به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از جماران اردیبهشت
١
2017-04-26@23:12:19 GMT

پیوند کلیه مدل ایرانی؛ دستاوردی که باید حفظ شود

در ستاد انتخاباتی رئیسی چه خبر است؟

ستاره سياسی احمدی نژاد غروب كرد؟

اینکه امروز در دنیا مدلی از پیوند کلیه از افراد غیرفامیل را به نام ایرانیان و «مدل ایرانی پیوند کلیه» می شناسند واقعا یک دستاورد بزرگ در زمینه پزشکی برای کشورمان است و اوج افتخار به این نبوغ پزشکان وطنی را زمانی می توان دریافت که در سالهای اخیر بارها در کشوری مانند ایالات متحده امریکا، تجمع های اعتراضی و واکنش هایی از سوی شخصیت های مطرح این کشور و حتی برنده جایزه نوبل نسبت به لیست انتظار بلندبالا و مرگ 30 هزار بیمار کلیوی در انتظار پیوند این کشور انجام شده و خواهان اجرای مدل ایرانی پیوند در امریکا شده اند.
وقتی ما از بومی گرایی دانش و تولید علم و حتی اقتصاد مقاومتی سخن می گوییم، لزوما نباید این عرصه ها را در زمینه های تولیدی و صنعتی ببنیم بلکه همین ابداع و خلاقیت پزشکان ایرانی که منجر به نجات جان هزاران بیمار کلیوی در کشور شده را باید نمونه بارزی از تولید علم و اقتصاد مقاومتی در کشور بدانیم.
اما بخش تلخ ماجرا آنجاست که عده ای از همین ایرانیان و پزشکانی که منافعی در سبک دیالیز و نفی پیوند دارند، اقداماتی را برای ممنوعیت پیوند کلیه از غیرفامیل آغاز کرده اند و حتی در این مورد با جناب پاپ هم دیدار داشته و نظر مساعد او را برای پیشبرد اهداف خود جلب کرده اند تا بدین ترتیب برای منافع یک اقلیت کوچک و محض، هم دستاوردهای مدل ایرانی پیوند کلیه را بعد از دهها سال از بین ببرند و هم هزاران بیمار کیلوی در لیست انتظار کشورمان را با خطر مرگ و یا تبدیل کردن شان به مرده های متحرک مواجه کنند.
در واقع اپوزیسیون نهضت ملی پیوند کلیه از غیرفامیل ایرانی هم در خارج و هم در داخل تمام تمرکز خود را برای از میان برداشتن این به زعم آنها، مانع گذاشته اند و حتی درصدد هستند که با ارائه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی و برخی مستمسک ها و استدلالهایی که فقط منافع آنان را تامین می کند، مجلس را مجاب به تصویب قانونی نمایند که بر اساس آن، پیوند کلیه از افراد غیرفامیل به بیماران کلیوی را ممنوع و بجای آن سبک دیالیز که عملا از بیمار کلیوی یک «مرده متحرک» می سازد را جایگزین کنند تا بدین ترتیب دستگاه های وارداتی دیالیز هم چرخشان بچرخد و ثروت و درآمدهای هنگفت را نصیب صاحبان این دستگاه کرده و فشاری عجیب و سنگین از نظر مالی را بر گرده بیماران کلیوی و خانواده های آنان تحمیل کند.
دکتر ناصر سیم فروش که پیشقراول پیوند کلیه غیرفامیلی در ایران است، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، ابتکار پیوند کلیه را یکی از بزرگترین دستاوردهای پزشکی ایران می داند.
وی اظهار کرد: قبل انقلاب کمتر از 100 مورد عمل پیوند کلیه انجام شد و بخاطر اینکه بعضی از این کلیه ها حالت کهنه داشت و از خارج وارد شده بودند، نتایج موفقیت آمیزی در پی نداشت گرچه این عمل در آن سالها، عملی لوکس محسوب می شد.
این پزشک اظهار کرد: بعد از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی به دلیل اینکه وسایل دیالیز در ایران به اندازه کافی وجود نداشت،بسیاری از بیماران بشدت زیر دیالیز جانشان را از دست می دادند به همین دلیل تصمیم گرفتیم که پیوند کلیه را بصورت یک عمل معمولی و روتین از حالت لوکس به یک عمل جراحی روزمره و با هدف نجات جان بیمارانی در دستور کار قرار دهیم.
دکتر سیم فروش ادامه داد: ابتدا پیوند کلیه را از فامیل شروع کردیم آن هم در شرایطی که در آن زمان کار تیمی و پیوند از بیماران مرگ مغزی وجود نداشت، از اهدا کننده فامیل استفاده کردیم و با توجه به نتایج خیلی خوب، با حمایت های دولت وقت انگیزه بیشتری برای تداوم این کار پیدا کردم اما نکته این بود که دهنده فامیلی در آن روزگار محدود بود.
وی دلیل محدود بودن اهدا کنندگان فامیلی در آن زمان را اینگونه عنوان کرد که بسیاری از برادر و خواهرهایی که یک بیمار دیالیزی در خانواده داشتند و زمینه فامیلی از نظر ژنتیکی هم در آنها وجود داشت، حاضر به اهداء کلیه نبودند به همین دلیل کار درمان متوقف می شد و از روش دیالیز هم بخاطر کمبود وسایل، نمی شد استفاده کرد به همین خاطر برای اولین بار در خاورمیانه، ‌برنامه پیوند کلیه از زنده غیر فامیل یعنی غیر ژنتیکی را با پیوند از یک خانم به همسرش آغاز کردیم.
این متخصص اورولوژی افزود: خوشبختانه این عمل پیوند کلیه خیلی خوب انجام شد و ترغیب شدیم که این کار را ادامه دهیم و با ثبت نتایج به این نتیجه رسیدیم که ‌پیوند کلیه از غیر فامیل حتی نسبت به فامیل بهتر جواب می دهد و نسبت به وقوع مرگ مغزی بین 15 تا 20 درصد در درازمدت نتیجه بهتری دارد.
به گفته دکتر سیم فروش، زمانی که مسئولین نتایج موفقیت آمیز پیوندها را مشاهده کردند، تشویق شدند و در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی بنیاد بیماری های خاص فعالیتش را در این زمینه آغاز کرد و مقرر شد که مبلغ یک میلیون تومان به عنوان هدیه ایثار به کسانی که کلیه اهدا می کنند، تقدیم شود و با این تصمیم پیوند کلیه از زنده غیر فامیل بیشتر مورد تشویق قرار گرفت.
وی اظهار کرد: شیوه کار در مدل ایرانی پیوند کلیه از زنده غیرفامیل به این صورت است که ابتدا دهنده و گیرنده کلیه باید به انجمن بیماران کلیوی مراجعه و دهنده در آنجا ثبت نام کند؛ در این صورت اگر گروه خونی آنها با همدیگر مطابقت داشته باشد، هماهنگی های لازم انجام می شود و بعد از عمل نیز دهنده، هدیه ایثار را دریافت می کند به علاوه معمولا زیر نظر انجمن دیالیز مبلغ بیشتری به دهنده پرداخت می شود.
دکتر سیم فروش گفت: براساس مطالعات انجام گرفته، معمولا دهنده و گیرنده از یک طبقه اجتماعی جامعه هستند و برخلاف ادعاهای مطرح شده که همیشه دهنده را به قشر ضعیف جامعه منتسب می کنند، معمولا از لحاظ مالی از یک طبقه اجتماعی مشابه هستند و اغلب هم ممکن است هر 2 نفر از اقشار ضعیف باشند چرا که این قشر بخاطر محدودیت ها و شرایط زندگی، بیشتر در معرض نارسایی های کلیه قرار بگیرند و اینگونه نیست که همیشه گیرنده ها از قشر متمول جامعه و دهنده ها از قشر ضعیف باشند.
وی در توضیح بیشتر این سبک، گفت: در این شیوه از پیوند کلیه، پرداخت هایی که انجام می گیرد، اغلب توسط خیرین و افراد دیگر تقبل می شود و اگر چه فروش کلیه وجود دارد اما تجارت نیست و فقط دهنده و گیرنده زیر نظر انجمن حمایت از بیماران کلیوی که گردانندگان این انجمن خود بیماران هستند، اداره می شود اما پای هیچ دلال و واسطه ای در کار نیست برخلاف کشورهایی چون هند، پاکستان و فیلیپین که موسسات و دلال های متعددی هستند که در این بخش فعالیت می کنند و افراد بیمار از کشورهای دیگر به آنجا میروند و با کمک دلال ها کلیه می گیرند. به گفته این پزشک متخصص پیوند کلیه، در این کشورها افرادی چون دلالان، پزشک ها، بیمارستان ها و ... منتفع می شوند ولی در ایران تمام پیوندها در بیمارستانهای دولتی و با تعرفه دولتی بسیار کم که ارزان تر از یک عمل پروستات در بخش خصوصی است، انجام می شود و در مساله اهداء به غیر از دهنده و گیرنده نیز کسی منتفع نمی شود.
وی ادامه داد: انجمن بیماران کلیوی هم بر روند پیوند کلیه نظارت دارد و این همان سیستمی است که در جهان به عنوان مدل ایرانی شناخته شده که در واقع یک شیوه برد - برد است چون نتیجه اش نجات جان یک انسان و زندگی بخشیدن است.
دکتر سیم فروش گفت: در مدل ایرانی به جای تجارت کلیه، شیوه پرداخت رعایت می شود و واسطه و دلالی هم نقشی ندارد و چون هدف غایی نجات جان انسانهاست، کاری با ارزش، اخلاقی و انسانی تلقی می شود.
وی پیوند کلیه در سبک ایرانی را شیوه ای پاک و قابل افتخار در سطح دنیا دانست که به عنوان یک شاخص در سطح بین المللی به آن نگریسته می شود.
به گفته دکتر سیم فروش، پیوند کلیه ایرانی یک مدل استثنایی است زیرا از ابتدا، تمام جوانب در آن لحاظ و مصوب شده است که هیچ ایرانی اجازه ندارد کلیه اش را به یک فرد خارجی بدهد یعنی یک شخص خارجی نمی تواند از ایرانی کلیه بگیرد و اگر بیمارستانی این عمل را انجام دهد، با آن بیمارستان برخورد قاطع می شود و حتی ممکن است که منجر به پلمپ آن بیمارستان شود کما اینکه در یک مورد تخلف که گیرنده از کشورهای عربی یک دهنده کلیه ایرانی را بعنوان هموطن خود معرفی کرده بود و کلیه از او دریافت کرده بود، بیمارستان خاطی به مدت 6 ماه تعطیل و تمام پیوندها برای افراد خارجی در ایران ممنوع شد.
دکتر سیم فروش ادامه داد: بنابراین در قانون مدل ایرانی فقط ایرانی می تواند به ایرانی کلیه اهدا کند برخلاف کشورهای پاکستان، هند، فیلیپین و... که افراد خارجی ها برای دریافت کلیه به آنجا می روند و بازار مکاره ای را شکل داده اند.

