به گزارش «رویدادهای ۲۴ ساعت گذشته» و به نقل از رویداد24 اردیبهشت
١
2017-04-26@23:15:39 GMT

«رئیسی» برای اصولگرایان یک نامزد بالقوه بعد از «قالیباف» است

در ستاد انتخاباتی رئیسی چه خبر است؟

ستاره سياسی احمدی نژاد غروب كرد؟

رویداد۲۴-صادق زیباکلام با تاکید بر اینکه در رابطه با رئیسی از ابتدا هم اجماع زیادی وجود نداشت گفت: در حقیقت برخی از اصولگرایان ایشان را یک نامزد بالقوه بعد از قالیباف می‌بینند بطوری که همین گروه موافق ورود او به عرصه رقابت ریاست‌جمهوری هم نیستند و از اول هم این دغدغه را داشتند که اگر اصولگرایان پشت رئیسی قرار گیرند، شکست سنگینی خواهند خورد.
جبهه مردمی نیروهای انقلاب با اعلام کاندیداتوری رسمی سید ابراهیم رئیسی گرچه او خود را فراجناحی دانسته و وابستگی به احزاب را رد کرده است، حمایت خود از او را اعلام کردند، اما با این وجود مشخص نیست که رئیسی کاندیدا نهایی و اصلح آنها باشد.
محمد باقر قالیباف یکی از 4 کاندیدا جبهه مردمی نیروهای انقلاب است که پس از رئیسی قرار دارد. او نسبت به سایرین هم در بین مردم شناخت شده‌تر محسوب می‌شود و همین که در نظر سنجی‌های اخیر اصولگرایان آرای بالاتری را به خود اختصاص داده است. بنابراین از آنجا که این طیف سیاسی تمام تلاش خود را بر آن گذاشته تا حسن روحانی را به عنوان رئیس‌جمهور تک دوره‌ای معرفی کند، به طور حتم فردی کاندیدای نهایی آنها خواهد بود که شانس پیروزی را بالا ببرد.
اما در صورتی که ابراهیم رئیسی با یا بدون حمایت اصولگرایان بر تصمیم خود پافشاری کند و برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها در صورت نهایی شدن کاندیداتوری قالیباف از میدان انتخابات خارج نشود، به طبع از شانس بسیار پایینی برخوردار خواهد بود، به ‌طوری‌که شاید سمت احتمالی آینده او را که از مقام ریاست‌جمهوری در سطح بالاتری قرار دارد را تحت تاثیر قرار دهد و این مسئله‌ای است که اصولگرایان بر آن آگاهی کامل دارند.
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با رویداد۲۴درباره عدم استقبال اصولگرایان از نامزدی رئیسی گفت: تا به اینجا کار حدس زده می‌شود که آقای قالیباف قرار است به نفع آقای رئیسی کنار رود که در مقابل آن در صورت دست یافتن به مقام ریاست‌جمهوری از سوی ابراهیم رئیسی، قالیباف به عنوان معاون اول او انتخاب شود.
وی درباره دلیل این مسئله بیان کرد: دغدغه جدی درباره عدم تجربه اجرایی رئیسی وجود دارد و واقعیت این است که آقای رئیسی جز قوه قضائیه هیچ تجربه اجرایی در امور اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، سیاست خارجی و یک دو جین مسائل دیگری که ذیل مسائل اجرایی می‌آید را ندارد، بنابراین فرض بر این است که قالیباف معاون اول ایشان می‌شود تا برخی از نداشته‌ها بدینوسیله جبران شود.
این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: منتهای مراتب مشکل اساسی که در رابطه با آقای رئیسی وجود دارد جدا از اینکه اصولگرایان در مجموع با مسئله ریزش محبوبیت روبرو هستند و در انتخابات ریاست جمهوری 92 و مجلس شورای اسلامی 94 مشاهده شد که پایگاه اجتماعی خود را در شهرهای بزرگ، لایه های اقشار تحصیلکرده، جوانان دهه 60 و 70 از دست داده‌اند، شخص رئیسی هم از این امر در بین مردم مستثنی نیست.
زیباکلام در این باره افزود: با این اوصاف مشکل اساسی آقای رئیسی علاوه بر نبود محبوبیت، این است که از جانب جناحی برگزیده می‌شود که خود با مشکل فقدان محبوبیت مواجه است علاوه بر این حوادث سال 67 به نام آقای رئیسی به ثبت رسیده و او باید درهفته‌های آینده در این خصوص به توضیح بپردازد و شهبات را برطرف کند زیرا سکوت در این باره مشکلات را حل نخواهد کرد و در مجموع رئیسی شانس زیادی برای کسب موفقیت در انتخابت ریاست‌جمهوری اردیبهشت ماه ندارد.
این استاد دانشگاه در رابطه با این سوال که آیا اصولگرایان با علم بر اینکه او در ریاست‌جمهوری موفق نخواهد بود و این امر بر سمت بالاتر از ریاست‌جمهوری تاثیر گذاراست، ازاو حمایت کردند پاسخ داد: در رابطه با رئیسی از ابتدا هم اجماع زیادی وجود نداشت و در حقیقت برخی از اصولگرایان ایشان را یک نامزد بالقوه بعد از قالیباف می‌بینند بطوریکه همین گروه موافق ورود او به عرصه رقابت ریاست‌جمهوری هم نیستند و از اول هم این دغدغه را داشتند که اگر اصولگرایان پشت رئیسی قرار گیرند، شکست سنگینی خواهند خورد. علاوه بر این شکست رئیسی یک نقطه منفی برای آینده سیاسی او در صورتی که بخواهد در آینده وارد رهبری نظام شود، به حساب می‌آید.
وی در این رابطه که آیا اصولگرایان حامی رئیسی او را بازی داده‌اند، اظهار داشت: آقای رئیسی بازی نخورده است، همانطور که اشاره شد، بین اصولگرایان دو دستگی وجود دارد و عده‌ای معتقدند که صحبت‌های زیبا کلام درست نیست و ایشان پیروز خواهد شد زیرا مرکز ثقل آرا او را حمله به روحانی و انتقاد از دستاوردهای اقتصادی دولت می‌دانند.
زیباکلام اضافه کرد: البته قانونی وجود ندارد که اگر کسی در انتخابات ریاست‌جمهوری شکست خورد، نمی‌تواند ولی فقیه باشد و بحثی که در این میان مطرح می‌شود، پرستیژ اجتماعی است که موافقان حضور رئیسی بر این اعتقادند تا زمان روی دادن این اتفاق در نظر مردم خبرها باقی نخواهد ماند و فراموش می‌شود، بنابراین چندان مهم نیست و نمی‌تواند مانع حضور رئیسی در انتخابات باشد.

«رئیسی» همان «احمدی‌نژاد» است؟

آقای قالیباف حداقل با خودتان صادق باشید!

«قالیباف» و «رئیسی» به نفع هم کنار می‎روند؟ / اصلاح‎طلبان را نیروی انقلاب نمی‎دانیم

منبع: رویداد24

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۳۰۰۲۲۷۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.

