به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از جماران اردیبهشت
١
2017-08-23@15:24:49 GMT

پیوند کلیه مدل ایرانی؛ دستاوردی که باید حفظ شود

متعجبم از پروتکل روحانی برای حجاب/ حجاب منحصر به چادر نیست

حاشیه سازی ها درباره پسرم یک توطئه است

اینکه امروز در دنیا مدلی از پیوند کلیه از افراد غیرفامیل را به نام ایرانیان و «مدل ایرانی پیوند کلیه» می شناسند واقعا یک دستاورد بزرگ در زمینه پزشکی برای کشورمان است و اوج افتخار به این نبوغ پزشکان وطنی را زمانی می توان دریافت که در سالهای اخیر بارها در کشوری مانند ایالات متحده امریکا، تجمع های اعتراضی و واکنش هایی از سوی شخصیت های مطرح این کشور و حتی برنده جایزه نوبل نسبت به لیست انتظار بلندبالا و مرگ 30 هزار بیمار کلیوی در انتظار پیوند این کشور انجام شده و خواهان اجرای مدل ایرانی پیوند در امریکا شده اند.
وقتی ما از بومی گرایی دانش و تولید علم و حتی اقتصاد مقاومتی سخن می گوییم، لزوما نباید این عرصه ها را در زمینه های تولیدی و صنعتی ببنیم بلکه همین ابداع و خلاقیت پزشکان ایرانی که منجر به نجات جان هزاران بیمار کلیوی در کشور شده را باید نمونه بارزی از تولید علم و اقتصاد مقاومتی در کشور بدانیم.
اما بخش تلخ ماجرا آنجاست که عده ای از همین ایرانیان و پزشکانی که منافعی در سبک دیالیز و نفی پیوند دارند، اقداماتی را برای ممنوعیت پیوند کلیه از غیرفامیل آغاز کرده اند و حتی در این مورد با جناب پاپ هم دیدار داشته و نظر مساعد او را برای پیشبرد اهداف خود جلب کرده اند تا بدین ترتیب برای منافع یک اقلیت کوچک و محض، هم دستاوردهای مدل ایرانی پیوند کلیه را بعد از دهها سال از بین ببرند و هم هزاران بیمار کیلوی در لیست انتظار کشورمان را با خطر مرگ و یا تبدیل کردن شان به مرده های متحرک مواجه کنند.
در واقع اپوزیسیون نهضت ملی پیوند کلیه از غیرفامیل ایرانی هم در خارج و هم در داخل تمام تمرکز خود را برای از میان برداشتن این به زعم آنها، مانع گذاشته اند و حتی درصدد هستند که با ارائه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی و برخی مستمسک ها و استدلالهایی که فقط منافع آنان را تامین می کند، مجلس را مجاب به تصویب قانونی نمایند که بر اساس آن، پیوند کلیه از افراد غیرفامیل به بیماران کلیوی را ممنوع و بجای آن سبک دیالیز که عملا از بیمار کلیوی یک «مرده متحرک» می سازد را جایگزین کنند تا بدین ترتیب دستگاه های وارداتی دیالیز هم چرخشان بچرخد و ثروت و درآمدهای هنگفت را نصیب صاحبان این دستگاه کرده و فشاری عجیب و سنگین از نظر مالی را بر گرده بیماران کلیوی و خانواده های آنان تحمیل کند.
دکتر ناصر سیم فروش که پیشقراول پیوند کلیه غیرفامیلی در ایران است، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، ابتکار پیوند کلیه را یکی از بزرگترین دستاوردهای پزشکی ایران می داند.
وی اظهار کرد: قبل انقلاب کمتر از 100 مورد عمل پیوند کلیه انجام شد و بخاطر اینکه بعضی از این کلیه ها حالت کهنه داشت و از خارج وارد شده بودند، نتایج موفقیت آمیزی در پی نداشت گرچه این عمل در آن سالها، عملی لوکس محسوب می شد.
این پزشک اظهار کرد: بعد از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی به دلیل اینکه وسایل دیالیز در ایران به اندازه کافی وجود نداشت،بسیاری از بیماران بشدت زیر دیالیز جانشان را از دست می دادند به همین دلیل تصمیم گرفتیم که پیوند کلیه را بصورت یک عمل معمولی و روتین از حالت لوکس به یک عمل جراحی روزمره و با هدف نجات جان بیمارانی در دستور کار قرار دهیم.
دکتر سیم فروش ادامه داد: ابتدا پیوند کلیه را از فامیل شروع کردیم آن هم در شرایطی که در آن زمان کار تیمی و پیوند از بیماران مرگ مغزی وجود نداشت، از اهدا کننده فامیل استفاده کردیم و با توجه به نتایج خیلی خوب، با حمایت های دولت وقت انگیزه بیشتری برای تداوم این کار پیدا کردم اما نکته این بود که دهنده فامیلی در آن روزگار محدود بود.
وی دلیل محدود بودن اهدا کنندگان فامیلی در آن زمان را اینگونه عنوان کرد که بسیاری از برادر و خواهرهایی که یک بیمار دیالیزی در خانواده داشتند و زمینه فامیلی از نظر ژنتیکی هم در آنها وجود داشت، حاضر به اهداء کلیه نبودند به همین دلیل کار درمان متوقف می شد و از روش دیالیز هم بخاطر کمبود وسایل، نمی شد استفاده کرد به همین خاطر برای اولین بار در خاورمیانه، ‌برنامه پیوند کلیه از زنده غیر فامیل یعنی غیر ژنتیکی را با پیوند از یک خانم به همسرش آغاز کردیم.
این متخصص اورولوژی افزود: خوشبختانه این عمل پیوند کلیه خیلی خوب انجام شد و ترغیب شدیم که این کار را ادامه دهیم و با ثبت نتایج به این نتیجه رسیدیم که ‌پیوند کلیه از غیر فامیل حتی نسبت به فامیل بهتر جواب می دهد و نسبت به وقوع مرگ مغزی بین 15 تا 20 درصد در درازمدت نتیجه بهتری دارد.
به گفته دکتر سیم فروش، زمانی که مسئولین نتایج موفقیت آمیز پیوندها را مشاهده کردند، تشویق شدند و در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی بنیاد بیماری های خاص فعالیتش را در این زمینه آغاز کرد و مقرر شد که مبلغ یک میلیون تومان به عنوان هدیه ایثار به کسانی که کلیه اهدا می کنند، تقدیم شود و با این تصمیم پیوند کلیه از زنده غیر فامیل بیشتر مورد تشویق قرار گرفت.
وی اظهار کرد: شیوه کار در مدل ایرانی پیوند کلیه از زنده غیرفامیل به این صورت است که ابتدا دهنده و گیرنده کلیه باید به انجمن بیماران کلیوی مراجعه و دهنده در آنجا ثبت نام کند؛ در این صورت اگر گروه خونی آنها با همدیگر مطابقت داشته باشد، هماهنگی های لازم انجام می شود و بعد از عمل نیز دهنده، هدیه ایثار را دریافت می کند به علاوه معمولا زیر نظر انجمن دیالیز مبلغ بیشتری به دهنده پرداخت می شود.
دکتر سیم فروش گفت: براساس مطالعات انجام گرفته، معمولا دهنده و گیرنده از یک طبقه اجتماعی جامعه هستند و برخلاف ادعاهای مطرح شده که همیشه دهنده را به قشر ضعیف جامعه منتسب می کنند، معمولا از لحاظ مالی از یک طبقه اجتماعی مشابه هستند و اغلب هم ممکن است هر 2 نفر از اقشار ضعیف باشند چرا که این قشر بخاطر محدودیت ها و شرایط زندگی، بیشتر در معرض نارسایی های کلیه قرار بگیرند و اینگونه نیست که همیشه گیرنده ها از قشر متمول جامعه و دهنده ها از قشر ضعیف باشند.
وی در توضیح بیشتر این سبک، گفت: در این شیوه از پیوند کلیه، پرداخت هایی که انجام می گیرد، اغلب توسط خیرین و افراد دیگر تقبل می شود و اگر چه فروش کلیه وجود دارد اما تجارت نیست و فقط دهنده و گیرنده زیر نظر انجمن حمایت از بیماران کلیوی که گردانندگان این انجمن خود بیماران هستند، اداره می شود اما پای هیچ دلال و واسطه ای در کار نیست برخلاف کشورهایی چون هند، پاکستان و فیلیپین که موسسات و دلال های متعددی هستند که در این بخش فعالیت می کنند و افراد بیمار از کشورهای دیگر به آنجا میروند و با کمک دلال ها کلیه می گیرند. به گفته این پزشک متخصص پیوند کلیه، در این کشورها افرادی چون دلالان، پزشک ها، بیمارستان ها و ... منتفع می شوند ولی در ایران تمام پیوندها در بیمارستانهای دولتی و با تعرفه دولتی بسیار کم که ارزان تر از یک عمل پروستات در بخش خصوصی است، انجام می شود و در مساله اهداء به غیر از دهنده و گیرنده نیز کسی منتفع نمی شود.
وی ادامه داد: انجمن بیماران کلیوی هم بر روند پیوند کلیه نظارت دارد و این همان سیستمی است که در جهان به عنوان مدل ایرانی شناخته شده که در واقع یک شیوه برد - برد است چون نتیجه اش نجات جان یک انسان و زندگی بخشیدن است.
دکتر سیم فروش گفت: در مدل ایرانی به جای تجارت کلیه، شیوه پرداخت رعایت می شود و واسطه و دلالی هم نقشی ندارد و چون هدف غایی نجات جان انسانهاست، کاری با ارزش، اخلاقی و انسانی تلقی می شود.
وی پیوند کلیه در سبک ایرانی را شیوه ای پاک و قابل افتخار در سطح دنیا دانست که به عنوان یک شاخص در سطح بین المللی به آن نگریسته می شود.
به گفته دکتر سیم فروش، پیوند کلیه ایرانی یک مدل استثنایی است زیرا از ابتدا، تمام جوانب در آن لحاظ و مصوب شده است که هیچ ایرانی اجازه ندارد کلیه اش را به یک فرد خارجی بدهد یعنی یک شخص خارجی نمی تواند از ایرانی کلیه بگیرد و اگر بیمارستانی این عمل را انجام دهد، با آن بیمارستان برخورد قاطع می شود و حتی ممکن است که منجر به پلمپ آن بیمارستان شود کما اینکه در یک مورد تخلف که گیرنده از کشورهای عربی یک دهنده کلیه ایرانی را بعنوان هموطن خود معرفی کرده بود و کلیه از او دریافت کرده بود، بیمارستان خاطی به مدت 6 ماه تعطیل و تمام پیوندها برای افراد خارجی در ایران ممنوع شد.
دکتر سیم فروش ادامه داد: بنابراین در قانون مدل ایرانی فقط ایرانی می تواند به ایرانی کلیه اهدا کند برخلاف کشورهای پاکستان، هند، فیلیپین و... که افراد خارجی ها برای دریافت کلیه به آنجا می روند و بازار مکاره ای را شکل داده اند.