* روش پیوند از زنده غیر فامیل
وی در مورد روش پیوند از زنده غیر فامیل، گفت: دهنده با اختیار خود، کلیه اش را اهدا می کند در صورتی که در دهنده فامیل معمولا رودربایستی یا فشار نزدیکان و ... در اهدا کلیه نقش دارند و این احتمال وجود دارد که اهدا کننده برخلاف میل باطنی خود و تحت فشار و عرف های حاکم بر خانواده تن به انجام این کار بدهد.
دکتر سیم فروش افزود: متاسفانه در بعضی از مراکز شناسنامه خانواده را طلب می کنند تا اگر بیمار دارای خواهر یا برادری باشد، از آنها کلیه دریافت کنند و از غیر فامیل حق دریافت کلیه ندارد که این به چند دلیل اشتباه است؛ نخست اینکه در دهنده های فامیلی در آینده مشکل ساز می شود زیرا همان زمینه های بیماری که در گیرنده وجود داشته و نارسایی پیدا کرده است ممکن است در آینده برای خواهر و برادر کلیه دهنده هم ایجاد مشکل کند حال آنکه در غریبه این زمینه بیماری ارثی وجود ندارد.
وی افزود: همچنین اهدای اختیاری و داوطلبی در شیوه فامیلی کمتر است و بیم آن می رود که اهدا کننده تحت همان جبرها و فشارها تن به اهدا بدهد.

* مقایسه ایران با کشورهای دیگر؛ وقتی امریکایی ها خواهان اجرای الگوی ایرانی هستند
دکتر سیم فروش در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت پیوند کلیه در ایران نسبت به کشورهای دیگر اظهار کرد: ایران کوتاه ترین لیست انتظار پیوند کلیه را در دنیا دارد این در حالیست که کشور امریکا یا کشورهای اروپایی لیست انتظار بسیار طولانی دارند به نحوی که امریکا 110هزار نفر در لیست انتظار هستند و بیمار باید هشت تا 12 سال در لیست انتظار بماند که همین وضع باعث شده که بیش از چهار هزار بیمار کلیوی در امریکا پیش از دریافت کلیه، بمیرند و همین مساله باعث شده که اختلاف شدیدی میان دانشمندان امریکایی برای اجرای مدل ایرانی پیوند کلیه در کشورشان ایجاد شود.
دکتر سیم فروش ادامه داد: برخی از پزشکان مشهور در امریکا مانند پرفسور «بهار باستانی» استاد برجسته نفرولوژی دانشگاه سنت لویز مقالات زیادی نوشته و در آن تاکید کرده اند که با وجود اینکه امریکا از لحاظ سیاسی با ایران اختلاف نظر دارد اما وقت آن رسیده که مسئولان امریکایی چشمهایشان را بر روی موفقیت ایرانی ها باز کنند و از تجربه جالب ایران در نجات بیماران کلیوی استفاده کنند تا هزاران شهروند امریکایی در سال جان خود را از دست ندهند همانطور که ایران با موفقیت توانسته است از مرگ بیش از 30 هزار نفر در 30 سال گذشته جلوگیری کند.
وی ادامه داد: همچنین خانم «فرایریور» حقوقدان و رئیس مرکز تحقیق برای راه حل های اخلاق پزشکی یکی از ایالت های امریکا، فیلمی 30 دقیقه ای از مدل پیوند کلیه ایرانی را تهیه کرده است که مزایای پیوند ایرانی را در آن بیان و پیشنهاد کرده که از مدل ایرانی استفاده کنند تا جان بیماران امریکایی را نجات دهند.
به گفته دکتر سیم فروش، «الون رات» برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2012 که استاد دانشگاه هاروارد می باشد، نیز در جایی گفته است که باید شیوه پرداخت در قبال اهدای عضو انجام بگیرد تا مساله کمبود کلیه در امریکا حل شود؛ او حتی مبلغ پیشنهادی برای خرید هر کلیه را 15هزار دلار اعلام کرد.
به گفته این متخصص اورولوژی، بیشترین پیوندی که در امریکا ثبت شده، پیوند از زنده غیرفامیل است و در این کشور سبکی از پیوند کلیه وجود دارد که به عنوان دوست و در ازای دریافت پول اهدا می شود در واقع عمل پرداخت هم در آنجا انجام می شود و آنها همین مبادله را به یک اسم و قالب دیگر انجام می دهند اما موضوع پرداخت و دریافت پول را مانند ما علنی نکردند و چون در آنجا این عمل از لحاظ قانونی ممنوع است، بنابراین کلاه قانونی درست کردند!

* معایب دیالیز
دکتر سیم فروش معتقد است که دیالیز نوعی «مرگ تدریجی» است و بیمار دیالیزی مرده متحرک محسوب می شود که زندگی مشقت باری را تحمل می کند.
وی افزود: در تمام دنیا مسئولین به دنبال پیوند کلیه هستند تا دیالیز؛ که دلایل متعددی دارد.
وی، نخستین دلیل ترجیح پیوند بجای دیالیز را کیفیت زندگی بهتر بیماران اعلام کرد و افزود: در روش پیوند، لازم نیست بیمار هفته ای سه روز زیر دستگاه دیالیز برود.
مرگ و میر کمتر و تحمیل هزینه های پایین تر به دولت ها در شیوه پیوند نیز که به گفته او معادل یک چهارم هزینه های سبک دیالیز است نیز از دیگر دلایل برتری شیوه پیوند کلیه نسبت به دیالیز در کشورهای جهان است که دکتر سیم فروش به آنها اشاره کرد.
وی در خصوص مشکلات روش دیالیز، گفت: در این شیوه، بیمار باید هفته ای سه بار زیر دستگاه دیالیز برود و مدام باید در بندش هم سوزن فرو می رود که گاه بخاطر انجام دیالیز در برخی از موارد، رگ ها جواب نمی دهند و باید رگ مصنوعی گذاشته شود که مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می کند.
وی ادامه داد: در دیالیز 10درصد سموم دفع می شود و 90 درصد در بدن باقی می ماند که این موضوع ایجاد مسمومیت های متعدد می کند و حتی ممکن است به مرگ بیمار نیز منجر شود.

* پیوند کلیه از منظر اعتقادی؛ پاپ یا مراجع تقلید؟
دیدگاهها و اختلاف نظرهایی در مورد اهدای کلیه از زنده غیر فامیل وجود دارد و موافقین و مخالفین این امر که هر کدام منطق خود را پیش می برند.
دکتر سیم فروش در این خصوص می گوید: متاسفانه عده ای از دوستان‌ همکار با همراهی یک شخص امریکایی با پاپ ملاقات کردند و پاپ این عمل (پیوند از زنده غیرفامیل) را غیر اخلاقی دانسته است و آنها بعد از آمدن به کشور، سفیری برای پیشبرد اهداف عده ای سودجو که طرفدار دیالیز هستند، شده اند و خواستار وضع قانون و مصوبه ای هستند که پیوند از زنده غیر فامیل را متوقف کنند در صورتی که ما براساس فرهنگ و شریعت کشور خود، قانون وضع می کنیم و نظر پاپ برای ما حجت نیست.
وی اظهار کرد: براساس شریعت ما و نظر مراجع تقلید این عمل پیوند هیچ منع اخلاقی شرعی و قانونی در کشور ما ندارد و نه تنها غیر اخلاقی نیست بلکه یک امر پسندیده و زندگی بخش است.

* چارچوبی برای تعامل گیرنده و دهنده کلیه در ایران
دکتر بهزاد عین اللهی فوق تخصص بیماریهای کلیوی نیز از تمایز شیوه های اهدای عضو در فرهنگ ایرانی با کشورهای دیگر می گوید که به باور او در ایران این اقدام متاثر از یک کار بشردوستانه و نه با هدف انتفاع صورت می گیرد.
وی به خبرنگار ایرنا، گفت: اشخاصی به ما مراجعه‌ می کنند که کوچکترین نیاز مالی ندارند و کلیه شان را اهدا می کنند.
وی اظهار کرد: باید نواقص موجود را برطرف کنیم؛ مثلا این آگهی های فروش کلیه که بر در و دیوار نصب می شود، منع قانونی دارد که با روح و ماهیت یک عمل پیوند برای نجات جان یک انسان منافات دارد از این رو لازم است به جای حل مساله، صورت مساله را پاک نکنیم.
به گفته این فوق تخصص بیماری های کلیوی، نباید فروش را اینقدر بزرگ و برجسته کنیم؛ «مگر این مبلغی که رد و بدل می شود آیا قیمت واقعی کلیه است؟ به باور من بخشی از این کار روحیه ایثارگری است.»
وی تاکید کرد که می توان رابطه دهنده و گیرنده کلیه را در چارچوب خاصی مثلا با ایجاد یک صندوق ویژه تعریف کرد به طوری که دهنده و گیرنده، اصلا همدیگر را نبینند.
وی با تاکید بر لزوم برخورد با برخی متخلفان در حوزه خرید و فروش کلیه، اظهار کرد: متاسفانه اگر بهترین قانون را هم تصویب کنیم باز هم عده ای هستند که سرپیچی کنند و این بدان معنا این نیست که بخاطر تخلف عده ای ساختار شکن، اصل موضوع را نادیده بگیریم از این رو باید از روش پیوند ایرانی و مدل ایرانی پیوند کلیه حراست و حفاظت کرد.

