به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از خبرآنلاین اردیبهشت
٢٩
2017-05-30@11:01:12 GMT

واشنگتن، قضات ونزوئلا را تحریم کرد/ ترامپ: بحران ونزوئلا مایه "ننگ جامعه بشری" است

برخورد حذفی با مطهری هزینه سنگینی دارد/مطهری دیگر یک فرد نیست یک جریان است

آرای نامزد پیروز حلال نیست چون گفته شد نامزد مقابل قاتل است!/ آرا با صداقت به دست نیامد

بین الملل>آمریکا - ایرنا نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری کلمبیا با انتقاد از بحران سیاسی – اقتصادی ونزوئلا گفت: این وضعیت مایه ننگ جامعه بشری است و در دهه های اخیر بی سابقه بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ افزود: ما دهه ها است که چنین مشکل و خشونتی که می بینیم را شاهد نبوده ایم.
رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: مردم غذای زیادی برای خوردن ندارند. خشونت بسیاری وجود دارد. ما هر آنچه که لازم باشد با همکاری یکدیگر انجام خواهیم داد تا این مشکل برطرف شود.

وی ادامه داد: با نگاه به ذخایر نفتی ونزوئلا و ثروت های بالقوه این کشور تعجب می کنید که چرا چنین اتفاقی رخ داده و چگونه ممکن است؟

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه ونزوئلا مدت هاست دچار ضعیف مدیریت شده، گفت: وضعیت ونزوئلا به طور قطع تغییر خواهد کرد بگونه ای که آنها بتوانند از سرمایه ها به درستی بهره ببرند و از مردم خود حراست کنند.

اظهارات ترامپ در شرایطی مطرح شده که وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه هشت قاضی دادگاه عالی ونزوئلا را به اتهام آنچه که تضعیف دمکراسی و حمایت از فساد دولتی خواند، تحریم کرد.

ونزوئلا در هفته های گذشته آبستن حوادث بسیاری بوده است. تورم بالا در این کشور اقتصاد را به ورطه نابودی کشانده و مردم را به خیابان ها آورده است.

تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا در روزهای گذشته شدت بیشتری به خود گرفته و با کشته و زخمی شدن ده ها تن همراه شده است.

در همین راستا،وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه هشت قاضی دادگاه عالی ونزوئلا را به اتهام تضعیف دمکراسی و حمایت از آنچه که فساد دولتی دانست، تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه این وزارتخانه آمده است: این افراد مسئول برخی احکام قضایی در گذشته هستند که قدرت قوه قانون گذاری منتخب مردم را غصب کرده است.

بیانیه می افزاید: برخی از این احکام به قوه مجریه اجازه خودکامگی داده و بدین ترتیب حقوق مردم را محدود و به خواست آنها بی توجهی کرده است.

ونزوئلا در هفته های گذشته آبستن حوادث بسیاری بوده است. تورم بالا در این کشور اقتصاد را به ورطه نابودی کشانده و مردم را به خیابان ها آورده است.

تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا در روزهای گذشته شدت بیشتری به خود گرفته و با کشته و زخمی شدن ده ها تن همراه شده است.

5252

کلید واژه‌ها : ونزوئلا -

مهران مدیری مواضع جنجالی خود مقابل دولت را تکرار کرد

دفاع‌ شورای‌ ائمه‌ جمعه‌ از خطبه‌ تفرقه‌انگیز

اجرای شهرام ناظری در جشن پیروزی روحانی(تصاویر)

