به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از جماران اردیبهشت
١
2017-06-26@00:09:55 GMT

پیوند کلیه مدل ایرانی؛ دستاوردی که باید حفظ شود

توهین به رئیس‎جمهور خودسرانه نبود سازماندهی شده بود/ روحانی با بنی‎صدر قابل قیاس نیست

محکومیت مرد منحرف، به ازدواج با الاغ پس از تجاوز به آن

اینکه امروز در دنیا مدلی از پیوند کلیه از افراد غیرفامیل را به نام ایرانیان و «مدل ایرانی پیوند کلیه» می شناسند واقعا یک دستاورد بزرگ در زمینه پزشکی برای کشورمان است و اوج افتخار به این نبوغ پزشکان وطنی را زمانی می توان دریافت که در سالهای اخیر بارها در کشوری مانند ایالات متحده امریکا، تجمع های اعتراضی و واکنش هایی از سوی شخصیت های مطرح این کشور و حتی برنده جایزه نوبل نسبت به لیست انتظار بلندبالا و مرگ 30 هزار بیمار کلیوی در انتظار پیوند این کشور انجام شده و خواهان اجرای مدل ایرانی پیوند در امریکا شده اند.
وقتی ما از بومی گرایی دانش و تولید علم و حتی اقتصاد مقاومتی سخن می گوییم، لزوما نباید این عرصه ها را در زمینه های تولیدی و صنعتی ببنیم بلکه همین ابداع و خلاقیت پزشکان ایرانی که منجر به نجات جان هزاران بیمار کلیوی در کشور شده را باید نمونه بارزی از تولید علم و اقتصاد مقاومتی در کشور بدانیم.
اما بخش تلخ ماجرا آنجاست که عده ای از همین ایرانیان و پزشکانی که منافعی در سبک دیالیز و نفی پیوند دارند، اقداماتی را برای ممنوعیت پیوند کلیه از غیرفامیل آغاز کرده اند و حتی در این مورد با جناب پاپ هم دیدار داشته و نظر مساعد او را برای پیشبرد اهداف خود جلب کرده اند تا بدین ترتیب برای منافع یک اقلیت کوچک و محض، هم دستاوردهای مدل ایرانی پیوند کلیه را بعد از دهها سال از بین ببرند و هم هزاران بیمار کیلوی در لیست انتظار کشورمان را با خطر مرگ و یا تبدیل کردن شان به مرده های متحرک مواجه کنند.
در واقع اپوزیسیون نهضت ملی پیوند کلیه از غیرفامیل ایرانی هم در خارج و هم در داخل تمام تمرکز خود را برای از میان برداشتن این به زعم آنها، مانع گذاشته اند و حتی درصدد هستند که با ارائه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی و برخی مستمسک ها و استدلالهایی که فقط منافع آنان را تامین می کند، مجلس را مجاب به تصویب قانونی نمایند که بر اساس آن، پیوند کلیه از افراد غیرفامیل به بیماران کلیوی را ممنوع و بجای آن سبک دیالیز که عملا از بیمار کلیوی یک «مرده متحرک» می سازد را جایگزین کنند تا بدین ترتیب دستگاه های وارداتی دیالیز هم چرخشان بچرخد و ثروت و درآمدهای هنگفت را نصیب صاحبان این دستگاه کرده و فشاری عجیب و سنگین از نظر مالی را بر گرده بیماران کلیوی و خانواده های آنان تحمیل کند.
دکتر ناصر سیم فروش که پیشقراول پیوند کلیه غیرفامیلی در ایران است، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، ابتکار پیوند کلیه را یکی از بزرگترین دستاوردهای پزشکی ایران می داند.
وی اظهار کرد: قبل انقلاب کمتر از 100 مورد عمل پیوند کلیه انجام شد و بخاطر اینکه بعضی از این کلیه ها حالت کهنه داشت و از خارج وارد شده بودند، نتایج موفقیت آمیزی در پی نداشت گرچه این عمل در آن سالها، عملی لوکس محسوب می شد.
این پزشک اظهار کرد: بعد از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی به دلیل اینکه وسایل دیالیز در ایران به اندازه کافی وجود نداشت،بسیاری از بیماران بشدت زیر دیالیز جانشان را از دست می دادند به همین دلیل تصمیم گرفتیم که پیوند کلیه را بصورت یک عمل معمولی و روتین از حالت لوکس به یک عمل جراحی روزمره و با هدف نجات جان بیمارانی در دستور کار قرار دهیم.
دکتر سیم فروش ادامه داد: ابتدا پیوند کلیه را از فامیل شروع کردیم آن هم در شرایطی که در آن زمان کار تیمی و پیوند از بیماران مرگ مغزی وجود نداشت، از اهدا کننده فامیل استفاده کردیم و با توجه به نتایج خیلی خوب، با حمایت های دولت وقت انگیزه بیشتری برای تداوم این کار پیدا کردم اما نکته این بود که دهنده فامیلی در آن روزگار محدود بود.
وی دلیل محدود بودن اهدا کنندگان فامیلی در آن زمان را اینگونه عنوان کرد که بسیاری از برادر و خواهرهایی که یک بیمار دیالیزی در خانواده داشتند و زمینه فامیلی از نظر ژنتیکی هم در آنها وجود داشت، حاضر به اهداء کلیه نبودند به همین دلیل کار درمان متوقف می شد و از روش دیالیز هم بخاطر کمبود وسایل، نمی شد استفاده کرد به همین خاطر برای اولین بار در خاورمیانه، ‌برنامه پیوند کلیه از زنده غیر فامیل یعنی غیر ژنتیکی را با پیوند از یک خانم به همسرش آغاز کردیم.
این متخصص اورولوژی افزود: خوشبختانه این عمل پیوند کلیه خیلی خوب انجام شد و ترغیب شدیم که این کار را ادامه دهیم و با ثبت نتایج به این نتیجه رسیدیم که ‌پیوند کلیه از غیر فامیل حتی نسبت به فامیل بهتر جواب می دهد و نسبت به وقوع مرگ مغزی بین 15 تا 20 درصد در درازمدت نتیجه بهتری دارد.
به گفته دکتر سیم فروش، زمانی که مسئولین نتایج موفقیت آمیز پیوندها را مشاهده کردند، تشویق شدند و در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی بنیاد بیماری های خاص فعالیتش را در این زمینه آغاز کرد و مقرر شد که مبلغ یک میلیون تومان به عنوان هدیه ایثار به کسانی که کلیه اهدا می کنند، تقدیم شود و با این تصمیم پیوند کلیه از زنده غیر فامیل بیشتر مورد تشویق قرار گرفت.
وی اظهار کرد: شیوه کار در مدل ایرانی پیوند کلیه از زنده غیرفامیل به این صورت است که ابتدا دهنده و گیرنده کلیه باید به انجمن بیماران کلیوی مراجعه و دهنده در آنجا ثبت نام کند؛ در این صورت اگر گروه خونی آنها با همدیگر مطابقت داشته باشد، هماهنگی های لازم انجام می شود و بعد از عمل نیز دهنده، هدیه ایثار را دریافت می کند به علاوه معمولا زیر نظر انجمن دیالیز مبلغ بیشتری به دهنده پرداخت می شود.
دکتر سیم فروش گفت: براساس مطالعات انجام گرفته، معمولا دهنده و گیرنده از یک طبقه اجتماعی جامعه هستند و برخلاف ادعاهای مطرح شده که همیشه دهنده را به قشر ضعیف جامعه منتسب می کنند، معمولا از لحاظ مالی از یک طبقه اجتماعی مشابه هستند و اغلب هم ممکن است هر 2 نفر از اقشار ضعیف باشند چرا که این قشر بخاطر محدودیت ها و شرایط زندگی، بیشتر در معرض نارسایی های کلیه قرار بگیرند و اینگونه نیست که همیشه گیرنده ها از قشر متمول جامعه و دهنده ها از قشر ضعیف باشند.
وی در توضیح بیشتر این سبک، گفت: در این شیوه از پیوند کلیه، پرداخت هایی که انجام می گیرد، اغلب توسط خیرین و افراد دیگر تقبل می شود و اگر چه فروش کلیه وجود دارد اما تجارت نیست و فقط دهنده و گیرنده زیر نظر انجمن حمایت از بیماران کلیوی که گردانندگان این انجمن خود بیماران هستند، اداره می شود اما پای هیچ دلال و واسطه ای در کار نیست برخلاف کشورهایی چون هند، پاکستان و فیلیپین که موسسات و دلال های متعددی هستند که در این بخش فعالیت می کنند و افراد بیمار از کشورهای دیگر به آنجا میروند و با کمک دلال ها کلیه می گیرند. به گفته این پزشک متخصص پیوند کلیه، در این کشورها افرادی چون دلالان، پزشک ها، بیمارستان ها و ... منتفع می شوند ولی در ایران تمام پیوندها در بیمارستانهای دولتی و با تعرفه دولتی بسیار کم که ارزان تر از یک عمل پروستات در بخش خصوصی است، انجام می شود و در مساله اهداء به غیر از دهنده و گیرنده نیز کسی منتفع نمی شود.
وی ادامه داد: انجمن بیماران کلیوی هم بر روند پیوند کلیه نظارت دارد و این همان سیستمی است که در جهان به عنوان مدل ایرانی شناخته شده که در واقع یک شیوه برد - برد است چون نتیجه اش نجات جان یک انسان و زندگی بخشیدن است.
دکتر سیم فروش گفت: در مدل ایرانی به جای تجارت کلیه، شیوه پرداخت رعایت می شود و واسطه و دلالی هم نقشی ندارد و چون هدف غایی نجات جان انسانهاست، کاری با ارزش، اخلاقی و انسانی تلقی می شود.
وی پیوند کلیه در سبک ایرانی را شیوه ای پاک و قابل افتخار در سطح دنیا دانست که به عنوان یک شاخص در سطح بین المللی به آن نگریسته می شود.
به گفته دکتر سیم فروش، پیوند کلیه ایرانی یک مدل استثنایی است زیرا از ابتدا، تمام جوانب در آن لحاظ و مصوب شده است که هیچ ایرانی اجازه ندارد کلیه اش را به یک فرد خارجی بدهد یعنی یک شخص خارجی نمی تواند از ایرانی کلیه بگیرد و اگر بیمارستانی این عمل را انجام دهد، با آن بیمارستان برخورد قاطع می شود و حتی ممکن است که منجر به پلمپ آن بیمارستان شود کما اینکه در یک مورد تخلف که گیرنده از کشورهای عربی یک دهنده کلیه ایرانی را بعنوان هموطن خود معرفی کرده بود و کلیه از او دریافت کرده بود، بیمارستان خاطی به مدت 6 ماه تعطیل و تمام پیوندها برای افراد خارجی در ایران ممنوع شد.
دکتر سیم فروش ادامه داد: بنابراین در قانون مدل ایرانی فقط ایرانی می تواند به ایرانی کلیه اهدا کند برخلاف کشورهای پاکستان، هند، فیلیپین و... که افراد خارجی ها برای دریافت کلیه به آنجا می روند و بازار مکاره ای را شکل داده اند.

