به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از تسنیم اردیبهشت
٢٣
2017-05-30@10:50:41 GMT

سند ۲۰۳۰ یونسکو؛ کتاب‌های درسی و افشای اطلاعات آموزشی ایران

برخورد حذفی با مطهری هزینه سنگینی دارد/مطهری دیگر یک فرد نیست یک جریان است

آرای نامزد پیروز حلال نیست چون گفته شد نامزد مقابل قاتل است!/ آرا با صداقت به دست نیامد

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت: اگر سند ۲۰۳۰ یونسکو از عدم‌خشونت سخن می‌گوید به‌دنبال حذف مفاهیم ایثار، شهادت و مبارزه در برابر اسرائیل از کتاب‌های درسی هستند و این موضوع منجر به بی‌هویتی نسل ایرانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند،براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

در چارچوب عمل به 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

در همین رابطه ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هدف چهارم، دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 معطوف به آموزش و پرورش است، اظهار کرد:‌ در بخش آموزش سند 2030 به راهکارها و اهدافی اشاره شده است که در ظاهر جاذبه‌هایی دارند اما با ایهام نیز همراه هستند و سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند مطابق تفسیر خود آنها را دستاویزی برای محکومیت‌ ایران در مجامع بین‌المللی بکنند.

وی افزود: در سند 2030 مباحثی همچون شهروند جهانی، تساوی جنسیتی و عدم‌خشونت ذکر شده است؛ تساوی جنسیتی بر فرصت‌های برابر آموزشی میان دختران و پسران تأکید دارد و هم‌اکنون چنین وضعیتی را در ایران داریم به‌گونه‌ای که دختران در آموزش عالی از پسران سبقت گرفته‌اند و در آموزش و پرورش نیز به این مسئله توجه شده است البته در بحث کیفیت آموزش میان مناطق شهری و روستایی تفاوت‌هایی را شاهد هستیم که باید حل شود.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر تساوی جنسیتی یعنی تمام سرفصل‌ها با نگاه اومانیستی غرب ترویج و تبلیغ شود این موضوع با نگاه اسلام در تضاد است، در اسلام بحث عدالت وجود دارد یعنی دختر و پسر با توجه به تفاوت‌ها در خلقت و شخصیت استحقاق رشد داشته باشند و نباید دختران را مانند پسران دانست بلکه باید به تفاوت‌های آنها نیز توجه کرد بر‌همین اساس این تفاوت‌ها در کتاب‌ها و برنامه‌های درسی نیز لحاظ می‌شود.

سحرخیز تصریح کرد: در سند تحول بنیادین به موضوع عدالت تربیتی اشاره شده است یعنی زنان و دختران با توجه به ویژگی‌هایی که دارند امکانات پیشرفت برایشان فراهم می‌شود و تفاوت دختران و پسران در فراهم کردن امکانات در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌های بین‌الملل به ارائه برخی آموزش‌ها در مدارس معتقدند، گفت: ممکن است از ایران نیز بخواهند آموزش‌های جنسی را به مدارس وارد کند. در سند 2030 به موضوع عدم‌خشونت اشاره شده است، تمام ملت ایران طرفدار صلح هستند و ما نمی‌خواهیم در مدارس خشونت را ترویج دهیم چرا که بیشترین لطمه را از جنگ دیده‌ایم و قربانی تروریسم هستیم.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: اگر سند 2030 یونسکو از عدم‌خشونت سخن می‌گوید به‌دنبال حذف مفاهیم ایثار، شهادت و مبارزه در برابر اسرائیل از کتاب‌های درسی هستند و این موضوع منجر به بی‌هویتی نسل ایرانی می‌شود. چرا باید اسطوره‌های کشور و پاک‌سازی فرهنگ ایثار، شهادت و استکبار‌ستیزی مدنظر باشد؟

سحرخیز مطرح کرد:‌ طبق سند 2030 ایران باید اطلاعات آموزشی خود را از سطح مدرسه تا ستاد به‌صورت شفاف و قابل دسترس در اختیار یونسکو قرار دهد اما باید توجه داشت که یونسکو زیرمجموعه سازمان ملل و تحت نفوذ برخی کشورها مانند آمریکاست، سازمانی بین‌المللی که با دریافت پول از عربستان، کودک‌کشی در یمن را تبرئه می‌کند حالا چگونه می‌خواهیم اطلاعات کشور را در اختیار آنها قرار دهیم؟

وی عنوان کرد: با اجرای سند آموزش 2030 باید محتوای کتاب‌های درسی با سیاست‌های آنها هماهنگ باشد از سوی دیگر در بحث تربیت معلم نیز ورود خواهند کرد. حال سؤال این است که؛ آیا باید تک تک تعاریف آنها را بپذیریم؟

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش افزود: سند آموزش 2030 با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که براین اساس کارگروه ملی آموزش 2030 موظف است برنامه اجرایی و نظارتی تحقق کامل آموزش 2030 را در سطوح ملی و استانی با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همسو با اهداف برنامه‌های توسعه کشور، اسناد راهبری توسعه، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و اهداف برنامه توسعه پایدار تهیه کند.

سحرخیز مطرح کرد: در شرایطی که سند تحول بنیادین اجرا نمی‌شود سند 2030 در دستور کار قرار گرفت، سند تحول بومی است و در شورای عالی مصوب شده و سال‌ها برای تدوین آن تلاش کرده‌اند اما توجهی به آن نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از تهیه سند 2030 به‌بهانه اینکه معلم‌ها بازنشسته شده‌اند و ظرفیت دانشگاه فرهنگیان پاسخگو نیست، افزود: به این بهانه قرار است معلمان به‌صورت آزاد جذب شوند و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان نیز کاهش یافته است. می‌گویند سند 2030 الزام‌آور نیست اما معاون اول رئیس جمهور دستور تشکیل کارگروه برای اجرای آن را صادر کرده است.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: دولت به‌جای اینکه سند تحول را اجرا کند برای اجرای سند 2030 هزینه می‌کند و ردیف اعتباری خاصی نیز برای اجرای سند تحول تعریف نشده است. محتوای سند یونسکو مبتنی بر سکولاریسم بوده و این ضعف دولت است که 2030 را اجرا می‌کند.

