به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از تسنیم اردیبهشت
٢٣
2017-08-19@23:59:51 GMT

سند ۲۰۳۰ یونسکو؛ کتاب‌های درسی و افشای اطلاعات آموزشی ایران

امام جمعه قم با اشاره به موگرینی: پیرزنی عشوه‌گر در خور تکریم نیست!

ابراز امیدواری «امام» به رفع حصر

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت: اگر سند ۲۰۳۰ یونسکو از عدم‌خشونت سخن می‌گوید به‌دنبال حذف مفاهیم ایثار، شهادت و مبارزه در برابر اسرائیل از کتاب‌های درسی هستند و این موضوع منجر به بی‌هویتی نسل ایرانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند،براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

در چارچوب عمل به 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

در همین رابطه ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هدف چهارم، دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 معطوف به آموزش و پرورش است، اظهار کرد:‌ در بخش آموزش سند 2030 به راهکارها و اهدافی اشاره شده است که در ظاهر جاذبه‌هایی دارند اما با ایهام نیز همراه هستند و سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند مطابق تفسیر خود آنها را دستاویزی برای محکومیت‌ ایران در مجامع بین‌المللی بکنند.

وی افزود: در سند 2030 مباحثی همچون شهروند جهانی، تساوی جنسیتی و عدم‌خشونت ذکر شده است؛ تساوی جنسیتی بر فرصت‌های برابر آموزشی میان دختران و پسران تأکید دارد و هم‌اکنون چنین وضعیتی را در ایران داریم به‌گونه‌ای که دختران در آموزش عالی از پسران سبقت گرفته‌اند و در آموزش و پرورش نیز به این مسئله توجه شده است البته در بحث کیفیت آموزش میان مناطق شهری و روستایی تفاوت‌هایی را شاهد هستیم که باید حل شود.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر تساوی جنسیتی یعنی تمام سرفصل‌ها با نگاه اومانیستی غرب ترویج و تبلیغ شود این موضوع با نگاه اسلام در تضاد است، در اسلام بحث عدالت وجود دارد یعنی دختر و پسر با توجه به تفاوت‌ها در خلقت و شخصیت استحقاق رشد داشته باشند و نباید دختران را مانند پسران دانست بلکه باید به تفاوت‌های آنها نیز توجه کرد بر‌همین اساس این تفاوت‌ها در کتاب‌ها و برنامه‌های درسی نیز لحاظ می‌شود.

سحرخیز تصریح کرد: در سند تحول بنیادین به موضوع عدالت تربیتی اشاره شده است یعنی زنان و دختران با توجه به ویژگی‌هایی که دارند امکانات پیشرفت برایشان فراهم می‌شود و تفاوت دختران و پسران در فراهم کردن امکانات در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌های بین‌الملل به ارائه برخی آموزش‌ها در مدارس معتقدند، گفت: ممکن است از ایران نیز بخواهند آموزش‌های جنسی را به مدارس وارد کند. در سند 2030 به موضوع عدم‌خشونت اشاره شده است، تمام ملت ایران طرفدار صلح هستند و ما نمی‌خواهیم در مدارس خشونت را ترویج دهیم چرا که بیشترین لطمه را از جنگ دیده‌ایم و قربانی تروریسم هستیم.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: اگر سند 2030 یونسکو از عدم‌خشونت سخن می‌گوید به‌دنبال حذف مفاهیم ایثار، شهادت و مبارزه در برابر اسرائیل از کتاب‌های درسی هستند و این موضوع منجر به بی‌هویتی نسل ایرانی می‌شود. چرا باید اسطوره‌های کشور و پاک‌سازی فرهنگ ایثار، شهادت و استکبار‌ستیزی مدنظر باشد؟

سحرخیز مطرح کرد:‌ طبق سند 2030 ایران باید اطلاعات آموزشی خود را از سطح مدرسه تا ستاد به‌صورت شفاف و قابل دسترس در اختیار یونسکو قرار دهد اما باید توجه داشت که یونسکو زیرمجموعه سازمان ملل و تحت نفوذ برخی کشورها مانند آمریکاست، سازمانی بین‌المللی که با دریافت پول از عربستان، کودک‌کشی در یمن را تبرئه می‌کند حالا چگونه می‌خواهیم اطلاعات کشور را در اختیار آنها قرار دهیم؟

وی عنوان کرد: با اجرای سند آموزش 2030 باید محتوای کتاب‌های درسی با سیاست‌های آنها هماهنگ باشد از سوی دیگر در بحث تربیت معلم نیز ورود خواهند کرد. حال سؤال این است که؛ آیا باید تک تک تعاریف آنها را بپذیریم؟

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش افزود: سند آموزش 2030 با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که براین اساس کارگروه ملی آموزش 2030 موظف است برنامه اجرایی و نظارتی تحقق کامل آموزش 2030 را در سطوح ملی و استانی با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همسو با اهداف برنامه‌های توسعه کشور، اسناد راهبری توسعه، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و اهداف برنامه توسعه پایدار تهیه کند.

سحرخیز مطرح کرد: در شرایطی که سند تحول بنیادین اجرا نمی‌شود سند 2030 در دستور کار قرار گرفت، سند تحول بومی است و در شورای عالی مصوب شده و سال‌ها برای تدوین آن تلاش کرده‌اند اما توجهی به آن نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از تهیه سند 2030 به‌بهانه اینکه معلم‌ها بازنشسته شده‌اند و ظرفیت دانشگاه فرهنگیان پاسخگو نیست، افزود: به این بهانه قرار است معلمان به‌صورت آزاد جذب شوند و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان نیز کاهش یافته است. می‌گویند سند 2030 الزام‌آور نیست اما معاون اول رئیس جمهور دستور تشکیل کارگروه برای اجرای آن را صادر کرده است.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: دولت به‌جای اینکه سند تحول را اجرا کند برای اجرای سند 2030 هزینه می‌کند و ردیف اعتباری خاصی نیز برای اجرای سند تحول تعریف نشده است. محتوای سند یونسکو مبتنی بر سکولاریسم بوده و این ضعف دولت است که 2030 را اجرا می‌کند.

