دیدم. مطمئنم که تصمیمم درست بود. پسندیدم 0
 • اتاق عملی ها بخش فراموش شده پرستاری/قانون ارتقای بهره وری درست اجرا نمی شود
 • حسین علی‌نسائی (عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور) به خبرنگار ایلنا گفت: سختی کار به کاردان‌ها و کارشناسان اتاق عمل تعلق نمی‌گیرد؛ این درحالیست که اتاق عملی‌ها به خاطر ماهیت شغلی خود، همواره در معرض آسیب‌های مختلف قرار می‌گیرند. این فعال صنفی پرستاران ادامه داد: هم‌اکنون در قانون ارتقای بهره‌وری، اتاق‌عملی‌ها مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند، اما متأسفانه ماده ۴ از آئین‌نامه قانون ارتقای بهره‌وری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط اجرا نمی‌شود. وی با بیان این‌که براساس قوانین پیش و پس از قانون ارتقای بهره‌وری، اتاق عمل جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب نمی‌شود، افزود: هم‌اکنون در مراکز درمانی تأمین اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطابق این قوانین رفتار می‌شود، ولی قسمت سختی کار این قانون هرگز اجرایی نشده است. علی‌نسائی در ارتباط با لزوم احتساب سختیِ کار برای کادر اتاق عمل گفت: محیط کارِ کادر اتاق عمل، بسیار استرس‌زاست و این حرفه نیازمند صرف انرژی و دقت بالایی است؛ چراکه کوچکترین بی‌دقتی در این شغل می‌تواند خطرآفرین باشد. به گفته این فعال صنفی پرستاران، جراحان، مسئولیت تیم جراحی را برعهده دارند؛ اما هیچ جراحی موفقی بدون وجود کادر زبده و مجرب اتاق عمل حاصل نمی‌شود و مکمل این خدمات در اتاق عمل ارائه خدمات مراقبتی خوب پرستاری در بخش است. علی‌نسائی در پایان اظهار داشت: می‌شود گفت اتاق عملی‌ها و مطالباتشان در حرفه پرستاری فراموش شده‌اند و بدون تردید بایستی این اوضاع تغییر کند؛ هم سهم اتاق‌عملی‌ها در شورایعالی نظام پرستاری افزایش پیدا کند و هم قوانین مغفول مانده اجرایی شود.
 • نحوه برخورد با کارگران معترض دو شرکت آذرآب و هپکو درست نیست
 • به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برنا، علیرضا محجوب در اخطاری گفت: براساس قانون اساسی و قانون کار کارگران اجازه اعتراض در محیط کاری‌شان را دارند که باید به مطالبات آنها پاسخ داده شود، لذا نحوه برخورد با کارگران معترض دو شرکت آذرآب و هپکو درست نیست. مطالبه این کارگران پرداخت حقوق معوقه‌شان است. محجوب با طرح این پرسش که آیا کارگران حق بیان آزادانه اعتراض و مطالباتشان را ندارند گفت: این آزادی در قانون کار برای اعتراض کارگران تصریح شده است، لذا درخواستم از هیات رئیسه و مسئولان رسیدگی به این موضوع و احترام به حقوق کارگران است. نباید با اهانت و توهین با کارگر برخورد شود. هیچ کسی حق ایجاد مزاحمت برای کارگران معترض را ندارد. همچنین علی مطهری در پاسخ به این اخطار گفت: حق اعتراض در قانون اساسی نه تنها برای کارگران که برای همه مردم منوط به عدم مخالفت با احکام اسلامی و مسلحانه نبودن محفوظ است و نباید از این اعتراض جلوگیری شود. قطعا مسئولان تذکر شما را شنیده و عمل خواهند کرد.