انتهای پیام/*

R1014132/P1361/S2,22/CT1

مهران مدیری مواضع جنجالی خود مقابل دولت را تکرار کرد

دفاع‌ شورای‌ ائمه‌ جمعه‌ از خطبه‌ تفرقه‌انگیز

اجرای شهرام ناظری در جشن پیروزی روحانی(تصاویر)

کلیدواژه: معاون سابق وزارت آموزش و پرورش | اشاره شده | تفاوت ها | سازمان ملل | کتاب ها | دستور کار | سند تحول | آموزش 2030 | سند 2030

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۲۶۸۹۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • خالکوبی مستهجن به کتاب درسی دانش آموزان ایران آمد
 • به گزارش جام نیوز، پس از ماجرای حذف مفاهیم مربوط به ایثار و شهادت از کتاب‌های درسی این بار موضوع استفاده از تصاویر معنادار در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای پایه دهم سؤالات و شائبه‌های متعددی را مطرح کرده است. درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌ آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان در پایه دهم درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند. هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه دهم چاپ شده است. به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است.حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان پایه دهم چاپ شود؟ آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان پایه دهم افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان بیشتر نخواهد بود؟ در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند. وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از...
 • درس فلسطین از کتاب درسی لبنان حذف شد
 • به گزارشبولتن نیوز،حذف سه درس مربوط به فلسطین از کتاب تاریخ عمومی مدارس این کشور، یک رسوایی و گامی در مسیر «عادی سازی روابط با اسرائیل» است.مصوبه حذف فلسطین از کتاب های درسی لبنان در سپتامبر 2016 به تایید «الیاس بوصعب» وزیر آموزش و پرورش لبنان رسید و اکنون اجرایی شده است، به این معنی که مدارس این کشور بر اساس آن سه درس مربوط به فلسطین را حذف و یک مطلب نیم صفحه ای تحت عنوان «اردن و مساله فلسطین تا سال 1967» را جایگزین آن کرده اند.کمک مالی مشروط انگلیس به لبنانریشه این اقدام به کمک مالی برمی گردد که دولت انگلیس در سال 2014 در راستای حمایت از چاپ کتاب های درسی دانش آموزان به وزارت آموزش و پرورش لبنان پیشنهاد داد به این عنی که کتاب جغرافیا تنها به این دلیل که در نقشه درج شده در آن نام «فلسطین اشغالی» و نه «اسرائیل» نوشته شده بود، از این کمک ها مستثنی شد.پس از مدتی، انگلیس اعلام کرد، «هبه» و کمک مالی تصویب شده از طریق موسسه «ادیان» به وزارت آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد؛ موسسه ای که جزء سازمان های غیر دولتی است که با حمایت سفارت انگلیس در بیروت، برنامه های فرهنگی مشکوکی تحت عنوان «فرهنگ صلح» را اجرا می کند.اندکی پس از آن دولت لبنان با واگذاری بخشی از مسئولیت های خود در اصلاح و تغییر کتاب های درسی به موسسه «ادیان»، مجال را ا برای دخالت این موسسه در محتوای کتاب های درسی فراهم آورد.در همین ارتباط «یوسف مرعی» مسئول واحد بسیج تربیتی حزب الله گفت، درباره این اقدام مشکوک، به الیاس بوصعب وزیر آموزش و پرورش اعتراض کرد که تا کنون حاصلی نداشته است و اجرای این طرح در مدارس لبنان همچنان ادامه دارد.
 • فلسطین از کتاب درسی لبنانی ها حذف شد
 • به گزارش شریان نیوز،به نقل از روزنامه «الاخبار» حذف سه درس مربوط به فلسطین از کتاب تاریخ عمومی مدارس این کشور، یک رسوایی و گامی در مسیر «عادی سازی روابط با اسرائیل» است. مصوبه حذف فلسطین از کتاب های درسی لبنان در سپتامبر 2016 به تایید «الیاس بوصعب» وزیر آموزش و پرورش لبنان رسید و اکنون اجرایی شده است، به این معنی که مدارس این کشور بر اساس آن سه درس مربوط به فلسطین را حذف و یک مطلب نیم صفحه ای تحت عنوان «اردن و مساله فلسطین تا سال 1967» را جایگزین آن کرده اند.کمک مالی مشروط انگلیس به لبنانریشه این اقدام به کمک مالی برمی گردد که دولت انگلیس در سال 2014 در راستای حمایت از چاپ کتاب های درسی دانش آموزان به وزارت آموزش و پرورش لبنان پیشنهاد داد به این عنی که کتاب جغرافیا تنها به این دلیل که در نقشه درج شده در آن نام «فلسطین اشغالی» و نه «اسرائیل» نوشته شده بود، از این کمک ها مستثنی شد.پس از مدتی، انگلیس اعلام کرد، «هبه» و کمک مالی تصویب شده از طریق موسسه «ادیان» به وزارت آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد؛ موسسه ای که جزء سازمان های غیر دولتی است که با حمایت سفارت انگلیس در بیروت، برنامه های فرهنگی مشکوکی تحت عنوان «فرهنگ صلح» را اجرا می کند.اندکی پس از آن دولت لبنان با واگذاری بخشی از مسئولیت های خود در اصلاح و تغییر کتاب های درسی به موسسه «ادیان»، مجال را ا برای دخالت این موسسه در محتوای کتاب های درسی فراهم آورد.در همین ارتباط «یوسف مرعی» مسئول واحد بسیج تربیتی حزب الله گفت، درباره این اقدام مشکوک، به الیاس بوصعب وزیر آموزش و پرورش اعتراض کرد که تا کنون حاصلی نداشته است و اجرای این طرح در مدارس لبنان همچنان ادامه دارد. تسنیم
 • درس فلسطین از کتاب درسی مدارس لبنان حذف شد