انتهای پیام/*

R1014132/P1361/S2,22/CT1

مهدي كروبي به بيمارستان منتقل شد

یک مرجع تقلید پیگیر اعتصاب غذای کروبی

پشت پرده برکناری مدیرعامل موسسه نور

کلیدواژه: معاون سابق وزارت آموزش و پرورش | اشاره شده | تفاوت ها | سازمان ملل | کتاب ها | دستور کار | سند تحول | آموزش 2030 | سند 2030

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۲۶۸۹۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • رای یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیست کره ایران
 • گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف شش ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت و بویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری بکار بست. خبرگزاری مهر: مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: برنامه انسان و کره مسکون یونسکو رای به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی ذخیره گاه های زیستکره جهان داد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، حمید گشتاسب با بیان این مطلب افزود: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم های بازنگری و تمدید ذخیره گاههای زیستکره در سال ۲۰۱۷ و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو ۶ ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تائید و رای به تمدید آن دادند.گشتاسب افزود: درسال ۲۰۱۳ فرم های بازنگری ۹ ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط ۳ ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله تائیدیه دریافت کرده و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی مانده وبا مکاتبات متعددی که از طریق مراجع ذیربط صورت می پذیرفت بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت تاکید داشت که در صورت عدم اقدام بموقع امکان حذف شش ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود.گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر...
 • رای یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیست کره ایران در شبکه جهانی
 • مدیر کل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: برنامه انسان و کره مسکون یونسکو رای به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی ذخیره گاه های زیستکره جهان داد. به گزارش بی‌باک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، حمید گشتاسب با بیان این مطلب افزود: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم های بازنگری و تمدید ذخیره گاههای زیستکره در سال ۲۰۱۷ و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو ۶ ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تائید و رای به تمدید آن دادند. گشتاسب افزود: درسال ۲۰۱۳ فرم های بازنگری ۹ ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط ۳ ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله تائیدیه دریافت کرده و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی مانده وبا مکاتبات متعددی که از طریق مراجع ذیربط صورت می پذیرفت بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت تاکید داشت که در صورت عدم اقدام بموقع امکان حذف شش ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود. گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف شش ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت و بویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری بکار بست. مدیر کل...
 • حداد عادل:درسی که مردم ایران از کودتای ۲۸ مرداد باید بگیرند
 • به گزارش جماران غلامعلی حداد عادل توئیت کرد: کودتای 28 مرداد درس‌عبرتی همیشگی برای ملت ایران است تا بداند آمریکا مدافع دموکراسی نیست بلکه حامی دیکتاتورهای وابسته به آمریکاست.
 • رای یونسکو به ابقای ذخیره گاههای زیستکره ایران در شبکه جهانی
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید گشتاسب گفت: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم های بازنگری و تمدید ذخیره گاههای زیستکره در سال 2017 و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو 6 ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تایید و رای به تمدید آن دادند. وی افزود: درسال 2013 فرم های بازنگری 9 ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط 3 ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله تاییدیه دریافت کردند و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی ماندند و در این راستا مکاتبات متعددی از طریق مراجع ذیربط صورت گرفت. وی با تاکید بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت ادامه داد: در صورت عدم اقدام به موقع امکان حذف 6 ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود. گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف 6 ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت به ویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری به کار گرفت. مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هرساله برخی از این ذخیره گاه در دنیا به دلیل کامل نبودن یا ناقص بودن فرم های بازنگری از فهرست جهانی حذف می شوند به طوری که...
 • فیلم درسی که زنگنه از رسول خادم گرفت برای سربلندی ایران باید از آبروی خود هم گذشت
 • چند رسانه‌ای>فیلم - بیژن نامدار زنگه وزیر پیشنهادی نفت دولت دوازدهم در پایان نطق دفاعیه خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با مروری بر خاطره‌ای از رسول خادم قهرمان اسبق کشتی کشور گفت: برای سربلندی ایران باید از آبروی خود هم گذشت. 61261 کلید واژه‌ها : رسول خادم - بیژن نامدار زنگنه - فدراسیون کشتی - رای اعتماد -
 • رای یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی زیستکره جهان