* روش پیوند از زنده غیر فامیل
وی در مورد روش پیوند از زنده غیر فامیل، گفت: دهنده با اختیار خود، کلیه اش را اهدا می کند در صورتی که در دهنده فامیل معمولا رودربایستی یا فشار نزدیکان و ... در اهدا کلیه نقش دارند و این احتمال وجود دارد که اهدا کننده برخلاف میل باطنی خود و تحت فشار و عرف های حاکم بر خانواده تن به انجام این کار بدهد.
دکتر سیم فروش افزود: متاسفانه در بعضی از مراکز شناسنامه خانواده را طلب می کنند تا اگر بیمار دارای خواهر یا برادری باشد، از آنها کلیه دریافت کنند و از غیر فامیل حق دریافت کلیه ندارد که این به چند دلیل اشتباه است؛ نخست اینکه در دهنده های فامیلی در آینده مشکل ساز می شود زیرا همان زمینه های بیماری که در گیرنده وجود داشته و نارسایی پیدا کرده است ممکن است در آینده برای خواهر و برادر کلیه دهنده هم ایجاد مشکل کند حال آنکه در غریبه این زمینه بیماری ارثی وجود ندارد.
وی افزود: همچنین اهدای اختیاری و داوطلبی در شیوه فامیلی کمتر است و بیم آن می رود که اهدا کننده تحت همان جبرها و فشارها تن به اهدا بدهد.

* مقایسه ایران با کشورهای دیگر؛ وقتی امریکایی ها خواهان اجرای الگوی ایرانی هستند
دکتر سیم فروش در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت پیوند کلیه در ایران نسبت به کشورهای دیگر اظهار کرد: ایران کوتاه ترین لیست انتظار پیوند کلیه را در دنیا دارد این در حالیست که کشور امریکا یا کشورهای اروپایی لیست انتظار بسیار طولانی دارند به نحوی که امریکا 110هزار نفر در لیست انتظار هستند و بیمار باید هشت تا 12 سال در لیست انتظار بماند که همین وضع باعث شده که بیش از چهار هزار بیمار کلیوی در امریکا پیش از دریافت کلیه، بمیرند و همین مساله باعث شده که اختلاف شدیدی میان دانشمندان امریکایی برای اجرای مدل ایرانی پیوند کلیه در کشورشان ایجاد شود.
دکتر سیم فروش ادامه داد: برخی از پزشکان مشهور در امریکا مانند پرفسور «بهار باستانی» استاد برجسته نفرولوژی دانشگاه سنت لویز مقالات زیادی نوشته و در آن تاکید کرده اند که با وجود اینکه امریکا از لحاظ سیاسی با ایران اختلاف نظر دارد اما وقت آن رسیده که مسئولان امریکایی چشمهایشان را بر روی موفقیت ایرانی ها باز کنند و از تجربه جالب ایران در نجات بیماران کلیوی استفاده کنند تا هزاران شهروند امریکایی در سال جان خود را از دست ندهند همانطور که ایران با موفقیت توانسته است از مرگ بیش از 30 هزار نفر در 30 سال گذشته جلوگیری کند.
وی ادامه داد: همچنین خانم «فرایریور» حقوقدان و رئیس مرکز تحقیق برای راه حل های اخلاق پزشکی یکی از ایالت های امریکا، فیلمی 30 دقیقه ای از مدل پیوند کلیه ایرانی را تهیه کرده است که مزایای پیوند ایرانی را در آن بیان و پیشنهاد کرده که از مدل ایرانی استفاده کنند تا جان بیماران امریکایی را نجات دهند.
به گفته دکتر سیم فروش، «الون رات» برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2012 که استاد دانشگاه هاروارد می باشد، نیز در جایی گفته است که باید شیوه پرداخت در قبال اهدای عضو انجام بگیرد تا مساله کمبود کلیه در امریکا حل شود؛ او حتی مبلغ پیشنهادی برای خرید هر کلیه را 15هزار دلار اعلام کرد.
به گفته این متخصص اورولوژی، بیشترین پیوندی که در امریکا ثبت شده، پیوند از زنده غیرفامیل است و در این کشور سبکی از پیوند کلیه وجود دارد که به عنوان دوست و در ازای دریافت پول اهدا می شود در واقع عمل پرداخت هم در آنجا انجام می شود و آنها همین مبادله را به یک اسم و قالب دیگر انجام می دهند اما موضوع پرداخت و دریافت پول را مانند ما علنی نکردند و چون در آنجا این عمل از لحاظ قانونی ممنوع است، بنابراین کلاه قانونی درست کردند!

* معایب دیالیز
دکتر سیم فروش معتقد است که دیالیز نوعی «مرگ تدریجی» است و بیمار دیالیزی مرده متحرک محسوب می شود که زندگی مشقت باری را تحمل می کند.
وی افزود: در تمام دنیا مسئولین به دنبال پیوند کلیه هستند تا دیالیز؛ که دلایل متعددی دارد.
وی، نخستین دلیل ترجیح پیوند بجای دیالیز را کیفیت زندگی بهتر بیماران اعلام کرد و افزود: در روش پیوند، لازم نیست بیمار هفته ای سه روز زیر دستگاه دیالیز برود.
مرگ و میر کمتر و تحمیل هزینه های پایین تر به دولت ها در شیوه پیوند نیز که به گفته او معادل یک چهارم هزینه های سبک دیالیز است نیز از دیگر دلایل برتری شیوه پیوند کلیه نسبت به دیالیز در کشورهای جهان است که دکتر سیم فروش به آنها اشاره کرد.
وی در خصوص مشکلات روش دیالیز، گفت: در این شیوه، بیمار باید هفته ای سه بار زیر دستگاه دیالیز برود و مدام باید در بندش هم سوزن فرو می رود که گاه بخاطر انجام دیالیز در برخی از موارد، رگ ها جواب نمی دهند و باید رگ مصنوعی گذاشته شود که مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می کند.
وی ادامه داد: در دیالیز 10درصد سموم دفع می شود و 90 درصد در بدن باقی می ماند که این موضوع ایجاد مسمومیت های متعدد می کند و حتی ممکن است به مرگ بیمار نیز منجر شود.

* پیوند کلیه از منظر اعتقادی؛ پاپ یا مراجع تقلید؟
دیدگاهها و اختلاف نظرهایی در مورد اهدای کلیه از زنده غیر فامیل وجود دارد و موافقین و مخالفین این امر که هر کدام منطق خود را پیش می برند.
دکتر سیم فروش در این خصوص می گوید: متاسفانه عده ای از دوستان‌ همکار با همراهی یک شخص امریکایی با پاپ ملاقات کردند و پاپ این عمل (پیوند از زنده غیرفامیل) را غیر اخلاقی دانسته است و آنها بعد از آمدن به کشور، سفیری برای پیشبرد اهداف عده ای سودجو که طرفدار دیالیز هستند، شده اند و خواستار وضع قانون و مصوبه ای هستند که پیوند از زنده غیر فامیل را متوقف کنند در صورتی که ما براساس فرهنگ و شریعت کشور خود، قانون وضع می کنیم و نظر پاپ برای ما حجت نیست.
وی اظهار کرد: براساس شریعت ما و نظر مراجع تقلید این عمل پیوند هیچ منع اخلاقی شرعی و قانونی در کشور ما ندارد و نه تنها غیر اخلاقی نیست بلکه یک امر پسندیده و زندگی بخش است.