* روش پیوند از زنده غیر فامیل
وی در مورد روش پیوند از زنده غیر فامیل، گفت: دهنده با اختیار خود، کلیه اش را اهدا می کند در صورتی که در دهنده فامیل معمولا رودربایستی یا فشار نزدیکان و ... در اهدا کلیه نقش دارند و این احتمال وجود دارد که اهدا کننده برخلاف میل باطنی خود و تحت فشار و عرف های حاکم بر خانواده تن به انجام این کار بدهد.
دکتر سیم فروش افزود: متاسفانه در بعضی از مراکز شناسنامه خانواده را طلب می کنند تا اگر بیمار دارای خواهر یا برادری باشد، از آنها کلیه دریافت کنند و از غیر فامیل حق دریافت کلیه ندارد که این به چند دلیل اشتباه است؛ نخست اینکه در دهنده های فامیلی در آینده مشکل ساز می شود زیرا همان زمینه های بیماری که در گیرنده وجود داشته و نارسایی پیدا کرده است ممکن است در آینده برای خواهر و برادر کلیه دهنده هم ایجاد مشکل کند حال آنکه در غریبه این زمینه بیماری ارثی وجود ندارد.
وی افزود: همچنین اهدای اختیاری و داوطلبی در شیوه فامیلی کمتر است و بیم آن می رود که اهدا کننده تحت همان جبرها و فشارها تن به اهدا بدهد.

* مقایسه ایران با کشورهای دیگر؛ وقتی امریکایی ها خواهان اجرای الگوی ایرانی هستند
دکتر سیم فروش در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت پیوند کلیه در ایران نسبت به کشورهای دیگر اظهار کرد: ایران کوتاه ترین لیست انتظار پیوند کلیه را در دنیا دارد این در حالیست که کشور امریکا یا کشورهای اروپایی لیست انتظار بسیار طولانی دارند به نحوی که امریکا 110هزار نفر در لیست انتظار هستند و بیمار باید هشت تا 12 سال در لیست انتظار بماند که همین وضع باعث شده که بیش از چهار هزار بیمار کلیوی در امریکا پیش از دریافت کلیه، بمیرند و همین مساله باعث شده که اختلاف شدیدی میان دانشمندان امریکایی برای اجرای مدل ایرانی پیوند کلیه در کشورشان ایجاد شود.
دکتر سیم فروش ادامه داد: برخی از پزشکان مشهور در امریکا مانند پرفسور «بهار باستانی» استاد برجسته نفرولوژی دانشگاه سنت لویز مقالات زیادی نوشته و در آن تاکید کرده اند که با وجود اینکه امریکا از لحاظ سیاسی با ایران اختلاف نظر دارد اما وقت آن رسیده که مسئولان امریکایی چشمهایشان را بر روی موفقیت ایرانی ها باز کنند و از تجربه جالب ایران در نجات بیماران کلیوی استفاده کنند تا هزاران شهروند امریکایی در سال جان خود را از دست ندهند همانطور که ایران با موفقیت توانسته است از مرگ بیش از 30 هزار نفر در 30 سال گذشته جلوگیری کند.
وی ادامه داد: همچنین خانم «فرایریور» حقوقدان و رئیس مرکز تحقیق برای راه حل های اخلاق پزشکی یکی از ایالت های امریکا، فیلمی 30 دقیقه ای از مدل پیوند کلیه ایرانی را تهیه کرده است که مزایای پیوند ایرانی را در آن بیان و پیشنهاد کرده که از مدل ایرانی استفاده کنند تا جان بیماران امریکایی را نجات دهند.
به گفته دکتر سیم فروش، «الون رات» برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2012 که استاد دانشگاه هاروارد می باشد، نیز در جایی گفته است که باید شیوه پرداخت در قبال اهدای عضو انجام بگیرد تا مساله کمبود کلیه در امریکا حل شود؛ او حتی مبلغ پیشنهادی برای خرید هر کلیه را 15هزار دلار اعلام کرد.
به گفته این متخصص اورولوژی، بیشترین پیوندی که در امریکا ثبت شده، پیوند از زنده غیرفامیل است و در این کشور سبکی از پیوند کلیه وجود دارد که به عنوان دوست و در ازای دریافت پول اهدا می شود در واقع عمل پرداخت هم در آنجا انجام می شود و آنها همین مبادله را به یک اسم و قالب دیگر انجام می دهند اما موضوع پرداخت و دریافت پول را مانند ما علنی نکردند و چون در آنجا این عمل از لحاظ قانونی ممنوع است، بنابراین کلاه قانونی درست کردند!

* معایب دیالیز
دکتر سیم فروش معتقد است که دیالیز نوعی «مرگ تدریجی» است و بیمار دیالیزی مرده متحرک محسوب می شود که زندگی مشقت باری را تحمل می کند.
وی افزود: در تمام دنیا مسئولین به دنبال پیوند کلیه هستند تا دیالیز؛ که دلایل متعددی دارد.
وی، نخستین دلیل ترجیح پیوند بجای دیالیز را کیفیت زندگی بهتر بیماران اعلام کرد و افزود: در روش پیوند، لازم نیست بیمار هفته ای سه روز زیر دستگاه دیالیز برود.
مرگ و میر کمتر و تحمیل هزینه های پایین تر به دولت ها در شیوه پیوند نیز که به گفته او معادل یک چهارم هزینه های سبک دیالیز است نیز از دیگر دلایل برتری شیوه پیوند کلیه نسبت به دیالیز در کشورهای جهان است که دکتر سیم فروش به آنها اشاره کرد.
وی در خصوص مشکلات روش دیالیز، گفت: در این شیوه، بیمار باید هفته ای سه بار زیر دستگاه دیالیز برود و مدام باید در بندش هم سوزن فرو می رود که گاه بخاطر انجام دیالیز در برخی از موارد، رگ ها جواب نمی دهند و باید رگ مصنوعی گذاشته شود که مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می کند.
وی ادامه داد: در دیالیز 10درصد سموم دفع می شود و 90 درصد در بدن باقی می ماند که این موضوع ایجاد مسمومیت های متعدد می کند و حتی ممکن است به مرگ بیمار نیز منجر شود.