 • علیرضا محجوب:نحوه برخورد با کارگران معترض اراک درست نبود
 • به گزارش جماران؛ نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس با انتقاد نسبت به نحوه برخورد با کارگران معترض شرکت‌های آذرآب و هپکو در اراک، تاکیدکرد که کارگران براساس قانون اساسی و قانون کار، حق اعتراض و بیان مطالباتشان را دارند. علیرضا محجوب در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در اخطاری با انتقاد نسبت به نحوه برخورد با کارگران معترض اراک اعلام کرد: براساس قانون اساسی و مواد ۱۴۱ و ۱۴۲ قانون کار، کارگران اجازه اعتراض در محیط کاری‌شان را دارند و باید به مطالبات آنها پاسخ داده شود. نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: بر این اساس نحوه برخورد با کارگران معترض ۲ شرکت آذرآب و هپکو درست نبوده است؛ چرا که مطالبه این کارگران پرداخت حقوق معوقه‌شان است. عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: سوال این است که آیا کارگران حق بیان آزادانه اعتراض و مطالباتشان را ندارند؟! حال آن‌که این آزادی در قانون کار برای اعتراض کارگران تصریح شده است. دبیرکل خانه کارگر یادآور شد: درخواستم از هیات رییسه مجلس و دیگر مسئولان این است که رسیدگی به این موضوع و احترام به حقوق کارگران را مورد توجه جدی قرار دهند. محجوب همچنین تصریح کرد: نباید با اهانت و توهین با کارگر برخورد شود. هیچ‌کس حق ایجاد مزاحمت برای کارگران معترض را ندارد. علی مطهری که برای ساعاتی ریاست جلسه علنی امروز مجلس را برعهده داشت، در واکنش به تذکر این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: حق اعتراض در قانون اساسی، نه‌تنها برای کارگران؛ بلکه برای همه مردم منوط به عدم مخالفت با احکام اسلامی و مسلحانه نبودن محفوظ است و نباید از این اعتراض جلوگیری شود. نایب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر وارد بودن این تذکر خاطرنشان کرد: قطعاً مسئولان تذکر شما را شنیده و عمل خواهند کرد.
 • مدیریت حلقه مفقودی چالش های ایران/مدیریت درست شود مشکلات حل خواهد شد
 • ساعت حدود 8 شب روز جمعه بود که خبری بلافاصله جنجالی در رسانه‌ها ایجاد کرد و همه در تکاپوی درستی و نادرستی آن بودن؛ خبر این بود، مهدی طارمی 4 ماه و تیم فوتبال پرسپولیس هم از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شدند؛ علاوه بر آن، تیم ایرانی باید حدود 789 هزار یورو به‌عنوان خسارت پرداخت کنند؛ اصلاً موضوع یادداشت، فوتبال و یا باشگاه پرسپولیس و حکم فیفا نیست؛ موضوع، موضوع مدیریت است، کلمه‌ای که شاید اگر نتوان گفت منشأ تمامی مشکلات باشد، اما اکثر مشکلات ناشی از عدم مدیریت صحیح است، بخصوص در حوزه اقتصاد و فرهنگ. امروز این اتفاق برای یک تیم پرطرفدار ایرانی رخ‌داده، درست هنوز نمی‌توان در مورد سرنوشت آن نظر داد که در آخر این حکم صادره لازم‌الاجرا خواهد شد یا نه اما باکمی درایت و مدیریت می‌توانستیم شاید چنین اتفاقی نباشیم. به جرات می‌توان گفت که یکی از دلایل ایجاد مشکلات و چالش‌ها، عدم مدیریت درست و صحیح است. امروز موضوع اقتصاد و فرهنگ، اصلی‌ترین موضوعات کشور است، بخصوص بحث اقتصاد که با معیشت مردم ارتباط نزدیک دارد و این وضعیت حاصل تصمیمات مدیران و مسوولان بوده و است. به گفته رهبر حکیم انقلاب، اقتصاد اصلی‌ترین موضوع جامعه است و با چالش‌هایی بی‌شماری در این بخش مواجه هستیم که برخی از این‌ها، ابر چالش هستند، مانند بحران آب، مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی و صندوق بازنشستگی، بودجه دولت و نظام بانکی و بیکاری و... چالش اقتصاد ایران است. رهبر انقلاب بارها در خصوص مدریت صحیح تأکید کردند؛ مثلاً ایشان در روز اول فروردین امسال در حرم رضوی فرمودند: بنده از ضعف‌های فعّالیّتهای مسئولین کشور ازجمله خودِ این حقیر در سطح عموم ملّت ایران و در طول سال‌ها، آگاهم؛ ضعف‌های زیادی وجود داشته که این مربوط به مدیریت‌های ما است، مربوط به حرکت عمومی نظام اسلامی نیست. ما هر جا یک مدیریت انقلابیِ فعّالِ پر...
