به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از دانا تیر
٢۶
2017-08-23@15:33:00 GMT

پاسداری از ولایت و اسلامیت نظام، رسالت انعطاف‌ناپذیر شورای نگهبان/ تهاجم به شورای نگهبان، دشمنی با نظام اسلامی است

متعجبم از پروتکل روحانی برای حجاب/ حجاب منحصر به چادر نیست

حاشیه سازی ها درباره پسرم یک توطئه است

نهاد شورای نگهبان پشتوانه قوی برای نظام اسلامی است و بزرگ‌ترین رسالت را در تداوم شکلی و محتوایی نظام اسلامی را به‌عهده دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از بلاغ، شورای نگهبان را می‌توان به عنوان یکی از نمادهای نظام جمهوری اسلامی نام برد، نهادی که به نظام هویت اسلامی عطا می‌کند و به حاکمیت دین و شریعت در جامعه جامه عمل می‌پوشاند.


با پیروزی انقلاب اسلامی این خطر پیش‌بینی می‌شد که این نهضت نوپا نیز مانند دیگر نهضت‌های آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه مردم ایران گرفتار توطئه نفوذ بیگانگان و یا شیوع تفکرات انحرافی و ضد اسلامی شود، اما به لطف الهی و مجاهدت ملت و رهبری حضرت امام خمینی(ره)، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تدوین و به میثاق ملی تبدیل شد تا راه دست‌یابی به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی در آن ترسیم و برای حفظ این قانون مترقی و بنیادین و تضمین حرکت نظام در مدار شریعت اسلامی، شورای نگهبان تاسیس شد.

خبرگان قانون اساسی با کسب تجربیاتی از متمم قانون اساسی عصر مشروطیت مبنی بر لزوم نظارت علما بر روند قانون‌گذاری در کشور و نیز نهادهای پاسدار قانون اساسی در کشورهای دیگر، با تاسیس شورای نگهبان، نهادی انقلابی و منحصر به فرد را بنا نهادند.

شورای نگهبان قانون اساسی، که به اختصار شورای نگهبان نامیده می‌شود، از نهادهای نظارتی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از دوازده عضو تشکیل شده‌، 6 عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبر معظم انقلاب عزل و نصب می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رییس قوه قضاییه و رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

شورای نگهبان به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی و عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون تشکیل شد.

این نهاد به منظور تطبیق قوانین با قانون اساسی و شرع و تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی تاسیس شد.

شورای نگهبان چشم بینا و تیزبین صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام

علی خلیل‌نژاد سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان سوادکوه در گفت‌وگوبا خبرنگار ما با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، نظر شورای نگهبان را فصل‌الخطاب بیان فرمودند، تصریح کرد: شورای نگهبان چشم بینا و تیزبین صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام است و در این سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وظیفه خطیر خود به شایستگی عمل کرد و بر طبق اصل 93 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد.

وی به هجمه‌های مختلف داخلی و خارجی به شورای نگهبان اشاره کرد و آن را ناشی از نقش نظارتی این شورا دانست و خاطر‌نشان کرد: تببین ضرورت، جایگاه و فلسفه وجودی شورای نگهبان می‌تواند نسل‌های پی در پی را نسبت به عظمت رسالت شورای نگهبان آگاه سازد.

انجام نظارت بر انتخابات با هدف تضمین سلامت آن

خلیل‌نژاد، نظارت‌ بر انتخابات‌ خبرگان‌، نظارت‌ بر انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری‌، نظارت‌ بر همه‌پرسی‌ و مراجعه‌ به‌ آراء عمومی‌ و نظارت‌ بر انتخابات‌ مجلس‌ را ازجمله وظایف‌ حساس‌ شورای نگهبان‌ توصیف کرد و گفت: موضوع نظارت، محور شبهات و هجمه‌هایی است که علیه شورای نگهبان مطرح می‌شود که نظارت بر انتخابات با هدف تضمین سلامت آن انجام می‌شود.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان سوادکوه با بیان اینکه هیچ نظام انتخاباتی در دنیا وجود ندارد که فاقد مکانیسم نظارتی و یا «مدیریت تضمین سلامت انتخابات» در کنار مکانیسم اجرایی یعنی «مدیریت اجرایی انتخابات» باشد، افزود: طبق اصل 99 قانون اساسی، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، نظارتی عام، استصوابی و در همه‌ی مراحل است.

وی تاکید کرد: پیش‌گیری از رقابت ناسالم میان داوطلبان، جلوگیری از تخلفات و خطا‌های برگزارکنندگان انتخابات و صیانت از آرای مردم فلسفه نهاد نظارت بر انتخابات است.

مهندسی آرای عمومی مهم‌ترین علت تخریب شورای نگهبان

در جمهوری اسلامی ایران شورای نگهبان به موجب اصل ۹۹ قانون اساسی تنها نهادی است که از صلاحیت نظارت استصوابی بر امر انتخابات برخوردار است و بارها از سوی جناح‌های مختلف سیاسی مورد هجمه و انتقاد واقع شده است.

ایجاد فشار اجتماعی و عملیات روانی گسترده به منظور مهندسی آراء عمومی را می‌توان از مهم‌ترین علل در پیش گرفتن رویکرد تخریبی این جریان‌ها در قبال شورای نگهبان دانست.

برخی دولت‌ها و جریان‌ها نیز در ادوار مختلف برای جلب حمایت اقشار مختلف جامعه خاصه قشر منتقد و خاکستری به سوی خود، از چنین حربه و ابزاری سود جسته‌اند تا بدین وسیله ناکامی احتمالی خود در عرصه انتخابات را، که می‌تواند ناشی از ضعف عملکرد آنها تلقی شود، در اذهان عمومی به پای نحوه عملکرد نهادهای نظارتی بنویسند.

متأسفانه مشاهده عملکرد برخی دولت‌ها از ابتدای انقلاب تاکنون نشان از رویه ثابت آنها در پمپاژ فضای تردیدآمیز و ابهام آلود نسبت به شفافیت روند برگزاری انتخابات و عملکرد نهاد شورای نگهبان دارد.

شناخت شورای نگهبان و عملکرد ادوار مختلف آن اقدامی مهم جهت پاسخ‌گویی به شبه افکنی‌های اینگونه است. مطالعه عملکرد شورای نگهبان از ابتدای تأسیس تاکنون نشان می‌دهد این شورا فارغ از توجه به جناح بندی آنها مبتنی بر شرایط مقرر در قانون اقدام نموده است. لیکن قانون مداری شورای نگهبان با ذائقه افزون طلبی برخی جریانات سیاسی زاویه‌دار با نظام، هم خوانی نداشته، لذا این جریانات کوشش می‌کنند با اتهام پراکنی به این رکن مهم جمهوری اسلامی ایران، که مسئولیت خطیر صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام را عهده دار است، به تضعیف آن بپردازند.

مجاهدت‌های شورای نگهبان در فتنه 88

شاید انتخابات سال 88 و حوادث آن را نمونه بارز این اتهام پراکنی‌ها و شبهه‌افکنی دانست تا جائی‌که هنوز جوهر اثر انگشت رای دهندگان انتخابات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 88 خشک نشده بود که نامزد مغلوب، اعلام پیروزی با تعداد آراء 30 میلیونی کرد؛ این در حالی بود که اخذ رای مردم هنوز در سراسر کشور ادامه داشت. از سوی دیگر نیز 19 و 20 خرداد ماه 88 بود که مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی(ایسپا) نتایج نظرسنجی خود را با ذکر عنوان محرمانه” اینگونه اعلام کرد؛ «احمدی نژاد با 56.22 درصد آراء در مقابل موسوی با 29.88 درصد آراء پیروز انتخابات است». نتایج این نظرسنجی حتی بعد از برگزاری انتخابات هم انتشار رسمی نیافت، اما رصد نتایج بسیاری از مراکز نظرسنجی داخلی و خارجی که برخی از آنها پیش از انتخابات بصورت رسمی منتشر می‌شد، پیروزی احمدی‌نژاد را تائید می‌کرد.