همچنین بخوانید

در همین زمینه

 • احتمال انصراف رئیسی یا قالیباف/جمنا نامزد پوششی ندارد رئیسی و قالیباف
 • رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) در آذربایجان شرقی از احتمال انصراف رئیسی یا قالیباف در ادامه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. محمدعلی متفکرآزاد عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «جمنا» نامزد پوششی ندارد، گفت: جبهه مردمی نیروهای انقلاب، جریان حزبی نیست و ما در انتخابات از آقایان قالیباف و رئیسی حمایت می کنیم.به گزارش نامه نیوز، وی ادامه داد: شاید تحولات انتخاباتی در روزهای آینده باعث انصراف یکی از این دونفر از صحنه رقابت ها شود.رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: مردم خواستار تغییر در نظام اجرایی کشور هستند و چرخ ‌های اقتصادی، صنعتی و سانتریفیوژها با رکود مواجه هستند.شایسته سالاری در کشور وجود نداردوی گفت: شایسته سالاری وجود ندارد و متاسفانه نمود اشرافی‌ گری بسیار زیاد است. بیکاری افزایش یافته و مردم به دنبال تغییر هستند.متفکرآزاد کشور ما امکانات وسیع انسانی و طبیعی دارد، گفت: باید از این ظرفیت ها و پتانسیل ها استفاده کنیم. ۱۰ میلیون فارغ ‌التحصیل و چندین میلیون دانشجو داریم که این ظرفیت بالا برای پیشرفت جامعه محسوب می‌ شود.وی با اشاره به اینکه دشمنان ایران در تمام مراحل از ایران شکست‌ خورده ‌اند، افزود: دشمنان تمام توان خود را به دشمنی اقتصادی گذاشته ‌اند و مدعی هستند که نظام مردم‌ سالاری دینی در ایران وجود ندارد.معادن باید جایگزین نفت شودمتفکرآزاد با بیان اینکه معادن باید جایگزین نفت شود، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی، ایران از معادن مختلف برخوردار بوده که می‌توان از ظرفیت آنها برای جایگزینی استفاده از نفت استفاده کرد.رئیس شورای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی الهام‌ بخش اقتصاد اسلام بوده و با اقتصاد لیبرالیسم قابل ‌مقایسه نیست.وی ادامه داد: باید اقتصاد مقاومتی به صورت دقیق اجرا شود، شرط اول برای عمل به اقتصاد مقاومتی اعتقاد و باور مسئولان به اقتصاد مقاومتی است.وی...
 • عکس پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرایان و اصلاح طلبان
 • سیاست>انتخابات - کانال تلگرامی، رئیسی آمد تصویری از پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی را منتشر کرده است. در این پوستر آمده است؛ «حکومت اسلامی؛ آن حکومتی است، که مردم را به فکر کردن دعوت می کند...» 2929 کلید واژه‌ها : انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم - سیدابراهیم رئیسی -
 • پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرایان و اصلاح طلبان
 • به گزارش جماران، کانال تلگرامی، رئیسی آمد تصویری از پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی را منتشر کرده است. در این پوستر آمده است؛ «حکومت اسلامی؛ آن حکومتی است، که مردم را به فکر کردن دعوت می کند...»
 • پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرایان و اصلاح طلبان پیرو خط امام/عکس
 • کانال تلگرامی، رئیسی آمد تصویری از پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی را منتشر کرده است. در این پوستر آمده است؛ «حکومت اسلامی؛ آن حکومتی است، که مردم را به فکر کردن دعوت می کند...»
 • عکس/پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرایان و اصلاح طلبان پیرو خط امام
 • کانال تلگرامی، رئیسی آمد تصویری از پوستر انتخاباتی ابراهیم رئیسی را منتشر کرده است. در این پوستر آمده است؛ «حکومت اسلامی؛ آن حکومتی است، که مردم را به فکر کردن دعوت می کند...» آفتاب‌‌نیوز :
 • کنایه صریح میرسلیم به اصولگرایان:وفای ما به معنای پخمگی سیاسی نیست/با رئیسی و قالیباف رقابت نمی کنیم
 • سیاست>انتخابات - ایسنا نوشت:نامزد حزب موتلفه اسلامی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان این‌که «ما برادرانه اعلام کردیم تابع نظرات بزرگان خود و روحانیت هستیم»، گفت: ما مخالف وضع موجود و ادامه کار دولت فعلی هستیم. سیدمصطفی میرسلیم در جمع تعدادی از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «ما امروز شاهد خلاف‌گویی و بی‌تقوایی سیاسی از سوی برخی افراد هستیم» گفت: متاسفانه می‌بینیم که برخی برای خودنمایی و تبلیغات انتخاباتی از امکانات و منابع دولتی استفاده می‌کنند؛ این امر خلاف سیاست‌های کلی نظام است. وی در ادامه به مشی موتلفه اسلامی در ارجح دانستن منافع ملی بر منافع حزبی، افزود: عده‌ای نباید از صدق و صفایی که ما در موتلفه اسلامی برای حفظ مصالح نظام داشتیم، برداشت ناصحیح کنند و بگویند ما هر زمانی به موتلفه اسلامی اشاره کنیم، آن‌ها از صحنه رقابت‌ها انصراف می‌دهند؛ این سخنان سواستفاده از صداقت و تعهد عمیق حزب موتلفه است. وی با بیان این‌که «وفای به عهد موتلفه اسلامی در موضوعات سیاسی طی سال‌های گذشته به معنای پخمگی سیاسی نیست»، تاکید کرد: ما برادرانه اعلام کردیم تابع نظرات بزرگان خود و روحانیت هستیم ولو این‌که مغایر سیاست و تصمیم موتلفه اسلامی باشد؛ البته سایرین هم باید اینگونه رفتار کنند. کاندیدای حزب موتلفه اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به آغاز رقابت‌های انتخاباتی برای تصدی ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: ترکیب ۶ نفره کاندیداهای ریاست‌جمهوری به یک رقابت جدی خواهد انجامید. اگر نامزد موتلفه‌ نبود امکان داشت انتخابات به دوقطبی‌ شدن بیانجامد. وی با تاکید بر این‌که «کسی انقلابی‌تر از حزب موتلفه اسلامی سراغ ندارد»، خاطرنشان کرد: موتلفه اسلامی بیش از سایر تشکل‌ها به نقش روحانیت در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی اعتقاد دارد و بر این اعتقاد پایبند است. وی با اشاره به «اعتقاد کامل موتلفه اسلامی بر افکار و اهداف جبهه مردمی نیروهای انقلاب»، گفت: ما کوچکترین حرکت و...
 • موقعیت نامزدهای ریاست جمهوری برای پیروزی در انتخابات/شاید میرسلیم نامزد نهایی اصولگرایان شود
 • خبرگزاري آريا- يک روزنامه روسي در گفتگويي موقعيت هر يک از نامزدهاي هاي رياست جمهوري ايران و شانس آنها براي پيروزي در انتخابات را بررسي کرد.به گزارش سرويس اخبار ويژه خبرگزاري آريا، نشريه «وستي کافکازا» با النا دونايوا، کارمند علمي ارشد انستيتوي خاور شناسي آکادمي علوم روسيه و نامزد علوم تاريخ، در خصوص موقعيت و نيروي هر يک از نامزدها و ميزان تنش ها در جنگ پيش از انتخابات گفتگو کرد.- در اين مرحله از جنگ پيش از انتخابات، موقعيت نيروها چگونه است؟- در حال حاضر، شخصيت هايي که مي توانند در مبارزه سياسي شرکت کنند و تا روز انتخابات خود را پيش ببرند، مشخص شده است. نکته مهم اين است که دو جناح آشکارا مطرح شده اند. اگر محمود احمدي نژاد و هوادارانش و به خصوص معاون اول و پنج وزيرش، به جنگ پيش از انتخابات راه پيدا مي کردند، در آن صورت، نيروي سوم – اصولگراي جنگ طلب – نيز مطرح مي شد، اما چنين نشد. در حال حاضر، نيروهاي ميانه روي ليبرال به نمايندگي [آقاي] حسن روحاني، اسحاق جهانگيري و مصطفي هاشمي طبا و نيروهاي اصول گرا و مخالف [آقاي] روحاني – به نمايندگي محمد باقر قاليباف، ابراهيم رئيسي و مصطفي مير سليم مطرح شده اند.- کدام يک از نامزدها از بيشترين حمايت مردمي برخوردارند؟- نامزدهاي اصلي – [آقاي] روحاني، قاليباف و رئيسي هستند. هاشمي طبا، نماينده جناح اصلاح طلب، فرد چندان شناخته شده اي نيست. مير سليم که به جناح اصول گرا تعلق دارد نيز چندان در جامعه ايران شهرت ندارد. بعيد به نظر مي رسد که جهانگيري نيز تا روز برگزاري انتخابات پيش برود، زيرا او از همان ابتدا، نامزد حمايتي [آقاي] روحاني شده بود: اين خطر مطرح بود که شوراي نگهبان رئيس جمهور کنوني ايران را به خاطر برجام رد صلاحيت کند، زيرا بسياري از مردم ايران معتقدند که برجام پاسخگوي منافع ملي...