 • خبرگزاري آريا - مدير کل دفتر زيستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست اعلام کرد: برنامه انسان و کره مسکون سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد راي به ابقاي ذخيره گاه هاي زيستکره ايران در شبکه جهاني ذخيره گاه هاي زيستکره جهان داد.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از سازمان حفاظت محيط زيست (پام)، حميد گشتاسب با بيان اين مطلب افزود: براساس آخرين جلسه کميته بين المللي مشورتي برنامه انسان و کره مسکون يونسکو در بيست و نهمين جلسه شوراي برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسي فرم هاي بازنگري و تمديد ذخيره گاهها ي زيستکره در سال 2017 و نامه چونلي هان رئيس بخش اکولوژي و علوم زمين يونسکو 6 ذخيره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهاني ذخيره گاههاي زيستکره بودند، واجد شرايط شناخته شده و فرم هاي تکميل شده توسط دفتر زيستگاه ها و امور مناطق سازمان را تائيد و راي به تمديد آن دادند.گشتاسب افزود: درسال 2013 فرم هاي بازنگري 9 ذخيره گاه کشور مانند ساير کشورها به برنامه انسان و کره مسکون يونسکو ارسال که فقط 3 ذخيره گاه توران، اروميه و ميانکاله تائيديه دريافت کرده و ساير ذخيره گاه در بلاتکليفي باقي مانده وبا مکاتبات متعددي که از طريق مراجع ذيربط صورت مي پذيرفت. وي با تاکيد بر تکميل فرم ها در اولين فرصت ادامه داد: در صورت عدم اقدام بموقع امکان حذف شش ذخيره گاه کشور از شبکه مناطق ذخيره گاهي جهان دور از انتظار نبود.گشتاسب تصريح کرد: با توجه به چنين شرايط حساس پيش آمده دفتر زيستگاه ها و امور مناطق نيز با درک اين واقعيت که در صورت حذف شش ذخيره گاه اعتبار بين المللي ايران در عرصه حفاظت از طبيعت و بويژه ذخيره گاه هاي زيستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را براي تکميل در خور فرم هاي بازنگري بکار بست....
 • یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی زیستکره جهان رای داد
 • به گزارشگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، حمید گشتاسب مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رای یونسکو به ابقای ذخیرگاه های زیستکره در شبکه جهای زیستکره جهان اظهار داشت: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم های بازنگری و تمدید ذخیره گاه‌ها ی زیستکره در سال 2017 و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو 6 ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره‌گاه‌های زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم‌های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان را تائید و رای به تمدید آن دادند. وی در ادامه افزود: درسال 2013 فرم های بازنگری 9 ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط 3 ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله تأییدیه دریافت کرده و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی مانده و با مکاتبات متعددی که از طریق مراجع ذی‌ربط صورت می پذیرفت، بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت تاکید داشت که در صورت عدم اقدام به موقع امکان حذف 6 ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود. گشتاسب گفت: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف6 ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت و به ویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد، با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری به کار بست. مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: هرساله برخی از این...
 • نشست تامین کنندگان کتاب فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب
 • اولین نشست تامین‌کنندگان کتاب فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، در این نشست که با حضور ناشران تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود، عملکرد یک‌ماهه باغ کتاب کودک ارائه می‌شود. این جلسه از ساعت ۱۸ روز دوشنبه ۳۰ مرداد در سالن همایش‌های باغ کتاب (بزرگراه حقانی (غرب به شرق)، ورودی کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران) برگزار می‌شود. انتهای پیام
 • عزم اجرای تحول بنیادین وجود ندارد/دستگا ه های کشور را برای ۲۰۳۰ بسیج کردند
 • رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:‌چگونه کشور این امکان را دارد که تمام دستگاه‌ها را با متولی بودن آموزش‌وپرورش برای اجرای سند ۲۰۳۰ بسیج کند اما عزم لازم برای اجرای سند تحول بنیادین مشاهده نمی‌شود. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی زاهدی درباره چالش‌های اجرای سند تحول بنیادین اظهار کرد: سند تحول به صراحت بیان می‌کند آموزش و پرورش مسئولیت اساسی اجرا را برعهده دارد و در فصل سوم بیانیه ماموریت آمده است: «وزارت آموزش‌وپرورش متولی فرآیند تعلیم و تربیت در تمام ساحت‌هاست و سازمان‌های دولتی باید به کمک آن بیایند.»وی افزود: در حالیکه تمام دستگاه‌ها باید برای اجرای سند تحول بنیادین به کمک آموزش‌وپرورش بیایند اما ملاحظه می‌کنیم سند 2030 وارد کشور شد و تمام دستگاه‌های کشور بسیج شده و طی مدت 4 ماه یک کتاب 500 صفحه‌ای از آن بیرون می‌آید و راهکارهای عملیاتی با جزیات را تبیین می‌کند. چگونه کشور این امکان را دارد که تمام دستگاه‌ها را با متولی بودن آموزش‌وپرورش برای اجرای سند 2030 بسیج کند اما عزم لازم برای اجرای سند تحول بنیادین مشاهده نمی‌شود. چگونه برای یک سند وارداتی تمام دستگاه‌ها بسیج می‌شوند اما برای سند تحول تلاش لازم را انجام نمی‌دهند؟رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:‌در بحث آموزش وپرورش به آمایش سرزمین برای مدرسه‌یابی نیاز داریم و در سند تحول آمده است این کار براساس نیازهای 50 سال آینده انجام شود اما هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که وزارت راه و شهرسازی برج سازی می‌کند و طرح مسکن مهر اجرا می‌شود اما برای مدرسه جایابی نمی‌شود یا تعهد خود را برای ساخت مدرسه انجام نمی‌دهند و می‌گویند اگر مدرسه بسازیم باعث می‌شود قیمت مسکن بالا برود بنابراین در این رابطه نگاه به 50 سال آینده که هیچ نگاه به حال را هم نداریم.زاهدی ادامه داد:‌ در فصل هشتم سند تحول بنیادین آمده است تمام دستگاه‌ها و نهادها به ویژه رسانه...
 • کارگاه آموزشی پرورش بلدرچین برگزار شد/کارگاه های آموزشی نقش موثری در توانمندی اقتصادی دارد