کمیته صیانت از آرا؛ کلید شبهه‌افکنی در انتخابات

شاید کلید شبهه‌افکنی در انتخابات و اسم رمز تقلب” را بتوان پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دهم پیدا کرد، یعنی همان اتفاقی که در بهمن ماه سال 87 رخ داد؛ شکل گیری کمیته صیانت از آراء؛ این کمیته در 21 بهمن 87 اعلام موجودیت کرد و دست اندرکارانش طی بیانیه‌ای خود را گروهی مستقل از احزاب و متکی بر مردم معرفی کردند در حالی که تمامی عوامل این کمیته طرفدار میرحسین موسوی بودند. علی‌اکبر محتشمی‌پور مسئول این کمیته با ملاک قرار دادن منشور اخلاقی انتخابات که توسط وزارت کشور منتشر شده بود، «صیانت از آراء را برعهده همه مردم و دستگاه‌ها» دانست و تاکید کرد وجود این کمیته کاملا توجیه قانونی دارد.

نواخته شدن زنگ هشدار باش ماه‌ها پیش از آغاز انتخابات88 توسط شورای نگهبان

در این میان شورای نگهبان که گویی زنگ هشدار باش را ماه‌ها پیش از آغاز انتخابات برای خود نواخته بود، تشکیل چنین کمیته‌ای را غیر قانونی دانست. عباسعلی کدخدایی در نشست خبری 22 فروردین 88 در پاسخ به سئوال خبرنگاری که گفت برخی گروه‌ها به دنبال تشکیل کمیته صیانت از آرا هستند، اظهار کرد: «هر نهاد جدیدی بخواهد تشکیل شود نیازمند قانون است بنابراین تشکیل این نهادها غیر قانونی است زیرا با توجه به عملکرد شورای نگهبان در 30 سال گذشته هیچ نیازی برای ابراز نگرانی در این موارد وجود ندارد.»

اما کار رسمی تیم رسانه‌ای میرحسین موسوی پس از انتخابات 22 خرداد 88 با ادعای تقلب و مطالبه ابطال انتخابات آغاز شد؛ موسوی روز یکشنبه 24 خرداد نامه‌ای 8 بندی به شورای نگهبان نوشت و خواهان ابطال انتخابات شد.

پس از اولین نامه نامزد مغلوب، شواهد و قرائن از غبارآلود شدن فضای جامعه حکایت می‌کرد و شورای نگهبان آماده جدال و محاجه‌ای روشنگرانه با مدعیان تقلب می‌شد؛ محاجه‌ای که درصورت انفعال و کوتاهی در آن، به قیمت خدشه بر آبروی نظام اسلامی و صدمه دیدن کشور از سوی سران فتنه تمام می‌شد.

شورای نگهبان یک مبارز تمام عیار در صحنه مقابله با فتنه‌ای بزرگ

آنچه از بررسی عملکرد شورای نگهبان در انتخابات 88 می‌توان فهمید، این است که این شورا نه تنها در جایگاه یک نهاد نظارتی، بلکه در قامت یک مبارز تمام عیار در صحنه مقابله با فتنه‌ای بزرگ که قصد براندازی نظام را داشت، ایفای نقش کرد و تمامی بهانه‌ها را از نامزدهای مغلوب 88 گرفت و ادعای تقلب در آراء ملت از سوی جمهوری اسلامی را نیز ساقط کرد.

به گزارش بلاغ، در حالی که اهمیت جایگاه شورای نگهبان از دیدگاه امام(ره) و رهبری معظم انقلاب بسیار والا و ارجمند است، به نوعی که می‌توان شورای نگهبان را شاقول تراز اسلامیت و جمهوریت نظام نامید. زیرا تنها نهادی که رسالت پاسداری از احکام اسلامی به عنوان سمبل اسلامیت و قانون اساسی کشور به عنوان نماد جمهوریت نظام را بر عهده دارد، شورای نگهبان است. انتهای پیام/

ابعاد تازه‌ از تخلفات گسترده در موسسه اعتباری نور

برای حفظ انقلاب باید باحجاب و بی حجاب را جذب کنیم/اگر بخواهیم از القاب بی‌حجاب و باحجاب استفاده کنیم، پس چه کسی می‌ماند

روایت شگفت آور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رایزنی ها برای رای اعتماد به ربیعی/ توزیع کارت هدیه بین نمایندگان برای کسب رای نمایندگان

کلیدواژه: جمهوری اسلامی ایران | نظارت بر انتخابات | اسلامیت نظام | شورای نگهبان | قانون اساسی | نظام اسلامی