* پیوند کلیه از منظر اعتقادی؛ پاپ یا مراجع تقلید؟
دیدگاهها و اختلاف نظرهایی در مورد اهدای کلیه از زنده غیر فامیل وجود دارد و موافقین و مخالفین این امر که هر کدام منطق خود را پیش می برند.
دکتر سیم فروش در این خصوص می گوید: متاسفانه عده ای از دوستان‌ همکار با همراهی یک شخص امریکایی با پاپ ملاقات کردند و پاپ این عمل (پیوند از زنده غیرفامیل) را غیر اخلاقی دانسته است و آنها بعد از آمدن به کشور، سفیری برای پیشبرد اهداف عده ای سودجو که طرفدار دیالیز هستند، شده اند و خواستار وضع قانون و مصوبه ای هستند که پیوند از زنده غیر فامیل را متوقف کنند در صورتی که ما براساس فرهنگ و شریعت کشور خود، قانون وضع می کنیم و نظر پاپ برای ما حجت نیست.
وی اظهار کرد: براساس شریعت ما و نظر مراجع تقلید این عمل پیوند هیچ منع اخلاقی شرعی و قانونی در کشور ما ندارد و نه تنها غیر اخلاقی نیست بلکه یک امر پسندیده و زندگی بخش است.

* چارچوبی برای تعامل گیرنده و دهنده کلیه در ایران
دکتر بهزاد عین اللهی فوق تخصص بیماریهای کلیوی نیز از تمایز شیوه های اهدای عضو در فرهنگ ایرانی با کشورهای دیگر می گوید که به باور او در ایران این اقدام متاثر از یک کار بشردوستانه و نه با هدف انتفاع صورت می گیرد.
وی به خبرنگار ایرنا، گفت: اشخاصی به ما مراجعه‌ می کنند که کوچکترین نیاز مالی ندارند و کلیه شان را اهدا می کنند.
وی اظهار کرد: باید نواقص موجود را برطرف کنیم؛ مثلا این آگهی های فروش کلیه که بر در و دیوار نصب می شود، منع قانونی دارد که با روح و ماهیت یک عمل پیوند برای نجات جان یک انسان منافات دارد از این رو لازم است به جای حل مساله، صورت مساله را پاک نکنیم.
به گفته این فوق تخصص بیماری های کلیوی، نباید فروش را اینقدر بزرگ و برجسته کنیم؛ «مگر این مبلغی که رد و بدل می شود آیا قیمت واقعی کلیه است؟ به باور من بخشی از این کار روحیه ایثارگری است.»
وی تاکید کرد که می توان رابطه دهنده و گیرنده کلیه را در چارچوب خاصی مثلا با ایجاد یک صندوق ویژه تعریف کرد به طوری که دهنده و گیرنده، اصلا همدیگر را نبینند.
وی با تاکید بر لزوم برخورد با برخی متخلفان در حوزه خرید و فروش کلیه، اظهار کرد: متاسفانه اگر بهترین قانون را هم تصویب کنیم باز هم عده ای هستند که سرپیچی کنند و این بدان معنا این نیست که بخاطر تخلف عده ای ساختار شکن، اصل موضوع را نادیده بگیریم از این رو باید از روش پیوند ایرانی و مدل ایرانی پیوند کلیه حراست و حفاظت کرد.

* ترجیح پیوند بر دیالیز
دکتر عین اللهی اظهار کرد: به عنوان نفرولوژیست، منافع مادی ام در روش دیالیز است اما طرفدار پیوند کلیه هستم و بیشتر بیمارانم نیز پیوندی هستند.
وی گفت: در شیوه دیالیز برای پزشک منافع مالی بالاتری وجود دارد و در قبال کار کمتر نسبت به پیوند کلیه، درآمد بیشتری هم دارند و این را هم باید اضافه کنم که هرگاه یک بیمار پیوندی دچار مشکل می شود، استرس و زحمت بسیار بیشتری نسبت به شیوه دیالیز برای پزشک دارد اما باید تاکید کنم که دیالیز به نفع بیمار کلیوی نیست.
فرض کنیم یک قانون تصویب شود که بر اساس آن پیوند کلیه از افراد زنده ممنوع شود؛ چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت پیوند کلیه در کشور به نصف تقلیل پیدا می کند به یکباره جایگاه ما در منطقه هم به نصف رتبه ای که اکنون داریم، تنزل می یابد در این حالت دشمنان کشور از این موضوع بهره برداری سیاسی می کنند.
دکتر عین اللهی اظهار کرد: دشمنان، علم ما را نشانه گرفته اند و باید مراقب دستاوردهای علمی مان از جمله همین مدل ایرانی پیوند کلیه باشیم که به تاراج نرود.

* نظر مقام معظم رهبری و برخی مراجع دیگر
سئوال: آیا جایز است انسان بعضی از اعضای بدنش (مثل کلیه) را به شخصی که به آن نیاز دارد، بفروشد؟
جواب: اگر آن عضو از اعضایی باشد که برداشتن آن از بدن خطر و یا ضرر قابل ملاحظه ای برای اهداء کننده عضو نداشته باشد، اشکال ندارد.
منبع: اجوبة الاستفتائات، سؤال 1518

* امام خمینی (ره) اهداء کلیه برای نجات جان انسانی دیگر را کار پسندیده ای دانسته و توصیه کردند که ضمن دریافت پول در مقابل آن جایز است.
* آیت الله نوری همدانی: دریافت پول در ازای بعضی از اعضاء مانند کلیه مانعی ندارد.
* طبق نظر آیت الله سیستانی نیز اهداء کننده عضو مثل کلیه با فرض رضایت صاحبش و سلامت کلیه مقابل جایز است و گرفتن پولی به ازای آن نیز جایز است.

* مواضع وزیر بهداشت
دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مهر سال گذشته و در آیین جشن نفس با هدف بزرگداشت اهداکنندگان عضو، گفته بود که پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال 63 به بعد با همت اساتید کشور، کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از نظر فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو، پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.
هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند، افتخار کنیم چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم.
وزیر بهداشت اظهار کرد که تاکنون در کشور 43 هزار پیوند کلیه انجام شده است.
هاشمی با بیان اینکه غیر از ایران در کشورهای اسلامی مجوز اهدای عضو را داده نشده و این رویه را مدیون امام راحل هستیم که با همت بلندشان در این زمینه صف‌شکنی کردند و در دوران دفاع مقدس فتوای اهدای عضو را صادر کردند ضمن اینکه نظر و ایده های مقام معظم رهبری نیز در این زمینه راهگشا بوده‌ است؛ چرا که برخی کشورها از وضعیت پیوند در کشورشان گلایه دارند به طوری که از سوی برخی کشورها اعضایی در اختیارشان قرار داده می‌شد که موفقیت پیوند را به حداقل می‌رساند.
وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور، گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه، فرهنگ سازی کنیم اقدامی بسیار مناسب است زیرا تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم 10 درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی در حالیکه تجهیزات عالی‌ و متخصصین پرشماری داریم اما به دلیل ضعف فرهنگ اهدای عضو شاهد اقبال عمومی قابل توجهی نیستیم.

* نتیجه گیری
به نظر می رسد که توجه نکردن به مرگ و میر هزاران بیمار دیالیزی در صورت ممنوع شدن پیوند زنده غیر فامیل یک خطای بزرگ و تاریخی می باشد که یکی از مهمترین دستاوردهای عرصه پزشکی ایرانیان را برای همیشه به بایگانی تاریخ می سپارد و کسانی که باعث ممنوع شدن پیوند کلیه از زنده غیر فامیل شوند نیز باید بدانند که مسئولیت تعطیل شدن پیوند کلیه در ایران باعث می شود مرگ به نیمی از بیماران کلیوی کشور بسیار نزدیک شود.
دکتر سیم فروش امیدوار است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگز اجازه چنین اتفاقی را ندهند و بر خلاف فتاوای مراجع تقلید نیز هیچ مصوبه ای که باعث تعطیلی مدل ایرانی پیوند کلیه باشد را امضاء نمی کنند.
وی اظهار کرد که متاسفانه در فضای رسانه ای بعضی از همکاران ژست اخلاقی می گیرند و عمل پیوند زنده غیرفامیل را با این توجیه که این پدیده باعث می شود افراد متمول جامعه از افراد ضعیف از لحاظ مالی کلیه دریافت کنند و این عمل به نوعی استثمار افراد ضعیف است، زیر سئوال می برند و تلاش می کنند عمل پیوند زنده غیر فامیل را غیراخلاقی معرفی کنند.
گزارش از یحیی معماری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/6539**1625

ابعاد تازه‌ از تخلفات گسترده در موسسه اعتباری نور

برای حفظ انقلاب باید باحجاب و بی حجاب را جذب کنیم/اگر بخواهیم از القاب بی‌حجاب و باحجاب استفاده کنیم، پس چه کسی می‌ماند

روایت شگفت آور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رایزنی ها برای رای اعتماد به ربیعی/ توزیع کارت هدیه بین نمایندگان برای کسب رای نمایندگان