 • حذف سه درس مربوط به فلسطین از کتاب تاریخ عمومی مدارس لبنان به مثابه عادی سازی پنهان با رژیم اسرائیل به شمار می آید. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «الاخبار» حذف سه درس مربوط به فلسطین از کتاب تاریخ عمومی مدارس این کشور، یک رسوایی و گامی در مسیر «عادی سازی روابط با اسرائیل» است. مصوبه حذف فلسطین از کتاب های درسی لبنان در سپتامبر 2016 به تایید «الیاس بوصعب»وزیر آموزش و پرورش لبنان رسید و اکنون اجرایی شده است، به این معنی که مدارس این کشور بر اساس آن سه درس مربوط به فلسطین را حذف و یک مطلب نیم صفحه ای تحت عنوان «اردن و مساله فلسطین تا سال 1967» را جایگزین آن کرده اند.کمک مالی مشروط انگلیس به لبنان ریشه این اقدام به کمک مالی برمی گردد که دولت انگلیس در سال 2014 در راستای حمایت از چاپ کتاب های درسی دانش آموزان به وزارت آموزش و پرورش لبنان پیشنهاد داد به این عنی که کتاب جغرافیا تنها به این دلیل که در نقشه درج شده در آننام «فلسطین اشغالی» و نه «اسرائیل» نوشته شده بود، از این کمک ها مستثنی شد. پس از مدتی، انگلیس اعلام کرد، «هبه» و کمک مالی تصویب شده از طریق موسسه «ادیان» به وزارت آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد؛ موسسه ای که جزء سازمان های غیر دولتی است که با حمایت سفارت انگلیس در بیروت، برنامه های فرهنگی مشکوکی تحت عنوان «فرهنگ صلح» را اجرا می کند. اندکی پس از آن دولت لبنان با واگذاری بخشی از مسئولیت های خود در اصلاح و تغییر کتاب های درسی به موسسه «ادیان»، مجال را ا برای دخالت این موسسه در محتوای کتاب های درسی فراهم آورد. در همین ارتباط «یوسف مرعی» مسئول واحد بسیج تربیتی حزب الله گفت، درباره این اقدام مشکوک، به الیاس بوصعب وزیر...
 • حذف درس فلسطین از کتاب درسی مدارس لبنان
 • حذف سه درس مربوط به فلسطین از کتاب تاریخ عمومی مدارس لبنان به مثابه عادی سازی پنهان با رژیم اسرائیل به شمار می آید. به گزارش جهان نيوز، حذف سه درس مربوط به فلسطین از کتاب تاریخ عمومی مدارس این کشور، یک رسوایی و گامی در مسیر «عادی سازی روابط با اسرائیل» است. مصوبه حذف فلسطین از کتاب های درسی لبنان در سپتامبر 2016 به تایید «الیاس بوصعب»وزیر آموزش و پرورش لبنان رسید و اکنون اجرایی شده است، به این معنی که مدارس این کشور بر اساس آن سه درس مربوط به فلسطین را حذف و یک مطلب نیم صفحه ای تحت عنوان «اردن و مساله فلسطین تا سال 1967» را جایگزین آن کرده اند. کمک مالی مشروط انگلیس به لبنان ریشه این اقدام به کمک مالی برمی گردد که دولت انگلیس در سال 2014 در راستای حمایت از چاپ کتاب های درسی دانش آموزان به وزارت آموزش و پرورش لبنان پیشنهاد داد به این عنی که کتاب جغرافیا تنها به این دلیل که در نقشه درج شده در آننام «فلسطین اشغالی» و نه «اسرائیل» نوشته شده بود، از این کمک ها مستثنی شد. پس از مدتی، انگلیس اعلام کرد، «هبه» و کمک مالی تصویب شده از طریق موسسه «ادیان» به وزارت آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد؛ موسسه ای که جزء سازمان های غیر دولتی است که با حمایت سفارت انگلیس در بیروت، برنامه های فرهنگی مشکوکی تحت عنوان «فرهنگ صلح» را اجرا می کند. اندکی پس از آن دولت لبنان با واگذاری بخشی از مسئولیت های خود در اصلاح و تغییر کتاب های درسی به موسسه «ادیان»، مجال را ا برای دخالت این موسسه در محتوای کتاب های درسی فراهم آورد. در همین ارتباط «یوسف مرعی» مسئول واحد بسیج تربیتی حزب الله گفت، درباره این اقدام مشکوک، به الیاس بوصعب وزیر...
 • حذف درس مربوط به فلسطین از کتاب های درسی لبنان
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، روزنامه الاخبار امروز دوشنبه در گزارش اصلی خود نوشت: مصوبه حذف فلسطین از کتاب های درسی لبنان در سپتامبر 2016 به تایید «الیاس بوصعب» وزیر وقت آموزش و پرورش لبنان رسید و هم اکنون این مصوبه در حال اجراست؛ مدارس نیز بر همین اساس اقدام به حذف سه درس مربوط به فلسطین و جایگزینی آن با یک مطلب نیم صفحه ای تحت عنوان «اردن و مساله فلسطین تا سال 1967» کرده اند. الاخبار ریشه این اتفاق را در کمک مالی دانست که دولت بریتانیا در سال 2014 در راستای حمایت از چاپ کتاب های درسی دانش آموزان به وزارت آموزش و پرورش لبنان پیشنهاد داد که بر اساس آن کتاب جغرافیا را از این کمک ها استثنا کرد تنها به این خاطر که در نقشه درج شده در این کتاب، نام «فلسطین اشغالی» و نه «اسرائیل» نوشته شده بود. الاخبار افزود: پس از مدتی، بریتانیا اعلام کرد که «هبه» و کمک مالی تصویب شده از طریق موسسه «ادیان» به وزارت آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد. چیزی نگذشت که دولت لبنان با واگذاری بخشی از مسئولیت های خود در اصلاح و تغییر کتاب های درسی به موسسه «ادیان»، راه را برای دخالت این موسسه در محتوای کتاب های درسی باز کرد. موسسه «ادیان» جزو سازمان های غیر دولتی است که با حمایت سفارت انگلیس در بیروت، برنامه های فرهنگی مشکوکی تحت عنوان «فرهنگ صلح» را اجرا می کند.
 • خالکوبی دیوید بکهام در کتاب درسی دبیرستانی ها عکس
 • در عکس زیر، تصویر خالکوبی دیوید بکهام در کتاب «تفکر و سواد رسانه‌ای» پایه دهم را می بینید. منبع: تسنیم
 • خالکوبی مستهجن بکهام در کتاب درسی کشورمان عکس
 • صراط: انتشار تصویر خالکوبی مستهجن هافبک تهاجمی سابق تیم ملی انگلستان در کتب درسی کشورمان خبرساز شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، نقش کتب درسی برای آموزش کودکان و نوجوانان بسیار پررنگ است و به همین جهت باید برای تالیف آنها کاملا جانب احتیاط را رعایت کرد.کاربران فضای مجازی نوشته اند، تصویری در کتاب درسی دوره دوم متوسطه منتشر شده است که مغایر باورهای دینی ما است. باورهایی که تلاش می کنیم فرزندانمان را در راستای خط آموزش اسلامی تربیت کنیم.تصویر منتشر شده مربوط به بازیکن مطرح تیم ملی انگلیس است که انتشار خالکوبیمستهجن روی دستش در کتب درسی کشورمان سوال برانگیز شده است، دانش آموزان پایه دوم متوسطه با انتشار این تصویر در گروه های مجازی به این موضوع پرداخته اند.کاربری در فضای مجازی نوشته است، این تصویر فتوشاپ نیست و درصورت مراجعه به سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش می توان کتاب تفکر و سواد رسانه ای را دانلود کرد و با مراجعه به درس 6 این تصویر را می توان مشاهده کرد.