کلیدواژه: رئیس جمهوری

منبع: خبرآنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۳۴۸۲۲۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • زخمی شدن رهبران اپوزیسیون ونزوئلا
 • به گزارشبولتن نیوز،مخالفان مادورو دو ماه است که در جریان اعتراضات به خیابان‌ها آمده، بزرگراه‌ها را مسدود کرده و موانعی را ایجاد می‌کنند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در رسیدگی به بحران شدید اقتصادی هستند که میلیون‌ها تن را گرفتار کرده است.در جریان این اعتراضات خیابانی تاکنون ۵۹ تن کشته شده‌اند؛ اعتراضاتی که مادورو آن را اقدامی برای سرنگونی دولتش می‌داند.انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که در کنار معترضان به طرف مقر دفتر بازرس دولتی راهپیمایی می‌کرد اما با نیروهای امنیتی مواجه شد، گفت: ما به تله افتادیم. دولت کنونی ونزوئلا قادر است هر چیزی را نابود کند یا بسوزاند. در جریان این راهپیمایی ۱۶ تن دیگر نیز زخمی شدند و من به همین خاطر شکایتی را در این رابطه به دادستان‌های دولتی تقدیم خواهم کرد.خوزه اولیوارز، قانونگذار ونزوئلایی از حزب اپوزیسیون که یک پزشک نیز هست در صفحه توئیتر خود تصویری از کبودی بر روی صورت کاپریلس را منتشر کرده و گفت: این کبودی نتیجه اقدام سربازی است که با یک کلاه ایمنی در جریان درگیری‌ها به کاپریلس حمله کرد.وی افزود: در جریان همین راهپیمایی کارلوس پاپارونی، معاون رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز به خاطر اصابت آب پرفشار به روی زمین افتاد و از ناحیه سر زخمی شد.این در حالی است که وزارت اطلاعات ونزوئلا هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است.
 • ماسک عجیب یک تظاهر کننده در ونزوئلا/عکس
 • در ادامه تظاهرات ضد حکومتی در شهر کاراکاس ونزوئلا
 • زخمی شدن رهبران مخالف ونزوئلا در تظاهرات
 • ۲ نفر از رهبران مخالف ونزوئلا در جریان تظاهرات ضد دولتی روز دوشنبه در شهر کاراکاس پایتخت این کشور زخمی شدند. به گزارش مشرق به نقل از رویترز، یکی از رهبران مخالف ونزوئلا تاکید کرد: ۲ نفر از رهبران مخالف دولت ونزوئلا در تظاهرات روز دوشنبه در کاراکاس توسط نیروهای امنیتی زخمی شدند. این در شرایطی است که تاکنون ۵۹ نفر در اعتراضات خشونت آمیز ونزوئلا از ابتدای آوریل تاکنون کشته شده اند. هنریکه کاپریلس از رهبران اصلی مخالف دولت ونزوئلا که در تظاهرات اعتراض آمیز روز دوشنبه شرکت کرده بود، در این باره تاکید کرد: این دولت قادر به کشتار یا آتش زدن هر چیزی یا هر کسی است. وی تصریح کرد: در تظاهرات روز دوشنبه ۱۶ نفر دیگر نیز زخمی شده اند. مخالفان دولت ونزوئلا، شکایتی را علیه اقدامات خشن نیروهای امنیتی به دادستان های قضایی ارائه خواهند کرد. صدها هزار نفر از مردم ونزوئلا طی هفته‌های اخیر به خیابان ها ریخته اند تا نسبت به کمبود شدید مواد غذایی، دارو و افزایش فزاینده تورم، اعتراض کنند. این بدترین و خشونت بارترین اعتراضات علیه دولت مادورو از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون به شمار می رود. مخالفان دولت ونزوئلا بر این باورند که پیشنهاد مادورو برای تشکیل مجلس موسسان تلاش دیگری است تا مجمع ملی فعلی را که در اختیار مخالفان است، به حاشیه رانده و رئیس جمهور فعلی را در قدرت نگه دارد. انتخابات بعدی ریاست حمهوری قرار است اواخر ۲۰۱۸ برگزار شود ولی مخالفان خواستار برگزاری این انتخابات در سال جاری هستند. منبع: تسنیم
 • زخمی شدن رهبران مخالف ونزوئلا در تظاهرات ضددولتی
 • ۲ نفر از رهبران مخالف ونزوئلا در جریان تظاهرات ضد دولتی روز دوشنبه در شهر کاراکاس پایتخت این کشور زخمی شدند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یکی از رهبران مخالف ونزوئلا تاکید کرد: 2 نفر از رهبران مخالف دولت ونزوئلا در تظاهرات روز دوشنبه در کاراکاس توسط نیروهای امنیتی زخمی شدند.این در شرایطی است که تاکنون 59 نفر در اعتراضات خشونت آمیز ونزوئلا از ابتدای آوریل تاکنون کشته شده اند.هنریکه کاپریلس از رهبران اصلی مخالف دولت ونزوئلا که در تظاهرات اعتراض آمیز روز دوشنبه شرکت کرده بود، در این باره تاکید کرد: این دولت قادر به کشتار یا آتش زدن هر چیزی یا هر کسی است.وی تصریح کرد: در تظاهرات روز دوشنبه 16 نفر دیگر نیز زخمی شده اند. مخالفان دولت ونزوئلا، شکایتی را علیه اقدامات خشن نیروهای امنیتی به دادستان های قضایی ارائه خواهند کرد.صدها هزار نفر از مردم ونزوئلا طی هفته‌های اخیر به خیابان ها ریخته اند تا نسبت به کمبود شدید مواد غذایی، دارو و افزایش فزاینده تورم، اعتراض کنند.این بدترین و خشونت بارترین اعتراضات علیه دولت مادورو از سال 2013 میلادی تاکنون به شمار می رود.مخالفان دولت ونزوئلا بر این باورند که پیشنهاد مادورو برای تشکیل مجلس موسسان تلاش دیگری است تا مجمع ملی فعلی را که در اختیار مخالفان است، به حاشیه رانده و رئیس جمهور فعلی را در قدرت نگه دارد.انتخابات بعدی ریاست حمهوری قرار است اواخر 2018 برگزار شود ولی مخالفان خواستار برگزاری این انتخابات در سال جاری هستند.انتهای پیام/ R1036247/P36446/S8,1128/CT10
 • ونزوئلا ۱ ژاپن ۰/صعود لاوینوتینتو با عبور از سامورایی ها
 • به گزارش خبرنگار دنیای ورزشگروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان،در نخستین دیدار از مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی جوانان ، تیم ونزوئلا که با 9 امتیاز صعودی مقتدرانه به این مرحله داشت به مصاف ژاپن رفت که در پایان با یک گل به پیروزی رسید.تک گل بازی توسط یانگل هررا در وقتهای اضافه و دقیقه 109 به ثمر رسید.ونزوئلا با این پیروزی نخستین تیم حاضر در یک چهارم نهایی شد.انتهای پیام/
 • ونزوئلا با شکست ژاپن به مرحله یک چهارم صعود کرد