* چارچوبی برای تعامل گیرنده و دهنده کلیه در ایران
دکتر بهزاد عین اللهی فوق تخصص بیماریهای کلیوی نیز از تمایز شیوه های اهدای عضو در فرهنگ ایرانی با کشورهای دیگر می گوید که به باور او در ایران این اقدام متاثر از یک کار بشردوستانه و نه با هدف انتفاع صورت می گیرد.
وی به خبرنگار ایرنا، گفت: اشخاصی به ما مراجعه‌ می کنند که کوچکترین نیاز مالی ندارند و کلیه شان را اهدا می کنند.
وی اظهار کرد: باید نواقص موجود را برطرف کنیم؛ مثلا این آگهی های فروش کلیه که بر در و دیوار نصب می شود، منع قانونی دارد که با روح و ماهیت یک عمل پیوند برای نجات جان یک انسان منافات دارد از این رو لازم است به جای حل مساله، صورت مساله را پاک نکنیم.
به گفته این فوق تخصص بیماری های کلیوی، نباید فروش را اینقدر بزرگ و برجسته کنیم؛ «مگر این مبلغی که رد و بدل می شود آیا قیمت واقعی کلیه است؟ به باور من بخشی از این کار روحیه ایثارگری است.»
وی تاکید کرد که می توان رابطه دهنده و گیرنده کلیه را در چارچوب خاصی مثلا با ایجاد یک صندوق ویژه تعریف کرد به طوری که دهنده و گیرنده، اصلا همدیگر را نبینند.
وی با تاکید بر لزوم برخورد با برخی متخلفان در حوزه خرید و فروش کلیه، اظهار کرد: متاسفانه اگر بهترین قانون را هم تصویب کنیم باز هم عده ای هستند که سرپیچی کنند و این بدان معنا این نیست که بخاطر تخلف عده ای ساختار شکن، اصل موضوع را نادیده بگیریم از این رو باید از روش پیوند ایرانی و مدل ایرانی پیوند کلیه حراست و حفاظت کرد.

* ترجیح پیوند بر دیالیز
دکتر عین اللهی اظهار کرد: به عنوان نفرولوژیست، منافع مادی ام در روش دیالیز است اما طرفدار پیوند کلیه هستم و بیشتر بیمارانم نیز پیوندی هستند.
وی گفت: در شیوه دیالیز برای پزشک منافع مالی بالاتری وجود دارد و در قبال کار کمتر نسبت به پیوند کلیه، درآمد بیشتری هم دارند و این را هم باید اضافه کنم که هرگاه یک بیمار پیوندی دچار مشکل می شود، استرس و زحمت بسیار بیشتری نسبت به شیوه دیالیز برای پزشک دارد اما باید تاکید کنم که دیالیز به نفع بیمار کلیوی نیست.
فرض کنیم یک قانون تصویب شود که بر اساس آن پیوند کلیه از افراد زنده ممنوع شود؛ چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت پیوند کلیه در کشور به نصف تقلیل پیدا می کند به یکباره جایگاه ما در منطقه هم به نصف رتبه ای که اکنون داریم، تنزل می یابد در این حالت دشمنان کشور از این موضوع بهره برداری سیاسی می کنند.
دکتر عین اللهی اظهار کرد: دشمنان، علم ما را نشانه گرفته اند و باید مراقب دستاوردهای علمی مان از جمله همین مدل ایرانی پیوند کلیه باشیم که به تاراج نرود.

* نظر مقام معظم رهبری و برخی مراجع دیگر
سئوال: آیا جایز است انسان بعضی از اعضای بدنش (مثل کلیه) را به شخصی که به آن نیاز دارد، بفروشد؟
جواب: اگر آن عضو از اعضایی باشد که برداشتن آن از بدن خطر و یا ضرر قابل ملاحظه ای برای اهداء کننده عضو نداشته باشد، اشکال ندارد.
منبع: اجوبة الاستفتائات، سؤال 1518

* امام خمینی (ره) اهداء کلیه برای نجات جان انسانی دیگر را کار پسندیده ای دانسته و توصیه کردند که ضمن دریافت پول در مقابل آن جایز است.
* آیت الله نوری همدانی: دریافت پول در ازای بعضی از اعضاء مانند کلیه مانعی ندارد.
* طبق نظر آیت الله سیستانی نیز اهداء کننده عضو مثل کلیه با فرض رضایت صاحبش و سلامت کلیه مقابل جایز است و گرفتن پولی به ازای آن نیز جایز است.

* مواضع وزیر بهداشت
دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مهر سال گذشته و در آیین جشن نفس با هدف بزرگداشت اهداکنندگان عضو، گفته بود که پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال 63 به بعد با همت اساتید کشور، کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از نظر فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو، پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.
هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند، افتخار کنیم چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم.
وزیر بهداشت اظهار کرد که تاکنون در کشور 43 هزار پیوند کلیه انجام شده است.
هاشمی با بیان اینکه غیر از ایران در کشورهای اسلامی مجوز اهدای عضو را داده نشده و این رویه را مدیون امام راحل هستیم که با همت بلندشان در این زمینه صف‌شکنی کردند و در دوران دفاع مقدس فتوای اهدای عضو را صادر کردند ضمن اینکه نظر و ایده های مقام معظم رهبری نیز در این زمینه راهگشا بوده‌ است؛ چرا که برخی کشورها از وضعیت پیوند در کشورشان گلایه دارند به طوری که از سوی برخی کشورها اعضایی در اختیارشان قرار داده می‌شد که موفقیت پیوند را به حداقل می‌رساند.
وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور، گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه، فرهنگ سازی کنیم اقدامی بسیار مناسب است زیرا تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم 10 درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی در حالیکه تجهیزات عالی‌ و متخصصین پرشماری داریم اما به دلیل ضعف فرهنگ اهدای عضو شاهد اقبال عمومی قابل توجهی نیستیم.

* نتیجه گیری
به نظر می رسد که توجه نکردن به مرگ و میر هزاران بیمار دیالیزی در صورت ممنوع شدن پیوند زنده غیر فامیل یک خطای بزرگ و تاریخی می باشد که یکی از مهمترین دستاوردهای عرصه پزشکی ایرانیان را برای همیشه به بایگانی تاریخ می سپارد و کسانی که باعث ممنوع شدن پیوند کلیه از زنده غیر فامیل شوند نیز باید بدانند که مسئولیت تعطیل شدن پیوند کلیه در ایران باعث می شود مرگ به نیمی از بیماران کلیوی کشور بسیار نزدیک شود.
دکتر سیم فروش امیدوار است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگز اجازه چنین اتفاقی را ندهند و بر خلاف فتاوای مراجع تقلید نیز هیچ مصوبه ای که باعث تعطیلی مدل ایرانی پیوند کلیه باشد را امضاء نمی کنند.
وی اظهار کرد که متاسفانه در فضای رسانه ای بعضی از همکاران ژست اخلاقی می گیرند و عمل پیوند زنده غیرفامیل را با این توجیه که این پدیده باعث می شود افراد متمول جامعه از افراد ضعیف از لحاظ مالی کلیه دریافت کنند و این عمل به نوعی استثمار افراد ضعیف است، زیر سئوال می برند و تلاش می کنند عمل پیوند زنده غیر فامیل را غیراخلاقی معرفی کنند.
گزارش از یحیی معماری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/6539**1625

تداوم بازی دلواپسان در زمین نتانیاهو

محبت مادرانه شیر شکارچی به بره آهو (فیلم و تصاویر)

امسال روز «قدس» روز «وحدت» نبود (فیلم)

کلیدواژه: پیوند کلیه از زنده غیر | کلیه از زنده غیر فامیل | مدل ایرانی پیوند کلیه | پیوند از زنده غیر | دهنده و گیرنده | بیماران کلیوی | زنده غیرفامیل | پیوند کلیه | دکتر سیم فروش | پیوند کلیه | کشورهای دیگر | انجام می شود | بیمار کلیوی | لیست انتظار | وزیر بهداشت | دریافت پول | ادامه داد | عمل پیوند | اهدای عضو | روش پیوند | پیوند عضو | نجات جان | انجام شد | یک عمل | عده ای