 • واکنش آموزش و پرورش به کتاب درسی پایه دهم
 • محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی در گفت‌وگو باخبرنگارحوزه آموزش و پرورشگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛در مورد تصویر کتاب درسی پایه دهم عنوان کرد: این مسئله هیچ ارتباطی با مسائل امروزی در مورد سند ۲۰۳۰ نداشته و کاملا آن را تکذیب می‌کنم چرا که این سند از سوی آموزش و پرورش به هیچ کدام از دستگاه‌های مربوطه ابلاغ نشده و سیاست ما اجرای سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی است.وی ادامه داد: تغییر تولید محتوای جدید در کتاب‌های درسی از سال ۸۹ آغاز شده که این موضوع به سند تحول بنیادین و برنامه درسی مرتبط است.رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی عنوان کرد: تصویری که در کتاب درسی پایه دهم وجود داشته صرفا خطای انسانی بوده و طراح کتاب در بخشی به نام کلیشه بدن این مطلب را درج کرده تا این کار به عنوان یک صنعت رسانه ای به دانش‌آموزان معرفی کند چنین طرحی را انتخاب کرده است.محمدیان افزود: عکس کتاب درسی نشان‌دهنده این مسئله است که از شابلون برای طراحی بدن استفاده شده و دانش‌آموزان چنین مسائلی را به عنوان الگوی خود قرار ندهند و آسیب جانی برای خود ایجاد نکنند.وی با بیان اینکه تصویر مورد بحث با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست، گفت: این مسئله در صورتی واضح است که فرد از قبل این تصویر به طور واضح دیده باشد یا با ابزار‌های متعدد و دقت نظر بالا آن را بررسی کرده باشد و به همین دلیل صفحه آرا کتاب نیز چنین اشتباهی داشت چرا که در نگاه اول این تصویر آشکار نبوده استرئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه این تصویر در کتاب‌های درسی اصلاح شده تصریح کرد: شخصی که این اصل را به طور واضح در انظار عمومی پررنگ جلوه داده نه تن‌ها دلسوز دانش‌آموزان نسل آینده نبوده بلکه باعث ایجاد آشفتگی در روند آموزشی شده استوی در...
 • واکنش آموزش و پرورش به بکهام در کتاب درسی
 • صراط: رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: عکس موجود در درس کار و فناوری پایه دهم خطای انسانی بوده و اصلاح شده استمحی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در مورد تصویر کتاب درسی پایه دهم عنوان کرد: این مسئله هیچ ارتباطی با مسائل امروزی در مورد سند ۲۰۳۰ نداشته و کاملا آن را تکذیب می‌کنم چرا که این سند از سوی آموزش و پرورش به هیچ کدام از دستگاه‌های مربوطه ابلاغ نشده و سیاست ما اجرای سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی است.وی ادامه داد: تغییر تولید محتوای جدید در کتاب‌های درسی از سال ۸۹ آغاز شده که این موضوع به سند تحول بنیادین و برنامه درسی مرتبط است.رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی عنوان کرد: تصویری که در کتاب درسی پایه دهم وجود داشته صرفا خطای انسانی بوده و طراح کتاب در بخشی به نام کلیشه بدن این مطلب را درج کرده تا این کار به عنوان یک صنعت رسانه ای به دانش‌آموزان معرفی کند چنین طرحی را انتخاب کرده است.محمدیان افزود: عکس کتاب درسی نشان‌دهنده این مسئله است که از شابلون برای طراحی بدن استفاده شده و دانش‌آموزان چنین مسائلی را به عنوان الگوی خود قرار ندهند و آسیب جانی برای خود ایجاد نکنند.وی با بیان اینکه تصویر مورد بحث با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، گفت: این مسئله در صورتی واضح است که فرد از قبل این تصویر به طور واضح دیده باشد یا با ابزار‌های متعدد و دقت نظر بالا آن را بررسی کرده باشد و به همین دلیل صفحه آرا کتاب نیز چنین اشتباهی داشت چرا که در نگاه اول این تصویر آشکار نبوده استرئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه این تصویر در کتاب‌های درسی اصلاح شده تصریح کرد: شخصی که این اصل را به طور واضح در انظار عمومی پررنگ جلوه...
 • الاخبار/حذف بی سر و صدای مقاومت از کتاب های درسی فلسطینی ها
 • الاخبار روزنامه الاخبار- چاپ لبنان- در گزارشی به دغدغه‌های موجود پیرامون حذف موضوع مقاومت فلسطین و آرمان‌های قدس شریف در کتاب‌های درسی فلسطینیان- خاصه در کتاب تاریخ آنان- می‌پردازد. الاخبار می‌گوید: برخی در میان سخنان داغ این روزها پیرامون عادی سازی روابط فلسطین و اسرائیل- به صورت آرام- در صدد حذف بسیاری از ارزش‌های فلسطینی ها هستند.
 • حذف موضوعات مذهبی از کتاب های درسی زمینه ساز نفوذ دشمن است
 • حجت‌الاسلام قرائتی گفت: هر نوع قرارداد نفتی، علمی، سیاسی و فرهنگی که موجب نفوذ کفار بر مسلمانان شود؛ ممنوع است، مانند حذف مطالب سیاسی و مذهبی از کتب درسی. به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا،حجت‌الاسلام محسن قرائتی در نخستین برنامه «درس‌هایی از قرآن»، در جمع زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه خداوند هرگز اجازه نمی‌دهد کفار راه نفوذ به مسلمانان داشته باشند، اظهار داشت: عربستان سعودی از آمریکا اسحله خریداری می‌کند، مشکل خرید اسلحه نیست، مشکل جایی است که با خرید آن سلاح کارشناس و سرباز نظامی وارد کشور خریدار می‌شود و در نتیجه راه نفوذ دشمن به واسطه آن اسحله باز می‌شود.رئیس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: امام راحل به هیچ آیت‌اللهی لقب رهبری ندادند، اما درباره حسین فهمیده فرمودند که «رهبر ما آن طفل 13 ساله‌ای است که نارنجک به کمر خود می‌بندد و زیر تانک می‌رود...»، بنابراین دشمن روی این موضوع حساسیت نشان داد.وی تصریح کرد: شنیده شد که کفار از مسلمانان امضاء گرفتند تا موضوع حسین فهمیده از کتب درسی حذف شود، در حالی که هر نوع قرارداد نفتی، علمی، سیاسی و فرهنگی که موجب نفوذ کفار بر مسلمانان شود، ممنوع است.حجت الاسلام قرائتی با تأکید بر اینکه استفاده واقعی از قرآن عمل به آن است، خاطرنشان کرد: قرآن تنها یک کتاب مقدس نیست که روی طاقچه نگهداری شود، سرسفره‌ عقد عروس و داماد باشد، با آن استخاره گرفت، بلکه تمام زندگی ما در این کتاب است؛ قرآن کریم ده‌ها هزار رساله دکتری، سبک و دستورالعمل زندگی است.وی عنوان کرد: با توجه به این دستور قرآنی که رهبران کفر را باید کشت، امام دستور دادند که سلمان رُشدی را باید کشت زیرا ممکن بود آن شخص مرتد،روی دانشجویان، جوانان و سایر مردم اثر بگذارد.حجت الاسلام قرائتی با اشاره به هدایت قرآنی گفت: چنانچه ظرف وجودی ما بالا باشد با شنیدن یا...
 • خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی تصاویر
 • پس از ماجرای حذف مفاهیم مربوط به ایثار و شهادت از کتاب‌های درسی این بار موضوع استفاده از تصاویر معنادار در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای پایه دهم سؤالات و شائبه‌های متعددی را مطرح کرده است. خبرگزاری تسنیم: درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان در پایه دهم درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند.هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه دهم چاپ شده است. به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است.حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟ یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان پایه دهم چاپ شود؟آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان پایه دهم افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان بیشتر نخواهد بود؟در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر؛ بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند.وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تصاویر و عکس‌های استفاده شده در کتاب حاضر عنوان کرد: متأسفانه عکس‌ها و تصاویر استفاده...
 • خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی دبیرستانی ها چاپ شد
 • درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان در پایه دهم درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند. هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه دهم چاپ شده است. به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است. حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟ یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان پایه دهم چاپ شود؟ آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان پایه دهم افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان بیشتر نخواهد بود؟ در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر؛ بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند. وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تصاویر و عکس‌های استفاده شده در کتاب حاضر عنوان کرد: متأسفانه عکس‌ها و تصاویر استفاده شده در کتاب دانلودی است و اصلاً کار خلاقانه و عملی روی تصاویر کتاب استفاده نشده و این موجب مشکلات بسیاری در این‌باره شده است. از سوی دیگر در برخی از صفحات...
 • تصویر خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی ابتدایی
 • پس از ماجرای حذف مفاهیم مربوط به ایثار و شهادت از کتاب‌های درسی این بار موضوع استفاده از تصاویر معنادار در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای پایه ششم سوالات و شائبه‌های متعددی را مطرح کرده است. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان در پایه ششم درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند.هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه ششم چاپ شده است.به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است.حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟ یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان پایه ششم چاپ شود؟آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان پایه ششم افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان دبستانی بیشتر نخواهد بود؟در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر؛ بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند.وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تصاویر و عکس‌های استفاده شده در کتاب حاضر عنوان کرد: متأسفانه...
 • تصویر خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی کشورمان عکس
 • به گزارش خبرنگارحوزه اخبار داغگروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نقش کتب درسی برای آموزش کودکان و نوجوانان بسیار پررنگ است و به همین جهت باید برای تالیف آنها کاملا جانب احتیاط را رعایت کرد.این روزها وزارت آموزش و پرورش درگیر سند 2030 است که اگر اجرایی شود کاملا مخالف عقاید و باورهای دینی میباشد. البته لازم به ذکر است که وزیر محترم آموزش و پرورش پرونده اجرایی شدن این سند را مختومه اعلام کرده است.در همین راستا تصویری در کتاب درسی دوره دوم متوسطه منتشر شده است که مغایر باورهای دینی ما است. باورهایی که تلاش می کنیم فرزندانمان را در راستای خط آموزش اسلامی تربیت کنیم.تصویر منتشر شده مربوط به بازیکن مطرح تیم ملی انگلیس است که انتشار خالکوبیمستهجن روی دستش در کتب درسی کشورمان اصلا قابل قبول نیست.حال باید دید نگاه مسئولین تالیف این کتاب به کدام جهت سوق داده شده است.انتهای ژیام/
 • ظرفیت کتاب های درسی برای مقابله با آسیب های اجتماعی استفاده شود