 • به گزارش وانانیوز، در ادامه رقابت‌های جام جهانی زیر 20 سال کره جنوبی، امروز جوانان ژاپن مقابل ونزوئلا در مرحله یک هشتم نهایی قرار گرفتند که این دیدار در 90 دقیقه قانونی با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید تا به وقت‌های اضافه کشیده شود. در وقت‌های اضافه ونزوئلا تیم برتر بود و موفق شد دوازه ژاپن را باز کند و با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید و به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد. در ادامه این رقابت‌ها امروز ساعت 15:30 کره جنوبی مقابل پرتغال قرار می‌گیرد.
 • زخمی شدن رهبران اپوزیسیون ونزوئلا در حمله پلیس به معترضان در کاراکاس
 • یکی از رهبران و یکی از قانونگذاران اپوزیسیون ونزوئلا اعلام کردند، در جریان اقدامات نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان مخالف نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور در کاراکاس دو تن از رهبران اپوزیسیون زخمی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مخالفان مادورو دو ماه است که در جریان اعتراضات به خیابان‌ها آمده، بزرگراه‌ها را مسدود کرده و موانعی را ایجاد می‌کنند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در رسیدگی به بحران شدید اقتصادی هستند که میلیون‌ها تن را گرفتار کرده است. در جریان این اعتراضات خیابانی تاکنون ۵۹ تن کشته شده‌اند؛ اعتراضاتی که مادورو آن را اقدامی برای سرنگونی دولتش می‌داند. انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که در کنار معترضان به طرف مقر دفتر بازرس دولتی راهپیمایی می‌کرد اما با نیروهای امنیتی مواجه شد، گفت: ما به تله افتادیم. دولت کنونی ونزوئلا قادر است هر چیزی را نابود کند یا بسوزاند. در جریان این راهپیمایی ۱۶ تن دیگر نیز زخمی شدند و من به همین خاطر شکایتی را در این رابطه به دادستان‌های دولتی تقدیم خواهم کرد. خوزه اولیوارز، قانونگذار ونزوئلایی از حزب اپوزیسیون که یک پزشک نیز هست در صفحه توئیتر خود تصویری از کبودی بر روی صورت کاپریلس را منتشر کرده و گفت: این کبودی نتیجه اقدام سربازی است که با یک کلاه ایمنی در جریان درگیری‌ها به کاپریلس حمله کرد. وی افزود: در جریان همین راهپیمایی کارلوس پاپارونی، معاون رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز به خاطر اصابت آب پرفشار به روی زمین افتاد و از ناحیه سر زخمی شد. این در حالی است که وزارت اطلاعات ونزوئلا هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است. انتهای پیام
 • ونزوئلا به یک چهارم نهایی جام جهانی جوانان رسید/پایان سامورایی ها
 • مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال جوانان، روز سه شنبه با دیدار تیم های ونزوئلا و ژاپن آغاز شد که این دیدار با برتری یک بر صفر ونزوئلا به اتمام رسید.تلاش دو تیم در 90 دقیقه نتیجه ای در برنداشت و این ونزوئلا بود که در دقیقه 109 با گل تماشایی «یانگل هررا» به پیروزی دست یافت و به عنوان نخستین تیم راهی یک چهارم نهایی شد.ونزوئلا با کسب این پیروزی مهم، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف برنده دیدار آمریکا و نیوزلند خواهد رفت.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پخش زنده رقابت ها، از ساعاتی دیگر، کره جنوبی میزبان این دوره از رقابت ها به مصاف پرتغال می رود.فردا (چهارشنبه)، اروگوئه با عربستان، انگلیس با کاستاریکا و زامبیا با آلمان روبرو می شوند.پنجشنبه نیز، مکزیک با سنگال، فرانسه با ایتالیا و آمریکا با نیوزلند مصاف می دهند.تیم فوتبال جوانان ایران در مرحله گروهی این رقابت ها با پیروزی بر کاستاریکا و قبول شکست مقابل زامبیا و پرتغال از گردونه مسابقات کنار رفت.برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.ورزشی**3783**خبرنگار: امیر میرزاییان انتشاردهنده:علی خورنسدی
 • اپوزیسیون ونزوئلا بانک گلدمن ساکس را به تامین مالی دولت متهم کرد
 • به دنبال انتشار گزارشی که نشان می‌دهد بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس 2.8 میلیارد دلار اوراق قرضه از ونزوئلا خریداری کرده، رئیس کنگره ونزوئلا که تحت کنترل اپوزیسیون است این بانک را به شریک جرم دولت دیکتاتور ونزوئلا خواند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مساله پس از آن مطرح شد که اعتراضات علیه نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در دو ماه متوالی ادامه داشته و در جریان آن دست‌کم 60 تن کشته شدند. بحران شدید اقتصادی ونزوئلا نیز باعث شده که میلیون‌ها تن از مردم این کشور با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم کنند. خولیو بورگز، رئیس کنگره ونزوئلا در نامه‌ای به لوید بلنکفین، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل اجرایی بانک گلدمن ساکس که در وال‌استریت مستقر است، نوشت: شاهراه مالی گلدمن ساکس برای رژیم ونزوئلا سبب می‌شود تا سرکوبگری‌های خصمانه دولت علیه صدها هزار معترضی که به صورت صلح آمیز خواستار تغییر سیاسی در این کشور هستند، تقویت یابد. وی افزود: با توجه به ماهیت غیرقانونی دولت نیکولاس مادورو، عدم تمایلش برای برگزاری انتخابات دموکراتیک و نقض نظامند حقوق بشر بسیار ترسناک است که بانک گلدمن ساکس تصمیم گرفته تا وارد این معامله شود. در ادامه این نامه آمده است: کنگره ونزوئلا تحقیقاتی را درخصوص این مبادله آغاز خواهد کرد و من به دولت دموکراتیک آتی ونزوئلا توصیه می‌کنم که این اوراق قرضه را به رسمیت نشناسند و بهای آن را پرداخت نکنند. این در حالی است که سخنگوی بانک گلدمن ساکس هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است. وزارت اطلاعات ونزوئلا نیز که از جانب وزارت دارایی به پرسش‌ها پاسخ می‌دهد هنوز در این رابطه اظهارنظری نکرده است. این اوراق قرضه به صورت مستقیم توسط بانک مرکزی ونزوئلا فروخته نشده بلکه از طریق میانجی‌گرانی که سه منبع مالی هستند از جمله بانک گلدمن ساکس فروخته شده‌اند. دو منبع مالی دیگر در اروپا...