 • گاهی شک می کنم کدام کار صابر درست و کدام غلط است
 • خبرگزاری میزان- امیرحسین فتحی که این روزها در نقش صابر عبدلی در مجموعه شهرزاد حضور دارد، می‌گوید کاراکترش به قدری پیچیدگی و چالش دارد که خودش هم به درست و غلط بودن کارهایش شک می‌کند. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی سریال شهرزاد، امیرحسین فتحی که در سریال شهرازد نقش صابر عبدلی را بازی کرده و جزء شخصیت‌های رمزآلود مجموعه حساب می‌شود، درباره نقشش بیان کرد: در فصل اول ورود همایون معتدی خیلی ورود جذابی نبود و بر اساس طراحی، بیشتر یک آدم ادا و اطواری با نگاه‌های توخالی بود که اتفاقا خیلی هم نچسب و سرد رفتار می‌کرد. این‌ها رکن‌هایی بود که با کارگردان صحبت کرده بودیم و باید به همان شکل بازی می‌کردم. وی در ادامه تاکید کرد: در فصل اول و نقش همایون حتی اگر در سکانسی کمی احساس در چشم‌ها پیدا می‌شد، کات می‌دادند و می‌گفتند هیچی نباید در چشم‌هایت باشد، به جز سکانس آخر که با حشمت حرف می‌زند و گفت «بعضی بازی‌ها رو آدم دوست داره که زود تموم نشه» و می‌رود، شاید آن سکانس تنها جایی بود که بخشی از خود واقعی صابر عبدلی را می‌بینیم. بقیه آن ادا و اطوارهایی بود که طراحی شده بودند و اگر فصل دوم مجموعه ساخته نشده بود، در این صورت قصه صابر عبدلی هم ناتمام می‌ماند و مخاطب چیزی از آن نمی‌دانست. اما فصل دوم ساخته شد و حالا او را در روند داستان می‌بینیم. فتحی با بیان اینکه نقشش پر از رمز و راز است، بیان کرد: این نقش می‌تواند خیلی نقش جذاب و پرچالشی باشد. درست مثل نقشی که در فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» داشتم، چون کاراکتری که آن‌جا بازی می‌کردم هم چالش برانگیز بود. من تلاشم را می‌کنم و امیدوارم بیننده‌ها از آن راضی باشند. وی ادامه داد: این نقش پر از پیچیدگی است، به...
 • محجوب:نحوه برخورد با کارگران معترض اراک درست نبود/مطهری:نه تنها کارگران بلکه همه مردم بنابر قانون اساسی حق اعتراض دارند
 • رویداد۲۴-نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس با انتقاد نسبت به نحوه برخورد با کارگران معترض شرکت‌های آذرآب و هپکو در اراک، تاکیدکرد که کارگران براساس قانون اساسی و قانون کار، حق اعتراض و بیان مطالباتشان را دارند.علیرضا محجوب در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در اخطاری با انتقاد نسبت به نحوه برخورد با کارگران معترض اراک اعلام کرد: براساس قانون اساسی و مواد ۱۴۱ و ۱۴۲ قانون کار، کارگران اجازه اعتراض در محیط کاری‌شان را دارند و باید به مطالبات آنها پاسخ داده شود. نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: بر این اساس نحوه برخورد با کارگران معترض ۲ شرکت آذرآب و هپکو درست نبوده است؛ چرا که مطالبه این کارگران پرداخت حقوق معوقه‌شان است. عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: سوال این است که آیا کارگران حق بیان آزادانه اعتراض و مطالباتشان را ندارند؟! حال آن‌که این آزادی در قانون کار برای اعتراض کارگران تصریح شده است. دبیرکل خانه کارگر یادآور شد: درخواستم از هیات رییسه مجلس و دیگر مسئولان این است که رسیدگی به این موضوع و احترام به حقوق کارگران را مورد توجه جدی قرار دهند. محجوب همچنین تصریح کرد: نباید با اهانت و توهین با کارگر برخورد شود. هیچ‌کس حق ایجاد مزاحمت برای کارگران معترض را ندارد. علی مطهری که برای ساعاتی ریاست جلسه علنی امروز مجلس را برعهده داشت، در واکنش به تذکر این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: حق اعتراض در قانون اساسی، نه‌تنها برای کارگران؛ بلکه برای همه مردم منوط به عدم مخالفت با احکام اسلامی و مسلحانه نبودن محفوظ است و نباید از این اعتراض جلوگیری شود. نایب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر وارد بودن این تذکر خاطرنشان کرد: قطعاً مسئولان تذکر شما را شنیده و عمل خواهند کرد.