 • به گزارش ایرنا، جعفر پاشایی روز دوشنبه در جلسه پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش آموزان و نظام مراقبت اجتماعی با اشاره به شیوع آسیب های اجتماعی در جامعه اظهار کرد: خوشبختانه رویکرد دولت و شخص استاندار در بحث آسیب های اجتماعی جدی است و اقدامات بسیار موثری در این راستا در استان صورت گرفته است.وی ادامه داد: رویکرد دستگاه تعلیم و تربیت استان نیز بسیج همه منابع و امکانات در راستای مقابله با آسیب های اجتماعی است.پاشایی، استفاده از ظرفیت کتاب های درسی و تعلیمات روزانه مدارس در قالب برنامه های رسمی درسی را از جمله فعالیت های عملیاتی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در جهت پیشگیری و مدیریت آسیب های اجتماعی اعلام کرد.وی گفت: نزاع و خشونت، روابط ناسالم اجتماعی، مصرف دخانیات، انجام رفتارهای پرخطر و مشکلات خانوادگی آسیب های اجتماعی احصاء شده در بین دانش آموزان است.مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر کنترل و پرداختن به آسیب های اجتماعی در سطوح پایین تر و به ویژه در سطح آموزش و پرورش باعث شده تا امروز هیچ معتاد متجاهری در سطح استان نداشته باشیم.پاشایی بحث آسیب های اجتماعی را یکی از چالش های اصلی جامعه و استان دانست و گفت: برای کاهش آسیب های اجتماعی باید نگاه به آینده داشته باشیم و علمی فکر کنیم.**ضرورت مصون سازی دانش آموزان نسبت به خشونت معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز در این جلسه حل تعارض ها در داخل خانواده را منجر به مصون سازی دانش آموزان نسبت به آسیب خشونت دانست و گفت: تنها موردی که رهبر معظم انقلاب مداخله مستقیم داشت، بحث آسیب های اجتماعی است که توجه به این مسئله را پررنگ تر می کند. مسعودی فر، طرح نماد (نظام مراقبت آموزشی دانش آموزان ) را بهترین طرح مقابله با آسیب های اجتماعی دانست و افزود: اولین طرح ائتلاف ملی...
 • خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی دانش آموزان
 • به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند. هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه ششم چاپ شده است. به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است. حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟ یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان چاپ شود؟ آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان دبستانی بیشتر نخواهد بود؟ در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر؛ بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند. وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تصاویر و عکس‌های استفاده شده در کتاب حاضر عنوان کرد: متأسفانه عکس‌ها و تصاویر استفاده شده در کتاب دانلودی است و اصلاً کار خلاقانه و عملی روی تصاویر کتاب استفاده نشده و این موجب مشکلات بسیاری در...
 • خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی دانش آموزان عکس
 • به گزارش شریان نیوز،درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند. هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه ششم چاپ شده است.به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است.حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟ یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان چاپ شود؟آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان دبستانی بیشتر نخواهد بود؟در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر؛ بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند.وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تصاویر و عکس‌های استفاده شده در کتاب حاضر عنوان کرد: متأسفانه عکس‌ها و تصاویر استفاده شده در کتاب دانلودی است و اصلاً کار خلاقانه و عملی روی تصاویر کتاب استفاده نشده و این موجب مشکلات بسیاری در این‌باره شده است. از سوی دیگر در برخی از صفحات کتاب استیکرهای تلگرامی استفاده شده که...
 • واکنش آموزش و پرورش به خالکوبی مستهجن کتاب درسی پایه دهم
 • به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی در مورد تصویر کتاب درسی پایه دهم عنوان کرد: این مسئله هیچ ارتباطی با مسائل امروزی در مورد سند ۲۰۳۰ نداشته و کاملا آن را تکذیب می‌کنم چرا که این سند از سوی آموزش و پرورش به هیچ کدام از دستگاه‌های مربوطه ابلاغ نشده و سیاست ما اجرای سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی است. وی ادامه داد: تغییر تولید محتوای جدید در کتاب‌های درسی از سال ۸۹ آغاز شده که این موضوع به سند تحول بنیادین و برنامه درسی مرتبط است. رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی عنوان کرد: تصویری که در کتاب درسی پایه دهم وجود داشته صرفا خطای انسانی بوده و طراح کتاب در بخشی به نام کلیشه بدن این مطلب را درج کرده تا این کار به عنوان یک صنعت رسانه ای به دانش‌آموزان معرفی کند چنین طرحی را انتخاب کرده است. محمدیان افزود: عکس کتاب درسی نشان‌دهنده این مسئله است که از شابلون برای طراحی بدن استفاده شده و دانش‌آموزان چنین مسائلی را به عنوان الگوی خود قرار ندهند و آسیب جانی برای خود ایجاد نکنند. وی با بیان اینکه تصویر مورد بحث با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، گفت: این مسئله در صورتی واضح است که فرد از قبل این تصویر به طور واضح دیده باشد یا با ابزار‌های متعدد و دقت نظر بالا آن را بررسی کرده باشد و به همین دلیل صفحه آرا کتاب نیز چنین اشتباهی داشت چرا که در نگاه اول این تصویر آشکار نبوده است رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه این تصویر در کتاب‌های درسی اصلاح شده تصریح کرد: شخصی که این اصل را به طور واضح در انظار عمومی پررنگ جلوه داده نه تن‌ها دلسوز دانش‌آموزان نسل آینده نبوده بلکه باعث ایجاد آشفتگی در...
 • واکنش به جوسازی درباره فردی با بازوان خالکوبی شده در کتاب درسی