 • با سفر ترامپ استراتژی جدید واشنگتن مشخص شد
 • اگرچه طبق تعریف قدرت نظامی بدون دیپلماسی نمی تواند جنگ های متعارف را ببرد اما ارائه بودجه جدید آمریکا نکات واضحی را بیان می کند. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،دیپلماسی ایرانی نوشت: با پایان گرفتن سفر آقای دونالد ترامپ به منطقه خاورمیانه و موافقت کمیته خارجی مجلس سنای آمریکا با اعمال تحریم های بیشتر بر ایران و حتی بازنگری در برنامه فروش هواپیمای بویینگ و ایرباس به ایران، می توان نتیجه گرفت که حداقل سیاست های آمریکا در قبال ایران و خاورمیانه تعریف خود را پیدا کرده است.سفر رئیس جمهور آمریکا در 22 می از ریاض آغاز شد. قرارداد پر سروصدای 110 میلیارد دلاری فروش اسلحه برای 10 سال آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ماهیت این قرارداد شامل ناوشکن، تانک، ضد موشک، سیستم دفاع هوایی تاد ، آمادگی برای مواجهه با ایران و بالانس کردن قدرت موشکی ایران است. بنا به گفته برخی تحلیلگران عربستان برای کاهش خسارت های انسانی ناشی از حملات کور خود به یمن بدنبال تسلیحات دقیق زن نیز بوده که با این قرارداد به آن دست یافته است.این سفر در هاله ای از نمایش تبلیغاتی و واقعیت انجام شد؛ بطور مثال ارقام اعلامی از توافقات، بسیار متغیر است که تا حدود 400 میلیارد دلار نیز نقل شده است. البته وزیر انرژی عربستان آقای خالد فالیح گفته است که مجموعه توافقات به 200 میلیارد دلار بالغ می شود. آقای تیلرسون مجموع این قراردادها را تا 350 میلیارد دلار گفته است. از دیگر ابعاد تبلیغاتی و نمایشی سفر نیز می توان به تفاهمنامه هایی که قبلا صورت گرفته و یا صرفا در سطح مذاکرات اولیه است اشاره نمود. از قراردادهای جدی غیر از فروش تسلیحات می توان به همکاری شرکت جنرال الکتریک در یک برنامه 15 میلیارد دلاری توسعه و مدرنیزه کردن نیروگاهها و تعمیرات آن برای ده سال اشاره کرد. شرکت اکسون موبایل...
 • با سفر ترامپ متحدان واشنگتن دیگر روی خوشی به آمریکا نشان نمی دهند
 • یک روزنامه آمریکایی نوشت نتایج اولین سفر خارجی ترامپ، این است که متحدان واشنگتن دیگر روی خوشی به آمریکا نشان نمی‌دهند و دوری می‌کنند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» در گزارشی به تحلیل نتیجه اولین سفر خارجی اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پرداخت و نوشت متحدان دولت واشنگتن بعد از سفر ترامپ، از آمریکا دوری می کنند و روی خوشی به آمریکا نشان نمی دهند.بر اساس این گزارش، در حال حاضر که ترامپ به واشنگتن بازگشته است، رهبران خارجی که با رئیس جمهور آمریکا دیدار داشتند، به طور فزاینده ای در بررسی های خود درباره ترامپ بی تعارف عمل می کنند به طوری که سران آلمان، فرانسه و اسرائیل تنها چند روز بعد از دیدار با رئیس جمهور آمریکا در اظهار نظرات جداگانه ای که داشته اند، همگی به دنبال فاصله گرفتن از ترامپ هستند.از جمله موارد اختلافی میان ترامپ و این سران خارجی، عدم تمایل وی به اعلام صریح تعهد آمریکا به پیمان آتلانتیک شمالی، تردید ترامپ درباره توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که توسط «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا نیز به امضا رسیده و همچنین نزدیک شدن ترامپ به فلسطینی ها برای تعقیب توافق صلح خاورمیانه است.با این حال، درحالیکه ترامپ علنا صحبتی درباره سفر خارجی اش نداشته و از برگزاری کنفرانس خبری در طول کل سفرش نیز خودداری کرده است اما در شبکه اجتماعی «توئیتر» سفرش را یک پیروزی و موفقیت بزرگ برای آمریکا توصیف کرد و نوشت کار سختی بود اما نتایج بزرگی به همراه داشت.یو اس ای تودی با اشاره به اینکه واکنش ها به سفر خارجی ترامپ در خارج از آمریکا محتاطانه تر بوده است، به اظهار نظرات برخی از سران خارجی اشاره کرد و نوشت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور جدید فرانسه در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لی ژورنال دیمانچه» گفت که شیوه...
 • روسیه:همکاری با ترامپ به بهبود روابط با واشنگتن منجر نشده است
 • وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که همکاری مسکو با ترامپ به بهبود روابط با واشنگتن منجر نشده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، وزارت خارجه روسیه با ارسال پیامی در توئیتر درباره روابط مسکو- واشنگتن نوشت: ما نگران هستیم زیرا همکاری ما با دولت دونالد ترامپ در بهبود روابط با آمریکا مثمر ثمر نبوده است. گفتنی است تنش های روسیه و آمریکا بر سوریه از زمان حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه به اوج خود رسید و متعاقب آن مسکو توافق همکاری های هوایی خود با واشنگتن در سوریه را لغو کرد.
 • پشت پرده نور قرمز اسرار آمیز در کاخ سفید/از حضور ترامپ در پارتی شبانه تا سرگردان شدن روح شیطانی در واشنگتن تصاویر
 • خبرگزاری میزان- رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که طی شب گذشته طبقه دوم کاخ سفید به مدت چندین دقیقه به وسیله نور قرمزی روشن شده است که این امر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی داشته است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان،رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که طی شب گذشته طبقه دوم کاخ سفید به مدت چندین دقیقه به وسیله نور قرمزی روشن شده است که این امر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی داشته است.تابش این نور قرمز رنگ به مدت 20 دقیقه از طبقه دوم کاخ سفید شاهدان این ماجرا و کاربران رسانه‌های اجتماعی را بر آن داشت تا نظریه‌های گوناگونی درباره این نور قرمز بیان کنند.در حالی که تاکنون از سوی سرویس‌های مخفی آمریکا و مقامات کاخ سفید هیچ بیانیه رسمی درباره تابش این نور قرمز منتشر نشده است اما کاربران رسانه‌های اجتماعی نظریات خود را در این باره بیان کرده‌اند.برخی از کاربران گفته‌اند که این نور از نوع نور باشگاه‌های شبانه است و ترامپ در کاخ سفید میهمانی برگزار کرده است.برخی دیگر از کاربران نیز این موضوع را به سخره گرفته و گفته‌اند که ترامپ در حال مذاکره با کاخ کرملین است.گروهی دیگر از کاربران نیز در واکنش به این تابش نور گفته‌اند روح شیطانی ترامپ در حال تشعشع از کاخ سفید است.انتهای پیام/