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۰۵۵۵۷۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • کدخدایی:احمدی نژاد موسوی و کروبی دیگر هرگز تایید صلاحیت نمی شوند/انتقادات رهبری به شورای نگهبان/بعضی لطیفه ها درباره آیت الله جنتی را برای ایشان می خوانم/نظر اعضای شورای نگهبان درباره کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری منفی نیست
 • سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید سال 88 سخت‌ترین سال عضویتش در این شورا بوده است و به خاطر خسارت‌هایی که آن سال به کشور وارد شد محمود احمدی‌نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر هرگز تایید ضلاحیت نخواهند شد. آن زمان که دوباره برگشت به مقام سخنگویی چندان مایل نبود به برگشتن؛ می گفت به اصرار دوستان بوده که به او لطف داشته اند.به گزارش نامه نیوز به نقل از خبرآنلاین، حالا هم همین را می گوید؛ عباسعلی کدخدایی حالا یک سالی می شود که دوباره ردای سخنگویی شورای نگهبان بر تن کرده؛ او که پیش از این از سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در همین کسوت بود از تیرماه پارسال که دوباره پشت تریبون سخنگویی رفت تا همین امروز یکی از اعضای شورای نگهبان و یار قدیمی دبیر این شورا بوده؛ شاید به خاطر همین رفاقت قدیمی باشد که معتقد است جايگاه شخصي و وارستگي آیت الله جنتی همه اعضای شورای نگهبان را تحت‌الشعاع قرار می دهد اما اختلاف نظرهایی هم وجود دارد.قرارملاقات و مصاحبه با سخنگوی شورای نگهبان که تنظیم شد با رویِ گشاده پذیرایمان شد؛ «ما شما خبرنگارها را خیلی دوست داریم» شاید به خاطر همین هم بود که یک ساعت و نیم مصاحبه با او که با کار رسانه ای غریب نیست، چندان استرس آور نبود.با او از انتخابات گفتیم. انتخابات اردیبهشت ماه که حرف و حدیث کم نداشت؛ از ردصلاحیت محمود احمدی نژاد و حمیدرضا بقایی تا روز انتخابات که خیلی ها موفق نشدند رای هایشان را به صندوق بیندازند.او هم از روزی که ردصلاحیت احمدی نژاد و بقایی را به وسیله غلامحسین الهام به گوش آن ها رساند گفت و تاکید کرد که رای گیری در رو انتخابات مطابق با قانون اساسی انجام شده و آنگونه هم نبوده که طبق شنیده ها 5 میلیون نفر نتوانسته باشند رای بدهند.کدخدایی سخت ترین دوران عضویتش در شورای...
 • کدخدایی نقد رهبری به شورای نگهبان تا ردصلاحیت احمدی نژاد/نگاه رهبری به ردصلاحیت ها گاهی با نظر شورای نگهبان تفاوت دارد/ممکن است شورا گاهی اشتباه کند
 • آن زمان که دوباره برگشت به مقام سخنگویی چندان مایل نبود به برگشتن؛ می گفت به اصرار دوستان بوده که به او لطف داشته اند. حالا هم همین را می گوید؛ عباسعلی کدخدایی حالا یک سالی می شود که دوباره ردای سخنگویی شورای نگهبان بر تن کرده؛ او که پیش از این از سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در همین کسوت بود از تیرماه پارسال که دوباره پشت تریبون سخنگویی رفت تا همین امروز یکی از اعضای شورای نگهبان و یار قدیمی دبیر این شورا بوده؛ شاید به خاطر همین رفاقت قدیمی باشد که معتقد است جایگاه شخصی و وارستگی آیت الله جنتی همه اعضای شورای نگهبان را تحت‌الشعاع قرار می دهد اما اختلاف نظرهایی هم وجود دارد. قرارملاقات و مصاحبه با سخنگوی شورای نگهبان که تنظیم شد با رویِ گشاده پذیرایمان شد؛ «ما شما خبرنگارها را خیلی دوست داریم» شاید به خاطر همین هم بود که یک ساعت و نیم مصاحبه با او که با کار رسانه ای غریب نیست، چندان استرس آور نبود. با او از انتخابات گفتیم. انتخابات اردیبهشت ماه که حرف و حدیث کم نداشت؛ از ردصلاحیت محمود احمدی نژاد و حمیدرضا بقایی تا روز انتخابات که خیلی ها موفق نشدند رای هایشان را به صندوق بیندازند. او هم از روزی که ردصلاحیت احمدی نژاد و بقایی را به وسیله غلامحسین الهام به گوش آن ها رساند گفت و تاکید کرد که رای گیری در رو انتخابات مطابق با قانون اساسی انجام شده و آنگونه هم نبوده که طبق شنیده ها 5 میلیون نفر نتوانسته باشند رای بدهند. کدخدایی سخت ترین دوران عضویتش در شورای نگهبان را انتخابات سال 88 می داند و می گوید با توجه به خساراتی که آن سال به کشور وارد شد احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر هرگز تاییدصلاحیت نخواهند شد. او از رابطه اش با اصلاح طلبان...
 • شورای نگهبان:ادامه بررسی رجل سیاسی
 • سخنگوی شورای نگهبان ضمن تشریح بررسی‌های جلسه روز چهارشنبه شورای نگهبان درباره زمان پایان بررسی‌های این شورا بر موضوع رجل سیاسی گفت که نمی‌توان زمان اعلام کرد، این موضوع همچنان در دستور بررسی ما هست، هنگامی که بررسی ها به پایان برسد نتیجه را اعلام می‌کنیم.عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره برسی‌های شورای نگهبان بر موضوع رجل سیاسی در جلسه امروز این شورا اظهار داشت: همانگونه که اعلام کردیم این موضوع در دستور جلسه امروز بود،بخشی از جلسه امروز به این موضوع اختصاص پیدا کرد،ادامه بحث هم به جلسات آینده موکول شد در واقع بررسی این موضوع هنوز به پایان نرسیده است.وی درباره زمان اتمام بررسی شورای نگهبان نسبت به موضوع رجل سیاسی گفت: نمی‌توان زمان اعلام کرد، همچنان در دستور بررسی ما هست،هنگامی که بررسی ها به پایان برسد نتیجه را اعلام می‌کنیم.سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: سه دستور اول؛ یعنی لایحه اصلاح ماده (35) قانون خدمت وظیفه عمومی، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا ، طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر.هم مورد بررسی واقع شد،ایراداتی داشت که اعلام خواهیم کرد،به دلیل نبود فرصت بررسی دستور چهارم یعنی طرح مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقهبه جلسه بعد موکول شد،که درباره آن اعلام نظر خواهیم کرد.
 • شورا نزدیک ترین پل ارتباطی با نظام و مردم/۵۹۶ نفر در شورای اسلامی شهرستان سراوان انتخاب شدند
 • فرماندار شهرستان سراوان در مراسم تحلیف و انتخاب هیئت رئیسه شورای اسلامی شهرستان سراوان اظهار داشت: وجود شورا باعث ارائه خدمات بیشتر به مردم می شود و شوراها نزدیک ترین نهاد و پل ارتباطی با نظام و مردم هستند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از شستون، مراسم تحلیف و انتخاب هیئت رئیسه شوراهای اسلامی شهرهای تابعه با حضور محمد باسط درازهی نماینده مردم شهرستان های مهرستان، سیب و سوران و سراوان در مجلس شورای اسلامی، درویش نارویی فرماندار، حجت الاسلام و المسلمین محمد عزیزپور رئیس دادگستری، مولوی ملک محمد ملازهی امام جمعه مسجد دشتوک و جمعی از اعضای منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان سراوان برگزار شد. درویش نارویی فرماندار شهرستان سراوان در این مراسم ضمن تبریک به مناسبت آغاز به کار اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و هفته دولت گفت: با توجه به اینکه شورا در ارتباط با دولت است این تقارن باعث می شود که این دو در عرصه خدمات رسانی به مردم با توان بیشتری عمل کنند. وی در ادامه ضمن گرامی داشت شهید باهنر و رجایی که دغدغه خدمت به مردم را داشته اند، افزود: شورا از سال 77 آغاز به کار کرده و 18 سال در حال ارائه خدمات به شهرها و مردم می باشد و تاکنون در حال تببین دموکراسی در نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. فرماندار شهرستان سراوان با اشاره به اینکه وجود شورا باعث ارائه خدمات بیشتر به مردم می شود و شوراها نزدیک ترین نهاد و پل ارتباطی با نظام و مردم هستند، اظهار داشت: با کمک شوراها و هیئت نظارت توانستیم انتخاباتی را رقم بزنیم که زمینه برای حضور افراد واجد شرایط در عرصه رقابت فراهم شود. وی با بیان اینکه هزار و 79 کاندید در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا درشهرستان سراوان شرکت کردند و در مجموع...