* ترجیح پیوند بر دیالیز
دکتر عین اللهی اظهار کرد: به عنوان نفرولوژیست، منافع مادی ام در روش دیالیز است اما طرفدار پیوند کلیه هستم و بیشتر بیمارانم نیز پیوندی هستند.
وی گفت: در شیوه دیالیز برای پزشک منافع مالی بالاتری وجود دارد و در قبال کار کمتر نسبت به پیوند کلیه، درآمد بیشتری هم دارند و این را هم باید اضافه کنم که هرگاه یک بیمار پیوندی دچار مشکل می شود، استرس و زحمت بسیار بیشتری نسبت به شیوه دیالیز برای پزشک دارد اما باید تاکید کنم که دیالیز به نفع بیمار کلیوی نیست.
فرض کنیم یک قانون تصویب شود که بر اساس آن پیوند کلیه از افراد زنده ممنوع شود؛ چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت پیوند کلیه در کشور به نصف تقلیل پیدا می کند به یکباره جایگاه ما در منطقه هم به نصف رتبه ای که اکنون داریم، تنزل می یابد در این حالت دشمنان کشور از این موضوع بهره برداری سیاسی می کنند.
دکتر عین اللهی اظهار کرد: دشمنان، علم ما را نشانه گرفته اند و باید مراقب دستاوردهای علمی مان از جمله همین مدل ایرانی پیوند کلیه باشیم که به تاراج نرود.

* نظر مقام معظم رهبری و برخی مراجع دیگر
سئوال: آیا جایز است انسان بعضی از اعضای بدنش (مثل کلیه) را به شخصی که به آن نیاز دارد، بفروشد؟
جواب: اگر آن عضو از اعضایی باشد که برداشتن آن از بدن خطر و یا ضرر قابل ملاحظه ای برای اهداء کننده عضو نداشته باشد، اشکال ندارد.
منبع: اجوبة الاستفتائات، سؤال 1518

* امام خمینی (ره) اهداء کلیه برای نجات جان انسانی دیگر را کار پسندیده ای دانسته و توصیه کردند که ضمن دریافت پول در مقابل آن جایز است.
* آیت الله نوری همدانی: دریافت پول در ازای بعضی از اعضاء مانند کلیه مانعی ندارد.
* طبق نظر آیت الله سیستانی نیز اهداء کننده عضو مثل کلیه با فرض رضایت صاحبش و سلامت کلیه مقابل جایز است و گرفتن پولی به ازای آن نیز جایز است.

* مواضع وزیر بهداشت
دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مهر سال گذشته و در آیین جشن نفس با هدف بزرگداشت اهداکنندگان عضو، گفته بود که پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال 63 به بعد با همت اساتید کشور، کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از نظر فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو، پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.
هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند، افتخار کنیم چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم.
وزیر بهداشت اظهار کرد که تاکنون در کشور 43 هزار پیوند کلیه انجام شده است.
هاشمی با بیان اینکه غیر از ایران در کشورهای اسلامی مجوز اهدای عضو را داده نشده و این رویه را مدیون امام راحل هستیم که با همت بلندشان در این زمینه صف‌شکنی کردند و در دوران دفاع مقدس فتوای اهدای عضو را صادر کردند ضمن اینکه نظر و ایده های مقام معظم رهبری نیز در این زمینه راهگشا بوده‌ است؛ چرا که برخی کشورها از وضعیت پیوند در کشورشان گلایه دارند به طوری که از سوی برخی کشورها اعضایی در اختیارشان قرار داده می‌شد که موفقیت پیوند را به حداقل می‌رساند.
وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور، گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه، فرهنگ سازی کنیم اقدامی بسیار مناسب است زیرا تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم 10 درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی در حالیکه تجهیزات عالی‌ و متخصصین پرشماری داریم اما به دلیل ضعف فرهنگ اهدای عضو شاهد اقبال عمومی قابل توجهی نیستیم.

* نتیجه گیری
به نظر می رسد که توجه نکردن به مرگ و میر هزاران بیمار دیالیزی در صورت ممنوع شدن پیوند زنده غیر فامیل یک خطای بزرگ و تاریخی می باشد که یکی از مهمترین دستاوردهای عرصه پزشکی ایرانیان را برای همیشه به بایگانی تاریخ می سپارد و کسانی که باعث ممنوع شدن پیوند کلیه از زنده غیر فامیل شوند نیز باید بدانند که مسئولیت تعطیل شدن پیوند کلیه در ایران باعث می شود مرگ به نیمی از بیماران کلیوی کشور بسیار نزدیک شود.
دکتر سیم فروش امیدوار است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگز اجازه چنین اتفاقی را ندهند و بر خلاف فتاوای مراجع تقلید نیز هیچ مصوبه ای که باعث تعطیلی مدل ایرانی پیوند کلیه باشد را امضاء نمی کنند.
وی اظهار کرد که متاسفانه در فضای رسانه ای بعضی از همکاران ژست اخلاقی می گیرند و عمل پیوند زنده غیرفامیل را با این توجیه که این پدیده باعث می شود افراد متمول جامعه از افراد ضعیف از لحاظ مالی کلیه دریافت کنند و این عمل به نوعی استثمار افراد ضعیف است، زیر سئوال می برند و تلاش می کنند عمل پیوند زنده غیر فامیل را غیراخلاقی معرفی کنند.
گزارش از یحیی معماری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/6539**1625

«رئیسی» همان «احمدی‌نژاد» است؟

آقای قالیباف حداقل با خودتان صادق باشید!

«قالیباف» و «رئیسی» به نفع هم کنار می‎روند؟ / اصلاح‎طلبان را نیروی انقلاب نمی‎دانیم

کلیدواژه: پیوند کلیه از زنده غیر | کلیه از زنده غیر فامیل | مدل ایرانی پیوند کلیه | پیوند از زنده غیر | دهنده و گیرنده | بیماران کلیوی | زنده غیرفامیل | پیوند کلیه | دکتر سیم فروش | پیوند کلیه | کشورهای دیگر | انجام می شود | بیمار کلیوی | لیست انتظار | وزیر بهداشت | دریافت پول | ادامه داد | عمل پیوند | اهدای عضو | روش پیوند | پیوند عضو | نجات جان | انجام شد | یک عمل | عده ای