 • اعلام موضع مصباح یزدی درباره چرخش احمدی نژاد/اولین واکنش رئیسی به احتمال کناره گیری اش به نفع قالیباف/خط و نشان میرسلیم برای اصولگرایان/نظر محمد جواد لاریجانی درباره کاندیدای پوششی/واکنش نادران به اظهارات وزیر کار
 • تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد. رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید خط و نشان میرسلیم برای اصولگرایان سید مصطفی میرسلیم نامزد حزب موتلفه اسلامی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع تعدادی از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشی موتلفه اسلامی در ارجح دانستن منافع ملی بر منافع حزبی افزود: عده‌ای نباید از صدق و صفایی که ما در موتلفه اسلامی برای حفظ مصالح نظام داشتیم، برداشت ناصحیح کنند و بگویند ما هر زمانی به موتلفه اسلامی اشاره کنیم، آن ها از صحنه رقابت‌ها انصراف می‌دهند؛ این سخنان سواستفاده از صداقت و تعهد عمیق حزب موتلفه است. اعلام موضع مصباح یزدی درباره چرخش احمدی‌نژاد آیت‌الله مصباح یزدی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: قریحه عقلایی اقتضا می‌کند که انسان در هر امری که مقابل چند گزینه قرار می‌گیرد و می‌تواند یکی را اختیار کند، سعی کند بهترین گزینه را انتخاب کند، و مقتضای...
 • احتمال انصراف رئیسی یا قالیباف/جمنا نامزد پوششی ندارد
 • تبریز - رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) در آذربایجان شرقی از احتمال انصراف رئیسی یا قالیباف در ادامه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی متفکرآزاد عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «جمنا» نامزد پوششی ندارد، گفت: جبهه مردمی نیروهای انقلاب، جریان حزبی نیست و ما در انتخابات از آقایان قالیباف و رئیسی حمایت می کنیم. وی ادامه داد: شاید تحولات انتخاباتی در روزهای آینده باعث انصراف یکی از این دونفر از صحنه رقابت ها شود. رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: مردم خواستار تغییر در نظام اجرایی کشور هستند و چرخ ‌های اقتصادی، صنعتی و سانتریفیوژها با رکود مواجه هستند. شایسته سالاری در کشور وجود ندارد وی گفت: شایسته سالاری وجود ندارد و متاسفانه نمود اشرافی‌ گری بسیار زیاد است. بیکاری افزایش یافته و مردم به دنبال تغییر هستند. متفکرآزاد کشور ما امکانات وسیع انسانی و طبیعی دارد، گفت: باید از این ظرفیت ها و پتانسیل ها استفاده کنیم. ۱۰ میلیون فارغ ‌التحصیل و چندین میلیون دانشجو داریم که این ظرفیت بالا برای پیشرفت جامعه محسوب می‌ شود. وی با اشاره به اینکه دشمنان ایران در تمام مراحل از ایران شکست‌ خورده ‌اند، افزود: دشمنان تمام توان خود را به دشمنی اقتصادی گذاشته ‌اند و مدعی هستند که نظام مردم‌ سالاری دینی در ایران وجود ندارد. معادن باید جایگزین نفت شود متفکرآزاد با بیان اینکه معادن باید جایگزین نفت شود، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی، ایران از معادن مختلف برخوردار بوده که می‌توان از ظرفیت آنها برای جایگزینی استفاده از نفت استفاده کرد. رئیس شورای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی الهام‌ بخش اقتصاد اسلام بوده و با اقتصاد لیبرالیسم قابل ‌مقایسه نیست. وی ادامه داد: باید اقتصاد مقاومتی به صورت دقیق اجرا شود، شرط اول برای...
 • کارخانه روغن نباتی خطری بالقوه برای شیراز است/خطر در کمین ۱۰۰ هزار شهروند شیرازی
 • شهردار شیراز اعتقاد دارد که وجود کارخانه روغن نباتی در مرکز این کلانشهر یک خطر بالقوه برای شهروندان محسوب می‌شود و تلاش‌های شورا و شهرداری برای انتقال این کارخانه تا نهایی شدن موضوع ادامه دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از شیرازه، علی‌رضا پاک‌فطرت شامگاه سه‌شنبه 5 اردیبهشت در جمع نمازگزاران مسجد حجت‌ابن الحسن(ع) در محله روغن‌نباتی شیراز، دغدغه شهروندان خصوصا ساکنان اطراف کارخانه روغن‌نباتی را به‌جا دانست و تاکید کرد که شورا و شهرداری نیز در این دغدغه با مردم سهیم است. پاک‌فطرت با تصریح اینکه کارخانه روغن‌نباتی باید از شیراز خارج شود، گفت: شهرداری با تغییر کاربری محل کنونی این کارخانه موافق و حاضر است در اراضی سهم شهرداری، فضای فرهنگی، رفاهی و گردشگری همخوان با محدوده حافظیه ایجاد کند. شهردار شیراز در عین حال با تاکید براینکه شهرداری از اختیار لازم در زمینه خارج کردن کارخانه روغن‌نباتی برخوردار نیست، گفت: متاسفانه در ایران به‌دلیل نبود مدیریت یکپارچه در شهرها، شهرداری‌ها در بعضی مسائل از اختیارات لازم و کافی برخوردار نیستند. او با بیان اینکه صاحبان کارخانه حتی از تسهیلات بانکی نیز برای احداث کارخانه جدید در شهرک صنعتی شیراز، بهره‌مند شده‌اند، گفت: شهرداری برای مواجهه با شرایط بحرانی در این کارخانه و وقوع حریق، آماده است و شیرهای هیدرانت مناسب نیز در محل نصب کرده است. شهردار شیراز با یادآوری اینکه در گذشته نیز شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های بزرگی در کارخانه روغن‌نباتی بودیم که اگر آمادگی آتش‌نشانان شیراز نبود، به یک فاجعه بزرگ بدل می‌شد، گفت: در صورت انفجار مخزن آمونیاک موجود در این کارخانه، بی‌تردید شاهد فاجعه‌ای بزرگ خواهیم بود زیرا آمونیاک موجب انجماد شعاع زیادی از محدوده مرکز شیراز می‌شود. او با تصریح اینکه امروز جان کارگران و حداقل 100 هزار شهروند ساکن در اطراف کارخانه روغن‌نباتی، مهمترین نکته برای مسئولان باید باشد، گفت: حاضر هستیم برای...