 • محمد بسکابادی مسوول بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بسیج، اظهار داشت: برگزاری کارگاه های آموزشی نقش موثری در توانمندی اقتصادی دارد از اینرو می‌تواند نقش موثری در ایجاد اعتماد برای افراد مختلف و کارشناسان را داشته باشد. وی با بیان اینکه کارگاه های آموزشی می تواند بیشترین تاثیر بر مشارکت اقتصادی را داشته باشد افزود: کارگاه آموزشی بلدرچین به همت کانون خواهران شهیده شجاعی بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی سپاه امام رضا علیه‌السلام خراسان رضوی برگزار گردید که مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای مشهد همکاری خوبی را ارائه داده‌اند. بسکابادی در ادامه افزود: تدریس کارگاه‌های آموزشی توسط تولیدکنندگان و کارشناسان نخبه بسیجی نقشی موثر در راه ا ندازی کارگاه های تولیدی دارد.. مسوول بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی در خاتمه افزود: زینب عرب‌زاده یکی از اعضای بسیج مهندسین کشاورزی است که برگزار‌کننده این دوره آموزشی بوده است این در حالی است که هدف از برگزاری کارگاه بلدرچین را می‌توان آموزش تئوری- عملی و اشتغال‌زایی برای علاقه مندان عنوان نمود.
 • برنامه های ایران در نمایشگاه کتاب پکن اعلام شد
 • برنامه‌های ایران به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن اعلام شد. به گزارش ایسنا، نشست خبری حضور ایران به عنوان میهمان‌ ویژه در نمایشگاه کتاب روز یکشنبه (۲۸ مردادماه) در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار شد. در این نشست محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با ابراز خوشحالی خود از این‌که رئیس‌جمهور سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کرده است، گفت:‌ سیدعباس صالحی از دوستان جدی کتاب است و امیدوارم رأی اعتماد مجلس را کسب کند تا بتوانیم در چهار سال آینده مطالبات‌مان را در حوزه نشر و کتاب محقق کنیم. او با اشاره به حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای مختلف، اظهار کرد: در سال‌های گذشته جلسه‌ای تشکیل می‌شد و ناشرانی که به اندازه تعداد انگشتان دست بودند دعوت می‌شدند و سر مسائل مالی مانند فروش کتاب بحث می‌کردند. عمده وظیفه‌ای که برای ما تعریف شده بود مسأله مالی بود. تعدادی کتاب جمع‌آوری می‌شد و مقداری گز و پسته در آن‌جا می‌گذاشتند و چند جلسه رسمی برگزار می‌شد و مهم نبود که بتواند تأثیری بر ایجاد تعامل در حوزه نشر با کشورهای دیگر ایجاد کند. اما در سال‌های اخیر تلاش‌هایی توسط اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و غرفه‌هایی که با حمایت وزارت ارشاد حضور دارند صورت گرفته تا ناشران دید روشنی نسبت به حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب داشته باشند و از این فرصت استفاده کنند. رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با بیان این‌که برنامه‌ریزی برای حضور ایران در نمایشگاه‌های مختلف از سال ۹۲ و دولت یازدهم شروع شده است، بیان کرد:‌ ما در سال ۹۲ یک غرفه ۲۰۰ متری در نمایشگاه کتاب مسکو داشتیم که تجربه زیادی از این نمایشگاه به دست آوردیم. طی این سال‌ها از تجربه کشورهای همسایه که وضعیت مشابه ما را داشتند استفاده کردیم که خوشبختانه در سال‌های اخیر و در دولت...
 • چرا ایران میهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن شد
 • رویداد۲۴-نشست خبری حضور ایران به عنوان میهمان‌ ویژه در نمایشگاه کتاب روز یکشنبه (۲۸ مردادماه) در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار شد.در این نشست محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با ابراز خوشحالی خود از این‌که رئیس‌جمهور سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کرده است، گفت:‌ سیدعباس صالحی از دوستان جدی کتاب است و امیدوارم رأی اعتماد مجلس را کسب کند تا بتوانیم در چهار سال آینده مطالبات‌مان را در حوزه نشر و کتاب محقق کنیم.او با اشاره به حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای مختلف، اظهار کرد: در سال‌های گذشته جلسه‌ای تشکیل می‌شد و ناشرانی که به اندازه تعداد انگشتان دست بودند دعوت می‌شدند و سر مسائل مالی مانند فروش کتاب بحث می‌کردند. عمده وظیفه‌ای که برای ما تعریف شده بود مسأله مالی بود. تعدادی کتاب جمع‌آوری می‌شد و مقداری گز و پسته در آن‌جا می‌گذاشتند و چند جلسه رسمی برگزار می‌شد و مهم نبود که بتواند تأثیری بر ایجاد تعامل در حوزه نشر با کشورهای دیگر ایجاد کند. اما در سال‌های اخیر تلاش‌هایی توسط اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و غرفه‌هایی که با حمایت وزارت ارشاد حضور دارند صورت گرفته تا ناشران دید روشنی نسبت به حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب داشته باشند و از این فرصت استفاده کنند.رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با بیان این‌که برنامه‌ریزی برای حضور ایران در نمایشگاه‌های مختلف از سال ۹۲ و دولت یازدهم شروع شده است، بیان کرد:‌ ما در سال ۹۲ یک غرفه ۲۰۰ متری در نمایشگاه کتاب مسکو داشتیم که تجربه زیادی از این نمایشگاه به دست آوردیم. طی این سال‌ها از تجربه کشورهای همسایه که وضعیت مشابه ما را داشتند استفاده کردیم که خوشبختانه در سال‌های اخیر و در دولت یازدهم سیاست‌هایی که اجرا شد باعث شد حضور ما در نمایشگاه کتاب فرانکفورت پررنگ‌تر باشد و ما بتوانیم آثارمان...
 • ایران مهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن
 • به گزارش جام‌جم، بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن از یکم تا پنجم شهریور برگزار می‌شود و در این دوره کشورمان مهمان ویژه این رویداد است. گرچه نمایشگاه پکن یک رویداد عمومی نیست که همه مردم بتوانند در آن حاضر شوند و به صورت تخصصی برای اهالی نشر برگزار می‌شود، اما با توجه به بازار و جمعیت میلیاردی چین، این رویداد برای دست‌اندرکاران صنعت نشر بسیار مهم است و از این‌رو نمایشگاه پکن یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های کتاب جهان به‌شمار می‌رود. برای تشریح فعالیت‌های کشورمان در این رویداد روز گذشته نشستی با حضور امیرمسعود شهرام‌نیا رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و نیز محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار شد. فرصت‌های مهمان شدن شهرام‌نیا رئیس موسسه نمایشگاه‌ها در این نشست گفت: حضور کشور یا شهر ویژه در یک نمایشگاه خارجی معمولا فرصت خوبی برای معرفی آن شهر یا آن کشور است و ما هم سعی خواهیم کرد از این فرصت نهایت استفاده را ببریم. او با اشاره به دو تجربه قبلی حضور ایران به عنوان مهمان ویژه در دو نمایشگاه خارجی کتاب مسکو و بلگراد، اظهار کرد: موضوع مهمان ویژه شدن ایران در نمایشگاه کتاب پکن از دو سال قبل مطرح شد و نهایتا در سال گذشته مسئولان نمایشگاه کتاب پکن رسما از ایران برای حضور به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه دعوت کردند. به گفته شهرام‌نیا، از سال گذشته تاکنون سه هیات از چین شامل 25 نفر به تهران آمده‌اند و گفت‌وگوهای متعددی انجام شده و در فروردین امسال تفاهم‌نامه‌ای بین طرفین به همین منظور امضا شد. رئیس موسسه نمایشگاه‌ها در این نشست اعلام کرد: مطابق یکی از بندهای همین تفاهم‌نامه چین در سال 2019 به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهد یافت که با توجه به رفت و برگشتی بودن این حضور، هزینه‌های مربوط به حضور بسیار کمتر شد. اعتراف...
 • برنامه های ایران به عنوان میهمان ویژه درنمایشگاه کتاب پکن
 • برنامه های ایران به عنوان کشور میهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب پکن ۲۰۱۷ در یک نشست خبری تشریح شد. به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری با موضوع حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب پکن ۲۰۱۷ صبح امروز ۲۸ مرداد با حضور امیرمسعود شهرام نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی و مدیر غرفه ایران در نمایشگاه کتاب پکن و همچنین محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در محل این موسسه در تهران برگزار شد. در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی آموزگار گفت: شرایطی که تا حدود ۵ سال قبل در زمینه ارتباط ما با نشر خارج وجود داشت، چندان شرایط مطلوبی نبود، چندین و چند سال ما در نمایشگاه های بزرگ کتاب مثل فرانکفورت، پاریس و بلونیا حضور پیدا می کردیم اما واقعیت این است که تجربه این حضورها چندان نتیجه مشخصی نداشته است و شاید بیشترین وظیفه این حضور به توزیع جزوه مقررات نمایشگاه کتاب تهران بین ناشران خارجی و همچنین چیدن برخی کتاب ها در تعدادی از قفسه ها و پخش گز و پسته بین بازدیدکنندگان متمرکز بوده است. آموزگار افزود: اما در سال های اخیر موضوع حضور کتاب ایرانی در بازارهای جهانی در دستور کار اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران قرار گرفت. در اینجا لازم است به تجربه کشورهایی مانند اندونزی، ترکیه و مالزی که در آن سال ها تقریبا وضعیتی شبیه ما داشتند اشاره کنم؛ آنها از طریق وزارت فرهنگ یا نهادی رسمی که متولی حضور نشر کشورشان در نمایشگاه های خارجی است، غرفه ای را اجاره می کردند و کتاب های بخش خصوصی را در آن عرضه می کردند البته باید یادآور شد که آنها اکنون به مقدار زیادی از ما جلو افتاده اند اما نباید فراموش کرد که این سیاست مشابه در دولت دوازدهم و به خصوص از طریق معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در کشور ما هم مورد توجه قرار گرفت....
 • توضیحات شهرام نیا درباره نحوه حضور ایران در نمایشگاه کتاب پکن
 • مدیر غرفه ایران در نمایشگاه کتاب پکن درباره نحوه حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب پکن ۲۰۱۷ به عنوان میهمان ویژه توضیحاتی ارائه داد. امیر مسعود شهرام نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی و قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز شنبه ۲۸ مرداد در جریان نشست خبری با موضوع حضور ایران به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب پکن ۲۰۱۷، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه حضور کشور میهمان ویژه در یک نمایشگاه بین المللی کتاب بر اساس یک پروتکل مشخص صورت می گیرد، آیا چینی ها درخواست مشخصی از ایران پیرامون نحوه حضور در نمایشگاه یاد شده دارند؟ گفت: در تفاهم نامه فیمابین دو نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و پکن، قواعد و ضوابط حضور کاملا مشخص است. ضمن اینکه ما در تعامل با طرف چینی، درس های زیادی از آنها گرفتیم؛ مسئولان نمایشگاه کتاب پکن بسیار دقیق و ضابطه مند هستند و تا این لحظه بیش از هزار نامه با طرف چینی طی دو ماه گذشته مبادله کرده ایم. وی افزود: این همراهی چینی ها با ما در این خصوص بسیار خوب بوده و آنها در این ارتباط نهایت همکاری را با ما داشته اند، همانطور که شما هم اشاره کردید پروتکل مشخصی در این ارتباط وجود دارد و طبیعتا آنها قواعد و مقررات خودشان را در این مورد دارند و در مورد عرضه برخی کتاب های مذهبی و همچنین به تعبیر آنها جنگی سخت گیری هایی داشته اند. مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی همچنین گفت: ما هم سعی کرده ایم که به قوانین آنها احترام بگذاریم و امیدوارم نحوه حضور ما در نمایشگاه کتاب پکن حضوری کم حاشیه و مناسب باشد.
 • باغ کتاب رقیب کتابفروشی های انقلاب نیست/باغ کتاب افراد عام را به کتابخوانی دعوت می کند
 • فرشاد شهید زاده معاون ارتباطات و امور بین الملل باغ کتاب، با اشاره به اینکه فروشگاه های کتاب بیشتر برای هماهنگی بخش های باغ کتاب راه اندازی شده است، اظهار کرد: کانون اصلی باغ کتاب، باغ علم کودک و نوجوان است. وی عنوان کرد: مخاطبین باغ کتاب بیشتر اشخاصی هستند که برای تفریح و بازدید از مجموعه های باغ علم کودک و نوجوان می آیند. بیشتر این افراد مخاطب کتاب نیستند. معاون ارتباطات و امور بین الملل باغ کتاب، ادامه داد: با توجه به عملکرد و اهداف باغ کتاب این مجموعه نه تنها رقیبی برای کتابفروشی های خیابان انقلاب نیست؛ بلکه می تواند افراد عام را به کتاب خوانی هدایت کند. شهید زاده برنامه های باغ کتاب را آغازی برای کتاب خوان شدن این افراد دانست و افزود: کارکرد باغ کتاب بیشتر عامه پسند است و افراد به قصد خرید کتاب به مجموعه نمی آیند. وی باغ کتاب را مکانی برای انتقال تجربیات فکری و فرهنگی عنوان کرد و گفت: وقتی افراد در محیطی مملو از اتفاقات علمی و فرهنگی قرار بگیرند، راهی کتابفروشی ها می شوند و هیچ تفاوتی ندارد این خرید را از فروشگاه های باغ کتاب یا از کتابفروشی های خیابان انقلاب انجام دهند.