 • جامعه>آموزش - در پی‌جنجال اخیر برخی از رسانه‌ها در‌ خصوص چرایی استفاده از تصویر فردی با بازوان خالکوبی شده در کتاب «تفکر و سواد رسانه ای»، دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی ومتوسطه نظری پاسخ داد. به گزارش خبرگرزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در این پاسخ آمده است:اصل کار، یعنی آوردن تصویری که نشان دهنده کلیشه بدن باشد لازمه این درس است، اما در عکس کنونی ایراداتی وجود دارد که در هنگام انتخاب به چشم نیامده است. در این کتاب، به جز تصاویر جلد و پشت جلد و دو تصویر امام (ره) و مقام معظم رهبری، از 168 تصویر اصلی و 7 آیکون تکرار شونده استفاده شده است. کارکرد تصاویر اصلی تعمیق یادگیری مضمون درس و کارکرد آیکون‌ها، راهنمایی سریع دانش‌آموز به نوع فعالیت است. ویژگی‌های زیر در انتخاب تصاویر مد نظر بوده است: در خدمت متن بودن تصاویر برای درک بهتر مباحث تخصصی کتاب ارتباط برقرار کردن مخاطب با تصاویر به لحاظ ویژگی‌های سنی (نیازها، علایق، توانایی‌ها) انتخاب تصاویر با رعایت ملاحظات جنسیتی (قابلیت ارائه در کلاس‌های دخترانه و پسرانه به صورت مشترک) فراهم آوردن حداقل محتوای تصویری، با توجه به تفاوت میزان دسترسی معلمان و دانش‌آموزان سراسر کشور. لذا در کتابی که برای واکسینه کردن تألیف شده چند تصویر غیرمتعارف سایر کتاب‌های درسی از 170 تصویر از ضروریات محتوای کتاب است. در درس 6 با عنوان کلیشة بدن استفاده از تصویر خالکوبی شدة دیوید بکهام و عروسک باربی حداقل گریزناپذیر استفاده از تصویر برای آموزش مفهوم کلیشة بدن است که پیامدهای آن مبتلا به افراد و جامعه در حال حاضر می‌باشد. این درس و تصاویرآن با هدف پرورش تفکر سیستمی و شناسایی اهداف این کلیشه‌سازی در بحثی به نام صنعت پولساز بدن شامل (صنایع لوازم آرایشی و پیرایشی، پوشاک، جراحی‌های زیبایی و لوازم و تجهیزات پزشکی...
 • خالکوبی مستهجن دیوید بکهام در کتاب درسی دانش آموزان/چه کسی پاسخگوست
 • پس از ماجرای حذف مفاهیم مربوط به ایثار و شهادت از کتاب‌های درسی این بار موضوع استفاده از تصاویر معنادار در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای پایه ششم سوالات و شائبه‌های متعددی را مطرح کرده است. به گزارش مشرق، درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» با هدف افزایش قدرت تحلیل، برنامه‌ریزی و نگاه تحلیلی به پشت پرده رسانه‌ها از سال 95 به عنوان کتابی مستقل به مجموع دروس دانش‌آموزان اضافه شد و براین اساس دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه درس تفکر و سواد رسانه‌ای را مطالعه می‌کنند. هدف اصلی از تالیف این کتاب آگاه سازی دانش‌آموزان در برابر فضای مجازی برای بهره بیشتر و استفاده مفید از این فضاست اما برخی تصاویر استفاده شده در کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای آنقدر عجیب است که با تماشای آن نخستین سوال این است که این تصاویر با چه استدلالی در کتاب درسی آن هم پایه ششم چاپ شده است. به عنوان مثال در یکی از تصاویر این کتاب، خالکوبی روی دست دیوید بکهام فوتبالیست معروف نمایش داده شده و عنوان این درس کلیشه بدن است. حال این سوالات مطرح است که آیا تیم تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای، در تشخیص تصویر خالکوبی دچار غفلت شده است؟ یا با آگاهی از این تصویر تشخیص داده‌اند که باید در کتاب درسی دانش آموزان چاپ شود؟ آیا با استفاده از چنین تصاویری سطح سواد رسانه‌ای و قدرت تحلیل دانش‌آموزان افزایش می‌یابد؟ آیا تبعات منفی استفاده از این تصویر برای دانش‌آموزان دبستانی بیشتر نخواهد بود؟ در همین رابطه عبدالرضا سپنچی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با انتقاد از نحوه تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای گفت:‌به جز یک نفر؛ بقیه این افراد مطالعات و دانش مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات نداشتند. وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از تصاویر و عکس‌های استفاده شده در کتاب حاضر...
 • واکنش آموزش و پرورش به خالکوبی غیر اخلاقی دیوید بکهام در کتاب درسی
 • محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی در گفت‌وگو باخبرنگارحوزه آموزش و پرورشگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛در مورد تصویر کتاب درسی پایه دهم عنوان کرد: این مسئله هیچ ارتباطی با مسائل امروزی در مورد سند ۲۰۳۰ نداشته و کاملا آن را تکذیب می‌کنم چرا که این سند از سوی آموزش و پرورش به هیچ کدام از دستگاه‌های مربوطه ابلاغ نشده و سیاست ما اجرای سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی است.وی ادامه داد: تغییر تولید محتوای جدید در کتاب‌های درسی از سال ۸۹ آغاز شده که این موضوع به سند تحول بنیادین و برنامه درسی مرتبط است.رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی عنوان کرد: تصویری که در کتاب درسی پایه دهم وجود داشته صرفا خطای انسانی بوده و طراح کتاب در بخشی به نام کلیشه بدن این مطلب را درج کرده تا این کار به عنوان یک صنعت رسانه ای به دانش‌آموزان معرفی کند چنین طرحی را انتخاب کرده است.محمدیان افزود: عکس کتاب درسی نشان‌دهنده این مسئله است که از شابلون برای طراحی بدن استفاده شده و دانش‌آموزان چنین مسائلی را به عنوان الگوی خود قرار ندهند.وی با بیان اینکه تصویر مورد بحث با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، گفت: این مسئله در صورتی واضح است که فرد از قبل این تصویر به طور واضح دیده باشد یا با ابزار‌های متعدد و دقت نظر بالا آن را بررسی کرده باشد و به همین دلیل صفحه آرا کتاب نیز چنین اشتباهی داشت چرا که در نگاه اول این تصویر آشکار نبوده است.رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه این تصویر در کتاب‌های درسی اصلاح شده تصریح کرد: شخصی که این اصل را به طور واضح در انظار عمومی پررنگ جلوه داده نه تنها دلسوز دانش‌آموزان نسل آینده نبوده بلکه باعث ایجاد آشفتگی در روند آموزشی شده است.وی در خصوص هجمه‌های وارده به کتاب‌های درسی و بحث...