 • دوشنبه شب انجام شد دیدار قالیباف با جمنا و اصولگرایان قم
 • به گزارش خبرگزاری فارس از قم، محمدباقر قالیباف که دوشنبه به قم سفر کرده بود در آخرین برنامه از سفر نیم روزه خود به شهر مقدس قم، دوشنبه شب با اعضای شورای هماهنگی اصولگرایان و جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی قم دیدار و گفت‌وگو کرد. وی پیش از این دیدار نیز در جمع اقشار مختلف مردم قم در مسجد امیرالمومنین سخنرانی کرد. دیدار با نخبگان حوزوی و دانشگاهی و حضور در جمع طلاب در شهرک مهدیه از دیگر برنامه‌های شهردار تهران بود. انتهای پیام/ک
 • رئیسی برای جلوگیری از شرمندگی به نفع قالیباف کنار می رود
 • رویداد۲۴- خبرگزاری فرانسه نوشت: در شرایطی که محافظه‌کاران با دو نامزد تندرو وارد انتخابات شده‌اند، روحانی با مبارزه‌ای سخت‌تر ازآنچه انتظار می‌رفت مواجه شده است.به گزارشرویداد۲۴به نقل از خبرگزاری فرانسه، فصل انتخابات در ایران آغاز شده و در شرایطی که مردم سعی می‌کنند از اتفاقات پشت پرده‌ای که در گذشته شگفتی‌ساز شده آگاه شوند، شایعات جان دوباره‌ای گرفته است.یک دیپلمات غربی در تهران گفت: «نگاهی به خبرهایی که سفارت ما تنها چند هفته پیش از انتخابات قبلی ایران ارسال می‌کرد، انداختم. هیچ‌یک از آن‌ها پیش‌بینی نمی‌کرد که حسن روحانی پیروز خواهد شد.روحانی به‌عنوان یک شیخ میانه‌رو باسابقه طولانی فعالیت در دستگاه امنیتی ایران در سال 2013 در پی کناره‌گیری یکی دیگر از نامزدهای اصلاح‌طلب برای افزایش شانس وی، پیروز انتخابات شد.به نظر می‌رسد روحانی با ایجاد معدود آزادی در جامعه و بازسازی روابط با غرب از طریق توافق هسته‌ای در انتخابات جاری به‌راحتی برای دومین بار پیروز شود.اما با توجه به نامزد شدن دو محافظه‌کار تندرو از جناح مخالف –ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف- ایرانیان یک‌بار دیگر در این فکر هستند که آیا شوک دیگری به آن‌ها وارد خواهد شد.انتخابات‌های گذشته ایران به‌ندرت قابل پیش‌بینی بوده است.پیروزی قاطع سید محمد خاتمی، نامزد اصلاح‌طلب در سال 1997 که دستکم برای مدتی منجر به آزادی مدنی در ایران شد، تشکیلات در این کشور را به لرزه درآورد.مایکل آکسورثی، رئیس میز ایران در دفتر امور خارجه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع بریتانیا که چندین کتاب در مورد ایران نوشته، گفت: «سیاست‌مداران ایران همیشه به‌طور کامل به افکار عمومی دسترسی ندارند که باعث غافلگیری می‌شود.»در سال 2005 نوبت طبقه متوسط شهرنشین بود که شوکه شوند: اندک افرادی پیروزی محمود احمدی‌نژاد پوپولیست که به نظر می‌رسد شخصیتی شبیه به دونالد ترامپ است را پیش‌بینی می‌کردند.این قشر در سال 2009 به‌مراتب بیش از گذشته شوکه شدند، زمانی که به نظر می‌رسید اقبال عمومی به نفع اصلاح‌طلبان است...
 • برای قالیباف سخت تر است انصراف بدهد یا ابراهیم رئیسی
 • سیاست>انتخابات - انتخاب نوشت:نائب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری میرسلیم را به عنوان کاندیدای حزب ریشه‌دار موتلفه که در تصمیمات حاصل از خرد جمعی هیچ‌گاه بازی را بهم نریخته است دارای طراز مناسب برای فعالیت در سمت ریاست جمهوری دانست. محسن کوهکن عضو فراکسیون ولایت مجلس دهم در مورد تاکید هر سه کاندیدای اصولگرا برای حضور در عرصه انتخابات تا پایان رقابت‌ها که برخلاف هدف اصلی جمنا برای معرفی کاندیدای واحد و کناره گیری افراد به نفع یکدیگر بوده، اظهار کرد: عمده داوطلبانی که برای جمنا مطرح هستند اعم‌از آنها که توافق‌نامه را امضا کرده یا امضا نکرده‌اند از فحوای کلام، مصاحبه‌ها و صحبت‌هایی که کرده‌اند این گونه برداشت می‌شود که به تمکین یا همراهی با خرد جمعی که امر تعیین‌کننده‌ای است، توجه دارند. کوهکن در واکنش به اخبار در مورد کناره گیری رئیسی و قالیباف به نفع یکدیگر: برایشان سخت است که انتخابات را رها کرده و به سراغ دیگری بروند وی افزود: آنچه مسلم است بعد از گذر از بحث تعیین‌صلاحیت‌ها در نهایت باید به سمت مقبولیت بیشتر کاندیداها برویم که برای تعیین آن نیز به غیر از استناد به نظرسنجی‌ها راه دیگری وجود ندارد کمااینکه تجربه نشان می‌دهد که نتیجه نظرسنجی‌ها به ویژه در دو هفته آخر که شاید به صورت روزانه با یک فراوانی قابل‌توجه حاصل از چند دستگاه به دست می‌آید، تعیین‌کننده است. نائب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری یادآورشد: پیش‌بینی بنده این است که باید مناظره‌ها انجام شود و نتیجه اولین نظرسنجی‌ها در دو هفته آخر مشخص شود چراکه برای افرادی که می‌خواهند طرف حاصل جمع خرد جمعی باشند که به این دوستان مشورت بدهند زمان مناسبی برای تصمیم‌گیری است اما از الان این سه نفری که هستند بایستند و در نهایت هم دو نفر از آنها بالا بروند کار مدبرانه‌ای نیست چراکه اقدام مدبرانه زمانی صورت می‌گیرد...