 • محمد زهرایی توقع اهل کتاب را از کتاب و کتابفروشی بالا برد
 • محمدتقی عرفانپور رئیس هیئت مدیره نشر کارنامه درباره خدمات زنده‌یاد محمد زهرایی موسس این نشر، گفت: اوتوقع اهل کتاب را از کتاب وکتابفروشی بالا برد و امروز رونق شهرکتاب‌ها مدیون همت و دقت اوست. به گزارش خبرگزاری مهر، سیصد و دومین شب از مجموعه شب‌های مجله بخارا با همراهی انتشارات کارنامه به مناسبت چهارمین سالگرد خاموشی بنیانگذار این انتشارات به شب زنده یاد «محمد زهرایی» اختصاص داشت که با حضور شخصیتهایی مانند ایرج پارسی نژاد، صفدر تقی‌زاده، رضا خاکیانی و مهدیه مستغنی همسر محمد زهرایی و فرزندان او: روزبه، ماهور، و سپهر زهرایی، برگزار شد. مدیران انتشاراتی‌هایی مانند مروارید، کتاب خورشید، نشر و پژوهش شیرازه، نشر پارسه، فرهنگ معاصر و نشر آمه هم در این برنامه حضور داشتند. همچنین در این مراسم از دو کتاب جدید نشر کارنامه، اردک وحشی نوشته هنریک ایبسن با ترجمه منوچهر انور و شازده کوچولو نوشته آنتوان دوسنت اگزوپری با ترجمه رضا خاکیانی، رونمایی شد و فیلمی مستند درباره زنده‌یاد محمد زهرایی ساخته مهرداد دفتری با اظهار نظرهایی از محمدعلی موحد، نجف دریابندری و منوچهر انور هم در آن به نمایش درآمد. محمدتقی عرفانپور، رئیس هیئت مدیره نشر کارنامه در این مراسم با یادی از مراحل انتشار حافظ به کوشش سایه توسط محمد زهرایی، به خصایل و ویژگی‌های اخلاقی مؤسس نشر کارنامه پرداخت و گفت: محمد زهرایی نواندیش و تحولگرا و کمال گرا بود. کپی بردار نبود بلکه الگوساز بود. هر کاری که شروع می‌کرد، بلافاصله مورد تقلید قرار می‌گرفت؛ اما در این بخش هم دیگران کمتر موفق بودند. حُسنش این بود که توقع اهل کتاب را از کتاب و کتابفروشی بالا برد. امروز رونق شهر کتاب‌ها مدیون همت و دقت محمد زهرایی است. در بخشی دیگری از این مراسم محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، درباره خدمات محمد زهرایی به صنعت نشر کتاب در کشور گفت: وقتی در دوره دوم زندگی اش...
 • درسی که باید از حادثه ۲۸ مرداد گرفت
 • خبرگزاری میزان- «حادثه‌ای در کشور ما در سال ۱۳۳۲ اتّفاق افتاد -حادثه‌ی بیست‌وهشتم مرداد- که یکی از حوادثی است که ملّت ایران را با تجربه‌ها آمیخته میکند، مانع از خطا و اشتباه دیدِ او میشود؛ در این حادثه یک تجربه‌ی بزرگ برای ملّت ایران به وجود آمد، این تجربه را هرگز نباید فراموش کرد؛ بله، از سال ۳۲ تا حالا شصت سال میگذرد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاهاطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، اوّلاً در خلال این شصت سال این قبیل حوادث تکرار شده است، ثانیاً حادثه‌ی تاریخی وقتی حامل درس است، گذشت زمان تأثیری ندارد و باید از آن درس گرفت. حادثه از این قرار بود که دولت مصدّق که نفت را، منبع ثروت ملّی کشور را از چنگ انگلیسی‌ها و از دست انگلیسی‌ها با کمک افرادی که بودند -مرحوم آیت‌الله کاشانی و دیگران- توانست خارج کند، یک اشتباه تاریخی انجام داد و آن تکیه‌ی به آمریکا بود. در مقابلِ دشمنی انگلیس‌ها، فکر کرد باید یک پشتیبانی در عرصه‌ی بین‌المللی داشته باشد، این پشتیبان آن روز از نظر او آمریکا بود؛ به آمریکایی‌ها اعتماد کرد؛ امید او به آمریکایی‌ها بود. از این خوش‌بینی و ساده‌اندیشی، آمریکایی‌ها استفاده کردند،کودتای بیست‌وهشتم مرداد را به راه انداختند. یک مأمور آمریکایی با نام و نشان مشخّص که کاملاً مضبوط است و ما می‌شناسیم، میدانیم -اسمش هم در تاریخ هست- بلند شد آمد اینجا؛ آمریکایی بود، رفت در سفارت انگلیس یا در سفارت یک کشور غربی یا شاید هم کانادا مستقر شد و پولی را که آورده بود تقسیم کرد، افرادی را با خودش همراه کرد؛ عناصر و عوامل داخلی خائن هم وجود داشتند؛ کودتای بیست‌وهشتم مرداد را راه انداخت و همه‌ی زحماتی را که ملّت ایران در ظرف دو سه سال -دوران ملّی شدن صنعت نفت- کشیده بودند، بر باد داد. مصدّق را هم گرفتند، بردند زندانی...
 • کودتا افشای ناگفته های ۲۸ مرداد
 • «کودتا» کاری از گروه برنامه های تلویزیونی مرکز بسیج صداوسیماست که به بهانه کودتای ۲۸ مرداد پخش می‌شود. در این مستند محمدمهدی عبدخدایی از اعضای وقت جمعیت فدائیان اسلام، صادق زیبا کلام استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، ناصر حیرانی نوبری سفیر سابق ایران در شوروی، سیدحمید روحانی مورخ و موسس رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش نامه انقلاب اسلامی به همراه دیگر کارشناسان به ماجرای کودتای 28 مرداد، دخالت آمریکا در سرنگونی دولت محمد مصدق و حمایت از دولت زاهدی و بیان ناگفته‌هایی از تاریخ معاصر ایران می پردازند. پخش گزارش رادیویی دکتر مصدق درباره ملی شدن صنعت نفت به مردم، حرف‌های شعبان جعفری درباره کودتا 28 مرداد و تصاویر آرشیوی جذاب تاریخ معاصر از بخش‌های دیگر این مستند است. «کودتا» به بررسی سیر تاریخی اثرات جنگ جهانی دوم، مرور تحولات دهه بیست ایران، ملی شدن صنعت نفت و قیام ۳۰ تیرماه ۱۳۳۱ و سپس کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ می‌پردازد. ناصر طهماسب راوی این مستند تاریخی است و از دیگر عوامل آن می توان به فرید شاملو تحقیق و نگارش، الهام حضارمقدم مدیریت تولید، وحید بصائری، دانیال منتظر و امید مهدوی تصویربرداری، شاهرخ صمدی و اسماعیل واشقانی فراهانی صدابردارای و مهدی اکبری و غضنفر نوروزی دستیاران تهیه اشاره کرد.
 • افشای جزئیات ۲ جنایت مخوف پایتخت