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۰۰۳۳۱۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • انجام دومین عمل پیوند همزمان کبد و کلیه در مشهد
 • دومین عمل همزمان پيوند کبد و کليه در مرکز دياليز و پيوند اعضاي «منتصريه» از مراکز زير پوشش دانشگاه با موفقيت انجام شد. به گزارش ایسنا، دکتر محسن علي اکبريان، رييس تيم پيوند کبد دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار کرد: اين عمل بر روي يک نوجوان 15 ساله مبتلا به «هيپر اگزالوري» که علاوه بر نارسايي کبد دچار نارسايي کليه نيز شده بود، با موفقيت انجام شد. وی با اشاره به اینکه این بیمار پیش از این نیز پیوند کلیه شده بود، اما به علت بیماری زمینه‌ای، دچار نارسایی کلیوی شده بود و نیاز به پیوند مجدد پیدا کرده بود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: این بیمار در یک جراحی مشترک در یک مرحله پیوند کبد و کلیه را دریافت کرد و عمل جراحی با موفقیت انجام شد و در حال حاضر حال عمومی بیمار رضایت‌بخش است. علی‌اکبریان تصریح کرد: این نوع پیوند که دومین مورد آن در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می‌رود نیاز به همکاری تیمی فشرده و دقیق دارد که خوشبختانه با همکاری اعضای تیم پیوند کبد و کلیه به انجام رسید. در بیماری «هيپر اگزالوري» به دليل اختلال در آنزيم‌هاي کبدي، به مرور بيمار دچار نقص عملکرد کليه و نارسايي مي‌شود که به دليل شرايط بيمار تصميم بر انجام همزمان پيوند گرفته شد. انتهای پیام
 • نظام پیوند کلیه در ایران نیازمند اصلاحات است
 • دانش>پزشکی - همشهری آنلاین:دکتر رضا سعیدی، جراح پیوند و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید نظام پیوند کلیه در کشور به اصلاحاتی نیاز دارد تا حقوق دهندگان عضو در آن رعایت شود. به گزارش شفا آنلاین دکتر سعیدی که دارای سال‌ها تجربه پزشکی و جراحی پیوند در آمریکاست درباره خریدوفروش کلیه در کشور گفت: «در ابتدا باید بگویم که هیجانی و داغ کردن مسئله ما را از رسیدن به واقعیت دور می‌کند. پس بهتر است نخبگان پیوند، فارغ از هیجان‌ها و با رعایت اخلاق حرفه‌ای و پزشکی موضوع را بررسی نمایند تا درنهایت به جمع‌بندی و تصمیم منطقی دست یابند.» او افزود: «شیوه کنونی پیوند کلیه زنده از غریبه به‌عنوان یک راه‌حل از سال‌ها قبل فراگیر شد که البته برخی جنبه‌های مثبت دارد و به نظر می‌رسد برای گیرنده‌های کلیه، دستاوردهای خوبی داشته، ولی با دهندگان کلیه عادلانه رفتار نشده است.» تعداد پیوند‌های کلیه در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ سه راهکار برای نظام پیوند کلیه دکتر سعیدی به نظرات متفاوت درباره سیستم گرفتن کلیه از دهنده زنده غریبه اشاره می‌‌کند و می‌گوید: «درزمینهٔ روش پیوند کلیه از دهنده زنده غیر خویشاوند سه راهکار وجود دارد که هرکدام نیز طرفدارانی دارد؛ یکی اینکه سیستم را اصلاح کنیم و تغییراتی در آن بدهیم که حقوق دهندگان کلیه در آن رعایت شود. روش دیگر که تعدادی از متخصصین به آن قائل هستند این است که کل سیستم پیوند از غریبه به دلیل غیراخلاقی بودن کنار گذاشته شود و عده‌ای هم معتقد به ادامه همین سیستم هستند.» دکتر سعیدی معتقد است: «این مسئله‌ای است که جامعه متصدیان پیوند کشور باید روی آن کار و بحث کند تا به نتیجه برسد؛ اما در کل نظر شخصی من این است که این سیستم برای دهندگان کلیه ناعادلانه رفتار کرده است و حقوق آن‌ها را نتوانسته به‌خوبی تأمین کند.» او افزود:...
 • حوزه باید مراکز دینی مذاهب اسلامی را به یکدیگر پیوند دهد
 • قم- مدیر حوزه‌های علمیه کشور، جهان اسلام را نیازمند بازگشت به قرآن دانست و گفت: روحانیت و حوزه باید با توسل به قرآن و پیامبر(ص) مراکز دینی مذاهب اسلامی را به یکدیگر پیوند دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله علیرضا اعرافی شامگاه سه‌شنبه در مراسم اختتامیه مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب حوزه‌های علمیه جهان اسلام که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری مسابقات قرآنی قشر طلاب اقدام قابل تقدیری است به اقدامات حوزه در فعالیت‌های قرآنی اشاره و اضافه کرد: حوزه به قرآن کریم نگاه ویژه داشته است و فهرست بلندبالایی می‌توان در این زمینه تهیه کرد. مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه حوزه‌های علمیه با اهتمام قابل تحسین در عرصه تربیت حافظ و قاری قدم‌های بزرگی برداشته است، تصریح کرد: صدها حافظ و قاری در حوزه تربیت شده و در این زمینه‌ها فعالیت دارند. امام جمعه قم با اشاره به اینکه میان رشته‌های قرآنی در حوزه‌های علمیه رواج یافته است، عنوان کرد:‌ اکنون در حوزه‌های علمیه و مراکز مختلف علمی دینی بیش از ۲۰ رشته و گرایش قرآنی در مقاطع مختلف تدریس می‌شود و باز هم توسعه خواهد یافت. قرآن به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شود وی از ارائه ۲۰ تا ۳۰ ترجمه جدید فارسی قرآن کریم یاد کرد و گفت: هم اکنون قرآن به صد زبان ترجمه شده ولی در مقایسه با انجیل که به بیش از هزار زبان ترجمه شده اندک است. آیت الله اعرافی با بیان اینکه تفسیرهای موضوعی و ترتیبی بسیاری به زبان‌های مختلف در مراکز حوزه‌های علمیه ترجمه شده است، اظهار داشت: تفسیر قرآن با تنوع و در سطوح مختلف در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود و اکنون در فضای آزاد حوزه علمیه بیش از ۲۰۰ درس تفسیر وجود دارد و علاوه بر آن نیز در مدارس و مراکز و مؤسسات دروس تفسیری دیگری نیز وجود دارد....
 • اقدامات آمریکا علیه انقلاب اسلامی دستاوردی جز رسوایی و بی آبرویی نخواهد داشت
 • بنیاد حفظ آثار در بیانیه‌ای شکست خفت بار امریکا در تجاوز نظامی به طبس، فروپاشی جایگاه ابرقدرتی آمریکایی‌ها در صحنه بین المللی را محصول بیداری و مقاومت ملت‌ها دانست و تاکید کرد:اقدامات آمریکا علیه انقلاب دستاوردی جز رسوایی ندارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا,بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در بیانیه ای با گرامیداشت پنجم اردیبهشت ماه سالروز شکست خفت بار امریکا در تجاوز نظامی به طبس، افول هژمونی منطقه ای و فروپاشی جایگاه ابرقدرتی آمریکایی ها در صحنه بین المللی را از واقعیات انکارناپذیر تاریخ معاصر و محصول بیداری و مقاومت ملت ها دانست.در این بیانیه آمده است: شکست خفت بار آمریکا در حمله نظامی به ایران اسلامی در صحرای طبس در پنجم اردیبهشت ماه سال 1359 که با برنامه ریزی و محاسبات بسیار دقیق و تمرین شده و با پیش بینی تمامی تمهیدات، تجهیزات و امکانات لازم و نیز بکارگیری نیروهای زبده، آموزش دیده و کاملا آماده برای تجاوز به یک کشور مستقل و رهایی یافته از سلطه مستکبران صورت پذیرفت؛ از صحنه های عبرت آموز و حوادث بزرگ و ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی و ملت ایران و بلکه جهان به شمار می‌رود.این بیانیه افزوده است:این تجاوز آشکار و توجیه ناپذیر در حافظه تاریخی بشریت یادآور حمله سپاه ابرهه و اصحاب فیل به خانه کعبه و سرکوبی و انهدام آنها توسط مرغان ابابیل و لشکر غیبی پروردگار بود که با گذشت 37 سال نه تنها از ذهن جامعه‌ی جهانی زدوده نشده است، بلکه در هر سال به نقطه رسوایی و خفت کاخ سفید و مدعیان دروغین آزادی و حقوق ملتها تبدیل شده است.این بیانیه با تأکید بر اینکه حمله آمریکا به ایران با خوشبینی های کارتر رئیس جمهور وقت امریکا صورت پذیرفت فراتراز بهانه ی آزادی گروگانها و جاسوسان آمریکایی اهداف بزرگتری را دنبال می کرد یادآور شده است:آمریکایی ها با اجرای عملیات موسوم...
 • درمان سنگ کلیه با این گیاه دارویی
 • سنگ کلیه و کیسه صفرا معمولاً از نمک‏های معدنی موجود در ادرار ساخته می‏شوند. دلیل تشکیل این سنگ‏ها معمولاً ناشناخته است.متاسفانه این سنگ‏ها اغلب برای مدت طولانی و به‏طور مزمن وجود دارند، بنابراین تنها راه خلاصی از این مشکل، پیشگیری از بروز آن است. یک روش طبیعی برای جلوگیری از تشکیل مجدد این سنگ ها، استفاده از گیاه قاصدک (Dandelion) است. حال به شما می گوییم که چگونه از گیاه قاصدک استفاده کنید: ۱- نزد پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار بروید. هنگامی که علت بروز سنگ مشخص نیست، برای جلوگیری از تشکیل سنگ‏های بیشتر، باید تحت درمان و معاینات پزشکی قرار بگیرید. ۲- بطور منظم دم کرده‏ی گیاه قاصدک را بنوشید. قاصدک یک ماده‏ی ادرار‏آور طبیعی است که تولید ادرار را تحریک می‏کند و مجاری ادراری را با فشار می‏شوید و باز می‏کند. مواد ادرارآور (دیورتیک) با شستشوی مجاری ادراری از تشکیل سنگ‏های کلیه و کیسه صفرا جلوگیری می‏کنند. ۳- به‏جای داروهای آبی(دیورتیک) از کپسول‏های قاصدک استفاده کنید. داروهای دیورتیک، اغلب باعث کاهش پتاسیم بدن می‏شوند. قاصدک دارای مقدار زیادی نمک‏های پتاسیم است که این عوارض جانبی را بی‏اثر می‏کند. بنابراین استفاده از قاصدک، بهتر است. ۴- برای جلوگیری از عود سنگ کلیه و کیسه صفرا از تنتور قاصدک استفاده کنید. تنتور، از تغلیظ قاصدک به دست می‏آید، لذا به مقدار کم مورد نیاز است. ۵- برگ‏های خام قاصدک را می‏توانید خرد کرده و به سالاد خود اضافه کنید، یا آنها را بپزید و در کنار غذا استفاده کنید. برای پختن برگ گیاه قاصدک مقداری آب‏جوش به آن اضافه کنید و مدت ۵ دقیقه درب آن را بگذارید. سپس کمی روغن و نمک به آن اضافه کنید. تذکرات: ۱- ریشه‏ های گیاه قاصدک می‏توانند به عنوان قهوه ی بدون کافئین مورد استفاده قرار گیرند. برای این‏کار باید آنها را خشک کنید، سپس آنها را آسیاب کرده و مثل قهوه...