 • واکنش رئیسی به احتمال کناره گیری برای قالیباف
 • عتماد نوشت؛جلسات انتخاباتی فراکسیون‌های سیاسی مجلس با برگزاری نخستین جلسه فراکسیون ولایت با ابراهیم رییسی کاندیدای دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری کلید خورد.عصر ديروز رييسي مهمان اصولگرايان فراكسيون ولايت در محل كميسيون تلفيق بود و حاجي‌بابايي رييس اين فراكسيون و از دست‌اندركاران «جمنا» او را در اين جلسه همراهي مي‌كرد. جلسه‌اي كه صفحه اينستاگرام ابراهيم رييسي تا اواسط آن را به صورت زنده پخش كرد. البته با شرايطي كنترل شده؛ چه آنكه ادمين اين صفحه قسمت مربوط به كامنت‌هاي كاربران را بسته بود. تصاوير نشان مي‌داد صندلي‌هاي سالن كميسيون تلفيق همه پر شده‌اند و جاي نشستن نيست.آن‌طور كه حاجي‌دليگاني نماينده شاهين شهر به «اعتماد» مي‌گويد تعداد حاضرين در جلسه بيش از ١٠٠ نفر بوده است. با اين حال اما با توجه به ظرفيت كميسيون تلفيق مي‌توان تخمين زد كه جمعيت حاضر چيزي حدود ٧٠ نفر بوده است. اين تازه در شرايطي است كه به گفته حاجي دليگاني در اين جلسه برخي از نمايندگان اصولگراي مجلس هشتم و نهم هم به دعوت فراكسيون حضور داشته‌اند. علي لاريجاني هم برخلاف ساير جلسات فراكسيون ولايت در اين جلسه حاضر نشده بود. حاجي‌دليگاني از اصولگرايان حاضر در جلسه به «اعتماد» مي‌گويد: سخنان رييسي در اين جلسه شفاف و همراه با صراحت بود.سوالاتي را نمايندگان پرسيدند و ايشان هم مباحثي را مطرح كرد كه مورد استقبال حاضرين بود. به گفته حاجي دليگاني همه نمايندگان از اين جلسه راضي بودند و اين جلسه به نوعي اعلام آمادگي نمايندگان فراكسيون ولايت در جهت كمك به اجراي برنامه آقاي رييسي بود. آن‌طور كه حاجي‌دليگاني مي‌گويد رييسي در اين جلسه گفته است: من تلاش مي‌كنم از همه سلايق سياسي استفاده ‌كنم. و براي من نيروهاي اصلاح‌طلب و اصولگرا تا زماني كه در خط امام هستند هيچ تفاوتي ندارند. مهم اين است كه بتوانيم براي مردم كاري انجام دهيم. رييسي تاكيد زيادي بر محروميت‌زدايي داشته و گفته است كه بايد از تحريم‌ها...
 • قالیباف و رئیسی برای مقابله توامان با روحانی در میدان می مانند
 • ستادهای انتخاباتی فعال شده‌اند، شعارهای و پوسترهای انتخاباتی هم تقریبا در همه جا دیده می شوند، البته این همه جا دیگر حتما به فضای شهری اطلاق نمی شود، بلکه فراتر از آن در فضای مجازی، گوشی های تلفن همراه و ... به وفور می‌توان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم را دید. فضای انتخابات شهر و حتی روستا ها را فرا گرفته است. به گزارش «تابناک»، هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک‌ترمی شویم،استراتژی احزاب و گروه های سیاسی برای حضور در میدان رقابتی عیان‌تر و آشکارتر می شود، به این معنا که این روزها برخی تحلیل ها و گمانه زنی ها قوت می گیرد، برخی دیگر حذف می شود و حتی جمعی از طیف های سیاسی به تصمیم گیری های انتخاباتی جدی رسیده و تصمیم نهایی خود را رسما اعلام می کنند. 6 کاندیدای احراز صلاحیت شده – سید ابراهیم رئیسی، حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا- هرکدام با شعار و هدفی راهی کارزار دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده اند و برنامه های خود را برای رویارویی و رقیبان آماده کرده و البته آن را به مردم نیز عرضه می کنند تا آنان 29 اردیبهشت ماه در خصوص رأی دادن به کاندیداها تصمیم گیری کنند. در این میان تکلیف «حسن روحانی» از همه روشن‌تر است. او رئیس جمهور دولت یازدهم است که همچون دیگر روسای جمهوری می‌خواهد برای دوره دوم هم سکاندار قوه مجریه باشد، از اینکه نمی خواهد مسیر حرکت دولتش نیمه کاره بماند، سخن می گوید و می خواهد که حامیان و هوادرانش در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بازهم پای صندوق های رای بیایند و او را در نیمه راه رها نکنند. روحانی باتوجه به شرایطی که رقم خورده است دیگر مفروضاتی نظیر احتمال رد صلاحیت و کاندیدای پوششی را در مسیر رقابت خود نمی بیند و البته به همین...
 • رئیسی و قالیباف هماهنگ هستند/جهانگیری برای فراموشی آمار روحانی آمده
 • دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: کسانی که توان نوشتن برنامه ششم را نداشتند دوباره از برنامه ۱۰۰ روزه می‌گویند. به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، لطف‌الله فروزنده دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی امروز(چهارشنبه، 6 اردیبهش) در جمع دانشجویان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به اینکه غرب و آمریکا به دنبال روی کار آمدن دولتی ضعیف و بی توجه به مسئله مقاومت است، اظهار داشت: ترامپ دیوانه‌ای است که کری کری می‌خواند البته همه روسای جمهور آمریکا نیز این کار را می‌کردند. اما خود آمریکاییها نیز به این باور رسیده‌اند که به کشورها و افرادی که به تهدیدات آنها واکنش نشان می‌دهند حمله کنند.وی افزود: آنها خود می‌دانند که نمی‌توانند به ایران حمله کنند لذا بحث نرم افزاری جبهه فرهنگی و نفوذ را در مقابل ایران فعال کرده‌اند.دبیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری و توصیه‌های ایشان به کاندیداها یادآور شد: رهبری به این مسئله تأکید کردند که کاندیداها نباید دنبال حل مشکلات کشور در خارج از مرزها باشند بلکه حل مشکلات را با کمک به نیرو و توان کشور دنبال کنند.فروزنده با بیان اینکه دولت یازدهم با امید به اینکه مشکلات کشور با مسئله برجام حل می‌شود فرصت‌های فراوانی را از دست داد گفت: درحالی که رهبری در نامه خود تأکید کردند که ایران تعهدات خود را پس از اینکه غرب به تعهدات خود عمل کرد انجام دهد، اما دیدیم که ایران به همه تعهدات خود عمل کرد اما طرف مقابل همچنان به وعده‌ها و تعهدات خود جامه عمل نپوشانده است و همین باعث شده است دولتمردان ما در قبال تهدیدات آنها به جای اخذ موضع قاطع عقب نشینی می‌کنند.وی با اشاره به عملکرد دولت طی 4 سال گذشته افزود: شرایط به شکلی شد که 30 هزار واحد صنعتی کشور که اکثر آنها دارای قدمت 60 و 50 ساله...
 • توصیه یک اصولگرا به قالیباف کنار بروی در دولت رئیسی سمت بالا می گیری/اقبال به رئیسی بیشتر از میرسلیم است
 • نماینده سابق مجلس می گوید هر سه گزینه اصولگرایان به تصمیمات نهایی جمنا تمکین می‌کنند و در نهایت به نفع گزینه نهایی کنار می‌روند که در صورت پیروزی اصولگرایان،‌گزینه های که کنار رفته اند سمت های اجرایی بالایی خواهند داشت.حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با نامه نیوز، در خصوص مباحث اخیر پیرامون احتمال رقابت درون جریانی میان ابراهیم رئیسی و محمدباقرقالیباف گفت: با توجه به جلساتی که تاکنون از سوی جمنا شکل گرفته است، آقای قالیباف نیز چارچوب کلی جبهه نیروهای انقلاب اسلامی را پذیرفته است.وی ادامه داد: نهایتا در چند روز آینده و با توجه به نظرسنجی های که صورت می‌گیرد تصمیم گیری می‌شود که کدام یک از گزینه‌های جمنا در صحنه باقی بماند. البته هواداران ممکن است تبلیغات خاص خود را در این‌گونه مباحث داشته باشند ، اما در کلیات بر اساس صحبت‌ها و توافقاتی که تاکنون انجام گرفته بعید است که در میان نیروهای اصولگرا مشکلی از این دست ایجاد شود.سبحانی نیا با بیان اینکه نامزدهای جمنا به تصمیم‌گیری نهایی شورای مرکزی این جبهه تمکین خواهند کرد، تصریح کرد: رویکرد کلی جمنا رسیدن به وحدت و همدلی است و همه اعضا باید در آن چارچوبی که تعیین شده است بتوانند فعالیت کنند. طبیعتا باید به سمت جلو حرکت کنند تا در آینده به یک تصمیم واحد و گزینه‌ای با مقبولیت بالا دست پیدا کنند.این فعال سیاسی با اشاره به اینکه رئیسی حرکت و تصمیمات نیروهای اصولگرا را قبول دارد، گفت: صحبت‌های رئیسی در بیانیه اخیر مبنی بر اینکه فارغ از جناح و گروه‌بندی‌ها وارد انتخابات شده است به معنای آن است که خود را محدود به یک جناح نمی‌داند! اقای رئیسی گزینه‌ای است که احساس تکلیف کرده و در این عرصه حاضر شده است و طبیعتا برای رسیدن به پیروزی باید به تصمیمات نهایی جمنا...