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پرونده این جنایت از ساعت 8:30 دقیقه صبح 11 مرداد و به دنبال کشف سرهای بریده یک زن و مرد جوان در بیابان‌های حاشیه خیابان شیخ بهایی-حوالی بزرگراه کردستان- در دستور بازپرس منافی آذر و پلیس جنایی قرار گرفت. تیم تحقیق پس از حضور در محل حادثه با دو سر بریده سوخته روبه‌رو شدند. این در حالی بود که خبر کشف سرهای بریده خیلی زودتر از تصور در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شد. حتی برخی گمانه زنی‌ها از دست داشتن گروهک تروریستی داعش در این ماجرا حکایت داشت.در حالی که تحقیقات در این باره ادامه داشت، کارآگاهان جنایی از کشف تکه‌های بدن زن جوانی در محل بازیافت زباله‌ها در کهریزک باخبر شدند که به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی، به پزشکی قانونی انتقال یافت تا مشخص شود متعلق به زن جوانی است که سرش پیدا شده بود یا خیر. سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در این باره گفت: با توجه به حساسیت‌های به وجود آمده، پرونده این ماجرا به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت. تا اینکه در تحقیقات تخصصی صورت گرفته پی بردیم مردی سوار بر خودروی قدیمی شاسی بلند، سر‌ها را شبانه در آن محدوده رها کرده و گریخته است.محمدشهریاری ادامه داد: در بررسی‌های بعدی دریافتیم خودروی عامل جنایت‌ها یک لندرور دو کابین بوده است. بدین ترتیب دامنه تحقیقات را در این شاخه متمرکز کرده و پس از به دست آوردن نشانی صاحبان خودروهایی با این مشخصات تجسس‌ها وارد مرحله تازه‌ای شد. از سوی دیگر آزمایش‌های «دی‌ان‌ای» حکایت از آن داشت که تکه‌های بدن کشف شده متعلق به همان زنی است که سرش در بزرگراه شیخ بهایی پیدا شده بود. در شاخه‌ای دیگر وقتی پی بردیم فرزند و عروس مرد 75 ساله‌ای به طور مرموزی ناپدید شده‌اند بدین ترتیب کارآگاهان پلیس روز 25 مرداد وارد خانه مرد...
 • افشای جزئیات ۲ جنایت مخوف در تهران
 • مرد تحصیلکرده مقیم انگلیس که یکی از مخوف‌ترین جنایت‌های چند سال اخیر و هولناک‌ترین جنایت امسال در پایتخت را رقم زده بود پس از دستگیری و در جریان تحقیقات تخصصی کارآگاهان و سرپرست دادسرای جنایی تهران، جزییات قتل فجیع فرزندخوانده‌اش و همسر او را تشریح کرد. پرونده این جنایت از ساعت 8:30 دقیقه صبح 11 مرداد و به دنبال کشف سرهای بریده یک زن و مرد جوان در بیابان‌های حاشیه خیابان شیخ بهایی-حوالی بزرگراه کردستان- در دستور بازپرس منافی آذر و پلیس جنایی قرار گرفت. تیم تحقیق پس از حضور در محل حادثه با دو سر بریده سوخته روبه‌رو شدند. این در حالی بود که خبر کشف سرهای بریده خیلی زودتر از تصور در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شد. حتی برخی گمانه زنی‌ها از دست داشتن گروهک تروریستی داعش در این ماجرا حکایت داشت.در حالی که تحقیقات در این باره ادامه داشت، کارآگاهان جنایی از کشف تکه‌های بدن زن جوانی در محل بازیافت زباله‌ها در کهریزک باخبر شدند که به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی، به پزشکی قانونی انتقال یافت تا مشخص شود متعلق به زن جوانی است که سرش پیدا شده بود یا خیر. سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در این باره به خبرنگار «ایران» گفت: با توجه به حساسیت‌های به وجود آمده، پرونده این ماجرا به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت. تا اینکه در تحقیقات تخصصی صورت گرفته پی بردیم مردی سوار بر خودروی قدیمی شاسی بلند، سر‌ها را شبانه در آن محدوده رها کرده و گریخته است. محمدشهریاری ادامه داد: در بررسی‌های بعدی دریافتیم خودروی عامل جنایت‌ها یک لندرور دو کابین بوده است. بدین ترتیب دامنه تحقیقات را در این شاخه متمرکز کرده و پس از به دست آوردن نشانی صاحبان خودروهایی با این مشخصات تجسس‌ها وارد مرحله تازه‌ای شد. از سوی دیگر آزمایش‌های «دی‌ان‌ای» حکایت از آن داشت که تکه‌های بدن...
 • افشای ناگفته های کودتای ۲۸ مرداد در شبکه مستند
 • مستند «کودتا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سهیل سلیمانی امروز ساعت 12 به بهانه سالگرد کودتای 28 مرداد روی آنتن شبکه مستند می‌رود. خبرگزاری فارس: «کودتا» کاری از گروه برنامه های تلویزیونی مرکز بسیج صداوسیماست که به بهانه کودتای ۲۸ مرداد پخش می‌شود.در این مستند محمدمهدی عبدخدایی از اعضای وقت جمعیت فدائیان اسلام، صادق زیبا کلام استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، ناصر حیرانی نوبری سفیر سابق ایران در شوروی، سیدحمید روحانی مورخ و موسس رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانش نامه انقلاب اسلامی به همراه دیگر کارشناسان به ماجرای کودتای 28 مرداد، دخالت آمریکا در سرنگونی دولت محمد مصدق و حمایت از دولت زاهدی و بیان ناگفته‌هایی از تاریخ معاصر ایران می پردازند.پخش گزارش رادیویی دکتر مصدق درباره ملی شدن صنعت نفت به مردم، حرف‌های شعبان جعفری درباره کودتا 28 مرداد و تصاویر آرشیوی جذاب تاریخ معاصر از بخش‌های دیگر این مستند است.«کودتا» به بررسی سیر تاریخی اثرات جنگ جهانی دوم، مرور تحولات دهه بیست ایران، ملی شدن صنعت نفت و قیام ۳۰ تیرماه ۱۳۳۱ و سپس کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ می‌پردازد.ناصر طهماسب راوی این مستند تاریخی است و از دیگر عوامل آن می توان به فرید شاملو تحقیق و نگارش، الهام حضارمقدم مدیریت تولید، وحید بصائری، دانیال منتظر و امید مهدوی تصویربرداری، شاهرخ صمدی و اسماعیل واشقانی فراهانی صدابردارای و مهدی اکبری و غضنفر نوروزی دستیاران تهیه اشاره کرد.
 • کادرفنی استقلال درسی که از جوانگرایی را گرفته بود فراموش کرد/آبی پوشان نه ترکیب ثابت دارند و نه سیستم ثابت
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مجتبی تقوی پیشکسوت و کارشناس فوتبال درباره وضعیت استقلال تهران در چند بازی گذشته به خبرنگار برنا گفت: متاسفانه استقلال تغییر وتحولات زیادی در ترکیب خود نسبت به سال گذشته داشته و از بعد فنی، کادر این تیم هنوز به شناخت کاملی از ترکیب ثابت خود دست پیدا نکرده و این یکی از مهمترین مشکلات استقلال است که منجر به عدم نتیجه گیری این تیم شده است. مربی سابق سایپا در ادامه افزود: در نیم فصل لیگ گذشته، کادر فنی استقلال علی رغم میل باطنی به سمت استفاده از بازیکنان مستعد و جوان رفت و در نیم فصل دوم نیز همین جوانان با انگیزه، مستعد و دونده که توانستند ناجی استقلال شوند اما متاسفانه کادر فنی این تیم درسی را که از جوانگرایی در سال گذشته گرفته بود فراموش کرده است و با بکارگیری بازیکنان باتجربه که انگیزه و دوندگی جونان را ندارند به مشکل خورده است. به نظر من یکی دیگر از مشکلات اساسی آبی پوشان پایتخت علاوه بر نداشتن ترکیب ثابت ،عدم اتخاذ یک سیستم ثابت و واحد برای این تیم است. در تمام تیم های مطرح دنیا و حتی تیم های موفق داخلی تیم ها یک سیستم واحد دارند اما استقلال در این چند بازی از این قاعده پیروی نکرده و با سیستم های مختلفی بازی کرده و این برای تیم بزرگی مانند استقلال خوب نیست. تقوی در ادامه افزود: در بازی سایپا و در حالی که این تیم در میانه میدان از چند هافبک جوان و دونده استفاده می کرد و سیستم آقای دایی 4-2-3-1 بود و در بسیاری از مواقع پنج بازیکن در کمربند میانی زمین بازی می کردند، در این سمت آبی پوشان4-4-2 نوین یا به قول معروف لوزی را بازی کردند. استقلال در این دیدار و در میانه زمین همزمان از جباروف و جباری استفاده می کرد...