کلیدواژه: پیوند کلیه از زنده غیر | کلیه از زنده غیر فامیل | مدل ایرانی پیوند کلیه | پیوند از زنده غیر | دهنده و گیرنده | بیماران کلیوی | زنده غیرفامیل | پیوند کلیه | دکتر سیم فروش | پیوند کلیه | کشورهای دیگر | انجام می شود | بیمار کلیوی | لیست انتظار | وزیر بهداشت | دریافت پول | ادامه داد | عمل پیوند | اهدای عضو | روش پیوند | پیوند عضو | نجات جان | انجام شد | یک عمل | عده ای

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۰۰۳۳۱۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • دستیابی ایران به فناوری ساخت راکت ماهواره بر دستاوردی بزرگ است
 • فضانورد پیشین ناسا از دستیابی ایران به فناوری تولید راکت های ماهواره‌بر، به عنوان دستاوردی بزرگ یاد کرده و دستیابی به این فناوری را برای هر کشوری مهم خواند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ترند، فضانورد سابق ناسا پیشرفت های اخیر فضایی ایران و پرتاب راکت ماهواره‌بر کشورمان به فضا را دستاوردی بزرگ در زمینه دانش فنی فضایی برای ایران دانست. بر اساس این گزارش، «لیروی چیائو» فرمانده سابق پایگاه فضایی بین المللی، پرتاب راکت ماهواره‌بر ایران به سمت فضا را نشانه دستاوردهای پیچیده کشورمان در علوم فضایی دانست و گفت: داشتن قابلیت فناوری راکت و موشک برای هر کشوری مهم است. توانایی پرتاب ماهواره به مدار زمین به این معناست که یک کشور به راکت های پیچیده دست پیدا کرده که توانایی استفاده آنها به عنوان سلاح نیز وجود دارد. به همین خاطر است که چنین دستاوردی، پیشرفتی مهم به حساب می آید. این در حالیست که آمریکا توانایی ها و آزمایش های اخیر ایران در زمینه موشکی را اقدامی تحریک آمیز قلمداد کرده و بارها خواستار توقف این فعالیتها از سوی تهران شده است.
 • کلیه پروازهای کشور لغو شد تکذیبیه
 • مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی اعلام کرد: به دلیل بروز رسانی برخی سیستم‌های ناوبری و کمک ناوبری مدیریت آسمان کشور احتمال تاخیر در بعضی از پروازهای امروز وجود خواهد داشت. به گزارش اقتصاد آنلاین، برخی خبرگزاری ها اطلاعیه ای به نقل از روابط عمومی شرکت فرودگاه ها در این باره به شرح متن زیر صادر کرده بودند: به اطلاع هم میهنان گرامی می رساند؛ در راستای ارتقای سطح ایمنی و دراجرای برنامه نوسازی سامانه های ناوبری هوایی، بعداز ظهر امروز به علت عملیات نوسازی بخشی از تجهیزات پشتیبان سامانه کنترل پروازی کشور، تعداد کمی از پروازهای داخلی دچار تاخیر احتمالی چند دقیقه ای خواهند شد. لذا بدینوسیله از تمامی مسافران محترمی که پروازشان با تاخیرانجام می شود؛ پوزش می طلبیم.
 • سنگ کلیه لهجه غلیظ و نداشتن دندان مانع معلمی شد
 • وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه‌ای شرایط و ضوابط جذب معلمان و نداشتن ابتلا به بیماری‌ها را اعلام کرد که از جمله آنها می‌توان به نداشتن کمتر از ۲۰ دندان، سنگ کلیه، آلزایمر، نداشتن لهجه غلیظ و نکشیدن سیگار و قلیان اشاره کرد. خبرگزاری فارس: چند صباحی است که وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلمان جدید به خصوص از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی که زیر مجموعه این وزارتخانه است، شرایط و ضوابط کلی را اعلام کرده بود.بر این اساس، افرادی که از این پس می‌خواهند وارد شغل معلمی و آموزش و پرورش شوند، باید شرایط و ضوابط ورود به این دستگاه را داشته باشند.مرکز برنامه‌ریزی نیروی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، شیوه‌نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را منتشر کرد.این شیوه‌نامه مطابق بند یک و 2 ماده 12 قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش تهیه و تدوین شده و بر اساس آن معلمانی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند نباید بیماری‌های مندرج در این شیوه‌نامه را داشته باشند.این شیوه‌نامه جدید به صورت جزئی در خصوص شرایط افرادی که در نظر دارند وارد آموزش و پرورش شوند به ویژه در حوزه بیماری‌ها به جزئیات اشاره داشته است که به نظر مدت زمان زیادی برای انجام چنین آزمایشاتی نیاز است و زمان برای آزمایش بیشتر از زمان برای آموزش مورد اهمیت قرار گرفته است.فهرست بیماری‌هایی که مشمول ممنوعیت استخدام در آموزش و پرورش هستند را با جزئیات آنها مشاهده می‌کنید:بند یک. قد، وزن و فشار خون:قد:-با توجه به مقتضیات هر استان و متناسب با وظایف شغل معلمی به تشخیص اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط، طبق ضوابط و مقررات که در مرحله مصاحبه اختصاصی و انجام معاینات پزشکی، مورد سنجش قرار می‌گیرد.-حداقل قد لازم برای داوطلبان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی، مطابق ضوابط...
 • داورزنی:تیم ها باید به سمت باشگاه داری بروند/باید مشکلات لیگ را کاهش دهیم
 • به گزارش خبرنگار توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان،سرپرست فدراسیون والیبال ایران در حاشیه جلسه شورای سی ویکمین دوره لیگ برتر والیبال، اظهار داشت: تلاش ما این است که این دوره از لیگ برتر با نظم و انضباط کافی برگزار شود و اتفاقاتی که سال گذشته رخ داد تکرار نشود. در این راه نیاز به همکاری تیم‌های حاضر در مسابقات داریم. داورزنی در ادامه گفت: داشتن یک لیگ پویا به بهتر شدن تیم ملی و روند بازیکن سازی کمک خواهد کرد و اگر لیگی منظم و بر مبنای اصول برکزار کنیم، بدون شک خروجی آن به سود تیم ملی و مجموعه والیبال ایران می‌شود. وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که در همه رشته‌های ورزشی به ویژه رشته‌های گروهی اگر لیگی منظم و قوی و پویا داشته باشد، در نهایت تیم‌های ملی قدرتمندتری نیز خواهند داشت. داورزنی با اشاره به اینکه چند روز قبل در مقر فدراسیون جهانی والیبال، برنامه لیگ‌های جهانی تدوین شد، گفت: در فدراسیون جهانی برنامه لیگ‌های جهانی تا سال ۲۰۲۰ را تدوین کردیم. برنامه ۴۵ بازی در سطح جهانی مشخص شد و این ناراحت کننده است که ما در لیگ داخلی خودمان با مشکلاتی در برنامه ریزی مواجه باشیم. تلاش ما این است که این مشکلات را در لیگ امسال تا حد ممکن کاهش دهیم. سرپرست فدراسیون والیبال افزود: بدون شک مشکلات نقدینگی برخی تیم‌ها و البته بی نظمی‌هایی که بعضا ایجاد شده است در روند برگزاری لیگ تاثیر می‌گذارد. انتظار ما این است که فصل آتی شاهد این اتفاقات نباشیم. داورزنی ادامه داد: انتظارات ما از تیم‌های این است که به سمت باشگاه داری بروند و تنها به تیم داری بسنده نکنند تا در راستای سازندگی نیز گام برداشته باشند. متاسفانه به جز دو سه تیم باقی تیم‌ها باشگاه نیستند و این آسیب باید برطرف شود. وی تاکید کرد: این برای ما...
 • باید به سمت شهر انسان محور برویم/فضا باید برای علاقه مندان به خدمت فراهم شود
 • رئیس پنجمین دوره از شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه باید به سمت شهر انسان محور پیش برویم گفت: باید به تکالیف و جایگاه انسا‌ن‌ها بیاندیشیم و با توجه به فکر و فرهنگ به سمتی برویم که انسان‌ها، محیط زیست، امنیت و راحتی آنها محور باشند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل ازیزدندا؛ رئیس پنجمین دوره از شورای اسلامی شهر یزد در مراسم معارفه اعضای شورای پنجم با بیان اینکه باید به سمت شهر انسان محور پیش برویم گفت: باید به تکالیف و جایگاه انسا‌ن‌ها بیاندیشیم و با توجه به فکر و فرهنگ به سمتی برویم که انسان‌ها، محیط زیست، امنیت و راحتی آنها محور باشند. غلامعلی سفید اظهار کرد: همه تصمیمات شورا و مجموعه شهرداری دانش بنیان بوده و تصمیمات و حرکت‌ها بر مبنای علم باشد. وی افزود: شورای پنجم یزد را به سمت شهری خلاق، قانون‌مدار، امن و زیبا می‌برد و اعضا بر اساس اولویت‌بندی تصمیم‌گیری می‌کنند. سفید سالم‌سازی، چابک‌سازی، مشورت‌پذیری، مشارکت جویی را از سیاست‌های شورای پنجم عنوان کرد و گفت: باید به درخواست مردم به سرعت و دقت پاسخ داده شود، مشورت‌های علاقه‌مندان و نقد منقدان بپذیریم و فضا را برای علاقه‌مندان به خدمت فراهم کنیم. وی اذعان کرد: رئیس شورا انعکاس دهنده نظر و تصمیمات سایر اعضا است و مصوبات را پیگیری خواهد کرد تا رضایت مردم و خداوند جلب شود. انتهای پیام/