 • تلاش تمام عیار جلیلی برای رییس جمهور نشدن قالیباف/پشت پرده برنامه های اقتصادی و دیپلماسی رئیسی کیست
 • سیاست>انتخابات - نامه نیوز نوشت؛ جلیلی به رییسی پیوند خورده است ؛ نه فقط برای رییس جمهور نماندن روحانی ، شاید برای رییس جمهور نشدن محمد باقر قالیباف . سعید جلیلی تمام عیار پای کار ابراهیم رییسی آمده است؛ او فعال تر از همیشه شده است، حتی فعال تر از روزهایی که خودش بنا داشت نامزد انتخابات شود . یکبار به دیدار رییسی رفته و یکبار هم رییسی به دیدار او در دفتر کارش آمده است. جلیلی نامزد انتخابات نیست اما کمپین عجیبی برای ابراهیم رییسی به راه انداخته است. آیا این اقدام را فقط برای رییس جمهور نماندن حسن روحانی انجام می دهد؟ کسانی که از تحولات و معادلات درونی اصولگرایان باخبر نباشند حتما پاسخ این سوال را به صورت مطلق مثبت می دانند و می گویند تنها دلیل جلیلی همین است اما کسانی که از نسبت های سیاسی در این جناح با خبرند می دانند که برای جلیلی چیزهای دیگری هم هست که مهم و با اهمیت است. جلیلی و قالیباف؛ منتقدان سنتی یکدیگر سعید جلیلی نقدهای قابل توجهی دارد به محمد باقر قالیباف . درست از جنس همان نقدهایی که پایداری ها به قالیباف دارند . حتی گاهی به طعنه در جمع های خصوصی افراد نزدیک به طیف پایداری شنیده می شود که اگر روحانی رییس جمهور شود بهتر از این است قالیباف به پاستور برسد . حرف هایی از جنس همان تفکرات سال ۹۲ آنها . انتقادات جلیلی از قالیباف این بار از ماجرای املاک شروع شد. او نیز مانند برخی حامیانش در رسانه های دیگر به ماجرای واگذاری املاک شهرداری تهران البته به صورت کاملا غیر مستقیم خرده گرفته و این جملاتش را چند بار تکرار کرده است:« فساد جناح چپ و راست نمی شناسد/ هر جناحی اول باید "آلوده دامن ها" را از اطراف خود پاکسازی کند! / برخورد مقطعی و جناحی...
 • حضرتی:قالیباف کنار برود رایش به سبد روحانی ریخته می شود/زمین بازی رئیسی و جلیلی یکی است/احمدی نژاد تن به حمایت از رئیسی نمی دهد
 • عضو حزب اعتماد ملی می‌گوید در حال حاضر ميزان راي قاليباف از رئيسي بيشتر است و در نطرسنجي ها هم چنين پيشتازي مشخص است، در مناظره ها هم قطعا از رئيسي قويتر عمل مي كند. الياس حضرتي، عضو فراكسيون اميد مجلس شوراي اسلامي درباره آرایش سیاسی جریان اصولگرا چون نزدیکی جلیلی به رئیسی و احتمال کناره گیری قالیباف از انتخابات به خبرنگار نامه نیوز گفت: آقاي جليلي با تمام توان پشت آقاي رئيسي قرار مي‌گيرد و آقاي رئيسي نيز در همان زميني بازي مي كند كه آقاي جليلي بوده است.وي اظهار داشت: حتي اگر جليلي انصراف نمي‌داد آرايش خود به خود و به صورت طبيعي به سمت رئيسي مي رفت يعني ٤ميليون رايش نصيب رئيسي مي شد.حضرتي با بيان اينكه قاليباف بِه هيچ عنوان نفر دوم شدن را قبول ندارد، بيان كرد: آقاي قاليباف معتقد است كه هميشه نَفَر اول بوده است، چه در زماني كه فرمانده لشكر بوده، چه زماني كه فرمانده نيروي انتظامي بوده و چه در شهرداری.عضو حزب اعتماد ملی ادامه داد: قاليباف به نفع رئيسي كنار نخواهد رفت مگر اينكه اتفاقات ديگري بيفتد.اين نماينده اصلاح طلب مجلس خاطرنشان كرد: در حال حاضر ميزان راي قاليباف از رئيسي بيشتر است و در نطرسنجي ها هم چنين پيشتازي مشخص است، در مناظره ها هم قطعا از رئيسي قويتر عمل مي كند.وي در مورد اينكه روند فعلي در جريان اصولگرا تا چه اندازه به نفع روحاني و اصلاح طلبان خواهد بود گفت: آقاي قاليباف را بِه چند دليل نمي گذارند كنار برود، نخست اينكه خود قاليباف كنار نمي رود و دوم اينكه اگر كنار برود آرایش به سمت آقاي روحاني مي آيد، حتي آراء مسئولان ستادهايش نيز به سمت روحاني مي آيد و بدنه حامي قاليباف بين رئيسي و روحاني قطعا روحاني را انتخاب مي‌كنند. به همين دليل سعي مي كنند كه وي را نگه دارند كه آرایش به...
 • محبیان:رئیسی و قالیباف زیر فشار تغییر موضع می دهند/واکاوی علت فعال نبودن باهنر/گرایش جلیلی به رئیسی و انفعال جامعه روحانیت
 • کارشناسان رویدادهای سیاسی تحلیل های متنوعی از آرایش صحنه رقابت 29 اردیبهشت دارند. برخی نتیجه را از هم اکنون روشن و واضح به نفع روحانی توصیف می کنند اما برخی دیگر به نکاتی اشاره می کنند که گویی اوضاع معادلات خیلی پیچیده و مبهم است. امیر محبیان از جمله کسانی است که معتقد است: سطح رقابت ها بهم نزدیک و فاصله ها برای عبور از خط پایان کم شده است. او عدم تحلیل دقیق از شرایط پیچیده، برخورد کُند در برابر پدیده ها و حوادث سیاسی را عامل انفعال و حاشیه نشینی چهره های شناخته شده اصولگرا همچون باهنر می داند به طوری که راحت میدان را به نیروهای رده دو و سه وانهادند. چرایی ثبت نام نکردن جلیلی، نقش جامعه روحانیت مبارز در آوردن رئیسی به صحنه انتخابات، وضعیت نامزدهای دو جناح در مناظرات تلویزیونی، نگاه و موضع رئیسی و قالیباف نسبت به یکدیگر و موقعیت هر کدام در صحنه رقابت از دیگر موضوعاتی بود که محبیان درباره آنها صحبت کرد. مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید. *** آقای محبیان! فکر می کنید چه عاملی باعث شد که آقای جلیلی تصمیم گرفت به رغم سفرهای استانی فراوان وارد صحنه انتخابات نشود، این کار را به نفع خود ندید یا آنکه می خواست به سبد رأی رئیسی کمک کند؟ طبیعی است که جلیلی با ارزیابی شرایط و امکان رای آوری ونیز فشردگی رقابت این دوره و نیز احتمال کم گزینه نهایی شدن در جمنا تصمیم گرفت که در انتخابات کاندیدا نشود؛ اما گرایش او به سمت آقای رییسی هم در قیاس با قالیباف خلاف عقل نیست. او همگونی فکری با قالیباف نداشته و نوع نگرشش به پایداری نزدیک تر است؛ از این رو،حمایت پایداری از رییسی انگیزه بیشتری برای حمایت از وی داده است. چه اتفاقی می‌افتد که یکباره آقای رئیسی، یک چهره ای که سابقه اجرائی ندارد و...