 • خروجی های دانشگاه امام صادق ع شاهدی بر اخلاق محوری آن است/نحوه تبلیغ دین نحوه ای نیست که نیاز های بشر امروز را برآورده کند/تبلیغ درست دین زبان خاص خود را دارد
 • خبرگزاري آريا - آيت‌الله آملي لاريجاني اظهار اميدواري کرد که دانشگاه امام صادق(ع) از طريق راه انداختن گروه‌هاي علمي، پژوهشي و کلاس‌هاي درسي جان‌دار با مشارکت دانشجويان به يک مرجع علمي تبديل شود.به گزارش خبرنگار گروه حقوقي و قضايي خبرگزاري ميزان، آيين آغاز سال تحصيلي جديد دانشگاه امام صادق(ع) پيش‌ازظهر امروز با حضور آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس هيئت امناي اين دانشگاه و رياست دستگاه قضا برگزار شد.در ابتداي اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين مهدوي کني، رئيس دانشگاه امام صادق(ع) ضمن تسليت ايام سوگواري امام حسين(ع) و گراميداشت ياد و خاطره آيت‌الله مهدوي کني، آغاز سال تحصيلي جديد را فضاي مناسبي براي توجه به مقام معلم و متعلم دانست.وي با اشاره به روايتي از امام صادق(ع) در باب علم‌آموزي، به آيت‌الله آملي لاريجاني خيرمقدم و خوش‌آمد گفت و از حضور ايشان ابراز خوشحالي کرد. در ادامه اين جلسه 4 تن از دانشجويان دانشگاه امام صادق(ع) در فضايي صميمانه به بيان پيشنهادات و انتظارات خود از هيئت امناي اين دانشگاه پرداختند.تقدير از خانواده شهيد احسان آقاجاني از شهداي حادثه تروريستي 17 خرداد مجلس شوراي اسلامي که دانشجوي دکتراي اقتصادي دانشگاه امام صادق(ع) بود، برنامه بعدي اين مراسم بود که با حضور آيت‌الله آملي لاريجاني دکتراي افتخاري به اين شهيد اهدا و به پدر اين شهيد داده شد.پس از اقامه نماز ظهر و عصر، آيت‌الله آملي لاريجاني رياست دستگاه قضا و رئيس هيئت امناي دانشگاه امام صادق(ع) به ايراد سخنراني پرداخت.وي ضمن تسليت به مناسبت فرا رسيدن ماه محرم، ماه مصائب اهلبيت(ع) ابراز اميدواري کرد که خداوند قلوب همه را به انوار معرفت اهلبيت(ع) و حق متعال منور گرداند.آيت‌الله آملي لاريجاني ضمن گراميداشت ياد آيت‌الله مهدوي کني گفت: قبل از هرچيز يادي مي‌کنم از آيت‌الله مهدوي کني از بنيانگذاران دانشگاه امام صادق(ع) که عمر خودشان را براي توسعه دانشگاه گذاشتند.آيت‌الله آملي لاريجاني با اشاره به جلسه صبح امروز خود با هيئت علمي دانشگاه...