 • وقتی ترامپ توییت می کند و به عربستان توهین می کند/رئیس جمهور آمریکا پس از شعله ور کردن تنش های منطقه ای به واشنگتن بازگشت
 • رای الیوم نوشت باقی ماندن ترامپ نژادپرست و گستاخ در قدرت، فاجعه‌ای برای عرب‌ها و مسلمانان است و کناره‌گیری‌اش نیز فاجعه‌ای بزرگتر خواهد بود. عبد الباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم چاپ لندن در سرمقاله امروز خود در پایگاه اینترنتی این روزنامه نوشت: وقتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در بازگشت از نخستین سفر خارجی خود اینگونه در صفحه شخصی خود توییت می کند که «کوله بار» سفرش مملو از نیم تریلیون دلار در قالب معامله سلاح هایی است که به عربها و به طور مشخص به عربستانی ها فروخته است و با آن می تواند صدها هزار شغل برای آمریکائیها ایجاد کند، این توهین به میزبان عرب یعنی کسانی است که حضورش را پاس داشتند و به یمن این حضور، نشست سران تدارک دیدند و به سبب ورودش از شادی به رقص و پایکوبی پرداختند و سران ونمایندگان پنجاه و شش کشور اسلامی را برای تشویق وی و گفتمان وی، به سمت ریاض بسیج کردند؛ گفتمانی که ترامپ در چارچوب آن، آنها (عربها از جمله سعودیها) و عقایدشان را به ترویج تروریسم در جهان متهم کرده بود. برای ترامپ آنچه دارای اولویت است، تجارت و امضای معاملات مالی و اقتصادی است و مسائل دیگر مانند امنیت و تروریسم در رتبه های بعدی اهمیت قرار دارد. دموکراسی و حقوق بشر هم که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بر روی آن تمرکز کرده بود، از نظر ترامپ جزو مسائل ثانویه و بی ارزش هستند. عطوان افزود:‌ ترامپ که بارها گفته «اسلام مایه تنفر ماست» و بیست سال پیش در مصاحبه ای با اپرا وینفری (ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم) و مجری تلویزیون، گفته بود اگر روزی به قدرت برسد نخستین اقدامش، «دوشیدن» کشورهای خلیج (فارس) و دستیابی به حداکثر میزان پول از آنها خواهد بود، بالاخره و در حالی که هنوز دو ماه از ورودش به...
 • گزارش نیویورک تایمز از تمایل ترامپ برای همکاری با ایران/اتاق گفتگوی تهران واشنگتن برپا می شود
 • دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که هیچ گاه دشمنی خود را در قبال ایران پنهان نکرده بود اخیر خواستار یک استراتژی کلان منطقه ای در میان کشورهای سنی منطقه برای انزوای ایرانی شد. اما تهران این تهدید را با متانت شگفت آوری دریافت کرد و در مقابل دولت ترامپ تمایل خود را برای تجارت با ایران اعلام کرد. به گزارش نامه نیوز، نیویورک تایمز در گزارشی به وجود نقاط مشترک میان تهران و واشنگتن و تمایل ترامپ برای همکاری با ایران اشاره کرده است.در این گزارش آمده است: در نشست اخیر عربی آمریکایی که با حضور دونالد ترامپ و به میزبانی ریاض برگزار شد، ترامپ گفت:تا زمانی که نظام ایران تمایل خود را برای شراکت در صلح اعلام کند، همه کشورها باید برای انزوای ایران با یکدیگر همکاری کنند.رهبر ایران نیز در مقابل در واکنش به قرارداد تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا عنوان کرد که این خریدها راه به جایی نخواهد برد.بحث سختی میان دو طرف در میان است، اما آنها منتظر اجرای کامل توافق بوئینگ میان تهران و واشنگتن هستند، توافقی به ارزش 22 میلیارد دلار برای شرکت آمریکایی. اغلب قراردادهای اخیر میان شرکت های هواپیماسازی و خطوط هوایی ایران آسمان 2 ماه پس از آن ریاست جمهوری ترامپ به امضا رسیده بود.از سوی دیگر اما به نظر می رسد ترامپ که تبلیغات انتخاباتی اش بر وعده های افزایش اشتغال در آمریکا بود تمایل زیادی برای خراب کردن توافقی که 18 هزار شغل در آمریکا ایجاد می کند ندارد.طی دوران تبلیغات انتخاباتی ترامپ به شدت به توافق هسته ای ایران تاخت و آن را بدترین توافق در تاریخ آمریکا دانست. اما در ماه آوریل و می گذشته او بی سرو صدا تمدید لغو تحریم هایی را امضا کرد و برجام اجازه ادامه مسیر را داد و به ایران اجازه داد فعالیت های اقتصادی بین الملل خود با هدف دستیابی...
 • اگر تحریم های سنا به تصویب ترامپ برسد ایران در چارچوب خود اقدام میکند
 • به گزارش خبرنگار الف، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن تبریک ماه مبارک رمضان به خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار سیاست خارجی الف در مورد اینکه اگر تحریم های جدید علیه ایران در کمیته روابط خارجی مجلس سنا به قانون تبدیل شود، ایران چه واکنشی خواهد داشت، گفت: هر زمانی كه اين طرح نهایی شود و به تصويب رييس جمهور آمریکا برسد، ما طبق تفاسير و چارچوب‌هایی كه تنظيم كرده‌ايم و كشور بر آنها اشراف دارد، تصميمات لازم را اتخاذ خواهيم كرد. اگر این لوایح به تصویب کنگره رسیده و امضا شود، قابلیت اجرایی می‌یابد که در این صورت نسبت به تصمیم اتخاذ شده واکنش خواهیم داشت. البته ما در برابر هر اقدامی آمادکی داریم و جای نگرانی ندارد. وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار الف مبنی بر اینکه آیا خبر دیدار وزیر خارجه قطر با سردار سلیمانی در عراق را تایید می کنید، گفت: در اين مورد نظری ندارم.
 • استقلال قضات لازمه بالندگی قوه قضائیه
 • محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح طرح انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت کشور گفت: در همه دنیا استقلال قاضی مطرح است، قاضی که باید در رسیدگی بی‌طرف باشد و در رسیدگی تحت تاثیر سایر قوا یا دستگاه‌های اجرایی قرار نگیرد، حال متاسفانه با استقلال دستگاه قضایی نسبت به سابق ( یعنی قانون اساسی مشروطیت و متمم آن)، ستاد کاملا گسترده ایجاد شده، از این رو بهتر است استقلال قضات را داشته باشیم تا سبب امنیت جامعه به معنای حقوقی شود.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دستگاه قضایی از دستگاه مجریه مستقل شده است، افزود: با این حال نه تنها سازمان ثبت اسناد و املاک بلکه سایر سازمان‌ها چون پزشکی قانونی باید از این دستگاه مجزا شوند، حتی مراکز پیشگیری از جرم و معاونت‌های تحقیقات و توسعه نیز باید در دولت و دانشگاه‌ها متمرکز شوند.فتحی معتقد است: قوه قضاییه تنها باید دادگستری‌ها را از نظر مالی تامین کند تا ضمن تطبیق با استانداردهای جهانی، استقلال قضات هم تامین شود.عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهداف طرح انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضائیه ،گفت: با توجه به عریض و طویلی قوه قضاییه نیاز است سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان یکی از زیرمجموعه ها این دستگاه به وزارت کشور الحاق گردد، بنابراین ستاد قوه قضاییه تا حد ممکن باید کوچک شود زیرا جمعیت بسیار کارمندان و عرض و طویلی مجموعه، مانع بالندگی دستگاه قضایی می‌شود.به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ در جلسه هفته گذشته کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ضمن تشکیل کمیسیون مشترک بررسی طرح الحاق انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت کشور، 10 نفر از اعضای کمیسیون قضایی و...
 • دانشجویان مایه مباهات انقلاب هستند
 • معاون وزیر علوم ساعتی پیش در مراسم تجدیدمیثاق با امام خمینی(ره) گفت: ما از امام آموختیم که باید مجهز به علم و فرهنگ شد و امروز می‌خواهیم شهادت بدهیم که دانشگاه‌های ما کانون علم و فرهنگ هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرری، سید ضیاء هاشمی ساعتی پیش با حضور در حرم امام خمینی(ره) ضمن تجدیدمیثاق با آرمان‌های والای امام و شهدا، با بیان اینکه دانشجویان ما همواره در مسیر انقلاب پیشتاز و پیشگام هستند اظهار داشت: در جریان تحولات قبل از انقلاب، جریان‌هایی که نیاز به حفاظت و صیانت داشت، دانشجویان و اساتید ما همواره در دوره‌های مختلف نقش محوری داشتند و هنوز هم این نقش وجود دارد و نقش‌آفرینی می‌کنند.وی افزود: امروز آمده‌ایم بگوییم که ما در این راه استوار هستیم؛ امام ما به دانشگاهیان این‌گونه رهنمود دادند که مقدرات کشور در دانشگاه‌ها رقم می‌خورد، ما از امام آموختیم که باید مجهز به علم و فرهنگ شد و امروز می‌خواهیم شهادت بدهیم که دانشگاه‌های ما کانون علم و فرهنگ هستند.معاون وزیر علوم در ادامه با اشاره به اینکه امروز دانشگاه‌های ما در خدمت جامعه هستند خاطرنشان کرد: دانشجویان ما امروز نشان داده‌اند که در مسیر تلاش و کوشش برای اعتلای جامعه و دستیابی به افق‌های علم و کرانه‌های دانش از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند؛ و امروز جامعه ما میزبان دانشجویانی است که مایه مباهات انقلاب هستند.هاشمی همچنین با بیان پویایی فرهنگ انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان خود به این موضوع اشاره داشته‌اند که اگر اقتدار می‌خواهیم باید قدرت علمی خود را افزایش دهیم، و امروز خوشبختانه می‌بینیم که مدیران و همکاران ما جزو انقلابیون و پیشتازان مملکت هستند.وی در پایان بیان کرد: دانشگاه‌های ما که از نظر کمی رشد فوق العاده‌ای داشته‌اند، امروز در حال حرکت در مسیر کیفیتی نیز هستند، که سعی داریم با دستیابی به 2 اصل مهّم وحدت...
 • گزارش سازمان ملل درباره احتمال وقوع جنایات ضد بشری در آفریقای مرکزی
 • سازمان ملل با انتشار گزارشی درباره جمهوری آفریقای مرکزی اعلام کرد، کشتارهای گسترده، تجاوز، قطع عضو و شکنجه‌ها از سوی طرفین درگیر و گروه‌های مسلح در این کشور بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ ممکن است جنایات علیه بشریت بوده باشد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این گزارش ۳۶۸ صفحه‌ای که از سوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده اظهارات بیش از ۱۲۰۰ منبع محرمانه و غیرمحرمانه در نظر گرفته شده تا به مقامات جهت شناسایی پرونده‌های ویژه برای ارجاع به دادگاه ویژه کیفری و تعیین تکلیف بدترین جرائم صورت گرفته در این کشور منزوی کمک کند. معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشری درباره این گزارش توضیح داده است: هدف از این گزارش ارسال این پیام به عوامل چنین اقداماتی بوده که بدانند ما اسنادی از جرائم آنها داریم و به جمع آوری سند درباره جنایت‌های آنها ادامه می‌دهیم. بحران‌های پی در پی سیاسی در جمهوری آفریقای مرکزی از سال ۲۰۰۳ درگیری‌های گسترده‌ای را در این کشور ایجاد کرده است. در بخشی از این گزارش سازمان ملل آمده است که عوامل چنین حملاتی به دلیل وجود شرایط غیر امنیتی و سیستم قضائی ناکارآمد تاکنون از جریان بازجویی و پرونده‌های قضائی در امان بوده‌اند؛ مساله‌ای که به چرخه این سوءاستفاده‌ها دامن زده است. این گزارش همچنین از دادگاه ویژه کیفری خواسته تا از حداکثر نیروی قضائی خارجی که از طریق کارشناسان مستقر در این کشور استفاده کنند و همچنین با دادگاه کیفری بین‌المللی همکاری نزدیکی داشته باشند. در این گزارش ابراز امیدواری شده است که چنین تحقیقاتی می‌تواند به کاهش خشونت‌ها به ویژه علیه کمپ‌های متعلق به آوارگان کارکنان امدادرسان و صلح‌بانان سازمان ملل کمک کند. انتهای پیام
 • لغو تحریم ها خدمت روحانی به ایران بود/امیدوار به حذف تحریم علیه روسیه هستیم