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۰۰۳۳۱۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • سهم ۴۰درصدی اهدای عضو در پیوند کلیه
 • زندگی>سلامت - ماهان رزاقی :۲۵ ساله است با گروه خونی O منفی روبه‌روی کاخ دادگستری، این پا و آن پا می‌کند. گرمای هوا کلافه‌اش کرده است. فروشنده است و مي‌خواهد با فروش يكي از كليه‌ها، اجاره رحم و بخشي از كبدش مرهمي براي نداري‌اش پيدا كند. اعضاي بدنش را به‌ترتيب از ۹۰ تا ۲۰۰ميليون تومان قيمت‌گذاري كرده است. اين اتفاق غريبي نيست كافيست تا انتهاي كوچه قدم بزنيد تا انواع آگهي را ببينيد كه مانند وصله‌اي ناجور بر در و ديوارنقش بسته‌اند و روح و روان هر بيننده‌اي را آزار مي‌دهند. البته اين همه داستان نيست كافيست سري به سايت‌ها بزنيد تا با خريداران و فروشند‌هايي روبه‌رو ‌شويد دست به نقد و اينها همه در حالي است كه بارها و بارها گفته و تأكيد شده كه بهترين منشأ تأمين عضو براي پيوند، مرگ مغزي است. اما حالا بازار خريد و فروش كليه، كبد، قرنيه، مغز استخوان و به‌طور كلي اعضاي بدن در جامعه ما پا را از مرز دغدغه فراتر گذاشته و تبديل به يك هنجارشكن شده است. بازاري كه قانوني است و به ظاهر اين نياز است كه بايد پاسخ داده شود. در واقع همچنان توافق پنهاني اهدا‌كننده و گيرنده كليه كه به دور از چشم مسئولان انجمن حمايت از بيماران كليوي صورت مي‌گيرد، باعث شده تا بازار خريد و فروش اين عضو حساس و حياتي بدن، شكل غيرقانوني به‌خود بگيرد. تمامي اين اتفاقات در حالي رخ مي‌دهد كه موضوع پيوند عضو از بيمار مرگ مغزي، چند سالي است كه مطرح شده اما هنوز آنطور كه بايد، فرهنگ اهداي عضو از بيمار مرگ مغزي در جامعه نهادينه نشده است. سالانه 2هزار و ۷۰۰پيوند كليه در ايران انجام مي‌شود كه ۱۵۰۰ نفر آنها از بيماران مرگ مغزي و ۱۲۰۰ نفر نيز از اهداكننده زنده صورت مي‌گيرد. همچنين حدود ۸ تا ۱۲درصد بيماران كليوي نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش دارد و...
 • مهدی ۳ ماهه نیازمند پیوند کلیه/چشمان خانواده ای به دستان هم استانی ها دوخته است
 • یکی از بیمارانی که در انتظار پیوند می باشد مهدی سه ماهه است، به گفته پدر مهدی 3 ماه است که درگیر مشکل کلیه های مهدی هستیم و در یکماهگی کودکم متوجه شده ایم که مهدی یک کلیه دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گام نیوز یکی از برترین نعمی که خداوند متعال در اختیار انسان نهاده است نعمت «سلامتی و صحت جسم و جان» است. انسان همیشه و در همه حال باید از سلامتی و سالم بودنش به درگاه ابدی پروردگار شکر گذار باشد، مسلما قدر سلامتی را کسی می داند که بیمار شده باشد و دقیقا می داند که سلامتی چه نعمت بزرگی است. درست است که بیماری برای همه پیش می آید اما برخی بیماری خاص هستند و رنج تحمل آن بسی دشوار، یکی از آنها بیماران دارای مشکلات کلیوی در انتظار پیوند می باشند. یکی از بیمارانی که در انتظار پیوند می باشد مهدی سه ماهه است، به گفته پدر مهدی 3 ماه است که درگیر مشکل کلیه های مهدی هستیم و در یکماهگی کودکم متوجه شده ایم که مهدی یک کلیه دارد. وی می گوید جهت معالجه به استان شیراز سفر کردیم اما چون هیچگونه بیمه ای نداشتیماز عهده هزینه پیوند کلیه برنیامده ایم باز با دستان خالی با رنج بیماری مهدی برگشتیم. مادرش با گریه های جان سوز لالایی می خواند و می گوید بچه ام دارد از دستم می رود و هیچ کاری از دستم برنمی آید. اما مهدی تنها کودک مبتلا به این بیماری و نیازمند کلیه در استان نیست. به گفته رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی بوشهر قریب به 42 بیمار کلیوی کودک داریم که شرایط خاصدارند و در اولویت پیوند قرار گرفته اند. اسماعیل عباسی ضمن اشاره به اینکه 721 نفر بیمار کلیوی استان در انتظار پیوند کلیه هستند گفت: هزینه...
 • اقتصاد در تعطیلی بین الدولتین/افشای رانت خواری گسترده در وزارت جهادکشاورزی/FATF فعلا دستاوردی برای ایران ندارد
 • افشای رانت خواری گسترده در وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم، در روزنامه های اصلاح طلب قابل تامل است. به گزارش مشرق، افشای رانت خواری گسترده در وزارت جهادکشاورزی دولت یازدهم، در روزنامه های اصلاح طلب قابل تامل است. * دنیای اقتصاد - استدلال دولت برای تفکیک وزارت راه، توجیهات ضعیف و غیرکارشناسی است این روزنامه حامی دولت درباره تفکیک وزارت راه و شهرسازی نوشته است: صاحب‌نظران و کارشناسان هر دو حوزه «مسکن و شهرسازی» و «راه‌وحمل‌ونقل» با اشاره به طرح اصلاح بخشی از ساختار دولت تاکید دارند این طرح از چهار توجیه و استدلال ضعیف نشات می‌گیرد و تجزیه وزارت راه و شهرسازی براساس این استدلال‌های ضعیف که دفاعیه‌ای غیرقابل توجیه را برای پایان دادن به ادغام دو حوزه لاینفک مطرح می‌کند؛ محرومیت نظام شهرسازی و همین‌طور حوزه حمل ونقل از مزایا و آثار مثبت ادغام این دو حوزه را به دنبال خواهد داشت. به گزارش «دنیای اقتصاد» از دیدگاه کارشناسان، تجزیه وزارت راه و شهرسازی در این مقطع زمانی از یکسو سبب می‌شود سیاست‌هایی که دولت یازدهم براساس الگوی جهانی توسعه شهرها شروع کرده، ابتر بماند و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری‌های بدون هدف و با کاربرد حداقلی در انتظار شبکه راه‌و حمل‌ونقل خواهد بود. از این رو طبق بررسی‌های کارشناسان حوزه مسکن و راه دفاعیه‌ای که طراحان تجزیه وزارت راه و شهرسازی تدوین کرده‌اند و قصد دارند براساس آن از نمایندگان مجلس رای بگیرند بر چهار توجیه استوار است و هر کدام از آنها براساس واقعیت‌های این دو حوزه غیرقابل دفاع است. این چهار توجیه شامل «مغفول ماندن بخش مسکن پس از ادغام دو وزارتخانه و نقش این ادغام در بروز رکود مسکن»، «بالا بودن حجم کار وفعالیت در وزارتخانه پس از ادغام»، «نامتجانس بودن حمل‌ونقل و مسکن» و «تخصیص نابرابر اعتبارات به دو حوزه راه و مسکن» می‌شود. اما کارشناسان با بررسی هر چهار توجیه...
 • درمان کیست کلیه با کمک سم مار
 • محققان به تازگی دریافته‌اند وجود نوعی پپتید در سم مار مامبای سبز می‌تواند شدت بیماری کلیوی پلی کیستیک (PKD) را کاهش دهد. میزان: این بیماری موجب ایجاد کیست‌های مملو از مایعی می‌شود که ممکن است به کلیه‌ها آسیب‌ رسانده و منجر به نارسایی کلیوی شوند.زمانی که دانشمندان پپتید موجود در سم مار مامبای سبز را در موش‌های مبتلا به بیماری PKD آزمایش کردند، اندازه کیست‌های آن‌ها تا 47 درصد کاهش یافت و این کشف می‌تواند به ارائه درمان‌های جدید برای این بیماری در انسان‌ها بینجامد.بیماری کلیوی پلی کیستیک، نوعی اختلال ژنتیکی است که به دلیل تشکیل کیست‌های مملو از مایع در کلیه‌ها موجب بروز مشکلاتی در این عضو حیاتی می‌شود. این بیماری غیرقابل درمان بوده و معمولا از داروهایی موسوم به آنتوگونیست‌های وازوپرسین برای مقابله با آن استفاده می‌شود.این داروها گیرنده‌هایی که موجب تشکیل کیست می‌شوند را مسدود می‌کنند اما در عین حال موجب بروز عوارض جانبی منفی مانند آسیب به کبد می‌شود.تیم تحقیقاتی در تلاش برای یافتن داروی جدید جهت درمان بیماری PKD، سم مار زهردار مامبای سبز را مطالعه کرد.این مار بومی مناطق جنوبی کره زمین از زامبیا گرفته تا شرق زیمبابوه و نواحی ساحلی جنوب آفریقاست و سم آن در حالت‌های مارگزیدگی شدید می‌تواند کشنده باشد.دانشمندان حاضر پپتیدی موسوم به mambaquaretin-1 در سم این مار را ایزوله کردند و این پپتید گیرنده‌های سلولی را مسدود می‌کند. تیم علمی شش موش را در معرض سم مار مامبای سبز قرار داد و این موش‌ها طوری مهندسی شده‌ بودند که به مدت 99 روز با بیماری PKD دست به گریبان بودند. به موش‌های گروه کنترل به جای پپتید مار، آب شور داده شد. دانشمندان بر روی موش‌های مبتلا به بیماری PKD نظارت داشتند تا ببینند آیا از عوارض جانبی ناشی از پپتید سم مار رنج خواهند برد یا خیر. آنها همچنین به دنبال کشف این نکته بودند که آیا این...
 • رکورد عجیب پیوند قلب کودکان در ۱۰ روز