 • عفونت کلیه ها ازعلت تا درمان را بخوانید
 • خبرگزاري آريا - عفونت کليه يکي از بيماري‌هاي کليه که ممکن است باعث از دست رفتن و تخريب کليه‌ها شود، عفونت کليه يا «پيلونفريت» است. در واقع، به علت احتمال بالاي آسيب به کليه‌ها به دنبال عفونت، درمان عفونت ادراري جزو اورژانس‌هاي ارولوژي محسوب مي‌شود.پيلونفريت حاد نوعي عفونت باکتريايي کليه است که سبب التهاب بافت و لگنچه کليه […] عفونت کليهيکي از بيماري‌هاي کليه که ممکن است باعث از دست رفتن و تخريب کليه‌ها شود، عفونت کليه يا «پيلونفريت» است. در واقع، به علت احتمال بالاي آسيب به کليه‌ها به دنبال عفونت، درمان عفونت ادراري جزو اورژانس‌هاي ارولوژي محسوب مي‌شود.پيلونفريت حاد نوعي عفونت باکتريايي کليه است که سبب التهاب بافت و لگنچه کليه مي‌شود. شايع‌ترين علت ايجاد عفونت حاد کليه، نوعي باکتري است که از بخش‌هاي پاييني دستگاه ادراري به بالا صعود مي‌کند و سبب درگيري کليه مي‌شود.وجود ريفلاکس ادراري يا برگشت ادرار به کليه نيز موجب افزايش خطر پيلونفريت حاد مي‌شود.عفونت کليه را سريعا درمان کنيد  البته به دنبال عفونت‌هاي خوني با عامل ميکروبي نيز ممکن است آبسه و عفونت کليه رخ دهد. خانم‌ها به علت کوتاه بودن مجراي ادراري و ساختار بدن و نزديکي سوراخ ادراري به سوراخ واژن و مقعد که هر دو منشا آلودگي محسوب مي‌شود، بيشتر در معرض خطر عفونت کليه قرار دارند.البته به جز خانم‌ها، کودکاني که مبتلا به برگشت ادراري هستند نيز در خطر عفونت ادراري قرار دارند.در اين دسته از کودکان به علت برگشت ادرار از مثانه به کليه‌ها، ادرار عفوني مي‌شود و باکتري را به کليه‌ها رسانده و باعث عفونت کليه و آسيب به آن مي‌شود. در واقع، امروزه شايع‌ترين علت از کارافتادن کليه و آسيب کليه‌هاي اطفال ناشي از برگشت ادرار از مثانه به کليه و عفونت کليه ناشي از اين برگشت ادراري است.‌در افرادي که مبتلا به عفونت‌هاي مقاربتي از قبيل سوزاک، سيفليس و ايدز هستند نيز به علت آلوده‌شدن...
 • فرماندار:کلیه مدارس نوبت عصر شادگان تعطیل شد
 • فرماندار شادگان با اشاره به وقوع پدیده گرد و غبار در این شهرستان، گفت: کلیه مدارس این شهرستان در نوبت بعدازظهر امروز (چهارم اردیبهشت) تعطیل است. احمد جعفری‌نسب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به وقوع پدیده گرد و غبار و کاهش میزان دید افقی به 1000 متر، در جلسه‌ای که با اداره هواشناسی برگزار کردیم، در خصوص تعطیلی مدارس نوبت عصر امروز در شهرستان تصمیم‌گیری شد. وی افزود: بر اساس پیش‌بینی ها از شدت پدیده گرد و غبار تا بعد از ظهر امروز، کلیه مدارس شادگان در این نوبت تعطیل اعلام شدند. با توجه به اینکه در پایان ساعات کاری ادارات هستیم، تصمیمی در خصوص تعطیلی ادارات گرفته نشد. انتهای پیام
 • دوراهی زیبایی یا سلامت/انتخاب زن ایرانی کدام باید باشد
 • استفاده از لوازم آرایشی و اختصاص دادن هزینه ی هنگفت به آن در سال و از طرفی بی توجهی بانوان به سلامت خودشان در استفاده از لبنیات زنگ خطری است که در جامعه ی ایرانی به صدا آمده است چرا که جامعه آینده ای روشن می خواهد ، زنان و مادرانی فعال و سالم که بتوانند فرزندانی سالم تحویل جامعه دهند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل اززنان کویر،استفاده از مواد آرایشی از دیرباز مرسوم بوده است و شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما در سال‌های اخیر میزان استفاده از این مواد رشد چشمگیری داشته است و صنایع فعال در این حوزه بازار بسیار وسیعی را در پیش روی خود مشاهده می‌کنند. روال استفاده از لوازم آرایشی در ایران آن گونه افزایش یافته است که کمتر بانویی را خواهید دید که بدون رنگ و لعاب در خیابان قدم بردارد. این نحوه استفاده از لوازم آرایشی آن قدر نگران کننده است تا جایی که چند روز پیش وزیر بهداشت و درمان خبر داد: مصرف لبنیات و شیر در ایران نسبت به کشورهای منطقه حداقل است و در مقایسه با کشورهای جهان میزان مصرف لبنیات در ایران حدود یک سوم آن کشور‌ها است، ولی در زمینه مصرف لوازم آرایشی رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌ایم. زنان ایرانی حدود 3 برابر بیشتر از اروپائیان آرایش می کنند بر اساس آمار هر ایرانی در سال130هزارتومان برای فرهنگ خرج می کند و 420هزارتومان برای لوازم آرایش...در واقع زنان ایرانی حدود 3 برابر بیشتر از همتایان اروپایی خود برای آرایش کردن هزینه می کنند! لوازم آرایشی، سمومی زیبا و خوشبو از طرفی خود لوازم آرایشی نیز بی ضرر نیستند و از آن جا که اغلب اجناس در بازار ایران تقلبی، نامرغوب و چینی هستند و لوازم آرایشی قاچاق بدون هیچ گونه نظارت و مجوزی در فروشگاهها...
 • چاقی علت افزایش موارد ابتلا به سرطان کلیه در انگلیس
 • نتایج یک بررسی در انگلیس نشان می‌دهد: چاقی علت افزایش موارد ابتلا به سرطان کلیه در این کشور اشت. به گزارش ایسنا، طبق بررسی‌های کارشناسان انگلیسی، در 10 سال اخیر 20 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان کلیه در این کشور ثبت شده که علت آن چاقی بوده‌ است. موسسه تحقیقات سرطان انگلیس اعلام کرده است: موارد جدید ابتلا به سرطان کلیه با شیب تندی افزایش یافته و در دهه اخیر به بیش از 40 درصد رسیده‌ است. کارشناسان با بیان اینکه بخش دیگریاز موارد ابتلا به سرطان کلیه از استعمال سیگار ناشی می‌شود، اظهار داشتند: استعمال سیگار در میان مردم این کشور کاهش یافته، اما نرخ افزایش چاقی همچنان تداوم دارد. همچنین بررسی موسسه تحقیقات سرطان انگلیس نشان می‌دهد: موارد ابتلا به سرطان کلیه تا سال 2035 حدود 26 درصد دیگر بیشتر می‌شود و در گروه سرطان‌هایی قرار می‌گیرد که سریع‌ترین رشد را دارد. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، سرطان کلیه از بیماری‌هایی است که نیمی از مبتلایان به آن در مدت 10 سال جان خود را از دست می‌دهند. این نوع سرطان در افراد زیر 50 سال نادر است و در صورتی که به موقع تشخیص داده شود می‌توان پیشرفت آن را متوقف کرد. انتهای پیام
 • فرمانده ای که ارتش را با مردم پیوند داد
 • سپهبد محمدولی قرنی، نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش در تاریخ سوم اردیبهشت ماه سال 1358 به دست «گروه فرقان» ترور شد تا نخستین فرمانده قربانی ترور لقب بگیرد. گروه جهاد و مقاومت مشرق - سپهبد محمدولی قرنی، نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش در تاریخ سوم اردیبهشت ماه سال 1358 به دست «گروه فرقان» ترور شد تا نخستین فرمانده قربانی ترور لقب بگیرد. اختلاف قرنی با حکومت پهلوی از زمان کودتای ننگین 28 مرداد 1332 علنی شد و این اختلاف و دشمنی تا پیروزی انقلاب اسلامی به طول انجامید. صراحت در رفتار و گفتار، شجاعت در ابراز عقیده و ارتباط نزدیک با روحانیون بزرگ و صاحبنام شخصیتی ویژه از قرنی ساخته است. به مناسبت سالروز شهادت سپهبد محمدولی قرنی، پژوهشگر و مدرس دفاع مقدس «جعفر حسنلو» مروری بر دوران مبارزاتی ایشان و فعالیت‌هایشان در ارتش دارد که در ادامه می‌خوانید. شروع مخالفت‌ها سپهبد قرنی به علت مخالفت با رژیم شاهنشاهی در کودتای 28 مرداد توسط شاه دستگیر و به سه سال زندان محکوم می‌شود. ایشان آن زمان مسئولیت‌های بسیار مهمی مثل اداره اطلاعات ارتش را عهده‌دار بود ولی با وجود این مسئولیت‌ها با نظام شاهنشاهی هم مخالفت داشت. وقتی دوران محکومیت‌ ایشان به اتمام می‌رسد و از زندان آزاد می‌شود با آیت‌الله طالقانی ارتباط برقرار می‌کند. دولت وقت پی به ارتباط قرنی با روحانیت می‌برد، او را دوباره دستگیر می‌کند و مجدداً به 9 ماه زندان محکوم می‌شود. بعد از آزادی از زندان با آیت‌الله میلانی ارتباط برقرار می‌کند و این بار به سه سال زندان محکوم می‌شود و در مجموع هفت سال زندان را تجربه می‌کند. در آخر سپهبد قرنی را از ارتش اخراج می‌کنند که بعد از انقلاب توسط حضرت امام خمینی به کار دعوت و جزو اعضای شورای انقلاب منصوب می‌شود و به عنوان یکی از یاران حضرت امام فعالیت‌هایش را از سر می‌گیرد. ارتش فدای مردم در...
 • پیوند پزشکی دیپلماسی و تاریخ
 • مجید تربت زاده : برای من و شما- شاید- ارتباط برقرار کردن میان علم پزشکی - آن هم با تخصص اطفال - و دانش سیاست، کاری سخت یا حتی ناممکن به نظر برسد؛ برای «علی اکبر ولایتی » گویا نه! وزیر پیشین امور خارجه ایران در 72 سالگی هم می تواند با سیاست، پزشکی و دیگر علوم دانشگاهی ارتباط دیپلماتیک برقرار کند، گاه در متن بزرگ‌ترین رخدادهای سیاسی قرار بگیرد و گاهی نیز برای مدت‌ها حاشیه نشین شود. از «رستم آباد» تا «بالتیمور» بچه روستای «رستم آباد» شمیرانات با اینکه سه سال اول دبیرستان را در روستایشان خوانده بود، اما یکباره از دبیرستان «جم» در قلهک سردرآورد تا با دیپلم «طبیعی» و رتبه49 کنکور، بشود دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه تهران ، تخصص اطفال بگیرد و بعدها فوق تخصص عفونی اش را هم در قدیمی ترین دانشگاه تحقیقاتی آمریکا- جان هاپکینز- در شهر «بالتیمور» بگذراند که دانشکده پزشکی اش با رتبه نخست کشوری هرساله جوایز پژوهشی زیادی را می بَرد. راز سیاستمدار شدن حالا چندان رازی هم در کار نیست! از خُلق و خوی لابد سیاسی اش که بگذریم ، می ماند علاقه زیادش به خواندن کتاب - خاصه کتاب های تاریخی- که در کودکی آن را کشف کرد و زمانی به خودش آمد که در نوجوانی و جوانی، گاهی روزانه 12 ساعت با کتاب‌های تاریخی برای خودش صفا می کرد. دکتر «ولایتی» سخت بر این باور است: هر کس که بخواهد سیاست را خوب بفهمد، باید تاریخ بداند. اگر تاریخ نداند، راه به جایی نمی برد. باتوم خوردن داشت ... از 17 سالگی به خاطرشرکت در تظاهرات ضد رژیم و به تعطیلی کشاندن کلاس های درس در ساواک دارای پرونده شد، در جبهه ملی و نهضت آزادی فعالیت کرد، از 15 خرداد به بعد راهش را از آنان جدا کرد و با مذهبی ها پرید و...