 • بیشترین سهم رد صلاحیت ها برای اصولگرایان
 • به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، یکی از تهمت هایی که همواره از سوی اپوزیسیون و حتی اصلاح طلب ها به شورای نگهبان و سازمان های اطلاعاتی کشور وارد می شود، تبعیض در مواجهه با افراد می باشد به گونه ای که آنها ادعا می کنند شورای نگهبان با تیغ برنده تری به جان صلاحیت اصلاح طلب ها می افتد؛ اما نسبت به اصولگرایان تسامح بیشتری از سوی آنان دیده می شود. این تهمت ناروا که هرازگاهی پس از رد صلاحیت افراد مورد نظر آنان منتشر می شود، به بهانه ای برای پوشاندن علت رد صلاحیت نامزدهای مورد نظر آنان دارد. هرچند تا کنون بارها این ادعای دروغین پاسخ داده شده، اما عدم تحمل رد صلاحیت افراد مورد نظر، همیشه دشمنان را به فراافکنی و ایراد چنین اتهاماتی وا می دارد. سوگمندانه زمانی که این اتفاق برای آنان نمی افتد هرگز نمی بینیم که به این واقعیت اعتراف کنند که شورای نگهبان هیچ عقد اخوتی با هیچیک از کاندیداهای انتخابات ندارد. در آخرین این بررسی ها، شورای نگهبان نام افرادی که صلاحیت آنان برای کاندیداتوری انتخابات شورای شهر و روستا تایید شده، منتشر نموده و شاهد این هستیم که افراد بیشتری از اصلاح طلبان تایید صلاحیت شده اند و اصولگرایان نتوانسته اند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند. این مطلب را یکی از کارشناسان شبکه بی بی سی فارسی مطرح می کند: 222
 • ضربه نهایی احمدی نژاد/یارانه ۱۵۰ و کارانه ۲۵۰ هزارتومانی/تمجید رئیسی از قالیباف/چه کسی تراکم می خورد/گزارش ۶ ماهه رئیسی/وحانی همچنان پیشتاز
 • چه کسی پای برج ها را امضا کرد؟ روز گذشته رئیس جمهور نسبت به فروش تراکم در شهر با عنوان شهرفروشی انتقاد کرد. ممکن است مردم عادی از رویه های قانونی فروش تراکم بی اطلاع باشند ولی آقای رئیس جمهور بخوبی می دانند که مجوز بلندمرتبه سازی در شهر، نیازمند مصوبه کمسیون ماده 5 است که این کمسیون 8 عضو دارد و تنها یک عضو آن نماینده شهرداری است و یک عضو از شورای شهر و 6 عضو دیگر دولتی اند. با این توضیح چرا تخلف دولتی ها پای مدیریت شهری نوشته می شود؟ البته جناب رئیس جمهور در همین چند روز گذشته نیز نسبت به منع مناظرات زنده اعتراض کرده بودند درحالیکه نمایندگان دولت عامل حذف این مناظرات بودند. ضربه نهایی احمدی نژاد روز گذشته احمدی نژاد وبقایی آخرین موضع انتخاباتی خود را در بیانیه ای اعلام کردند. احمدی نژاد در این بیانیه ضمن تشکر از هواداران تاکید کرد، در حالی کنار می رود که از هیچ یک از نامزدهای حاضر در صحنه انتخابات حمایت نخواهد کرد و هیچ یک مورد تائید آنها نمی باشند. این بیانیه و اعلام بی طرفی بدون تردید کمک به روحانی است. احمدی نژاد تصور می کند پیروزی روحانی در انتخابات باعث می شود از او یک قهرمان مظلوم در تاریخ ساخته شود. یارانه 150 هزارتومانی و کارانه 250 هزارتومانی باقرقالیباف از یک طرح اقتصادی خود پرده برداشت. قالیباف که مدتی پیش از سه برابر شدن یارانه ها متناسب با نرخ تورم تا مرز 150 هزارتومان خبر داده بود، روز گذشته وعده کارانه 250 هزارتومان را به افراد بیکار داد. به گفته وی هرجوان بالای 18 سال در سامانه جویای کار ثبت نام می کند و تا پیدا کردن شغل مبلغ 250 هزار تومان کارانه می گیرد. گزارش 6 ماهه مبارزه با فساد رئیسی روز گذشته در جمع تعدادی از نمایندگان...
 • توصیه یک اصولگرا به قالیباف کنار بروی در دولت رئیسی سمت بالا می گیری/اقبال به رئیسی بیشتر از میرسلیم است/شهردار تهران سازوکار جمنا را پذیرفته است
 • نماینده سابق مجلس می گوید هر سه گزینه اصولگرایان به تصمیمات نهایی جمنا تمکین می‌کنند و در نهایت به نفع گزینه نهایی کنار می‌روند که در صورت پیروزی اصولگرایان،‌گزینه های که کنار رفته اند سمت های اجرایی بالایی خواهند داشت حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با نامه نیوز، در خصوص مباحث اخیر پیرامون احتمال رقابت درون جریانی میان ابراهیم رئیسی و محمدباقرقالیباف گفت: با توجه به جلساتی که تاکنون از سوی جمنا شکل گرفته است، آقای قالیباف نیز چارچوب کلی جبهه نیروهای انقلاب اسلامی را پذیرفته است.وی ادامه داد: نهایتا در چند روز آینده و با توجه به نظرسنجی های که صورت می‌گیرد تصمیم گیری می‌شود که کدام یک از گزینه‌های جمنا در صحنه باقی بماند. البته هواداران ممکن است تبلیغات خاص خود را در این‌گونه مباحث داشته باشند ، اما در کلیات بر اساس صحبت‌ها و توافقاتی که تاکنون انجام گرفته بعید است که در میان نیروهای اصولگرا مشکلی از این دست ایجاد شود.سبحانی نیا با بیان اینکه نامزدهای جمنا به تصمیم‌گیری نهایی شورای مرکزی این جبهه تمکین خواهند کرد، تصریح کرد: رویکرد کلی جمنا رسیدن به وحدت و همدلی است و همه اعضا باید در آن چارچوبی که تعیین شده است بتوانند فعالیت کنند. طبیعتا باید به سمت جلو حرکت کنند تا در آینده به یک تصمیم واحد و گزینه‌ای با مقبولیت بالا دست پیدا کنند.این فعال سیاسی با اشاره به اینکه رئیسی حرکت و تصمیمات نیروهای اصولگرا را قبول دارد، گفت: صحبت‌های رئیسی در بیانیه اخیر مبنی بر اینکه فارغ از جناح و گروه‌بندی‌ها وارد انتخابات شده است به معنای آن است که خود را محدود به یک جناح نمی‌داند! اقای رئیسی گزینه‌ای است که احساس تکلیف کرده و در این عرصه حاضر شده است و طبیعتا برای رسیدن به پیروزی باید به تصمیمات نهایی...