 • ارائه تسهیلات به روستائیان در انتظار رای شورای نگهبان
 • معاون وزیر جهاد کشاورزی با ابراز "برای استفاده از تسهیلات ۱.۵میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر تأیید شورای نگهبان هستیم" گفت: ۱۲ طرح در این ارتباط در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت. خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر جهاد کشاورزی با ابراز "برای استفاده از تسهیلات ۱.۵میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر تأیید شورای نگهبان هستیم" گفت: ۱۲ طرح در این ارتباط در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت. عبدالمهدی بخشنده اظهار کرد: در چند سال اخیر 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک خیلی خوبی به بخش کشاورزی کشور است. وی افزود: در مجلس همچنین یک و نیم میلیارد دلار تصویب شده است که در اختیار توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری قرار گیرد. جهاد کشاورزی طرح‌های خود برای استفاده از تسهیلات 1.5میلیارد دلاری را ارائه داد معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این لایحه در مجلس (با قید یک‌فوریت) تصویب شد اما هنوز ابلاغ نشده است. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این لایحه برای مناطق روستایی و عشایری است بخش کشاورزی نیز حتماً از این تسهیلات بهره‌مند خواهد شد و ما طرح‌های خود را به سازمان برنامه و بودجه ارائه داده‌ایم. بخشنده گفت: 12 طرح در زمینه‌های صنایع غذایی، گیاهان دارویی، پرورش آبزیان و مکانیزاسیون در اختیار سازمان برنامه و بودجه کشور قرار گرفته است. تسهیلات 1.5میلیارد دلاری اشتغال توسعه روستایی و عشایری در شورای نگهبان وی با ابراز رضایت از تصویب این طرح دولت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس لایحه دولت را برای استفاده از یک و نیم میلیارد از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال در مناطق روستای و عشایری موافقت کرده است و اکنون در شورای نگهبان به سر می‌برد، اما هنوز ابلاغ نشده است. این مقام مسئول گفت:...
 • بررسی تعیین مصادیق رجل سیاسی در شورای نگهبان
 • به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه امروز این شورا، گفت: در جلسه امروز شورای نگهبان، موضوع تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات طبق اصل 115 قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: با توجه به گستردگی مباحث پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، رسیدگی به این موضوع همچنان در دستور کار جلسات شورای نگهبان قرار دارد و پیش‌بینی می‌کنم که تا دو جلسه آینده نیز مباحث درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان ادامه داشته باشد، البته به محض پایان بررسی‌ها و جمع‌بندی،نتیجه را اعلام می‌کنیم. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا با تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، کار در این زمینه پایان می‌یابد و به صورت قانونی این امر اجرا می‌شود؟ گفت: مجلس هم باید پیرو مصوبات و بررسی‌های شورای نگهبان، در این چارچوب قوانین لازم را تصویب کند. 106
 • تسهیلات توسعه اشتغال روستایی منتظر شورای نگهبان
 • معاون وزیر جهاد کشاورزی با ابراز برای استفاده از تسهیلات ۱.۵میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر تأیید شورای نگهبان هستیم گفت: ۱۲ طرح در این ارتباط در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت. عبدالمهدی بخشنده اظهار کرد: در چند سال اخیر 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک خیلی خوبی به بخش کشاورزی کشور است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: در مجلس همچنین یک و نیم میلیارد دلار تصویب شده است که در اختیار توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری قرار گیرد. جهاد کشاورزی طرح‌های خود برای استفاده از تسهیلات 1.5میلیارد دلاری را ارائه داد معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این لایحه در مجلس (با قید یک‌فوریت) تصویب شد اما هنوز ابلاغ نشده است. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این لایحه برای مناطق روستایی و عشایری است بخش کشاورزی نیز حتماً از این تسهیلات بهره‌مند خواهد شد و ما طرح‌های خود را به سازمان برنامه و بودجه ارائه داده‌ایم. بخشنده گفت: 12 طرح در زمینه‌های صنایع غذایی، گیاهان دارویی، پرورش آبزیان و مکانیزاسیون در اختیار سازمان برنامه و بودجه کشور قرار گرفته است. تسهیلات 1.5میلیارد دلاری اشتغال توسعه روستایی و عشایری در شورای نگهبان وی با ابراز رضایت از تصویب این طرح دولت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس لایحه دولت را برای استفاده از یک و نیم میلیارد از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال در مناطق روستای و عشایری موافقت کرده است و اکنون در شورای نگهبان به سر می‌برد، اما هنوز ابلاغ نشده است. این مقام مسئول گفت: درصورتی که این قانون ابلاغ شود یکی از بزرگ‌ترین استفاده‌کنندگان از آن بخش کشاورزی و روستایی کشور است. بنابراین گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز...
 • تعین تکلیف شورای نگهبان برای رجل سیاسی به کجا رسید
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - تسنیم نوشت: سخنگوی شورای نگهبان از اتمام مراحل بررسی تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات در این شورا تا دو هفته آینده خبر داد. عباسعلی کدخدایی با اشاره به جلسه امروز این شورا، گفت: در جلسه امروز شورای نگهبان، موضوع تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات طبق اصل 115 قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: با توجه به گستردگی مباحث پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، رسیدگی به این موضوع همچنان در دستور کار جلسات شورای نگهبان قرار دارد و پیش‌بینی می‌کنم که تا دو جلسه آینده نیز مباحث درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان ادامه داشته باشد، البته به محض پایان بررسی‌ها و جمع‌بندی، نتیجه را اعلام می‌کنیم. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا با تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، کار در این زمینه پایان می‌یابد و به صورت قانونی این امر اجرا می‌شود؟ گفت: مجلس هم باید پیرو مصوبات و بررسی‌های شورای نگهبان، در این چارچوب قوانین لازم را تصویب کند. 29216 کلید واژه‌ها : عباسعلی کدخدایی - شورای نگهبان -
 • با کدخدایی از انتقاد رهبری به شورای نگهبان تا ردصلاحیت احمدی نژاد