 • «هزار داستان» ویژه برنامه افطار شبکه نسیم است. برنامه ای که بعد از پخش قسمت پانزدهم آن در ۱۹ خرداد توانست آمار پیوند قلب کودکان را در ۱۰ روز اخیر به اندازه آمار یک و سال نیم گذشته برساند. مجله مهر:«اهدای عضو، اهدای زندگی» این یک شعار است.شعاری که احتمالا به گوش بسیاری از ما آشناست و قصد دارد برای مردم از مرگی حرف بزند که پایانش به هدیه کردن مفهمومی به نام زندگی ختم می‌شود. مفهموم خوشایندی که با داشتن همه نقاط امید بخش و روشنش در فرهنگ ما چندان با استقبال چشمگیری رو به رو نیست. کافی است نگاهی به آمار و ارقام کشورمان در این زمینه نگاهی بیندازید. ایران در رده کشورهایی است که علی رغم آمار بالای سالانه مرگ مغزی تا رسیدن به نقطه قابل قبول آمار اهدای عضو جهانی مسیر طولانی پیش رو دارد. به همین دلیل هم فرهنگسازی در این امر و به اشکال مختلف می تواند به بهبود پیدا کردن این موضوع کمک شایانی کند. اتفاقی که چه بسا می تواند هرچند کوچک اما چشمگیر باشد. تا جایی که شما نمود این موضوع را می توانید در جملات دکتر مهدوی، فوق تخصص قلب کودکان پیدا کنید. او می گوید بعد پخش یکی از برنامه های هزار داستان در رابطه با اهدای عضو اهدای قلب کودکان در طی هفته گذشته به اندازه کل آمار دو سال گذشته بوده است. برنامه ای که معمولی نبود خاصیت تلویزیون این است که هر وقت بخواهید سر وقت آن بروید و با کنترل بین کانال های در اختیارتان گشت و گذار کنید. بین همه گزینه های پیش رویتان، حتما به یک برنامه گفت و گو محور بر می خورید. برنامه هایی که در غالب اوقات اگر اتفاق ویژه ای را با خود به همراه نداشته باشند. چندان برای مخاطبشان چشم گیر نیستند. برنامه«هزار داستان» که در ۱۵ رمضان...
 • کاروان پیوند اعضا به مالاگا رفت
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، صبح امروز کاروان ورزشی پیوند اعضا برای شرکت در بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی راهی اسپانیا شد. در شرایطی کاروان تیم های ملی پیوند اعضا تهران را به مقصد مالاگا ترک کردند که سفارت اسپانیا با تمام تلاش‌های فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا ویزای 40 ورزشکار را صادر نکرد. با این حال 40 ورزشکار دیگر در رشته های دو و میدانی، شنا، دارت، بولینگ، تنیس روی میز، بدمینتون، پتانک، اسکواش، پدل تنیس، دوچرخه سواری و دو جاده حاضر خواهند بود.
 • جایی برای پیوند منش پهلوانی و کارآفرینی
 • قهرمان کیک بوکسینگ اصفهانی با راه اندازی کارگاهی کوچک برای ورزشکارانی که نیاز به شغل و درامد دارند ، اشتغالزایی کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیر جعفری کار آفرین و قهرمان ورزش کیک بوکسینگ گفت :مهمترین دغدغه ورزشکارانی که در ورزش قهرمانی فعالیت می کنند تامین هزینه آمادگی و آماده سازی است که متاسفانه بسیاری از ورزشکاران به خاطر حضور ماهانه در اردوها در تامین هزینه مشکل دارند. وی افزود :به منظور اشتغالزایی برای ورزشکاران، اقدام به تاسیس کارگاه کوچک برای تولید پوشاک ،تجهیزات ورزشی و طرح های خلاقانه کردم که خوشبختانه زمینه اشتغالزایی برای 70 ورزشکار فراهم شده است. این کار آفرین خلاق ادامه داد: مهمترین اقدام در جذب ورزشکاران آموزش رایگان بودکه این عامل سبب جذب آنان به بازار کار شده است وی بیان کرد: در مدت یکسال توانستیم بسیاری از تجهیزات و پوشاکی که از کشورهای اروپایی به ایران وارد می شد را بومی سازی کنیم و به خاطر کیفیت ، تنوع محصول و قیمت ارزان کالای تولیدی توانستیم تولیداتمان رابه یک برند مطرح تبدیل کنیم. این کار آفرین همچنین گفت: ما توانستیم تولید ملی را به عنوان یک برند با کیفیت معرفی کنیم و این عامل باعث ایجاد زمینه صادرات محصول تولیدی ما به کشورهای آسیایی شده است. دانلود
 • برنامه اشتغال فراگیر در سال ۹۶ به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد
 • رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶ را به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ابلاغیه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عنوان «برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 1396» را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 96 ابلاغ کرد.برنامه اشتغال فراگیر به تائید کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور رسیده است.در برنامه اشتغال فراگیر، بخش اول به کلیات، بخش دوم به معرفی برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396، بخش سوم به فرایند اجرایی( تقسیم کار دستگاهی) و بخش چهارم به ارزیابی، پایش و ارزشیابی و الزامات اجرای برنامه اختصاص یافه است.متن تصویب نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396 بدین شرح است:تصویب‌نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص «برنامه اشتغال فراگیر»کارگروه منتخب «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» (متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور) «برنامه اشتغال فراگیر» (به شرح پیوست ممهور به مهر دبیرخانه ستاد) موضوع جلسه سی و ششم ستاد مورخ 1396/2/18 را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 1396را با رعایت موارد ذیل مورد تصویب قرار داد.ماده 1. وزارت تعاون، کار و...
 • انجام موفقیت آمیز پیوند قلب در بیمارستان امام رضا ع
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز مشهد ،دکتر محمد عباسی رییس تیم جراحی قلب بیمارستان امام رضا(ع) گفت: این عمل بر روی یک آقای ۴۳ ساله ساکن مشهد مبتلا به نارسایی حاد قلبی که سال ها با مشکلات قلبی مواجه بود با موفقیت انجام شد. وی افزود: قلب اهدایی این عمل از بانوی جوان ۲۱ ساله که دچار مرگ مغزی شده بود، در مرکز دياليز و پيوند اعضا منتصريه دريافت و در بيمارستان امام رضا(ع) به بيمار پيوند زده شد. رییس تیم جراحی قلب بیمارستان امام رضا(ع)گفت: گيرنده قلب در بخش ICU این مرکز تحت مراقبتهای ویژه پزشکی تیم درمان قرار دارد ودر شرایط نسبتا مساعدی به سر می‌برد و پس از چند روز به بخش قلب انتقال خواهد يافت. وی افزود: روند پيوند قلب زماني آغاز مي شود که بيمار با نارسايي قلبي پيشرفته به مرکز پيوند قلب مراجعه مي کند و توسط متخصص قلب ارزيابي مي شود و اگر واجد شرايط بود در ليست انتظار پيوند قرار مي گيرد. دکتر عباسی گفت: بيشتر بيماران که به مرکز پيوند قلب و ریه بیمارستان امام رضا(ع) مراجعه مي کنند نارسايي قلبي شديد و لا علاج دارند و این نارسايي ممکن است در اثر بيماري عروق کرونري، بيماريهاي مادرزادي قلب، عفونت ويروسي قلب، بيماريهاي دريچه اي و ماهيچه هاي قلب بوجود آمده باشد. انتهای پیام// م.م
 • ابلاغ برنامه ی اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶ به کلیه دستگاه های اجرایی
 • خبرگزاری میزان- معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی «برنامه‌ی اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶» را به کلیه دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری در ابلاغیه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، تصویب نامه‌ی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عنوان «برنامه‌ی اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶» را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان ۹۷۰ هزار نفر در سال ۹۶ ابلاغ کرد.گفتنی است برنامه‌ی اشتغال فراگیر به تایید کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی متشکل از رییس سازمان برنامه و بودجه‌ی کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه‌ی ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور رسیده است.در برنامه‌ی اشتغال فراگیر، بخش اول به کلیات، بخش دوم به معرفی برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶، بخش سوم به فرایند اجرایی (تقسیم کار دستگاهی) و بخش چهارم به ارزیابی، پایش و ارزشیابی و الزامات اجرای برنامه اختصاص یافه است.انتهای پیام/
 • ابلاغ برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶ به کلیه دستگاه های اجرایی
 • معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی «برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396» را به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در ابلاغیه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عنوان «برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396» را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 96 ابلاغ کرد. گفتنی است برنامه اشتغال فراگیر به تایید کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی متشکل از رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور رسیده است. در برنامه اشتغال فراگیر، بخش اول به کلیات، بخش دوم به معرفی برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396، بخش سوم به فرایند اجرایی (تقسیم کار دستگاهی) و بخش چهارم به ارزیابی، پایش و ارزشیابی و الزامات اجرای برنامه اختصاص یافته است. انتهای پیام