 • دروژیلوفسکی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: با توجه به دستاوردهای چهار سال دور اول ریاست جمهوری و کارنامه دولت روحانی در عرصه داخلی و خارجی، اکنون امیدهای زیادی هست تا برنامه های پیش بینی شده دیگر نیز برای توسعه جمهوری اسلامی و همکاری های بین المللی عملی شود.وی ادامه داد: ایران که اکنون از تحریم ها خلاصی یافته است، شرایط بسیار خوبی برای همکاری های گسترده با روسیه و کشورهای دیگر دارد و دولت روحانی این مسئولیت را درک کرده و می پذیرد. استاد دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو افزود: بر اثر تحریم ها مشکلات بزرگی در عرصه های مختلف برای کشور و مردم هدف این اقدام ها به وجود می آید که می توان به سقوط هواپیماها و ماهواره ها اشاره کرد و به همین دلیل مسکو نیز برای لغو تحریم های چندساله ضدروسی تلاش می کند.وی تاکید کرد: باید این واقعیت را پذیرفت که بخش عمده فناوری های پیشرفته در کشورهای غربی تولید می شود و روسیه و ایران هم به این فناوری ها نیاز دارند. دروژیلوفسکی همچنین با ابراز امیدواری که تحریم های غربی در مورد روسیه نیز لغو شود، گفت که با وجود ادعای برخی ها، این اقدام های محدود کننده به اقتصاد ضربه می زند و حتما زیان های مالی در بردارد. وی در ادامه نیز گفت: اکنون ایران در دوره فرصت های پیش آمده پس از برجام و اجرای آن به موازات توسعه روابط با کشورهای غربی نیاز هست تا به گسترش همکاری ها با روسیه نیز توجه و در اجرای طرح های مشترک اقدام کند. استاد روس از مهم ترین طرح های ایران و روسیه به طرح راهگذر ترانزیتی حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب اشاره کرد و افزود: با وجود فراهم شدن زیرساخت ها برای راه اندازی، هنوز این راهگذر استفاده نمی شود. وی گفت: مسیرهای ارمنستان...
 • اتحادیه اروپا تحریم های سوریه را یک سال تحریم کرد
 • به گزارش پارس نیوز، شورای اروپا اعمال تحریم علیه دولت سوریه را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.
 • فرماندار سمنان:تحول در هر جامعه منوط به تحول در نظام تعلیم و تربیت آن جامعه است
 • استان‌ها>سمنان - جلسه شورای آموزش و پرورش به ریاست سید عباس دانایی فرماندار شهرستان سمنان در محل فرمانداری برگزار شد به گزارش خبرگزاری خبرانلاین در این جلسه سید عباس دانایی فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان با تبریک حلول ماه مبارک رمضان ماه بندگی ،و تبریک پیروزی مردم دردو انتخابات دوزادهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا با بیان اینکه بیش از ۶۸ درصد مردم شهرستان سمنان در حماسه ۲۹ اردیبهشت درپای صندوق های رای حاضر شدند که درمقایسه با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستا، که شاهد افزایش بیش از ۱۲ درصد مشارکت مردم در پای صندوق های رای نشانه دغدغه آنها برای توسعه است.فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان با بیان اینکه آموزش و پرورش به عنوان یکی از حوزه های مهم اجتماعی و فرهنگی کشور محسوب می شود گفت توجه ویژه به مسائل و مشکلات حوزه آموزش و پرورش، یکی از مهمترین وظایف همه مسئولین استدانایی با بیان اینکه تحول در هر جامعه منوط به تحول در نظام تعلیم و تربیت آن جامعه است بیان داشت : برداشتن گام های اساسی یکی از مهم ترین برنامه هایی است که باید در این حوزه مورد توجه قرار گیرد..فرماندار سمنان با اشاره به تحصیل بیش از 35 هزار دانش آموز در مقاطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان گفت استفاده از پتانسیل و ظرفیت های در سطح شهرستان یکی از راهکارهای ارتقای سطح کمی و کیفی نظام تعلیم و تربیت شهرستان است.دربانی مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان نیز در این جلسه با اشاره یه اینکه به دنبال رفع مشکلات تامین فضاهای اموزشی مدارس استان هستیم گفت از سال 92 تا 95 بیش از 13 پروژه با ظرفیت بیش از 103 کلاس در متراز 15 هزار متر مربع با اعتباری بالغ...
 • تحقق جامعه اسلامی در گرو تشکیل دولت اسلامی/با وجود دولت لیبرال با ساختار و قواعد غربی جامعه دینی محقق نمی شود
 • تحقق جامعه ی اسلامی در گرو تشکیل دولت اسلامی است،نمی شود دستگاه های فرهنگی حکومت و دولت، تفکر غیر دینی و لیبرالی و تساهل و تسامح غربی داشته باشند و انتظار رشد اخلاق و معنویت و اسلامی شدن جامعه را داشته باشیم. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از ایلام؛ عبدالباسط انصاری فعال دانشجویی در ایلام طی یادداشتی چنین نوشت: رهبری انقلاب در تبیین مراحل سیر انقلاب، بعد از تحقق انقلاب و تشکیل نظام اسلامی، تشکیل دولت و دستگاه اسلامی را مرحله سوم عنوان کردند. مسئله ی مهم بعد از دولت سازی اسلامی، تشکیل جامعه ی اسلامی است. به زبان ساده و مختصرا عرض کنم، مادامی که دولت اسلامی در کشور شکل نگیرد، رسیدن به جامعه ی اسلامی در همه ی ابعاد ممکن نیست. دولت اسلامی باید نهاد های اسلامی مبتنی بر بروکراسی اسلامی و مبتنی بر رعایت حقوق عموم مردم را محقق کند. در دولت اسلامی، پسوند اسلامی صرفا یک پسوند اسمی نیست، بلکه به معنای واقعی کلمه مبانی دینی و اسلامی در ساختارها، ادارات، نهادها، دستگاه ها، آموزش، و... اجرا و پیاده سازی می شود. اما چرا می گویم جامعه ی اسلامی بدون دولت و ساختار و دستگاه اسلامی محقق نمی شود.؟ به این خاطر که با وجود دولت لیبرال با نهاد ها، ساختارها و چارچوب ها و قواعد غربی، جامعه دینی محقق نمی شود. نمی شود در اقتصاد برنامه ی کینزی و فریدمنی و ربا محور پیاده کرد و سفره و کسب و در آمد مردم را آلوده به ربا کرد، و از آن طرف انتظار گسترش اخلاق و کاهش آسیب های اجتماعی داشت. نمی شود دستگاه های فرهنگی حکومت و دولت، تفکر غیر دینی و لیبرالی و تساهل و تسامح غربی داشته باشند و انتظار رشد اخلاق و معنویت و اسلامی...
 • توافق تسلیحاتی واشنگتن ریاض