 • جشن پیوند خانواده و کانون در شهرستان شفت برگزار شد
 • شفت- جشن« پیوند خانواده و کانون» به منظور آشنایی خانواده های با فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایندگی این مرکز در شهرستان شفت برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان شفت با توجه به نزدیکی پایان سال تحصیلی برای آشنایی بیشتر خانواده ها با فعالیت های فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی این مرکز جشن «پیوند خانواده و کانون» را برگزار کرد. مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شفت در حاشیه این جشن در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پرکردن صحیح اوقات فراغت کودکان و نوجوانان بسیار مهم و حائز اهمیت است، افزود: به همین منظور و در راستای آشنایی با فعالیت کانون این جشن برگزار شد. بتول آقاجانی با بیان اینکه در این جشن ۴۰ دختر پیش دبستانی فاطمیه شفت با مادران خود حضور داشتند، گفت: تلاش شد در این برنامه خانواده ها با انواع فعالیت های فرهنگی و هنری همانند فعالیت های دست ورزی آشنا شوند. وی این نوع فعالیت برای کودکان و نوجوانان را بسیار مفید و موثر دانست و خاطرنشان کرد: انجام اینگونه فعالیت ها در تقویت عضلات دست کودکان و نوجوانان تأثیرگذار بوده و آنها را در انجام فعالیت های بدنی سنگین در زمان تحصیل آماده می کند. مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شفت با اشاره به اینکه سفالگری و نقاشی به عنوان دو فعالیت دست ورزی تأثیرگذار محسوب می شوند، تصریح کرد: خانواده ها می توانند با آگاهی از این گونه فعالیت ها، تصمیمات صحیح برای پر کردن اوقات فراغت فرزندان خود بگیرند.
 • نقش انقلاب اسلامى در پیوند بعثت و ظهور
 • هدف اصلى بعثت انبیاء، همان عبادت مخلصانه خداست که سعادت جاودانه انسان، در آن است و همین عبادت مخلصانه است که بشر را جانشین خدا مى‌کند و همه هستى را خاضع و فرمانبردار انسان مى‌سازد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، هدف اصلى بعثت انبیاء، همان عبادت مخلصانه خداست که سعادت جاودانه انسان، در آن است و همین عبادت مخلصانه است که بشر را جانشین خدا مى‌کند و همه هستى را خاضع و فرمانبردار انسان مى‌سازد و دو هدف میانى و مقدماتى براى بعثت انبیا، یکى اقامه عدل و دیگرى برپایى حکومت الهى است که با تحقق این دو هدف مقدماتى، عبادت مخلصانه حق‌(جل اسمه) که هدف اصلى بعثت انبیاست محقق مى‌شود.پیامبر اکرم در این‌راستا سه مرحله حرکت را در مکه و مدینه شکل داد که سومین آن تشکیل حکومت اسلامى بود. در روایات مى‌بینیم که امام مهدى(عج) سیره و سنت پیامبر(ص) را احیا مى‌کنند یعنى امام عصر(عج) در وقت ظهور هر آنچه از قرآن و سنت نبوى فراموش شده و به حاشیه رفته است را زنده و عملى مى‌کنند بنابراین، از نظر نوع و اصول حکومت شبیه حکومت نبوى است؛ به عبارت بهتر همان‌طور که مردم در جنگ‌ها شرکت کرده و حکومت را حفظ مى‌کردند، در عصر ظهور این مردم‌اند که باید به میدان بیایند و طبق قانون کلى قرآن که تصریح مى‌کند: «مردم باید براى عدالت به‌پا خیزند»، در حکومت جهانى حضرت حجت(عج) این مردم‌اند که باید قسط را اقامه کنند. ازاین‌رو و بنابر روایات، مردم در عصر ظهور نقش مهمى دارند و باید امام عصر(عج) را یارى کنند، ازاین‌رو، حکومت نبوى و مهدوى شبیه به یکدیگرند اما از نظر احیاى دین و نیز نقش مردم در پیشبرد و پیشرفت این حکومت تفاوت دارند. الف) اهداف بعثت‌ قرآن کریم در تبیین اهداف بعثت انبیاء، به سه مطلب مهم اشاره مى‌نماید که یکى از آن‌ها را به‌عنوان هدف اصلى معرفى مى‌نماید...
 • دولت ترامپ باید با ایران صحبت کند/کار کردن با ایرانی ها عاقلانه تر از قلدری کردن است
 • به گزارشبولتن نیوز،در ادامه هشدارها به دولت دونالد ترامپ در قبال توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5، روزنامه آمریکایی به او توصیه کرده از تشدید تنش‌ها با ایران پرهیز کند.در مطلب نیویورک تایمز با عنوان «دنبال دردسر بودن در قبال ایران» آمده است: «رویکرد دولت ترامپ درباره ایران از پیامهای درهم، پر بوده است موضوعی که درباره دیگر موضوعات سیاست خارجی هم این چنین بوده است. البته در بحبوحه این وضع درهم برهم، تمایلی شوم برای اهریمن سازی از ایران و تصویرسازی بد درباره تهدیدات این کشور هم وجود داشته است. موضوعی که می‌تواند به تقابل غیر ضروری و خطرناک منجر شود».پاسخهای مختلف و متناقض درباره توافق سال 2015 هسته‌ای ایران، مورد مد نظر است. این توافق یکی از پیروزی‌های بزرگ دولت اوباما است. در این مطلب با اشاره به نامه اخیر وزیر خارجه آمریکا به کنگره آمریکا در خصوص برجام، به محتوای آن اشاره شده است.در مطلب نیویورک تایمز ضمن اشاره به اذعان متعهد بودن ایران به تعهدات برجامی آمده است: «البته در نامه آقای تیلرسون تاکید کرد که "ایران همچنان کشور اصلی حامی تروریسم است" و گفت که دولت آمریکا در حال بازبینی و مرور این است که ببیند آیا تداوم تعلیق تحریم‌ها به افزایش و گسترش منافع امریکا ادامه می‌دهد یا نه».نویسنده این مطلب به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره ناکامی برجام در توقف جاه طلبی‌های ایران و تنها به تاخیر انداختن آن و همچنین اظهارات ترامپ درباره نقض روح برجام توسط ایران اشاره کرده است.نیویورک تایمز در ادامه می‌نویسد: «اما با این وجود، روز جمعه(هفته گذشته) جیمز متیس وزیر دفاع در جریان سفر به اسرائیل تاکید کرد که توافق(برجام) "هنوز پابرجا" است و ایران "به نظر می‌رسد که به تعهداتش عمل کرده است". بنا برگزارش روز یکشنبه آسوشیتدپرس، در همان روز جمعه آقای ترامپ به آسوشیتدپرس گفت که "ممکن است ما در توافق نمانیم". چنین ابهامات...
 • بعثت پیوند فطرت الهی و عقلانی انسان با خداست
 • به گزارش ایرنا، فتاح محمدی یکشنبه‌شب در آیین جشن مبعث در جمع کارکنان فنی و حرفه‌ای کهگیلویه و بویراحمد در تالار لاله یاسوج افزود: بعثت، طلیعه رهایی انسان از قیدوبند‌های دنیوی و ظلمت فکری است. وی بابیان اینکه تعلیم و تربیت دینی و نشر مکارم الهی و انسانی مهمترین رسالت بعثت پیامبر مکرم اسلام (ص) بود تصریح کرد که تلاش برای احیای ارزش‌های دینی و اسلامی و درنهایت برقراری عدالت ازجمله برکات بعثت و نبوت رسول گرامی اسلام است. معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به ویژگی‌های خارق‌العاده پیامبر رحمت و مهربانی اشاره کرد و گفت: بعثت فرصتی است که انسان با درک معارف قرآن در مسیر کرامت انسانی و ارزش‌های دینی گام برمی دارد. مدیرکل آموزش و فنی و حرفه‌ای کهگیلویه و بویراحمد عید مبعثت را بهترین ودیعه الهی برای هدایت بشر و احیای اسلام ناب محمدی دانست و گفت که الگو گیری از سیره پیامبر اسلامی بهترین عامل سربلندی همراه باعزت برای محبان اهل‌بیت عصمت و طهارت است. فرج‌الله راد فلسفه بعثت را رسالت بزرگی برای تمام دوره‌ها دانست و افزود: دین اسلام دین صلح، دوستی محبت، برادری و رحمت است و پیام اسلام (ص) الگوی این ویژگی‌های برجسته است. مسئول اقامه نماز اداره کل آموزش و فنی و حرفه‌ای کهگیلویه و بویراحمد قرآن را بهترین رحمت وبرکت خداوند برای نجات انسان‌ها دانست و افزود: تمسک به قرآن و آموزه‌های قرآنی به‌سلامت فرد و جامعه کمک می‌کند. حجت‌الاسلام غلامحسین انصاری بر لزوم توجه خانواده‌ها به معارف و آموزه‌های دینی و اخلاقی قرآن برای تربیت نسل جوان و نوجوان تأکید کرد. در این آیین، محبان اهل‌بیت عصمت طهارت (علیه‌السلام) با مولودی‌خوانی، 27 رجب، سالروز بعثت پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) را گرامی داشتند. پیامبر اسلام در روز ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل، سال ۱۳ پیش از هجرت به پیامبری برگزیده شد.خبرنگار: مظفر عدالت...
 • تاکید رئیسی بر لزوم پیوند علم اقتصاد و سیاست در کشور
 • یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این که بسیاری از قوانین باید اصلاح شود، گفت: هر جریانی که دغدغه نظام و حراست از ارزش‌های انقلاب را داشته باشد می تواند یار دولت باشد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدابراهیم رییسی» در جریان سفر خود به استان یزد در دیدار مردمی خود که در مسجد حظیره برگزار شد، با بیان این که بشر جلوه قدرت حق است، اظهار کرد: انسان بر اساس درک و اختیار گام‌هایی بر می دارد که او را به هدف تعالی می‌رساند و جز به خدا نمی‌اندیشد و تمام مشکلات و گرفتاری‌ها در پرتو آن حل شود. این کاندیدای ریاست جمهوری حفظ کرامت انسانی را مهمترین رسالت دولت جمهوری اسلامی دانست و بیان کرد: در قانون اساسی هم ذکر شده که کرامت انسان، جایگاه اجتماعی انسان‌ها و عزت انسانی مردم باید به خوبی حفظ و از آن حراست شود. رییسی با اشاره به ظرفیت‌های دینی و علمی استان یزد، افزود: امروز وضعیت و شرایط فعلی کشور در شرایط نابسامان قرار گرفته است. وی با بیان این که روح شهدا همیشه بر اعمال ما حاضر و ناظر است، تصریح کرد: شهدا با ایثارگری‌های خود به ما آموختند که هیچ کس حق ندارد کرامت انسانی را مخدوش کند. این کاندیدای ریاست جمهوری جایگاه فعلی ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف هوافضا، نانو و نظامی را دستاوردهای خون شهدا عنوان کرد و ادامه داد: دولت‌های بعد از انقلاب هر کدام به سهم خود اقداماتی انجام دادند. رییسی ایجاد اشتغال را مهمترین و بیشترین درخواست مردم دانست و بیان کرد: مسئولان و دست‌اندرکاران باید با استفاده از ظرفیت‌های داخلی نسبت به توسعه استغال اقدام کنند. وی با بیان این که فساد اداری از دیگر مشکلات و معضلات کشور در شرایط کنونی است، اظهار کرد: من به عنوان کسی که سابقه سه دهه مدیریت داشته ام معتقدم می‌شود با...
 • مردم ایران و آذربایجان در همه زمینه ها پیوند عمیق دارند
 • قائم‌مقام وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان گفت: مردم ایران و آذربایجان در همه زمینه‌ها پیوند عمیق دارند. به گزارش ایسنا، «عدالت ولی‌اف» در دیدار با استاندار آذربایجان‌شرقی، بر توسعه همکاری‌های فرهنگی و گردشگری با این استان تاکید کرد و با بیان اینکه در تبریز احساس غربت نمی‌کنیم، گفت: مردم ایران و آذربایجان در همه زمینه‌ها پیوندهای عمیق دینی، زبانی، فرهنگی و تاریخی دارند و بیشتر مردم آذربایجان آرزو دارند که دست‌کم یک‌بار بتوانند از شهر تبریز دیدن کنند. وی با اشاره به نام‌گذاری سال جدید میلادی در کشورش به‌عنوان "سال همبستگی اسلامی" یادآور شد: مشترکات دینی و فرهنگی بین ایران و آذربایجان فرصتی برای گسترش ظرفیت‌های گردشگری متقابل است که باید با اقداماتی مانند تسهیل رفت‌وآمد و کاهش هزینه‌های سفر تقویت یابد. وی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان، ۷۰ هزار هنرمند و فعال فرهنگی، ۲۶ مدرسه تئاتر، ۲۴۰ مکتب موسیقی، ۴۵۰ موزه، دو دانشگاه، پنج‌هزار کتابخانه را تحت پوشش دارد و همه‌ساله ۵۰ جشنواره مهم فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی را میزبانی می‌کند که امسال نیز مسابقات ورزشی کشورهای اسلامی در باکو برگزار خواهد شد. «ولی‌اف» با اشاره به اینکه در ایام عید نوروز امسال، ۴۶ هزار نفر از ایرانیان به جمهوری آذربایجان سفر کردند، گفت: خواستار توسعه و تسریع در اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی و هنری و تولید آثار هنری مشترک و تلاش مستمر در زمینه افزایش رفت‌وآمد گردشگران هستیم. قائم‌مقام وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان همچنین از برگزاری روزهای فرهنگی کشورش در تهران و اصفهان در روزهای ۳ و ۹ ژوئن (۱۳ و ۱۹ خرداد) خبر داد و آمادگی فعالان فرهنگی و هنری کشورش را برای مشارکت در اجرای برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ اعلام کرد. انتهای پیام
 • پیوند تنگاتنگ مردم و مسئولان از عوامل تداوم انقلاب اسلامی است
 • به گزارش ایرنا، محمد بهاروند روز چهارشنبه در بازدید از روستاهای مرق و مرقکان بخش مرکزی ساوه، افزود: ارتباط دوسویه و بدون واسطه مسئولان و مردم باعث رشد، تداوم و بالندگی جمهوری اسلامی شده و این سرمایه و ظرفیتی مهم است. وی ادامه داد: پاسخگویی به مردم وظیفه اساسی مسئولان است که در این راستا با حضور در میان مردم و بررسی میدانی مشکلات، این وظیفه به بهترین نحو عملی شده است. فرماندار ساوه یادآور شد: دولت تمامی تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم به کار گرفت و در این میان توجه ویژه به عمران روستایی و تقویت زیرساخت های اقتصادی و اشتغالزا در روستا به عنوان یک سیاست اولویت دار دنبال شده است. فرماندار ساوه گفت: توجه به مسائل زیرساختی و معیشتی روستا عامل جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها است و با تحقق این مهم از ایجاد شغل های کاذب و بسیاری مخاطرات ناشی از حاشیه نشینی پیشگیری می شود. بهاروند بیان کرد: نگاه دولت در کار و خدمت صادقانه و رسیدگی به معیشت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر است که بر این اساس، سیاست های اعلام شده و رویکرد دولت تدبیر و امید، تعالی زندگی مردم از جمله روستائیان بوده است. وی گفت: ایجاد روستاهای هدف گردشگری، تبدیل کشاورزی معیشتی به اقتصادی، ایجاد واحدهای دامپروری صنعتی و فراهم کردن زیرساخت های رفاهی و سرمایه گذاری در سال های اخیر مورد توجه بوده به نحوی که بسیاری از روستاهای ساوه در حال حاضر از این شرایط از جمله گازرسانی بهره مند هستند. در این بازدید مقرر شد با دعوت از مدیر کل اداره راه و شهرسازی در هفته جاری، ضمن حضور در منطقه مشکلات راه دسترسی روستاهای مرق و مرقکان بررسی و برای رفع آن اقدام شود. همچنین مقرر شد کار گازرسانی به این 2 روستا تا قبل از آغاز فصل سرما کلید بخورد که در...
 • پیشگامی شهید صدر در پیوند مفاهیم تئوریک با مشکلات عینی جامعه شیعی
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، همایش بزرگداشت شهید آیت‌الله محمدباقر صدر روز یکشنبه 3 اردیبهشت‌ماه 96 با حضور آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری، حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، و دکتر ژولین پلیسیه مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی، در محل یادمان شهدای هفتم تیر سرچشمه برگزار شد.در ابتدای این همایش، آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری با ذکر یادی از شهید بهشتی و شهید صدر، به مناسبت ایام انتخابات، به بررسی موضوع مردم‌سالاری دینی از دید شهید صدر پرداخت. وی با اشاره به این که عبارت مردم‌سالاری در ادبیات شهید صدر وجود ندارد، اظهار کرد: واژه معادل مردم‌سالاری در سخنان شهید صدر آن جایی است که ایشان از حکومت انسان بر سرنوشت خویش بر پایه خلافت انسان سخن می‌گوید. این نزدیک‌ترین مفهوم به واژه مردم‌سالاری است.وی در ادامه به ذکر ارکان نظریه مردم‌سالاری و الزامات و نتایج آن از دیدگاه شهید صدر پرداخت و افزود: اولین رکن مردم‌سالاری از نظر شهید صدر، بینش و نگرش توحیدی است؛ یعنی نگرش بر پایه نظام احسن الهی حاکم بر جهان هستی و رابطه انسان، جهان و طبیعت با یکدیگر. دومین رکن مردم‌سالاری، حاکمیت مطلق خدا بر انسان و جهان است. حاکمیت به دو بخش حاکمیت تکوینی و حاکمیت تشریعی تقسیم‌بندی می‌شود. سومین رکن مردم‌سالاری، حاکمیت سنن الهی بر جهان هستی و انسان بر اساس قانون‌مندی حاکم بر انسان و جهان هستی است که از آن در عرصه باورها، ارزش‌ها، فقه و حقوق، اخلاق و قوانین اجتماعی و شناخت افق‌های آینده می‌شود استفاده کرد.عضو خبرگان رهبری در ادامه گفت: از این سه رکن سابق، رکن چهارمی به‌دست می‌آید که عبارت است از اصل کرامت ذاتی، فطری و عمومی انسان بر پایه نیروی عقل، تدبیر، اراده، اختیار و قدرتی که خداوند در جهت تفسیر و تغییر جهان، به انسان داده است. از اصل کرامت انسان، یک رکن پنجمی...
 • بازگشت اعتبار به پاسپورت ایرانی وارونه اجرا شد/بی احترامی به شهروندان ایرانی این بار در هنگ کنگ سند
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «قول می دهم که اعتبار و احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم». این وعده مهم را رئیس جمهور بر زبان آورد؛ درست چهار سال قبل و در ایام بیان وعده های رنگارنگ توسط کاندیداها در کارزار انتخابات ریاست جمهوری. بازگرداندن اعتبار و احترام به پاسپورت ایرانی یکی از وعده های پر بازتاب بود که هم بنا به رتبه بندی های جهانی و هم اتفاقات علنی، هیچگاه محقق نشد.تیرماه سال ۹۲، درست یکماه قبل از در دست گرفتن قوه مجریه توسط دولت یازدهم، "موسسه هنلی و همکاران" که هرساله رتبه گذرنامه های کشورهای جهان را اعلام می کنند در آخرین رتبه بندی خود گذرنامه ایرانی را در رتبه ۸۶جهان قرار دادند. این درحالی است که حالا و با وجود وعده رئیس جمهور مبنی بر بازگرداندن اعتبار و احترام به پاسپورت ایرانی، رتبه کشورمان در اعتبار سنجی موسسه هنلی و همکاران از ۸۶ به ۹۸ تنزل پیدا کرد و تنها بالاتر از کشورهایی چون لیبی، سومالی،عراق، پاکستان و افغانستان قرارگرفت.حال اما در اتفاقی جدید، بازهم اعتبار و احترام به گذرنامه ایرانی زیر سوال رفته است و شهر هنگ کنگ شرایط خاصی را برای دارندگان گذرنامه ایرانی در نظر گرفته است. بر اساس اسناد موجود، اتباع ایرانی از تاریخ دوازدهم آپریل سال ۲۰۱۷ یعنی بیست و سوم فروردین ماه سال ۹۶، برای ورود به فرودگاه هنگ کنگ هم نیاز به اخذ ویزای ترانزیت دارند! دراین دستور العمل که از سوی هنگ کنگ اعلام شده، تنها چند ملیت شامل ایرانی، افغانستانی، کره شمالی و سودان ملزم به رعایت این دستورالعمل هستند و گذرنامه ایرانی از نظر اعتبار هم رده گذرنامه های افغانی،کره شمالی و سودانی قرار گرفته است. حتی هنگ کنگی ها مسافرین ایرانی که به صورت هوایی وارد این کشور می شوند و قصد عبور از مرزهای آبی دارند را به همراه دریانوردان دارای گذرنامه ایرانی...
 • تاج در آستانه حل مشکل حضور مربیان ایرانی تیم ملی/طبق قرارداد کی روش موظف است دستیار ایرانی داشته باشد