 • قالیباف:باید بت پرستی قرن بیست ویکمی را کنار بگذاریم/تا کی مردم ما باید ضعف مدیریت ما را تحمل کنند
 • شهردار تهران با اشاره به اینکه ما باید بت‌پرستی قرن بیست‌ویکمی را کنار بگذاریم، گفت: تا کی مردم باید هزینه ناهماهنگی و ضعف مدیریت ما را تحمل کنند. به گزارش نامه نیوز، «محمدباقر قالیباف» در بازدید از خانه اتحادیه (موزه مشاهیر) اظهار داشت: در آخرین روز از مسئولیتم در شهرداری مروری بر گذشته خواهم داشت و امروز خدا را شاکرم که در ابتدای مدیریتم در شهرداری تهران این شهر را با برنامه‌ای از سوی نخبگان و اندیشمندان پیش بردیم.قالیباف افزود: وقتی مروری بر گذشته می‌کنیم این توفیق را خدا به بنده و همکارانم داد که با همت و خرد جمعی و همین‌طور مشورت با اهل فن بیش از 90درصد برنامه‌هایی را که تحت عنوان برنامه جامع نوشتیم، عملی کنیم و این برنامه‌ها امروز گام به گام تحقق پیدا کرده است که البته در این راه سختی‌های زیادی را متحمل شدیم ولی همه آن سختی‌ها برای ما لذت‌بخش بود.وی بیان داشت:‌ هدف ما ارتقای کیفیت زندگی در بُعد مادی و معنوی برای شهروندان بود و براساس همین رویکرد برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی را در سطح شهر اجرایی کردیم.شهردار تهران ادامه داد: به عنوان یک خدمتگزار مصمم بودم که بعضی از برنامه‌ها را اجرایی کنم تا در مدار توسعه و عدالت حرکت کرده باشیم که این راه سختی‌ها و ریسک‌های بسیاری داشت.قالیباف بیان داشت: آن روز که در شهر تصمیم گرفته شد خیابان 15 خرداد بسته شود همه مخالف بودند و موافقی نداشت و حتی مسئولین دبیرخانه شورای امنیت ملی نیز مخالفت کردند و حتی مردم و مسئولین نیز موافق این طرح نبودند؛ فقط شهرداری با دوستان نیروی انتظامی جلسات متعددی برای اجرای این طرح داشتند.وی افزود: در 6 دهه گذشته مرتباً منطقه 12 تخریب شد و همه برای احیای این منطقه به اندازه کافی حرف زدیم و در کاغذ نوشتیم. باید عملیات اجرایی آن از جایی شروع می‌شد.شهردار تهران گفت: آغاز...
 • جشن پیوند آسمانی در اراک
 • جشن پیوند آسمانی در امامزاده عبدالله و آمنه خاتون اراک برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک ؛ حقدادی مدیرکل ورزش و امور جوانان استان در این مراسم ، هدف هفته ازدواج را ترویج ازدواج آسان ، به سبک ایرانی و اسلامی عنوان کرد و گفت : برگزاری آسان این سنت حسنه زمینه افزایش ازدواج بین جوانان را فراهم می کند.به مناسبت سالروز ازداوج حضرتعلی(ع) و فاطمه زاهرا (س) مراسم عقد یک زوج در امامزاده عبدالله و آمنه خاتون اراک برگزار شد.اول ذیحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است.ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) به فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم(ص) بر آن مباهات می‌کرد. در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند. دانلود
 • طرح پیوند آسمانی در البرز اجرا می شود
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از البرز، حجت الاسلام والمسلمین محمد صالحی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز، یکم شهریور در جمع خبرنگاران ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع)، اظهارکرد: طرح بزرگ پیوند آسمانی برای اجرای امینانه نیات واقفان اجرا می‌شود.وی افزود: ازدواج و کمک هزینه جهیزیه برای زوج‌های جوان و نوعروسان از اهداف اجرای طرح بزرگ پیوندهای آسمانی است.این مسئول گفت: نظارت و صیانت از نحوه اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان خیراندیش و مراقبت از این امانات یکی از رسالت‌های خطیر سازمان اوقاف و امور خیریه است.صالحی بیان کرد: بر این اساس سازمان اوقاف در نخستین گام اقدام به جمع آوری دقیق اطلاعات و آمار موقوفات مرتبط با مسئله ازدواج کرده است.مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز ابرازکرد: این طرح برای چندمین(چهارمین) سال پیاپی در سالروز ازدواج فرخنده امیرالمؤمنین علی(ع) و حضرت زهرا(س) به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.صالحی یادآور شد: در این طرح به تمام جوانانی که شرایط اخذ تسهیلات طرح مذکور را دارند، کمک‌های نقدی و غیرنقدی پرداخت می‌شود.وی خاطرنشان کرد: مراسم باشکوه جشن ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) با عنوان پیوند آسمانی در بقاع شاخص متبرکه و امامزادگان استان البرز با حضور مردم، خیرین، مسئولان و واقفین برگزار می‌شود.
 • پیوند آسمانی بهترین بندگان خدا
 • به گزارش خبرنگار ایسکانیوز : فاطمه زهرا(س) از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف‌ترین خانواده‌های قریشی بودند از حیث جمال ظاهری و کمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می‌برد و به عالی‌ترین کمالات انسانی آراسته بود. پیش از حضرت علی (ع) افرادی مانند ابوبکر و عمر آمادگی خود را برای ازدواج با دختر پیامبر(ص) اعلام کرده بودند و هر دو از پیامبر (ص) پاسخ شنیده بودند که درباره ازدواج زهرا (س) منتظر وحی است هنگامی که حضرت علی (ع) برای خواستگاری فاطمه (س) رفت سلام کرد و در حضور رسول خدا (ص) نشست چشمان خود را بر زمین دوخت. پیامبر که از روحیات او با خبر بود سکوت را شکست و فرمود: می‌بینم برای حاجتی اینجا آمده‌ای، خواسته‌ات را بر زبان آور که خواسته‌ات پیش من پذیرفته است. حضرت علی (ع) با سخنان شیرین خواسته‌اش را چنین بازگو کرد: ای رسول خدا از کودکی من را با اخلاق و منش خود بزرگ کرده اید اکنون که بزرگ شده‌ام دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم آمده‌ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم آیا مرا می‌پذیرید؟ چهره پیامبر چون گل شکفته شد ولی جواب قطعی را برعهده حضرت فاطمه (س) گذاشت. پیامبر گرامی به ساده‌ترین شیوه ازدواج دخترش را انجام داد. اگر خواهان سعادتیم و پیرو راستین اسلام، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد و ساده زیستی در تمام شیوه زندگی جامعه راه یابد وگرنه قید و بندهای اجتماعی در امور ازدواج که نشات گرفته از فرهنگ غیراسلامی و یا ساخته و پرداخته ذهن‌های مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر سنگین‌تر می‌شود تا جایی که حیات جامعه را به سوی نابودی می‌کشاند و بر فساد و نا به...
 • گندم ایرانی همچناد درگیر واردات است/صادرات گندم ایرانی به ۱۰کشور