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید سال 88 سخت‌ترین سال عضویتش در این شورا بوده است و به خاطر خسارت‌هایی که آن سال به کشور وارد شد محمود احمدی‌نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر هرگز تایید ضلاحیت نخواهند شد. الهه محمدی:آن زمان که دوباره برگشت به مقام سخنگویی چندان مایل نبود به برگشتن؛ می گفت به اصرار دوستان بوده که به او لطف داشته اند. حالا هم همین را می گوید؛ عباسعلی کدخدایی حالا یک سالی می شود که دوباره ردای سخنگویی شورای نگهبان بر تن کرده؛ او که پیش از این از سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در همین کسوت بود از تیرماه پارسال که دوباره پشت تریبون سخنگویی رفت تا همین امروز یکی از اعضای شورای نگهبان و یار قدیمی دبیر این شورا بوده؛ شاید به خاطر همین رفاقت قدیمی باشد که معتقد است جايگاه شخصي و وارستگي آیت الله جنتی همه اعضای شورای نگهبان را تحت‌الشعاع قرار می دهد اما اختلاف نظرهایی هم وجود دارد. قرارملاقات و مصاحبه با سخنگوی شورای نگهبان که تنظیم شد با رویِ گشاده پذیرایمان شد؛ «ما شما خبرنگارها را خیلی دوست داریم» شاید به خاطر همین هم بود که یک ساعت و نیم مصاحبه با او که با کار رسانه ای غریب نیست، چندان استرس آور نبود. با او از انتخابات گفتیم. انتخابات اردیبهشت ماه که حرف و حدیث کم نداشت؛ از ردصلاحیت محمود احمدی نژاد و حمیدرضا بقایی تا روز انتخابات که خیلی ها موفق نشدند رای هایشان را به صندوق بیندازند. او هم از روزی که ردصلاحیت احمدی نژاد و بقایی را به وسیله غلامحسین الهام به گوش آن ها رساند گفت و تاکید کرد که رای گیری در رو انتخابات مطابق با قانون اساسی انجام شده و آنگونه هم نبوده که طبق شنیده ها 5 میلیون نفر نتوانسته باشند رای بدهند. کدخدایی سخت...
 • شورای نگهبان:بررسی موضوع رجل سیاسی همچنان ادامه دارد
 • سخنگوی شورای نگهبان ضمن تشریح بررسی‌های جلسه روز چهارشنبه شورای نگهبان درباره زمان پایان بررسی‌های این شورا بر موضوع رجل سیاسی گفت که نمی‌توان زمان اعلام کرد، این موضوع همچنان در دستور بررسی ما هست، هنگامی که بررسی ها به پایان برسد نتیجه را اعلام می‌کنیم.عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره برسی‌های شورای نگهبان بر موضوع رجل سیاسی در جلسه امروز این شورا اظهار داشت: همانگونه که اعلام کردیم این موضوع در دستور جلسه امروز بود،بخشی از جلسه امروز به این موضوع اختصاص پیدا کرد،ادامه بحث هم به جلسات آینده موکول شد در واقع بررسی این موضوع هنوز به پایان نرسیده است.وی درباره زمان اتمام بررسی شورای نگهبان نسبت به موضوع رجل سیاسی گفت: نمی‌توان زمان اعلام کرد، همچنان در دستور بررسی ما هست،هنگامی که بررسی ها به پایان برسد نتیجه را اعلام می‌کنیم.سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: سه دستور اول؛ یعنی لایحه اصلاح ماده (35) قانون خدمت وظیفه عمومی، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا ، طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر.هم مورد بررسی واقع شد،ایراداتی داشت که اعلام خواهیم کرد،به دلیل نبود فرصت بررسی دستور چهارم یعنی طرح مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقهبه جلسه بعد موکول شد،که درباره آن اعلام نظر خواهیم کرد.
 • بررسی موضوع رجل مذهبی سیاسی در شورای نگهبان ادامه دارد
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی در مورد جلسه امروز شورا نوشت: از چهار دستور جلسه‌ای که قبلاً اعلام شده بود، دستورهای ۱ الی ۳ رسیدگی شد که گزارش تفصیلی آن بعدا تقدیم می‌گردد.رسیدگی به دستور چهارم، طرح مقابل با اقدامات آمریکا، به دلیل ضیق وقت به جلسه آتی موکول شد.بخشی از جلسه نیز به رسیدگی و بحث پیرامون موضوع رجل مذهبی سیاسی اختصاص یافت که البته مباحث آن به پایان نرسید و مقرر شد در جلسات آتی بررسی ادامه یابد.
 • بررسی تعیین مصادیق رجل سیاسی همچنان در دستور کار شورای نگهبان
 • سخنگوی شورای نگهبان از اتمام مراحل بررسی تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات در این شورا تا دو هفته آینده خبر داد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به جلسه امروز این شورا، گفت: در جلسه امروز شورای نگهبان، موضوع تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات طبق اصل 115 قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش نامه نیوز، وی افزود: با توجه به گستردگی مباحث پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، رسیدگی به این موضوع همچنان در دستور کار جلسات شورای نگهبان قرار دارد و پیش‌بینی می‌کنم که تا دو جلسه آینده نیز مباحث درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان ادامه داشته باشد، البته به محض پایان بررسی‌ها و جمع‌بندی، نتیجه را اعلام می‌کنیم.سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا با تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، کار در این زمینه پایان می‌یابد و به صورت قانونی این امر اجرا می‌شود؟ گفت: مجلس هم باید پیرو مصوبات و بررسی‌های شورای نگهبان، در این چارچوب قوانین لازم را تصویب کند.
 • اتمام بررسی تعیین مصادیق رجل سیاسی تا دو هفته آینده در شورای نگهبان
 • عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به جلسه امروز این شورا، گفت: در جلسه امروز شورای نگهبان، موضوع تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات طبق اصل 115 قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: با توجه به گستردگی مباحث پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، رسیدگی به این موضوع همچنان در دستور کار جلسات شورای نگهبان قرار دارد و پیش‌بینی می‌کنم که تا دو جلسه آینده نیز مباحث درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان ادامه داشته باشد، البته به محض پایان بررسی‌ها و جمع‌بندی، نتیجه را اعلام می‌کنیم. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا با تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی، کار در این زمینه پایان می‌یابد و به صورت قانونی این امر اجرا می‌شود؟ گفت: مجلس هم باید پیرو مصوبات و بررسی‌های شورای نگهبان، در این چارچوب قوانین لازم را تصویب کند. تسنیم
 • جلسه شورای نگهبان برای تفسیر رجل سیاسی/مباحث ادامه می یابد
 • سخنگوی شورای نگهبان از بررسی موضوع «رجل سیاسی مذهبی» در نشست امروز این شورا خبر داد و گفت: مباحث، در جلسات آینده ادامه خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی کدخدایی درباره جلسه امروز شورای نگهبان در کانال تلگرامی خود نوشت: «از چهار دستور جلسه ای که قبلا اعلام شده بود، دستورهای ۱ الی ۳ (لایحه اصلاح ماده (۳۵) قانون خدمت وظیفه عمومی، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا، طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر) رسیدگی شد که گزارش تفصیلی آن بعدا تقدیم می شود. رسیدگی به دستور چهارم، طرح مقابل با اقدامات آمریکا، به دلیل ضیق وقت به جلسه آتی موکول شد. بخشی از جلسه نیز به رسیدگی و بحث پیرامون موضوع «رجل مذهبی سیاسی» اختصاص یافت که البته مباحث آن به پایان نرسید و مقرر شد در جلسات آتی بررسی ادامه یابد».
 • ارائه تسهیلات ۱/۵ میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر شورای نگهبان
 • معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره اینکه، برای استفاده از تسهیلات ۱.۵ میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر تایید شورای نگهبان هستیم گفت: ۱۲ طرح در این ارتباط در اختیار سازمان برنامه‌وبودجه قرار گرفت. عبد المهدیبخشنده در گفتگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیماظهار کرد: در چند سال اخیر10درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ارائهتسهیلاتدر بخش کشاورزیمورداستفادهقرارمی‌گیردو کمک خیلی خوبی به بخش کشاورزی کشور است.وی افزود: در مجلس همچنینیکونیممیلیارددلارتصویب‌شدهاست که در اختیار توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری قرار گیرد.جهاد کشاورزی طرح‌های خود برای استفاده از تسهیلات 1.5 میلیارد دلاری را ارائه دادمعاونبرنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزیادامه داد: این لایحه در مجلس (با قیدیک‌فوریت) تصویب شد اما هنوز ابلاغ نشده است.وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این لایحه برای مناطق روستایی و عشایری است بخش کشاورزی نیزحتماًاز این تسهیلات بهره‌مندخواهد شد و ماطرح‌هایخود را به سازمانبرنامه‌وبودجهارائهداده‌ایم. بخشنده گفت:12طرحدرزمینه‌هایصنایع غذایی، گیاهان دارویی، پرورش آبزیان و مکانیزاسیوندر اختیار سازمان برنامه‌وبودجه کشورقرارگرفتهاست.تسهیلات 1.5 میلیارد دلاری اشتغال توسعه روستایی و عشایری در شورای نگهبانوی با ابراز رضایتاز تصویب این طرح دولت در مجلس اظهار کرد: مجلس لایحه دولت را برای استفاده ازیکونیممیلیارداز منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال در مناطق روستای و عشایری موافقت کرده است و اکنون در شورای نگهبان به سرمی‌برد، اما هنوز ابلاغ نشده است.این مقام مسئول گفت:درصورتی‌کهاین قانون ابلاغ شود یکی ازبزرگ‌ترین استفاده‌کنندگانآن از بخش کشاورزی و روستایی کشور است.بنابراین گزارشنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه 2 خرداد سال جاری، کلیات لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی را تصویب کردند.در ماده واحده این لایحه آمده است: در راستای تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود با هدف توسعه روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل...
 • نگاه رهبری به ردصلاحیت ها گاهی با نظر شورای نگهبان تفاوت دارد ممکن است شورا اشتباه کند
 • رویداد۲۴- آن زمان که دوباره برگشت به مقام سخنگویی چندان مایل نبود به برگشتن؛ می گفت به اصرار دوستان بوده که به او لطف داشته اند.حالا هم همین را می گوید؛ عباسعلی کدخدایی حالا یک سالی می شود که دوباره ردای سخنگویی شورای نگهبان بر تن کرده؛ او که پیش از این از سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در همین کسوت بود از تیرماه پارسال که دوباره پشت تریبون سخنگویی رفت تا همین امروز یکی از اعضای شورای نگهبان و یار قدیمی دبیر این شورا بوده؛ شاید به خاطر همین رفاقت قدیمی باشد که معتقد است جایگاه شخصی و وارستگی آیت الله جنتی همه اعضای شورای نگهبان را تحت‌الشعاع قرار می دهد اما اختلاف نظرهایی هم وجود دارد.قرارملاقات و مصاحبه با سخنگوی شورای نگهبان که تنظیم شد با رویِ گشاده پذیرایمان شد؛ «ما شما خبرنگارها را خیلی دوست داریم» شاید به خاطر همین هم بود که یک ساعت و نیم مصاحبه با او که با کار رسانه ای غریب نیست، چندان استرس آور نبود.با او از انتخابات گفتیم. انتخابات اردیبهشت ماه که حرف و حدیث کم نداشت؛ از ردصلاحیت محمود احمدی نژاد و حمیدرضا بقایی تا روز انتخابات که خیلی ها موفق نشدند رای هایشان را به صندوق بیندازند.او هم از روزی که ردصلاحیت احمدی نژاد و بقایی را به وسیله غلامحسین الهام به گوش آن ها رساند گفت و تاکید کرد که رای گیری در رو انتخابات مطابق با قانون اساسی انجام شده و آنگونه هم نبوده که طبق شنیده ها 5 میلیون نفر نتوانسته باشند رای بدهند.کدخدایی سخت ترین دوران عضویتش در شورای نگهبان را انتخابات سال 88 می داند و می گوید با توجه به خساراتی که آن سال به کشور وارد شد احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر هرگز تاییدصلاحیت نخواهند شد.او از رابطه اش با اصلاح طلبان هم می گوید؛ می گوید ابا...
 • عضو شورای نگهبان:در تلویزیون با لحنی درباره نابغه ریاضی جهان قضاوت کردند که انسان خجالت زده می شود
 • فرهنگ>دین و اندیشه - محسن اسماعیلی عضو حقوق‌دان شورای نگهبان در گفت‌وگو با شماره 122 ماهنامه خیمه به نکات بسیار مهمی اشاره کرده است. به گزارش خبرآنلاین گزیده ای از این گفت وگو را در زیر می خوانید: * شیوه‌های تبلیغی نادرست برخی از ما است که باعث فاصله گرفتن دیگران از دین شده است؛ وگرنه فطرت انسان‌ها حرف درست و خوب را می‌پذیرد. تندی با مخاطب و اهانت به کرامت او خودش یک منکر است و مصداق پاک کردن شیشه کثیف با دستمال کثیف؛ یعنی کاری که نشدنی است. * ببینید که بعضی از ما با قضیه فوت دکتر مریم میرزاخانی چگونه رفتار کردیم؟ بانویی که نابغه ریاضی جهان و افتخار ایران بود در جوانی از دنیا رفت. درحالی‌که همه سوگوار بودند و به مقام علمی و ادب و تواضع او اذعان داشتند و بزرگان کشور هم به درستی این ضایعه را تسلیت گفتند و هر کس عکسی هم با او داشت منتشر کرد، عده‌ای دنبال این رفتند که آیا همسر او مسلمان است یا نه؟! این کجای اسلام است؟ مگر اصل صحت از مسلمات دین ما نیست؟ کار را به جایی رساندند که بعضی از علما مجبور شدند که شهادت دهند همسر او مسلمان است! این روش مسلمانی است؟ آقایی در تلویزیون با لحنی راجع به او قضاوت می‌کرد که انسان خجالت‌زده می‌شد. * واقعیت آن است که امر به معروف و نهی از منکر هم مثل خیلی دیگر از احکام و معارف اسلامی دچار برخی کج فهمی‌ها شده است. یکی از مهم‌ترین این موارد، محدود و منحصر کردن قلمرو این دو فریضه پر برکت، به حوزه عبادات و امور فردی دیگران است. نه اینکه در این حوزه نیازی به امر به معروف و نهی از منکر نیست، نه! بحث در این است که نباید شأن « بالاترین و شریف ترین واجبات اسلامی» را...
 • حصر تصمیم شورای عالی امنیت ملی است/دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد
 • حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی گفت: محاکمه برای خیلی از این افراد به خصوص خود سران فتنه پشیمانی دارد، چرا که دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد و وظیفه قانونی خود را با قاطعیت، قدرت و دقت انجام می‌دهد. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب تهران در گفت‌وگو باراه دانا؛ در خصوص جوسازی‌های صورت درخواست سران فتنه برای محاکمه اظهار داشت: شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته که این افراد در حصر باشند و اگر بنا بر محاکمه باشد دادگاه انقلاب یا هر دادگاه دیگری که صلاحیت رسیدگی را داشته باشد با قطعیت به این موضوع رسیدگی می‌کند.وی افزود: محاکمه برای خیلی از این افراد به خصوص خود سران فتنه پشیمانی دارد، چرا که دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد و وظیفه قانونی خود را با قاطعیت، قدرت و دقت انجام می‌دهد.رئیس دادگاه انقلاب تهران گفت: به نظرم محاکمه این افراد زمانی انجام می‌شود که خود را از زیر سایه رأفت اسلامی خارج کنند؛ حصر تصمیم شورای عالی امنیت ملی است و این اشخاص در حصر امان دارند.غضنفر آبادی تصریح کرد: در حصر از سران فتنه مراقبت و محافظت می‌شود و در واقع فقط نامش حصر است؛ چرا که ممکن است کسانی که دشمنان نظام و علیه انقلابند، به دلیل سوء استفاده خودشان برای این افراد تهدید جانی ایجاد کنند تا از آن برای خودشان سوژه‌ای درست کنند.وی در پایان گفت: این حرف که برخی اصرار دارند حصر نباشد و این افراد محاکمه شوند، حرف دلسوزان نظام نیست، برخی از کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند شاید بی‌اطلاع باشند ولی این حرف بیگانگان است نه دلسوزان نظام.انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانه‌ها R41383/P41383/S9,1299/CT12