 • برنامه اشتغال فراگیر در سال۹۶ به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ابلاغیه ای به کلیه دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عنوان «برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 1396» را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 96 ابلاغ کرد. گفتنی است برنامه ی اشتغال فراگیر به تایید کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی متشکل از رییس سازمان برنامه و بودجه ی کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ی ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور رسیده است. گفتنی است در برنامه ی اشتغال فراگیر، بخش اول به کلیات، بخش دوم به معرفی برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396، بخش سوم به فرایند اجرایی( تقسیم کار دستگاهی) و بخش چهارم به ارزیابی، پایش و ارزشیابی و الزامات اجرای برنامه اختصاص یافه است. متن تصویب نامه ی کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 1396 بدین شرح است: تصویب‌نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص «برنامه اشتغال فراگیر» کارگروه منتخب «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» (متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور) «برنامه اشتغال فراگیر» (به شرح پیوست ممهور به مهر دبیرخانه ستاد) موضوع جلسه سی و ششم ستاد مورخ 18/2/1396 را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 1396را با رعایت موارد ذیل مورد تصویب قرار...
 • برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶ به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد
 • به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری در ابلاغیه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عنوان «برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶» را با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان ۹۷۰ هزار نفر در سال ۹۶ ابلاغ کرد. گفتنی است برنامه اشتغال فراگیر به تایید کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی متشکل از رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور رسیده است. در برنامه اشتغال فراگیر، بخش اول به کلیات، بخش دوم به معرفی برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶، بخش سوم به فرایند اجرایی (تقسیم کار دستگاهی) و بخش چهارم به ارزیابی، پایش و ارزشیابی و الزامات اجرای برنامه اختصاص یافته است.
 • بانوی قمی راهی مسابقات جهانی پیوند اعضاء اسپانیا شد
 • ثریا پارس لاری نماینده استان قم در تیم ملی دو و میدانی پیوند اعضا کشورمان مسافر رقابت‌های جهانی این رشته شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، هیئت ورزش‌های بیمارانخاص و پیوند اعضاء در سال‌های مختلف نماینده‌ای مدال‌آور در تمام عرصه‌های بین‌المللی داشته که موفق شده مدال‌های رنگارنگی را برای این هیئت به ارمغان بیاورد.ثریا پارس لاری تنها نماینده هیئت ورزش‌های بیماران خاص و پیوند اعضاء استان قم در اردوی کاروان اعزامی ایران به رقابت‌های جهانی 2017 ورزشکاران پیوند اعضاء است.در ادوار گذشته مسابقات جهانی پارس لاری موفق به کسب مدال طلا در مسابقات آفریقای جنوبی و آرژانتین شده و این مدال‌ها منجر شده تا وی در ترکیب اصلی و ثابت تیم ملی کشورمان قرار بگیرد.تمرینات تیم ملی پیوند اعضاء کشور از سال گذشته در زمین شماره 2 مجموعه ورزشی آزادی تهران پیگیری شد وملی پوشان توانستند خود را برای حضور در مسابقات جهانی آماده می‌کنند.در آخرین مرحله اردوی‌های تمرینی دوومیدانی کاران ملی‌پوش کشور علاوه بر ثریا پارس لاری که از قم حضور یافته، گلاویژ دارخال، مریم شریفی، علی حیدری، غلام حسن کیان‌پور، منوچهر نریمانی، محمد براتی و نبی‌الله مرزبان دیگر اعضای تیم ملی در بخش پرتاب‌ها راهی مسابقات جهانی شدنددر این دوره از مسابقات انتظار دو مدال از پارس لاری می‌رود چراکه در این دوره از مسابقات در دو بخش پرتاب وزنه و دیسک به مصاف رقیبان خواهد رفت.مسابقات جهانی دوومیدانی پیوند اعضاء ششم تیرماه به میزبانی شهر مالاگا کشور اسپانیا به انجام خواهد رسید و تیم ملی کشورمان از 29 خردادماه به این کشور شده است.بر اساس اعلام رسمی سایت فدراسیون پیوند اعضا کشور کاروان جمهوری اسلامی ایران با تعداد 120 ورزشکار در مواد مختلف در مسابقات 2017 جهانی حضور خواهد یافت.انتهای پیام/ R7854/P41362/S6,62/CT1
 • کاروان پیوند اعضا به مالاگا رفت/ویزای ۴۰ ورزشکار صادر نشد
 • کاروان ورزشی پیوند اعضا ایران درحالی امروز راهی مسابقات جهانی اسپانیا شد که ویزای ۴۰ ورزشکار ایران صادر نشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، صبح امروز کاروان ورزشی پیوند اعضا برای شرکت در بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی راهی اسپانیا شد.در شرایطی کاروان تیم های ملی پیوند اعضا تهران را به مقصد مالاگا ترک کردند که سفارت اسپانیا با تمام تلاش‌های فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، ویزای 40 ورزشکار را صادر نکرد.با این حال 40 ورزشکار دیگر در رشته‌های دو و میدانی، شنا، دارت، بولینگ، تنیس روی میز، بدمینتون، پتانک، اسکواش، پدل تنیس، دوچرخه سواری و دو جاده در این مسابقات حاضر خواهند بود.انتهای پیام/ R1435/P1435/S3,33/CT12
 • کاروان پیوند اعضا به اسپانیا رفت/ویزای ۴۰ورزشکار صادر نشد
 • کاروان ورزشی پیوند اعضا در حالی امروز برای شرکت در بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی عازم مالاگا اسپانیا شد که کشور میزبان ویزای ۴۰ورزشکار ایرانی را برای حضور در این رقابت‌ها صادر نکرد. به گزارش ایسنا، کاروان ورزشی پیوند اعضا در حالی صبح امروز برای شرکت در بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی راهی این رقابت ها شد که سفارت اسپانیا ویزای ۴۰ورزشکار ایرانی را صادر نکرد. با وجود این که فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا تلاش‌های زیادی را برای صدور ویزای ۸۰ورزشکار شرکت‌کننده در این رقابت‌ها کرد، اما متاسفانه سفارت اسپانیا تنها با صدور ۴۰ ویزای ورزشکاران ایرانی موافقت کرد. بنابراین ۴۰ ورزشکار دیگر در رشته های دو و میدانی، شنا، دارت، بولینگ، تنیس روی میز، بدمینتون، پتانک، اسکواش، پدل تنیس، دوچرخه سواری و دو جاده رقابت خواهند کرد. بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی پیوند اعضا از فردا (دوشنبه) ۵ تیر آغاز و تا ۱۰تیر ادامه خواهد داشت. انتهای پیام
 • کاروان پیوند اعضا به مالاگا رفت/روادید ۴۰ بازیکن صادر نشد
 • به گزارش ایرنا از فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، صبح امروز یکشنبه کاروان ورزشی پیوند اعضا برای شرکت در بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی راهی اسپانیا شد.کاروان تیم های ملی پیوند اعضا در شرایطی تهران را به مقصد مالاگا ترک کرد که سفارت اسپانیا برغم تلاش‌های فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا ویزای 40 ورزشکار را صادر نکرد. با این حال 40 ورزشکار دیگر در رشته های دو و میدانی، شنا، دارت، بولینگ، تنیس روی میز، بدمینتون، پتانک، اسکواش، پدل تنیس، دوچرخه سواری و دو جاده در این رقابت ها حضور خواهند داشت.بیست و یکمین دوره رقابت های جهانی پیوند اعضا با حضور بیش از سه هزار ورزشکار از چهارم تیرماه در شهر مالاگای اسپانیا آغاز می شود. کاروان ورزش ایرانی قرار بود با 80 ورزشکار زن و مرد در این رقابت ها شرکت کند.مهین فرهادی زاد دبیر فدراسیون ورزش بیماریهای خاص و پیوند اعضا روز چهارشنبه 31 خرداد ماه در نشست خبری گفت: ‌ایران در بیستمین دوره رقابت های جهانی پیوند اعضا با کمتر از 40 ورزشکار در هشت رشته ورزشی شرکت کرد، ‌اما تعداد ورزشکاران و رشته هایی که کاروان ایران در آن شرکت دارند در بیست ویکمین دوره این رقابت ها بیش از دو برابر رشد را نشان می دهد.به گفته دبیر فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا ،‌ کاروان ورزشی ایران در بیستمین دوره رقابت های جهانی پیوند اعضا در سال 2015 که به میزبانی کشور آرژانتین برگزار شد با کمتر از 40 ورزشکار در هشت رشته ورزشی توانست عنوان ششم رقابت ها را از آن خود کند.برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.ورزشی * 1528 * 1701خبرنگار: حسن تمیمی* انتشار: حمید قدیمی