 • تلاش تمام عیار جلیلی برای رییس جمهور نشدن قالیباف/روح سعید جلیلی در ابراهیم رئیسی ظهور می کند
 • جلیلی به رییسی پیوند خورده است ؛ نه فقط برای رییس جمهور نماندن روحانی ، شاید برای رییس جمهور نشدن محمد باقر قالیباف . محمدحسن خانی‌پور؛سعید جلیلی تمام عیار پای کار ابراهیم رییسی آمده است؛ او فعال تر از همیشه شده است، حتی فعال تر از روزهایی که خودش بنا داشت نامزد انتخابات شود . یکبار به دیدار رییسی رفته و یکبار هم رییسی به دیدار او در دفتر کارش آمده است. جلیلی نامزد انتخابات نیست اما کمپین عجیبی برای ابراهیم رییسی به راه انداخته است. آیا این اقدام را فقط برای رییس جمهور نماندن حسن روحانی انجام می دهد؟ کسانی که از تحولات و معادلات درونی اصولگرایان باخبر نباشند حتما پاسخ این سوال را به صورت مطلق مثبت می دانند و می گویند تنها دلیل جلیلی همین است اما کسانی که از نسبت های سیاسی در این جناح با خبرند می دانند که برای جلیلی چیزهای دیگری هم هست که مهم و با اهمیت است. جلیلی و قالیباف؛ منتقدان سنتی یکدیگر سعید جلیلی نقدهای قابل توجهی دارد به محمد باقر قالیباف . درست از جنس همان نقدهایی که پایداری ها به قالیباف دارند . حتی گاهی به طعنه در جمع های خصوصی افراد نزدیک به طیف پایداری شنیده می شود که اگر روحانی رییس جمهور شود بهتر از این است قالیباف به پاستور برسد . حرف هایی از جنس همان تفکرات سال ۹۲ آنها . انتقادات جلیلی از قالیباف این بار از ماجرای املاک شروع شد. او نیز مانند برخی حامیانش در رسانه های دیگر به ماجرای واگذاری املاک شهرداری تهران البته به صورت کاملا غیر مستقیم خرده گرفته و این جملاتش را چند بار تکرار کرده است:« فساد جناح چپ و راست نمی شناسد/ هر جناحی اول باید "آلوده دامن ها" را از اطراف خود پاکسازی کند! / برخورد مقطعی و جناحی با فساد خودش...
 • سعید جلیلی باعث ریزش رای رئیسی خواهد شد/محمود بهمنی:قالیباف نهایتا به نفع رئیسی کنار خواهد رفت
 • رئیس بانک مرکزی دولت احمدی نژاد معتقد است نزدیکی جلیلی و رئیسی بهم باعث ریزش آراء رئیسی نخواهد شد. محمود بهمنی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در ارزیابی دیدار جلیلی و ابراهیم رئیسی و نزدیکی این دو چهره بهم، به خبرنگار نامه‌نیوز گفت: این دیدارها موجب می‌شود هماهنگی ها و همگونی ها در بخش های مختلف و جناح های مختلف به عمل آید، هر قدر این دیدارها بیشتر باشد باعث می‌شود که نتیجه کار مطلوب‌تر شده و آرا نیز شکسته نشود.وی در مورد اینکه نزدیکی جلیلی به رئیسی تا چه اندازه باعث ریزش رای وی می‌شود، اظهار داشت: دلیلی ندارد امثال آقای جلیلی را تندرو فرض کنیم چراکه خود تندرو تعریف دارد. وی رئیس شورای عالی امنیت ملی بوده و بسیار کارآمد هستند، اتفاقا مواضع معتدلی هم دارند و ریزشی از این بعد متوجه اقای رئیسی نیست.بهمنی در مورد اینکه این دیدارها شائبه معاون اولی جلیلی را در صورت ریاست جمهوری رئیسی تقویت می کند یا خیر، گفت: این موضوع بستگی به خود آقای رئیسی دارد و اینکه چه کسی را همفکر و نزدیک به خود می داند.وی با بیان اینکه قالیباف در نهایت به نفع رئیسی کنار می رود، بیان کرد: اینکه آقای قالیباف به نفع رئیسی کنار می رود و اینکه در صورت ریاست جمهوری رئیسی، قالیباف معاون وی خواهد شد بستگی به توافق آنها دارد، البته ممکن است آنها اصلا به توافقی نرسند و فردی هم به نفع فرد دیگر کنار نرود.رئیس بانک مرکزی دولت احمدی نژاد در مورد حضور وزرا و معاونان احمدی نژاد در ستاد انتخاباتی رئیسی گفت: قرار نیست هر دولتی که کنار رفت تمامی نیروهایش کنار بروند چراکه این بزرگترین صدمه به یک کشور است، حضور این افراد نه تنها باعث ریزش رای آقای رئیسی نمی شود بلکه می تواند سودمند نیز باشد.
 • جمنا نامزد پوششی ندارد احتمال انصراف رئیسی هست
 • رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) در آذربایجان شرقی از احتمال انصراف رئیسی یا قالیباف در ادامه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. خبرگزاری مهر: محمدعلی متفکرآزاد عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «جمنا» نامزد پوششی ندارد، گفت: جبهه مردمی نیروهای انقلاب، جریان حزبی نیست و ما در انتخابات از آقایان قالیباف و رئیسی حمایت می کنیم.وی ادامه داد: شاید تحولات انتخاباتی در روزهای آینده باعث انصراف یکی از این دونفر از صحنه رقابت ها شود.رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: مردم خواستار تغییر در نظام اجرایی کشور هستند و چرخ ‌های اقتصادی، صنعتی و سانتریفیوژها با رکود مواجه هستند.شایسته سالاری در کشور وجود نداردوی گفت: شایسته سالاری وجود ندارد و متاسفانه نمود اشرافی‌ گری بسیار زیاد است. بیکاری افزایش یافته و مردم به دنبال تغییر هستند.متفکرآزاد کشور ما امکانات وسیع انسانی و طبیعی دارد، گفت: باید از این ظرفیت ها و پتانسیل ها استفاده کنیم. ۱۰ میلیون فارغ ‌التحصیل و چندین میلیون دانشجو داریم که این ظرفیت بالا برای پیشرفت جامعه محسوب می‌ شود.وی با اشاره به اینکه دشمنان ایران در تمام مراحل از ایران شکست‌ خورده ‌اند، افزود: دشمنان تمام توان خود را به دشمنی اقتصادی گذاشته ‌اند و مدعی هستند که نظام مردم‌ سالاری دینی در ایران وجود ندارد.معادن باید جایگزین نفت شودمتفکرآزاد با بیان اینکه معادن باید جایگزین نفت شود، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی، ایران از معادن مختلف برخوردار بوده که می‌توان از ظرفیت آنها برای جایگزینی استفاده از نفت استفاده کرد.رئیس شورای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی الهام‌ بخش اقتصاد اسلام بوده و با اقتصاد لیبرالیسم قابل ‌مقایسه نیست.وی ادامه داد: باید اقتصاد مقاومتی به صورت دقیق اجرا شود، شرط اول برای عمل به اقتصاد مقاومتی اعتقاد و باور مسئولان به اقتصاد مقاومتی است.وی افزود: برجام...