 • فلاحت پیشه:متن برنامه شما تعهد به سند ۲۰۳۰ و ایجاد یک نظام آموزشی لائیک است
 • مروری به مخالفت نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو با وزارت دانش آشتیانی از هشدار وی نسبت به تعهدات بین المللی دولت برای لائیک سازی نظام آموزشی مبتنی بر سند ۲۰۳۰ حکایت دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مرصاد،یازدهم آبان ماه سال گذشته بود که رئیس جمهور دولت یازدهم با عنوان ترمیم کابینه اقدام به برکناری سه وزیر و معرفی جایگزین آنها به مجلس کرد. یکی از این وزرای معرفی شده دانش آشتیانی برای وزارت آموزش و پرورش بود که نمایندگان مخالف او معتقد بودند ایشان با توجه به سوابقی مثل تحصن و تحریم انتخابات فضای این وزارت خانه را سیاسی خواهد کرد. یکی از انتقادات مهم خطاب به دانش آشتیانی از سوی حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو انجام شد. او در مخالفت با وزارت دانش آشتیانی از اعلام تعهد وزیر به سند ۲۰۳۰ و روش آموزش مبتنی بر آموزه های لاییک ماریا مونتسوری به شدت انتقاد کرد. فلاحت پیشه در عین حال به محتوای برنامه دانش آشتیانی که نسبت به اجرای سند ملی تحول آموزش تشکیک کرده بود به شدت انتقاد کرد. بخشی از ویدیوی سخنرانی نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مخالفت با برنامه های دانش آشتیانی در ادامه خواهد آمد. انتهای پیام/ فیلم/ مخالفت با وزارت دانش آشتیانی آبان ۹۵ دانلود
 • تحمیل فرهنگ غربی با اجرای سند ۲۰۳۰/با سند ۲۰۳۰ دنبال تحول اساسی و فرهنگی در ایران هستند
 • امام‌جمعه قم با بیان اینکه می‌خواهند با اجرای سند ۲۰۳۰ فرهنگ غربی خود را به سایر کشورها تحمیل کرده و آن را گسترش دهند، گفت: سند ۲۰۳۰ به‌دنبال این بوده که از لحاظ فرهنگی، اخلاقی، عفاف و حجاب جامعه اسلامی در کشور ایران را به‌هم بریزد. آیت‌الله سید محمد سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به اجرای سند آموزشی 2030 اظهار داشت: اینکه مقام معظم رهبری و آیت‌الله مکارم شیرازی در بیان خود به سند 2030 اشاره و در رابطه با آن تذکر داده‌اند، نشان‌دهنده این بوده که سند 2030 دچار مشکل است.وی افزود: سیاست‌مداران ما باید بدانند هنگامی‌که کشورهای غیرمسلمان سندی را تنظیم کرده و برای اجرایی شدن به دیگر کشورها تحمیل می‌کنند، هیچ زمانی در این سندها به دنبال خیر، سعادت و اصالت فرهنگ‌های کشورها نیستند.امام‌جمعه قم با اشاره به اینکه کشورهای غربی به‌دنبال گسترش فرهنگ خود در جهان هستند، عنوان کرد: کشوری‌هایی که می‌خواهند سند 2030 را به دیگر کشورها تحمیل کنند در واقع با اجرای آن به‌نوعی می‌خواهند فرهنگ غربی خود را به سایر کشورها تحمیل کرده و آن را گسترش دهند.وی بابیان اینکه آمریکا همانند شیطان فریب‌کار است، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه شاید چند بند از سند 2030 درست باشد اما باید به این نکته هم توجه داشت که شیطان هم هیچ‌وقت در فریب دادن انسان‌ها هر آنچه می‌گوید دروغ نیست، بنابراین می‌توان گفت آمریکا هم همانند شیطان فریب‌کار است.تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با اشاره به اینکه کشور آمریکا در سند 2030 به دنبال تحول اساسی و فرهنگی جامعه اسلامی کشور ایران است، تصریح کرد: سند 2030 به دنبال این بوده که ازلحاظ فرهنگی، اخلاقی، عفاف و حجاب مردم جامعه اسلامی را به هم بریزد.انتهای پیام/ R7854/P41362/S6,62/CT1
 • اجرای سند آموزشی ۲۰۳۰ چیزی جز خسارت محض برای دولت به همراه نخواهد داشت
 • مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آیت الله بروجردی(ره) با بیان اینکه سند ننگین 2030 مفاهیم دینی و هنجارهای اخلاقی جامعه اسلامی را هدف قرار داده است، گفت: اجرای این سند آموزشی، چیزی جز خسارت محض برای دولت به همراه نخواهد داشت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از لرستان،امین ماکیانی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آیت الله بروجردی(ره) با اشاره به امضای سند آموزشی 2030 یونسکو توسط دولت یازدهم، گفت: سند ننگین 2030 مفاهیم دینی و هنجارهای اخلاقی جامعه اسلامی را هدف قرار داده است که اخیرا با موضع گیری قاطع رهبرانقلاب و ابراز گله مندی ایشان از دستگاه ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی مواجه شد؛ با این حال این سوال مطرح است که چرا رییس جمهور با وجود موضع صریح رهبری در این باره، کمر همت به اجرای این سند آموزشی بسته است؟ وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب، مهمترین دلیل رد این سند را عدم مغایرت با فرهنگ کشور و صراحت این سند مبنی بر حذف فرهنگ ایثار و شهادت و مفاهیم دینی از کتب آموزشی برشمردند، افزود: البته این اولین بار نیست که رهبر انقلاب در دولت یازدهم لب به شکایت در حوزه فرهنگ می گشایند و پیش تر نیز ایشان گله مندی خود را با لفظ ولنگاری فرهنگی به دولت بیان کرده بودند. مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آیت الله بروجردی(ره) خطاب به رییس جمهور، گفت: آقای روحانی یک بار در حوزه سیاست خارجی به دنبال برجام رفتید و نتیجه اش را هم دیدیم، با این حال دلیل این همه اصرار شما برای پذیرفتن برجامی فرهنگی چیست؟ ماکیانی با بیان اینکه اجرای سند آموزشی 2030 چیزی جز خسارت محض برای دولت به همراه نخواهد داشت، تاکید کرد: دولت به جای این موضوع، همت خود را بر اشتغال جوانان قرار دهد و به وعده...