 • حصر تصمیم شورای عالی امنیت ملی است/دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد/این اشخاص در حصر امان دارند
 • حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی گفت: محاکمه برای خیلی از این افراد به خصوص خود سران فتنه پشیمانی دارد، چرا که دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد و وظیفه قانونی خود را با قاطعیت، قدرت و دقت انجام می‌دهد. حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص جوسازی‌های صورت درخواست سران فتنه برای محاکمه اظهار داشت: شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته که این افراد در حصر باشند و اگر بنا بر محاکمه باشد دادگاه انقلاب یا هر دادگاه دیگری که صلاحیت رسیدگی را داشته باشد با قطعیت به این موضوع رسیدگی می‌کند. وی افزود: محاکمه برای خیلی از این افراد به خصوص خود سران فتنه پشیمانی دارد، چرا که دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد و وظیفه قانونی خود را با قاطعیت، قدرت و دقت انجام می‌دهد. رئیس دادگاه انقلاب تهران گفت: به نظرم محاکمه این افراد زمانی انجام می‌شود که خود را از زیر سایه رأفت اسلامی خارج کنند؛ حصر تصمیم شورای عالی امنیت ملی است و این اشخاص در حصر امان دارند. غضنفر آبادی تصریح کرد: در حصر از سران فتنه مراقبت و محافظت می‌شود و در واقع فقط نامش حصر است؛ چرا که ممکن است کسانی که دشمنان نظام و علیه انقلابند، به دلیل سوء استفاده خودشان برای این افراد تهدید جانی ایجاد کنند تا از آن برای خودشان سوژه‌ای درست کنند. وی در پایان گفت: این حرف که برخی اصرار دارند حصر نباشد و این افراد محاکمه شوند، حرف دلسوزان نظام نیست، برخی از کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند شاید بی‌اطلاع باشند ولی این حرف بیگانگان است نه دلسوزان نظام. انتهای پیام/
 • مسئولین نظام اسلامی با رای مردم انتخاب می شوند
 • ورامین- قائم مقام وزیر کشور گفت: مسئولین نظام اسلامی با رای مردم انتخاب می شوند. به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین مقیمی صبح چهارشنبه در مراسم تحلیف شوراهای اسلامی شهرستان ورامین در دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا طی سخنانی گفت: یکی از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی ما نظام جمهوری اسلامی است که در این نظام هم مردم سالاری دینی یکی از دستاوردهای مهم آن است .در نظام جمهوری اسلامی همه مسئولین به نوعی با رای مردم انتخاب می‌شوند. انتخاب رهبری و رئیس جمهور با رای مردم هستند و حتی انتخاب وزرا رئیس جمهور توسط نمایندگانی انتخاب می‌شوند که منتخب مردم بوده‌اند. مقیمی افزود: در شهرها و روستاها شوراها با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند تا امورات محلی مردم پیش برود همه سیستم اداره کشور با رای و نظر و حضور مردم تصمیم گیری و انتخاب می‌شود در ۲۹ اردیبهشت دو انتخابات بزرگ ریاست جمهوریی و شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شد و از دو الی سه ماه قبل نشاط سیاسی بود که کشور را فرا گرفت و همه احزاب و تشکلات و گروهها وارد شدند و هر کجا قدم میگذاشتیم مباحث مربوط به انتخابات بود. وی گفت: پس از آمدن مردم پای صندوق‌ها، رای‌گیری انجام شد و در کل کشور هیچ گونه درگیری و تنشی گزارش و مشاهده نشد انتخابات با حضور حداکثری و در امنیت کامل برگزار شد و به ثمر رسید و مردم وظیفه خود را به خوبی انجام دادند و رییس جمهور و شوراها انتخاب شد و مراسم تنفیذ صورت گرفت و وزرا نیز تعیین شدند و هیات دولت شکل گرفت. قائم مقام وزیر کشور بیان داشت: امروز شوراهای اسلامی شهر و روستا در کل کشور فعالیت خود را آغاز می‌کنند و مراحل انتخابات امروز به پایان خواهد رسید. مقیمی گفت: ۴۲ میلیون نفر از مردمی که پای صندوق آمدند به انگیزه رشد و...
 • شهدای مدافع حرم بیمه کننده نظام جمهوری اسلامی
 • رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: خون شهدای مدافع حرم و شهید رسولی‌ها بیمه‌کننده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است. به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم؛ پرویز فتاح صبح امروز با حضور در مزار شهید وحیدرضا رسولی و در دیدار با خانواده این شهید با اشاره به جایگاه والای شهدای مدافع حرم اظهار داشت: خون شهدای مدافع حرم و همچنین شهدای مبارزه با مواد مخدر مانند شهید رسولی‌ها بیمه‌کننده انقلاب الامی و نظام مقدس جمهوری اسلبامی ایران است. وی افزود: صبر و مقاومت خانواده‌های این شهدا برگرفته از صبر حضرت زینب(س) است. رئیس کمیته امداد امام خمینی تصریح کرد: این خانواده‌ها با صبر در غم از دست دادن عزیزان خود نشان می‌دهند که راه حضرت زینب(س) همچنان ادامه دارد. فتاح در جریان سفر دو روزه خود به استان مرکزی پس از تجدید عهد و پیمان با آرمان‌های بلند و مقدس شهدا با استاندار مرکزی و امام‌جمعه اراک دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. حضور در شهرستان‌های خمین، زرندیه و شازند و دیدار با مددجویان تحت پوشش کمیته امداد از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه رئیس کمیته امداد کشور به استان مرکزی است.
 • تهران با شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد
 • شهردار تهران با تاکید بر اینکه جای کار برای کلانشهر تهران بسیار زیاد است گفت: امروز تهران با شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد. به گزارش ایسنا، محمدعلی نجفی در دیدار با یادگار امام خمینی (ره) گفت: باید تقارن آغاز کار شوراهای شهر و روستا را با سالروز ازدواج حضرت فاطمه زهرا (س) و امام علی (ع) به فال نیک بگیریم. امیدواریم شوراها در سراسر کشور در خدمت رسانی به شهروندان کشور توفیقات الهی شامل حالشان شود. در ابتدای شروع به کار شورا دوستان به من لطف داشتند و این فرصت نصیب من شد که در این پست با آرمان‌های امام راحل تجدید بیعت کنیم و انشالله به این آرمان‌ها پافشاری کنیم و بر عهدی که امروز می‌بندیم بایستیم. وی در ادامه از آیت الله هاشمی یاد کرد و افزود: افتخاریست که من کنار اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش و یادگار آیت الله هاشمی که به عنوان رئیس شورا انتخاب شده‌اند، به خدمت رسانی شهروندان تهرانی مشغول باشم. نجفی ادامه داد: طی سال‌های گذشته زحمات زیادی کشیده شده و کارهای بزرگی انجام شده اما باید ایده‌آل‌ها را برای تحقق شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران محقق کنیم چرا که اکنون فاصله زیادی داریم. جای کار برای تهران بسیار زیاد است. وی تاکید کرد: این شهر نیازمند آسایش و آرامش در جسم و روح خود است و امیدواریم با تلاشی که در کنار 63 هزار پرسنل شهرداری تهران خواهیم داشت، خدمت مناسبی را ارائه کنیم و پیش مردم عزیز تهران روسفید باشیم. شهردار تهران در پایان از یادگار امام راحل تقدیر و تشکر کرد. انتهای پیام