 • گندم ایرانی با وجود اینکه خودکفا شده و به فهرست محصولات صادراتی کشاورزی پیوسته و میهمان ۱۰ کشور اروپایی، آمریکایی و آسیایی شده، همچنان درگیر وارداتی است که ثبت‌ سفارش آن طی سه - چهار سال پیش صورت گرفته که گلایه شدید وزیر جهاد کشاورزی را در پی داشته است. در حالی که طی دو سال گذشته گندم ایرانی به خودکفایی کامل رسیده و وزارت جهاد کشاورزی به دنبال یافتن راهکاری برای صادرات مازاد آن است و طی دو سال اخیر صادراتش آغاز شده، همچنان با واردات محصول مشابه خارجی درگیر بوده که به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، گلایه وزیر این بخش را هم نسبت به پرداخت ارز مرجع (۱۲۲۶ تومان) به واردکنندگانش درپی داشته است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،البته براساس اطلاعات و اخبار به دست آمده از مکاتبات و مذاکرات وزارت جهاد کشاورزی با دستگاه‌هایی از جمله بانک مرکزی و گمرک این واردات مربوط به ثبت سفارش‌های انجام شده در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ یعنی قبل از اعلام ممنوعیت واردات این محصول استراتژیک بوده است، چرا که براساس آمار رسمی منتشر شده طی چهار ماهه نخست امسال ۴۶ هزار و ۸۰۰ تن گندم به ارزش بالغ بر ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار دلار از کشورهایی مانند سوئیس وارد شده است. با وجود این که میزان واردات این محصول استراتژیک نسبت به همین بازه زمانی نسبت به سال گذشته که بیش از ۸۴۹ هزار تن بوده از نظر وزنی ۹۴.۴۹ درصد و از نظر ارزشی ۹۳.۵۶ درصد کاهش داشته است اما این مساله در شرایطی که ایران در صدد صادرات گندم مازاد تولیدی خود بوده و به دنبال راهکارهای تسهیل آن است، به هیچ وجه در راستای منافع ملی کشور نیست. صادرات گندم ایرانی به ۱۰ کشور جالب تر این که ایران طی چهار ماهه نخست امسال بالغ بر ۱۰۶ هزار و ۲۷۰ تن...
 • برگزاری ویژه برنامه یک پیوند آسمانی
 • ویژه برنامه « پیوند مهر و ماه» با هدف ترویج الگوهای دینی در جامعه روز چهارشنبه یکم شهریور ماه ساعت 10 برگزار می شود. این برنامه در قالب سخنرانی در مورد سبک زندگی اسلامی –ایرانی ، خصوصیات اخلاقی یک فرد مومن، مولودی خوانی ، مسابقه مذهبی برگرفته از کتب زندگینامه حضرت زهرا س خواهد بود. همچنین خانه فرهنگ صدف همزمان با فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها برنامه «نورانی ترین پیوند» را برگزار می کند. این برنامه با هدف ترویج سبک زندگی الگوهای دینی روز چهار شنبه یکم شهریور ماه ساعت 18 برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این دو ویژه برنامه می توانند به مجتمع فرهنگی هنر ی حکیمیه و خانه فرهنگ صدف مراجعه کنند.
 • گزارشی پیوند آسمانی ازدواج آسان
 • حالمان خوب می‌شود وقتی زوج‌هایی را می‌بینیم که دل به زندگی فاطمی داده‌اند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حالمان خوب می‌شود وقتی زوج‌هایی را می‌بینیم که دل به زندگی فاطمی داده‌اند.اول و آخر عشق همین جاست؛ دو دریا به هم می‌‏پیوندند در قداستی بی‏‌نظیر، علی و فاطمه، تا جهان در خنکای وجودشان به ساحل آرامش برسد.نام علی و زهرا لب‌ها را به شادی واداشته است نوبت عاشقی را در چشم‌‌هایِ اکنون می‌شود خواند اگر دل بسپاریم به آنچه آراممان می‌کند.در روز پیوند علی و زهرا باغ ملکوت سبزترین بهارش را تجربه می‏‌کند.همین سادگی‌ها، همین عشق و وفاست که به یک زندگی طول عمر می‌دهد به راستی که بهترین ازدواج‌ها آن است که آسان‌تر باشد. دانلود دانلود فیلم
 • اجرای طرح پیوند آسمانی در سراسر کشور پنجشنبه
 • به گزارش ایسکانیوز حمید عسکری سوادجانی گفت: طرح «پیوند آسمانی» در راستای اهدای کمک هزینه ازدواج به جمعی از جوانان در سراسر کشور اجرا می‌شود. وی با بیان اینکه یکی از رویکردهای این سازمان اجرای امینانه نیات واقفان براساس تاکیدات مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: طرح «پیوند آسمانی» برای پنجمین سال پیاپی بطور همزمان در سراسر کشور با برگزاری مراسم باشکوه جشن ازدواج زوجهای جوان با عنوان «پیوند آسمانی» در امامزادگان شاخص و با حضور مردم، خیران، مسئولان و واقفان برگزار می‌شود. عسکری سوادجانی گفت: در مجموع از سال 1393 تا 1395 بیش از 3 هزار و 374 زوج جوان از مواهب طرح «پیوند آسمانی» بهره مند شده‌اند. وی با بیان اینکه یکی از سیاستهای سازمان اوقاف ترویج موقوفات با نیات جدید وایجاد وقفهای مشارکتی است، یادآور شد: همت بلند خیران و واقفان نیک اندیش می‌تواند زمینه بهره‌مندی بیشتر زوجها را از مواهب طرح «پیوند آسمانی» فراهم کند. تسنیم 700
 • پیوند پاک مادر آب و ابوتراب/یعنی که خ لق آدمیان از گ ل شماست
 • امروز عید بزرگ خاندان اهل بیت و یادآور نخستین روز ماه ذیحجه سال دوم هجری قمری است؛ روزی که اشعار شاعران و مدایح مدّاحان آئینی در پاسداشت آن، طنین انداز است. خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ: نخستین روز از ماه مبارک ذیحجه، یکی از بزرگترین اعیاد ، یعنی سالروز ازدواج آسمانی حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) است: پیوند پاکِ مادرِ آب و ابوتراب یعنی که خَلق آدمیان از گِلِ شماست در این روز است که مجالس و محافل مذهبی، پذیرای علاقمندان به خاندان اهل بیت (ع) است؛ نشستهایی که اشعار شاعران، زینت بخش آنهاست. یکی از همین شاعران، مجید خضرایی نام دارد که این عید بزرگ را با نام بردن از حضرت علی (ع) به عنوان حضرت یاسین و حضرت فاطمه (س) به عنوان حضرت یاس، اینچنین به جشن نشسته است: زیور ببندید آسمانها و زمین را آذین کنید از یاسها، عرش برین را از پولک برّاق و زیبای ستاره بر گوش حوران بهشتی گوشواره با بهترین رخت و لباس میهمانی امشب بیایید حوریان آسمانی آری ملائک صف به صف مشغول شادی غم رفته امشب کاملا در انفرادی شهر مدینه نورباران شد سراسر با چلچراغماه و رقص نوراختر پُر گشته دنیا بی نهایت از فرشته بر روی بال تک تک آنها نوشته بنوشته با خط خودش، حیِّ تبارک پیوند یاس و حضرت یاسین مبارک عاقد، خدا و شاهدش، پیغمبر او داماد، حیدر؛ گل عروسش کوثر او در صورت زهرا چه شرم دلنشینی ست در چهره ی مولا چه شوق بی قرینی ست لبخند شرم و شوق زهرا را نظر کن این رخت دامادی مولا نظر کن این ساقی کوثر، امیرالمومنین است که ساقدوشش حضرت روح الامین است اوج کمال و عشق احمد نور خاتم لمس وجود فاطمه معراج حیدر گرمای دست مرتضی جنات کوثر او زیرچشمی شوهر خود را نظر کرد با یک نظر قلب علی زیر و...
 • پیوند پاک مادر آب و ابوتراب/یعنی که خلق آدمیان از گ ل شماست
 • امروز عید بزرگ خاندان اهل بیت و یادآور نخستین روز ماه ذیحجه سال دوم هجری قمری است؛ روزی که اشعار شاعران و مدایح مدّاحان آئینی در پاسداشت آن، طنین انداز است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نخستین روز از ماه مبارک ذیحجه، یکی از بزرگترین اعیاد ، یعنی سالروز ازدواج آسمانی حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) است: پیوند پاکِ مادرِ آب و ابوتراب یعنی که خَلق آدمیان از گِلِ شماست در این روز است که مجالس و محافل مذهبی، پذیرای علاقمندان به خاندان اهل بیت (ع) است؛ نشستهایی که اشعار شاعران، زینت بخش آنهاست. یکی از همین شاعران، مجید خضرایی نام دارد که این عید بزرگ را با نام بردن از حضرت علی (ع) به عنوان حضرت یاسین و حضرت فاطمه (س) به عنوان حضرت یاس، اینچنین به جشن نشسته است: زیور ببندید آسمانها و زمین را آذین کنید از یاسها، عرش برین را از پولک برّاق و زیبای ستاره بر گوش حوران بهشتی گوشواره با بهترین رخت و لباس میهمانی امشب بیایید حوریان آسمانی آری ملائک صف به صف مشغول شادی غم رفته امشب کاملا در انفرادی شهر مدینه نورباران شد سراسر با چلچراغماه و رقص نوراختر پُر گشته دنیا بی نهایت از فرشته بر روی بال تک تک آنها نوشته بنوشته با خط خودش، حیِّ تبارک پیوند یاس و حضرت یاسین مبارک عاقد، خدا و شاهدش، پیغمبر او داماد، حیدر؛ گل عروسش کوثر او در صورت زهرا چه شرم دلنشینی ست در چهره ی مولا چه شوق بی قرینی ست لبخند شرم و شوق زهرا را نظر کن این رخت دامادی مولا نظر کن این ساقی کوثر، امیرالمومنین است که ساقدوشش حضرت روح الامین است اوج...
 • پیوند آسمانی زوج نکایی در جوار حرم شهدای گمنام
 • عروس و داماد نکایی در سالروز ازدواج امام علی ع و حضرت زهرا س مراسم عقد خود را جوار حرم شهدای گمنام این شهر برگزار کردند . به گزارش خبرنگار خبر گزاری صدا وسیما، این عروس و داماد صبح امروز درحاشیه این اقدامی فرهنگی و آغاز زندگی خود اعلام کردند معتقد یم این مکان مطهر و پاک برای آغاز زندگی مشترکمان خوش یمن خواهد بود و آرزو کردند زندگی شان به برکت عنایت شهدا توام با خوشبختی باشد . عروس جوان خاطر نشان کرد : آرزومندم که در مسیر شهدا و رهرو شهدای گرانقدر باشیم و به برکت همین شهدا زندگی ساده و بی آلایشی و بدور از تجملات و با الهام از سیره آنان داشته باشیم.