 • ۲ کلیه جوان ارومیه ای به ۲ شهروند آذربایجان غربی حیات دوباره بخشید
 • علی افشانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عمل پیوند اعضا در بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه با حضور 2 تیم پزشکی مجرب انجام و کلیه های این فرد به 2 شهروند آذربایجان غربی پیوند زده شد.وی اضافه کرد: جوان 19 ساله اهل ارومیه اواخر خرداد ماه سال جاری دچار مرگ مغزی و از پیرانشهر به بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه اعزام شده بود.وی اظهار کرد: این عمل های جراحی پس از تائیدیه تیم پزشکان و موافقت خانواده داغدار ارومیه ای انجام شد.مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: این عمل پیوند، نخستین عمل از این نوع در سال جاری در استان بود.افشانی اظهار امیدواری کرد که فرهنگ اهدای عضو بیش از پیش در آذربایجان غربی نهادینه شود و در صورت بروز مرگ مغزی، خانواده ها به انجام عمل جراحی پیوند اعضا رضایت دهند تا شاهد کاهش مشکلات بیماران کلیوی، قلبی، ریوی و دیگر بیماران نیازمند باشیم.به گزارش ایرنا، سالانه دهها عمل پیوند اعضا در آذربایجان غربی انجام می شود ولی این استان همچنان در جمع استان های آخر جدول این امر در کشور قرار دارد.8137/2093 ** خبرنگار: سیده فاطمه سجادی ** انتشاردهنده: صابر چهرقانی
 • سازمان میراث فرهنگی درباره تبلیغ مسیحیت در تورهای ایرانی هشدار داد میسیونرها در کمین گردشگران ایرانی
 • به گزارش فرهنگ نیوز، مقتضی است دستور فرمایید اطلاع‌رسانی مناسب به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان گردشگری در خصوص جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی در برنامه سفر به کشورهای مذکور صورت پذیرفته تا تمهیدات لازم اتخاذ شود. یکی از مسوولان مرتبط با تورها در این‌باره می‌گوید: مشکلات بسیار زیادی در تردد به این کشورها وجود دارد که مثلاً یکی از آنها سخت بودن دسترسی به غذای حلال در برخی از مکان‌هاست. از طرفی آژانس‌ها برای این که ضرر نکنند ممکن است تورلیدر را مجبور کنند که به این نکته توجه نکند و برای جذب مشتری و راضی ماندن او بسیاری از غذاها را بر خلاف واقعیت حلال اعلام کند. از طرفی تبلیغ مسیحیت نیز مساله ای است که می‌تواند ایرانیانی راکه برای تفریح به این کشورها می‌روند،مورد تهدید قرار دهد. از زمانی که شما وارد این کشورها می‌شوید احتمال دارد با مبلغانی مواجه شوید که گاه زبان فارسی هم بلدند و از طریق آشنایی دادن نسبت به مکان‌های گردشگری و تفریحی اعتماد مسافر را جلب کرده و سپس برای هدف خود به جلب ایرانیان به دین مسیحیت تلاش می‌کنند.تاریخ، حکایت از آن دارد که بسیاری از کشورهای اسلامی، با تبشیر و تبلیغات مسیحیت، تبدیل به کشورهای مسیحی شده و هویت اسلامی خود را گم کرده‌اند و مسلمانان باقی مانده در آنها، گرفتار پتک تبشیر داخل از یک سو و سندان توطئه‌های خارجی از سوی دیگر شده‌اند. همان طور که موعود می‌نویسد به عنوان مثال می‌توان از فیلیپین نام برد که در آغاز، عبارت از مجموعه مملکت‌های اسلامی بود و مسیحیان تنها اقلیتی را در آن تشکیل می‌دادند، ولی اکنون، کشوری مسیحی است که اکثریت شهروندان آن مسیحی هستند و مسلمانان تبدیل به اقلیتی با چنان بدبختی‌هایی شده‌اند که نیاز به تکرار بیان آنها و سیاه کردن کاغذ نیست و به اصطلاح آنچه عیان است، چه حاجت به بیان...
 • پژوهشگر اصفهانی برای نخستین بار در ایران موفق به پیوند نهال گردو شد
 • پژوهشگر علوم کشاورزی اصفهان با ابداع روش جدید پیوند گردو موفق شد سن بهره‌وری گردو را کاهش و ظرفیت تولید را تا ۳ برابر افزایش دهد. حامد بلانیان اهل یکی از روستاهای شرق استان اصفهان و دانشجوی دکتری فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه دانشگاه تهران که پس از دو سال تحقیق با استفاده از تکنولوژی جدید موفق به ابداع روش ریزشاخه پیوندی گردو شده است.این پژوهشگر علوم کشاورزی اصفهان با بیان اینکه درخت گردو قابلت پیوند ندارد، گفت: درختان گردو کاشت سنتی از سن 3 سالگی شروع به میوه‌دهی می‌کنند و در 10 تا 12 سالگی به بهره‌وری اقتصادی می‌رسند اما در این روش پیوند، درختان گردو از همان سال ابتدا شروع به باردهی می‌کنند و از سال سوم به بعد هم به بهره‌وری اقتصادی می‌رسند.بلانیان گفت: با این روش کشاورزان توانایی ایجاد باغ یکدست و سالم از یک رقم خاص را دارند.مدیر این طرح افزود: درختان پیوندی گردو پاکوتاه هستند و سم پاشی و برداشت محصولشان ساده‌تر از درختان پیوندی است درحالی‌که درخت گردو معمولی تا 20 متر هم ارتفاع دارند.وی با بیان اینکه با وجود اینکه این روش برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود و مورد تایید جهاد کشاورزی و دانشگاه تهران هم هست، گفت: برای تولید نهال‌های پیوندی هیچ حمایتی نشده‌ام و با سختی توانستم در منزل شخصی خود گلخانه‌ای را راه‌اندازی کنم. در حال حاضر در همین گلخانه کوچک سالانه 10 هزار نهال پیوندی گردو تولید و به بازار عرضه می‌شود.این طرح با نام پیوند نهال گردو با استفاده از فناوری جدید ریز شاخه پیوندی در ایران به ثبت رسیده است.بلانیان معتقد است اگر مورد حمایت قرار گیرد علاوه بر تأمین نهال گردو کشور می‌تواند صادرات و ارزآوری قابل توجهی را برای کشور داشته باشد. -------------------------------------------------------------------------- تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید...
 • چشمه آب معدنیچانف دوایی برای دفع سنگ کلیه/طبیعت نیکشهر نیازمند توجه بیشتر مردم و مسئولین
 • چشمه‌های آب گرم و معدنی دهستان چانف عارضه طبیعی کمتر شناخته شده در شهرستان گرمسیری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان است که افزون بر زیبایی سحرانگیزش، بیماران را شفا می‌دهد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پاپایا، شاید شما هم تاکنون این جمله را از پدربزرگ و یا مادربزرگ ها شنیده باشید که دوای دردت فقط چشمه آب گرم و معدنیه و برایتان سوال پیش آمده باشد که اصلا این جمله به چه معناست و چرا باید آب خنک چشمه هایی که از کودکی شنیده ایم و در همه کتاب های قصه خوانده ایم، گرم و داغ شده باشد! و چه دلیلی دارد آب دوای دردی باشد که درون بدن انسان لانه کرده است. به طور کلی چشمه طبیعی آب معدنی و آبگرم مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می‌شود و بخاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی آب بعضی از این چشمه‌ها، عده‌ای از آن‌ها استفاده درمانی می‌کنند به گونه ای که در طول هزاران سال بشر از این مکانها برای درمان بیماریهای مختلف و تسکین دردهای گوناگون استفاده کرده است و این باور که این آبها خاصیت درمانی دارند تنها مخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها ما ایرانیان نیست. شواهد و مدارکی از تاریخ طب سنتی وجود دارد که نشان می دهد آب درمانی در مصر , یونان و روم باستان رواج داشته است. گویا درباریان مصری حوضچه‌‌هایی داشتند که به آب آن، گل و گیاه و روغن‌‌هایی خاص اضافه می‌کردند و چنین تصور می‌کردند که چشمه‌های آب گرم با بهبود روند گردش خون می‌تواند برای سلامت انسان مفید باشد. با تحقیقات نوین پزشکی مشخص شده است که چشمه‌های آب معدنی و آبگرم دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیت‌های مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و...
 • آفریقا فرصتی که باید آن را شناخت