 • خون شهدای مدافع حرم و شهید رسولی ها بیمه کننده نظام جمهوری اسلامی ایران است
 • رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: خون شهدای مدافع حرم و شهید رسولی‌ها بیمه‌کننده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، پرویز فتاح صبح امروز با حضور در مزار شهید وحیدرضا رسولی و در دیدار با خانواده این شهید با اشاره به جایگاه والای شهدای مدافع حرم اظهار داشت: خون شهدای مدافع حرم و همچنین شهدای مبارزه با مواد مخدر مانند شهید رسولی‌ها بیمه‌کننده انقلاب الامی و نظام مقدس جمهوری اسلبامی ایران است.وی افزود: صبر و مقاومت خانواده‌های این شهدا برگرفته از صبر حضرت زینب(س) است.رئیس کمیته امداد امام خمینی تصریح کرد: این خانواده‌ها با صبر در غم از دست دادن عزیزان خود نشان می‌دهند که راه حضرت زینب(س) همچنان ادامه دارد.فتاح در جریان سفر دو روزه خود به استان مرکزی پس از تجدید عهد و پیمان با آرمان‌های بلند و مقدس شهدا با استاندار مرکزی و امام‌جمعه اراک دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.حضور در شهرستان‌های خمین، زرندیه و شازند و دیدار با مددجویان تحت پوشش کمیته امداد از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه رئیس کمیته امداد کشور به استان مرکزی است.انتهای پیام/ R41371/P1486/S6,73/CT11
 • شهردار تهران:تهران با شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد
 • شهردار تهران با تاکید بر اینکه جای کار برای کلانشهر تهران بسیار زیاد است گفت: امروز تهران با شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد. به گزارش ایسنا، شهردار تهران با تاکید بر اینکه جای کار برای کلانشهر تهران بسیار زیاد است گفت: امروز تهران با شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد. محمدعلی نجفی در دیدار با یادگار امام خمینی (ره) گفت: باید تقارن آغاز کار شوراهای شهر و روستا را با سالروز ازدواج حضرت فاطمه زهرا (س) و امام علی (ع) به فال نیک بگیریم. امیدواریم شوراها در سراسر کشور در خدمت رسانی به شهروندان کشور توفیقات الهی شامل حالشان شود. در ابتدای شروع به کار شورا دوستان به من لطف داشتند و این فرصت نصیب من شد که در این پست با آرمان‌های امام راحل تجدید بیعت کنیم و انشالله به این آرمان‌ها پافشاری کنیم و بر عهدی که امروز می‌بندیم بایستیم. وی در ادامه از آیت الله هاشمی یاد کرد و افزود: افتخاریست که من کنار اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش و یادگار آیت الله هاشمی که به عنوان رئیس شورا انتخاب شده‌اند، به خدمت رسانی شهروندان تهرانی مشغول باشم. نجفی ادامه داد: طی سال‌های گذشته زحمات زیادی کشیده شده و کارهای بزرگی انجام شده اما باید ایده‌آل‌ها را برای تحقق شهری در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران محقق کنیم چرا که اکنون فاصله زیادی داریم. جای کار برای تهران بسیار زیاد است. وی تاکید کرد: این شهر نیازمند آسایش و آرامش در جسم و روح خود است و امیدواریم با تلاشی که در کنار 63 هزار پرسنل شهرداری تهران خواهیم داشت، خدمت مناسبی را ارائه کنیم و پیش مردم عزیز تهران روسفید باشیم. شهردار تهران در پایان از یادگار امام راحل تقدیر و تشکر کرد.
 • هشدارهای علم الهدی:جریان های متدین هم می خواهند روحانیت را براندازند/نظام اسلامی بدون روحانیت نیست و نابود می شود
 • امام جمعه مشهد مقدس با بیان این که طلاب جوان در حوزه دغدغه نظام داشته باشند و در برابر صف آرایی دشمنان سکوت نکنند، گفت: پایگاه های نظامی بقیه الله در برابر شبیخون فرهنگی دشمنان نباید ساکت باشد. حجت الاسلام سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد مقدس ظهر روز گذشته در اجلاسیه سراسری اساتید اعزامی حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه سلیمانیه با بیان این که امیدوارم سیره آن حضرت راهگشا و راهبرد زندگی مسؤولانه ما در عرصه انجام تکلیف در منصب دربانی وجود مقدس بقیه الله(عج) قرار بگیرد، گفت: امیدواریم رفتار و کردار ، مجاهدات و مسؤولیت های شما در هر منصبی مورد رضایت ائمه اطهار(ع) قرار بگیرد. اساتید حوزه، افسران پرورش دهنده سربازان بقیه الله الاعظم هستند به گزارش نامه نیوز، امام جمعه مشهد مقدس با بیان این که شما افسران پرورش دهنده سربازان بقیه الله(عج) هستید، تصریح کرد: این هم اندیشی و گردهمایی راهگشای انجام مسؤولیت ها و تعهدات ما در عرصه خدمتگزاری است و رسالت اصلی شما این است که در هر موقعیت و تشکیلات وظایف خود را به درستی انجام دهید و در انجام وظایفتان کوتاهی نکنید. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که در گفت و گو با یکی از بزرگواران آراسته بر محور زهد و تقوا این چنین بیان کردم که از ورع شما عالمان و فقیهان در زندگی حسرت می خورم، ابراز کرد: این بزرگوار در پاسخ به من این چنین بیان کردند که وضعیت بالعکس است؛ چراکه شما امروز در عرصه مبارزه و مجاهده رسالت های سنگینی بر دوش دارید و من آرزوی خدمت در محضر شما را داشتم تا بتوانم بهتر از همه تامین نظر بقیه الله الاعظم را داشته باشم. وی با بیان این که هر کس در هر وضعیتی برای تامین نظر امام زمان(عج) باید عمر خود را صرف مجاهده...
 • هشدارهای علم الهدی:جریان های متدین هم می خواهند روحانیت را براندازند/نظام اسلامی بدون روحانیت نیست و نابود می شود/کنسرت را نهی می کنیم
 • امام جمعه مشهد مقدس با بیان این که طلاب جوان در حوزه دغدغه نظام داشته باشند و در برابر صف آرایی دشمنان سکوت نکنند، گفت: پایگاه های نظامی بقیه الله در برابر شبیخون فرهنگی دشمنان نباید ساکت باشد. حجت الاسلام سیداحمد علم الهدی، امام جمعه مشهد مقدس ظهر روز گذشته در اجلاسیه سراسری اساتید اعزامی حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه سلیمانیه با بیان این که امیدوارم سیره آن حضرت راهگشا و راهبرد زندگی مسؤولانه ما در عرصه انجام تکلیف در منصب دربانی وجود مقدس بقیه الله(عج) قرار بگیرد، گفت: امیدواریم رفتار و کردار ، مجاهدات و مسؤولیت های شما در هر منصبی مورد رضایت ائمه اطهار(ع) قرار بگیرد. اساتید حوزه، افسران پرورش دهنده سربازان بقیه الله الاعظم هستند به گزارش نامه نیوز، امام جمعه مشهد مقدس با بیان این که شما افسران پرورش دهنده سربازان بقیه الله(عج) هستید، تصریح کرد: این هم اندیشی و گردهمایی راهگشای انجام مسؤولیت ها و تعهدات ما در عرصه خدمتگزاری است و رسالت اصلی شما این است که در هر موقعیت و تشکیلات وظایف خود را به درستی انجام دهید و در انجام وظایفتان کوتاهی نکنید. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که در گفت و گو با یکی از بزرگواران آراسته بر محور زهد و تقوا این چنین بیان کردم که از ورع شما عالمان و فقیهان در زندگی حسرت می خورم، ابراز کرد: این بزرگوار در پاسخ به من این چنین بیان کردند که وضعیت بالعکس است؛ چراکه شما امروز در عرصه مبارزه و مجاهده رسالت های سنگینی بر دوش دارید و من آرزوی خدمت در محضر شما را داشتم تا بتوانم بهتر از همه تامین نظر بقیه الله الاعظم را داشته باشم. وی با بیان این که هر کس در هر وضعیتی برای تامین نظر امام زمان(عج) باید عمر خود را صرف مجاهده در...

کلیدواژه