 • ۲۳۰۰۰ پیوند آسمانی با تسهیلات ازدواج بانک تجارت
 • بانک تجارت از آغاز طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ،با اعطای بیش از 23000 فقره وام ازدواج به زوجهای جوان در قالب طرح پشتیبان پیوندها در این امر مشارکت داشته است. آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، ابراهیم کاظم پور سخنگوی این بانک با اعلام این خبر افزود:کلیه شعب این بانک در سراسر کشور در اجرای طرح پشتیبان پیوندها آمادگی دارند تا در کمترین زمان ممکن و در صورت تکمیل مدارک متقاضی و ارائه یک ضامن معتبر نسبت به اعطای تسهیلات فوق اقدام نمایند.کاظم پور یاد آور شد: در طرح پشتیبان پیوندها که طی مرداد و شهریور ماه 96 از سوی بانک مرکزی و بمنظور کاهش صف انتظار متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج به مورد اجرا گذاشته می شود،بانک تجارت عاملیت پرداخت 70 هزار فقره تسهیلات ازدواج را عهده دار شده که طی این مدت 23190 نفر از متقاضیان نسبت به دریافت وام از این بانک مبادرت نموده اند.مشاور مدیر عامل بانک تجارت در امور رسانه خاطر نشان کرد:شعب این بانک در راستای اشاعه سنت حسنه ازدواج در سطح جامعه از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه به بیش از 72000 نفر از زوجهای جوان در سراسر کشور تسهیلات ازدواج پرداخت نموده اند.
 • ۷۳۰۰۰ پیوند آسمانی با تسهیلات ازدواج بانک تجارت
 • به گزارش پارسینه به نقل از روابط عمومی بانک تجارت ابراهیم کاظم پور سخنگوی این بانک با اعلام این خبر افزود:کلیه شعب این بانک در سراسر کشور در اجرای طرح پشتیبان پیوندها آمادگی دارند تا در کمترین زمان ممکن و در صورت تکمیل مدارک متقاضی و ارائه یک ضامن معتبر نسبت به اعطای تسهیلات فوق اقدام نمایند. کاظم پور یاد آور شد: در طرح پشتیبان پیوندها که طی مرداد و شهریور ماه 96 از سوی بانک مرکزی و بمنظور کاهش صف انتظار متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج به مورد اجرا گذاشته می شود،بانک تجارت عاملیت پرداخت 70 هزار فقره تسهیلات ازدواج را عهده دار شده که طی این مدت 23190 نفر از متقاضیان نسبت به دریافت وام از این بانک مبادرت نموده اند. مشاور مدیر عامل بانک تجارت در امور رسانه خاطر نشان کرد:شعب این بانک در راستای اشاعه سنت حسنه ازدواج در سطح جامعه از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه به بیش از 73000 نفر از زوجهای جوان در سراسر کشور تسهیلات ازدواج پرداخت نموده اند.
 • ۷۳ هزار پیوند آسمانی با تسهیلات ازدواج بانک تجارت
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی بانک تجارت؛ ابراهیم کاظم پور سخنگوی این بانک با اعلام این خبر افزود:کلیه شعب این بانک در سراسر کشور در اجرای طرح پشتیبان پیوندها آمادگی دارند تا در کمترین زمان ممکن و در صورت تکمیل مدارک متقاضی و ارائه یک ضامن معتبر نسبت به اعطای تسهیلات فوق اقدام نمایند. کاظم پور یاد آور شد: در طرح پشتیبان پیوندها که طی مرداد و شهریور ماه 96 از سوی بانک مرکزی و بمنظور کاهش صف انتظار متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج به مورد اجرا گذاشته می شود،بانک تجارت عاملیت پرداخت 70 هزار فقره تسهیلات ازدواج را عهده دار شده که طی این مدت 23190 نفر از متقاضیان نسبت به دریافت وام از این بانک مبادرت نموده اند. مشاور مدیر عامل بانک تجارت در امور رسانه خاطر نشان کرد:شعب این بانک در راستای اشاعه سنت حسنه ازدواج در سطح جامعه از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه به بیش از 73000 نفر از زوجهای جوان در سراسر کشور تسهیلات ازدواج پرداخت نموده اند.
 • برگزاری جشن پیوند آسمانی شیعیان و اهل تسنن در کویته پاکستان
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، هدف از برگزاری جشن بزرگ «پیوند آسمانی» که با ھمکاری مجلس وحدت مسلمین پاکستان و به مناسبت عید غدیر خم در کویته برگزار می شود، کمک به نیازمندان جوان و ترويج فرهنگ ساده‌زيستي و آشنايي بيشتر با آداب و رسوم اسلامي ذکر شده است. الگوسازي برای ازدواج مبتني بر ارزش‌ها و آرمان‌هاي متعالی اسلامي و نهادينه‌شدن ازدواج آسان، از ديگر اهداف اين مراسم معنوي است. طبق اطلاعیه مجلس وحدت مسلمین پاکستان، اقشار مختلف ساکن در شهر کویته، اعم از شیعیان، اهل‌سنت و مسیحیان می‌توانند تا قبل از ۳۰ آگوست(۸ شهریورماه) برای ثبت‌نام ازدواج با دفتر مجلس وحدت مسلمین پاکستان در کویته تماس بگیرند. اهدای جهيزيه به نوعروسان از سوی مجلس وحدت مسلمین و خیرین کویته و همچنین برگزاری کامل مراسم ازدواج از برنامه‌های این جشن اعلام شده است.
 • برگزاری کارگاه آموزشی ازدواج با عنوان پیوند آسمانی در زنجان
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ؛ جعفرجنتی مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های مختلف به مناسبت ماه ذی‌الحجه در بقاع متبرکه گفت: در دهه ولایت برنامه‌های متعددی در بقاع متبرکه شاخص استان اجرایی خواهد شد.جنتی افزود:در همین زمینه کارگاه آموزشی ازدواج «پیوند آسمانی» به مناسبت سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) اجرا خواهد شد. وی با بیان اینکه این کارگاه با موضوع ملاک و معیارهای انتخاب همسر شایسته برگزار می‌شود، اضافه کرد: زمان برگزاری کارگاه امروز چهارشنبه یکم شهریورماه از ساعت 17 عصر خواهد بود.مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه این کارگاه در جوار امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان برگزار می‌شود، افزود: این کارگاه ویژه خواهران است. انتهای پیام/ن برگزاری کارگاه آموزشی ازدواج به مناسبت سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) در زنجان
 • برگزاری جشن پیوند آسمانی دو زوج جوان در امامزاده سید مظفر بندرعباس تصاویر
 • جشن پیوند آسمانی دو زوج جوان بندرعباسی به مناسبت فرا رسیدنسالروز ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) در امامزاده سید مظفر(ع)این شهرستان برگزار شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازفرهنگ کده، در سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)مراسم عقد دو زوج جوان در حسینیه آستان مقدس امامزاده سید مظفر بندرعباس برگزار وبا حضور در کنار آستان مقدس امامزاده سید مظفر زندگی مشترک خود را آغاز کردند. خطبه عقد این زوج های جوان با هدف ترویج ازدواج آسان با حضور خانواده ها و جمعی از زائرین در این بارگاه منورقرائت شد. مدیر مرکز فرهنگی و قرآنی سید مظفر (ع) بندرعباس در حاشیهآیین جشن ازدواج در گفتگوبا فرهنگ کده ضمن تبریک به زوج‌های جوان، اظهار کرد: با هدف ترویج فرهنگ ازدواج آسان و توجه بیشتر به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودندآتش به اختیار درمسایل فرهنگی ورود پیدا کنید و برآن شدیم جشن پیوند ازدواج آسان را برای زوج های جوان برگزار کنیم. علی صادقی بیان کرد: زوج های جوانی که آستان مقدس امامزاده سید مظفر را برای پیوند ازدواج خود انتخاب می کنند به صورت رایگان خطبه عقد برای آنها جاری و همچنین سفره عقد برای این زوج ها فراهم می شود. وی با اشاره به اهدافبرگزاری مراسم عقد در مکان های مقدس ،افزود: هدف از برگزاری این گونه مراسمات تشویق جوانان برای شروع زندگی خود در بارگاه متبرکه است که این حرکت می تواند الگویی برای دیگر جوانان و باعثحضور چشمگیر آنها باشد. انتهای پیام/