 • افشای ایمیلی از مکاتبات سفیر امارات/نقش اماراتی ها در ولیعهدی محمد بن سلمان/آن ها رهبران عربستان سعودی را هم مسخره می کردند
 • این ایمیل‌ها از طریق گروه هکر «گلوبال لیکس» به دست آمده‌اند. در یکی از ایمیل‌ها عطیبه عربستان سعودی را مسخره می‌کند و به همسر مصری‌اش می‌گوید که پلیس عربستان سعودی در سال ۲۰۰۸ میلادی استفاده و هدیه دادن گل‌های رز قرمز در روز ولنتاین را ممنوع کرده است. آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین الملل- سایت «میدل ایست آی» در افشاگری دیگری از مجموعه ایمیل‌های بدست آمده در گزارشی اشاره کرده که «یوسف عطیبه» سفیر امارات متحده عربی در مکاتبات ایمیلی خود رهبران عربستان سعودی را با لحنی بی‌ادبانه و تحقیرآمیز مسخره کرده است.به گزارش آفتاب‌نیوز، او در این مکاتبات با ناسزاگویی جنسی رهبران عربستان سعودی را خطاب قرار داده و از آنان با واژه «لعنتی» یاد کرده است. میدل ایست ای اشاره می‌کند که این ایمل نشان می‌دهد که اماراتی‌ها سال‌ها نسبت به نخبگان پیر و قدیمی ریاض در ارائه اسراتژی روشن ناامید شده بوده‌اند.این ایمیل‌ها از طریق گروه هکر «گلوبال لیکس» به دست آمده‌اند. در یکی از ایمیل‌ها عطیبه عربستان سعودی را مسخره می‌کند و به همسر مصری‌اش می‌گوید که پلیس عربستان سعودی در سال ۲۰۰۸ میلادی استفاده و هدیه دادن گل‌های رز قرمز در روز ولنتاین را ممنوع کرده است.در ایمیل دیگری، یوسف العطیبه نوشته است که ابوظبی ۲۰۰ سال است که با سعودی‌ها در مورد وهابی‌گری جنگیده است و این‌که اماراتی‌ها تاریخ روابط بدی با عربستان سعودی بیش از هر کشور دیگری داشته‌اند. در ایمیل دیگری او اشاره می‌کند که سیاست عربستان سعودی ناخوشایند بوده است و محافظه‌کاران مذهبی درآن کشور امید به هرگونه اصلاحات را کشته‌اند. نکته حائز اهمیت آن‌که اکنون محمد بن سلمان ولیعهد جوان سال در عربستان سعودی نیز مدعی است که هدفش مقابله با محافظه‌کاران مذهبی برای اصلاحات اجتماعی‌ است.در یکی از ایمیل‌ها که عطیبه به برایان کاتولیس از پژوهشگران مرکز برای پیشرفت امریکا نوشته او اشاره کرده که محمد بن سلمان کمی کم‌تجربه‌تر...
 • تازه ترین اطلاعات از وضعیت حجاج ایرانی
 • نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تصریح کرد: با وجود همه جوسازیها، تاکنون شرایط نسبتاً خوب و مطلوب بوده زائران ایرانی به‌راحتی سرگرم عبادت و زیارت در دو شهر مدینه منوره و مکه مکرمه هستند. خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر در نشست شورای مدیران بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره اظهار کرد: همه دست اندرکاران و کارگزاران حج وظایف و مسئولیتهای محوله را با جدیت پیگیری کنند.وی ادامه داد: کارگزاران حج تا اعزام آخرین کاروان زائران ایرانی درمدینه باقی بمانند و خدمات رسانی در بخشهای مختلف همچون گذشته انجام شود.نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تصریح کرد: با وجود همه جوسازیها، تاکنون شرایط نسبتاً خوب و مطلوب بوده زائران ایرانی به‌راحتی سرگرم عبادت و زیارت در دو شهر مدینه منوره و مکه مکرمه هستند.حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکربا اشاره به اینکه زائران ایرانی درسلامتی و آرامش به‌سرمی‌برند ، ابرازامیدواری کرد با وجود گرمی هوا با تدابیر اندیشیده شده ایام تشریق نیز به خوبی بگذرد و حاجیان ایرانی به سلامت به کشور بازگردند.در این جلسه معاونین فرهنگی، اجتماعی ، توسعه مدیریت و منابع نیروی انسانی و مدیریت بازرسی از تمهیدات پیش‌بینی شده برای ارائه خدمات به کاروانهای ایرانی که تا 30 مرداد ماه وارد مدینه خواهند شد، گزارش دادند و نماینده ولی فقیه تصریح کرد: نیروهای با تجربه در هر حوزه دقیقا مسائل را رصد کرده و به موقع در حل مشکلات احتمالی اقدام لازم را به‌عمل آورند.وی تاکید کرد: خدمات رسانی به زائران باید با جدیت ادامه یابد و تلاش شود که افتی در کارها ایجاد نشود.
 • اطلاعات تاریخی کارشناس مشهور فوتبال به سرقت رفت
 • عقربه‌ها ساعت یک و ٣٠دقیقه بامداد جمعه ٢٧مردادماه را نشان می‌داد که کارشناس مطرح فوتبال ایران همراه همسرش به خانه‌شان در نزدیکی پارک قیطریه بازگشتند. همسر وی خیلی زودتر سوار بر آسانسور به خانه رفت، درحالی ‌که حمیدرضا صدر سرگرم پارک‌کردن خودرویش در پارکینگ بود، ناگهان دید همسرش به پارکینگ بازگشت و از دستبرد خانه‌شان خبر داد. حمیدرضا صدر خیلی زود همراه همسرش به خانه‌شان رفت و با به هم‌ریختگی داخل خانه روبه‌رو شد. جالب این‌که واحد روبه‌رویی این کارشناس فوتبال نیز هدف سرقت دزدان قرار گرفته بود. بدین ترتیب تیمی از ماموران پلیس برای تحقیقات ویژه به محل رفتند و در گام نخست مشخص شد که دزدان با تخریب درها وارد خانه شده و دست به سرقت از دو خانه زده‌اند. یکی از اهالی محل در تحقیقات میدانی به ماموران گفت: «یک‌ساعت قبل ٣ جوان شیک‌پوش درحالی‌ که ساک بزرگی به دست داشتند از خانه خارج شدند و با توجه به پوششی که داشتند، احتمال دادیم از میهمان‌های اهالی ساختمان باشند.» این درحالی است که حمیدرضا صدر درباره ماجرای سرقت خانه‌اش گفت: «ساعت ٢٠:٣٠ بود که همراه همسرم از خانه خارج شدیم و ساعت یک و ٣٠دقیقه بامداد جمعه وقتی به خانه بازگشتیم، متوجه دستبرد از خانه‌مان شدیم. دزدان زمان زیادی در خانه بودند، چون پس از سرقت از خانه ما و همسایه‌مان برای سرقت به سراغ یخچال داخل آشپزخانه رفته و گوشت و ماهی و میگو هم به سرقت بردند.» وی گفت: «سارقان طلا و پول و وسایل با ارزش داخل خانه را به سرقت بردند اما از همه مهمتر، ٣ لپ‌تاپ و چند هارد بود که از خانه‌ام به سرقت بردند. اینها برای من ارزش زیادی داشت، لپ‌تاپ‌ها و ‌هاردها گنجینه‌ای از اطلاعات تاریخی فوتبال بود که از ‌سال ١٣١٠ تا به امروز آرشیوبندی شده بودند. ناراحتی من این است...

کلیدواژه