 • قاره پهناور آفریقا از جمله مناطقی است که باید از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران برخوردار باشد هم در زمینه روابط سیاسی، فرهنگی و هم در زمینه روابط اقتصادی. به گزارش ایسنا، آفریقا، متشکل از کشورهای غنی و فقیر، پیشرفته، در حال پیشرفت و یا کم توسعه یافته ، فرصتی ناشناخته است که تاکنون مورد غفلت واقع شده؛ هر چند اخیرا دستگاه سیاست خارجی کشورمان و در راس آن وزیر امور خارجه سفر به این قاره را در دستور کار قرار داده و به نوعی در حال بهبود توسعه روابط و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این کشورها که در زمینه‌های سیاسی و فرهنگی، مواد خام و معدنی، استعدادهای بسیار کشاورزی، ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی فراوان، بازار بکر و گسترده، نیروی کارگر ارزان و ...، می‌باشد، است و در سال‌های گذشته هم اندک استفاده‌ای از این فرصت شده است، اما آن‌چنان که باید و شاید این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است. محمد جواد ظریف صبح یک‌شنبه 28 خرداد ماه در سفری 48 ساعته که البته بیش از 20 ساعت آن را در مسیر پرواز رفت و برگشت به سه کشور حضور داشت، عازم سه کشور الجزایر تونس و موریتانی شد. سفری که هدف از آن تعمیق و گسترش روابط دو جانبه و همچنین بررسی موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله سوریه و مسایل مربوط به کشورهای خلیج فارس عنوان شد. حسین جابری انصاری، معاون وزیر خارجه که در این سفر ظریف را همراهی می‌کرد تنظیم این سفر رمضانی را در چارچوب روابط با امت اسلامی عنوان کرد و گفت: در فضای رمضان روابط برادرانه و دوستانه بین کشورها در دستور کار قرار می‌گیرد. وی یادآور شد که سفر وزیر خارجه به سه کشور الجزایر، موریتانی و تونس برای استفاده از ظرفیت "رمضان" و در چارچوب سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود. مقصد اول؛ الجزایر اولین مقصد این سفر...
 • کیفیت باید حرف اول را در بخش مسکن بزند
 • مجید کیان پور در گفتگو با خبرنگار مسکنگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه باید سعی کنیم مشوق‌هایی را در بازار ایجاد و با این اقدام بخش مسکن را فعال کنیم، گفت: باید زمینه‌های تولید مسکن را برای تولید کنندگان انبوه ساز و شرکت‌های ساختمانی فراهم کنیم که در این بین کیفیت باید در اولویت قرار بگیرد. وی در ادامه افزود: زمانی که از واحد‌های مسکونی ساخته شده ۲۰ درصد مالیات دریافت می‌شود بسیاری از سازندگان ترجیح می‌دهند که به جای سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز سرمایه‌های خود را در بانک قرار دهند و سود پول خود را بگیرند. عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه دریافت مالیات از خانه‌های خالی با سایر بخش‌ها متفاوت است، گفت: دریافت مالیات از این واحد‌ها می‌تواند به عنوان یک مولد برای صنعت اشتغال کشور محسوب شود. کیان پور اظهار داشت:کمیسیون عمران دریافت مالیات از واحد‌های مسکونی را در اولین فرصت پیگیری می‌کند، زیرا اگر دولت بخواهد از هر واحدی که توسط تولید کنندگان ساخته می شود مالیات دریافت کند به طور قطع انبوه ساز و تولیدکنندگان دلسرد می‌شوند. انتهای پیام/ اولویت کیفیت در تولید مسکن
 • ما باید ۲۴ ساعته به غزه برق رسانی کنیم
 • خبرگزاری میزان- وی همچنین افزود: «ما می‌دانیم ابومازن تلاش می‌کند ما را فریب دهد. ما نباید به این فرصت را بدهیم. غیرقابل قبول است که او اقدامات ما را تعیین کند.» به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری میزان،«یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی ساعات پایانی روز شنبه اعلام کرد برق رسانی به نوار غزه بطور کامل انجام شود.اشتاینیتز طی مصاحبه با شبکه 2 رژیم صهیونیستی ضمن انتقاد از پذیرفته شدن درخواست تشکیلات خودگردان فلسطین برای کاهش برق غزه توسط کابینه اسرائیل، گفت سیاست‌های کابینه نباید توسط تشکیلات دیکته شود.به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» وی همچنین افزود: «ما می‌دانیم ابومازن تلاش می‌کند ما را فریب دهد. ما نباید به این فرصت را بدهیم. غیرقابل قبول است که او اقدامات ما را تعیین کند.»وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت: «اگر تشکیلات خودگردان توان پرداخت هزینه روشنایی (غزه) را ندارد، ترجیح می‌دهم برق رام‌الله را به یک ساعت در روز کاهش دهم تا اینکه این کار را با غزه‌ای که هم‌اکنون زجر می‌کشد، انجام دهم.»اشتاینیتز تاکید کرد: «ما خواستار فاجعه انسانی در غزه نیستیم. ما باید راهکاری برای این مشکل (بحران برق غزه) پیدا کنیم و نباید اجازه دهیم ابومازن ما را گرفتار قضیه‌ای ناخواسته کند...ما باید 24 ساعته به غزه برق‌رسانی کنیم.»کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی از 29 خرداد به درخواست «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان، مدت زمان روشنایی در غزه را – که پیشتر فقط 6ساعت بود – به کمتر از 4 ساعت کاهش داد. انتهای پیام/
 • مالیات باید در چارچوب عدالت اخذ شود
 • به گزارش ایلنا، سیدکامل تقوی نژاد در نشستی که با حضور محمد عزیزی، نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی، سید مصطفی رضوی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت اقتصاد، معاونین سازمان امور مالیاتی کشور و مدیران ستاد سازمان به منظور بررسی مسایل و مشکلات صنوف و صنایع شهرستان ابهر و خرمدره برگزار شد، گفت: در حال حاضر مهم ترین رویکرد و سیاست سازمان امور مالیاتی کشور، اعتماد آفرینی و تعامل با مودیان است. وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اقدامات سازمان در جهت ایجاد اعتماد در جامعه، تکمیل سامانه های اطلاعاتی در جهت شفافیت مالیاتی و عدالت مالیاتی است. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اینکه با پیاده سازی کامل سامانه های اطلاعاتی سازمان، عملا شیوه علی الراس از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد، عنوان کرد: حذف روش علی الراس، زمینه اعتماد و تعامل مناسبات دو جانبه میان مودیان و نظام مالیاتی را فراهم خواهد کرد. وی اظهار داشت: مالیات اگر چه جزو حقوق دولت است، اما ما اعتقادی به دریافت مالیات به شیوه های ناعادلانه نداریم و عدالت زیربنای تحولات و اقدامات در سازمان امور مالیاتی است. تقوی نژاد با اشاره به اینکه مالیات از درآمد اخذ می شود، گفت: مالیات بر پایه سود اخذ می شود و طبیعتا اگر یک فعال اقتصادی زیان کرده باشد، مالیاتی از او اخذ نمی شود و این رویکرد، برگرفته ازمقوله عدالت است. وی مسئولان مالیاتی استان زنجان را به تعامل هر چه بیشتر و موثرتر با مودیان استان فراخواند و گفت: مالیات باعث پیشرفت وتوسعه شهرها و روستاها می شود و برای افزایش تمکین مودیان، از اختیارات تفویض شده در زمینه بخشودگی جرایم قابل بخشش و نیز تقسیط مالیات و دیگر تسهیلات قانونی، به نحو موثری استفاده شود.
 • علی عسکری:۲۰:۳۰ باید رویه خود را تغییر دهد
 • رئیس رسانه ملی با اشاره به ویژگی‌های بخش خبری ۲۰:۳۰ ضمن تشکر از رویکرد این بخش خبری، گفت: پیشتر این بخش را با بسته‌های خبری جذاب و البته آمیخته به طنز می‌شناختیم ولی گاهی می‌بینیم این بخش وارد حواشی شده و نگاه منفی به وقایع دارد که باید این رویه تغییر کند.به گزارش ایلنا، علی عسکری در بازدید از خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اهمیت توجه به بخش‌های فرهنگی، گفت: افزایش بسته‌های خبری در حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌تواند نگاه مخاطبان را به این موضوع متوجه کند که این حوزه برای رسانه ملی اهمیت دارد.رئیس رسانه ملی با قدردانی از خبرنگاران این خبرگزاری اظهارکرد: خبرگزاری صدا و سیما باید در جایگاهی قرار بگیرد که اولین منبع خبری محسوب شود و از این پس هر مشاهده به مثابه یک خبر باید ثبت شود.علی عسکری با تاکید بر افزایش سرعت خبررسانی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: خبرنگاران رسانه ملی همچون گذشته ضمن رعایت دقت و صحت خبر باید اولویت را به سرعت در انتشار خبر اختصاص دهند.علی عسکری با اشاره به اهمیت خبر در حوزه‌های اقتصادی و توجه به نیاز مخاطبان در این حوزه گفت: اهمیت اصناف در اقتصاد باید در خط خبری رسانه ملی دیده شود چراکه ورود به حوزه اشتغال در گرو توجه به اصناف و مشاغل مختلف است.وی افزود: تاکید ما توجه به شعار سال و پوشش اخبار در حوزه تولید و اشتغال است. رسانه ملی با تشویق مردم به خرید کالای ایرانی می‌تواند سهم مهمی در تحقق شعار سال داشته باشد.رئیس رسانه ملی خبرنگاران حوزه اقتصادی را ملزم به تهیه بسته‌های خبری برای تشویق مردم به خرید کالاهای ایرانی دانست و گفت: بخشی از این رفتار به هویت ایرانی مربوط می‌شود و شما می‌توانید با آگاهی بخشی و تهیه گزارش‌های جذاب در حوزه‌های مختلف اقتصادی هویت ایرانی را در کنار اقتصاد مقاومتی...