 • پیوند آسمانی ۱۰۰۰ زوج جوان در جوار امامزادگان استان اصفهان
 • استان‌ها>اصفهان - معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: همزمان با سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) جشن ازدواج ۱۰۰۰ زوج جوان در جوار حرم مطهر ۱۰ امامزاده جلیل القدر استان برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین حسن امیری به مناسبت سالروز پیوند آسمان حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) و درباره ازدواج در اسلام اظهار داشت:شرع مقدس اسلام به ازدواج عنایت و تأکید فوق العاده ای دارد. به طوری که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) می فرمایند: ما بُنی بِناءً فی الإسلام أحبّ إلی الله عزّوجلّ من التّزویج «هیچ چیزی نزد خداوند محبوبتر از ازدواج نیست» معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در ادامه بیان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان نیز در راستای ترویج زندگی به سبک اسلامی و با هدف ترغیب جوانان به سنت حسنه ازدواج در دین مبین اسلام با رویکرد ترویج ازدواج آسان با محوریت قرار دادن امامزادگان عظیم الشان که با هدف و رویکرد جذب خیرین نیکوکار جهت ایجاد وقف های جدید برای کمک به ازدواج زوج های جوان برنامه ریزی و ویژه برنامه ای را باعنوان جشن پیوند آسمانی در جوار حرم مطهر امامزادگان واجب التکریم اجرا می کند. وی افزود: در همین راستا نیز اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با همکاری و مشارکت هیئت امنا بقاع متبرکه استان اصفهان در نظر دارد تا در سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) جشن ازدواج ۱۰۰۰ زوج جوان در جوار حرم مطهر ۱۰ امامزاده جلیل القدر استان برگزار کند. امیری تصریح کرد: در همین راستا و در جهت ایجاد فضایی مناسب برای حضور زوج های جوان مکانی همراه با سفره عقدی...
 • پیوند آسمانی امیرالمومنین و حضرت زهرا الگویی برای دختران و پسران است
 • حجت الاسلام والمسلمین سنجری گفت: زندگی امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) قطعا الگویی برای جوانان امروز است که باید از ساده زیستی و قناعت در مهریه و جهیزیه درس گرفت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین محسن سنجری در گفتگو با ناب نیوز ضمن تبریک پیوند آسمانی امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه (س) با اشاره به اینکه می توان از این ازدواج درس های زیادی گرفت، گفت: با نگاهی به سیره زندگی حضرات معصومین (ع) می بینیم که همه این بزرگواران حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) را الگوی خود معرفی می کنند. مسئول بسیج طلاب و روحانیون استان کرمان ابراز کرد: یکی از مواردی که ما به عنوان پیروان حقیقی حضرات معصومین باید از ان الگو بگیریم، زندگی مشترک امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است؛ ازدواجی که در سال های ابتدایی اسلام بسیار ساده اتفاق می افتد. وی افزود: خواستگاری بسیار ساده وبی تکلف بود؛ میزان مهریه 500 درهم بود که به ما می آموزد مهریه ملاک قطعی برای موفقیت زندگی مشترک نیست و از سوی دیگر میزان جهیزیه ساده و سفالی حضرت زهرا (س) مورد توجه است؛ پیامبر از حضرت علی پرسید چه دارید که حضرت پاسخ داد زرهی دارم؛ به دستور پیامبر این زره را به سه هزار درهم فروخت و پیامبر این مبلغ را به اصحاب دادند تا برای عروسی لباس و خوراک فراهم کنند. حجت الاسلام والمسلمین سنجری عنوان کرد: پیامبر از امام علی (ع) پول هنگفت نخواست و امیرالمومنین نیز درخواست جهیزیه زیاد نکردند؛ برخی می گویند شرایط آن روز اینگونه ایجاب می کرد چرا که مردم در فقر بودند در حالیکه این تفکر اشتباه است. وی تشریح کرد: سلمان می گوید روزی دیدم حضرت فاطمه (س) چادری با ده ها وصله به سر داشت؛ به ایشان گفتم من دیده...
 • پیوند آسمانی ۱۰۰۰ زوج جوان در جوار امام زادگان استان اصفهان برگزار می شود
 • معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: همزمان با سال‌روز پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) جشن ازدواج ۱۰۰۰ زوج جوان در جوار حرم مطهر ۱۰ امامزاده استان اصفهان برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهانبه نقل ازروابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت‌الاسلام حسن امیری با اشاره به سال‌روز پیوند آسمان حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) و درباره ازدواج در اسلام اظهار داشت: در قرآن کریم درباره ازدواج چنین آمده است: «از آیات خداوندی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید، که در کنار او آرامش یابید و میان شما عشق و محبّت و مهربانی قرار داد، که در این حقیقت نشانه‌هایی از خداست برای مردمی که در گردونه اندیشه و فکر نسبت به حقایق به سر می‌برند!»وی افزود: شرع مقدس اسلام به ازدواج عنایت و تأکید فوق‌العاده ای دارد، به طوری که پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند ما بُنی بِناءً فی الإسلام أحبّ إلی الله عزّوجلّ من التّزویج «هیچ چیزی نزد خداوند محبوبتر از ازدواج نیست» معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در راستای ترویج زندگی به سبک اسلامی و با هدف ترغیب جوانان به سنت حسنه ازدواج در دین مبین اسلام اقدام کرده است، بیان کرد: با رویکرد ترویج ازدواج آسان و با محوریت قراردادن امامزادگان و برای کمک به زوج‌های جوان برنامه‌ریزی و ویژه برنامه‌ای را با عنوان جشن پیوند آسمانی در جوار حرم مطهر امام‌زادگان اجرا می‌کند.وی افزود: در همین راستا نیز اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با همکاری و مشارکت هیئت امنا بقاع متبرکه استان اصفهان در نظر دارد تا در سالروز پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) جشن ازدواج 1000 زوج جوان در جوار...
 • پیوند آسمانی امام علی ع و حضرت زهرا س الگوی جوانان/آرزوی ازدواج آسان و تشریفاتی که سر به فلک می زند
 • امروز ازدواج آسان، بدون تشریفات و هزینه های سرسام آور، آرزوی بسیاری از جوانان است اما جوانان می توانند با الگو گرفتن از امام علی(ع)و حضرت زهرا(س) زندگی مشترک را آغاز کنند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سفیر افلاکامروز اول ذی الحجه است روزی که حضرت فاطمه(س) نور چشم پیامبر(ص) وحضرت علی(ع) دو فرشته پاک زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند، آری در چنین روزی بود که برترین زنان عالم با حضرت علی(ع) پیمان عشق بستند و در طول تاریخ چنین ازدواجی تکرار نشد. پیامبر گرامی اسلام(ص) ازدواج تنها فرزندش را به ساده ترین شکل برگزار کرد تا این مراسم ساده برای همه جوانان دم بخت الگو شود و سالها حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) در کنار یکدیگر زندگی کردند. یکی از مهمترین رویدادهای زندگی هر فرد ازدواج است و در روایات و آیات به ازدواج تاکید فراوانی شده است اما سالهاست که چشم و هم چشمی، تشریفات سر به فلک کشیده برای ازدواج و مشکلات دیگر آغاز زندگی مشترک را برای جوانان سخت کرده است. هزینه های سرسام آور تشکیل یک زندگی و برگزاری یک مراسم ازدواج به قدری زیاد است که جوانان را گاهی دچار تردید می کند و همین عوامل سبب به تاخیر انداختن ازدواج می شود که نتیجه ای جز بالا رفتن سن ازدواج ندارد. این در حالیست که سالها پیش زندگی جوانان به راحتی آغاز می شد و با همکاری همه فامیل و آشنایان جشنی ساده برگزار می شد و یک زوج زندگی مشترک را آغاز می کردند و با گذشت، صبر، محبت زندگی را سالها ادامه می دادند اما امروزه هزینه های چند میلیونی برای برگزاری یک مراسم در بهترین تالار شهر با بهترین امکانات، مهریه های نجومی، وسایل زندگی آنچنانی...

کلیدواژه