 • خبرگزاری میزان- رئیس فدراسیون فوتبال قصد دارد با آغاز مذاکرات با کارلوس کی‌روش مقدمات حضور دوباره مربیان ایرانی در کادرفنی تیم ملی را فراهم کند. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، بعد از برکناری دستیاران ایرانی کارلوس کی‌روش از تیم ملی، فدراسیون فوتبال تلاش بسیار زیادی داشته تا با انجام مذاکرات مختلف با مرد پرتغالی مقدماتی را فراهم کند تا مربیان ایرانی دوباره به کادرفنی بازگردند.مهدی تاج در مقام ریاست فدراسیون فوتبال در این مدت تصمیم گرفته این کار را به دور از هر گونه حاشیه رسانه‌ای در فضایی آرام و با صبر و حوصله انجام بدهد. البته تلاش‌های او نتایج مثبتی هم به همراه داشته و در مرحله اول آرین قاسمی مترجم کی‌روش به کار خود برای بازی با قطر و چین بازگشت. چند هفته قبل از در رسانه‌ها عنوان شد که مهرداد خانبان آنالیزور و مارکار آقاجانیان مربی تیم ملی به احتمال بسیار زیاد با مساعدت مدیران فدراسیون به کار خود بازخواهند گشت.دن گاسپار مربی آمریکایی و دوست نزدیک کی‌روش هم که بحث‌هایی درباره جدایی او از تیم ملی ایران شنیده شده بود دوباره کار خود در تیم ملی را از سر گرفته است. منتهی در شرایط کنونی هنوز تکلیف جواد نکونام و افشین پیروانی که ارتباط بسیار نزدیکی هم با کارلوس کی‌روش دارند مشخص نشده است. کی‌روش که از عدم پرداخت حق و حقوق همکاران ایرانی خود ناراضی بود،‌ چند ماه قبل آنها را از کادر فنی کنار گذاشت و به فدراسیون فوتبال تاکید کرد باید تمام پول آنها پرداخت شود. از طرفی دیگر باتوجه به حواشی به وجود آمده،‌ به نظر می‌رسد که او خواست این پیام را به فوتبال ایران بدهد که در غیاب دستیاران ایرانی هم تیم ملی می‌تواند راه خود را پرقدرت ادامه بدهد. نتایج کسب شده مقابل قطر و چین بدون استفاده از مربیان ایرانی و قرار گرفتن تیم ملی در...
 • علاقمندی ناشران ایرانی به چاپ کتاب های مشاهیر ایرانی
 • در بزرگترین نمایشگاه کتاب پاکستان کتاب های گوناگون و متنوعی از مشاهیر ایران از جمله گلستان و بوستان شمس تبریزی و عمر خیام به نمایش گذاشته شد به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما؛ در بزرگترین نمایشگاه کتاب پاکستان کتاب های گوناگون و متنوعی از مشاهیر ایران از جمله گلستان و بوستان شمس تبریزی و عمر خیام به نمایش گذاشته شد..... دانلود دانلود
 • تصویری از خطای روی مسی که باید رئال را ده نفره می کرد/مارکا:مارسلو باید اخراج می شد
 • ورزش>فوتبال جهان - بازی حساس ال کلاسیکو در هفته اول صحنه‌های عجیبی داشت. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ نیمه اول بازی ال کلاسیکو ، صحنه های خشن زیادی داشت. از همان دقیقه 2 بازی که رونالدو زمین خورد و اعتقاد بسیاری پنالتی بود تا دقیقه 20 بازی که مارسلو بدجوری مسی را زد و خونینش کرد. خطایی که پیمان یوسفی درباره اش گفت:«تازه دقیقه 20 هست و ببینید چه خونی از مسی می رود.» او برای این جمله سوژه فضای مجازی شد و این که مثلا اگر دقیقه 70 بازی یا 90 مسابقه شود از بازیکنان خون می رود و خون رفتن در دقیقه 20 عجیب است؟ برای این صحنه بود که مارکا نوشت مارسلو باید مستقیم احراج می شده است. در دقایق پایانی این بازی هم کاسمیرو که کارت زرد داشت ، این طور که در تصویر می بینید ، پایش را روی پای مسی گذاشت و تیم داوری اعتقادی به کارت زرد نداشتند. کارتی که اگر داده می شد ، کاسمیرو دو کارته می شد و باید رئال بازی را ده نفره ادامه می داد. مسی و یارانش در این صحنه اعتراضی شدید داشتند. 4141
 • چرا باید به نفع کسی کنار بروم/باید شرافتمندانه بازی کرد/دخترم تقریبا بیکار است
 • مصطفی هاشمی طبا نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از ضبط برنامه تبلیغاتی خود در رادیو در گفت‌وگو با خبرنگار انتخابات باشگاه خبرنگاران جوان؛ در پاسخ به این سوال که درصد پیروزی خود در انتخابات ر ا چه میزان می‌داند اظهار داشت: من پیشگو نیستم، بر حسب وظیفه آمده‌ام و هر چه مردم رأی دهند و به من اعتماد کنند برای من کافی است. نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من دوست داشتم نقطه نظرات خود را ارائه کنم شاید مورد توجه دیگران و رئیس جمهور آینده قرار بگیرد. وی درباره اولویت‌هایش پس از پیروزی در انتخابات بیان داشت: من مشکلات و دغدغه‌های ایران را در نظر می‌گیرم که آن هم حفظ ایران است. "چو ایران مباشد تن من مباد" اصلی برای من است و در تمام زمینه‌ها از امنیت گرفته تا محیط زیست، حفظ و حراست از آنچه خداوند در این کشور به ودیعه نهاده از وظایف ما است و ما اگر به آنجا برسیم که بتوانیم این مهم را حفظ کنیم سایر مشکلات حل خواهد شد. هاشمی طبا در پاسخ به این سوال که آیا در میان بستگان خود افراد بیکار حضور دارند اذعان کرد: بله، دختر خود من آرشیتکت است اما تقریبا بیکار است. نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره گام‌های خود در زمینه رفع مشکل اشتغال جوانان گفت: ما باید یکسری فعالیت‌ها در غالب یک مجموعه از تولید، خدمات، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ایجاد کنیم تا بتوانیم به یک اشتغال خوب و پایدار برسیم. وی در این خصوص آیا به نفع یکی از نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری کنار می‌رود بیان داشت: نظر من همین است و هستم. چرا باید به نفع کسی کنار بروم؟ من با تصمیم شخصی پا به این عرصه گذاشتم و همان‌گونه که در ورزش فرار وجود ندارد همه باید در صحنه حضور...
 • چه ورزش هایی باید در طول بارداری انجام داد و از چه ورزشهایی باید پرهیز کرد
 • خبرگزاري آريا - در مورد ورزشهايي که قبل از باردراي انجام ميداديد با پزشکان متخصص مشورت کنيد شايد شما هم گاهي احساس کرده باشيد که خستگي مثل يک شال پشمي سنگين دور بدنتان پيچيده و مانع از تحرک و فعاليتهاي روزانه شما ميشود. هر کاري را امتحان ميکنيد، خوابيدن، دو ش گرفتن، کتاب خواندن، تماشاي تلويزيون و … شايد تنها و آخرين راه ورز شکردن باشد که به ذهنتان ميرسد.يک پياده روي 20 دقيقه اي در هواي آزاد، لذت بخش ترين لحظات يک روز سخت کاري را به دنبال دارد. گونه هاي گل انداخته و احساس خوشايندي که پس از انجام ورزش خواهيد داشت تنها دو فايده حرکات ورزشي است، حتي اگر باردار باشيد! براي خانمهاي باردار، انجام ورزشهاي منظم منافع زيادي دارد. اشتها را بالا ميبرد و وزن را کاهش ميدهد. تنبلي را از روده ها و شکم دور ميکند، حرکت آنها را افزايش داده و نظم ميدهد. احتمال ابتلا به بواسير و هموروئيد را کاهش داده يا کلا از بين ميبرد. از بي خوابي جلوگيري ميکند. روحيه را خوب ميکند و از کج خلقي و عصبانيت جلوگيري ميکند. ماهيچه هايي که اسکلت بدني را نگه ميدارند را تقويت کرده و شما ميتوانيد قامت خود را راست نگه داريد. باعث ميشود آب بيشتري بنوشيد. تعادل بدن، به خصوص در ماههاي آخر را حفظ ميکند. عضله هاي لگن را تقويت ميکند.زنان باردار، اين ورزش ها را انجام ندهندچه ورزش هايي بايد در طول بارداري انجام داد و از چه ورزشهايي بايد پرهيز کرد؟بخنديد! بله اين هم نوعي ورزش به حساب مي آيد. لبخند يکي از بزرگترين نعمتهاي خداوند است، اگر هنگام ورزش کردن لبخند بزنيد از آن لذت بيشتري ميبريد. اگر هميشه گوشه گير بوديد و رغبتي به انجام حرکات ورزشي نداشتيد، بارداري زمان مناسبي است که ورزش را وارد زندگيتان کنيد. نرمشهاي کششي انجام دهيد. انجام اين...
 • آنچه باید در مورد تخلیه اماکن تجاری در صورت عدم پرداخت اجاره بها باید بدانیم
 • به گزارش خبرنگارحوزه حقوقی- قضاییگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از این پس، شما کاربران محترم می‌توانید مطالب حقوقی و قضایی را بازبانی ساده و به صورت کاربردی دریافت کنید و در زندگی روزمره به کار بگیرید.کافی است به سایت باشگاه خبرنگاران جوان به نشانی YJC.IR مراجعه و بر روی لینک حقوقی قضایی گروه اجتماعی کلیک کنید تا به مسائل و مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.در این گزارش، به بیان برخی نکات مهم تخلیه اماکن تجاری در صورت عدم پرداخت اجاره بها پرداخته شده است.*تخلیه اماکن تجاری در صورت عدم پرداخت اجاره بها*بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶، در صورت عدم پرداخت اجاره بها در اماکن تجاری قانونگذار امتیازی را برای دارنده سند رسمی در نظر گرفته است تا بتواند بدون مراجعه به دادگستری و تنظیم دادخواست و رعایت تشریفات مربوط و صرف وقت و انتظار برای تعیین وقت محاکمه و غیره مستاجر متخلف را به پرداخت اجاره بها یا تخلیه مورد اجاره ملزم کند و لذا موجر دارنده سند رسمی اجاره هم می‌تواند به اداره ثبت یا دفترخانه تنظیم کننده سند اجاره مراجعه کند و هم دادگستری و اگر به اداره ثبت مراجعه کرده باشد و پس از مراجعه از این امتیاز صرف نظر کند دادگاه‌های دادگستری موظفند به درخواست او رسیدگی کنند.*در حالتی که اجاره نامه رسمی است و مستاجر اجاره بها را نمی‌پردازد آیا باید برای تخلیه به اداره ثبت یا دفترخانه‌ای که سند اجاره در آنجا تنظیم شده است مراجعه کرد؟الزامی وجود ندارد، زیرا همیشه اصل بر صلاحیت دادگاه‌های دادگستری است. در این حالت قانونگذار امتیازی را برای دارنده سند رسمی در نظر گرفته است تا بتواند بدون مراجعه به دادگستری و تنظیم دادخواست و رعایت تشریفات مربوط و صرف وقت و انتظار برای تعیین وقت محاکمه و غیره مستاجر متخلف را به پرداخت اجاره بها یا تخلیه مورد اجاره ملزم کند...