 • در حالی که ایران و مردمش در اوج هیجانات و حساسیت‌های ناشی از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بودند، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به عنوان نخستین مقصد سفرهای خارجی خود از زمان روی کار آمدن در آمریکا عازم ریاض شد. این درحالی است که ۳ رئیس‌جمهور آخر آمریکا همگی در نخستین سفر خارجی به کانادا سفر کرده بودند. انتخاب عربستان از سوی ترامپ پیام واضح و آشکاری برای منطقه بویژه ایران - مهم‌ترین رقیب این کشور- دارد.اگرچه روابط آمریکا و عربستان طی چند دهه گذشته همواره تنگاتنگ و ویژه بوده است اما مواضع ترامپ در خلال رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اهمیت این سفر را بیش از پیش نمایان کرد. ترامپ در مناظره‌های انتخاباتی، عربستان را یکی از حامیان تروریسم و تندروی در جهان خوانده بود و از سوی دیگر تاکید کرده بود متحدان این کشور که زیر چتر نظامی و امنیتی ایالات متحده قرار دارند باید هزینه‌های بیشتری بابت این حمایت متقبل شوند.با گذشت ۴ ماه از دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، اکنون مشخص‌تر می‌توان درباره اهداف او داوری و راستی‌آزمایی کرد. ترامپ در بدو حضورش در کاخ سفید یک فرمان مهاجرتی را علیه چند کشور خاورمیانه و آفریقا امضا کرد که با کمال تعجب نامی از عربستان در آن دیده نمی‌شد. این در حالی است که یک سال پیش کنگره آمریکا با انتشار گزارشی مشخصا از عربستان به عنوان یکی از حامیان اصلی حملات ۱۱ سپتامبر نام برده بود.حمله موشکی به پایگاه الشعیرات در سوریه که یک هفته بعد از سفر محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان به کاخ سفید انجام شد و انتخاب ریاض به عنوان نخستین مقصد سفر خارجی همگی نشان داد ترامپ برخلاف وعده‌های انتخاباتی برنامه و پازل دیگری در سر می‌پروراند.سفر ترامپ به ریاض و استقبال گرم خاندان سلطنتی ‌سعود از وی در نهایت منجر به امضای چندین قرارداد تسلیحاتی به ارزش چندصد میلیارد دلار شد.«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه...
 • بازی سردرگم واشنگتن با سرنوشت افغانستان
 • کارشناس سیاسی در امور افغانستان گفت: ما هیچوقت تعیین نکردیم در افغانستان به دنبالبدست آوردن چه هستیم؛ درحالیکهفهرستبلندی برای هدف قرار دادن ترورریست‌ها و مخالفان مسلح داشتیم. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «بارنت روبین» کارشناس برجسته مسائل سیاسیدر امور افغانستان و جنوب آسیا در مصاحبه با شبکه خبری «پی.بی.اس» درباره اعزام احتمالی پنجهزار نیروی بیشتر به افغانستان گفت: اعزام این تعداد نیرو در وضعیت کنونی افغانستان به هیچ عنوان سرنوشت‌ساز نیست.روبین با اشاره به اینکهماهیت ماموریت آمریکا در افغانستان تغییر کرده است، درباره ناکامی‌های این کشور در افغانستان گفت: ما هیچوقت تعیین نکردیم در افغانستان به دنبالبدست آوردن چه هستیم؛ درحالیکهفهرستبلندی برای هدف قرار دادن ترورریست‌ها و مخالفان مسلح داشتیماما درگیر برقراری ثبات در افغانستان شدیم.این عضو ارشد و دستیار مدیر مرکز همکاری‌های بین‌المللی در دانشگاه نیویورکبا اشاره به اینکه مبارزه آمریکا با تروریسم و ایجاد ثبات در افغانستان دو مقوله جدا از هم است،گفت: آمریکا می‌تواند تلاش کند تا در افغانستان حضور نظامی دائم داشته باشد و تروریست‌ها و گروه‌های مخالف مسلحدر منطقه را هدف قرار دهد و یا اینکه برای ایجاد ثبات در این کشور تلاش کند.وی در ادامه تصریح کرد: افغانستان با حضور دائمی نیروهای آمریکایی به ثبات نخواهد رسیدزیرا اکثر کشورهای منطقه از حضور آمریکا در افغانستان ناراضی هستند و با حمایت خوداز طالبان ما را متوجه این موضوع می‌کنند.روبین در پاسخ به این سوال که آیا اعزام پنجهزار نیروی بیشتر تغییراتی در وضعیت امنیتی افغانستان ایجاد خواهد کرد، گفت: گرچه افزایش پنجهزار نیرو اثرگذار استولی تغییرات عمده‌ای را بعید می‌دانم در افغانستان شاهد باشیم.وی افزود: اگر بگوییم طالبان اکنون 40 درصد از جمعیت کشور را تحت کنترل داردشاید پنجهزار نیرو بیشتر بتواند این مقدار را به 30 و یا 25 درصد برساند که به هیچ عنوان سرنوشت‌ساز نخواهد بود.وی با بیان اینکه حضور دائمی نیروهای آمریکایی در افغانستان ممکن نیست، گفت: برای برقراری ثبات...
 • واشنگتن پست:سرچشمه اخبار جعلی خود کاخ سفید است
 • یک روزنامه آمریکایی در واکنش به انتقادات ادامه دار ترامپ علیه رسانه ها و جعلی توصیف کردن خروجی مطبوعات در آمریکا نوشت که سرچشمه اخبار جعلی خود کاخ سفید است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، درحالیکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به محض بازگشت از اولین سفر خارجی خود، باز هم رسانه های خبری را با توئیت خود جعلی و ساختگی توصیف کرد، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت: «اخبار جعلی از داخل کاخ سفید بیرون می آیند».این روزنامه نوشت برای باور حرف های ترامپ مبنی بر جعلی بودن اخبار رسانه ها، باید دو موضوع که دارای تناقض بسیار زیادی با یکدیگر هستند را باور کرد؛ اول اینکه تعداد زیادی خبرچین در دولت آمریکا وجود دارند که در حال ارائه غیرقانونی جزئیات ضایع کننده ای از دولت ترامپ به مطبوعات هستند که باید ریشه یابی و مجازات شوند.نکته دیگری که باید باور کرد این است که مطبوعات صرفا با ایجاد خبرچین های خیالی به دنبال انتشار آرام و تدریجی اخبار غلطی هستند که برای رئیس جمهور آمریکا شرم آور است و این همان چیزی است که ترامپ روز گذشته (یکشنبه) به آن پرداخت و در توئیت خود نوشت که هر گاه کلمه «منابع می گویند» در رسانه های خبری تقلبی و جعلی دیده می شود، احتمال زیادی وجود دارد که این منابع اصلا وجود نداشته و توسط نویسندگان خبرای تقلبی ساخته پرداخته شده باشند.واشنگتن پست نوشت که نتیجه این می شود که ترامپ در توئیت صبح خود می گوید که از دیدگاه او بسیاری از خبرهای درز یافته به بیرون از کاخ سفید، دروغ های ساختگی رسانه های جعلی هستند و بعد همین رئیس جمهور دوباره توئیت می کند و می نویسد که نخست وزیر انگلیس از درز اطلاعات بسیار عصبانی و دیوانه شده است.بر اساس این گزارش، ترامپ بر خلاف بیشتر سیاستمدارن و حتی صادقانه بگوییم...